Koliko mladi znaju o islamu ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#101 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by harač »

semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
ko nas bre zavadi :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#102 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

Monsieur Ramboz wrote:
Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Neko spomenu kao treba samo malo ne kilu šminke, to je isto ko da kažeš uredu je popit čašicu, a ne litar. :lol: Uljepšavanje šminkom, lakiranje koje je postizanje privlačnosti jeste normalna stvar, ali sam nešto skeptičan po pitanju vjerskih pravila. :)
Sminka nije zabranjena ali alkohol jeste. Kakva su vam ovo poredjenja veceras, ljudi dragi?
Pa oboje mijenja izgled ljudi :D
Ali ne uticu na psihu u istoj kolicini. :D
biturbo
Posts: 156
Joined: 28/12/2012 23:25

#103 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo »

Kroksica wrote:
biturbo wrote:
Kroksica wrote:Ovo je vise bio logicki pristup nego filozofija. Lakiranje noktiju nije isto sto i navlacenje gumenih rukavica. Znam da znas ali se nadovezujem na taj tvoj primjer o kacigi. ;)
Kaciga je u ovom slucaju SMINKA ,nadao sam se da ovo necu morati napisati :(
A ni blizu, brato. :D
Ako ne propusta vodu (sminka) ,potpuno ista stvar .
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#104 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

biturbo wrote: Ako ne propusta vodu (sminka) ,potpuno ista stvar .
A kaciga? :lol:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#105 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n »

Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Neko spomenu kao treba samo malo ne kilu šminke, to je isto ko da kažeš uredu je popit čašicu, a ne litar. :lol: Uljepšavanje šminkom, lakiranje koje je postizanje privlačnosti jeste normalna stvar, ali sam nešto skeptičan po pitanju vjerskih pravila. :)
Sminka nije zabranjena ali alkohol jeste. Kakva su vam ovo poredjenja veceras, ljudi dragi?
Opasna poređenja :mrgreen:, jeste odobrena u nekoj mjeri, ali je pitanje zašto onda i alkohol nije odobren u manjoj mjeri jer obje stvari vode u grijeh.
User avatar
Monsieur Ramboz
Posts: 174
Joined: 20/01/2013 09:35

#106 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz »

Kroksica wrote:
Ali ne uticu na psihu u istoj kolicini.

Kako u koga. Si kad vidjela, recimo npr. M.Mansona, ili Batmanovog Jokera :lol:
biturbo
Posts: 156
Joined: 28/12/2012 23:25

#107 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo »

fatamorgana wrote:
biturbo wrote: Ako ne propusta vodu (sminka) ,potpuno ista stvar .
A kaciga? :lol:
Opet isto ,znaci moras je skinut Fato ,uzet abdest ,pa onda klanjati :D Nisi valjda klanjao s kacigom ? :dance:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#108 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

biturbo wrote:
fatamorgana wrote:
biturbo wrote: Ako ne propusta vodu (sminka) ,potpuno ista stvar .
A kaciga? :lol:
Opet isto ,znaci moras je skinut Fato ,uzet abdest ,pa onda klanjati :D Nisi valjda klanjao s kacigom ? :dance:
Ma nije to ba nego ako kaciga propušta vodu?
biturbo
Posts: 156
Joined: 28/12/2012 23:25

#109 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo »

fatamorgana wrote:Ma nije to ba nego ako kaciga propušta vodu?
A mislis ako ti je kisla glOva :D
User avatar
stam
Posts: 160
Joined: 13/08/2012 03:33

#110 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by stam »

Što se tiće klanjanja žene kada je našminkana, nema smetnje da žena u takvom stanju klanja pod uslovom da je uzela abdest prije šminkanja ili da je abdestila poslije šminkanja ali ta šminka je nije spriječila da pokvasi dijelove tijela koje je inače obaveza pokvasiti pri abdestu. U protivnom, ako zbog šminke na licu, očima i slično nije pokvasila dijelove tijela koji se kvase pri abdestu, nije joj ispravan ni abdest niti namazi koje klanja u takvom stanju
mr.zijad ljakic
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#111 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Platformas »

Lako je kod nas bit vjernik, uzmeš šta ti godi i zdravo. Vidio bi ove ženetine :D šta bi pisale da malo posjete Iran il prijateljske nam talibane. Da vide šta je vjera!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#112 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

stam wrote: mr.zijad ljakic
Uh, skoro zaboravih magistra ....

