Koji UPS da odaberem?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
tolumbar

Koji UPS da odaberem?

Post by tolumbar » 12/03/2011 10:59

Ovako imam u kuci/ujedno prestavlja i kancelariju 3 obicna Desktop PC-ja i jedan Laptop ( na jednom Desktop pciju je ukljucen i Printer sa skenerom ako je to vazno ) sad me zanima koliko otprilike treba da bude radna snaga moga UPS-a da recimo radi posle nestanka struje 5min za ova 2 pcija i laptop?
Koje vi UPS-e preporucujete i firme koje prave iste?

Jednom mi je izgorila maticna ploca na laptopu starom 2/3 mjeseca placen 1 200 eura preko USB-a jer sam koristio kablovski internet preko USB-a tako necu da se zezam sad.

true

Re: Koji UPS da odaberem?

Post by true » 12/03/2011 11:11

ovako ...znaci tehnologija je u skoro svima ista sada oni skuplji mogu da te napajaju recimo 24 sata nakon nestanka struje i sve ides prema dole su jeftiniji,ne znam tacno marke ali to mozes i googlati pa kupi onaj koji ti odgovaraj
samo pazi na jednu stvar jako su glasni znaci daj 100 km vise da ne bi poludio.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 12/03/2011 11:42

24 sata.

Molim pa to je agregat a ne UPS.UPS maksimum moze 1-2 h i to jace konfiguracije i kad je nova baterija u ovisnosti od potrošaća.

Ja bi predlozio APC UPS CS 350,500,650

Maystor

Post by Maystor » 12/03/2011 11:51

tolumbar wrote:Ovako imam u kuci/ujedno prestavlja i kancelariju 3 obicna Desktop PC-ja i jedan Laptop ( na jednom Desktop pciju je ukljucen i Printer sa skenerom ako je to vazno ) sad me zanima koliko otprilike treba da bude radna snaga moga UPS-a da recimo radi posle nestanka struje 5min za ova 2 pcija i laptop?

Jednom mi je izgorila maticna ploca na laptopu starom 2/3 mjeseca placen 1 200 eura preko USB-a jer sam koristio kablovski internet preko USB-a tako necu da se zezam sad.

Prvo trebas znati da ni UPS nije 100% zastita. Meni se znalo desiti da crkne napojna racunara koji je bio na UPS-u, a usljed varijacija napona iz mreze. Drugo, samo prebacivanje sa mreze na bateriju (usljed nestanka struje) nekad zna oboriti racunare.
Ono sto je 100% sigurna zastita su double conversion UPS-ovi, ali njihova cijena se najcesce mjeri hiljadama. Vjerovatno ces se odluciti na neki od line-interactive modela. Mislim da moras uzeti snagu od najmanje 1500 VA (900 W), a mozda i vise. Pri tome printer ne bi trebao biti na UPS-u. Najjeftiniji takvi modeli su oko 300 KM.
Jos nesto, ovaj sto ti govori da UPS moze drzati 24 sata nakon nestanka struje pojma nema. 5 minuta je realno.

true

Post by true » 12/03/2011 11:51

Miro Spiro wrote:24 sata.

Molim pa to je agregat a ne UPS.UPS maksimum moze 1-2 h i to jace konfiguracije i kad je nova baterija u ovisnosti od potrošaća.

ja sam imao ups koji je mogao moj pc oko 24 sata tjerati :shock:

Maystor

Post by Maystor » 12/03/2011 11:53

Miro Spiro wrote:24 sata.

Ne moze tako mala snaga. Covjek hoce da spoji 3 racunara i laptop. 500 VA nije dovoljno cak ni za jedan racunar sa malo jacom grafickom kartom.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 12/03/2011 15:59

Uredu onda APC UPS CS 1000 ili APC CS 22000 ali to je jako skupo.

A moze i vise kupiti onih koje sam ja predlozio pa za svaki PC posebno to se vise isplati od ovog jednog velikog.

Sto se tice ova 24 sata stvarno ne znam kako si ga onda unosio u kuću jedino viljuškarom .

