Koliki su troškovi emigriranja ?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#1 Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

Veliki pozdrav svima :)
Nova sam na forumu, pa nisam bila sigurna gdje tačno postaviti ovu temu, ali s obzirom da se ovdje skuplja velika većina iskusnih dijasporaca, nadam se da sam na pravom mjestu.
Radi se o tome da već neko vrijeme planiram nakon studija otići iz BiH, najvjerojatnije u Austriju ili Njemačku. Što se tiče same procedure, mislim da se već dovoljno pisalo na drugim temama. Ono što mene zanima je koliko novaca pripremiti za tu „emigraciju“. Naime, u mom konkretnom slučaju ne planiram ići kod rodbine, već najvjerojatnije sama i na svoju ruku, pa iz tog razloga znam da u troškove moram uračunati i najam stana, put, hranu i režije, barem do primanja prve plate.
E sad, mene zanimaju vaša iskustva na ovu temu. Koliko je vama novaca trebalo za odlazak u inostranstvo , te koliko ste ga dugo skupljali? Da li vam je taj iznos na kraju bio dovoljan ili vam je „zafalilo“? Osim gore navedenih, da li trebam uzeti u obzir i neke dodatne ili nepredviđene troškove, i ako da,koje? Unaprijed hvala na odgovorima :)
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#2 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Nadzornik »

Tesko je to reci...!!!

Sve zavisi od tebe,kakav si tip covjeka tj. zene.
Ako si druzeljubiva,lako ce biti,zapadne zemlje su pune zemljaka i ljudi koji ce ti pomoci i nece ti biti potrebno vise od 100 maraka tj. 50 eura a ako si tezak tip nece ti pomoci ni hiljade evra.

Ako namjeravas zavesiti studije tj.fakultet,to ti nista ne znaci,samo jedan mali plus iskljucivo za tebe licno i tvoju kulturu
ponasanja,izrazavanja i lakog ophodjenja sa ljudima.
Ovdje si stranac i cakaju te obicna zanima kao sto su konobarica,cistacica,kuharica itd.osim ako nisi djak generacije i
poliglota(sto sigurno nisi).
Ova gore navedena zanimanja su posteno placena i cijenjena da nebi bilo zabune.

Dobro nam dosla zemljakinjo nasa... :thumbup:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#3 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by KENJAC »

Troskovi.... ??? Koliko ce te kostat u parama, tesko je reci, a koliko ce te kostat zivaca ??? O tome treba da razmisljas! Odlazak u dijesporu ti mogu poredit sa skokom u ledenu vodu. Ako ti srce ne pukne odma, imas sansi da prezivis. U svakom slucaju nemoj racunat da ces moci od konobarske plata sama da zivis. Od srca, sretno!
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#4 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

Nadzornik , hvala na dobrodoslici i interesantnom osvrtu na temu.Tezak tip osobe nadam se da nisam, ali mislim da se ipak ne bih usudila otići bez prebijene pare u dzepu :D . Ne volim puno rizikovat, pa tako ni odseliti se s predstavom da ću tamo gdje već budem naletit na nekog spremnog da mi pomogne. Život me naučio da se za većinu toga sama trebam izboriti, pa tako ću probati i za ovo :) .

Što se tiče emotivnog aspekta svega ovoga kojeg je Kenjac spomenuo, svjesna sam itekako da neće biti nimalo jednostavno, ali sam spremna pokušati.
Međutim,ne namjeravam tamo ići da bih čistila ili konobarila, iako, da se razumijemo, ne mislim da je to ikome ispod časti, ali radije bih htjela pronaći nešto u svojoj struci, s obzirom da stalno čujem kako su zanimanja medicinskog usmjerenja
svugdje u svijetu više-manje deficitarna, pa se nekako nadam da mi bar to ide u prilog, kad već nemam baš sve desetke u indexu :chmoljava:
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#5 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by _mufljuz_ »

MissDreamcatcher wrote:Nadzornik , hvala na dobrodoslici i interesantnom osvrtu na temu.Tezak tip osobe nadam se da nisam, ali mislim da se ipak ne bih usudila otići bez prebijene pare u dzepu :D . Ne volim puno rizikovat, pa tako ni odseliti se s predstavom da ću tamo gdje već budem naletit na nekog spremnog da mi pomogne. Život me naučio da se za većinu toga sama trebam izboriti, pa tako ću probati i za ovo :) .

