Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#3101 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Android Knego »

Laertes wrote: 25/09/2021 21:20
suspect_zero wrote: 25/09/2021 20:50

Jesi našao 50000 KM mjesečno? :D
Lakše je to naći :lol:
Što čuh jednu mudru nekom prilikom. Reče lik: žena bila domaćica, ili bila doktor nauka, kad uđe u tržni centar - progutala bi ga! :D
nortsask
Posts: 4
Joined: 12/10/2021 14:09

#3102 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nortsask »

Postovanje ljudi, evo padobranac uletava cisto radi znatizelje i informacija.

Vidim da bi puno ljudi selilo van iz BiH, no ja imam jedno sasvim suprotno pitanje ideju. Sto je sa seljenjem u Bosnu, jel ima takvih?

Koliko bi recimo cetveroclanoj obitelji trebalo novca za neki pristojan zivot ukoliko ima vec kucu u okolici recimo Novog Travnika? Znaci treba placati samo hranu i rezije?

Kakva je situacija uopce sa poslom, jel uopce ima sta tamo ili je nezaposlenost ogormna?

Naime, ja zivim u Kanadi, i znam da cete svi izbeciti oci i pomisliti ovaj je lud sto bi isao iz Kanade u Bosnu hahaha, ali napisat cu vam sve sto vas zanima, ukoliko ikoga zanima, pa pitajte.
Razlog zasto uopce pomisljam na to je ova trenutna situacija sa plandemijom gdje smo polako stisnuti u kut, a troskovi zivota i opcenita nesigurnost zivota je sve veca i osobno mislim da je ovo drustvo blize kaosu nego tamo. Jedino sto ovdje imam super je posao i donekle ta placa, ali i ona je sve manja zbog sve vece inflacije. Zivot je jako jednostavan i uredan.
Najveci razlog sto me uopce privlaci ideja zivota u Bosni je ta sto bi mogao pokazati srednji prst kreditu za krov nad glavom, znaci to je tamo osigurano i ne bi morao nista posudjivati. Da li je i usprkos tome jako tesko imati nekakav normalan zivot ili ne? Tamo bih znaci imao pristojnu i relativno novu kucu sa jako puno zemlje i ne bi me imao tko zafrkavati oko icega. Ovdje jedva da mozemo kupiti kucu sa dvoristem velicine 2x2, a pomisljati kupiti nekakvo zemljiste i zivjeti van grada je protivno zdravom razumu za prosjecnu osobu, jer to je rezervirano samo za bogate. A najbolje od svega da nisam u Torontu ili Vankuveru nego u preriji, gdje je kao "jeftin" zivot.
Inace, zivio sam u Hrvatskoj prije odlaska i iskreno bih radije u Hrvatsku jer je donekle uredenija, to je cinjenica, ali i u Hrvatskoj je opcenito zesci raspasoj, a cijene svega su bolesne plus tamo nemam nikakvu nekretninu.

Zanima me koliko novca treba mjesecno u takvoj situaciji tek toliko da vidim da li bi mogao iz nekoga razloga sam to zaraditi ili bi ipak morao traziti posao. I kakav je situacija sa otvaranjem privatnog obrta, da li je to tesko i skupo ili su pojednostavili?
Inace, da je zena malo otvorenija okusao bi se bar na 6mj i godinu dana, pa ako ide ide, ako ne mozemo se vratiti.

Hvala i pozdrav
Last edited by nortsask on 12/10/2021 15:41, edited 1 time in total.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#3103 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sale07 »

nortsask wrote: 12/10/2021 14:31 Postovanje ljudi, evo padobranac uletava cisto radi znatizelje i informacija.

Vidim da bi puno ljudi selilo van iz BiH, no ja imam jedno sasvim suprotno pitanje ideju. Sto je sa seljenjem u Bosnu, jel ima takvih?

Koliko bi recimo cetveroclanoj obitelji trebalo novca za neki pristojan zivot ukoliko ima vec kucu u okolici recimo Novog Travnika? Znaci treba placati samo hranu i rezije?

