KOJU VODU PITI

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#51 Re: KOJU VODU PITI

Post by Nekako s proljeća »

Ako ne radiš PR proizvoda za vodu, onda je odgovor sljedeći: čistu vodu, po mogućnosti da odstoji makar par sati u staklenoj ambalaži. Neko bi rek'o ''da prenoći''...lakša je organizmu takva. Ne piti vodu stojeći, već u sjedećem položaju zbog jetre...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#52 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fudo Bosna »

Piti ili vodu nasutu na izvoru ili bosansku domaću,ali ipak, flaširanu vodu! Zašto , predpostavimo da neko živi u Sarajevu i da je voda iz česme , tamo gdje se crpi na izvorišu čista? Ako uzmemo u obzir da do krajnjeg potrošaća , od izvorišta do česme, ta izvorska voda, pređe put od nekih 5 pa i do 10-tak kilometara, preko nečistih vodovodnih cijevi starih decenijama, punih sedre, plijesni i slično, ne vidim kako neko može hvaliti vodu iz česme i odbacivati ili onu direktno sa izvora, ili domaću flaširanu? Kako može biti odgovarajučeg ukusa i kvaliteta voda npr. sa Bačeva, koja pređe 10 KM kroz prljave, 50 –tak ili više godina stare cijevi, a voda nasuta na izvoru , Moščanice ili Vrela Bosne ili flaširana, npr „tešanjska „ ili neka druga domaća, nije O.K, a ona iz česme je O.K.? Haloo logiko, gdje si?

Savijet, ako neko ne vjeruje u ovo što postam, neka naspe izvorske vode u okolici Sarajeva, i neka je uporedi sa vodom iz česme, razlika ,prije svega u oštrom ukusu ove iz česme, je više nego evidentna. (Znam nekoliko osoba koje su imale veliki problem sa pijeskom a pile su vodu sa česme. Od kada piju sa izvora ili flaširanu, tvrde da imaju manje tegobe?)
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#53 Re: KOJU VODU PITI

Post by nookey »

Fudo Bosna wrote:Piti ili vodu nasutu na izvoru ili bosansku domaću,ali ipak, flaširanu vodu! Zašto , predpostavimo da neko živi u Sarajevu i da je voda iz česme , tamo gdje se crpi na izvorišu čista? Ako uzmemo u obzir da do krajnjeg potrošaća , od izvorišta do česme, ta izvorska voda, pređe put od nekih 5 pa i do 10-tak kilometara, preko nečistih vodovodnih cijevi starih decenijama, punih sedre, plijesni i slično, ne vidim kako neko može hvaliti vodu iz česme i odbacivati ili onu direktno sa izvora, ili domaću flaširanu? Kako može biti odgovarajučeg ukusa i kvaliteta voda npr. sa Bačeva, koja pređe 10 KM kroz prljave, 50 –tak ili više godina stare cijevi, a voda nasuta na izvoru , Moščanice ili Vrela Bosne ili flaširana, npr „tešanjska „ ili neka druga domaća, nije O.K, a ona iz česme je O.K.? Haloo logiko, gdje si?

Savijet, ako neko ne vjeruje u ovo što postam, neka naspe izvorske vode u okolici Sarajeva, i neka je uporedi sa vodom iz česme, razlika ,prije svega u oštrom ukusu ove iz česme, je više nego evidentna. (Znam nekoliko osoba koje su imale veliki problem sa pijeskom a pile su vodu sa česme. Od kada piju sa izvora ili flaširanu, tvrde da imaju manje tegobe?)
Slažem se da nije ista, jer naravno puna je hlora i supstanci koje se koriste da bi uništile bakterije ali samim tim i naše zdravlje, ali to da cijevi nisu čiste ne može biti istina ako voda stalno protiče kroz iste...
Jedini problem su stalna pucanja cijevi i radovi, pa kad uđe zemlja i prljavština u cijevi, tad vidimo i na česmama smeđkastu vodu, koju treba pustiti da oteče, pa je tek onda konzumirati...
Al pošto nas mali broj ima mogućnost piti izvorsku vodu, moj prijedlog je ipak česmovača ispred flaširane.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#54 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fudo Bosna »