Što se tiče emotivnog aspekta svega ovoga kojeg je Kenjac spomenuo, svjesna sam itekako da neće biti nimalo jednostavno, ali sam spremna pokušati.
Međutim,ne namjeravam tamo ići da bih čistila ili konobarila, iako, da se razumijemo, ne mislim da je to ikome ispod časti, ali radije bih htjela pronaći nešto u svojoj struci, s obzirom da stalno čujem kako su zanimanja medicinskog usmjerenja
svugdje u svijetu više-manje deficitarna, pa se nekako nadam da mi bar to ide u prilog, kad već nemam baš sve desetke u indexu :chmoljava:
ima druga strana medalje naseg naroda - nedavno me kontaktirao jedan momak s foruma vidjevsi moj post da urgiram za posao vani - dotuzilo covjeku - rekoh mu - prica koju sam slus'o i prije 5-6 godina kada sam nekim osobama pomogao - a za to ne da sam nesto trazio ali sam cak izgubio i dostojanstvo jer nisam dostojan jednog poziva telefonskog da se priupita kako sam sta radim jesam li ziv ili mrtav.... te osobe su se snasle bolje nego ja - napredovale u zivotu i karijerama - a bili su obicni provincijalci... i sad nakon svega pomoci opet nekom - teska srca..... postah govno zbog drugih....

nego tjesi se da ce ti biti bolje - krvav je hljeb na zapadu - al ima to jednu prednost manje te boli kad te tudjin handri nego kad te tvoj ponizava.... "kulturnije" je....
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by jefferson »

MissDreamcatcher wrote:Nadzornik , hvala na dobrodoslici i interesantnom osvrtu na temu.Tezak tip osobe nadam se da nisam, ali mislim da se ipak ne bih usudila otići bez prebijene pare u dzepu :D . Ne volim puno rizikovat, pa tako ni odseliti se s predstavom da ću tamo gdje već budem naletit na nekog spremnog da mi pomogne. Život me naučio da se za većinu toga sama trebam izboriti, pa tako ću probati i za ovo :) .

Što se tiče emotivnog aspekta svega ovoga kojeg je Kenjac spomenuo, svjesna sam itekako da neće biti nimalo jednostavno, ali sam spremna pokušati.
Međutim,ne namjeravam tamo ići da bih čistila ili konobarila, iako, da se razumijemo, ne mislim da je to ikome ispod časti, ali radije bih htjela pronaći nešto u svojoj struci, s obzirom da stalno čujem kako su zanimanja medicinskog usmjerenja
svugdje u svijetu više-manje deficitarna, pa se nekako nadam da mi bar to ide u prilog, kad već nemam baš sve desetke u indexu :chmoljava:
Igr na sigurnu kartu je u psihi covjeka, ali odlazak u inostranstvo je rizik, i morat ces postupiti tako i ponjeti se tako. Hocu reci, budi spremna da rizikujes.
Uvijek u podsvjesti imaju na umu da se imas gdje vratiti i da nemas sta izgubiti. AKo se budes vratila, nikom nista, smo ces biti bogatija za jednu vrlo znacajnu lekciju u zivotu!
Slozio bi se sa mufljuzom, nasi ljudi mogu stvarno napraviti govno od covjeka svojim ponasanjem!
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#7 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

_mufljuz_ wrote: ima druga strana medalje naseg naroda - nedavno me kontaktirao jedan momak s foruma vidjevsi moj post da urgiram za posao vani - dotuzilo covjeku - rekoh mu - prica koju sam slus'o i prije 5-6 godina kada sam nekim osobama pomogao - a za to ne da sam nesto trazio ali sam cak izgubio i dostojanstvo jer nisam dostojan jednog poziva telefonskog da se priupita kako sam sta radim jesam li ziv ili mrtav.... te osobe su se snasle bolje nego ja - napredovale u zivotu i karijerama - a bili su obicni provincijalci... i sad nakon svega pomoci opet nekom - teska srca..... postah govno zbog drugih....

nego tjesi se da ce ti biti bolje - krvav je hljeb na zapadu - al ima to jednu prednost manje te boli kad te tudjin handri nego kad te tvoj ponizava.... "kulturnije" je....
Slazem se da je narod sve manje zahvalan, pogotovo onima koji su bili tu kad im je najvise trebalo. Ne znam ni ja tačno objasnit zašto je to tako, neki fenomen valjda, ali naravno nije samo među našim narodom, ima toga svugdje na svijetu.
To me podsjeća na onu izreku „ Pomozi sirotu na svoju sramotu“. Izgleda da ima dosta istine u njoj, čast izuzetcima.