Kakva je situacija uopce sa poslom, jel uopce ima sta tamo ili je nezaposlenost ogormna?

Naime, ja zivim u Kanadi, i znam da cete svi izbeciti oci i pomisliti ovaj je lud sto bi isao iz Kanade u Bosnu hahaha, ali napisat cu vam sve sto vas zanima, ukoliko ikoga zanima, pa pitajte.
Razlog zasto uopce pomisljam na to je ova trenutna situacija sa plandemijom gdje smo polako stisnuti u kut, a troskovi zivota i opcenita nesigurnost zivota je sve veca i osobno mislim da je ovo drustvo blize kaosu nego tamo. Jedino sto ovdje imam super je posao i donekle ta placa, ali i ona je sve manja zbog sve vece inflacije. Zivot je jako jednostavan i uredan.
Najveci razlog sto me uopce privlaci ideja zivota u Bosni je ta sto bi mogao pokazati srednji prst kreditu za krov nad glavom, znaci to je tamo osigurano i ne bi morao nista posudjivati. Da li je i usprkos tome jako tesko imati nekakav normalan zivot ili ne? Tamo bih znaci imao pristojnu i relativno novu kucu sa jako puno zemlje i ne bi me imao tko zafrkavati oko icega. Ovdje jedva da mozemo kupiti kucu sa dvoristem velicine 2x2, a pomisljati kupiti nekakvo zemljiste i zivjeti van grada je protivno zdravom razumu za prosjecnu osobu, jer to je rezervirano samo za bogate. A najbolje od svega da nisam u Torontu ili Vankuveru nego u preriji, gdje je kao "jeftin" zivot.
Inace, zivio sam u Hrvatskoj prije odlaska i iskreno bih radije u Hrvatsku jer je donekle uredenija, to je cinjenica, ali i u Hrvatskoj je opcenito zesci raspasoj, a cijene svega su bolesne plus tamo nemam nikakvu nekretninu.

Zanima me koliko novca treba mjesecno u takvoj situaciji tek toliko da vidim da li bi mogao iz nekoga razloga sam to zaraditi ili bi ipak morao traziti posao. I kakav je situacija sa otvaranjem privatnog obrta, da li je to tesko i skupo ili su pojednostavili?
Inace, zena je meksikanka i da je ona malo otvorenija okusao bi se bar na 6mj i godinu dana, pa ako ide ide, ako ne mozemo se vratiti.

Hvala i pozdrav
Ovdje ima jako puno posla, samo je problem sto radis za kikiriki.
Ako imas penziju ili neka redovna primanja koja ce ti leci na racun, vrati se i nece ti bit lose.
Ako imas kapital da pokrenes neki biznis ni to nije losa ideja.

A ako ces se vratiti ovamo da te neko izrabljuje vise nego tamo + za manje pare mislim da ti se ne isplati.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#3104 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by azdralovic »

Ako ti smeta stambeni kredit i inflacija, slobodno se pakuj za BiH, toga ovdje nema
nortsask
Posts: 4
Joined: 12/10/2021 14:09

#3105 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nortsask »

sale07 wrote: 12/10/2021 14:49
Ovdje ima jako puno posla, samo je problem sto radis za kikiriki.
Ako imas penziju ili neka redovna primanja koja ce ti leci na racun, vrati se i nece ti bit lose.
Ako imas kapital da pokrenes neki biznis ni to nije losa ideja.

A ako ces se vratiti ovamo da te neko izrabljuje vise nego tamo + za manje pare mislim da ti se ne isplati.
Svugdje ima posla, ali radis za kikiriki, na kraju se svede na ono gdje te najmanje maltretiraju i zivotno i poslovno.