nookey wrote:
Fudo Bosna wrote:Piti ili vodu nasutu na izvoru ili bosansku domaću,ali ipak, flaširanu vodu! Zašto , predpostavimo da neko živi u Sarajevu i da je voda iz česme , tamo gdje se crpi na izvorišu čista? Ako uzmemo u obzir da do krajnjeg potrošaća , od izvorišta do česme, ta izvorska voda, pređe put od nekih 5 pa i do 10-tak kilometara, preko nečistih vodovodnih cijevi starih decenijama, punih sedre, plijesni i slično, ne vidim kako neko može hvaliti vodu iz česme i odbacivati ili onu direktno sa izvora, ili domaću flaširanu? Kako može biti odgovarajučeg ukusa i kvaliteta voda npr. sa Bačeva, koja pređe 10 KM kroz prljave, 50 –tak ili više godina stare cijevi, a voda nasuta na izvoru , Moščanice ili Vrela Bosne ili flaširana, npr „tešanjska „ ili neka druga domaća, nije O.K, a ona iz česme je O.K.? Haloo logiko, gdje si?

Savijet, ako neko ne vjeruje u ovo što postam, neka naspe izvorske vode u okolici Sarajeva, i neka je uporedi sa vodom iz česme, razlika ,prije svega u oštrom ukusu ove iz česme, je više nego evidentna. (Znam nekoliko osoba koje su imale veliki problem sa pijeskom a pile su vodu sa česme. Od kada piju sa izvora ili flaširanu, tvrde da imaju manje tegobe?)
Slažem se da nije ista, jer naravno puna je hlora i supstanci koje se koriste da bi uništile bakterije ali samim tim i naše zdravlje, ali to da cijevi nisu čiste ne može biti istina ako voda stalno protiče kroz iste...
Jedini problem su stalna pucanja cijevi i radovi, pa kad uđe zemlja i prljavština u cijevi, tad vidimo i na česmama smeđkastu vodu, koju treba pustiti da oteče, pa je tek onda konzumirati...
Al pošto nas mali broj ima mogućnost piti izvorsku vodu, moj prijedlog je ipak česmovača ispred flaširane.


Pored toga što je puna hlora ona protiče kroz kilometre i kilometre stare vodovodne mreže, koja je puna zelene gnjileži i sedre i ne bi se složio da je baš čista od tog „ispiranja“, i ne može nikako biti ista i istoga ukusa kao ona koja se uzima sa izvorišta i toči u flaše/flaširana, a pogotovu kao ona koju naspemo direktno sa izvora i direktno konzumiramo. Položi nekoliko metara , npr 50-tak metara okitena/ cijevi za vodu , pa vidi kakav će biti za 1 godinu a ne za 50-100 godina protoka vode kroz njega, smiješno i govoriti da je čista i „isprana“...



"Česmovača" nikada ne može biti ako ne samo kvalitetnija , počesto je poput "mlijeka" i puna hlora, a ono sigurno ne ukusnija , jer je tvrda za razliku od mekše, flaširane izvorske vode! Probaj bosansku-domaću, našu "vlašičku" izvorsku vodu , pa onda onu tvrdu , sa česme, razlika je ogromna, a ti kako hočeš, svako bira što će piti !!!
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#55 Re: KOJU VODU PITI

Post by tendzera »

Cime se i vi zamarate,lokaj sta stignes,ionako ces umrijet' kad tad. :oops:
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#56 Re: KOJU VODU PITI

Post by sabanss »

Bas me zanima kako se voda moze flasirati i imati rok trajanja od par godina bez hlora i dodatnih hemikalija za dezinfekciju :D U zdravoj PVC ambalazi naravno :D

Nobelovu nagradu za ekonomiju onome ko smisli flasiranu vodu :D
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#57 Re: KOJU VODU PITI

Post by Don Zivconi »

