Koliko je zdravo vegetarijanstvo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#76

Post by Tesssa »

Grickam ja svasta nesta al eto ne spomenuh :D :D :D

Joj te bejbi mrkvice su mi zakon!Nisam ih dugo jela, mogla bih sutra da zbavim koju :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#77

Post by pitt »

dinchy84 wrote:Grickam ja svasta nesta al eto ne spomenuh :D :D :D

Joj te bejbi mrkvice su mi zakon!Nisam ih dugo jela, mogla bih sutra da zbavim koju :D
dobro sad ne moras sve otkrivati :D:D

Ja to najvise volim tako bez icega mada ni umakati u neki veggie dip nije lose. brokule i one karfiole vise manje.
I da, probajte koristiti razne orahe, ljesnike, bademe i sl u salatama.....isto i brusnice.
A za zaljevati je najbolje sa ovim....pogotovo ko ne jede dovoljno povrca. Ovaj spicey je pravo dobar :D

Image
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#78

Post by NeKi_LiK »

dinchy84 wrote:
NeKi_LiK wrote:
Još bi zamolio da neko od forum-vegetarijanaca napiše svoj dnevni jelovnik... ili bolje trodnevni, raznolikosti radi :)...
Ja sam student, po citav dan sam vani, tako da nimalo nisam zadovoljna nacinom svoje prehrane (bez obzira uzimala meso ili ne). Doruckujem svako jutro, najcesce pahuljice ili cokolino, jer uvijek kasnim i taman toliko vremena imam.Oko 12 najcesce pojedem vegi sendvic ili nesto slicno. Eh, rucak mi je malo raznovrsniji :) .U sustini jedem sve sto jedu moji kod kuce, ali u bezmesnoj varijanti. Ako su za rucak snicle s necim, ja jedem odreske od soje. Inace jedem mnogo gljiva, naravno povrca.Bez supe od povrca ne rucam. Za veceru najcesce pojedem vocni jogurt, jer mi tako odgovara.

To je otprilike to :)
To je otprilike to :)... što sam i ja zamišljao :D... a to je da vegetarijanskoj ishrani u praksi prečesto manjka proteina... kod vegana je još teža situacija, jer pokušaju li unijeti optimalan dnevni unos proteina kroz žitarice samim tim će unijeti previše ugljikohidrata, pokušaju li to putem povrća unijeće previše vlakana, muškarci se ne smiju (ili ne bi smjeli) pouzdati ni u svakodnevno korištenje soje jer će se negativno odraziti na testosteron...

Par savjeta, koje možeš a i ne moraš uvažiti... (vrijede ako konzumiraš jaja i mliječne proizvode)...

Smeće od čokolina zaboravi, pahuljice su idealan izbor a najbolje da su zobene. Uz to neki brzi izvor proteina, najbolje rješenje su bjelanci iz jaja...

Za međuobrok (ručak, večera) od voća najbolje bi bile jabuke...

Za voćni jogurt se (na jedvite jade) može progledati kroz prste... uz njega probaj pojesti 80-100 grama mladog sira...

i...
pitt wrote: brokule

I da, probajte koristiti razne orahe, ljesnike, bademe
gore citirano + riblje ulje kao izvor kvalitetnih masti...

Ovih par malih promjena će se višestruko odraziti na kvalitet ishrane :)...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#79

Post by pitt »

NeKi_LiK wrote:
Za voćni jogurt se (na jedvite jade) može progledati kroz prste... uz njega probaj pojesti 80-100 grama mladog sira...

i...
Omiljeni snack ujutro :D:D Mladi sir sa vocem :D

Image
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#80

Post by Tesssa »

NeKi_LiK hvala na savjetima :) Jedino riblje ulje ne dolazi u obzir, jer mi je gadno i jer ni ribu ne jedem :)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#81

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:00, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#82

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 20:59, edited 1 time in total.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#83

Post by pitt »

jOFLA wrote:
pitt wrote:Omiljeni snack ujutro :D:D Mladi sir sa vocem :D
Meni je to često cijeli doručak, ili večera, kako kad. Doduše sam napravim, nisam nikad ni vidio da ima gotovo. Jedna šolja mladog sira - nemasnog, jedna manja do srednja breskva, jedna mekša kruška, sve izrezano na kockice. Jedna šolja jagoda izrezanih na kockice. Četri čajne kašike krupnije mljevenih badema, ili oraha, ili lješnika. Sve se pomiješa, i jedi.
Umjesto breskve ide i šolja žute dinje rezane na kockice, kako kad čega ima kupiti.
To bi bio obrok za prosječno muško tijelo. Žene koje nisu fizički visoko aktivne trebale bi smanjiti mjeru na 2/3 čaše.
ma to je najbolje napraviti tako kao sto si ti opisao (dodati malo i meda), al kad covjek nema uvijek vremena. :)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#84