A to da je krvav hljeb na zapadu odavno je poznato, al ga barem ima, za razliku od ovdje :D . Nije sve ni u parama naravno, i žao mi je ljudi koji su samo zbog njih prisiljeni tražiti sreću vani i trpiti raznorazna ponižavanja (a takvih je većina nažalost), ali moje je mišljenje da se poštenim radom kad tad može izborti za zasluženi ugled i dostojansvo,samo treba vremena...
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#8 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

jefferson wrote: Igr na sigurnu kartu je u psihi covjeka, ali odlazak u inostranstvo je rizik, i morat ces postupiti tako i ponjeti se tako. Hocu reci, budi spremna da rizikujes.
Uvijek u podsvjesti imaju na umu da se imas gdje vratiti i da nemas sta izgubiti. AKo se budes vratila, nikom nista, smo ces biti bogatija za jednu vrlo znacajnu lekciju u zivotu!
Slozio bi se sa mufljuzom, nasi ljudi mogu stvarno napraviti govno od covjeka svojim ponasanjem!
Hvala jefferson, uzeo si mi riječi iz usta XD
Upravo tako i ja razmišljam, spremna sam rizikovati, ali i prihvatiti ako ne uspijem. Život je jedan i mislim da bi najgore što mogu da uradim bilo da ne pokušam :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by insomnia78 »

Ponesi sto vise mozes.
A ovaj sto ti kaze da poneses 50€ buahahahaha.
Od "nasih" ne ocekuj nista, manje ces se razocarati nego use i u svoje kljuse

s' moje sokoćalo
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#10 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

insomnia78 wrote:Ponesi sto vise mozes.
A ovaj sto ti kaze da poneses 50€ buahahahaha.
Od "nasih" ne ocekuj nista, manje ces se razocarati nego use i u svoje kljuse

s' moje sokoćalo
„što više mogu“ mi se čini kao više nego relativan pojam :D
bilo bi mi drago kad bi neko napisao malo konkretnije cifre, možda čak bazirane na vlastitom iskustvu, čisto da vidim u kojem se rasponu krećemo
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#11 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by uglavnomja »

ne znam kako je u at i de, znam kako je u norveskoj, ali posto je no najskuplja u europi, nije bas mjerilo.


u oslu bi ti trebalo vise od 13.000 KM prvi mjesec. od toga minijatruni stancic je najmanje 2.500 KM, plus 3 mjeseca depozit , to je vec 10 milja. plus struja, telefon i internet, cca 500 KM, plus hrana, koja je najskuplja, nadam se da ne pusis i ne pijes :-) jer ti za to treba dodatni kofer para, pa onda imas troskove prevoza (10 KM je sat voznje u jednoj zoni, ima tu nekih caka, ali racunaj 20 KM dnevno za prevoz), ... ovo je bez izleta, kafana, muzeja, itd. golo prezivljavanje, poso kuca poso :roll:


i ono najvaznije sto nisi napisala, kako si sa jezikom? bez jezika zaboravi posao.

mjesecni kurs u de je 500 eur, tako mi rece jedna drugarica. i u norveskoj isto. za mjesec ne mozes nista nauciti.

ne znam kako ide sa radnim dozvolama, znam da se ovi prizenjeni moraju samofinansirati za papire, prva prijava za dozvolu cca 1.000 KM, svako produzenje 300 km, stalna 500 km...
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#12 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

Znači za Norvešku 13 000KM minimalno. Ok, s obzirom na standard taj iznos mi se nekako čini na mjestu, samo nisam znala da su troškovi za prijevoz tako visoki,nekome u BiH je 20KM dnevnica :shock:
Ali ako ti kažeš da je tako u no, onda valjda smijem računat da za njemačku ili austriju barem ne bi trebalo biti više od tog.
Što se tiče jezika, s njim baratam sasvim dobro, još od malih nogu, tako da mi kurs neće trebati. Jedini troškovi za koje znam po tom pitanju bi bili zbog polaganja ispita na Goethe institutu kako bih dobila potvrdu da imam određenu razinu znanja njemačkog jezika. Doduše i to se plaća par stotina maraka, ali u svakom slučaju manje od kompletnog kursa :D
User avatar
_diviSSion_
Posts: 19
Joined: 31/05/2013 16:41