Zaklinjao se u vodu sa pipe :) do prije par mjeseci ali usljed testiranja moga organizma na alergiju odnosno problem sa polipima u sinusima dosao sam do zakljucka da nakon par mjeseci konzumiranja flasirane vode nemam vise problema sa polipima znatno su se smanjili :) . Takodjer nema mi veceg meraka nego direkt sa cesme se napiti vode i mislim da imam reakciju na hlor ko ce mu ga znati nalazi su u toku :D
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#58 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fudo Bosna »

sabanss wrote:Bas me zanima kako se voda moze flasirati i imati rok trajanja od par godina bez hlora i dodatnih hemikalija za dezinfekciju :D U zdravoj PVC ambalazi naravno :D

Nobelovu nagradu za ekonomiju onome ko smisli flasiranu vodu :D

A tebi "nobelovu nagradu" za ovo što izvali: koja bolan flaširana voda ima rok trajanja od nekoliko godina :D ?

Na boci koju sam upravo popio je rok trajanja od 6 mjeseci, naravno nema šanse da u supermarketu nađeš vodu stariju od 10-tak dana jer se sva rasproda...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#59 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fudo Bosna »

Don Zivconi wrote:Zaklinjao se u vodu sa pipe :) do prije par mjeseci ali usljed testiranja moga organizma na alergiju odnosno problem sa polipima u sinusima dosao sam do zakljucka da nakon par mjeseci konzumiranja flasirane vode nemam vise problema sa polipima znatno su se smanjili :) . Takodjer nema mi veceg meraka nego direkt sa cesme se napiti vode i mislim da imam reakciju na hlor ko ce mu ga znati nalazi su u toku :D
Puna je hlora i kamenca. Savjet, sipaj izvorsku ili kupuj flaširanu, ako ovo prvo ne možeš: Znam dosta ljudi koji već godinama ne piju "česmovaću" i imaju pozitivna zdravstvena iskustva...
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#60 Re: KOJU VODU PITI

Post by Don Zivconi »

Fudo Bosna wrote:
Don Zivconi wrote:Zaklinjao se u vodu sa pipe :) do prije par mjeseci ali usljed testiranja moga organizma na alergiju odnosno problem sa polipima u sinusima dosao sam do zakljucka da nakon par mjeseci konzumiranja flasirane vode nemam vise problema sa polipima znatno su se smanjili :) . Takodjer nema mi veceg meraka nego direkt sa cesme se napiti vode i mislim da imam reakciju na hlor ko ce mu ga znati nalazi su u toku :D
Puna je hlora i kamenca. Savjet, sipaj izvorsku ili kupuj flaširanu, ako ovo prvo ne možeš: Znam dosta ljudi koji već godinama ne piju "česmovaću" i imaju pozitivna zdravstvena iskustva...
pijem sada flasiranu al mi merak da se napijem sa cesme pa taman crko :lol: i ja mislim da je hlor u pitanju ali ovi alergicari :D iz kcu-sa nemaju reagensa za alergo testove :-) pa cu morati cekati rezultate jos cirka mjesec dana
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#61 Re: KOJU VODU PITI

Post by sabanss »

Fudo Bosna wrote: A tebi "nobelovu nagradu" za ovo što izvali: koja bolan flaširana voda ima rok trajanja od nekoliko godina :D ?

Na boci koju sam upravo popio je rok trajanja od 6 mjeseci, naravno nema šanse da u supermarketu nađeš vodu stariju od 10-tak dana jer se sva rasproda...
Hajde mozda sam pretjer'o za par godina ali svakako me zanima kako se tretira flasirana voda. Volio bih vidjeti izvorsku vodu koja moze izdurati vise od sedmicu dana da se ne usmrdi...

Ako je za flasiranje dezinfekcija hemijska onda nema razlike u odnosu na "cesmovacu". Ukoliko je termicka onda se ili promijeni kvalitet vode ili imamo destilovanu vodu.

Takodjer mislim da plastika mora otpustati nesto od hemikalija u flasiranu vodu pod uticajem svjetlosti i toplote.

