Koji printer kupiti ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#1 Koji printer kupiti ?

Post by MahalacIpo »

Zdravo,
uskoro fakultet, a i evo maturski i ostala sranja oko online škole, i hoću da uzmem printer.. Ali mi je haos kako su toneri / tinte skupe.. Dobro one punjive tj ink-jet tehnologija sa tintom u boćici i spremnicima je i okej oko 15/17 BAM je jedna boja, dok oni toneri su oko 45-50 samo jedna boja npr crna a sve boje poput plave, žute i tako te boje moraju se isto uzeti..

Dugo sam htio uzeti printer ali stvarno ne znam koji da uzmem, imam par linkova pa da mi neko predlozi ili pojasni malo ovu tematiku sa printerima haha

https://domod.ba/shop/proizvod/printer- ... 0a/GEN8985 (Ovaj je malo skuplji, ali su punjive tinte i dobra su kvalitetne koliko sam čuo)
https://domod.ba/shop/proizvod/printer- ... fax/CT1338 (Ovaj je jako puno snižen nego općenito na OLX-u, a samo je ovaj mjesec ali nema one punjive tinte nego tonere)

Iskreno, gledam da ima i obostrano printanje, jer mi je bitno zbog škole, a i da manje trošim papira, ne mogu više sa gomilom papira oko sebe samo da jednu lekciju skupim treba mi najmanje 30 minuta, a ove ostale gluposti bas i ne, osim airprinta (što HP nudi sa svojim printerima) pošto koristimo svi u kući apple ekosistem.

Hvala unaprijed :)
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2611
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#2 Re: Koji printer kupiti ?

Post by lonely_wolf »

Jako je teško odgovoriti na ovo tvoje pitanje, jer imaš puno zahtjeva za male pare.
Kao prvo ink printeri nisu isplativi za printanje velikih kolicina, pogotovu ako je tekst u pitanju, za to je najisplativije uzeti laserski printer.
https://www.plus.ba/bs/product/27750/hp ... 7w-printer
Ovaj ima sve što si tražio osim printanja u boji (Apple AirPrint™; Google Cloud Print™; Mobile Apps; Mopria™ Certified;
Wi-Fi® Direct printin) i ima i duplex print doduše manualni (Duplex print options Manual - driver support provided)
Za ovaj printer zamjenski toner košta oko 40KM i radi bez ikakvih problema.

Kod Ink-printera imaš dvije opcije:
1)Ketridži i
2)Punjivi spremnici

Kod opcije 1 jeftinija je nabavka samog uređaja dok su ketridži poskupi, ali je lakše održavanje i dugotrajniji su.
Kod opcije 2 je suprotno od opcije 1 skuplji uređaj, boje jeftinije ali se pokazalo do sada da ti printeri nisu dugog vjeka pogotovu ako se koriste jeftinije zamjenske boje i ovi printeri iziskuju konstantno printanje da se boja ne bi osušila na "glavi" za printanje.

Najjeftinija opcija za tebe bi bila da uzmeš neki laserski printer, a kad pripremiš finalni rad ili šta vec, i to ti treba u boji, odeš do neke kopirnice i za relativno male pare to odprintaš.
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#3 Re: Koji printer kupiti ?

Post by MahalacIpo »

Znam, vjerujem ja tebi.. I jesam malo komplikovan, ali trazim u boji zbog toga što hoću da mogu printati i praviti svoje albume sa glossy papirom, tako da ovaj HP-ov sa laserom odpada. I iskreno, uzet ću ovaj šta sam planirao, jeste skupo kupovati ove tonere bolje to, nego da moram kupovati novi printer nakon nekoliko mjeseci korištenja.. A čuo sam isto da imaju one hakovane verzije tih tonera, kad ih napune da se mogu koristiti a puno je jeftinije, znam da se ni to ne smije puno koristiti baš zbog toga što počne curiti ali eto odlucio sam uzeti onaj prvi officejet baš zbog nekih stvari kao slike i te cake.
mk
Posts: 23
Joined: 31/01/2006 11:59
Contact:

#4 Re: Koji printer kupiti ?

Post by mk »

MahalacIpo wrote: 09/03/2021 12:02 Znam, vjerujem ja tebi.. I jesam malo komplikovan, ali trazim u boji zbog toga što hoću da mogu printati i praviti svoje albume sa glossy papirom, tako da ovaj HP-ov sa laserom odpada. I iskreno, uzet ću ovaj šta sam planirao, jeste skupo kupovati ove tonere bolje to, nego da moram kupovati novi printer nakon nekoliko mjeseci korištenja.. A čuo sam isto da imaju one hakovane verzije tih tonera, kad ih napune da se mogu koristiti a puno je jeftinije, znam da se ni to ne smije puno koristiti baš zbog toga što počne curiti ali eto odlucio sam uzeti onaj prvi officejet baš zbog nekih stvari kao slike i te cake.
Samo ces se zeznuti, inkjet printeri nisu za printanje teksta, sporo ide i ketridži kratko traju, dat ces bruku para na to. Sve i da nadjes te jeftinije ketridze, peglancija je svako malo kupovati i mijenjati.
Za te pare koje si naumio bolje uzmi ovaj laserski iz plusa za tekst, i pored njega jedan inkjet za te albume. Ako i ima neke razlike u cijeni, ustedit ces na ketridzima.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2611
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#5 Re: Koji printer kupiti ?