#13 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by _diviSSion_ »

recimo jedan manji stan u Austriji (npr. Graz ili Bec) kosta (kirija naravno) i do 400-600€ (varira,ima mozda i jeftinije,ali i skuplje,ovisi o cetvrti), racunaj da ces odmah morati platiti kauciju (3 kirije) unaprijed i vec ti treba znaci oko 2000€ na samom pocetku samo da rjesis stambeno pitanje....hrana,kursevi,prevodi itd itd itd....dolazi extra....
jedan tip: izaberi Graz ili Bec, dobri gradovi, Graz je cak i mozda bolji za tebe, medicina na svjetskom nivou,bolnica ima mnogo (drzavne,privatne),a LKH Graz je i najveca bolnica u ovom djelu evrope....viel Glück tj. sretno :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Zviz »

MissDreamcatcher wrote:Veliki pozdrav svima :)
Nova sam na forumu, pa nisam bila sigurna gdje tačno postaviti ovu temu, ali s obzirom da se ovdje skuplja velika većina iskusnih dijasporaca, nadam se da sam na pravom mjestu.
Radi se o tome da već neko vrijeme planiram nakon studija otići iz BiH, najvjerojatnije u Austriju ili Njemačku. Što se tiče same procedure, mislim da se već dovoljno pisalo na drugim temama. Ono što mene zanima je koliko novaca pripremiti za tu „emigraciju“. Naime, u mom konkretnom slučaju ne planiram ići kod rodbine, već najvjerojatnije sama i na svoju ruku, pa iz tog razloga znam da u troškove moram uračunati i najam stana, put, hranu i režije, barem do primanja prve plate.
E sad, mene zanimaju vaša iskustva na ovu temu. Koliko je vama novaca trebalo za odlazak u inostranstvo , te koliko ste ga dugo skupljali? Da li vam je taj iznos na kraju bio dovoljan ili vam je „zafalilo“? Osim gore navedenih, da li trebam uzeti u obzir i neke dodatne ili nepredviđene troškove, i ako da,koje? Unaprijed hvala na odgovorima :)
Kao prvo barem ja nisam nikakva dijasporac. A kao drugo ti ces provesti nekioliko dana ako ne i koju sedmicu u Hotelu dok sebi smjestan nenadjes, obicno bi to bilo ako si u vezi posla, da poslodavac pripomogne. No ispod 3.000€ zaboravi. Obicno troskovi na koje neko nije navikao u BiH po pitanju najma stana su mjesecne rate unaprijed od 2 do 3 plus prva. Ili depozit u iznosu od 2 ili 3 mjesecne rate. No sve u svemu ako nemas posao zagarantovan onda od emigracije nema nista, jer ces letiti nazad brze nego sto si doputovala.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#15 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Zviz »

MissDreamcatcher wrote:
insomnia78 wrote:Ponesi sto vise mozes.
A ovaj sto ti kaze da poneses 50€ buahahahaha.
Od "nasih" ne ocekuj nista, manje ces se razocarati nego use i u svoje kljuse

s' moje sokoćalo
„što više mogu“ mi se čini kao više nego relativan pojam :D
bilo bi mi drago kad bi neko napisao malo konkretnije cifre, možda čak bazirane na vlastitom iskustvu, čisto da vidim u kojem se rasponu krećemo

Recimo da si u hotelu 8 dana po jedno 60€ noc. To ti je 480€
Nek nadjes stan/garsonjeru za 350€ i nek taj ko ti daje u najam trazi dvi rate unaprijed plus prvu te depozit u vrijednosti od dvije mjesecne rate to ti je 1.750€
Hrana prvi mjesec cca. 300€
Namjestaj cca. 1.000€
Transport troskovi u mjesti gdje zivis cca. 50€

znaci nekih 3.500€
User avatar
Popocatepetl
Posts: 122
Joined: 28/04/2013 23:42

#16 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Popocatepetl »

Evo ti otprilike sta te ceka ako bi dosla u Graz, i u Becu je slicno, mozda su neke stvari za 10% skuplje ali mislim da je to tu negdje.

Hotel/Motel, oni jeftiniji racunaj po danu 50 eura ako nadjes slobodno mjesto, za koliko vremena ces uspjeti naci stan ili garsonjeru zavisi od tebe. Racunaj minimalno da ces u hotelu provesti 10 dana, znaci 500 eura.