Daleko smo mi od penzije, ali mozda bi mogli otvoriti neki biznis, to bi bila nekakva opcija. A kolika mjesecna primanja covjek mora imati da pristojno zivi, a pri tome mislim da mozes pokriti rezije i nekakvu kvalitetnu hranu(ne najjeftiniju)? 1000km mjesecno, manje/vise?
Rezije i hrana me zanimaju, jer mi se zbog kovida zivot ionako svodi na posao i doma, placanje rezija i hrane, a ostalo se lagano zabranjuje ili se vec zabranilo. Pa onda ako mi je to zivot onda da radije zivim u prirodi i na svojoj zemlji

Troskovi u preriji gdje ja zivim, prosjecna placa 3000-3400 CAD nakon poreza. Ukoliko rentas pristojan dvosoban stan placas 1300+, rezije struja(100$) i internet (100$). Ako imas kredit na taj stan onda su svi troskovi mozda oko 1700-1800$(sa rezijama i porezom na stan), ovisno koliko se dalo depozita pri kupnji(najmanje je 5%), a ako imas kucu onda je to obicno do 2500$ mjesecno. Znaci sa prosjecnom placom, imati kucu i da samo jedan radi je malo veci poduhvat, sa dvoje da rade je lakse. Ali onda puno stresnije, plus i vise troskova jer moras imat dva auta, dva osigruanja, ako imas djecu placas vrtic itd.
Hrana je mene prije 5-6g kostala 150-200$ tjedno, sada je vise 300-400$ tjedno. Da li ste imali takvu inflaciju u Bih ili je gore?

Sto se tice satnica, to je ovdje svjetla tocka, jer je jako transparentno, ali su ljudi generalno govna pa ce vas svatko probati zajebati na nekakav nacin pa se uvijek morate paziti i uvijek boriti za sebe. Ono sto je dobro sto je drzava jaka pa ima zakone i to stiti, da toga nema ovo bi bio divlji zapad slicno bosni ili hrvatskoj, jer i ovdje vole zafrkavati ljude.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#3106 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sale07 »

nortsask wrote: 12/10/2021 15:40
sale07 wrote: 12/10/2021 14:49
Ovdje ima jako puno posla, samo je problem sto radis za kikiriki.
Ako imas penziju ili neka redovna primanja koja ce ti leci na racun, vrati se i nece ti bit lose.
Ako imas kapital da pokrenes neki biznis ni to nije losa ideja.

A ako ces se vratiti ovamo da te neko izrabljuje vise nego tamo + za manje pare mislim da ti se ne isplati.
Svugdje ima posla, ali radis za kikiriki, na kraju se svede na ono gdje te najmanje maltretiraju i zivotno i poslovno.

Daleko smo mi od penzije, ali mozda bi mogli otvoriti neki biznis, to bi bila nekakva opcija. A kolika mjesecna primanja covjek mora imati da pristojno zivi, a pri tome mislim da mozes pokriti rezije i nekakvu kvalitetnu hranu(ne najjeftiniju)? 1000km mjesecno, manje/vise?
Rezije i hrana me zanimaju, jer mi se zbog kovida zivot ionako svodi na posao i doma, placanje rezija i hrane, a ostalo se lagano zabranjuje ili se vec zabranilo. Pa onda ako mi je to zivot onda da radije zivim u prirodi i na svojoj zemlji

Troskovi u preriji gdje ja zivim, prosjecna placa 3000-3400 CAD nakon poreza. Ukoliko rentas pristojan dvosoban stan placas 1300+, rezije struja(100$) i internet (100$). Ako imas kredit na taj stan onda su svi troskovi mozda oko 1700-1800$(sa rezijama i porezom na stan), ovisno koliko se dalo depozita pri kupnji(najmanje je 5%), a ako imas kucu onda je to obicno do 2500$ mjesecno. Znaci sa prosjecnom placom, imati kucu i da samo jedan radi je malo veci poduhvat, sa dvoje da rade je lakse. Ali onda puno stresnije, plus i vise troskova jer moras imat dva auta, dva osigruanja, ako imas djecu placas vrtic itd.
Hrana je mene prije 5-6g kostala 150-200$ tjedno, sada je vise 300-400$ tjedno. Da li ste imali takvu inflaciju u Bih ili je gore?

