Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post Reply
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#51 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by swirl »

Ako imate nekoga da vam donese iz inostranstva, the best of best:

Image

Image
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#52 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by Ambrozija »

dječak sa šibicama wrote:
Ambrozija wrote:
dječak sa šibicama wrote: gledam da je sve ove marke... ne, nisam metroseksualac, samo volim da lijepo mirise
Samo cu reci :thumbup: i slazem se sa izborom
Obozavam Felce Azzurra gel za tusiranje, onaj klasik.

Mirises do sutra, sto je za jednog muskarca sa jakim znojnim zlijezdama, uspjeh :D

Samo skupi su, ali srecom cesto ima na snizenju u Konzumu.
Jesu poskupi, ali stvarno vrijede svi proizvodi svake marke, ja ih koristim vec duzi period i prezadovoljna sam! Drago mi je da dijelimo misljenje :D
selmicaaa_
Posts: 80
Joined: 20/06/2011 18:41

#53 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by selmicaaa_ »

Hemel wrote:Sta je razlog da se nakon izvjesnog vremena pojavljuje neugodan miris u peskirima?
Probali smo razne deterdzente, razne omeksivace ali se nakon izvjesnog vremena pojavljuje isto. Prosle godine sam pobacao sve peskire i nabavio druge ali vec primjecujem da polako poprimaju taj neugodan miris.
Posjecivao sam razne forume i mnogo ljudi ima isti problem ali niko nema neko efikasno rjesenje. Moram napomenuti da nas je bilo cetvero a sada troje od cega imamo jednoga koji se stalno tusira posle sporta, fitnesa...i ti peskiri idu na vjesalicu(one na radijatore) na prisusivanje do sutra i tek onda idu na pranje. izbjegavamo mokre peskire stavljati u korpu za prljav ves da se ne bi ubudjali a sa druge strane, ne moze se svaki dan ukljucivati masina zbog 2-3 peskira iako je pranje svaka dva dana.

Susenje je prirodno na striku u prozracnoj prostoriji, ne skidaju se brzo sa strika (tako da ne budu vlazni)...sve pazimo ali ipak taj neki neugodan miris. (kao ustajali mokar ves). Da nije do gume na masini ili do vode ili do...stvarno ne znam.

Na jednom forumu savjetuju da se umjesto omeksivaca ubacuje ''tecna'' krema za ruke ili tako ti derivati. Stvarno mnogo ljudi ima taj problem.
ja sam imala taj problem i rijesila ga ovako(ne mora znaciti da je i kod tebe taj slucaj)- naime, meni su peskiri stajali na otvorenoj polici u kupatilu, i naravno kako u kupatilu nije bio jak ventilator, ko god se kupa isparava se i vlaze se peskiri i poprimaju taj ruzni miris. nabavila sam poslije toga ormar, zatvoreni i kad se osuse fino se sloze zatvori se ormar i mirisu ko i ostalo rublje. i da i kod mene je stara masina...
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#54 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by male_okice »

sto se tice praska koristim vecinom duel djurdjevak-mada sam eksperimentisala sa svima iz te linije ali mi je ovaj nekako najbolji, najgori mi je ubjedljivo merix. Sto se tice omeksivaca tu volim malo mijenjati koristila sam dosta dugo ornel, onda jedno vrijeme duel a sad trenutno imam neki silan hawai i obozavam ga mislim da bi se najradije okupala sa njim, haha. A sto se tice tih peskira moguce da se cuju zato sto nisu oprani na dovoljno visokoj temperaturi, ja peskire sve iskuhavam i skroz brzo ih susim, ne drzim ih slozene u kupatilu nego u ormaru u spavacoj na posebnoj polici. Moja masina je stara negdje oko 10-tak godina, ali stvarno dosad nisam imala problema sa njom. Povremeno ocisitim onaj dio gdje je prasak obrisem je unutra, okolo i to je to. Ono sta jesam primjetila jeste da nekako bolje opere ako ukljucim ono dugme za dodatno ispiranje (mislim da to vecinom imaju ove malo starije gorenje masine) tako da mi je ono ukljuceno pri svakom pranju. U dm-u sam nedavno kupila onaj oxi powder hajd reko da probram hoce li biti ista bijelji ves ili nesto slicna mada evo poslije neka 2-3 pranja ne mogu reci da je sad bog zna nesto.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#55 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by petunija »

Da li je neko koristio onu kuglu za pranje veša?
Iskustva?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#56 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by LaCici »

