Koji stomatolog u Sarajevu?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#1626 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Tigar1 »

Doktor Almir Milanović.

Kemal Begova 6. Jako ljubazan, mlad doktor, ima već dosta iskustva, meni odradio sve što je trebalo. Topla preporuka.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#1627 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Mentha_Piperita »

Billy The Pljuc

Hvala, otici cu na ovu adresu iz dva razloga. Jedan od njih je da je ovo jedina adresa koja se pojavljuje definitivno prilikom pretrage na ovu temu za podrucje Sarajeva. Drugi - bio sam vec kod dva "strucnjaka" od kojih je jednom parodontologija uza specijalnost i nisam zadovoljan pristupom niti jednog od njih kao i predlozenim rijesenjima. O imenima obojice ne bih fakat jer naposlijetku nista nisu ni uradili niti cu im dati priliku, jednostavno sam imao osjecaj za obojicu da im je prvenstveno zelja da naplate ali ne i da pomognu. Postam aBd utiske mada sam vec pomalo impresioniran i samim izgledom stranice i onime sto nude na istoj.

Pozdrav i citamo se aBd.

Javi molim te kad odeš kod njih, pretpostavljam da će malo cijene biti visoke za naš bosanski džep..., ovo što oni nude (ako je ovako kako kažu) su svjetske usluge, i ja sam isto oduševljena ovim što rade. Ovaj prvi pregled kako su napisali - baš detaljno pregledaju stanje u ustima, meni ovo do sad niko nikad nije uradio (ovoliko provjera).
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#1628 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by shake69 »

Jedan me drug pitao kako su mu nedavno u jednoj stomatoloskoj ordinaciji naplatili 70 KM za skidanje kamenca a ranije popravili zub koji je pukao i stavili plombu takodje za 70 KM!? Kako je moguce da je cijena ista a obim posla i materijala ni priblizno isti? Nisam dugo bio kod stomatologa pa mu nisam znao odgovoriti. Zna li neko?
Rosso
Posts: 191
Joined: 23/06/2010 23:39

#1629 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Rosso »

Je li ko u posljednje vrijeme izbjeljivao zube? Koja je trenutno najbolja metoda, preporuka ordinacije gdje to raditi, cijene?
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#1630 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Cherry-Cherry »

Je li neko išao kod dr. Muhamed Tafi? Kakav je, kakve su cijene?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1631 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

shake69 wrote:Jedan me drug pitao kako su mu nedavno u jednoj stomatoloskoj ordinaciji naplatili 70 KM za skidanje kamenca a ranije popravili zub koji je pukao i stavili plombu takodje za 70 KM!? Kako je moguce da je cijena ista a obim posla i materijala ni priblizno isti? Nisam dugo bio kod stomatologa pa mu nisam znao odgovoriti. Zna li neko?
Zavisi šta je radio.
Ako je izbjeljivao i gornje i donje, onda je to tu negdje, ide cca 80 KM.
Što se tiče popravke, i to zavisi od komplikacija, pa ide od 30 i do 150 KM, recimo liječenje zuba.
Kako kažeš, pukao zub, vjerovatno je iziskivao i malo specifičniju popravku.
Sokka
Posts: 3
Joined: 14/04/2013 22:27

#1632 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Sokka »

Da li iko ima iskustva sa dr. Fahrudin Ferhatbegović. Vase iskustvo sa njim i kakve su cijene.
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#1633 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by hrusta »

BadSanta wrote:
SmoLe wrote:
BadSanta wrote:Kakva vam je Medico stomatološka ordinacija kod Otoke? Neko išao?
bio sam tu par puta, popravka sa anestezijom 25-35km, dobri su
popravljao mi je onaj doktor i sve preporuke za njeg :thumbup:
Hvala :) Ova info mi je trebala!
Jesi li bio(la) kakvi su utisci. I gdje tačno dođe ova ordinacija. Hvala unaprijed.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#1634 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by walk_M-A-N »