Post by encian »

ja vala jedem sve, mislim i osjecam da tako treba. meso ne gotivim nesto narocito, ali s vremena na vrijeme se probudim sa jakom zeljom da ga jedem. tako nastojim i da zivim: osluskujem sta mi fali (sta mi se jede) i to jedem.

jedino cega bih htjela da se rijesim je secer i slatkisi. tamanim ih nehumano i znam da mi ne prijaju. zbog bolesti sam 4 mjeseca jednom izbacila slatko i nisam pojela grama secera. kad sam nakon toga pojela red cokolade mislila sam da cu umrijeti.

sto se soje tice, znam da je jako modifikovana i nezdrava. isto tako miso, fermentirana soja, trebala bi biti ekstra zdrava, ali eto zobg te genetske modifikacije...

sto se tice jadnih zeka i jagoda, neki ciko je navodno dokazao da biljke mogu osjecati strah, srecu i sl. zove se cleve backster.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#85

Post by repeater »

encian wrote:
sto se soje tice, znam da je jako modifikovana i nezdrava. isto tako miso, fermentirana soja, trebala bi biti ekstra zdrava, ali eto zobg te genetske modifikacije...
:? :?
pogresno si informirana.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#86

Post by repeater »

pitt wrote:kakve sad veze ima hodza? :roll:
isto koliko i abortus. :roll:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#87

Post by encian »

repeater wrote:
encian wrote:
sto se soje tice, znam da je jako modifikovana i nezdrava. isto tako miso, fermentirana soja, trebala bi biti ekstra zdrava, ali eto zobg te genetske modifikacije...
:? :?
pogresno si informirana.
The Monsanto soya is widely eaten by Americans.

The study - carried out by a leading scientist at the Russian Academy
of Sciences - found that more than half of the offspring of rats fed
on modified soya died in the first three weeks of life, six times as
many as those born to mothers with normal diets. Six times as many
were also severely underweight.

And last May this newspaper revealed a secret report by the biotech
giant Monsanto, which showed that rats fed a diet rich in GM corn had
smaller kidneys and higher blood cell counts, suggesting possible
damage to their immune systems, than those that ate a similar conventional one.

http://www.soyonlineservice.co.nz/02gmsoy.htm

Myth: Modern soy foods confer the same health benefits as traditionally fermented soy foods.

Truth: Most modern soy foods are not fermented to neutralize toxins in soybeans, and are processed in a way that denatures proteins and increases levels of carcinogens.

same source

ne znam je li vam jos mijesaju tamo u USA, evropa se jos bori, japan je preplavljen i uopce se niko ne trudi da stavi GMO znak. sto se bosne tice, iskreno ne znam, ali nesto nisam pozitivna da nam salju onu zdravu.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#88

Post by pitt »

vala ja jos nigdje ne cuh za tu studiju cijenjenih ruskih naucnika......ni da je dokazano ista. Nije sva GMO otrov kao sto vecina ljudi (pogotovo kod nas) vjeruje ...al nejse.
A kad pogledas, tuga je da u zemlji koja obiluje vocem i povrcem kao i velikim potencijalom za poljoprivredu i prehrambenu industriju, domaci proizvodjaci (sa veoma kvalitetnim organskim proizvodima) su potisnuti od strane uvoznika tudjeg smeca.....za shaku dolara u dzepove nasih mudrih vodja.
Ja volim miso soup :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#89

Post by Tesssa »

jOFLA wrote:
dinchy84 wrote:NeKi_LiK hvala na savjetima :) Jedino riblje ulje ne dolazi u obzir, jer mi je gadno i jer ni ribu ne jedem :)
Ribljeg ulja uvijek je bilo u malim kapsulama, samo sklizne niz grlo, ukus ili miris se ne osjete. Šteta bi bila odreći ga se.
A od cega se prave? Od ribe, a ja ne jedem ribu :)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#90

