Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#101

Post by FFK as Lucy01 »

Last edited by FFK as Lucy01 on 17/09/2007 22:22, edited 3 times in total.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#102

Post by FFK as Lucy01 »

cHupjahalic@ wrote:sta mora iko znati koliko ja ili bilo ko ovdje zaradjuje?
da li cemo jos nasu vrijednost mjeriti u tim *isljivim parama?

nije bitno koliko zaradujem, zaradujem dovoljno da mogu platiti sve rezije, kupiti nesto garderobe, izaci na kafu/veceru... pa ako sta ostane - ostane, ako ne ostane - onda ko ga sisa.

p.s. za one koji se razocaraju citajuci postove od pojedinih kako oni imaju "velike" plate (npr u Skandinaviji).
svaka plata je prilagodjena cijenama u zemlji.
ovdje je plus sto su plate redovne i znas sta te ceka svakog prvog, diplome se ne kupuju - svako znanje se cijeni, al` ni znanje samo nije dovoljno.
La`ko je biti bubator, imati 10-ke na fax-u, ali kakav imamo odnos medju drugim ljudima?
ja znam da ja na svom fax-u ne mogu proci ako pored dobrih ocjena nemam pozitivno drzanje/ odnos prema drugima, sto je i opravdavajuce.

sve dok ste vi i vasi najmiliji zivi i zdravi mozete postici ciljeve ako ste dovoljno zagrijani, a bez toga mozete sve to o cemu pricate zakaciti macku o` rep.
Coopka ba, mani filozofije nego napisi koli'ko zaradjujes :D :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#103

Post by FFK as Lucy01 »

cHupjahalic@ wrote:sta mora iko znati koliko ja ili bilo ko ovdje zaradjuje?
da li cemo jos nasu vrijednost mjeriti u tim *isljivim parama?

nije bitno koliko zaradujem, zaradujem dovoljno da mogu platiti sve rezije, kupiti nesto garderobe, izaci na kafu/veceru... pa ako sta ostane - ostane, ako ne ostane - onda ko ga sisa.

p.s. za one koji se razocaraju citajuci postove od pojedinih kako oni imaju "velike" plate (npr u Skandinaviji).
svaka plata je prilagodjena cijenama u zemlji.
ovdje je plus sto su plate redovne i znas sta te ceka svakog prvog, diplome se ne kupuju - svako znanje se cijeni, al` ni znanje samo nije dovoljno.
La`ko je biti bubator, imati 10-ke na fax-u, ali kakav imamo odnos medju drugim ljudima?
ja znam da ja na svom fax-u ne mogu proci ako pored dobrih ocjena nemam pozitivno drzanje/ odnos prema drugima, sto je i opravdavajuce.

sve dok ste vi i vasi najmiliji zivi i zdravi mozete postici ciljeve ako ste dovoljno zagrijani, a bez toga mozete sve to o cemu pricate zakaciti macku o` rep.
Coopka ba, mani filozofije nego napisi koli'ko zaradjujes :D :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#104 Re: Kolika vam je plata?

Post by forUMASH »

Chischo wrote:Znam da je nekulturno pitat', al nasi smo.
....jesmo li.... :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#105

Post by cHupjahalic@ »

Lucy01 wrote:Coopka ba, mani filozofije nego napisi koli'ko zaradjujes :D :D
eeeee Lucy, nije isto s*ati i :? zaradjivati. :D :lol: :lol:
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#106

Post by basta sljezove boje »

glupe teme, Boze dragi, ko danas jos zivi od plate? :-)
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#107

Post by Edin H. »

basta sljezove boje wrote:glupe teme, Boze dragi, ko danas jos zivi od plate? :-)
Mudar komentar :oops:
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#108

Post by Ergot »

Provajder intelektualnih usluga koje nikom ne trebaju. Kad zagusti - fizicki radnik. Troskove zivota ne pratim, sve to bude i prodje.

















































Jesam puno rek'o, u 3 pm :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#109

Post by jefferson »

hmmm
Ovako:
Plata 400$ mjesecno
dzaba stan
na privatnim poslovima zaradim jos 300$
Radim kao asistent na faxu
Doduse imam dobru skolarinu.
Troskovi:
Auto, polovno, kredit 140$ mjesecno
osiguranje, ono za sirotinju koje nista nepokriva, 220$ 6 mjeseci
telefon, 100$
hrana 200$
gorivo oko 150$
Zadovoljan jesam jer puno putujem o trosku skole, jos uvijek se usavrsavam itd.
leonard
Posts: 117
Joined: 14/05/2006 01:20

#110 Re: Kolika vam je plata?

