Koka ili jaje?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

RoadRunner
Posts: 129
Joined: 05/08/2004 20:10

#26

Post by RoadRunner »

CiCiban wrote:jedina greska je koristenje iskljucivo covjekovog mjerila da se objasne stvari vece od njega :P
:D
:)
LudoALudjiJA
Posts: 993
Joined: 09/08/2004 16:14
Location: Sarajevo

#27

Post by LudoALudjiJA »

Kroz rastopljenu boju neba, razlivenu kao ulje po tavi, mirisacu sjecanje na sutra. Rasiricu krila vijekova, sto i sunce zasjeniti znaju, slusacu njihov klepet i putovati kroz vrijeme. Jedan za drugim, uhu kao kazaljka sata, a oku prizor nerazumljiv i brz kao starenje, kao svitac u mraku-samo bljesak, naznaka, prebrz i nevidljiv za uhvatiti. Kao pertle-razvezacu cula, rasplinuti se daljinama, postati travka izrasla iz necijeg tijela, proglasiti grumen zemlje domovinom, sve u zaru igre nestasne i bezazlene. Nek mi kaplja rose bude more i nek mi sunce bude i zivot i smrt. Bicu Ikar u zelji jacoj od mene za njegovim svjetlom, vratiti se svojoj zemlji oplemenjen spoznajom iz koje ce nici cvijet. Iz korijena mog. I cekati proljece vjecno da postanem dio njega i ono dio mene, kao sto u vodi krpa postaje voda i voda krpa. Bezvremen, s korijenom duboko u zemlji i mislima visoko u nebu, sanjacu igru leptirova s laticama mojim, mrtav se njihati u podgurkivanju vjetra, skoro obijesnog i treptati u zujanju pcele sto ce nositi glas da sam ziv.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#28

Post by black »

Kada spoznas velicanstvenost jednog jedinog zrnca u pijesku i ljepotu tog svijetlog trena kojeg zivi , tad zasjat ce zaborav bolna privida tvoga,i znat ces mjesto svoje u prozirnom mozaiku ljepote noci.

p.s. nema mozda veze sa teomom ali me ponuka Ludo@ sa zadnjim postom da napisem ovo 8)
RoadRunner
Posts: 129
Joined: 05/08/2004 20:10

#29

Post by RoadRunner »

LudoALudjiJA ... e-mail iz tvog profila...jel ga otvaras?
LudoALudjiJA
Posts: 993
Joined: 09/08/2004 16:14
Location: Sarajevo

#30

Post by LudoALudjiJA »

RoadRunner wrote:LudoALudjiJA ... e-mail iz tvog profila...jel ga otvaras?
sto, trebam li? :)
ma rijetko, to je jedan od dva, bas odavno nisam, cini mi se da hoces reci da mozda ima poste :) kud nisam stariji, pa da se obradujem postaru i penziji :) :)
LudoALudjiJA
Posts: 993
Joined: 09/08/2004 16:14
Location: Sarajevo

#31

Post by LudoALudjiJA »

black wrote:Kada spoznas velicanstvenost jednog jedinog zrnca u pijesku i ljepotu tog svijetlog trena kojeg zivi , tad zasjat ce zaborav bolna privida tvoga,i znat ces mjesto svoje u prozirnom mozaiku ljepote noci.

p.s. nema mozda veze sa teomom ali me ponuka Ludo@ sa zadnjim postom da napisem ovo 8)
:)

Staze srca slijedicu ko srna miris koji lane ostavlja. Neka mi srce i djela budu kao dvije noge ljudske: kuda jedna ide, i druga je prati, neka se vjecno, kao noc i dan, nadmecu u iskoraku naprijed. Bicu zadisani mjesec i nadimacu grudi plimom, izdisacu osekom. Dusu cu naciniti vjevjericom. Kao puz svoju kucicu, neka nosi rep iza kojeg se moze sva sakriti u zao cas. Dusa je kao mrav na utabanom puticu kroz livadu. Neumitnom stopalu prolaznika moze se sakriti pod travku, ali uteci ne moze. Kao djevojke dvije lijep haljetak, posudice sudbinu jedno od drugog. Mrav od travke i ona od njeg. Razlicu se deltom osjecaja stokrak kao zilice lista, postojano nestalan ko pahulja na putu do mokra tla. Brojeci zvijezde zaspacu i necu osjetiti kad se jedna spusti na mene, lelujava kao otkinut list. Pokrice me sudbinom kao majka otkriveno cedo u hladnoj noci. Vraticu se iskonu, vraticu se Tvorcu, poput kaplje vode sto je usplahirena vristala s milionima sestara, uviruci u zubor brzog potocica, vracala dah u silnoj rijeci i spavala mirnocom i bezbriznoscu beskraja slanog mora. Sjecala se suze iz koje je potekla. Uzdigla se nebu i spustila pahuljastim padobranom, poput zaljubljenika u slobodu nakinedjurenu plavecu neba ili nevoljnog vojnika u ratu-svejedno. Put je isti, a primisli su samo dozivljavanje siprazja uz njeg i crvenila bobica sto ga krase. Povratak okeanu-domu, miru, snu...
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#32 Re: Koka ili jaje?