Koliko vidim, ovdje se pominju samo privatni.
Sa tugom gledam uništavanje ili osipanje svega državnog pa i stomatologije.
Nemoguće da u DZ nema stomatologa koji znaju i žele nešto uraditi. Mada znam da je teško, stalno je nešto pokvareno ili nedostaje. Stomatološki fakultet također ima izvrsnih stručnjaka. Zato bi bilo lijepo a se imenom pohvale oni koji se trude da urade.
Sa druge strane, ima privatnika koji počnz raditi bez iskustva i to sve postupke. Nije čudo da upropaste zub. Naravno i suprotno, veći broj drugih koji su poznati u svom poslu i to rade dobro.
Mi nemamo sistem kontrole da se plati iz osiguranja tek kada neko provjeri urađeno. Zato je dobro vrijeme za one koji rade pogrešno. A žrtvama ostaje revizija.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#1635 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Mentha_Piperita »

Ima li neko ko studira stomatologiju da mi pojasni: blizi clan porodice je dva puta cistio zube u jednoj privatnoj ordinaciji, i oba puta su mu dva razlicita doktora kazali da na jednom zubu ima karijes, medjutim kada je otisao kod svog stomatologa da popravi zub receno mu je da to nije karijes vec obojenost zuba.

Da li je moguce da stomatolozi naprave ovakve greske? Kako to nije ocisceno pri ciscenju zuba? Kada provjeravaju zube pri pocetnom pregledu, prskaju ono nesto po zubima - je li to detektuje karijes ili sta vec?

Hvala unaprijed.
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1636 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Alive »

Mentha_Piperita wrote:Ima li neko ko studira stomatologiju da mi pojasni: blizi clan porodice je dva puta cistio zube u jednoj privatnoj ordinaciji, i oba puta su mu dva razlicita doktora kazali da na jednom zubu ima karijes, medjutim kada je otisao kod svog stomatologa da popravi zub receno mu je da to nije karijes vec obojenost zuba.

Da li je moguce da stomatolozi naprave ovakve greske? Kako to nije ocisceno pri ciscenju zuba? Kada provjeravaju zube pri pocetnom pregledu, prskaju ono nesto po zubima - je li to detektuje karijes ili sta vec?

Hvala unaprijed.

Recimo da postoji vise "skola" detekcije karijesa i kako se kome radi. Stariji stomatolozi pocetni karijes ostave. Jednostavno nekada karijes zna i godinama stajati i ne mjenja se stanje. Druga stvar prije se tako male stvari nisu ni radile. Ili izvadi zub ili stavi amalgamsku plombu ako ke karijes uznapredovao. Mladji stomatolozi rade i ove pocetne karijese.

Tu je naravno i mogucnost pogreske. Pri detekciji karijesa koristi se sonda sa kojom se prelazi po zubu i vidi se odredjenim metodama postoji li karijes ili je to mrlja. Ovdje se desi greska jer puno stomatologa u brzini ne koriste sondu nego pregledaju zub samo opticki i zakljuce da to nije karijes nego mrlja a ustvari je drugacije.

Naravno ljudski je i grijesiti, Boze moj...

Moj savjet svima - 2D OPG snimak i mirni ste. To je dijagnosticko sredstvo koje pokaze vecinu stvari.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#1637 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Mentha_Piperita »

Alive

Recimo da postoji vise "skola" detekcije karijesa i kako se kome radi. Stariji stomatolozi pocetni karijes ostave. Jednostavno nekada karijes zna i godinama stajati i ne mjenja se stanje. Druga stvar prije se tako male stvari nisu ni radile. Ili izvadi zub ili stavi amalgamsku plombu ako ke karijes uznapredovao. Mladji stomatolozi rade i ove pocetne karijese.

Tu je naravno i mogucnost pogreske. Pri detekciji karijesa koristi se sonda sa kojom se prelazi po zubu i vidi se odredjenim metodama postoji li karijes ili je to mrlja. Ovdje se desi greska jer puno stomatologa u brzini ne koriste sondu nego pregledaju zub samo opticki i zakljuce da to nije karijes nego mrlja a ustvari je drugacije.

Naravno ljudski je i grijesiti, Boze moj...

Moj savjet svima - 2D OPG snimak i mirni ste. To je dijagnosticko sredstvo koje pokaze vecinu stvari.
Hvala vam PUNO, mnogo ste pomogli. Nekako me sumnja obuzela bila - zar je moguće da se i u tome greške tako olahko prave, ali shvatam.., svi griješimo - tako je.

Zbunjuje me, jer je prije sedmicu dana uradjeno ćišćenje zuba air flow i čini mi se da mu je urađeno i ulutrazvučno čišćenje (nije bilo kamenca, pa je možda površno...), da je obojenost zuba zar se to ne bi očistilo? Ili se ova obojenost misli da je zub promijenio boju, može li zub ako nije vađen živac mijenjati boju?

