Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
TMovac
Posts: 1192
Joined: 07/03/2010 00:39

#1 Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by TMovac »

Imam zemljisnu parcelu u Kiseljaku od skoro 6000m2, koju bih htio prodati. Pa me zanima kakva su vasa iskustva s agencijama za nekretnine? Koju odabrati? Ono cega se najvise bojim jeste da cu biti prevaren. Naslusao sam se mnogo prica, gdje su ljudi dali nekretninu agenciji da je proda, da bi agenti nakon prodaje nekretnine isparili s lovom van zemlje.

Unaprijed hvala na odgovorima.

(Modovima se unaprijed izvinjavam ukoliko sam pogrijesio pdf ili ukoliko tema vec postoji)
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#2 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by P308 »

Cini mi se da je kod nas trenutno najpopularnija agencija "Prostor"
malena_EU
Posts: 23
Joined: 15/01/2014 13:55

#3 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by malena_EU »

...
Last edited by malena_EU on 08/04/2024 09:24, edited 1 time in total.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#4 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Ana Maria »

Na kojim stranicama je najbolje oglasavati prodaju nekretnina u RS? Da li postoji i neki oglasnik za RS?
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#5 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by dinooh »

Ana Maria wrote:Na kojim stranicama je najbolje oglasavati prodaju nekretnina u RS? Da li postoji i neki oglasnik za RS?
pa pik je za BiH, nije samo za F BiH
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#6 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Ana Maria »

dinooh wrote:
Ana Maria wrote:Na kojim stranicama je najbolje oglasavati prodaju nekretnina u RS? Da li postoji i neki oglasnik za RS?
pa pik je za BiH, nije samo za F BiH
Znam za pik.ba, ima li jos neka??? :)
Medoxba
Posts: 12
Joined: 29/08/2013 21:22

#7 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Medoxba »

Ima ova nova mojkvadrat.ba, čak je i besplatno, tako piše
Ana Maria wrote:
dinooh wrote:
Ana Maria wrote:Na kojim stranicama je najbolje oglasavati prodaju nekretnina u RS? Da li postoji i neki oglasnik za RS?
pa pik je za BiH, nije samo za F BiH
Znam za pik.ba, ima li jos neka??? :)
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#8 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Ana Maria »

[quote="Medoxba"]Ima ova nova mojkvadrat.ba, čak je i besplatno, tako piše



Hvala na info :thumbup: :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by VladaFBiH »

malena_EU wrote:
TMovac wrote:Imam zemljisnu parcelu u Kiseljaku od skoro 6000m2, koju bih htio prodati. Pa me zanima kakva su vasa iskustva s agencijama za nekretnine? Koju odabrati? Ono cega se najvise bojim jeste da cu biti prevaren. Naslusao sam se mnogo prica, gdje su ljudi dali nekretninu agenciji da je proda, da bi agenti nakon prodaje nekretnine isparili s lovom van zemlje.

Unaprijed hvala na odgovorima.

(Modovima se unaprijed izvinjavam ukoliko sam pogrijesio pdf ili ukoliko tema vec postoji)
Koju god da odaberes uzece ti novac ni za sta.
Postavi oglase na PIK-u i Marketu, razglasi medju svojom rajom da prodajes i redovno obnavljaj oglase. Isto to rade i agencije, cak i manje azurno. Po meni samo ljudi koji su vani ili totalno nesposobni povjeravaju agenciji da im proda bilo sta.
iskreno, meni ja puno značilo što su oni bili zaduženi za obilazak nekretnine sa potencijalnim kupcima (večina kupaca želi da vidi nekretninu u radno vrijeme tj. pod dnevnim svjetlom što je za mene bio veliki problem jer nisam kući nikada prije 18 sati) a cijena se neznatno razlikovala od planirane tako da mi je prodaja preko agencije bila skroz ok.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#10 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Ana Maria »

VladaFBiH wrote:
malena_EU wrote:
TMovac wrote:Imam zemljisnu parcelu u Kiseljaku od skoro 6000m2, koju bih htio prodati. Pa me zanima kakva su vasa iskustva s agencijama za nekretnine? Koju odabrati? Ono cega se najvise bojim jeste da cu biti prevaren. Naslusao sam se mnogo prica, gdje su ljudi dali nekretninu agenciji da je proda, da bi agenti nakon prodaje nekretnine isparili s lovom van zemlje.