Post by Princ_Magike »

RoadRunner wrote:Citajuci Tifin site CyberMahala, upala mi je u oci jedna tvrdnja, koja mi je moram priznati nejasna, sto ne znaci da je neobjasnjiva.
Koka ili jaje?
Odgovor bez filozofije: Prvo je jaje bilo tu! Kokoske su ptice, a ptice postoje na nasoj planeti tek 150 miliona godina. Suprotno tome, jaja postoje vec preko 300 miliona godina. :)
U pitanju se, jasno, misli na kokosija jaja, tj da li je starija kokos ili kokosije jaje. Iz ovog citata sa Tifine stranice, zakljucujem da su ta jaja postojala 150.000.000 godina prije nego su se kokosi pojavile. Ono sto meni nije jasno, jeste kako su se ta jaja razvijala 150.000.000 godina sama od sebe? Kako su nastajala i kako su se reproducirala 150.000.000 godina?
Što se tiče nauke, prije bi bilo jaje...
To je moje mišljenje...
Prema evoluciji (kratke crtice) idu vodozemci ----> gmizavci----> ptice...
Gmzavci se legu iz jaja (zar ne???)...
Moglo je doći do neke mutacije, nasljedne promjene i ntako da se iz jajeta izleže ptica...
Msm, dosta teorija je vjerovatno, no to je samo moje subjektivno stajlište...

Što se tiče filozofije...
Pa krug nema početka...
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#33 Re: Koka ili jaje?

Post by sammo »

Moj prijatelj bi rekao...ma prije je bilo svega... :-)
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#34 Re: Koka ili jaje?

Post by inspektorica javert »

evo naletjela sam na ovaj clanak neki dan pa da svima olaksam :D :

Tim naučnika sa Univerziteta Šefild i Vorvik je na osnovu proteina OC-17 koji se može naći samo u jajnicima kokošaka, utvrdio da jaje nije moglo nastati, a da prethodno nije "prošlo“ kroz kokošku. Dakle, koka mora biti starija!

Kokoška je starija pošto je, kako su stručnjaci saopštili, za formiranje ljuske jajeta neophodan protein koji se nalazi isključivo u jajnicima kokoške, objavio je list "Dejli mejl". Jaje može da nastane samo ukoliko se nalazilo u organizmu kokoške i zato su one nastale prve, kažu naučnici.

Protein pod nazivom ovokledidin-17 (OC-17) ubrzava stvaranje ljuske jajeta koja je neophodna kako bi zaštitila žumance i pile koje se u njemu razvija.

Naučnici sa engleskih Univerziteta Šefild i Vorvik koristili su superkompjuter kako bi "zumirali" i pratili stvaranje jajeta.

Edinburški kompjuter pod nazivom "HECTOR" pokazao je da OC-17 ima ključnu ulogu u kristalizaciji - ranoj fazi nastanka ljuske. Naime, protein pretvara kalcijum karbonat u kristale koji stvaraju ljusku. Kristalizovanog kalcijum karbonata ima u velikom broju kostiju i školjki, ali kokoške ga formiraju brže od bilo koje druge vrste - šest grama ljuske na svakih 24 sata.

"Dugo se vjerovalo da je jaje starije, ali sada imamo naučni dokaz da je prvo nastala kokoška", rekao je dr Kolin Friman s Univerziteta Šefild.



"Za ovaj protein se znalo i ranije i povezivan je sa stvaranjem jajeta, ali praćenjem koje ne može biti bliže uspjeli smo da ustanovimo kako kontroliše proces."
8-)
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#35 Re: Koka ili jaje?

Post by Princ_Magike »

inspektorica javert wrote:evo naletjela sam na ovaj clanak neki dan pa da svima olaksam :D :

Tim naučnika sa Univerziteta Šefild i Vorvik je na osnovu proteina OC-17 koji se može naći samo u jajnicima kokošaka, utvrdio da jaje nije moglo nastati, a da prethodno nije "prošlo“ kroz kokošku. Dakle, koka mora biti starija!

