Koliko mladi znaju o islamu ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
bavarka-1616
Posts: 28
Joined: 10/01/2013 22:48

#51 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 »

cartman wrote:o ovome pricam, kad ne mozes, ne znas i ne zelis dat odgovor na jako jednostavno pitanje, hajmo pricat o necem pedesetom.
evo ti konkretan odgovor, bi trebali bi po mom misljenju :)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#52 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n »

nasa wrote:
odr0n wrote:
nasa wrote: Izvini Odrone ali ovdje se prica koliko sam shvatila o vjernicima odnosno onim koji se tako izjasnjavaju te zasto oni uprkos osjecaju pripadnosti ne prakticiraju neke vjerske propise,a ne o nametanju bilo kome mladom ili starom namaza,ne znam kako si uopce pomislio da bilo ko ima takvu namjeru...
Pa bavljenje o (ne)ispravnosti osobne stvari nečijeg načina shvatanja i praktikovanja vjere jeste nametanje.
Pa sta se ti onda bavis vjernicima.... :-)
Ne bavim se njima,vec vjernici caskaju o stanju u vjeri i vjernicima opcenito,kome se sta namece...to je temelj vjere,onaj ko prihvata vjeru zna to vec sam ,ne trebamo mu mi to objasnjavati....
Ne bavim se ničim izazvan, vaše svete knjige se prve bave o nama, red je da i mi šta kažemo. A što se tiče između vas i ove teme, nije to samo ćaskanje jer kao što rekoh, bavljenje o tuđim osobnim stvarima izbora načina praktikovanja vjere ima za cilj reći "ne možeš/nemoj tako moraš ovako". :)
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#53 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

cartman wrote:ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?
A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju razilaziti [11:118]

Zasto bih ja to htjela, kad Uzviseni nece? :D
long.road
Posts: 32
Joined: 14/06/2012 17:55

#54 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by long.road »

Kroksica wrote:
long.road wrote:Jel vi kontate da ste više bogu i narodu dojadili sa ovim temama, nije govno nego se pas p*sro -.- Pustite ljude nek žive kako hoće, ako će ići neko u pakao, on će, a ne TI. Odakle nekom hrabrost i pravo da govori drugoj ljudskoj osobi kako ona treba da živi, i vi neki vjernici,fuj.
Ovo je forum Religija, namjenjen za pricu...pa, o religiji. Sta si ocekiv'o da ces zateci? Razmjenu recepata i meteorolosku prognozu?
Vazda iste teme, kako su eto jadni bh. muslimani ustvari nikakvi vjernici, pa se onda nađe tu 5-6 forumaša koji jedino što znaju je vaditi hadise i sure, pa kako je za loše stanje u društvu kriva čašica rakije(?) pa se onda malo dotakne ummet voljeni, pa onda nevjernički zapad(čiju propast muslimani najavljuju valjda od 622. godine, ali nikako da se desi). Eto upravo sam opisao barem 80 posto tema na ovom podforumu, tuga golema.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#55 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n »

cartman wrote:ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?
To bi pitanje trebalo biti upućeno ipak vjernicima, jer teško da bi nevjernici (pre)živjeli po tim pravilima. :lol:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#56 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa »

Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#57 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman »

bavarka-1616 wrote:
cartman wrote:o ovome pricam, kad ne mozes, ne znas i ne zelis dat odgovor na jako jednostavno pitanje, hajmo pricat o necem pedesetom.
evo ti konkretan odgovor, bi trebali bi po mom misljenju :)

znaci u jednu ruku imamo ljude koji se zalazu da svi zive i vjeruju u sta i kako hoce, u drugu ruku imamo ljude koji zele da zivimo po njihovim pravilima ( pardon, po "bozijim pravilima) samo zato jer oni licno misle da je to ispravan put.

Monsieur Ramboz wrote:
cartman wrote:o ovome pricam, kad ne mozes, ne znas i ne zelis dat odgovor na jako jednostavno pitanje, hajmo pricat o necem pedesetom.
Stipu curicu ba :wink:
dama se sama javila

Kroksica wrote: A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju razilaziti [11:118]

Zasto bih ja to htjela, kad Uzviseni nece? :D

jos jedna kontradikcija
User avatar
Monsieur Ramboz
Posts: 174
Joined: 20/01/2013 09:35

#58 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz »

Kroksica wrote:
cartman wrote:ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?
A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju razilaziti [11:118]

Zasto bih ja to htjela, kad Uzviseni nece? :D
Evo, @bavarcica hoce :-D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#59 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

long.road wrote:
Kroksica wrote:
long.road wrote:Jel vi kontate da ste više bogu i narodu dojadili sa ovim temama, nije govno nego se pas p*sro -.- Pustite ljude nek žive kako hoće, ako će ići neko u pakao, on će, a ne TI. Odakle nekom hrabrost i pravo da govori drugoj ljudskoj osobi kako ona treba da živi, i vi neki vjernici,fuj.
Ovo je forum Religija, namjenjen za pricu...pa, o religiji. Sta si ocekiv'o da ces zateci? Razmjenu recepata i meteorolosku prognozu?
Vazda iste teme, kako su eto jadni bh. muslimani ustvari nikakvi vjernici, pa se onda nađe tu 5-6 forumaša koji jedino što znaju je vaditi hadise i sure, pa kako je za loše stanje u društvu kriva čašica rakije(?) pa se onda malo dotakne ummet voljeni, pa onda nevjernički zapad(čiju propast muslimani najavljuju valjda od 622. godine, ali nikako da se desi). Eto upravo sam opisao barem 80 posto tema na ovom podforumu, tuga golema.
Bra'o! Molim klix.ba administraciju da zatvori pdf Religija, jer je Long.road provalio citavu filozofiju istog. Hvala.
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#60 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by semirizsvemira »

Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#61 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#62 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa »

semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
Da te utjesim.... :mrgreen: Po istoj anketi najveci broj BiH muslimana ,a i u okruzenju se izjasnjava muslimanom bez pripadnosti odredjenom pravcu tek na specificno pitanje tipa:da li ste sunija odgovaraju sa da ili ne....
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#63 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman »

nasa wrote:
semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
Da te utjesim.... :mrgreen: Po istoj anketi najveci broj BiH muslimana ,a i u okruzenju se izjasnjava muslimanom bez pripadnosti odredjenom pravcu tek na specificno pitanje tipa:da li ste sunija odgovaraju sa da ili ne....

semir je iz svedske :D
bavarka-1616
Posts: 28
Joined: 10/01/2013 22:48

#64 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 »

nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?

