Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Macintosh
Posts: 64
Joined: 19/07/2005 16:54

#1 Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by Macintosh »

Interesantan interaktvini članak NY Timesa sa prikazom koliko su razni gradovi danas topliji u odnosnu na godinu rodjenja. U mom slučaju, u godini kad sam rodjen, Banja Luka je imala, u prosjeku, četiri dana u godini gdje je temperatura zraka dosegla ili prešla 32˚ C (90˚ F). Danas je taj broj, opet u prosjeku, 19 dana i do 2053 će se povećati, u prosjeku, na 30 dana (odnosno, izmedju 24 i 43 dana) u godini.

Više možete pročitati na sljedećem linku:

https://www.nytimes.com/interactive/201 ... etown.html

Dakle, koliko je vaš rodni grad (ili grad po vašem izboru) danas statistički topliji u odnosnu na godinu kad ste se rodili?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by spreca »

sto smo stariji i treba nam da bude toplije :mrgreen: ....ma od kud znam kako je bilo...samo sam plako :lol: ....stalno pricaju o nekom zahladnjenju a planeta je sve toplija...ni sami neznaju sta pricaju
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#4 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by ovo_mi_je_nick »

Ne sjećam se. Ali stalno pričaju da će baš ovo ljeto (svake godine) biti najtoplije što poznaje čovječanstvo a 9 dana od 10 pada kiša. Vjerovatno u to vrijeme kad smo se rodili nije imao svako pristup plasiranju informacija i da na osnovu senzacionalističkih naslova blaže rečeno od izmišljotina, dolaze do popularnosti.

Iako bez klima ljeta su se normalno podnosila, 35 stepeni u tolju ljeta je bilo normalno, a u januaru -15 isto normalno. Danas neke alarme pale (koji Q su ovi alarmi) ako je ljeti, pazi sad, 30 stepeni :lol: :lol: , pa da smo u Sibiru pa hajd, senzacija i alarmantno.

Uskoro ide najhladnija zima, savjeti poput ne izlazite bez jakne i kaputa u decembru, haloo ma hajte molim vas, eto u gaćama ću :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by dječak sa šibicama »

a kako se sjecati godine kad si se rodio? :D

Ima formula na stranici, kod mene 3 dana na 14.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by cyprus »

Šta Balkanci znaju o globalnom zagrijavanju :oops:
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by broj dva »

Hervegovina.
Ove godine i nije prevruce. Ali svojim ocima (ili termometrom) sam gledao 44 strepena 25 septembar a jaran je u augustu neke godine fotografisao termometar u avliji na suncu pokazuje 50 stepeni.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#8 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by Humljanin »

Nikad kišovitijeg i hladnije ljeta od ovog u Mostaru.

Malo sam pogledao link i malo su mi sumnjive brojke. Ispade da je prije samo par puta u godini temperatura u Mostaru prelazila 32 stupnja. To mi je čudno.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#10 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by belfy »

to je samo uzarena atmosfera pred izbore. nakon oktobra zahladjenje.
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#11 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by BJB »

broj dva wrote:Hervegovina.
Ove godine i nije prevruce. Ali svojim ocima (ili termometrom) sam gledao 44 strepena 25 septembar a jaran je u augustu neke godine fotografisao termometar u avliji na suncu pokazuje 50 stepeni.
I kod mene California, mislim Hercegovina..Ne sjecam se kakve su temperature bile bas kad sam se rodila, ali se sjecam kad sam bila klinka da nikad nije bilo prevruce kao sad, temperature su isle maximalno do 35C, nikad nije bilo gore k'o sad..Ove godine je bilo malo blaze nego prosle, prosle godine je isla do 47/48 C...Srecom imamo dosta kisnih dana pa mozemo izdrzati nekako, ali ima i previse sparine..A zimi minusi k'o nikad prije..Uglavnom osjetim razliku u odnosu na djetinstvo..
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#12 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by CrayOn »

I onda će ljudi instalirati sve više AC klima koje će pojesti i ono malo zelene energije sto se proizvede. Višak će se nabavit iz uglja, nafte itd.. i onda spiralno prema dole.
Glavna je poljoprivreda, u njoj je tanka linija između povoljnog i lošeg, nijedan extrem ne valja, a visoka temperatura je po najgora. S obzirom da ima previše ljudi na zemlji i proizvodnja je poprilično centralizovana na nivou cijele Zemlje cijele, i većina zemalja se oslanja na uvoz, i laik može shvatit šta nas čeka. Poljoprivreda je temelj svake civilizacije, prvi sloj piramide nad kojim se sve ostalo gradi; ekonomija itd., izbaci njega i onda je game over.

Jedan fin članak https://www.theguardian.com/environment ... re-mention?

Malo vi miješate šta su klimatske promjene i lokalne vremenske prilike, povezani su, ali klimatske promjene uzimaju vremenski sistem u cijelini, naučnici su jako oprezni da kažu za bilo koju vremensku lokalnu pojavu da je uzrokovana klimatskim promjenama, to tako ne ide. Da je ta pojava pojačana ili promijenjena posredstvom KLP uredu.
Glavna stvar oko klimatskih promjena je to što će se izgubiti stabilnost vremena, vremenskih prilika će biti isto kao i prije, godišnja doba ostaju, samo što smo mi dodali dodatnu energiju tim pojavama kroz emisije itd. i onda ćemo dobiti, kad kiša pada, bubam; 1 od 10 će biti ona bujica, dok prije je npr. bilo 1 od 1000 itd. imali smo primjera u BiH nedavno a kao i širom svijeta, onda ćemo imati duže periode suše, veći i jači grad, slabije ili jače zime, puno grmljavine, jači vjetar itd. sve u zavisnosti od vaše lokacije.
Dodatak; baš fino objasnjeno u ovom videu;
https://www.bloomberg.com/news/videos/2 ... ange-video

Veća globalna temperatura(posredstvom emisija) = veće isparavanje vode, a ta voda mora negdje pasti. Jednostavno.

Ta nestabilnost će imati neviđenih posljedica (poljoprivreda), i to vrlo uskoro, jer nastavljamo "business as usual".
Last edited by CrayOn on 12/09/2018 16:53, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#13 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by belfy »

nadajmo se da ce prije toga ljudi nauciti da AC kao skracenica predstavlja klimu, kao sto bi bilo dobro da shvate da se "visak" (cuj visak!?) oduvijek nabavljao iz tih istih izvora. tvoje iduce javljanje vjerovatno nece biti korisno, ali odgovor sigurno hoce. zato nemoj biti obeshrabren da se javis.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by Haris.ba »

BJB wrote:I kod mene California, mislim Hercegovina.
Samo da kažem da Hercegovina klimatski nije ni nalik Kaliforniji. :D
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#15 Re: Koliko je vaš rodni grad danas topliji u odnosu na godinu kad ste se rodili?

Post by CrayOn »

belfy wrote:nadajmo se da ce prije toga ljudi nauciti da AC kao skracenica predstavlja klimu, kao sto bi bilo dobro da shvate da se "visak" (cuj visak!?) oduvijek nabavljao iz tih istih izvora. tvoje iduce javljanje vjerovatno nece biti korisno, ali odgovor sigurno hoce. zato nemoj biti obeshrabren da se javis.
dobro, malo sam proklizao :D
Ma neće niko da priča o ovim stvarima, a ove stvari mogu dosta pokazat oko budućnosti.
Post Reply