Ja imam problem sa bijelim vesom koji nakon nekoliko pranja posivi. :? Koristim Ariel u onim kapsulama sto idu direktno u bubanj. Stvarno ne znam zbog cega mi nova majica nakon par pranja postane sivkasta, jer ne vjerujem da je do deterdzenta?
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#57 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by swirl »

LaCici wrote:Ja imam problem sa bijelim vesom koji nakon nekoliko pranja posivi. :? Koristim Ariel u onim kapsulama sto idu direktno u bubanj. Stvarno ne znam zbog cega mi nova majica nakon par pranja postane sivkasta, jer ne vjerujem da je do deterdzenta?
A valjaju li ti te Ariel kapsule?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#58 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by LaCici »

I prije njih mi se to desavalo, zato mislim da nije do deterdzenta. Koristila sam prije prasak, pa sam kontala da nije preagresivan za odjecu i da mi zbog toga posivi, pa sam nedavno pocela sa kapsulama. I ista stvar. :-?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#59 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by CherryLips »

Ja koristim ili Tide ili Persil,ves mi fino bijel.
@Cici,probaj maramice iz DM-a za upijanje boje (sad ne mogu da nadjem sliku da stavim),namijenjene su kao ako nesto stavljas sa bijelim vesom a sumnjas da bi moglo pobojiti-onda stavis maramicu da ona upije tu boju.
Ponekad ih znam staviti u bijeli ves,na pocetku se cudila kako izadju sive kad ih stavim.
selmicaaa_
Posts: 80
Joined: 20/06/2011 18:41

#60 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by selmicaaa_ »

takodjer u dm imas kesice sa nekim praskom za bijeli vesh i odlicne su, ne moras ih svaki put stavljat dovoljno je jednom mjesecno.

a ajax sapun (ko oni starinski ribaci) uzmes najcesce dodju dva u pakovanju i izrezes ga na sitno nozem i stavis u posudu i svaki put kad stavis bijeli ves u masinu dodas saku tog isjecenog sapuna direktno u bubanj.odlican je i za flekice.nadam se da ce ti pomoci jer meni budu peskiri i ostali bijeli vesh ko snijeg.

od deterdzenta koristim persil gold i ornes zuti i ljubicasti violet, a nije los ni meksi.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#61 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by male_okice »

LaCici wrote:I prije njih mi se to desavalo, zato mislim da nije do deterdzenta. Koristila sam prije prasak, pa sam kontala da nije preagresivan za odjecu i da mi zbog toga posivi, pa sam nedavno pocela sa kapsulama. I ista stvar. :-?
Mislim da je to zbog tvrdoce vode, pokusaj ako je bijeli pamucni ves da ubacis pri sledecem pranju 1 cep varikine deterdzentu za pranje i mislim da bi trebalo pobjeliti.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#62 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by LaCici »

Hvala vam zene. :wink: Probat cu sa svim sto ste mi rekle, pa cemo vidjeti.
selmicaaa_
Posts: 80
Joined: 20/06/2011 18:41

#63 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by selmicaaa_ »

good luck i javi nam rezultat.

a ako budes isla u zemlje EU obavezno ponesi koji kg deterdzenta jer je nenormalno bolji. meni je mama sad donijelaaa aaaaa da vidis mirisaa, tako da ako ti bude usput uzmi ehhe
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#64 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by petunija »

petunija wrote:Da li je neko koristio onu kuglu za pranje veša?
Iskustva?
Izgleda niko :( :-?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#65 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by chuchumbamayumbe »

petunija wrote:
petunija wrote:Da li je neko koristio onu kuglu za pranje veša?
Iskustva?
Izgleda niko :( :-?
I mene ovo interesuje
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#66 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by motorola01 »

petunija wrote:
petunija wrote:Da li je neko koristio onu kuglu za pranje veša?
Iskustva?
Izgleda niko :( :-?
Kako su meni rekli,ja cu samo vama prenijeti.Znaci nije niko od mojih koristio,ali kako kazu,one kugle od ariela(sto se kupuju u onim kutijama od po 12 i 24 komada) su puno bolje od obicnog deterdzenta(u prahu).Kazu da su one najblize po kvalitetu deterdzentu iz zapadne Evrope..
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#67 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by male_okice »

motorola01 wrote:
petunija wrote:
petunija wrote:Da li je neko koristio onu kuglu za pranje veša?
Iskustva?
Izgleda niko :( :-?
Kako su meni rekli,ja cu samo vama prenijeti.Znaci nije niko od mojih koristio,ali kako kazu,one kugle od ariela(sto se kupuju u onim kutijama od po 12 i 24 komada) su puno bolje od obicnog deterdzenta(u prahu).Kazu da su one najblize po kvalitetu deterdzentu iz zapadne Evrope..
mislim da se ovdje ne radi o kuglama deterdzenta nego o onima sto reklamiraju na topshopu ili vec gdje, one kao neke plasticne zelene ekokugla se zovu mislim. A koje tacno kugle od ariela spominjes ja ih nisam vidjela kod nas? Znam da imaju one kao vrecice sa tekucim arielom u njima ali moje licno iskustvo s njima je da nisu bas bog zna sto, kupila jednom i nista nisu bile bolje od klasicnog praska.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#69 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by motorola01 »

