Koliko maksimalno moze trajati sudski spor???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kurty

Koliko maksimalno moze trajati sudski spor???

Post by kurty » 27/10/2011 17:13

Jel ima neko vremensko ogranicenje trajanja sudskog spora???

Punih 6 godina sam vec u sporu... Bilo je par presuda u moju korist, pa se druga strana zalila... pa se nakon 3 godine spor podijelio na dva dijela...Jedan dio je bio jasan, da sam ja nasljednik, dok se drugi dio, tj parnica, bavila time sta nasljedjujem...

Elem, da ne trabunjam dalje... Interesuje me koliko je maksimalni vremenski period u kojem spor moze da traje... Ja dobijem, pa se ovi zale, pa onda ponovo, pa krivotvoreni papiri, tamo vamo, ali sad s novom advokaticom nema potrebe vise za papirima, jer to oko cega se prvi advokat sporio uopste nije trebalo da se dovodi u pitanje

Hendrix

Re: Koliko maksimalno moze trajati sudski spor???

Post by Hendrix » 27/10/2011 17:35

U istim g***** sam bio 5 godina, isto sve, i krivotvoreni papiri i lažna svjedočenja a najviše me zaprepastilo što možeš dovesti bilo koga da laže i ako nemaš dokaza da je slagao...pušiona.

Srećom otkrivanje nezavisnog vještaka ( prvi je bio potplaćen ) da su papiri lažni su okrenuli malo sudiju na moju stranu, a malo je falilo da izgubim nasljedstvo, nevjerovatne stvari a kada ih čovjek priča niko ne može da vjeruje da te neko tako može uništiti lažima.

Nemam živaca da uđem u drugi dio spora u kojem si ti sad, nekad kasnije kada skupim pare za dobrog advokata jer očigledno sve je do njih a ne do istine.

JThomas
Been thanked: 23 times

Post by JThomas » 27/10/2011 20:13

ne postoji tako nešto. može trajati do plus beskonačno. ovisi od milion faktora od kojih većina nije u tvojim rukama.

kurty

Post by kurty » 27/10/2011 22:29

JThomas wrote:ne postoji tako nešto. može trajati do plus beskonačno. ovisi od milion faktora od kojih većina nije u tvojim rukama.

opcinski - kantonalni - ...
Koliko ih jos poslije ima???

Hendrix wrote:U istim g***** sam bio 5 godina, isto sve, i krivotvoreni papiri i lažna svjedočenja a najviše me zaprepastilo što možeš dovesti bilo koga da laže i ako nemaš dokaza da je slagao...pušiona.

Srećom otkrivanje nezavisnog vještaka ( prvi je bio potplaćen ) da su papiri lažni su okrenuli malo sudiju na moju stranu, a malo je falilo da izgubim nasljedstvo, nevjerovatne stvari a kada ih čovjek priča niko ne može da vjeruje da te neko tako može uništiti lažima.

Nemam živaca da uđem u drugi dio spora u kojem si ti sad, nekad kasnije kada skupim pare za dobrog advokata jer očigledno sve je do njih a ne do istine.

Ovdje meni i jos jednom clanu porodice, kao nasljednicima IVZ otima imovinu...

JThomas

Post by JThomas » 27/10/2011 22:31

vrhovni federacije. al' fazon je što viši sud može ukinuti i vratiti na ponovno suđenje.

kurty

Post by kurty » 27/10/2011 22:51

JThomas wrote:vrhovni federacije. al' fazon je što viši sud može ukinuti i vratiti na ponovno suđenje.

e jbg...

respo

Post by respo » 27/10/2011 23:11

a kako bi bilo da se to malo u medijima obrne pa malo ovako malo onako mozda bi se to malo ubrzalo
e sad posto znam otprilike situaciju bar povrsno ne znam kako bi to proslo al vjerujem da bi bilo drugacije nego sada i vise u tvoju korist

kurty

Post by kurty » 27/10/2011 23:16

respo wrote:a kako bi bilo da se to malo u medijima obrne pa malo ovako malo onako mozda bi se to malo ubrzalo
e sad posto znam otprilike situaciju bar povrsno ne znam kako bi to proslo al vjerujem da bi bilo drugacije nego sada i vise u tvoju korist

nema potrebe za tim... sve ide na moj mlin i nadam se da ce se cim prije zavrsiti... zivim u uvjerenju da ima pravde ovdje kod nas

respo

Post by respo » 27/10/2011 23:18

ako je tako u svakom slucaju sretno e sada koliko to moze trajati ne znam nisam pravnik al evo rekose vec do +beskonacno
ja bi ih licno na atpetu pa da se i to vidi al opet tvoj izbor