Imam ja na poslu 4 APC -ova svaki je od po 4 kW a veliki su ko ormar ali uz njih je i agregat jer i oni su samo prijelazno rješenje kad nestane struje dok sustav ne aktivira agregat ili ne dodje struja.

true

Post by true » 12/03/2011 16:13

Miro Spiro wrote:Uredu onda APC UPS CS 1000 ili APC CS 22000 ali to je jako skupo.

A moze i vise kupiti onih koje sam ja predlozio pa za svaki PC posebno to se vise isplati od ovog jednog velikog.

Sto se tice ova 24 sata stvarno ne znam kako si ga onda unosio u kuću jedino viljuškarom .

Imam ja na poslu 4 APC -ova svaki je od po 4 kW a veliki su ko ormar ali uz njih je i agregat jer i oni su samo prijelazno rješenje kad nestane struje dok sustav ne aktivira agregat ili ne dodje struja.

velik je oko kao dvije centralne a jeste tezak u pm :D mislim da je olovu
mozda sam i fulio :( uglavnom otisao je za beton skije

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 12/03/2011 16:17

Momak skontaj neko normalno objašnjenje pa onda odgovori. :mrgreen:

To sto ti pricas je nemoguce za kucne korisnike da baterija traje 24 sata kao i ono bucni su .Molim te reci mi sto su bucni i zbog cega Ventilatora????????????????????????? pa cuju se slabije od samog racunara a drugog zvuka osim ventilatora iz njih nema .Jedino se cuje klik kad se prebacuje na sekundarno napajanje .

P.S

Ako ne znas da pomogns covjeku nemoj i da odmazes sa svojim komentarima.

nomVe

Post by nomVe » 12/03/2011 17:07

Ja mislim da ti je dovoljan kilovoltni UPS. Recimo nesto tipa http://mp.imtec.ba/ArtikalMal.aspx

Ovaj sto prica da mu je drzalo 24 sata nema pojma sta je UPS.

A mozes i procitati recenzije, ljudi kazu da je ovaj model zaista bucan.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 12/03/2011 17:23

Model je bucan a ne svi UPS-ovi.

eques

Post by eques » 12/03/2011 19:29

tolumbar wrote:Ovako imam u kuci/ujedno prestavlja i kancelariju 3 obicna Desktop PC-ja i jedan Laptop ( na jednom Desktop pciju je ukljucen i Printer sa skenerom ako je to vazno ) sad me zanima koliko otprilike treba da bude radna snaga moga UPS-a da recimo radi posle nestanka struje 5min za ova 2 pcija i laptop?

Evo ovako

Jedan UPS da ti sve to pokrije, nema šanse. Odmah zaboravi na to i to nemoj ni pomišljati. Ima uređaja koji to mogu odraditi, ali skuplji su nekoliko puta od sve te opreme zajedno.

Moj je prijedlog na svaki PC stavi po jedan tzv. Back UPS PRO APC-ov. Ja ti preporučujem model BR1200GI iako imaju i modeli BR550GI i BR900GI koji također mogu za jedno računalo
http://www.apc.com/resource/include/tec ... u=BR1200GI
Printer sa skenerom nemoj spajati na UPS jer kad nemaš struje nećeš ni printati ni skenirati naravno. A i printer (pogotovo laserski) ne može na UPS jer onog trenutka kad pokreneš printanje, on povuče toliko struje da bi oborio odmah UPS.

Ljudi griješe i rade na UPS-ovima, a oni nisu za rad. Oni su samo da onog trenutka kad nestane struje počnu davati zvučni signal (možda zato netko kaže da pravi veliku buku iako mi je to smiješno) kako bi završio posao koji radiš i normalno ugasio računalo, a ne da na njemu radiš dok mu dušu ne izvučeš. UPS je vrsta akumulatora i zamisli da auto voziš, a da nema punjenja akumulatora. Mogao bi voziti jedno vrijeme i kad ga posve izvučeš, onda ga baci.

Cjene ovih UPS-ova su
BR 550GI oko 265 KM+PDV
BR 900GI oko 420 KM+PDV
BR 1200GI oko 500 KM+PDV
BR 1500GI oko 700 KM+PDV

Ja ostalim brandovima, osim APC-a, da ti pravo kažem ne vjerujem. Sigurno su neki no name brandovi jeftiniji, ali kad već odvajaš novce onda uzmi kvalitetno i da mirno možeš spavati

true

Post by true » 12/03/2011 23:06

nisam ja kriv sto je moja kanta glasnija od pc jedno 3 puta :shock:

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 13/03/2011 00:16

eques wrote:

Evo ovako

Jedan UPS da ti sve to pokrije, nema šanse. Odmah zaboravi na to i to nemoj ni pomišljati. Ima uređaja koji to mogu odraditi, ali skuplji su nekoliko puta od sve te opreme zajedno.