User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#113 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by miskin »

bavarka-1616 wrote:Evo ja bih da otvorim jednu temu o predanosti vjeri (Islamu) danas, koliko zapravo mladih zna o svojoj vjeri i koliko njih obavlja vjerske duznosti (npr. namaz), sigurna sam da je vjera danas mnogo zapostavljena, jer evo odem u gradsku dzamiju na aksam namaz, iako nije velik grad ali brate sramota da u dzamiji bude samo 5-6 ljudi, uglavnom starijih. To je prilicno zabrinjavajuce s obzirom na to da zivimo u drzavi gdje je najzastupljenija vjera Islam. Krenem u dzamiju pokrivena a ljudi me gledaju cudno pretpostavljam da to na neki nacin i sprijecava mlade ljude da obavljaju namaz u dzamijama. Pokusavam da praktikujem vjeru sto vise i da ucim o njoj pa, voljela bih na ovom postu da pisemo o tome. :-D
Odlicna tema, steta sto je to slabo ko primjetio i pomogao ti da je razvijes.

Ako smijem kazati koliko mladi znaju i koliko praktikuju vjeru su 2 razlicita pojma, naravno da znanje povlaci djelo, ali mnogi stanu na tom znanju iako je i ono skromno, sto iz lijenosti, slijeđenja strasti i svoje slabosti. Dzuma namaz u bilo kojem mjestu na dunjaluku nije mjerilo vjerskog zivota određenog podrucja nego su to dnevni namazi, pogotovo sabah. Nazalost komunizam je ovdje u kratkom peridu uspio izaprat mozak ljudima, tako da su se odrodili od svoje vjere cak do mjere da se iste stide, kamoli da je praktikuju.

Ja se krecem u tom otprilike nekom vjerskom krugu omladine vecinom, pa mozda ne primjetim tu razliku, tesko je reci, znanje je relativan pojam, ne mozes to izvagati, apstraktno je to, ali ako kazemo opcenito malo se zna o vjeri iako se vidi napredak, sa expanzijom neta iako na njemu nije sve sahih ali eto, veliki je broj islamski stranica, predavanja je dosta bar u mom gradu, tko zeli moze naucit.

Primjeti se da je sve veci broj djevojaka koje se odluce islamski obuci, sto je pohvalno i lijepo vidjeti, pogotov kada te danas sve odvlaci i bukvalno poziva ka drugom putu, pocev od roditelja, rodbine, prijatelja.... malo je onih stvari i ljudi koji te pozivaju ka islamu, i treba izuzetna hrabrost i volja izabrati islam kao svoj vodic u BiH iako ona slovi za drzavu gdje zivi veliki broj muslimana.

U principu znaju malo, njihov cilj je da imaju za kafe koju ispijaju po 2 sata, neki smart mobitel, neku curicu da vodaju za rucicu i to je to, oni nemaju ni neki posebni dunjaluckih ambicija kamoli ahiretski, utapaju se u svojim strastima, jer dusa je po prirodi skolan lijenosti, a i oni koji nesto rade rade za dunjaluk, ,malo je mladih na drugoj strani, vrhunac njihovog znanja je ovaj svijet kako Allah kaze u Kur'anu, iako islam propagira optimizam ali kada se pogleda procentualno koliko ljudi obavlja namaz kao temelj vjere to je malo, i sa ljudima koji klanjaju kuci ne u dzamiji. Bit ce bolje inshallah, ali se moramo mjenjati i trebalo bi da mi koji smo pronasli islam da im govorimo sta valja i sta treba biti cilj u zivot i razlog njihova stvaranja, ko ce ako nece mi, nece Allah poslati meleka, niti ce preko noci oni postati vjernici prakticari, princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#114 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n »

