Koliko brzo vozite

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
Brdar
Posts: 280
Joined: 10/01/2012 20:02

#1 Koliko brzo vozite

Post by Brdar »

Koliko brzo vozite na otvorenoj cesti, a koliko na auto-putu. I koliko ste najbrze vozili. :) Molim vas da ne lazete :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: Koliko brzo vozite

Post by chuchumbamayumbe »

Brdar, čini mi se da ima ova tema.
Ako si nov na forumu (po datumu registracije), probaj prvo da pretražiš teme, pa otvaraj novu...

BiH, oko 180km/h kada je tek otvoreno ono malo jada od "autoputa" između Ilidže i Blažuja.
Vani, po Švabiji, standardno koliko može (220 ili tu negdje), ali ne volim takve brzine u automobilu.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#3 Re: Koliko brzo vozite

Post by zemo_online »

volim gas. jako.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#4 Re: Koliko brzo vozite

Post by Mlad i Nevin »

Za godinu vozačkog iskustva najbrže sam vozio 120 km/h, što je možda nekom skromno ali ja preferiram sigurnu vožnju. Na magistralnom putu vozim 60-90 km/h u zavisnosti od ograničenja i stanja na putevima. Po magli, jakoj kiši a sada i snijegu ne prelazim 60..po gradu 30-50, a autoputa dosad nisam vidio kao vozač.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#5 Re: Koliko brzo vozite

Post by mrtva kokoš »

50-70 po gradu, 70-90 van grada, 100-120 autoputu
najvise vozio 160, na autoputu prema zenici..
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#6 Re: Koliko brzo vozite

Post by AmADin_gospo »

Brdar wrote:Koliko brzo vozite na otvorenoj cesti, a koliko na auto-putu. I koliko ste najbrze vozili. :) Molim vas da ne lazete :D
boli te Q***** koliko brzo vozim.


BTW. tema o NFS je na podforumu "Računari i tehnologija" ovde se diskutuje (barem pokušava) o automobilima od metala i plastike, a ne od pixela
User avatar
2AK-47
Posts: 308
Joined: 26/12/2011 19:09

#7 Re: Koliko brzo vozite

Post by 2AK-47 »

200 iz mjesta 300 kad je pista čista
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#8 Re: Koliko brzo vozite

Post by AdnanSA »

Uglavnom po ogranićenju. Ne isplati se brže voziti. Niti brže stigneš a policije na svakom ćošku, da još je i prilično nesigurno voziti brže od ogranićenja.
Najbrže je bilo 220 km/h u staroj Mazdi 323 između Visokog i Kaknja dok još nije bilo auto puta.
Mlade i lude godine su bile u pitanju. Sada bih to učinio jedino da mi neko pištolj prisloni na glavu i kaže tjeraj ili pucam.
User avatar
HAGI
Posts: 99
Joined: 29/10/2011 14:27

#9 Re: Koliko brzo vozite

Post by HAGI »

@Adnan sa :thumbup:


Vozim dovoljno brzo da sa svojim autom dođem sigurno gdje treba, bez još jedne dopune benzina, i usto još puno kilometara prevezem da ništa ne zamijenim. Iako me preteknu 17 puta slabija i sporija auta od mog npr pretekne me Gplf kupusar GTI uopšte mi to neznači ništa, jer on je i dalje kupusar i može da izlaže sebe riziku. Najbrže sam vozio na Njemačkom Autobahn-u cca 269 km/h, i nepreporučujem nikome jer je to totalna glupost.
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#10 Re: Koliko brzo vozite

Post by dinozzoM6 »

Po gradu ne prelazim 60 km/h nikad.
Na magistralnim putevima vozim više u skladu s uvjetima nego u skladu sa zakonom (jer na nekim mjestima stoje ograničenja koja su suluda, kako previsoka, tako i preniska).
Ako je baš gusta magla, ne prelazim 50 km/h, ako je kišovito, ne prelazim 100 km/h, i također, sve zavisi od temperature, ako sam na zimskim gumama, a temperatura je 17°C, ne prelazim 140 km/h nikad bez obzira na cestu (bio sam u ovakvoj situaciji više puta tokom mjeseca novembra sad već prošle godine, kad sam stavio zimske gume a zime nigdje na vidiku :P)
Na autoputu u BiH vozim prosječno oko 160-180 km/h, potegnem i do 210 km/h na onom jednom pravcu između Breze i Visokog.
U Hrvatskoj obično vozim oko 150 km/h jer to presretači tolerišu, mada kad nema nikoga, potegnem i brže (otprilike znam koja auta voze presretači, imaju čak i na internetu svi navedeni).
Dosad najbrže što sam ja vozio je bilo oko 238 km/h na tabli, na GPSu je tačna brzina bila 227 km/h i dan danas mi ta brzina stoji kao maximalna (ovo je bilo negdje na autoputu u Srbiji prema Beogradu).