Post by leonard »

Chischo wrote:Znam da je nekulturno pitat', al nasi smo.
Kolika vam je plata, i strucna sprema, da li ste zadovoljni( :D )

1.5 do 2 kvadrata u predstolnici Svedske; povisa; da!)
Koliko od plate trosite na hranu, stanovanje, odjecu i dr.?

Previse!

Zaradujete li vise od zenskog/muskog partnera?

Hahaha!

Da li ste zaduzeni po kreditima i koliko?

Kredit--to je moje trece ime!

Koliko trosite na godisnji odmor,?

I sto nemam!
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#111

Post by zena21 »

ja samo znam da trosim vise nego zaradjujem... a kako... nikad mi nece biti jasno :? :D
3per
Posts: 318
Joined: 09/07/2004 09:39

#112

Post by 3per »

pitaj muza/partnera :)
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#113

Post by SiSaJuMe »

Ja zaradim stvarno puno, al mi nesto malo stave na racun. :roll:
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#114

Post by amalka »

zena21 wrote:ja samo znam da trosim vise nego zaradjujem... a kako... nikad mi nece biti jasno :? :D
Takva sam ti i sama :roll: Al', kako doslo, tako otislo :oops: :D Da bar :roll:
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#115

Post by pjega »

de nek' meni neko objasni te dnevnice i tople obroke. sta je to i kako to ide? halalite, ja odrasla u dijaspori. :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#116

Post by _BosanaC »

Ma to se ne moras ovdje sikirati, u glavnom ne dobijes ni jedno ni drugo :D
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#117

Post by pjega »

al' ne kontam. ja ako sebi ugrijem supe kokosije kakve, onda imam topli obrok. niko mi ga niti placa niti grije. kako to? :?
User avatar
karanana
Posts: 47255
Joined: 26/02/2004 00:00

#118

Post by karanana »

pjega wrote:de nek' meni neko objasni te dnevnice i tople obroke. sta je to i kako to ide? halalite, ja odrasla u dijaspori. :D
Lutko, dnevnice imas svugdje, tzv. per diem. To ti je kad odes na put, firma ti pored hotela plati odredjenu sumu love predvidjenu za ostale putne troskove, prvenstveno hranu. I obicno je cifra nesto veca nego sto ti realno treba, tako da se na tome moze ustediti. A topli obrok, pa nista, to bi mogla smatrati i kao dio plate, iako ga neke firme isplacuju u bonovima koje mozes koristiti samo u menzi firme u kojoj radis, dok druge firme plate u gotovini. Krece se izmedju 6 i 10 maraka dnevno, kao naknada za hranu u toku radnog vremena
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#119

Post by pjega »

karanana wrote:
pjega wrote:de nek' meni neko objasni te dnevnice i tople obroke. sta je to i kako to ide? halalite, ja odrasla u dijaspori. :D
Lutko, dnevnice imas svugdje, tzv. per diem. To ti je kad odes na put, firma ti pored hotela plati odredjenu sumu love predvidjenu za ostale putne troskove, prvenstveno hranu. I obicno je cifra nesto veca nego sto ti realno treba, tako da se na tome moze ustediti. A topli obrok, pa nista, to bi mogla smatrati i kao dio plate, iako ga neke firme isplacuju u bonovima koje mozes koristiti samo u menzi firme u kojoj radis, dok druge firme plate u gotovini. Krece se izmedju 6 i 10 maraka dnevno, kao naknada za hranu u toku radnog vremena
Aha, lutak! Sad mi je jasnije. Za per diem znam, ali to je pod uslovom da se u okviru posla putuje. Za topli obrok, meni ga vala niko ne nadoknadjuje. Znam za odredjene povlastice kao mozda jeftinija hrana u menzi i slicno, ali nikad cula da mi neko jos i hranu placa dok sam na poslu. Sto se vi u Bosni dzaba zalite, imate i tople supe! :P :D
User avatar
karanana
Posts: 47255
Joined: 26/02/2004 00:00