Ovo što ste preporučili, je li to: ortopantomogram (OPT) snimak obje vilice u 2D ili...?

Hvala još jednom. :thumbup:
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1638 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Alive »

Mentha_Piperita wrote:
Alive

Recimo da postoji vise "skola" detekcije karijesa i kako se kome radi. Stariji stomatolozi pocetni karijes ostave. Jednostavno nekada karijes zna i godinama stajati i ne mjenja se stanje. Druga stvar prije se tako male stvari nisu ni radile. Ili izvadi zub ili stavi amalgamsku plombu ako ke karijes uznapredovao. Mladji stomatolozi rade i ove pocetne karijese.

Tu je naravno i mogucnost pogreske. Pri detekciji karijesa koristi se sonda sa kojom se prelazi po zubu i vidi se odredjenim metodama postoji li karijes ili je to mrlja. Ovdje se desi greska jer puno stomatologa u brzini ne koriste sondu nego pregledaju zub samo opticki i zakljuce da to nije karijes nego mrlja a ustvari je drugacije.

Naravno ljudski je i grijesiti, Boze moj...

Moj savjet svima - 2D OPG snimak i mirni ste. To je dijagnosticko sredstvo koje pokaze vecinu stvari.
Hvala vam PUNO, mnogo ste pomogli. Nekako me sumnja obuzela bila - zar je moguće da se i u tome greške tako olahko prave, ali shvatam.., svi griješimo - tako je.

Zbunjuje me, jer je prije sedmicu dana uradjeno ćišćenje zuba air flow i čini mi se da mu je urađeno i ulutrazvučno čišćenje (nije bilo kamenca, pa je možda površno...), da je obojenost zuba zar se to ne bi očistilo? Ili se ova obojenost misli da je zub promijenio boju, može li zub ako nije vađen živac mijenjati boju?

Ovo što ste preporučili, je li to: ortopantomogram (OPT) snimak obje vilice u 2D ili...?

Hvala još jednom. :thumbup:
Nema na cemu :thumbup:

Da, to je to OPT ili OPG kako ko naziva. Uradite to radi sebe jer bez te dijagnostike ne mozete biti sigurni sto se tice nazovimo potpunog zdravlja zuba.

Air Flow uklanja mrlje i cesti ali ni on nije tako svemocan da ukloni sve mrlje. Zato se koristi kombinacija ultrazvucno ciscenje kamenca i Air flow. I nakon toga opet nekada znaju ostati mrlje ili promjene boje nazalost u nekoj manjoj kolicini. E sada postoje i druge mrlje a ne samo od recimo kafe i cigara (nikotinske mrlje se nekada tesko skidaju, uvijek tackica ostane u vecini slucajeva). Nedostatak nekih vitamina cesto na caklini zuba uzrokuje mrlje. Iskusan stomatolog ce to prepoznati.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1639 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by piupiu »

Alive wrote:Nema na cemu :thumbup:

Da, to je to OPT ili OPG kako ko naziva. Uradite to radi sebe jer bez te dijagnostike ne mozete biti sigurni sto se tice nazovimo potpunog zdravlja zuba.

Air Flow uklanja mrlje i cesti ali ni on nije tako svemocan da ukloni sve mrlje. Zato se koristi kombinacija ultrazvucno ciscenje kamenca i Air flow. I nakon toga opet nekada znaju ostati mrlje ili promjene boje nazalost u nekoj manjoj kolicini. E sada postoje i druge mrlje a ne samo od recimo kafe i cigara (nikotinske mrlje se nekada tesko skidaju, uvijek tackica ostane u vecini slucajeva). Nedostatak nekih vitamina cesto na caklini zuba uzrokuje mrlje. Iskusan stomatolog ce to prepoznati.
Alive, ko u Sarajevu dobro radi s Air flowom? Zahvaljujem na mišljenju.
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1640 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Alive »

piupiu wrote:
Alive wrote:Nema na cemu :thumbup:

Da, to je to OPT ili OPG kako ko naziva. Uradite to radi sebe jer bez te dijagnostike ne mozete biti sigurni sto se tice nazovimo potpunog zdravlja zuba.