Unaprijed hvala na odgovorima.

(Modovima se unaprijed izvinjavam ukoliko sam pogrijesio pdf ili ukoliko tema vec postoji)
Koju god da odaberes uzece ti novac ni za sta.
Postavi oglase na PIK-u i Marketu, razglasi medju svojom rajom da prodajes i redovno obnavljaj oglase. Isto to rade i agencije, cak i manje azurno. Po meni samo ljudi koji su vani ili totalno nesposobni povjeravaju agenciji da im proda bilo sta.
iskreno, meni ja puno značilo što su oni bili zaduženi za obilazak nekretnine sa potencijalnim kupcima (večina kupaca želi da vidi nekretninu u radno vrijeme tj. pod dnevnim svjetlom što je za mene bio veliki problem jer nisam kući nikada prije 18 sati) a cijena se neznatno razlikovala od planirane tako da mi je prodaja preko agencije bila skroz ok.
Koliki procenat uzima agencija za tu uslugu?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#11 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by P308 »

Vecina ih uzima izmedju 3% i 7%
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#12 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by seoBIH »

Medoxba wrote:Ima ova nova mojkvadrat.ba, čak je i besplatno, tako piše
Ana Maria wrote:
dinooh wrote: pa pik je za BiH, nije samo za F BiH
Znam za pik.ba, ima li jos neka??? :)

Sranje od stranice. Čak vise šanse za prodaju imaš na propalom marketu nego na ovoj uhlebaskoj stranici kvadrata.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by Edin H. »

P308 wrote:Vecina ih uzima izmedju 3% i 7%
Ne znam na osnovu cega pravdaju toliki procenat, u Engleskoj je nekih 1.5 - 2%, i to place prodavac, kada advokati razmjene ugovore.

Cuo sam da kod nas udare po ushima :D i kupca i prodavca. :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#14 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by VladaFBiH »

Ana Maria wrote:
VladaFBiH wrote:
malena_EU wrote:
Koju god da odaberes uzece ti novac ni za sta.
Postavi oglase na PIK-u i Marketu, razglasi medju svojom rajom da prodajes i redovno obnavljaj oglase. Isto to rade i agencije, cak i manje azurno. Po meni samo ljudi koji su vani ili totalno nesposobni povjeravaju agenciji da im proda bilo sta.
iskreno, meni ja puno značilo što su oni bili zaduženi za obilazak nekretnine sa potencijalnim kupcima (večina kupaca želi da vidi nekretninu u radno vrijeme tj. pod dnevnim svjetlom što je za mene bio veliki problem jer nisam kući nikada prije 18 sati) a cijena se neznatno razlikovala od planirane tako da mi je prodaja preko agencije bila skroz ok.
Koliki procenat uzima agencija za tu uslugu?
3% s tim da ovih 3% ne ulazi u iznos koju vi tražite za stan nego se dodaje na njega (stan bude skuplji za 3% od vaše tražene cijene i u ovih 3% je uračunato i 17% PDV-a što znači da im je stvarna provizija 2,56%)... naravno, osim ako se ne dogovorite drugačije
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#15 Re: Koju agenciju za nekretnine odabrati?

Post by P308 »

VladaFBiH wrote:
3% s tim da ovih 3% ne ulazi u iznos koju vi tražite za stan nego se dodaje na njega (stan bude skuplji za 3% od vaše tražene cijene i u ovih 3% je uračunato i 17% PDV-a što znači da im je stvarna provizija 2,56%)... naravno, osim ako se ne dogovorite drugačije
hmm...Radio sam sa dvije agencije, Rental i Prostor. Agencija Prostor sama procijeni vrijednost stana na osnovu brojnih elemenata. Oko cijene nemate pravo glasa, osim da prihvatite ili odbijete, naravno. Sami ne mozete predloziti cijenu. Od te cijene koju vam oni odrede uzimaju 3%, dakle prvobitnu cijenu ne uvecavaju za tih 3%. S druge strane Rental je fleksibilniji, vi sami odredite cijenu stana i od te cijene oni sebi uzmu 3%. Tako je bar bilo prije par godina. S vecinom agencija se mozete naci "na pola puta" oko cijene. Mislim da je Prostor najuspjesnija agencija na prostoru BiH upravo iz razloga sto sami diktiraju cijenu.
Post Reply