Koji web preglednik koristite?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Koristim:

Mozilla Firefox
52
32%
Google Chrome / Chromium
77
48%
Opera
18
11%
Safari
6
4%
Internet Explorer
6
4%
Konqueror
1
1%
SeaMonkey
0
No votes
Epiphany
0
No votes
Maxthon
0
No votes
neki drugi
2
1%
 
Total votes: 162

Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#51 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by Dado34 »

"jos uvijek" (3 godine) koristim mozzila firefox, ma da je postao uzasno spor i nestabilan od verzije 6 pa na gore. Ko nema vise od 2 GB ram memorije ne bih preporucio za koristenje. Inace sam prije koristio operu, chrome probao, radi odlicno. IE je na racunaru, uvijek up to date ali ga ne koristim. Navika je cudo :-)
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#52 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by hakazvaka »

Dado34 wrote:"jos uvijek" (3 godine) koristim mozzila firefox, ma da je postao uzasno spor i nestabilan od verzije 6 pa na gore. Ko nema vise od 2 GB ram memorije ne bih preporucio za koristenje. Inace sam prije koristio operu, chrome probao, radi odlicno. IE je na racunaru, uvijek up to date ali ga ne koristim. Navika je cudo :-)
Ja ga koristim od mog prvog klika na Internetu, pa i sada... Imam 6 GB RAM-a i uzasno mi zna nekada biti spor, ali hajde, u vecini slucajeva je OK i odlican :)
Navika je cudo :)
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#53 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by spree »

od pocetka kao i vecina koristio ie. kasnije instalirao ff, medjutim ie mi je duuugo bio favorit (navika kao i vecini). nakon par godina probam chrome, ali opet zbog navike i bookmarksa nastavim s ie. nakon sto mi se pokvario comp ja uzmem stari, mnogo sporiji comp. i na njega instaliram chrome. od tada chrome i ja nerazdvojni :).
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#54 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by shalla »

Ja se uvijek ježio na IE, kad sam počeo koristiti firefox mislio sam da ga nikad neću zamijeniti al evo Bogami već cca 2 godine chrome i ja smo nerazdvojni prijatelji :mrgreen:

Kako ću skinuti taj chromium, kad ukucam download chromium daje mi kao da skinem chrome, ne kontam...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#55 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

Dado34 wrote:Ko nema vise od 2 GB ram memorije ne bih preporucio za koristenje.
Pa sad, zavisi.
Ako imas 2GB RAM-a i nabacis Win7 sa svim efektima, tesko da ce ti bilo sta dodatno raditi kako treba. Medjutim XP+FF na toj masini ce da lete.

Bas cu odraditi ovaj test u firmi, ima neka Windows masina. Moguce da FF uzima dosta vise resursa na Windowsu, ali kao sto se iz testa vidi, na Linuxu je stvarno odlican.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#56 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by poznanik »

vox-populi wrote:Dakle, koji browser koristite, ukratko zasto i mozda neki istorijat sta ste sve koristili...
Flock - ver. 2.5.6. hr

Poprilično brz browser, jednostavan i praktičan za upotrebu, rađen na Mozillinoj osnovi, i dosta sličan (npr. koristi sve njegove addonse). Ima zgodnu alatnu traku za favorite, opciju brzog biranja kao kod Firefox-a i td. Odgovara mi jer, između ostalog, podržava i mali programčić - WebMailNotifier, ima jednostavan Screenshot, itd. Ali, izgleda da su autori odustali od nadgradnje, ne znam iz kojih razloga :(
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#57 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

poznanik wrote:
vox-populi wrote:Dakle, koji browser koristite, ukratko zasto i mozda neki istorijat sta ste sve koristili...
Flock - ver. 2.5.6. hr

Poprilično brz browser, jednostavan i praktičan za upotrebu, rađen na Mozillinoj osnovi, i dosta sličan (npr. koristi sve njegove addonse). Ima zgodnu alatnu traku za favorite, opciju brzog biranja kao kod Firefox-a i td. Odgovara mi jer, između ostalog, podržava i mali programčić - WebMailNotifier, ima jednostavan Screenshot, itd. Ali, izgleda da su autori odustali od nadgradnje, ne znam iz kojih razloga :(
Da, Flock je discontinued. Steta, dobar browser.
User avatar
Filter
Posts: 8039
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#58 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by Filter »

opera :)
operativni : xp sp3, win7 sp1 32 i 64 (razlicite konfiguracije, desktop krntija za torrenta, laptop i netbook)

mozda je stvar navike, ali mi je najnagodnija :) :)
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#59 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by lajkujMe »