Sto se tice satnica, to je ovdje svjetla tocka, jer je jako transparentno, ali su ljudi generalno govna pa ce vas svatko probati zajebati na nekakav nacin pa se uvijek morate paziti i uvijek boriti za sebe. Ono sto je dobro sto je drzava jaka pa ima zakone i to stiti, da toga nema ovo bi bio divlji zapad slicno bosni ili hrvatskoj, jer i ovdje vole zafrkavati ljude.
Rezije
Struja 50-100KM
Voda 15-30KM
Smece 10-20KM
Grijanje prosjek 100-200KM mjesecno na 12 mjeseci
Internet-televizija 50KM
Mobitel 10-50KM (pomnozi s brojem osoba)
Gorivo 100-200KM
------------------------
Vrtic 150-300KM
------------------------
Hrana ovo je tesko, ima vise faktora, gdje zivis grad/selo, da li jedes vani ili samo kuci i sl.
Npr cijena krompira prije 5-10 godina i sad je ista 1KM = 1kg
A npr. piletina je prije 5 godina bila 6-7KM = 1kg a sad je 10-12KM = 1kg

Ako se ovamo planiras vracati, gledaj da se vratis i barem da nemas problem s finansijama. Jer ovdje je milion drugih problema s kojim ljud imaju, i ako su finansije ok, dosta toga se moze tolerisati. Ali ako je tanak novcanik puno je sve teze.

Ja imam porodicu i kredit. Da su mi mjesecna primanja u kuci ispod 3000KM, danas bih isao traziti nacin kako da idemo vani.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3107 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

:-)
Koliko je godina djeci.. imaju li oni zelju da se vrate, u tvoju Domovinu?
nortsask
Posts: 4
Joined: 12/10/2021 14:09

#3108 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nortsask »

Znaci svugdje ista prica. Sve vise i vise hrane i resursa, a cijene i zivot sve skuplji i skuplji.

Hvala na odgovorima.
Koliko je godina djeci.. imaju li oni zelju da se vrate, u tvoju Domovinu?
Djeca su bebe :D , jedna je tri godine, a druga godinu dana. Ne bi ja ni pomisljao na odlazak natrag da nije ove pizdarije sa koronom gdje ti vise ne daju ni disat. Ne mozes putovat, ne mozes se druzit, ne mozes igrat nogomet, ne mozes prakticirat ni religiju ako ju imas, ne mozes u restorane, sad po novom cujem da ne mozes bez igle niti u drugu provinciju ili van/unutra Kanade. Nisam protiv cjepiva, ali kako sam jos mlad i zdrav dajem si za pravo da imam prirodni imunitet koji oni ne priznaju. I tako.
A ovo sto se dogadja je samo pocetak, ili ce sve puknut i nastat kaos ili ce jos vise stisnut. U neku normalu se vise zivot vratiti nece. A u takvom slucaju je onda svejedno imao bosansko, hrvatsko ili kanadsko drzavljanstvo.
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#3109 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Laertes »

Care, ne vraćaj se baš radi te dječice... Ovdje im možeš nekakvu budućnost pružiti jedino ako se u stranku uključiš...
Nije ba život samo odnos plate i cijena. Zgadilo bi ti se sve ovo vrlo brzo.
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3110 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by fortaleza »

Teško pitanje. Ostao sam sad za sad u BiH, uz naravno osiguran smještaj, bez kredita te plaću koja mi kao samcu dovoljna. Svjestan sam isto tako da uz ženu, djecu, kredit za stan u tom slučaju te milijun drugih stvari ne bi doteklo i morao bih mijenjati nešto. U krajnjem slučaju i državu.

Ne idem vani jer je i postat će ludilo, već znam za primjere preseljenja iz Njemačke u Hrvatsku u široj okolini upravo zbog ovog korona ludila i raznih uvjetovanja. Znam da na sve živo kukamo i da ovdje u bejha i nije neka sreća, ali ima i svojih prednosti, pogotovo oko korone jer i nema nametanja kao na zapadu oko cjepljenja.