Opet, sve zavisi od auta, dok sam imao Passat-a iz '91. nisam nikad prešao 130 km/h, jer hajd znaj, staro auto, može mi nešto otpast pa gdje sam onda :!:

Isto tako, sad kad imam Mazdu 6, mogu slobodno reći da se najsigurnije i najudobnije osjećam u intervalu brzine od 120 do 170 km/h, sve brže je već napor i umor, a sporije je patnja i za mene i za auto.

Ja priznajem, ponekad sam znao pretjerati, ali iskreno, najbitnija je dobra procjena i pregled situacije, ako ispred sebe imaš suhu cestu, pravac, i nigdje nikoga, slobodno potegni malo brže, ali samo u tim slučajevima, i kada imaš potpuno povjerenje u svoje auto, u GUME i u sebe.

Još da dodam: da na svakoj brzini iznad 60 km/h uvijek držim OBE ruke na volanu, osim naravno kad prebacujem brzine. Zašto to? Pa eto, pošto su nam ceste jako dobre, i ima više rupa neg' asfalta, kad naletiš točkom na rupu ili grbu, može se desiti da ti se volan istrgne iz ruku, tako da je čvrsto držanje volana, pogotovo pri velikim brzinama ključno za sigurnost. (Jenda od upečatljivijih grbi, da je tako nazovem, jeste na autoputu kada se vozi iz Visokog prema Sarajevu, ona prva dva mostića iza petlje u Visokom, ispred njih ima nekakvo ulegnuće, ne znam ni ja šta je, znam da uvijek dobro osjetim to, pogotovo ako sam u lijevoj traci, mislim da bi to trebali sanirati što prije, velikim se brzinama vozi, ipak je to autoput, nije čaršija)

I također, meni neki vozači nisu jasni kada totalno zanemaruju gume na svom automobilu, pa to je jedino što stoji između auta i podloge, jedini kontakt s podlogom, od guma zavisi i ubrzanje, i maksimalne bočne sile i kočenje :S :?
Last edited by dinozzoM6 on 18/01/2012 15:33, edited 2 times in total.
User avatar
Mini_Star
Posts: 180
Joined: 21/09/2011 18:59

#11 Re: Koliko brzo vozite

Post by Mini_Star »

Brdar wrote:Koliko brzo vozite na otvorenoj cesti, a koliko na auto-putu. I koliko ste najbrze vozili. :) Molim vas da ne lazete :D
Autoput 120 km/h (tempomat). Otvorena cesta 80-90 km/h. Uglavnom postujem ogranicenja. Rezultat: manja potrosnja goriva, sigurnija voznja, i stignem ziv i zdrav.
Brdar
Posts: 280
Joined: 10/01/2012 20:02

#12 Re: Koliko brzo vozite

Post by Brdar »

ja sam za to da nikad ne prelazim 140, jer zamislite da vam pukne guma na 170 gdje biste zavrsili... razmislite malo
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#13 Re: Koliko brzo vozite

Post by dinozzoM6 »

Brdar wrote:ja sam za to da nikad ne prelazim 140, jer zamislite da vam pukne guma na 170 gdje biste zavrsili... razmislite malo
Hmm, ne znam, vozio sam se u Bugarskoj sa kolegom u Audiju A6 3.0 TDI
Gume su mu bile ja mislim 225/45 R18, nisam siguran
Al' znam da smo pri brzini od 170 km/h naletili na rupu na po' autoputa :S, i da su nam obe desne gume momentalno pukle, nisam vozio pa ne znam kako se tačno to osjetilo na volanu, ali kolega kaže da ga je jako povuklo u desno i da je samo držao volan ispravljenim i počeo usporavati polako. Bitno je u takvoj situaciji ne udarit po kočnicama naglo, jer se svašta može desiti, nego usporiti što je sigurnije moguće. Sreća, on je imao dobar refleks pa nije napravio glupost i udario po kočnicama i smotao naglo lijevo, ne smijem ni zamisliti šta bi nam se tada desilo...

Sreća u Bugarskoj, Bridgestone Potenza RE050A 225/45 R18 koštaju 140 € po komadu, nismo mogli vjerovat', jer ih je on u Hrvatskoj platio 450 € po komadu xD
Garant šalju fuš u Bugarsku, al' eto, ima i dvije godine, još su mu na autu :D
Locked