Čuj miskina što bi nameto vjeru :lol:, on bi fakat da stvori onu Islamsku BiH. "ko ce ako nece mi, nece Allah" - opa ovdje bi čak stvari i u svoje ruko uzo :lol:, nego gdje u kuranu stoji da smiješ suditi nekome ko je vjernik, a ko ne ili nametati šta treba šta ne? Pokušavaš naći, bolje reći stvoriti problem, tamo gdje ga i nema, kada govoriš o našim tipičnim muslimanima i načinom života (imaju veze, nekad se popije, puše i sl.). Evo ja se krećem po takvim krugovima (pošto kažeš da se krećeš po vjerskim), ima muslimana, katolika itd., koji sa tim sasvim normalno žive, ne gledaju ta nepotrebna načela koja stvaraju barijere, obrazuju se, imaju posao, neki su i porodice osnovali, znači nema ničeg lošeg kojeg tražiš. :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#115 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#116 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by 68847 »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
Ništa. Ondak ćemo isponove.
Usual_Suspect
Posts: 837
Joined: 05/12/2012 15:10

#117 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Usual_Suspect »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
Jel to zagonetka?Obozavam zagonetke......
Čekaj da razmislim.......hm.mmmm......hm.......................momenat........šta mu ono ostaje.....hm..........................................................................hej.........
.................................................................................................... :-) ..............................................................
Image
Whaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Last edited by Usual_Suspect on 28/01/2013 01:19, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#118 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

Znam, nije lako, :lol:
Usual_Suspect
Posts: 837
Joined: 05/12/2012 15:10

#119 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Usual_Suspect »

fatamorgana wrote:Znam, nije lako, :lol:
Daj ba fato imaš kak'ih laksih zagonetki? mozak me zabolio od prethodne :lol:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#120 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
Ne mijenja nista, samo ih dobro pogura ka napretku. :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#121 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote:
fatamorgana wrote:
miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
Ne mijenja nista, samo ih dobro pogura ka napretku. :D
Pa što onda odbija da mijenja ako već ništa neće da mijenja, :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#122 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by NIN »

semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio.
Pretpostavljam da su ti Jevreji krivi i kad kasni plata, ako vec imas posao, a ako nemas onda su, pretpostavljam, opet oni krivi. :-)
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#123 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Optimus Prime »

Kroksica wrote:
fatamorgana wrote:
miskin wrote:... princip je jasan Allah nece promjenit stanje jednog naroda dok se on sam ne promjeni
a kad se narod sam promijeni šta onda Allahu ostaje da mijenja ....
Ne mijenja nista, samo ih dobro pogura ka napretku. :D
Mense cini da Allah uglavnom gura kjafire ka napretku. :D
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#124 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by žuta lala »

Platformas wrote:Lako je kod nas bit vjernik, uzmeš šta ti godi i zdravo. Vidio bi ove ženetine :D šta bi pisale da malo posjete Iran il prijateljske nam talibane. Da vide šta je vjera!
Pa nisu Iran i Arapske zemlje mjerilo islama. :-)
A slažem se da kod nas svako uzima iz vjere ono što mu odgovara. I ako se dvoumi oko nečega, uvijek će izabrati onu soluciju njemu bolju, iako imaju dokazi da ne može tako. Kao npr. šminka (puder) i lakiranje noktiju. :roll:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#125 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana »

Optimus Prime wrote:
Mense cini da Allah uglavnom gura kjafire ka napretku. :D
Pa primjetio covjek da se sami mijenjaju ....
Post Reply