Na kraju krajeva i proizvodim dio hrane koja je sigurno kvalitetnija neko vani trgovački centar, klima i te stvari da ne govorimo.

E sad, vraćati se iz Kanade, relativno uređene države u državu i mentalitet na koji nisi navikao s dvoje male djece bez neke zaleđine i nije neka sreća. To što imaš nekretninu je dobro, ali izvore financiranja bi trebao rješiti prije dolaska, ili otvoriti neki biznis, ili neka redovna primanja iz matične države. Na suho doći i imati posla s ljudima oko zaposlenja i financija, pogotovo ako nisi ili uvezan negdje ili neka deficitarna struka, odličan stručnjak je dosta nepromišljeno.

U svakom slučaju, razumijem tu želju za promjenom, mada će te 95% ljudi odavde iz svoje perspektive uvjeravati da si poludio, jer im je i samima želja ići vani.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#3111 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Seyfo »

To ce ti biti najveci zajeb u zivotu. Osim: Jedino i iskljucivo jedina opcija pri kojoj razmisljaj da se vratis je ako mozes svoj posao obavljati online pa se onda fizicki vratis u BiH a nastavljas raditi i primati platu kao da si tamo. To ti daje opciju viseg standarda plus mogucnost da se bezbolno vratis nazad u Kanadu ako ti se i pored toga zgade druge stvari u BiH. Cest je to slucaj. Znaci i da imas realnu konstrukciju povratka, postoji bar 50% sanse da ces htjeti nazad i trebas imati razradjen i taj plan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3112 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

_id=17634647 wrote:12/10/2021 19:11
Djeca su bebe :D , jedna je tri godine, a druga godinu dana. Ne bi ja ni pomisljao na odlazak natrag da nije ove pizdarije sa koronom gdje ti vise ne daju ni disat. Ne mozes putovat, ne mozes se druzit, ne mozes igrat nogomet, ne mozes prakticirat ni religiju ako ju imas, ne mozes u restorane,
Ako je tolika potreba..onda ti ne treba niciji savjet/iskustvo..Bosna je za tebe, skrojena.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3113 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by hadzinicasa »

moonca wrote: 13/10/2021 12:44
_id=17634647 wrote:12/10/2021 19:11
Djeca su bebe :D , jedna je tri godine, a druga godinu dana. Ne bi ja ni pomisljao na odlazak natrag da nije ove pizdarije sa koronom gdje ti vise ne daju ni disat. Ne mozes putovat, ne mozes se druzit, ne mozes igrat nogomet, ne mozes prakticirat ni religiju ako ju imas, ne mozes u restorane,
Ako je tolika potreba..onda ti ne treba niciji savjet/iskustvo..Bosna je za tebe, skrojena.
bas tako. sve je do toga kako su ti poslozeni prioriteti.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#3114 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Project Sejuani »

azdralovic wrote: 12/10/2021 14:54 Ako ti smeta stambeni kredit i inflacija, slobodno se pakuj za BiH, toga ovdje nema
nema al kurcu, al pretpostavit ću da nisam primjetio cinizam.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#3115 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Project Sejuani »

fortaleza wrote: 13/10/2021 09:43 Teško pitanje. Ostao sam sad za sad u BiH, uz naravno osiguran smještaj, bez kredita te plaću koja mi kao samcu dovoljna. Svjestan sam isto tako da uz ženu, djecu, kredit za stan u tom slučaju te milijun drugih stvari ne bi doteklo i morao bih mijenjati nešto. U krajnjem slučaju i državu.

Ne idem vani jer je i postat će ludilo, već znam za primjere preseljenja iz Njemačke u Hrvatsku u široj okolini upravo zbog ovog korona ludila i raznih uvjetovanja. Znam da na sve živo kukamo i da ovdje u bejha i nije neka sreća, ali ima i svojih prednosti, pogotovo oko korone jer i nema nametanja kao na zapadu oko cjepljenja.