Air Flow uklanja mrlje i cesti ali ni on nije tako svemocan da ukloni sve mrlje. Zato se koristi kombinacija ultrazvucno ciscenje kamenca i Air flow. I nakon toga opet nekada znaju ostati mrlje ili promjene boje nazalost u nekoj manjoj kolicini. E sada postoje i druge mrlje a ne samo od recimo kafe i cigara (nikotinske mrlje se nekada tesko skidaju, uvijek tackica ostane u vecini slucajeva). Nedostatak nekih vitamina cesto na caklini zuba uzrokuje mrlje. Iskusan stomatolog ce to prepoznati.
Alive, ko u Sarajevu dobro radi s Air flowom? Zahvaljujem na mišljenju.
Nije to neka znanost. Potrebno je samo da ordinacija posjeduje pravi profesionalni air-flow. Dakle tu nema neke nauke moze ti i pocetnik i dr sa 30 godina raditi. Zamisli to kao sapiranje auta nakon sto stavis sampon na njega.... hahaha malo glupa usporedba ali hajde :) Naravno malo paznje i malo iskustva sa air flow-om ali nista to nije nesto pa da ti se neko preporucuje realno ;-)
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1641 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by piupiu »

Alive wrote:Nije to neka znanost. Potrebno je samo da ordinacija posjeduje pravi profesionalni air-flow. Dakle tu nema neke nauke moze ti i pocetnik i dr sa 30 godina raditi. Zamisli to kao sapiranje auta nakon sto stavis sampon na njega.... hahaha malo glupa usporedba ali hajde :) Naravno malo paznje i malo iskustva sa air flow-om ali nista to nije nesto pa da ti se neko preporucuje realno ;-)
Hvala, no ja sam imala dva vrlo različita iskustva. Jedan sa jednim starijim stomatologom, koji, nažalost, više ne radi, i koji je to radio detaljno, zub po zub; i jedan nakon njega gdje su mi bukvalno tri put površno prešli preko vilice. Razlika u pristupu i osjećaju nakon čišćenja je bila poprilična.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1642 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Nisrin »

piupiu wrote:
Alive wrote:Nema na cemu :thumbup:

Da, to je to OPT ili OPG kako ko naziva. Uradite to radi sebe jer bez te dijagnostike ne mozete biti sigurni sto se tice nazovimo potpunog zdravlja zuba.

Air Flow uklanja mrlje i cesti ali ni on nije tako svemocan da ukloni sve mrlje. Zato se koristi kombinacija ultrazvucno ciscenje kamenca i Air flow. I nakon toga opet nekada znaju ostati mrlje ili promjene boje nazalost u nekoj manjoj kolicini. E sada postoje i druge mrlje a ne samo od recimo kafe i cigara (nikotinske mrlje se nekada tesko skidaju, uvijek tackica ostane u vecini slucajeva). Nedostatak nekih vitamina cesto na caklini zuba uzrokuje mrlje. Iskusan stomatolog ce to prepoznati.
Alive, ko u Sarajevu dobro radi s Air flowom? Zahvaljujem na mišljenju.

Ja sam radila kod onog Senada, na Grbavici kod semafora gdje se ide prema Vracama...moram naci kako se preziva, odlicno je uradio, a radio je kombinaciju uz ciscenje + airflow...upravo da bi vidio da nesto nije karijes ili su mrlje (iako ne pusim i ne pijem kafu)..Na kraju je zakljucio da nemam karijesa, a i mene nikad zubi nisu boljeli..tako da vise nisam sigurna da li je to bila pouzdana tehnika!
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#1643 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by dingosp0 »

Interesuje me dali je ko imao problem sa desnima i povlačenje isti ? Primijetio sam da na skoro 8-9 zuba mi se povlače desne i dolazi do vida korijena zuba.. ne znam koji je uzrok jer nisam nikad u životu pušio, pio i od cjelokupne higijene koje kupim za sebe 70% ode na zube, kupujem najskuplje kaladonte, konce, Itd od kad znam za sebe.. prvo sam primijetio na jednom zubu prije 5-6 godina , a u zadnje vrijeme pojavio se problem kao sto rekoh na 8-9 zuba... dok sam bio mladi nosio sam aparatić za ispravljanje zuba, i dan danas nosam one fiksatore kad spavam ... sta uraditi u ovom slučaju? Imali lijeka za ovo? Ispiram svaku noć sa cirokot uljem i maslinovim uljem poslje pranja..
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#1644 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Korisnikk »

