Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1 Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Piaty »

Evo mog misljenja:

28. Divizija (Srebrenica)
17 Krajiska Brigada, 7 Korpus (Travnik)
5 Korpus (Buzim)
2. Korpus (Teocak)
9. Brdska brigada, 1. Korpus (Hadzici)
106. Brigada Hvo (Orasje)
1. Visegradska Brigada, 81 Divizija (Visegrad)
1. Viteska motorizovana Brigada, 1 Korpus (Sarajevo)

Neke nazive jedinica velicine brigada ili bataljona nisam pisao jer im ne znam naziv ali sam napisao gradove.

Pod ovim ne mislim samo da su najbolje u klasicnom vojnom smislu nego i po pitanju postivanja Zenevske konvencije.

P.S pod HVO Orasje mislim samo na onaj HVO kao integralni dio OS (isto kao HVO Brcko, HVO Sarajevo, HVO Bihac i HOS).
Last edited by Piaty on 24/03/2022 21:11, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by stubrijez »

:roll: :roll:
otkud si slozio ovu listu, kojim kriterijima i koje su ti kompetencije za to? Znaci smatras ostale postrojbe ili jedinice uopste nisu u igri da su imali najbolje borce, ni slucajno ili..? Ovo mi je jos bezveznije od liste na topicu "najbitniji bosnjak".
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#3 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Piaty »

stubrijez wrote: 14/03/2022 17:14 :roll: :roll:
otkud si slozio ovu listu, kojim kriterijima i koje su ti kompetencije za to? Znaci smatras ostale postrojbe ili jedinice uopste nisu u igri da su imali najbolje borce, ni slucajno ili..? Ovo mi je jos bezveznije od liste na topicu "najbitniji bosnjak".
Odlicno pitanje (zaboravio sam svakako napisati kriterije).

Listu sam slozio na osnovu prica obicnih boraca, obicnog svijeta i njihove percepcije, ratnih knjiga i dnevnika, interneta i slicno tome.
Ne sporim ja da je to "kriterij", samo sam zaboravio to napomenuti. Evo npr. nisam stavio Crne labudove iako je percepcija naroda da je to "elite unit" i slicno. Ne sporim to potpuno ali meni nekako nije to to.

Jednostavno, slobodno mozes pisati jer sigurno i ti imas misljenje da su "oni neki" bili strasni borci, a "ovi neki" sminkeri. Ne sporim da je neka jedinica mozda bolja od svih ovih ali eto bar da je na nekoj razini jacine bataljona.

:bih:
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by hatemondays »

Nije Eurovizija pa de se kategorisemo, mani se gluposti. Onaj ko je uzeo tandzaru makar i jeadn dan ima mjesto u mom srcu zauvjek a posebno oni koji su oderali cijeli rat. O ranjenima i poginulima da ne pricamo. Generalno najzesci momci sa kojima sam bio na liniji su bile Zivincke Ose , muda ko Trebevic a ludi ko struja.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by nikeze »

Najbolji su bili dobrovoljci i oni su izginuli uglavnom.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#6 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Piaty »

hatemondays wrote: 17/03/2022 01:52 Nije Eurovizija pa de se kategorisemo, mani se gluposti. Onaj ko je uzeo tandzaru makar i jeadn dan ima mjesto u mom srcu zauvjek a posebno oni koji su oderali cijeli rat. O ranjenima i poginulima da ne pricamo. Generalno najzesci momci sa kojima sam bio na liniji su bile Zivincke Ose , muda ko Trebevic a ludi ko struja.
Pa tema i jeste da se manemo gluposti. Ne furam ti ja ono "Otpor Bosne cuo se do neba". Svrha ove teme jeste upravo da se vidi u kojoj jedinici bilo najvise tih obicnih ljudi sa tandzarama. Eto vidis, ti si naveo Ose i to je ok, to sam trazio da cujem jer forum posjecuju ljudi od Une do Drine i to ljudi koji su obicni ljudi i koji mogu reci objektivno koje su jedinice bile njima najbolje.
Dakle, upravo suprotno jer ovo nije neki portal gdje mozes pretpostaviti koje su to bile "elitne" jedinice kod nas.

Pa ne furam ti ja bolan ni one price o "9 heroja". Nemoj pogresno shvatiti, heroji su ali su istovremeno heroji bile hiljade i hiljade drugih obicnih ljudi koji su bili tu, poginuli ranjeni ili prezivjeli.