Kad sam kupio racunar koristio sam IE jedno 3 mjeseca, onda mi preporucili FF koji mi se pravo svidio koristio sam ga 2 godine sve do verzije 4 kad sam ga iz duse zamrzio i iz sale nazvao sam ga freezefox jednostavno sve mi je stopalo ne moze ni obicnu stranicu otvoriti a da mi nema lag ili totalno blorkiranje racunara nekad do te mjere da sam bio primoran da racunar izvucem iz struje sto znam da je veoma stetno.... I poceo sam traziti novi browser dosao do chroma koji mi se svidio po performansama ali mi je bio totalno drugaciji interfejs pa mi je trebalo vremena da se naviknem....
i eto koristim ga vec nekoliko mjeseci stim da mi i chrome pocinje da sere stalno mi flash i shockwave playeri stopaju, youtube mi stopa strasno da izgleda da gledam slajd show a ne video a i drugi video servisi mi stopaju.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#60 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

lajkujMe wrote:Kad sam kupio racunar koristio sam IE jedno 3 mjeseca, onda mi preporucili FF koji mi se pravo svidio koristio sam ga 2 godine sve do verzije 4 kad sam ga iz duse zamrzio i iz sale nazvao sam ga freezefox jednostavno sve mi je stopalo ne moze ni obicnu stranicu otvoriti a da mi nema lag ili totalno blorkiranje racunara nekad do te mjere da sam bio primoran da racunar izvucem iz struje sto znam da je veoma stetno.... I poceo sam traziti novi browser dosao do chroma koji mi se svidio po performansama ali mi je bio totalno drugaciji interfejs pa mi je trebalo vremena da se naviknem....
i eto koristim ga vec nekoliko mjeseci stim da mi i chrome pocinje da sere stalno mi flash i shockwave playeri stopaju, youtube mi stopa strasno da izgleda da gledam slajd show a ne video a i drugi video servisi mi stopaju.

Pogledaj ti da nesto drugo nije uzrok tim problemima. Ako ti probleme prave i Chrome i FF, onda je vjerovatnije da je uzrok na nekom drugom mjestu.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#61 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by lajkujMe »

vox-populi wrote:
lajkujMe wrote:Kad sam kupio racunar koristio sam IE jedno 3 mjeseca, onda mi preporucili FF koji mi se pravo svidio koristio sam ga 2 godine sve do verzije 4 kad sam ga iz duse zamrzio i iz sale nazvao sam ga freezefox jednostavno sve mi je stopalo ne moze ni obicnu stranicu otvoriti a da mi nema lag ili totalno blorkiranje racunara nekad do te mjere da sam bio primoran da racunar izvucem iz struje sto znam da je veoma stetno.... I poceo sam traziti novi browser dosao do chroma koji mi se svidio po performansama ali mi je bio totalno drugaciji interfejs pa mi je trebalo vremena da se naviknem....
i eto koristim ga vec nekoliko mjeseci stim da mi i chrome pocinje da sere stalno mi flash i shockwave playeri stopaju, youtube mi stopa strasno da izgleda da gledam slajd show a ne video a i drugi video servisi mi stopaju.

Pogledaj ti da nesto drugo nije uzrok tim problemima. Ako ti probleme prave i Chrome i FF, onda je vjerovatnije da je uzrok na nekom drugom mjestu.
Uzrok nisu browseri uzrok je moj racunar jednostavno je star i nemocan protiv klinaca chroma i FF'a
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#62 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by arnes_king »

just principe wrote:instalirao onaj Rockmelt sto je preporucio da je najbolji i svaki put kad udjem u njeg otvori mali prozor dobrodoslice :roll:

kako da to ukinem

Fino, nezz jel mislis na onaj login screen za FB jer ako je to uloguj se jednom i nece vise a ako je onaj welcome screen nezz zasto ti ponavlja, postavi mu google kao homepage isto ti je sve kao u chrome i vidi je li sve ok
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#63 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

lajkujMe wrote: Uzrok nisu browseri uzrok je moj racunar jednostavno je star i nemocan protiv klinaca chroma i FF'a
Onda nabacis neki lagani browser, tipa: Midori
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#64 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by arnes_king »

Trenutno sto mi je na racunaru (win7 ulitmate 1.5 GB ram)

1. Rockmelt (glavni)

2. Chrome (sporedni)

3. Firefox (po potrebi)

4. Opera (Kada ove ostale sve zakucam tabovima pa se ne mogu snaci)

5. Internet Explorer 9 (nikada)
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#65 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by just principe »

arnes_king wrote:
just principe wrote:instalirao onaj Rockmelt sto je preporucio da je najbolji i svaki put kad udjem u njeg otvori mali prozor dobrodoslice :roll:

kako da to ukinem

Fino, nezz jel mislis na onaj login screen za FB jer ako je to uloguj se jednom i nece vise a ako je onaj welcome screen nezz zasto ti ponavlja, postavi mu google kao homepage isto ti je sve kao u chrome i vidi je li sve ok

jeste login za Face...Kad sam ulogovan to se ne desava kad nisam opet trazi a fazon je sto ja FB ne zelim da koristim preko Rockmelta i to mu je jedina mana, mali prozorcic me nervira pravo :roll: postoji li nacin da ne budem ulogovan a da mi ne trazi isto

inace je extra browser mix Chroma i Opere
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#66 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by jastuk1 »