Kokoška je starija pošto je, kako su stručnjaci saopštili, za formiranje ljuske jajeta neophodan protein koji se nalazi isključivo u jajnicima kokoške, objavio je list "Dejli mejl". Jaje može da nastane samo ukoliko se nalazilo u organizmu kokoške i zato su one nastale prve, kažu naučnici.

Protein pod nazivom ovokledidin-17 (OC-17) ubrzava stvaranje ljuske jajeta koja je neophodna kako bi zaštitila žumance i pile koje se u njemu razvija.

Naučnici sa engleskih Univerziteta Šefild i Vorvik koristili su superkompjuter kako bi "zumirali" i pratili stvaranje jajeta.

Edinburški kompjuter pod nazivom "HECTOR" pokazao je da OC-17 ima ključnu ulogu u kristalizaciji - ranoj fazi nastanka ljuske. Naime, protein pretvara kalcijum karbonat u kristale koji stvaraju ljusku. Kristalizovanog kalcijum karbonata ima u velikom broju kostiju i školjki, ali kokoške ga formiraju brže od bilo koje druge vrste - šest grama ljuske na svakih 24 sata.

"Dugo se vjerovalo da je jaje starije, ali sada imamo naučni dokaz da je prvo nastala kokoška", rekao je dr Kolin Friman s Univerziteta Šefild.



"Za ovaj protein se znalo i ranije i povezivan je sa stvaranjem jajeta, ali praćenjem koje ne može biti bliže uspjeli smo da ustanovimo kako kontroliše proces."
8-)
Drago mi je ovo čuti xD
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#36 Re: Koka ili jaje?

Post by inspektorica javert »

i meni je lahnulo sad kad znam :D mirnije se spava :lol:
Drndo
Posts: 28
Joined: 06/08/2010 20:19

#37 Re: Koka ili jaje?

Post by Drndo »

inspektorica javert wrote:evo naletjela sam na ovaj clanak neki dan pa da svima olaksam :D :

Tim naučnika sa Univerziteta Šefild i Vorvik je na osnovu proteina OC-17 koji se može naći samo u jajnicima kokošaka, utvrdio da jaje nije moglo nastati, a da prethodno nije "prošlo“ kroz kokošku. Dakle, koka mora biti starija!

Kokoška je starija pošto je, kako su stručnjaci saopštili, za formiranje ljuske jajeta neophodan protein koji se nalazi isključivo u jajnicima kokoške, objavio je list "Dejli mejl". Jaje može da nastane samo ukoliko se nalazilo u organizmu kokoške i zato su one nastale prve, kažu naučnici.

Protein pod nazivom ovokledidin-17 (OC-17) ubrzava stvaranje ljuske jajeta koja je neophodna kako bi zaštitila žumance i pile koje se u njemu razvija.

Naučnici sa engleskih Univerziteta Šefild i Vorvik koristili su superkompjuter kako bi "zumirali" i pratili stvaranje jajeta.

Edinburški kompjuter pod nazivom "HECTOR" pokazao je da OC-17 ima ključnu ulogu u kristalizaciji - ranoj fazi nastanka ljuske. Naime, protein pretvara kalcijum karbonat u kristale koji stvaraju ljusku. Kristalizovanog kalcijum karbonata ima u velikom broju kostiju i školjki, ali kokoške ga formiraju brže od bilo koje druge vrste - šest grama ljuske na svakih 24 sata.

"Dugo se vjerovalo da je jaje starije, ali sada imamo naučni dokaz da je prvo nastala kokoška", rekao je dr Kolin Friman s Univerziteta Šefild.



"Za ovaj protein se znalo i ranije i povezivan je sa stvaranjem jajeta, ali praćenjem koje ne može biti bliže uspjeli smo da ustanovimo kako kontroliše proces."
8-)
:-) Upravo pregledam forum i kada sam ugledao temu odmah mi je na pamet pao ovaj clanak. Ja okrenem na 2. stranicu kad neko me vec pretekao :run:
User avatar
probuseni $
Posts: 837
Joined: 18/08/2010 16:12

#38 Re: Koka ili jaje?

Post by probuseni $ »

Ova tema je dobra...ali samo za politicare ... :lol: Nedo bog da oni ovo nauce do krja , nikad ih covjek nebi mogao skinuti s trona. Raja do sutra moze vikati "Jaja", politicar ce odgovarati "Kokos", Kad raja pocne vikati "Kokos", politicar okreneu na "Jaje"... :lol:

Neka moderacija dobro sakrije ovu temu od nasih politicara pa da ih na miru... srusimo ! ... :lol:
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#39 Re: Koka ili jaje?