Post by lonely_wolf »

MahalacIpo wrote: 09/03/2021 12:02 Znam, vjerujem ja tebi.. I jesam malo komplikovan, ali trazim u boji zbog toga što hoću da mogu printati i praviti svoje albume sa glossy papirom, tako da ovaj HP-ov sa laserom odpada. I iskreno, uzet ću ovaj šta sam planirao, jeste skupo kupovati ove tonere bolje to, nego da moram kupovati novi printer nakon nekoliko mjeseci korištenja.. A čuo sam isto da imaju one hakovane verzije tih tonera, kad ih napune da se mogu koristiti a puno je jeftinije, znam da se ni to ne smije puno koristiti baš zbog toga što počne curiti ali eto odlucio sam uzeti onaj prvi officejet baš zbog nekih stvari kao slike i te cake.
OK, ti najbolje znaš šta ti treba :thumbup:
Samo mala ispravka, toneri su kasete sa prahom za laserske printere, a ketridži su patrone sa bojom za ink printere. Tako da ne dođe do zabune kad budeš kupovao tonere/ketridže.
Da i još jedna stvar, nemoj se uzdati u te "hakovane" ili zamjenske ketridže jer u njih stavljaju boju koja više šteti nego što donosi koristi. Print fotografije nije ni približno kvaliteti orginala a da ne govorim da ces smanjiti vijek trajanja samog printera.
Ovo zadnje je iz licnog iskustva :wink:
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#6 Re: Koji printer kupiti ?

Post by MahalacIpo »

mk wrote: 09/03/2021 12:13
MahalacIpo wrote: 09/03/2021 12:02 Znam, vjerujem ja tebi.. I jesam malo komplikovan, ali trazim u boji zbog toga što hoću da mogu printati i praviti svoje albume sa glossy papirom, tako da ovaj HP-ov sa laserom odpada. I iskreno, uzet ću ovaj šta sam planirao, jeste skupo kupovati ove tonere bolje to, nego da moram kupovati novi printer nakon nekoliko mjeseci korištenja.. A čuo sam isto da imaju one hakovane verzije tih tonera, kad ih napune da se mogu koristiti a puno je jeftinije, znam da se ni to ne smije puno koristiti baš zbog toga što počne curiti ali eto odlucio sam uzeti onaj prvi officejet baš zbog nekih stvari kao slike i te cake.
Samo ces se zeznuti, inkjet printeri nisu za printanje teksta, sporo ide i ketridži kratko traju, dat ces bruku para na to. Sve i da nadjes te jeftinije ketridze, peglancija je svako malo kupovati i mijenjati.
Za te pare koje si naumio bolje uzmi ovaj laserski iz plusa za tekst, i pored njega jedan inkjet za te albume. Ako i ima neke razlike u cijeni, ustedit ces na ketridzima.
Hvala ti, upravo sam narucio ovaj officejet pro 9013, i kontam uzeti ovaj za tekst laserski kada mi legne stipendija.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Koji printer kupiti ?

Post by problemnatravunu »

Ako imas gdje usput, ili u blizini kakvu kopirnicu, mani se toga svega kupovanja tih "igračaka" i svraćaj kod njih na printanje... na laserskim mašinama
Printaće ti oni i slike na glossi papiru, budi bez brige
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#8 Re: Koji printer kupiti ?

Post by beautyfool »

Ako su punjive tinte i imas gdje puniti sve ti je ok ali ako ces kupovati orginal inkjet moze biti problem oko kupovine jer od kad je korona haus je naci crnu boju :-)
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#9 Re: Koji printer kupiti ?

Post by cLo »

problemnatravunu wrote: 10/03/2021 22:52 Ako imas gdje usput, ili u blizini kakvu kopirnicu, mani se toga svega kupovanja tih "igračaka" i svraćaj kod njih na printanje... na laserskim mašinama
Printaće ti oni i slike na glossi papiru, budi bez brige
Što bi se reklo - it's easier said than done. Neko ko svaki dan ima materijal(e) za kopirati, zna koliko kupovina printera uštedi vremena, novca i živaca. Dok sam studirala imala sam isti problem kao MahalacIpo, stalno sam bihuzur bila. Samo što ja nisam puno zanovijetala :D , bilo mi je bitno da mogu fino sebi isprintati rad čim završim i sve što mi se pošalje odmah, bez stalnog trčkaranja po kopirnicama. Ja sebi uzela jednostavan, ušušan printer i evo godinama ga koristim, isprintao je pakete i pakete papira i još uvijek radi kao nov. :kiss:
https://www.which.co.uk/reviews/printer ... ess-m2026w
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Koji printer kupiti ?

Post by Haris.ba »

Koji laserski kolor printer preporucujete?

