Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8104
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#276 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by kabal1337 »

nivla wrote: 09/08/2022 12:52 realno mnogo problema na toj njegovoj mazdi uprkos tome sto je hvali na sva zvona , 130000 i zamjena lafete tesko da idu zajedno, onda mu vec falilo vijaka oko motora,
realno je bilo do te kilometraze da je mijenjao ulje i filtere, eventualno veliki servis odradio i te diskove i disk plocice zamijenio
i ne hvalim nigdje drugu marku niti kazem da je mazda losa, al njegova jeste sa svim ovim kvarovima do ove kilometraze
130 000 km je normalna kilometraza za zamjenu selena na vozilu koje je vozeno na bh cestama od 0- km.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13257
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#277 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by Evolution_IV »

gentoo wrote: 09/08/2022 13:05 250KM godisnje.. ukljucujuci i 2x zamjenu guma :D . 3x filtera i 4 litra ulja. Velikog servisa nema.

Jako malo vozim zadnje ~2 godine i ovo je "redovno". Prosle godine sam dao cca 350KM za 2 diska i 4 plocice, reparaciju alternatora oko 250KM itd.. Ali to je sve vanredno i ne ocekujem da je za zamjenu svake godine :D
ne diraj nista, ne ulazi, samo se vozaj...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13257
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#278 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 09/08/2022 13:06
nivla wrote: 09/08/2022 12:52 realno mnogo problema na toj njegovoj mazdi uprkos tome sto je hvali na sva zvona , 130000 i zamjena lafete tesko da idu zajedno, onda mu vec falilo vijaka oko motora,
realno je bilo do te kilometraze da je mijenjao ulje i filtere, eventualno veliki servis odradio i te diskove i disk plocice zamijenio
i ne hvalim nigdje drugu marku niti kazem da je mazda losa, al njegova jeste sa svim ovim kvarovima do ove kilometraze
130 000 km je normalna kilometraza za zamjenu selena na vozilu koje je vozeno na bh cestama od 0- km.
ma seleni su dobri, samo kugle, jebi ih meni ovo nije trosak, moci cu prec sigurno 100 hiljada sa novim..
artur morgan
Posts: 2836
Joined: 30/04/2020 19:47

#279 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by artur morgan »

Ja sam mijenjao lafetu ili hidroležaj i jedan nosač motora na 120000 km i to na Premijumu :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#280 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by mk ultra »

da je kakvo službeno pa nek neko drugi brine i sabira, jebo ovo :lol:
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#281 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by citroen xm »

Puno ste se opteretili sa običnim prevoznim sredstvima, kakva su auta danas, čast izuzecima. Hajde da je nešto posebno pa se nekome sviđa, nekome ne, pa da se diskutuje oko toga ko šta više voli. Ovako današnja auta su sva isto sranje, potrošna roba. I svi se kvare isto, razlike u pouzdanosti su minimalne jer su sva auta nabijena sa milion glupih dijelova i sistema. Bukvalno se auta kupuju kao voće i povrće, na kilu, tj. ko daje više za isti novac.

Neko pomenu Dačiju. Nije ona na lošem glasu, naprotiv. Nju jebe reputacija i to što su joj unutrašnjost sklepali da bude jeftina. Ali starije Dačije su zbog stare tehnologije, već dokazane i jednostavne, na glasu kao vrlo pouzdana auta.


Meni je jasno što se auta kvare i da je proizvođaču najbitnije da izađu iz garancije sa što manje kvarova pa da mogu još slobodnije nastaviti zavrtati uši. Samo mi nije jasno kako su uprkos modernoj tehnologiji obrade i zaštite materijala uspjeli da auta imaju lošiju limariju od auta iz 90-ih. Ove Mazde 3 su tragedija, prve Mazde 6 isto, Golf 5 katastrofa, Mercedesi stari 15 godina bruka i možete slobodno nastaviti niz.