Post by cHupjahalic@ »

dinchy84 wrote:A od cega se prave? Od ribe, a ja ne jedem ribu :)
riblje ulje se pravi/ vadi iz riblje jetre. e sad kako se prerade vrse ne znam, ali ja bih ti preporucila da ih koristis bez obzira da li si vegetarijanac ili ne (radi omega 3 + D vitamina koje je bitno za tvoje kosti, tj da tvoje kosti mogu sacuvati i raspodjeliti ostatku tijela kalcijum... da sad ne bih detaljno :D ).
postoje pilule a isto tako mozes kupiti riblje ulje u flasi.
ja kad ga pijem ne disem, poslije odmah zalijem malo vodom i tek podjem disati kad ulje sklizne niz grlo. :D :lol: :lol:
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#91

Post by Tesssa »

cHupjahalic@ wrote:
dinchy84 wrote:A od cega se prave? Od ribe, a ja ne jedem ribu :)
riblje ulje se pravi/ vadi iz riblje jetre. e sad kako se prerade vrse ne znam, ali ja bih ti preporucila da ih koristis bez obzira da li si vegetarijanac ili ne (radi omega 3 + D vitamina koje je bitno za tvoje kosti, tj da tvoje kosti mogu sacuvati i raspodjeliti ostatku tijela kalcijum... da sad ne bih detaljno :D ).
postoje pilule a isto tako mozes kupiti riblje ulje u flasi.
ja kad ga pijem ne disem, poslije odmah zalijem malo vodom i tek podjem disati kad ulje sklizne niz grlo. :D :lol: :lol:
:D :D :D

to ti vjerujem, mene su ko malu tjerali to da pijem, nista mi gore nije bilo.

Ali, ja ne jedem ribu :) Samim tim ne jedem ni riblju jetru u bilo kojem obliku. Simple as that :D Kalcija dobivam vise nego dovoljno u mlijeku i mlijecnim proizvodima.
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#92

Post by dacina_curica »

ja sam za vrijeme trudnoce (tj. koristim ih jos uvijek) pila gel kapsule koje se koriste kao zamjena za riblje ulje (u Americi se riblje ulje ne preporucuje zbog povisenog nivoa zive u ribi - go figure :-) ).....sastojak u tim tabletama se zove DHA i vjerovatno se moze naci u apotekama (ovdje ih dobijas u sklopu prenatalnih vitamina)

evo malo procitaj o tome:
http://www.astro.northwestern.edu/~lin/DHA/
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#93

Post by cHupjahalic@ »

dinchy84 wrote: :D :D :D

to ti vjerujem, mene su ko malu tjerali to da pijem, nista mi gore nije bilo.

Ali, ja ne jedem ribu :) Samim tim ne jedem ni riblju jetru u bilo kojem obliku. Simple as that :D Kalcija dobivam vise nego dovoljno u mlijeku i mlijecnim proizvodima.
dobijas mozda kalcij, a ako nemas dovoljno D vitamina u sebi onda je tvom tijelu gotovo nemoguce da sacuva i stedi kalcij koji treba raspodijeliti po tijelu (kazem opet... pokusavam da to pojasnim na jednostavan nacin, jer ako krenem onda necu stati :D :lol: :lol: ).

@d_c to za riblje ulje stoji, ali zato treba paziti i provjeravati o kojoj vrsti ribe se radi, gdje je ulovljena (zamal ne napisah ubrana :lol: :lol: ) i sl. :)
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#94

Post by luciferino »

dinchy84 wrote:
cHupjahalic@ wrote:
dinchy84 wrote:A od cega se prave? Od ribe, a ja ne jedem ribu :)
riblje ulje se pravi/ vadi iz riblje jetre. e sad kako se prerade vrse ne znam, ali ja bih ti preporucila da ih koristis bez obzira da li si vegetarijanac ili ne (radi omega 3 + D vitamina koje je bitno za tvoje kosti, tj da tvoje kosti mogu sacuvati i raspodjeliti ostatku tijela kalcijum... da sad ne bih detaljno :D ).
postoje pilule a isto tako mozes kupiti riblje ulje u flasi.
ja kad ga pijem ne disem, poslije odmah zalijem malo vodom i tek podjem disati kad ulje sklizne niz grlo. :D :lol: :lol:
:D :D :D

to ti vjerujem, mene su ko malu tjerali to da pijem, nista mi gore nije bilo.