Imam hp crni laser, mozda i 7,8 godina star, koristim toner koji stignem, nikada nikakav problem.

Stampao bih nekih maksimalno 100 slika mjesecno, onda mozda nista mjesecima.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#11 Re: Koji printer kupiti ?

Post by gidra »

Haris.ba wrote: 21/04/2021 23:39 Koji laserski kolor printer preporucujete?

Imam hp crni laser, mozda i 7,8 godina star, koristim toner koji stignem, nikada nikakav problem.

Stampao bih nekih maksimalno 100 slika mjesecno, onda mozda nista mjesecima.
Ko i u svemu, sve zavisi od budžeta, ako nisi limitiran idi na Japance. Kyocera, Canon ili Konica Minolta i nema fule.
Moja lična preporuka je Kyocera i to neki Ecosys model koji ti se moze uklopiti u budzet, uvoznik za BiH, Xenon Forte.
Last edited by gidra on 21/04/2021 23:59, edited 1 time in total.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: Koji printer kupiti ?

Post by dustaban »

za non paper ti printer ne treba
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: Koji printer kupiti ?

Post by Haris.ba »

gidra wrote: 21/04/2021 23:55
Haris.ba wrote: 21/04/2021 23:39 Koji laserski kolor printer preporucujete?

Imam hp crni laser, mozda i 7,8 godina star, koristim toner koji stignem, nikada nikakav problem.

Stampao bih nekih maksimalno 100 slika mjesecno, onda mozda nista mjesecima.
Ko i u svemu, sve zavisi od budžeta, ako nisi limitiran idi na Japance. Kyocera, Canon ili Konica Minolta i nema fule.
Moja lična preporuka je Kyocera i to neki Ecosys model koji ti se moze uklopiti u budzet, uvoznik za BiH, Xenon Forte.
Kakve su im tinte (toneri)? Dostupnost, cijena? Gdje kupujes tinte?
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#14 Re: Koji printer kupiti ?

Post by gidra »

Haris.ba wrote: 22/04/2021 00:37
gidra wrote: 21/04/2021 23:55
Haris.ba wrote: 21/04/2021 23:39 Koji laserski kolor printer preporucujete?

Imam hp crni laser, mozda i 7,8 godina star, koristim toner koji stignem, nikada nikakav problem.

Stampao bih nekih maksimalno 100 slika mjesecno, onda mozda nista mjesecima.
Ko i u svemu, sve zavisi od budžeta, ako nisi limitiran idi na Japance. Kyocera, Canon ili Konica Minolta i nema fule.
Moja lična preporuka je Kyocera i to neki Ecosys model koji ti se moze uklopiti u budzet, uvoznik za BiH, Xenon Forte.
Kakve su im tinte (toneri)? Dostupnost, cijena? Gdje kupujes tinte?
Cijena kao u konkurenata (u 5 deka), ako su originalni toneri. BiH je puna dupljaka i kopija tonera da znaš, više je takvih nego originalnih tonera, sve go prevarant u ovom poslu (naručuju se dupljaci i onda se naknadno ugrađju čipovi na tonere, mada se i oni mogu lahko prepoznati bez obzira na to-originalno pakovanje, jedinstvene šifre), većina ozbiljnih laserskih printera će ti prepoznati dupljak i izbaciti grešku. Zato sam ti i napisao Xenon Forte za Kyoceru, javi im se, kod njih možeš nabaviti sve jer su zvanični uvoznici za Kyoceru, C-Servis za Canon isto tako profesionalna firma...
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Koji printer kupiti ?

Post by mayab »

laserski kolor printer za kuću je vrlo skupa zabava,
nije jeftin ni u nabavi, mislim da računaš sa cijenom od 800KM pa na više,
a kada prvi put bude potreba da se zamijene toneri i foto bubnjevi, ili ketridži (jer kod malih uređaja je toner i bubanj u jednom),
pa kad vidiš cifru, i vidiš koliko si ispisa uradio, pa sračunaš koliko te je koštao svaki ispis :shock:
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#16 Re: Koji printer kupiti ?

Post by arman1 »

Laser za tekst i crno-bijele fotografije/slike, a u koloru idi u kopirnicu. Sve ostalo ti je bacanje para.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: Koji printer kupiti ?

Post by febo_acm »

InkTank i moze se prezivjeti sa color ispisom.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#18 Re: Koji printer kupiti ?

Post by aldm »

Koji laserski wifi printer radi dobro sa Mac osom i generalno Apple uredjajima?

Citam dosta reviewova ovih hp printera gdje ljudi govore da je nocna mora podesiti ga da radi sa macom

Jeste li probali neki i dobro se pokazao?
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#19 Re: Koji printer kupiti ?

Post by rida1976 »

Ja imam Brother i radi sasvim ok sa iPhone u mrezi
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#20 Re: Koji printer kupiti ?

Post by Layne »

Zna li možda neko za koliko se može ovakav printer kupiti kod nas?

https://www.printerscopiersandmore.com/e077-465.html
Post Reply