Post by shtula »

jaje, evoluciski
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#40 Re: Koka ili jaje?

Post by ljubav_aha »

pitanje je : kako je nastalo prvo kokosije jaje :!: iz prve kokoske koja nije izasla iz prvog jajeta :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#41

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 20:49, edited 1 time in total.
ponizni
Posts: 39
Joined: 07/09/2010 16:20

#42 Re: Koka ili jaje?

Post by ponizni »

RoadRunner wrote:Citajuci Tifin site CyberMahala, upala mi je u oci jedna tvrdnja, koja mi je moram priznati nejasna, sto ne znaci da je neobjasnjiva.
Koka ili jaje?
Odgovor bez filozofije: Prvo je jaje bilo tu! Kokoske su ptice, a ptice postoje na nasoj planeti tek 150 miliona godina. Suprotno tome, jaja postoje vec preko 300 miliona godina. :)
U pitanju se, jasno, misli na kokosija jaja, tj da li je starija kokos ili kokosije jaje. Iz ovog citata sa Tifine stranice, zakljucujem da su ta jaja postojala 150.000.000 godina prije nego su se kokosi pojavile. Ono sto meni nije jasno, jeste kako su se ta jaja razvijala 150.000.000 godina sama od sebe? Kako su nastajala i kako su se reproducirala 150.000.000 godina?
Prvo je pijetao.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#43 Re: Koka ili jaje?

Post by ljubav_aha »

jOFLA wrote:
ljubav_aha wrote:pitanje je : kako je nastalo prvo kokosije jaje :!: iz prve kokoske koja nije izasla iz prvog jajeta :D
Kako su današnje kokoši nastale od tetrijeba, vremenom kako se tetrijeb mjenjao odnosno evolucijski prilagođavao svom staništu i uslovima i ishrani uzgajan kod ljudi, jednog dana neka je ženka tetrijeba snijela jaje iz kojeg se izlegla prva kokoš. Jaje prvo, prije kokoši.

Tetrijeb:

ImageImage

jOFLA,gdje si pronasao info,hvala :-D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#44

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 20:47, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#45 Re: Koka ili jaje?

Post by ljubav_aha »

jOFLA wrote:
ljubav_aha wrote: jOFLA,gdje si pronasao info,hvala :-D
U školi na biologiji, ako nije bio sedmi razred osnovne, negdje u prvoj polovini osamdesetih.
hm,mene je samo interesirala anatomija ljudskog tijela u biololgiji,a hemija mi je bila drazi predmet :-D hvala :-D
User avatar
kenguUur
Posts: 9
Joined: 08/01/2009 10:39

#46 Re: Koka ili jaje?

Post by kenguUur »

Moje misljenje je da svim ljudima vjernicima ili ne, ograniceno je znanje pocetka zivota. Moramo se opredjeliti svako za sebe o istini i sto je naj vaznije ne kritikovati druge za njihova opredjeljenja kakva god da su! Koka ili jaje to se nezna vjerovatno prije su neke primitivne "monocellular organism" pa posle ostalo... kad tad nauka ce objasniti sve!
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#47 Re: Koka ili jaje?

Post by sitninčine »

Ipak koka, od jajeta se ne mogu najesti.....

Image

Image
User avatar
alemica
Posts: 64
Joined: 27/05/2012 22:44

#48 Re: Koka ili jaje?

Post by alemica »

KRUG NEMA POCETKA !!!
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#49 Re: Koka ili jaje?

Post by sitninčine »

I JEDNO I DRUGO .... POHANA KOKA....NJAM, NJAM :P

Image
User avatar
Makedonecot
Posts: 4
Joined: 29/05/2012 13:47

#50 Re: Koka ili jaje?

Post by Makedonecot »

Моје мишљење је да, у случају да је питање "Шта је старије, кока или кокошије јаје?", обоје су евоулирали паралелно јер ионако из једног излази друго и обрнуто. Утицајем, климатских промена, промена пребивалишта, промена одлика екосистема и на крају самог времена, кока и јаје су се мењали до данашњег изгледа. :-D

Јаје је постојало и пре данашње коке али је изгледало другачије... па није интересантно за ову тему. Или можда јесте?


Да додам - Бог није део материјалног света па се не може разговарати о томе шта може да дигне а шта не. Као да нешто што је тродимензионално покушаваш да прикажеш помоћу две димензије. То је само нереална игра појмова и речи пре него парадокс. Као и многи други ткз. парадокси.
Post Reply