Ali, ja ne jedem ribu :) Samim tim ne jedem ni riblju jetru u bilo kojem obliku. Simple as that :D Kalcija dobivam vise nego dovoljno u mlijeku i mlijecnim proizvodima.
Nekada su postojale one male crvene kuglice s ribljim uljem, mislim da je proizvođač Alkaloid. Joj kako je to meni bilo super kada sam bila mala. Obožavala sam ih. A opšte se ne osjeti ulje osim ako ih ne budeš žvakala ko ja. :-)
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#95

Post by repeater »

sok od narance i mlijeko od soje, oboje obogaceni vitaminom D (30%po casi)
barem u americi je to standard.

DHA je odlican surogat za omegu 3.

Image

http://omega3.silksoymilkplus.com/
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#96

Post by pitt »

Ma riblje ulje je bogato sa OMEGA-3. Jako preporucljivo.

ne mogu ja brate mlijeka od soje nikako......nekad u cereal malo sa obicnim pomjesam....kad mi regularnog nestane :D a ne mogu brate ni skim....isto voda. :)
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#97

Post by repeater »

pitt wrote: ne mogu ja brate mlijeka od soje nikako......nekad u cereal malo sa obicnim pomjesam....kad mi regularnog nestane
pa, za koga onda cuvas soja mlijeko u frizideru ?? :D
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#98

Post by neocekivana_sila »

repeater wrote:
pitt wrote:kakve sad veze ima hodza? :roll:
isto koliko i abortus. :roll:
"Ako dinchy84 ne jede nista sto ima oci i usta, pretpostavljam da je protiv ubijanja svega sto ima oci i usta. Iz te pretpostavke sam joj postavila pitanje da li bi abortirala i kakav je njen stav prema ljudskom bicu u ranom stadiju razvoja i ubijanju istog? Evo pitam je i da li se raspitala kada fetus ima oci i usta i da li opravdava ubijanje fetusa do stadija organogeneze kad se razvije organ oka i usna supljina ?!?, a poslije toga se protivi abortusu? "

Ako ti ovdje ne vidiš objašnjenu vezu načelnog shvatanja vegeterijanstva, repeateru, opasno slabo kontaš.
Dinchy84 nije odgovorila kao što to ne učini većina vegeterijanaca koji žele biti "in" i baziraju životne filozofije na lošim magazinima, a istovremeno ponižavaju tuđe, drugačije životne izbore pogotovo tradicionalne.
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#99

Post by Tesssa »

neocekivana_sila wrote:
Dinchy84 nije odgovorila kao što to ne učini većina vegeterijanaca koji žele biti "in" i baziraju životne filozofije na lošim magazinima, a istovremeno ponižavaju tuđe, drugačije životne izbore pogotovo tradicionalne.
Da ja svoju ishranu tokom 5 godina baziram na magazinima :roll: Super objasnjenje.
Cime ja ponizavam tudje zivotne i tradicionalne izbore? Da li tebe, ili bilo koga drugoga ugrozava moj nacin ishrane? To sto ja jedem i kako jedem je moja privatna stvar. Na temu o tome cu se uvijek javiti jer mislim da o tome imam sta da kazem.

Onaj ko ponizava necije izbore, pogotovo na ovoj temi mozes biti samo ti. Ja sam sigurna da nisam rekla nista protiv tvog nacina ishrane, i pravo da ti kazem, uopste me ne zanima kako i cim se hranis. Svako sebi najbolje zna.

Svasta cu procitati... :roll:
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#100

Post by cHupjahalic@ »

neocekivana_sila wrote:Ako ti ovdje ne vidiš objašnjenu vezu načelnog shvatanja vegeterijanstva, repeateru, opasno slabo kontaš.
Dinchy84 nije odgovorila kao što to ne učini većina vegeterijanaca koji žele biti "in" i baziraju životne filozofije na lošim magazinima, a istovremeno ponižavaju tuđe, drugačije životne izbore pogotovo tradicionalne.
boze, svasta ce covjek procitati ovdje.
reci sada koji ti zivotni izbor smatras tradicionalnim? ti si, koliko vidim, spominjala abortus, a istovremeno hoces da povuces neku paralelu sa zivotnim izborom? :shock:
nisam pratila temu od samog pocetka, ali kakve veze ima abortus sa tim da je jedna osoba poput dinchy84 vegetarijanac?
otvori novu temu pa se raspravljaj, ali mislim da mijesas kruske i jabuke ovdje.
Post Reply