Jedinice koje sam ja naveo su one kojih sam se sjetio u tom trenutku (eto sigurno.je da tu fale i Ose).

Ok sad?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Chmoljo »

Stvarno je bezveze kategorisati na ovaj način.

Možda bi opipljivije bilo to koliko je ko uspjeha imao na ratištu. A svaka grupa je imala i heroje i kukavice. Sposobnije i nesposobnije. Sve je to normalno.

Ludost i hrabrost 505., žilavost žepljaka, klaonica na žuči ko god je bio u tim danima gore... Prije bih tako kategorisao, nego u smislu togamko je bio elitna jedinica.

Osim toga, ne spomenuti odred Bosna je veliki propust iako nisu pripadali Armiji.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#8 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Piaty »

Sarajmen wrote: 17/03/2022 18:00
Piaty wrote: 17/03/2022 15:25

Pa tema i jeste da se manemo gluposti. Ne furam ti ja ono "Otpor Bosne cuo se do neba". Svrha ove teme jeste upravo da se vidi u kojoj jedinici bilo najvise tih obicnih ljudi sa tandzarama. Eto vidis, ti si naveo Ose i to je ok, to sam trazio da cujem jer forum posjecuju ljudi od Une do Drine i to ljudi koji su obicni ljudi i koji mogu reci objektivno koje su jedinice bile njima najbolje.
Dakle, upravo suprotno jer ovo nije neki portal gdje mozes pretpostaviti koje su to bile "elitne" jedinice kod nas.

Pa ne furam ti ja bolan ni one price o "9 heroja". Nemoj pogresno shvatiti, heroji su ali su istovremeno heroji bile hiljade i hiljade drugih obicnih ljudi koji su bili tu, poginuli ranjeni ili prezivjeli.

Jedinice koje sam ja naveo su one kojih sam se sjetio u tom trenutku (eto sigurno.je da tu fale i Ose).

Ok sad?
Oni su narodni heroji.

Čitaj knjige, dobra furka.
Gdje je Zaim Imamović?

I da nije mozda trebao biti Rasim Delic tu i slicna kompanija
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#9 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by hatemondays »

Piaty wrote: 17/03/2022 19:37
Sarajmen wrote: 17/03/2022 18:00

Oni su narodni heroji.

Čitaj knjige, dobra furka.
Gdje je Zaim Imamović?

I da nije mozda trebao biti Rasim Delic tu i slicna kompanija
Iskreno da ti kazem misljenje o Rasimu sam promjenio kad sam ga upoznao par godina poslije rata kad je zavrsavao sa duznoscu Komandanta VF. Od svih generala koje sam upoznao njega cu pamtiti po tome sto se poslije rata ipak brinuo o borcima dok su ostali se samo brinuli o sebi i svojim talovima.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#10 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by nikeze »

Nema tih u knjigama. izginuli su, nepoznati.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#11 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Emiremir33 »

Piaty wrote: 14/03/2022 16:02 Evo mog misljenja:

28. Divizija (Srebrenica)
17 Krajiska Brigada, 7 Korpus (Travnik)
5 Korpus (Buzim)
2. Korpus (Teocak)
9. Brdska brigada, 1. Korpus (Hadzici)
106. Brigada Hvo (Orasje)
1. Visegradska Brigada, 81 Divizija (Visegrad)
1. Viteska motorizovana Brigada, 1 Korpus (Sarajevo)

Neke nazive jedinica velicine brigada ili bataljona nisam pisao jer im ne znam naziv ali sam napisao gradove.

Pod ovim ne mislim samo da su najbolje u klasicnom vojnom smislu nego i po pitanju postivanja Zenevske konvencije.

P.S pod HVO Orasje mislim samo na onaj HVO kao integralni dio OS (isto kao HVO Brcko, HVO Sarajevo, HVO Bihac i HOS).
1 Korpus sve i jedna brigada je podnijela veliki teret,1 Slavnu si zaboravio rahm.Enver Šehović komadant..Odred Bosna i lLaste ...Ma samostalne jedinice iz mahala i iz zgrada odbranili su i postavlili temelje Armije Bi H ..ti borci su večinom izgunili,kasnije se to nadograđivalo kroz TO i Armiju BiH
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#12 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by walthertz »

Emiremir33 wrote: 03/09/2022 21:52
Piaty wrote: 14/03/2022 16:02 Evo mog misljenja:

28. Divizija (Srebrenica)
17 Krajiska Brigada, 7 Korpus (Travnik)
5 Korpus (Buzim)
2. Korpus (Teocak)
9. Brdska brigada, 1. Korpus (Hadzici)
106. Brigada Hvo (Orasje)
1. Visegradska Brigada, 81 Divizija (Visegrad)
1. Viteska motorizovana Brigada, 1 Korpus (Sarajevo)

Neke nazive jedinica velicine brigada ili bataljona nisam pisao jer im ne znam naziv ali sam napisao gradove.