Po meni je flasirana voda prodavanje muda pod bubrege i to kvalitetno...
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#62 Re: KOJU VODU PITI

Post by merimas »

Meni je cesmovaca teska, za razliku od flasirane ili izvorske.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#63 Re: KOJU VODU PITI

Post by sema911s »

pitanjce za korisnke vode iz flase(boce) kako vec ,.,
odakle ta voda u flasi(boci)?

poprilicno sam siguran da ta voda sto sipaju ne prodje nikakvu kontrolu, dosta te vode ide iz gradskih vodovoda,. tak da ta prica da vas ta voda lijeci, nesto je torabi slicno pustio u pricu,. ova sa cesme ima malko vise hlora, zbog cega neznam) al je dosta jeftinije lakse koristit tu vodu sa cesme nego nosat flase(te flase me posjete na 92-95),.,.,
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#64 Re: KOJU VODU PITI

Post by muniza »

Flaširana voda je hermetički zatvorena i samim tim je trajnija u odnosu na vodu u čaši. Moguće da ima još nekih dodataka ali tu se već ne razumijem
Fudo zbori mudro u vezi flaširane vode, velika je razlika kad se voda toči direkt na izvoru i nakon 10-tak kilometara starih i dotrajalih cijevi a da ne pričamo o hloru i ostalom.

Mislim da bi najbolje bilo piti kratko prokuhanu izvorsku ali kad to napravim ona poprilično promjeni ukus i nije mi više to to, valjda kuhane bakterije utiču na ukus :) Kad imam priliku natočiti izvorske onda je koristim za čajeve, ne bi vjerovali kako drugačije i bolje šmekaju. Jel neko pokušavao u mikrovalnoj unišiti bakterije iz izvorske?
Bakterije "uništavam" samo kad donesem više litara jer me nakon par dana hastra, u običnim situacijama je pijem normalno izuzev ljeti kad je baš vruće...

A nedavno sam i ja nabasao na smiješnu reklamu koja me na kratko zadeverala. Riječ je o aparatima koji destiliraju vodu i onda joj dodaješ minerale po želji. Ali kako su ocrnili česmovaču, izvorsku, filtriranu, flaširanu da pomisliš kako je više iko zdrav :).
User avatar
Balea275
Posts: 71
Joined: 19/02/2013 10:47

#65 Re: KOJU VODU PITI

Post by Balea275 »

Jednom sam u emisiji dr. Oza čula da je voda sa česme bolja za ljudski organizam, a flaširana je bolja za zaljevanje biljaka. Al' ozbiljno :D Ako živiš negdje gdje je voda sa česme pitka, bujrum na česmu 8)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#66 Re: KOJU VODU PITI

Post by славянин »

Image

Podsjeti me tema na emisiju Pen and Tellera :D Dosli u restoran i nude konobari ljudima Evian,Amazonski breez,Alaska natural itd , i ljudi se dive odlicnom ukusu istih (u flasi kofa iz Amazonskih suma i ograman pauk unutra :lol: ) i ljudi komentarisu "Auuu osjeti se razlika,svjezina kisnih suma,ova iz Aljaske jaka osjeti se cist jak ukus "prirode" . Kad tamo sipaju iza sanka vodu iz cesme u flasice i prodaju po 10-20$ u tom restoranu za visoku klijentelu :lol: :lol: :lol: :lol:
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#67 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fauja Singh »

Podsjeti me to na jednu sličnu situaciju koju sam imao dok sam radio kao konobar u restoranu.
Tada kod nas flaširana voda bila 3KM i s vremena na vrijeme smo znali gostima podvaliti česmovaču.
Uredno je donesemo u flaši sa zatvorenim čepom, otvorimo pred gostom i naspemo , naravno izvedemo kao da se fol malo namučimo dok otvorimo čep...
I tako dođe jedan gost (poznat široj javnosti u BiH) , sve ja uredno obavio, čak me nije ni gledao dok sam otvarao i sipao... Prođe par minuta kad vidim zove me, kaže fina je ova voda sa česme ali hajde ti meni donesi pravu flaširanu...
Htio sam u zemlju propasti od stida.