Moj je prijedlog na svaki PC stavi po jedan tzv. Back UPS PRO APC-ov. Ja ti preporučujem model BR1200GI iako imaju i modeli BR550GI i BR900GI koji također mogu za jedno računalo
http://www.apc.com/resource/include/tec ... u=BR1200GI
Printer sa skenerom nemoj spajati na UPS jer kad nemaš struje nećeš ni printati ni skenirati naravno. A i printer (pogotovo laserski) ne može na UPS jer onog trenutka kad pokreneš printanje, on povuče toliko struje da bi oborio odmah UPS.

Ljudi griješe i rade na UPS-ovima, a oni nisu za rad. Oni su samo da onog trenutka kad nestane struje počnu davati zvučni signal (možda zato netko kaže da pravi veliku buku iako mi je to smiješno) kako bi završio posao koji radiš i normalno ugasio računalo, a ne da na njemu radiš dok mu dušu ne izvučeš. UPS je vrsta akumulatora i zamisli da auto voziš, a da nema punjenja akumulatora. Mogao bi voziti jedno vrijeme i kad ga posve izvučeš, onda ga baci.

Cjene ovih UPS-ova su
BR 550GI oko 265 KM+PDV
BR 900GI oko 420 KM+PDV
BR 1200GI oko 500 KM+PDV
BR 1500GI oko 700 KM+PDV

Ja ostalim brandovima, osim APC-a, da ti pravo kažem ne vjerujem. Sigurno su neki no name brandovi jeftiniji, ali kad već odvajaš novce onda uzmi kvalitetno i da mirno možeš spavati

Apsolutno se slažem sa ovim .Zato sam i predlozio vise manjih nego jedan UPS.

Black swan

Post by Black swan » 09/10/2011 21:31

brzinsko pitanje

koji je vijek trajanja ups-a

blue033

Post by blue033 » 09/10/2011 21:49

Black swan wrote:brzinsko pitanje

Baš neki dan pričam sa drugom u vezi ovoga. Ona ima na desetine UPS-ova, ranije su koristili APC i kaže da su mu radili 5 i više godina bez problema. Na nekima je vršio zamjenu baterije, ali su uglavnom bili ok. Nedavno je dobio neke nove čudnog imena i kaže da su neki pregorili nakon samo mjesec dana. Ja sam nekad u firmi imao 15 komada i ovi neki "no name" su svi za nekih godinu dana bili neupotrebljivi (većinom je baterija bila problem, a neki su izgorili), a nekoliko njih koji su bili APC, su ostali nakon što sam ja otišao.

Black swan

Post by Black swan » 09/10/2011 22:40

a ja se čudim što mi ups od 10 godina ne radi :lol: :lol: :lol:

udrch

Post by udrch » 09/10/2011 22:52

Black swan wrote:brzinsko pitanje

APC traji otprilike 3,4 puta duže od bilo kojeg drugog..
Osim toga jedini se on može nazvati UPS-om..ostali su svi sranje..
U posljednje vrije se u utrku uključio i Fortron kao jedan od najvećih i najboljih proizvođača napojnih jedinica, vidjećemo na šta će izaći..

dragan.s

Post by dragan.s » 10/10/2011 00:43

APC je zakon. Sve ostalo je manje više smeće. Posebno ovi jeftini od INTEX-a.

Što se vijeka trajanja tiče razdvojite dvije stvari. Vijek trajanja samog uređaja i vijek trajanja baterije.
Sam uređaj bi teoretski trebao raditi vječno što naravno zavisi od kvalitete komponenti i izloženosti grmljavini.
Bateriju bi trebalo mijenjati svake 2 godine. A i baterija na našem tržištu ima raznih i nikad nisi siguran šta si kupio. Nedavno sam na servisu imao neke UPS-ove kojima su baterije iscurile. Lijepo teče kiselina iz njih.

Post Reply