Garsonjere u Grazu su oko 500 eura/mjesecno, racunaj i na 100 eura ostalih troskova tipa struja, telefon itd, standardna kaucija je 3 kirije sto je jos 1500 eura u samom startu. Budes li morala zuriti zbog vremena ili nebude li garsonjera koje ljudi izdaju privatno (zna se desiti jako jako cesto) pa budes morala preko imobilije racunaj da ces i imobiliji platiti vrijednost od dvije kirije, znaci jos 1000 eura u startu.

Vec si izletila nekih 3-4 hiljade eura i uselila si u garsonjeru u kojoj najcesce vec imas neku kuhinju i opremljeno kupatilo i wc u smislu da imas kadu i wc solju :). Sad ti treba namjestaj, krevet za spavanje, sto i stolice za jelo a ovo sad zavisi od tvojih mogucnosti, od ukusa, od onog sto zelis da imas.

Postoji s vremena na vrijeme mogucnost da ljudi iznajmljuju i vec namjestene garsonjere ali te to zadovoljstvo najcesce kosta par hiljada eura jer ti fakticki vlasnik ili bivsi stanar proda svoje stvari kako ih on nebi morao prevoziti dalje a kako i ti nebi morala dovlaciti svoje stvari. Ovakve garsonjere su rijetke ali se mogu naletjeti ako te takvo nesto zanima.

Eh sad kad si se smjestila obavila si veci dio placanja, sad te ceka da mjesecno redovno placas kiriju, a trebace ti i mjesecna karta za javni prevoz koja kosta nesto vise od 40 eura.

Docekacete jos neka papirologija koja ce ti oduzimati ovdje 30 eura, tamo 40 eura i uglavnom i tu se nakupi finih para.

Ili da ti sve kazem u par rijeci. Prvi mjesec ti treba minimalno 5 hiljada eura. A svaki dodatni mjesec jos minimalno 800 eura sve dok ne pronadjes posao. Kad ces posao naci to ti niko ne moze reci.
User avatar
Glavni Moderator
Posts: 38
Joined: 11/06/2013 02:45

#17 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Glavni Moderator »

U jednom postu kazes da studiras a u drugom spominjes medicinsku struku pa predpostavljam da studiras medicinu. E ne znam bogami kako li si zamislila dobiti posao kao frisko zavrseni doktor i to bez austrijskog drzavljanstva.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#18 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by miki.ba »

Edit: :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#19 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Zviz »

miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Jel ti imas neki posao tamo? Ozbiljno te pitam, jer ako ti je neko savjetovao da mozes tek tako doci i prijativi boravak i onda zapoceti zivot ZABORAVI. Necete htjeti registrovati.

Djecu tek tako nemozes nigdje da upises u skolu. A pogotovo ne kad je u pitanju strana drzava. Slican tebi slucaj sam imao prija par dana i fino su vraceni nazad u BiH. Isto tako svi imali HR papire dosli sa nekom ustedjevinom i jedini argument im bio pa sad smo u EU imam prav da zivim gdje hocu. Nasmija se osoba iz opstine i rece, da ali ne na ovaj nacin. Kaze moras imati prvo zagarantovan posao. U Danskoj postoje divljacke adrese, recimo ti dodjes kod mene na adresu, ako si imao paosao pa ga izgubio i moras ici nazad u drzavu iz koje dolazis, kako nebi izgubio adresu u Danskoj zbog nemogucnosti placanja stanarine, ti se registrujes kod mene, naravno ja ti uzmem neku proviziju i tako te drzim jedno 3-4 mjeseca ekstra i sam odlucujem kad cu da te ispisem. Ima nasih koji su tako zaradili po 10.000€ na godinu dvije dana. Ali sad svi strijepe od poziva drzavnog tuzitelja. Ali jos nema nacina da nadju "sivu zonu" za divljacke adrese i prije zagarantovanog posla.

Od upisa djece u skolu nema nista. Ti prvo moras brdo papira da sredis da bi mogao doci u poziciju da ti djeca dobiju zeleno svjetlo i opet da li bi mogli pratiti nastavu - je pitanje. To nema nista sa tim jel u pitanju Danska, Svedska ili Njemacka u tvom slucaju. Svaka zapadna drzva ima skoro slicne procedure kad su u pitanju papiri za upis djece u skolu!