Nisam sigurna, ja se ipak prvo abdestim pa onda nasminkam.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#65 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

long.road wrote:
Kroksica wrote:
long.road wrote:Jel vi kontate da ste više bogu i narodu dojadili sa ovim temama, nije govno nego se pas p*sro -.- Pustite ljude nek žive kako hoće, ako će ići neko u pakao, on će, a ne TI. Odakle nekom hrabrost i pravo da govori drugoj ljudskoj osobi kako ona treba da živi, i vi neki vjernici,fuj.
Ovo je forum Religija, namjenjen za pricu...pa, o religiji. Sta si ocekiv'o da ces zateci? Razmjenu recepata i meteorolosku prognozu?
Vazda iste teme, kako su eto jadni bh. muslimani ustvari nikakvi vjernici, pa se onda nađe tu 5-6 forumaša koji jedino što znaju je vaditi hadise i sure, pa kako je za loše stanje u društvu kriva čašica rakije(?) pa se onda malo dotakne ummet voljeni, pa onda nevjernički zapad(čiju propast muslimani najavljuju valjda od 622. godine, ali nikako da se desi). Eto upravo sam opisao barem 80 posto tema na ovom podforumu, tuga golema.
Repetitio est mater studiorum, :lol:
User avatar
Monsieur Ramboz
Posts: 174
Joined: 20/01/2013 09:35

#66 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz »

Kroksica wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
Virujes oli znas :? :) Ma kako to, pa to i mi, cafiri (gluho bilo :D )znamo da ne moze :wink:
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#67 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by semirizsvemira »

nasa wrote:
semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
Da te utjesim.... :mrgreen: Po istoj anketi najveci broj BiH muslimana ,a i u okruzenju se izjasnjava muslimanom bez pripadnosti odredjenom pravcu tek na specificno pitanje tipa:da li ste sunija odgovaraju sa da ili ne....
Ne znam sto bi me utjesila . Pokusavam objasniti koja je posljedica podjela medju muslimanima osim na sunije i shije ( mada njih i ne smatram muslimanima osim jednog pravca koje se moze reci nesto blizu ahli sunnet vel dzemat . A zaboravih i sufije .
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#68 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa »

Kroksica wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
Ovo radim :)

@bavarka I ja ,ali kad sam vani pa dodjem kuci ,vec kasnim za namaz i onda preko sminke,pogotovo ako moram ponovo izaci...
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#69 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

Monsieur Ramboz wrote:
Kroksica wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
Virujes oli znas :? :) Ma kako to, pa to i mi, cafiri (gluho bilo :D )znamo da ne moze :wink:
Virujen, virujen. :) A to da vi cafiri znate nesto sto mi ne znamo nije slucaj samo sa abdestom preko sminke. :D
bavarka-1616
Posts: 28
Joined: 10/01/2013 22:48

#70 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 »

a sta mislite o laku na noktima? moramo li skinut kad hocemo da se abdestimo ili ne? :S negdje pise onako negdje ovako :)
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#71 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

nasa wrote:
Kroksica wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
Ovo radim :)

@bavarka I ja ,ali kad sam vani pa dodjem kuci ,vec kasnim za namaz i onda preko sminke,pogotovo ako moram ponovo izaci...
Pa ne sminkas se betonom! :D Ne vidim zbog cega bi bio problem abdest preko sminke, kad je abdest ritualno, simbolicno pranje.
long.road
Posts: 32
Joined: 14/06/2012 17:55

#72 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by long.road »

Samo još čekam da krenu od vrata do vrata hodati i ispunjavati dawu, ko oni svjedoci :-)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#73 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n »

nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Nije zamišljeno nego indirektno slanje poruke šta bi neko trebao, a šta ne. :)

Šminka je uljepšavanje i isticanje dijelova lica, sa biološkog aspekta jedina svrha je u cilju postizanja privlačnosti, jel i to dozvoljeno?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#74 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

odr0n wrote:
Šminka je uljepšavanje i isticanje dijelova lica, sa biološkog aspekta jedina svrha je u cilju postizanja privlačnosti, jel i to dozvoljeno?
Ovo smo vec prosli. :D
biturbo
Posts: 156
Joined: 28/12/2012 23:25

#75 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo »

Monsieur Ramboz wrote:
Kroksica wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Vjerujem da moze.
Virujes oli znas :? :) Ma kako to, pa to i mi, cafiri (gluho bilo :D )znamo da ne moze :wink:
Da probam pomoci :D
Ako lak koji koristi žena, pored boje ima i masu koja sprečava dolazak vode do nokata, u tom slučaju abdest nije validan bez prethodnog skidanja laka sa noktiju, međutim, ako lak ne sprečava dolazak vode do nokata, već je to samo boja, kao što je slučaj sa kanom, abdest je tada validan .

Ako šminka ne sprečava dolazak vode do kože, onda niste obavezni da je uklanjate prilikom abdesta.
Post Reply