Znači ima ljudi koji ipak razlikuju flaširanu vodu od česmovače.

s' mobitela
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#68 Re: KOJU VODU PITI

Post by WildRedRose »

ja vala cesmovacu ne bih mijenjala ni za jednu flasiranu :bih: :bih:
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#69 Re: KOJU VODU PITI

Post by muniza »

stroga normala wrote:Podsjeti me to na jednu sličnu situaciju koju sam imao dok sam radio kao konobar u restoranu.
Tada kod nas flaširana voda bila 3KM i s vremena na vrijeme smo znali gostima podvaliti česmovaču.
Uredno je donesemo u flaši sa zatvorenim čepom, otvorimo pred gostom i naspemo , naravno izvedemo kao da se fol malo namučimo dok otvorimo čep...
I tako dođe jedan gost (poznat široj javnosti u BiH) , sve ja uredno obavio, čak me nije ni gledao dok sam otvarao i sipao... Prođe par minuta kad vidim zove me, kaže fina je ova voda sa česme ali hajde ti meni donesi pravu flaširanu...
Htio sam u zemlju propasti od stida.

Znači ima ljudi koji ipak razlikuju flaširanu vodu od česmovače.

s' mobitela
A ništa loza pod tekilu aaa, il je to za druge teme :D?
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#70 Re: KOJU VODU PITI

Post by Fauja Singh »

Ništa to :-)
Bilo je još da u prazne staklene flaše coca cole sipamo colu koju smo kupili u prodavnici, tj onu od 2l :-)
Kupimo 3 coca cole od 2l, fino ljevak i sipamo u flaše... Mada tu gost nije bio oštećen, samo vlasnik :-)
Tad je ta mala staklena cola bila 5km pa skontaj :-)




s' mobitela
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#71 Re: KOJU VODU PITI

Post by muniza »

stroga normala wrote:Ništa to :-)
Bilo je još da u prazne staklene flaše coca cole sipamo colu koju smo kupili u prodavnici, tj onu od 2l :-)
Kupimo 3 coca cole od 2l, fino ljevak i sipamo u flaše... Mada tu gost nije bio oštećen, samo vlasnik :-)
Tad je ta mala staklena cola bila 5km pa skontaj :-)




s' mobitela
Haha, i onda kad dođu gosti a u glavi samo "joj nek naruči kolu" :D A ako ćemo preći na rubriku "kako smo zakidali vlasnike" onda možemo komotno i u crnu hroniku :D
Uglavnom, zanimljivi su bili ti konobarski dani no ne trolajmo po temi dalje :)
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#72 Re: KOJU VODU PITI

Post by didžej »

malo prolom, malo s cesme.
malaplava27
Posts: 33
Joined: 18/06/2013 10:34

#73 Re: KOJU VODU PITI

Post by malaplava27 »

ja pijem bilo koju flasiranu
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#74 Re: KOJU VODU PITI

Post by bosanka hercegovic »

Ja sam nabavila cooler aparat za Bijelu vodu, koja je izvrsnog okusa jer je izvoriste na 1200 metara....a pri tome je nasa domaca.....
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#75 Re: KOJU VODU PITI

Post by safran »

aida-x wrote: A sad pitanje: da li je neko probao obe Bobble boce? Vidim da su hit u Americi i svi ih hvale, vidjela sam na jednom mjestu u Sarajevu da ih ima kupiti ali im je cijena masna pa da pripupitam prije nego sto kupim. Vise ja vjerujem vasim komentarima nego tamo nekim rewievima! 8-) Kad idemo vani stalno joj moram kupovati vodu a jeza me od ove flasirane pa bi ova boca bila bas dobrorjesenje, pogotovo zato sto je sva nasa voda pitka pa bi se ova boca mogla nadopuniti na svakom cosku. /
Molim informaciju - gdje si vidjela ove boce i koliko koštaju (približno)?
Post Reply