#120

Post by karanana »

pjega wrote:
karanana wrote:
pjega wrote:de nek' meni neko objasni te dnevnice i tople obroke. sta je to i kako to ide? halalite, ja odrasla u dijaspori. :D
Lutko, dnevnice imas svugdje, tzv. per diem. To ti je kad odes na put, firma ti pored hotela plati odredjenu sumu love predvidjenu za ostale putne troskove, prvenstveno hranu. I obicno je cifra nesto veca nego sto ti realno treba, tako da se na tome moze ustediti. A topli obrok, pa nista, to bi mogla smatrati i kao dio plate, iako ga neke firme isplacuju u bonovima koje mozes koristiti samo u menzi firme u kojoj radis, dok druge firme plate u gotovini. Krece se izmedju 6 i 10 maraka dnevno, kao naknada za hranu u toku radnog vremena
Aha, lutak! Sad mi je jasnije. Za per diem znam, ali to je pod uslovom da se u okviru posla putuje. Za topli obrok, meni ga vala niko ne nadoknadjuje. Znam za odredjene povlastice kao mozda jeftinija hrana u menzi i slicno, ali nikad cula da mi neko jos i hranu placa dok sam na poslu. Sto se vi u Bosni dzaba zalite, imate i tople supe! :P :D
I ovo sto Veca kaze, a moze i ono lutkich: recimo tebi je u dijaspori plata ne daj boze 400 maraka bez toplog obroka, a meni je plata 300 KM + 100 KM topli obrok. znaci to nije nista vise nego sto bi imao neko bez toplog obroka. mislim da su u pitanju i porezne malverzacije jer se ja mislim na topli obrok ne placa doprinos a na platu placa, tako da bi svaki poslodavac volio da ti da 400 KM toplog obroka i 0 KM plate umjesto obratno, ali ne moze.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#121

Post by Hendrix »

Evo nazva me moj jaran Hamdo Katica , bio je brz kaže nema kredita , reče da vam poručim da možete biti ambiciozni i pametni koliko hoćete ali njegovu platu sjebati nećete i nikada u životu dostići :D
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#122

Post by pjega »

karanana wrote:
pjega wrote:
karanana wrote: Lutko, dnevnice imas svugdje, tzv. per diem. To ti je kad odes na put, firma ti pored hotela plati odredjenu sumu love predvidjenu za ostale putne troskove, prvenstveno hranu. I obicno je cifra nesto veca nego sto ti realno treba, tako da se na tome moze ustediti. A topli obrok, pa nista, to bi mogla smatrati i kao dio plate, iako ga neke firme isplacuju u bonovima koje mozes koristiti samo u menzi firme u kojoj radis, dok druge firme plate u gotovini. Krece se izmedju 6 i 10 maraka dnevno, kao naknada za hranu u toku radnog vremena
Aha, lutak! Sad mi je jasnije. Za per diem znam, ali to je pod uslovom da se u okviru posla putuje. Za topli obrok, meni ga vala niko ne nadoknadjuje. Znam za odredjene povlastice kao mozda jeftinija hrana u menzi i slicno, ali nikad cula da mi neko jos i hranu placa dok sam na poslu. Sto se vi u Bosni dzaba zalite, imate i tople supe! :P :D
I ovo sto Veca kaze, a moze i ono lutkich: recimo tebi je u dijaspori plata ne daj boze 400 maraka bez toplog obroka, a meni je plata 300 KM + 100 KM topli obrok. znaci to nije nista vise nego sto bi imao neko bez toplog obroka. mislim da su u pitanju i porezne malverzacije jer se ja mislim na topli obrok ne placa doprinos a na platu placa, tako da bi svaki poslodavac volio da ti da 400 KM toplog obroka i 0 KM plate umjesto obratno, ali ne moze.
aha, srce (nadam se da je sarkazam do sada vise nego ocigledan). :D hvala na odgovorima.
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#123

Post by dexcox »

tri iljade evra
IlijaLadin
Posts: 1218
Joined: 24/10/2004 23:46
Location: Soli

#124

Post by IlijaLadin »

Hvala bogu, dovoljno.

Ne valja ni imati previše. Tražiš onda načine kako da ih potrošiš, izmišljaš...
Cure nemam, prekinuli. Bila je student, dakle - plata nula.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#125

Post by zlatan01 »

Amor_dk wrote:Ja imam 10.000 eura platu brutto u Danskoj. Od toga mi uzmu porez 50%.

Kad sve poplacamo nista nam ne ostane...Ma jad i cemer. Pasat novi na cesti kosta u Danskoj 100.000 KM. bez opreme. Ma srranje....Placamo osiguranje za auto 5000 KM godisnje.
Ja uvjek kazem da smo iz Hrvatske ili Slovenije sutra bi se vratili. Ali u BIH se nikad nebi vratili.
:D
To je oko 115000 DK! Ti si direktor, sef ili sta?
Post Reply