Govno do govneta i vi se tu nešto uzbuđujete. :mrgreen:
artur morgan
Posts: 2836
Joined: 30/04/2020 19:47

#282 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by artur morgan »

Hrđa i propadanje lima nije uvijek posljedica loše limarije, već može biti i posljedica loše konstrukcijske izvedbe vozila ili loše izolacije. Npr. između šajbe i krova ili oko unutrašnje strane blatobrana ili vanjskih rubnih dijelova poda ili motornog prostora. Tako dolazi do prekomjernog i čestog taloženja vode ili vlage ili prljavštine, na određenim mjestima pa počne propadat lim. Često su razlozi i oštećenja koja se ne poprave.

Uzrok hrđe mogu biti čak i klasični lošiji metalni ili plastični okvirovi oko tablica :D Ako nakon ugradnje ne ostane prostora za odvod vode jer su previše pozadi uz lim postavljene, i ako se u unutrašnjem dijelu zadržava voda, nakon par godina će se pojaviti hrđa.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#283 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by citroen xm »

Nebitno šta je konkretno, ali u pitanju su veliki zajebi.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13257
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#284 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 09/08/2022 14:09 Nebitno šta je konkretno, ali u pitanju su veliki zajebi.
jesu i ne znam sto pojedini potenciraju vazda isto, odavno auti nemaju problema sa hrdjom..ja jos nisam sredio zadnji blatobran, pukao lak na jednkm mjestu, stoji ko i prije 3god, smece jbno hrdja :D
artur morgan
Posts: 2836
Joined: 30/04/2020 19:47

#285 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by artur morgan »

Nebitno je i spominjati Golf 5 iz 2004 godine ili neku staru Mazdu i dovodit ih u kontekst " novijih " vozila sa modernom tehnologijom obrade... :mrgreen:
artur morgan
Posts: 2836
Joined: 30/04/2020 19:47

#286 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by artur morgan »

Evolution_IV wrote: 09/08/2022 14:36
citroen xm wrote: 09/08/2022 14:09 Nebitno šta je konkretno, ali u pitanju su veliki zajebi.
jesu i ne znam sto pojedini potenciraju vazda isto, odavno auti nemaju problema sa hrdjom..ja jos nisam sredio zadnji blatobran, pukao lak na jednkm mjestu, stoji ko i prije 3god, smece jbno hrdja :D
Zato sto se ovdje jos nazalost najvise voze starija auta koja su mnogima i dalje " novija "....
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#287 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by citroen xm »

Pa volimo ovde da se sprdamo sa G2 i sličnim starim autima, da ih nazivamo kantama, da se podsmijevamo njihovim vlasnicima.... Zašto onda ne pomenuti da su ova moderna auta po kvalitetu 3 puta veća govna. Mislim, pričamo o svemu, jel da?
User avatar
kabal1337
Posts: 8104
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#288 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 09/08/2022 14:01 Hrđa i propadanje lima nije uvijek posljedica loše limarije, već može biti i posljedica loše konstrukcijske izvedbe vozila ili loše izolacije. Npr. između šajbe i krova ili oko unutrašnje strane blatobrana ili vanjskih rubnih dijelova poda ili motornog prostora. Tako dolazi do prekomjernog i čestog taloženja vode ili vlage ili prljavštine, na određenim mjestima pa počne propadat lim. Često su razlozi i oštećenja koja se ne poprave.

Uzrok hrđe mogu biti čak i klasični lošiji metalni ili plastični okvirovi oko tablica :D Ako nakon ugradnje ne ostane prostora za odvod vode jer su previše pozadi uz lim postavljene, i ako se u unutrašnjem dijelu zadržava voda, nakon par godina će se pojaviti hrđa.
Na vw propadnw gumica oko znaka VW, i voda blago ulazi i talozi se u savu sa unutrasnje strane. Otvori postoje, ali su stavljeni sitni cepici u boji auta.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#289 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by citroen xm »

Eto vidiš idiota od konstruktora ili koga već zaduženog za neke stvari. Napravi rupe za odvod sa jasnom namjenom i onda stavi čepove. Bravo care.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13257
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#290 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 09/08/2022 15:01 Pa volimo ovde da se sprdamo sa G2 i sličnim starim autima, da ih nazivamo kantama, da se podsmijevamo njihovim vlasnicima.... Zašto onda ne pomenuti da su ova moderna auta po kvalitetu 3 puta veća govna. Mislim, pričamo o svemu, jel da?
kud i kamo naprednijih kanti bilo i bice vazda :D

vlasnici su karine, trulja od dvice moze biti i trulja novija mazda, trulja pezo i slicno, jer ne treba odrzvat i mijenjat dijelove nikad...ma jasta su, nije to bas istina da su 3x veca govna, samo su oni iz 90tih i pocetka 00tih bili dosta bolji u tome :-D , u svemu ostalom moderan auto je bolji...
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#291 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by citroen xm »