Pod ovim ne mislim samo da su najbolje u klasicnom vojnom smislu nego i po pitanju postivanja Zenevske konvencije.

P.S pod HVO Orasje mislim samo na onaj HVO kao integralni dio OS (isto kao HVO Brcko, HVO Sarajevo, HVO Bihac i HOS).
1 Korpus sve i jedna brigada je podnijela veliki teret,1 Slavnu si zaboravio rahm.Enver Šehović komadant..Odred Bosna i lLaste ...Ma samostalne jedinice iz mahala i iz zgrada odbranili su i postavlili temelje Armije Bi H ..ti borci su večinom izgunili,kasnije se to nadograđivalo kroz TO i Armiju BiH
Slažem se sa svime ali 102 motorizovana brigada armije bih je odigrala neke odlučuje će bitke za slobodu od Sarajeva pa do olova... Stup, spahića farma azići otes igmanski džep nišićka Visoravan... Ima ih mnogih... Bilesi se sjetim svog rahmetli rođaka koji je učestvovao u svim ovim bitkama ( na Nišićima je i udahnuo šehadet) kako je bio uvijek raspoložen i pun pozitivne energije a šta su sve morali uraditi da bi opstali i da dprijrćee džikane da presjeku sarajevo na tom pravcu
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#13 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by PM72 »

Chmoljo wrote: 17/03/2022 15:27 Stvarno je bezveze kategorisati na ovaj način.

Možda bi opipljivije bilo to koliko je ko uspjeha imao na ratištu. A svaka grupa je imala i heroje i kukavice. Sposobnije i nesposobnije. Sve je to normalno.

Ludost i hrabrost 505., žilavost žepljaka, klaonica na žuči ko god je bio u tim danima gore... Prije bih tako kategorisao, nego u smislu togamko je bio elitna jedinica.

Osim toga, ne spomenuti odred Bosna je veliki propust iako nisu pripadali Armiji.
:thumbup:
Ni dodati ni oduzeti nego zamandalit temu
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Truba »

meni su bili najhrabriji sarajsvski srbi koji su odbijali da idu u rs, ali također i da nose oružje za armiju
pa su kopali rovove na crti razdvajanja
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by DaysleepeR »

Opet se suptilno falsificira historija da bi neko sebi pribavio kakvu značku ili privilegiju.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#16 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Romanista 101% »

Svi koji su ucestvovali u odbrani BiH od agresije 1992-95 za mene su heroji.
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#17 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by walthertz »

Romanista 101% wrote: 19/01/2023 11:28 Svi koji su ucestvovali u odbrani BiH od agresije 1992-95 za mene su heroji.
Bravo svi koji su bili u odbrani naše slobode i državnost su heroji i nikada ne trebamo ih dijeli ii na bolje i lošije... Svi su bili u skladu svojih mogućnosti.... Ja npr volim sve naše momke pa odakl dolazili, svi bi mi voljeli da smo bili toliko superiorni da nitko od naših nije poginuo ali eto, ali samo pogledajmo ovu činjenicu zahvaljujući mnogim udruženim brigada a naši prelijepi Nišići su slobodni...
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#18 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by carobnjak_N »

Pa to je lako ustanoviti ako imaš validne kriterije :

-ko je najviše teritorije zauzeo ( naročito gradova )
- ko je najviše žrtva imao u odnosu na ukupan broj vojnika

To su naravno 5 i 7 korpus. Najviše kvadratnih kilometara, najviše gradova : Ključ, Sanski Most, Bosanski Petrovac, Bosanska Krupa, Velika Kladuša.
Bitno je napomenuti da je 7 korpus ovima iz srednje Bosne oslobodio Vlašić.
Zauzvrat su dobili najveći kurac, odnosno napravljeno je hrpu džamija i spomenika šehidima, a ni kilometar regionalne ceste.
Kraj koji je pored najvećih vojničkih žrtava ima sad i najveće demografsko raseljenje.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#19 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by agent_zero »

carobnjak_N wrote: 19/01/2023 14:14 Pa to je lako ustanoviti ako imaš validne kriterije :