Na kraju krajeva i proizvodim dio hrane koja je sigurno kvalitetnija neko vani trgovački centar, klima i te stvari da ne govorimo.

E sad, vraćati se iz Kanade, relativno uređene države u državu i mentalitet na koji nisi navikao s dvoje male djece bez neke zaleđine i nije neka sreća. To što imaš nekretninu je dobro, ali izvore financiranja bi trebao rješiti prije dolaska, ili otvoriti neki biznis, ili neka redovna primanja iz matične države. Na suho doći i imati posla s ljudima oko zaposlenja i financija, pogotovo ako nisi ili uvezan negdje ili neka deficitarna struka, odličan stručnjak je dosta nepromišljeno.

U svakom slučaju, razumijem tu želju za promjenom, mada će te 95% ljudi odavde iz svoje perspektive uvjeravati da si poludio, jer im je i samima želja ići vani.
Vama je odlično ako vam je najveći problem to što se morte vakcinisat a nećete. Dođite vam u Bosnu pa živite pod strahom da će sutra zapucat ako nekom ne digne kurac ujutro pa ne mere jebavat normalno pa zauzvrat jebe narod u BiH. Samo se ti vrati paša moj. Ovdje te niko neće natjerat da se vakcinišeš al će te tjerat da budeš ovca za šišanje svake dvije godine, tjerat će te da mrziš sve i svašta o onih anamo jer su oni anamo nisu ovi moji.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3116 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mayab »

Ako možeš slušati i gledati ovo prepucavanje nacionalističkih tzv.lidera , koje nije prestalo od kraja rata , a sad se i pojačalo, bujrum!
Ako možeš prihvatiti da isti ti gore pomenuti mogu raditi šta hoće, prijetiti, tebi i drugima nekim ratom, i čime sve ne,sve korumpirati, krasti, pljačkati i da ih tzv.pravna drzava ni ne okrzne, a ti samo lani, samo probaj šta učiniti, najebaćeš ekspresno, bujrum!
Pa gomila ljudi "bježi" odavde samo zbog gore navedenog, ne želi da im djeca tu odrastaju!
Eto, samo te dvije "crtice" od mene....nije sreća, para puna vreća , mada olakšava život!
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3117 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by fortaleza »

Project Sejuani wrote: 13/10/2021 12:56
fortaleza wrote: 13/10/2021 09:43 Teško pitanje. Ostao sam sad za sad u BiH, uz naravno osiguran smještaj, bez kredita te plaću koja mi kao samcu dovoljna. Svjestan sam isto tako da uz ženu, djecu, kredit za stan u tom slučaju te milijun drugih stvari ne bi doteklo i morao bih mijenjati nešto. U krajnjem slučaju i državu.

Ne idem vani jer je i postat će ludilo, već znam za primjere preseljenja iz Njemačke u Hrvatsku u široj okolini upravo zbog ovog korona ludila i raznih uvjetovanja. Znam da na sve živo kukamo i da ovdje u bejha i nije neka sreća, ali ima i svojih prednosti, pogotovo oko korone jer i nema nametanja kao na zapadu oko cjepljenja.

Na kraju krajeva i proizvodim dio hrane koja je sigurno kvalitetnija neko vani trgovački centar, klima i te stvari da ne govorimo.

E sad, vraćati se iz Kanade, relativno uređene države u državu i mentalitet na koji nisi navikao s dvoje male djece bez neke zaleđine i nije neka sreća. To što imaš nekretninu je dobro, ali izvore financiranja bi trebao rješiti prije dolaska, ili otvoriti neki biznis, ili neka redovna primanja iz matične države. Na suho doći i imati posla s ljudima oko zaposlenja i financija, pogotovo ako nisi ili uvezan negdje ili neka deficitarna struka, odličan stručnjak je dosta nepromišljeno.