Ako mislis da ces sebi rijesiti neke probleme stim sto ces otici za Njemacku na taj nacin onda ti je lakse uzeti pistolj i kao muskarac sa ponosom na taj nacin sebi skratiti agoniju. Izvini sto vako argogantno zvucim ali vi izgleda mislite samo treba doci negdje van tih prostora i sve ce ici kao med i mljeko. Duboko se varas ti i svi ostali koji tako misle.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#20 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by miki.ba »

Zviz wrote:
miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Jel ti imas neki posao tamo? Ozbiljno te pitam, jer ako ti je neko savjetovao da mozes tek tako doci i prijativi boravak i onda zapoceti zivot ZABORAVI. Necete htjeti registrovati.

Djecu tek tako nemozes nigdje da upises u skolu. A pogotovo ne kad je u pitanju strana drzava. Slican tebi slucaj sam imao prija par dana i fino su vraceni nazad u BiH. Isto tako svi imali HR papire dosli sa nekom ustedjevinom i jedini argument im bio pa sad smo u EU imam prav da zivim gdje hocu. Nasmija se osoba iz opstine i rece, da ali ne na ovaj nacin. Kaze moras imati prvo zagarantovan posao. U Danskoj postoje divljacke adrese, recimo ti dodjes kod mene na adresu, ako si imao paosao pa ga izgubio i moras ici nazad u drzavu iz koje dolazis, kako nebi izgubio adresu u Danskoj zbog nemogucnosti placanja stanarine, ti se registrujes kod mene, naravno ja ti uzmem neku proviziju i tako te drzim jedno 3-4 mjeseca ekstra i sam odlucujem kad cu da te ispisem. Ima nasih koji su tako zaradili po 10.000€ na godinu dvije dana. Ali sad svi strijepe od poziva drzavnog tuzitelja. Ali jos nema nacina da nadju "sivu zonu" za divljacke adrese i prije zagarantovanog posla.

Od upisa djece u skolu nema nista. Ti prvo moras brdo papira da sredis da bi mogao doci u poziciju da ti djeca dobiju zeleno svjetlo i opet da li bi mogli pratiti nastavu - je pitanje. To nema nista sa tim jel u pitanju Danska, Svedska ili Njemacka u tvom slucaju. Svaka zapadna drzva ima skoro slicne procedure kad su u pitanju papiri za upis djece u skolu!

Ako mislis da ces sebi rijesiti neke probleme stim sto ces otici za Njemacku na taj nacin onda ti je lakse uzeti pistolj i kao muskarac sa ponosom na taj nacin sebi skratiti agoniju. Izvini sto vako argogantno zvucim ali vi izgleda mislite samo treba doci negdje van tih prostora i sve ce ici kao med i mljeko. Duboko se varas ti i svi ostali koji tako misle.
Prijatelju cesto sam neozbiljan na forumu ali nisam toliko. :D

Imamo posao zagarantovan i ja i supruga, imamo se gdje prijaviti, a i stan smo obezbjedili mada cemo morati sacekati 2-3 mjeseca.
Ocekujem da ce djecu vratiti godinu nazad u školi, ali po godištu ce se tacno uklopiti jer je kod nas devetogoišnje školovanje.

Razlog odlaska nije finansijska situacija.
Pokušavam popraviti kvalitet života, odnosno bježim sa balkana.
I da, perfektno govorim Njemacki jezik. :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#21 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Zviz »

miki.ba wrote:
Zviz wrote:
miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Jel ti imas neki posao tamo? Ozbiljno te pitam, jer ako ti je neko savjetovao da mozes tek tako doci i prijativi boravak i onda zapoceti zivot ZABORAVI. Necete htjeti registrovati.

Djecu tek tako nemozes nigdje da upises u skolu. A pogotovo ne kad je u pitanju strana drzava. Slican tebi slucaj sam imao prija par dana i fino su vraceni nazad u BiH. Isto tako svi imali HR papire dosli sa nekom ustedjevinom i jedini argument im bio pa sad smo u EU imam prav da zivim gdje hocu. Nasmija se osoba iz opstine i rece, da ali ne na ovaj nacin. Kaze moras imati prvo zagarantovan posao. U Danskoj postoje divljacke adrese, recimo ti dodjes kod mene na adresu, ako si imao paosao pa ga izgubio i moras ici nazad u drzavu iz koje dolazis, kako nebi izgubio adresu u Danskoj zbog nemogucnosti placanja stanarine, ti se registrujes kod mene, naravno ja ti uzmem neku proviziju i tako te drzim jedno 3-4 mjeseca ekstra i sam odlucujem kad cu da te ispisem. Ima nasih koji su tako zaradili po 10.000€ na godinu dvije dana. Ali sad svi strijepe od poziva drzavnog tuzitelja. Ali jos nema nacina da nadju "sivu zonu" za divljacke adrese i prije zagarantovanog posla.

