Koji se izraz koristi za to i to

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
ffd
Posts: 11
Joined: 13/11/2018 11:58

#1 Koji se izraz koristi za to i to

Post by ffd »

Usput kad vec pitam, mogla bi se ozvaniciti ovakva tema da ljudi pitaju za neke izraze koji se kad koriste.
Evo ja da pocnem sa primjerom:
Koji se izraz koristi recimo u ovoj situaciji:
Neki momak uzgaja marihuanu u stanu, ali je blizak policiji i nece da ga diraju ali zbog pritiska javnosti policija "ode" u pretres stana, mozda nadju a mozda uopste i ne pretresu stan ali u javnost puste informaciju da nisu nista pronasli? Koji se izraz koristi za to sto neko kao odradi posao ali ne u potpunosti, nego samo da bi nama zamazali oci?
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by muha_sa »

Prijavio ne prijavio bezkurac :D
ffd
Posts: 11
Joined: 13/11/2018 11:58

#3 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by ffd »

haha ma znam da bi tako bilo ali ovo sam dao samo primjer inace nije ovo stvaran slucaj nego trenutno izmesljen dogadjaj da bi bolje docarao sta me zanima, izraz :D
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#4 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by BJB »

ffd wrote: 15/11/2020 10:00 Usput kad vec pitam, mogla bi se ozvaniciti ovakva tema da ljudi pitaju za neke izraze koji se kad koriste.
Evo ja da pocnem sa primjerom:
Koji se izraz koristi recimo u ovoj situaciji:
Neki momak uzgaja marihuanu u stanu, ali je blizak policiji i nece da ga diraju ali zbog pritiska javnosti policija "ode" u pretres stana, mozda nadju a mozda uopste i ne pretresu stan ali u javnost puste informaciju da nisu nista pronasli? Koji se izraz koristi za to sto neko kao odradi posao ali ne u potpunosti, nego samo da bi nama zamazali oci?
Za tu gore konkretnu situaciju, ne postoji bolji izraz nego da je "uzgajivač" pod zaštitom policije..

A inače kad se nešto odradi samo da se ljudima zamažu oči, ima puno izraza za sve i svašta..
Pa odradiš nešto "s5 na9", "spalamuditi nešto" (ako ima veze sa pričom), bilo kakav posao koji se odradi nabrzaka i bezveze (prozore oprati) -spičkati nešto.." A jesi spiičkala one prozore ko ni sebi ni svom"
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by hadzinicasa »

primjer je... ono... :?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by Dope_Man »

U toj situaciji bi rekao da su uradili preko qurca samo forme radi.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by ExNihilo »

Možda misliš na sintagmu "predstava za javnost".
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by MarlboroGold »

Nema šta drugo biti osim predstave za javnost.
ffd
Posts: 11
Joined: 13/11/2018 11:58

#9 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by ffd »

Mislio sam na ove izraze kao sto ovaj napisa "formalno" , a moze i to "predstava za javnost".
To sam mislio kad neko nesto uradi, samo onako bzv a nije po pravilu uradjeno, pa kad kazu formalno samo uradio.. Ali nisam se mogo sjetiti te rijeci
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#10 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by Pirija »

"lafo" najcesce koristim u tom kontekstu ;)
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#11 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by zforumas »

Pro forma ili forme radi ili toboze :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#12 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by ExNihilo »

Skontali smo odgovor na pitanje postavljača. Hajmo, postavljajte pitanja za nove izraze da vježbamo vokabular. :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#13 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by dječak sa šibicama »

Zeljasta materija koja asocira na...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#14 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by stubrijez »

Nesto mi je ovaj postač topica bas sumnjiv sa ovim primjerom kud bas nadje uzgajivaca i ovako opsiran primjer, moglo je to se lakse definisati a ima i rječnik???
Dakle, policija bila, vuk sit i sve ovce na broju. A ti sto su prijavili sigurno i oni sade ili vole popusit. Treba i njih murija da obidje malo da ne bude ni po babu ni po stricevima ;)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#15 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 27/01/2021 16:48 Nesto mi je ovaj postač topica bas sumnjiv sa ovim primjerom kud bas nadje uzgajivaca i ovako opsiran primjer, moglo je to se lakse definisati a ima i rječnik???
Dakle, policija bila, vuk sit i sve ovce na broju. A ti sto su prijavili sigurno i oni sade ili vole popusit. Treba i njih murija da obidje malo da ne bude ni po babu ni po stricevima ;)
Ovisi, jel frajer posadio da zapali jednu poslije posla ili je posadio da pravi derneke u kasne sate ili jos gore da mu dolaze klijenti koji kupuju. A ti imas familiju u istom haustoru. :D Ovo prvo ko je prijavio, osusila mu se, a ovo drugo ako je slucaj, pozlatila mu se.