U svakom slučaju, razumijem tu želju za promjenom, mada će te 95% ljudi odavde iz svoje perspektive uvjeravati da si poludio, jer im je i samima želja ići vani.
Vama je odlično ako vam je najveći problem to što se morte vakcinisat a nećete. Dođite vam u Bosnu pa živite pod strahom da će sutra zapucat ako nekom ne digne kurac ujutro pa ne mere jebavat normalno pa zauzvrat jebe narod u BiH. Samo se ti vrati paša moj. Ovdje te niko neće natjerat da se vakcinišeš al će te tjerat da budeš ovca za šišanje svake dvije godine, tjerat će te da mrziš sve i svašta o onih anamo jer su oni anamo nisu ovi moji.
Pa jesam u Bosni, pardon Hercegovini, nešto si pomiješao. :D

Ne živim u strahu da će sutra zapucat, nisam vakcinisan, ne izlazim na izbore, a tv i medije pratim svake prijestupne.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#3118 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Project Sejuani »

fortaleza wrote: 13/10/2021 13:37
Project Sejuani wrote: 13/10/2021 12:56
Vama je odlično ako vam je najveći problem to što se morte vakcinisat a nećete. Dođite vam u Bosnu pa živite pod strahom da će sutra zapucat ako nekom ne digne kurac ujutro pa ne mere jebavat normalno pa zauzvrat jebe narod u BiH. Samo se ti vrati paša moj. Ovdje te niko neće natjerat da se vakcinišeš al će te tjerat da budeš ovca za šišanje svake dvije godine, tjerat će te da mrziš sve i svašta o onih anamo jer su oni anamo nisu ovi moji.
Pa jesam u Bosni, pardon Hercegovini, nešto si pomiješao. :D

Ne živim u strahu da će sutra zapucat, nisam vakcinisan, ne izlazim na izbore, a tv i medije pratim svake prijestupne.
sorry mislio sam ovom kanađaninu da odgovorim
nortsask
Posts: 4
Joined: 12/10/2021 14:09

#3119 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nortsask »

Ma nisam reko da se vracam, nego da me zanimaju cisto te informacije. Jer eto igrom slucaja, srecom ili nesrecom, Bosna je jedina zemlja gdje vec imam nekretninu koja ne mora biti placana ikome na mjesecnoj bazi, a uz to ima i dovoljno zemlje da donekle budes sam sebi svrsishodan.
Da se mene pita i da imam mogucnosti ja bih si najradije kupio komad zemlje podno Rocky Mountaina, ali ne mozes jer ili pripada indijancima ili kosta milijune dolara.

O Bih i troskovima zivota tamo nemam pojma, ali znam i svjestan sam da je birokracija, zivot i sve ostalo kao i Hrvatska pa jos x puta gore zbog nekih stvari zato sam i pitao kakvo je zapravo stanje.

Hvala na odgovorima
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#3120 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Seyfo »

Hrvatska je malo uredjenija i hajmo reci pro - zapadnija ali ima mnogo losih stvari isto kao u BiH. U odnosu na BiH imaju more i slobodan put do Evrope zbog clanstva u EU (a ne bi ni to imali da nije katolicke vjere i naklonosti Svaba). Neke stvari su i gore od BiH, drzava je zaduzenija, sve je prodato, drzava guli vise,imaju visi PDV i trosarine pa im je zato sve skuplje (trenutno gorivo s cijenama otislo u nebesa) pa se snabdijevaju u BiH. Ali velika sreca u odnosu na BiH i nije.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#3121 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by daario naharis »

2000 KM po glavi to je to.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3122 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

I u Turskoj...

Image
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#3123 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Laertes »

moonca wrote: 24/10/2021 17:10 I u Turskoj...

Image
A đe Beč? Pitam za jarana @_BataZiv_0809
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3124 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

Image


Cost of living:....Vienna..68.68....Sarajevo 37.74
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#3125 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by tintilinic »

daario naharis wrote: 14/10/2021 11:47 2000 KM po glavi to je to.
To je raskos,akonnemas kredit, naravno.
Post Reply