Lucazode

Post by Lucazode » 02/11/2011 10:20

Moje iskustvo je trajalo 7 godina. Gdje je prvostepena presuda bila u moju korist nakon 3 godine, da bi tuženi stvar podigao na viši sud gdje se čeka drugostepena. Po završetku drugostepene nakon 4 godine (takođe u moju korist) dolazi do najtežeg perioda za tužioca, a to je naplata potraživanja, koja traje oko jedne godine. Podnosiš zahtjeve za prinudnu naplatu ako tuženi nema sredstava ili ne želi izmiriti dug vansudskom nagodbom. Stavljaju se zabilježbe na nekretnine, te i na to može uložit žablu. Sve u svemu toliko bespotrebne papirologije, taksi za prinudno izvšenje u visini 250KM, te naknadnih ročišta ako ne prihvatiš vansudsku nagodbu. Naravno ako ti je tuženi ponudi.
Neefikasan sistem koji je za obje strane dug i bolan proces.

P.S-Ako u bilo kojem momentu budeš morao pisati "zahtjev za prinudno izvršenje potraživanja" nemoj ići kod advokata, jer isti za jedan list istipkanog teksta koji će predati u sud uzima 700KM. To možeš sam, ne treba ti advokatski pečat.

condy

Post by condy » 02/11/2011 10:32

Jel ko imao iskustva u krivičnim predmetima, koliko to traje :D

venus doom

Post by venus doom » 02/11/2011 19:44

condy wrote:Jel ko imao iskustva u krivičnim predmetima, koliko to traje :D

zavisi da li se optuzeni brani sa slobode, ili je u pritvoru...

medvjed23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post by medvjed23 » 28/11/2011 18:07

postaviću pitanje sa jedne druge teme i ovdje jer pretpostavljam da ovdje više pravnika navraća...

Zna li neko kojim pravnim aktom su regulisane aktivna i pasivna legitimacija?

Znam da nepostojanje pasivne legitimacije dovodi do odbijanja tužbe kao neosnovane ali ne znam kojim članom kojeg pravnog akta je to određeno. zpp sam prelistao... ili sam ćorav ili njim to nije regulisano :roll:

JThomas

Post by JThomas » 28/11/2011 19:52

nema takvog pravnog akta. u svakom konkretnom slučaju se cijeni jesi li ti legitimisan da nešto tražiš od nekoga ili nisi. aktivna i pasivna legitimacija su u suštini pitanje - je li neko titular nekog prava ili nije. u ZPPu nema jer to nije procesno, nego meritorno pitanje o kojem se odlučuje tek presudom, na kraju postupka.

medvjed23

Post by medvjed23 » 28/11/2011 20:16

u ovom slučaju radi se o tome da li je neko titular obaveze ili ne... jer je pasivna upitna...

znači, jedan dio odgovora na tužbu ne bi mogao biti, primjera radi, ovako formulisan: "s obzirom na naprijed navedeno, predlažemo da sud, shodno članu x zakona y, zbog nedostatka pasivne legitimacije, odbije tužbu kao neosnovanu". ovo pozivanje na zakon otpada...

malo širim problematiku... možda i nepotrebno jer mislim da sam shvatio suštinu odgovora...

hvala :)

JThomas

Post by JThomas » 28/11/2011 20:45

može biti i treba da bude. ali o aktivnoj i pasivnoj legitimaciji se odlučuje tek presudom kad se sve ispita i sagleda. i zato se taj član x zakona y mijenja u svakom konkretnom slučaju ovisno o tipu pravnog odnosa. a ono što si ti pitao, kojim članom kojeg zakona je generalno regulisana pasivna legitimacija - e to nema, jer sud u svakom konkretnom slučaju mora naći MATERIJALNU (a ne procesnu) pravnu normu po kojoj tebi pripada ili ne pripada neko pravo.

medvjed23

Post by medvjed23 » 28/11/2011 22:02

skonto :D

hvala još jednom

Post Reply