:D A nije tema.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#16 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by Sensei »

dječak sa šibicama wrote: 17/11/2020 15:21 Zeljasta materija koja asocira na...
blitvu :-)
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#17 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by stubrijez »

:-) :-) :-)
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#18 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by Krajnji_Korisnik »

Nisam našao temu, staviću ovdje, ako moderacija zna na koju temu da prebaci pitanje. Čitam naslov: "Anesteziolozi u borbi s pacijentima na respiratoru: Izuzetno je teško nositi se sa smrću."
Zvuči mi kao da ubijaju pacijente na respiratoru ali im to teško psihički pada!? Opet možda sam nepismen pa ne razumijem, ima li neko da zna je li ovo fakat ispravno ovako napisati?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#19 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by BarbaDue »

BJB wrote: 16/11/2020 03:03
ffd wrote: 15/11/2020 10:00 Usput kad vec pitam, mogla bi se ozvaniciti ovakva tema da ljudi pitaju za neke izraze koji se kad koriste.
Evo ja da pocnem sa primjerom:
Koji se izraz koristi recimo u ovoj situaciji:
Neki momak uzgaja marihuanu u stanu, ali je blizak policiji i nece da ga diraju ali zbog pritiska javnosti policija "ode" u pretres stana, mozda nadju a mozda uopste i ne pretresu stan ali u javnost puste informaciju da nisu nista pronasli? Koji se izraz koristi za to sto neko kao odradi posao ali ne u potpunosti, nego samo da bi nama zamazali oci?
Za tu gore konkretnu situaciju, ne postoji bolji izraz nego da je "uzgajivač" pod zaštitom policije..

A inače kad se nešto odradi samo da se ljudima zamažu oči, ima puno izraza za sve i svašta..
Pa odradiš nešto "s5 na9", "spalamuditi nešto" (ako ima veze sa pričom), bilo kakav posao koji se odradi nabrzaka i bezveze (prozore oprati) -spičkati nešto.." A jesi spiičkala one prozore ko ni sebi ni svom"
Takvi se nazivaju "uspješno registrovani uzgajivači " :mrgreen:
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#20 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by nekome »

ffd wrote: 15/11/2020 10:00 Usput kad vec pitam, mogla bi se ozvaniciti ovakva tema da ljudi pitaju za neke izraze koji se kad koriste.
Evo ja da pocnem sa primjerom:
Koji se izraz koristi recimo u ovoj situaciji:
Neki momak uzgaja marihuanu u stanu, ali je blizak policiji i nece da ga diraju ali zbog pritiska javnosti policija "ode" u pretres stana, mozda nadju a mozda uopste i ne pretresu stan ali u javnost puste informaciju da nisu nista pronasli? Koji se izraz koristi za to sto neko kao odradi posao ali ne u potpunosti, nego samo da bi nama zamazali oci?
kobajagi?
stubrijez wrote: 27/01/2021 16:48 Nesto mi je ovaj postač topica bas sumnjiv sa ovim primjerom kud bas nadje uzgajivaca i ovako opsiran primjer, moglo je to se lakse definisati a ima i rječnik???
"pitam za prijatelja" :lol: :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#21 Re: Koji se izraz koristi za to i to

Post by stubrijez »

nekome wrote: 01/03/2021 17:06
ffd wrote: 15/11/2020 10:00 Usput kad vec pitam, mogla bi se ozvaniciti ovakva tema da ljudi pitaju za neke izraze koji se kad koriste.
Evo ja da pocnem sa primjerom:
Koji se izraz koristi recimo u ovoj situaciji:
Neki momak uzgaja marihuanu u stanu, ali je blizak policiji i nece da ga diraju ali zbog pritiska javnosti policija "ode" u pretres stana, mozda nadju a mozda uopste i ne pretresu stan ali u javnost puste informaciju da nisu nista pronasli? Koji se izraz koristi za to sto neko kao odradi posao ali ne u potpunosti, nego samo da bi nama zamazali oci?
kobajagi?
stubrijez wrote: 27/01/2021 16:48 Nesto mi je ovaj postač topica bas sumnjiv sa ovim primjerom kud bas nadje uzgajivaca i ovako opsiran primjer, moglo je to se lakse definisati a ima i rječnik???
"pitam za prijatelja" :lol: :lol:
imal ko da prodaje viagru, ne treba meni vec jaranu...
Post Reply