dingosp0 wrote:Interesuje me dali je ko imao problem sa desnima i povlačenje isti ? Primijetio sam da na skoro 8-9 zuba mi se povlače desne i dolazi do vida korijena zuba.. ne znam koji je uzrok jer nisam nikad u životu pušio, pio i od cjelokupne higijene koje kupim za sebe 70% ode na zube, kupujem najskuplje kaladonte, konce, Itd od kad znam za sebe.. prvo sam primijetio na jednom zubu prije 5-6 godina , a u zadnje vrijeme pojavio se problem kao sto rekoh na 8-9 zuba... dok sam bio mladi nosio sam aparatić za ispravljanje zuba, i dan danas nosam one fiksatore kad spavam ... sta uraditi u ovom slučaju? Imali lijeka za ovo? Ispiram svaku noć sa cirokot uljem i maslinovim uljem poslje pranja..
Idi parodontologu. Ne običnom zubaru nego parodontologu.
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1645 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Alive »

dingosp0 wrote:Interesuje me dali je ko imao problem sa desnima i povlačenje isti ? Primijetio sam da na skoro 8-9 zuba mi se povlače desne i dolazi do vida korijena zuba.. ne znam koji je uzrok jer nisam nikad u životu pušio, pio i od cjelokupne higijene koje kupim za sebe 70% ode na zube, kupujem najskuplje kaladonte, konce, Itd od kad znam za sebe.. prvo sam primijetio na jednom zubu prije 5-6 godina , a u zadnje vrijeme pojavio se problem kao sto rekoh na 8-9 zuba... dok sam bio mladi nosio sam aparatić za ispravljanje zuba, i dan danas nosam one fiksatore kad spavam ... sta uraditi u ovom slučaju? Imali lijeka za ovo? Ispiram svaku noć sa cirokot uljem i maslinovim uljem poslje pranja..
Peres li pravilno zube? Koju cetkicu koristis? Soft cetkica? Genetika? Kakvo je stanje sa parodontom u tvojoj porodici?
Svakako posjeta parodontologu kao sto kaze kolega iznad.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#1646 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Donnie Smith »

Šta je ispun? :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1647 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by mali Ninja »

Donnie Smith wrote:Šta je ispun? :D
zavisi sta ispunjavas :D
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1648 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by BAN___KAI »

Znaci imam dosta problema sa krivim zubima jer su mi se pomjerili mozda 5mm i sad ne znam da li da radim navlake ili aparatic.

Maloprije sam išao zubaru Dr. Pašovic na malti i on mi govori da ne moze raditi navlake jer je i svaki korijen zuba kriv.

Cuo sam price da je on malo cvrknut pa ne znam da li da se pouzdam u njegovo mišljenje.

U svakom slucaju cu otici u DentLife kod Dr. Čomage Aide jer je dosta mojih komšija tu išlo.

Zna li iko išta o tim zubarima i mogu li navlake popraviti krive zube?
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#1649 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Alive »

BAN___KAI wrote:Znaci imam dosta problema sa krivim zubima jer su mi se pomjerili mozda 5mm i sad ne znam da li da radim navlake ili aparatic.

Maloprije sam išao zubaru Dr. Pašovic na malti i on mi govori da ne moze raditi navlake jer je i svaki korijen zuba kriv.

Cuo sam price da je on malo cvrknut pa ne znam da li da se pouzdam u njegovo mišljenje.

U svakom slucaju cu otici u DentLife kod Dr. Čomage Aide jer je dosta mojih komšija tu išlo.

Zna li iko išta o tim zubarima i mogu li navlake popraviti krive zube?
Prvo moras na internetu malo vidjeti sta su navlake a sta fiksni aparat.

Posalji mi na pm. obicnu sliku svojih zuba i ako imas jos bolje opg ili rvg snimak zuba. Vidimo sta je najbolje da uradis :thumbup:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#1650 Re: Koji stomatolog u Sarajevu?

Post by Donnie Smith »

je li istina da nije mudro nakon "određenih godina" nositi aparatić, navodno, formirali su se već korjenovi za hranjenje zuba pa...zubi se isprave ali nakon nekog vremena, slome se? :D :-D
Post Reply