Koristim Frefox, ali čini se da Chrome koristi manje resursa, pa ga želim više koristiti, međutim za lakše čitanje stranica, kada povećavam stranice sa scroll kuglicom na mišu (zoom up) ne mogu da se zaustavim na optimalnoj veličini stranice, kao što mogu na firefox-u. Zoom mi skoči sa 144% na 172% i onda jedna petina stranice nije više na ekranu Zna li neko da li opstoji opcija za fino, postepeno zumiranje u chrom pregledniku?

hvala
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#67 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by mrtva kokoš »

jedva sam se skinuo sa mozzile, navika. ali od 6 verzije, pocela je strashno da baguje, tako da sam bio primoran da trazim alternativu. i nasao sam je u chrome-u i vise sam nego zadovoljan.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#68 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by Revolucionar ★ »

Mozzilu iako pojede RAM ! Mozzilu iako ima hrpu bugova ! Mozzilu jer ima kamaru tweakova, addonsa, theme, i svega ostalog sto cini covjeka sretnim :bih:

BtW, zasto pise Chromium pored Chromea . Chromium je, koliko sam ja upoznat, web-based operativni sistem razvijan od strane Googleta !
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#69 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

Revolucionar ★ wrote:
BtW, zasto pise Chromium pored Chromea . Chromium je, koliko sam ja upoznat, web-based operativni sistem razvijan od strane Googleta !
Nope, Chromium je open source web browser na osnovu kojeg je Google napravio Chrome. A ima i Chromium OS, sto je operativni sistem.

I pise se Mozilla a ne Mozzila :)
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#70 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by Revolucionar ★ »

vox-populi wrote:
Revolucionar ★ wrote:
BtW, zasto pise Chromium pored Chromea . Chromium je, koliko sam ja upoznat, web-based operativni sistem razvijan od strane Googleta !
Nope, Chromium je open source web browser na osnovu kojeg je Google napravio Chrome. A ima i Chromium OS, sto je operativni sistem.

I pise se Mozilla a ne Mozzila :)

jesi radikalan :evil:
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#71 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by Dr.Mr.Fr. »

Google Chrome i samo Google Chrome ;-) ;-) ;-) :thumbup:
dragonz
Posts: 1787
Joined: 20/09/2008 13:12

#72 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by dragonz »

Kao dugogodišnji korisnik Opere(2005) trenutno koristim uporedo više verzija Opere i to verzije 11.52, 11.60, 12.00
pored njih imam instaliran firefox 8.00, internet explorer 8.00
nekad prije sam koristio K-Meleon, Netscape par dana, chrome, chromium,
dragonz
Posts: 1787
Joined: 20/09/2008 13:12

#73 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by dragonz »

shalla wrote:Ja se uvijek ježio na IE, kad sam počeo koristiti firefox mislio sam da ga nikad neću zamijeniti al evo Bogami već cca 2 godine chrome i ja smo nerazdvojni prijatelji :mrgreen:

Kako ću skinuti taj chromium, kad ukucam download chromium daje mi kao da skinem chrome, ne kontam...
http://www.softpedia.com/progDownload/P ... 08363.html
User avatar
azurna_obala
Posts: 5610
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#74 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by azurna_obala »

vox-populi wrote:Inace, za sve koji bi htjeli da koriste Chrome, a ne zele zbog Google politike, vec spomenuti Chromium je idealno rjesenje. Gotovo je identican, s tim da obicno kasni jednu verziju, dakle, ako je Google Chrome aktuelna verzija 15, Chromium je na verziji 14.
Takodjer, dosta bot-ova ga identifikuje jednostavno kao Google Chrome, mada on to nije. Iz tog razloga cu u anketi dodati pored Google Chrome / Chromium u jednu kategoriju, mada se u realnosti radi o dva jako slicna browsera.

Evo i screenshot Chromiuma na Ubuntu Linuxu:

Image


A kako ovo funkcioniše? Koliko sam skontala nije google chrome, ali je sličan? Koristim inače chrome, i baš mi se sviđa.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#75 Re: Koji web preglednik koristite?

Post by vox-populi »

azurna_obala wrote: A kako ovo funkcioniše? Koliko sam skontala nije google chrome, ali je sličan? Koristim inače chrome, i baš mi se sviđa.
Pa funkcionise isto kao Chrome, samo sto je potpuno open source i iza browsera ne stoji Google.

Ovdje mozes download Chromium.

U principu je to gotovo ista stvar, s tim da ako ti iz bilo kojeg razloga smeta Google ili njihova politika ili zelis imati open source software, onda je Chromium rjesenje za tebe.
Post Reply