G2 sam pomenuo kao sinonim za auta tog vremena. Jedan Audi 80 B3 je pojam kvaliteta za sve današnje Audije, a da ne pričamo o ostalim autima. O tehnologiji posebno na polju sigurnosti ne pričam jer to nema smisla porediti.

Ja ti kažem, danas su ista govna sve. Tada se bar držalo do nekog kvaliteta. I onda kada danas jedna Mazda istrune za 10 godina do praha, onda trebamo hvaliti jer je sastavio kosooki, a kada G5 isto tako dođe do praha onda je to nekvalitetno govno. A istina je da su govna i jedno i drugo. Da se ogradim i nabrojim i Pežo i Citroen. :D Samo što njih i onako svi blate dok vozaju svoje kante istog kvaliteta tješeći se da je to neki stari kvalitet koji odlikuje taj brend.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#292 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by nivla »

Evolution_IV wrote: 09/08/2022 15:25
citroen xm wrote: 09/08/2022 15:01 Pa volimo ovde da se sprdamo sa G2 i sličnim starim autima, da ih nazivamo kantama, da se podsmijevamo njihovim vlasnicima.... Zašto onda ne pomenuti da su ova moderna auta po kvalitetu 3 puta veća govna. Mislim, pričamo o svemu, jel da?
kud i kamo naprednijih kanti bilo i bice vazda :D

vlasnici su karine, trulja od dvice moze biti i trulja novija mazda, trulja pezo i slicno, jer ne treba odrzvat i mijenjat dijelove nikad...ma jasta su, nije to bas istina da su 3x veca govna, samo su oni iz 90tih i pocetka 00tih bili dosta bolji u tome :-D , u svemu ostalom moderan auto je bolji...
glede zamjene lafeta koliko je vremena proslo otkako ti ne valjaju prije nego si odlucio da kupis nove zamijenis, cisto da vidimo kako redovno ti to odrzavas
jesi li kad ti je pregledom ustanovljeno da ih treba mijenjati odmah razmislio da ih zamijenis ili je do kupovine ove dvije nove prosla sedmica,mjesec, pola godine, godina, ko da se kroz maglu sjecam da si pisao da je skup popravak a tome ima i vise od pola godine ako ne i godina
onda izjava samo ovlasteni pa na velikom servisu zamjenski set, valjda ide original kupljen u ovlastenom kad je samo ovlasteni
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13257
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#293 Re: Koliko kosta odrzavanje Vaseg automobila?

Post by Evolution_IV »

nivla wrote: 09/08/2022 18:53
Evolution_IV wrote: 09/08/2022 15:25

kud i kamo naprednijih kanti bilo i bice vazda :D

vlasnici su karine, trulja od dvice moze biti i trulja novija mazda, trulja pezo i slicno, jer ne treba odrzvat i mijenjat dijelove nikad...ma jasta su, nije to bas istina da su 3x veca govna, samo su oni iz 90tih i pocetka 00tih bili dosta bolji u tome :-D , u svemu ostalom moderan auto je bolji...
glede zamjene lafeta koliko je vremena proslo otkako ti ne valjaju prije nego si odlucio da kupis nove zamijenis, cisto da vidimo kako redovno ti to odrzavas
jesi li kad ti je pregledom ustanovljeno da ih treba mijenjati odmah razmislio da ih zamijenis ili je do kupovine ove dvije nove prosla sedmica,mjesec, pola godine, godina, ko da se kroz maglu sjecam da si pisao da je skup popravak a tome ima i vise od pola godine ako ne i godina
ma imala je malo lufta i sad isto, ne znam ni ja kad je tacno pocela lupat fkt..uglavnom zbog kugle moras citavu lafetu, glupo malo al hajd makar ce bit sve novo.
Post Reply