Od upisa djece u skolu nema nista. Ti prvo moras brdo papira da sredis da bi mogao doci u poziciju da ti djeca dobiju zeleno svjetlo i opet da li bi mogli pratiti nastavu - je pitanje. To nema nista sa tim jel u pitanju Danska, Svedska ili Njemacka u tvom slucaju. Svaka zapadna drzva ima skoro slicne procedure kad su u pitanju papiri za upis djece u skolu!

Ako mislis da ces sebi rijesiti neke probleme stim sto ces otici za Njemacku na taj nacin onda ti je lakse uzeti pistolj i kao muskarac sa ponosom na taj nacin sebi skratiti agoniju. Izvini sto vako argogantno zvucim ali vi izgleda mislite samo treba doci negdje van tih prostora i sve ce ici kao med i mljeko. Duboko se varas ti i svi ostali koji tako misle.
Prijatelju cesto sam neozbiljan na forumu ali nisam toliko. :D

Imamo posao zagarantovan i ja i supruga, imamo se gdje prijaviti, a i stan smo obezbjedili mada cemo morati sacekati 2-3 mjeseca.
Ocekujem da ce djecu vratiti godinu nazad u školi, ali po godištu ce se tacno uklopiti jer je kod nas devetogoišnje školovanje.

Razlog odlaska nije finansijska situacija.
Pokušavam popraviti kvalitet života, odnosno bježim sa balkana.
Razumijem ja tebe potpuno, ovdje ljudi poslje 20 godina zivot su poceli otvorenije da razlikuju izmedju odvje i dole. Napustio sam Sarajevo jos se nije ni zapucalo i danas kad ga posjetim isto kao da sam dosao u Aziju, sredina mi je toliko strana i ako nebi trebala da bude. 20 i kusur godina zivota negdje drugo cini svoje stvari. Vjerovao ili ne ovdje ljudi kad odu u BiH poslje 10 dana dole kazu da im mnogo sta nedostja iz Danske. Ja nepoznam ni jednu prodicu koja nema problema sa djecom u dobi (danas) od 12 do 20 godina kad je u pitanju ici u BiH preko ljeta. Kazu puskom ih moras goniti. Postoje dvije teze kad ljudi pricaju, kazu neko ko je uspjeo na zapadu tom BiH nije ni na 100 mjestu prioriteta a neko ko nije on ide dole da ljeci svoje komplekse kako je uspjesan. Drug ako mozes sbi da izganjas na legalan nacin dobar zivot vani IDI ali samo siguraj sebi i svojoj porodici da mozes solidno ziviti. Prvih 10tak godina ce biti malo natezanja ali kad prebrodis to onda idu stvari lakse ako imas smisla kako i gdje da ustedis a kako i gdje da potrosis. Ljudi su ovdje poceli da daju djeci imana prirodna ovom regionu. Poznam brdno novo pecenih roditelja sa tih prostora i djeca nose danska, engleska ili francuska imena! Imas ljudi koji su zimjenili ne samo ime nego i prezime. Neki dan preko pika pokusajem da se nagodim oko nekog camca za vozikanje po moru kad mi kaze prodavac, da to njegov otac prodaje. Kad mi dade ime i pezime oca ja reko zeza me kad on razlozi da mu je stari izmjenio ime i prezime :D itako ja sa sa drugom (dingospo) Livingstonom razgovaram oko kupovine.
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#22 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

Znači ako mogu na osnovu do sad napisanog napravit neki rezime tj. ako uzmem u obzir stan,kauciju,papirologiju,prevoz,hranu, režije i možda čak nekoliko dana u hotelu, bez 4 do 5k eura se ne treba nigdje pojavljivati .
Neko je spomenuo da ako nema izgleda za osiguran posao ne treba ni pokušavati, i tu se slažem, nisam ni ja mislila ići tamo glavom kroz zid i očekivati da će me neko u par dana pozvati na razgovor.Ali, kao što sam rekla na samom početku, o proceduri odlaska i dobivanja posla se već pisalo na drugim temeama, mene je u ovom trenutku zanimao financijski aspekt svega toga.
Hvala svima što su se potrudili napisati na šta treba obratiti pažnju! Ako još neko zna kakvo je stanje u Njemačkoj, ali i drugim državama zapada,neka se slobodno javi, bilo bi super kad bi imali detaljniji pregled o svemu ovom, sigurna sam da bi mnogima koji se spremaju ići pomoglo :)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#23 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Keiko »