-ko je najviše teritorije zauzeo ( naročito gradova )
- ko je najviše žrtva imao u odnosu na ukupan broj vojnika

To su naravno 5 i 7 korpus. Najviše kvadratnih kilometara, najviše gradova : Ključ, Sanski Most, Bosanski Petrovac, Bosanska Krupa, Velika Kladuša.
Bitno je napomenuti da je 7 korpus ovima iz srednje Bosne oslobodio Vlašić.
Zauzvrat su dobili najveći kurac, odnosno napravljeno je hrpu džamija i spomenika šehidima, a ni kilometar regionalne ceste.
Kraj koji je pored najvećih vojničkih žrtava ima sad i najveće demografsko raseljenje.
To ti je primitivna sda zatucanost i naroda koji ih bira, daj ti nama džamija, od njih se živi, a ne od puteva...
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Truba »

ja sam do 2012. vjerovao u tu mitomaniju petog korpusa onda sam išao u ključ bihać petrovac drvar bos krupu...

30 km ničega pa grad...30 km ničega pa grad


teže je bilo prema mokrom i vojkovićima braniti i osloboditi jedan metar nego tamo 1 kilometar

jednom kad su probijene linije u krajini tu nije bilo "zaustavljanja" jer ko će zaustaviti? 30 kilometara krša i ničega gdje niko ne živi

a oko sarajeva gdje je gustoća srpskog stanovništva bila ogromna...to je malo drugačije
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#21 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by kakotakonikako »

Ko god je bio borac Armije Bosne i Hercegovine - za mene je najbolji.

Mislim da ova tema ( prvi put je sada vidim ), po meni, je ne potrebna.

To je samo subjektivno misljenje. Jer to nije bio sport - nego borba za opstanak Drzave Bosne i Hercegovine, a ne rijetko i za goli zivot.

I svako ko je doprinijeo opstanku Drzave Bosne i Hercegovine, kao borac Armije Bosne i Hercegovine - za mene je najbolji.

:bih: :bih:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#22 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by ANamelessGhoul »

kakotakonikako wrote: 19/01/2023 14:49 Ko god je bio borac Armije Bosne i Hercegovine - za mene je najbolji.

Mislim da ova tema ( prvi put je sada vidim ), po meni, je ne potrebna.

To je samo subjektivno misljenje. Jer to nije bio sport - nego borba za opstanak Drzave Bosne i Hercegovine, a ne rijetko i za goli zivot.

I svako ko je doprinijeo opstanku Drzave Bosne i Hercegovine, kao borac Armije Bosne i Hercegovine - za mene je najbolji.

:bih: :bih:
Apsolutno se slazem. ARBIH :bih: steta pa nema emoji ovaj s ljiljanima
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#23 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by carobnjak_N »

Truba wrote: 19/01/2023 14:41 ja sam do 2012. vjerovao u tu mitomaniju petog korpusa onda sam išao u ključ bihać petrovac drvar bos krupu...

30 km ničega pa grad...30 km ničega pa grad


teže je bilo prema mokrom i vojkovićima braniti i osloboditi jedan metar nego tamo 1 kilometar

jednom kad su probijene linije u krajini tu nije bilo "zaustavljanja" jer ko će zaustaviti? 30 kilometara krša i ničega gdje niko ne živi

a oko sarajeva gdje je gustoća srpskog stanovništva bila ogromna...to je malo drugačije
Nije baš tako bilo, nakon probijanja linija redovne su bile zasjede po šumama. Kontranapad kod Ključa, veliki broj poginulih.
Što se tiče sarajevskog korpusa, s obzirom na broj vojnika, rezultati vrlo slabi. Prvenstveno zbog loše i traljave organizacije.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by Truba »

možda bolje znaš
ali ovo je moj doživljaj
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25 Re: Koji su borci Armije BiH bili najbolji?

Post by DaysleepeR »

Moj je jaran poginuo u oslobađanju Ključa, izvučena jedinica iz Sarajeva i poslana u Krajinu kao ispomoć.
I nije jedina, nego se slalo masovno, obzirom da su u to vrijeme već NATO avioni završili bombardovanje položaja oko Sarajeva i nije bilo opasnosti za neki napad. Tako da nije baš ni 5. Korpus to sve sam uradio.

Tema je glupa, nepotrebno se pravi razlika između ljudi koji su svi komplet heroji, od tena i bez puški su uspjeli odbraniti zemlju i na kraju rata i osloboditi veliki dio.
Post Reply