MissDreamcatcher wrote:Znači ako mogu na osnovu do sad napisanog napravit neki rezime tj. ako uzmem u obzir stan,kauciju,papirologiju,prevoz,hranu, režije i možda čak nekoliko dana u hotelu, bez 4 do 5k eura se ne treba nigdje pojavljivati .
Neko je spomenuo da ako nema izgleda za osiguran posao ne treba ni pokušavati, i tu se slažem, nisam ni ja mislila ići tamo glavom kroz zid i očekivati da će me neko u par dana pozvati na razgovor.Ali, kao što sam rekla na samom početku, o proceduri odlaska i dobivanja posla se već pisalo na drugim temeama, mene je u ovom trenutku zanimao financijski aspekt svega toga.
Hvala svima što su se potrudili napisati na šta treba obratiti pažnju! Ako još neko zna kakvo je stanje u Njemačkoj, ali i drugim državama zapada,neka se slobodno javi, bilo bi super kad bi imali detaljniji pregled o svemu ovom, sigurna sam da bi mnogima koji se spremaju ići pomoglo :)
Ja sam poslije rata otisla iz Sarajeva sa diplomom Arhitektonskog fakulteta I sad se ne sjecam koliko ustedjevine u Irsku. Prvih sedam dana sam bila u hostelu dok nisam nasla odvratni, prljavi studio na koji gazda nije placao porez i nije trazio deposit za par mjeseci vec samo sedmicnu kiriju u naprijed. Takvih stanova ima ali malo I jeftini su zbog svoje odvratnosti. Prva stvar koju sam kupila jos na aerodromu je bila 'Pay As You Go' kartica za mobitel, a zatim karta grada sa sirom okolicom. Jos u prvih par dana sam gledala kako radi javni prijevoz, zapitkivala, ... Svakodnevno sam kupovala novine I iz Internet cafea slala po 10 aplikacija za administratore, recepcionere, tehnicke crtace, ... Sve sto sam bila u mogucnosti raditi. Nakon dva mjeseca mi je ponudjen posao u IT firmi koji nije imao veze sa mojom diplomom. Medjutim, poslodavac mi je sredio radnu dozvolu, posao mi je omogucio da legalno boravim u drzavi, nadjem ljepsi stan u boljem kvartu, nakon dvije godine kupim novi auto,...

Tu sam vec 13-14 godina, od 2004 radim u svojoj struci, imam vlastitu kucu,...

Nista na svijetu nije nemoguce, ali nista vrijedno nije lako za ostvariti. Meni licno je pomoglo to sto sam 'zaboravila' da se uvijek mogu vratiti jer mi to nije bila opcija. Nikada nisam radila kao cistacica, prodavacica (ne potcjenjujem ali su mi to neki odskocni poslovi) ali je u prvoj godini bilo brojanja bakrenjaka (kovanice) da bi se skuckalo dovoljno za autobus ili nesto drugo. Bitno je da je covjek realan u svojim ocekivanjima, da je svjestan da mu nista nece samo doci I da je spreman na ustupke I odricanje dok ne stane na noge.
User avatar
MissDreamcatcher
Posts: 13
Joined: 23/07/2013 12:28

#24 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by MissDreamcatcher »

Hvala Keiko što si napisala svoje iskustvo, vidi se da ti na početku nije bilo jednostavno, ali i da su se upornost i trud na kraju isplatili :thumbup:
I ja vjerujem da je, kao što sama kažeš, najbitnije ostati realan, a i da će se vremenom posložiti sve ostalo, samo treba napraviti balans između svojih ambicija i mogućnosti.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#25 Re: Koliki su troškovi emigriranja ?

Post by Nadzornik »

OSTAJTE OVDJE

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat ko što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.


Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.


Za ovu zemlju oni behu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.


Ko pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.


Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u naručja sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na nijemom polju gdje vas slava sreta!


Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji krševi i goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.


Ovdje vam svako bratski ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.


Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat ko što ovo grije, -
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije...




Aleksa Šantić


Pozdrav iz Austrije... :bih:
Post Reply