male_okice wrote:
motorola01 wrote:
petunija wrote:
Izgleda niko :( :-?
Kako su meni rekli,ja cu samo vama prenijeti.Znaci nije niko od mojih koristio,ali kako kazu,one kugle od ariela(sto se kupuju u onim kutijama od po 12 i 24 komada) su puno bolje od obicnog deterdzenta(u prahu).Kazu da su one najblize po kvalitetu deterdzentu iz zapadne Evrope..
mislim da se ovdje ne radi o kuglama deterdzenta nego o onima sto reklamiraju na topshopu ili vec gdje, one kao neke plasticne zelene ekokugla se zovu mislim. A koje tacno kugle od ariela spominjes ja ih nisam vidjela kod nas? Znam da imaju one kao vrecice sa tekucim arielom u njima ali moje licno iskustvo s njima je da nisu bas bog zna sto, kupila jednom i nista nisu bile bolje od klasicnog praska.
Onda ne znam o cemu pricaju :) .Ja sam pomislio na one kuglice(da li su kuglice ili kesice) od Ariela sto dodju u onim zelenim kutijama po 12 ili 24 komada(i ovo nisam siguran jer nikad ja to nisam ni kupio niti sam kad masinu ukljucio :D )..A ne bih ni njih spomenuo da nisam cuo neki dan tu pricu od jedne cure sto je dugo bila u z.evropi i koja kaze da je jedino te zelene ariel kugle(kostaju mislim 12KM-12 komada) podsjecaju na deterdzent iz inostranstva.
A valjda ih ima kupiti u svakom shopping centru...Valjda se ta kugla ubaci zajedno sa vesom u bubanj.A u masinu se vise nista ne stavlja ni deterdzent u prahu ni omeksivac.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#70 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by petunija »


Da, to je ta.
I ja sam pomislila na ovo o čemu se govori u tvom drugom linku, zato sam i postavila pitanje.
Hvala za odgovor :)
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#71 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by Loulou »

Ja sam još prije 2 godine htjela primijeniti sistem onog majstora (neko je na 2. stranici to izlistao), gdje kaže:
potrebna vam je soda za pranje - to je natrijev karbonat koji dolazi na tržište u obliku anhidrida kao prah i u obliku kristalne sode koja je natrijev karbonat dekahidrat (češća varijanta). Prodaje se u poljoprivrednim apotekama kao kristalna soda za čišćenje bačvi. Kristalna soda je tri puta slabija od anhidrida.
tražila sam u poljoprivrednim apotekama, ali - nema.
I onda sam u dm-u kupila neki prah/prašak za čišćenje mašine od kamenca. Ne mogu reći da sam primijetila neku promjenu.
Nakon nekoliko pranja, primijenila sam ovu tehniku:

Bubanj veš-mašine je do prvog pranja "mirisao" na ocat, ali zato kad sam vadila veš iz mašine, nakon pranja, nije više bilo onog, kako su ga neki nazvali - primirisa.

Da, ponekad prilikom pranja uspem i ovo:
Image


Sljedeći put kad budem čistila, primijenit ću ovu tehniku:
ja pretinac napunim sodom, a bubanj sa 3-4 litre octa, temperaturu stavim na 95 stupnjeva
ili
nama je majstor nedavno rekao da samo u pretinac za prašak stavim dvije žlice sode i zavrtim na barem 60°c praznu mašinu
Inače, od deterdženata koristim Merix (i za šareni i za bijeli veš; za šareni ponekad i tekući Persil), a od omekšivača Ornel natural @sensitive

Edit: Zaboravih možda najvažnije. Nakon što mašina završi s pranjem, veš treba što prije izvaditi, posušiti/obrisati gumu i obavezno ostaviti vrata veš-mašine otvorena kako bi se bubanj osušio. Ja to ostavim otvoreno po nekoliko sati.
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#72 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by swirl »

Za kamenac u ves masini koristim:

Image
lolab
Posts: 11
Joined: 11/06/2010 13:02

#73 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by lolab »

meni je najbolji omekšivač ornel paris ali ne mogu nigdje da ga nađem u sarajevu.zna li neko gdje ga ima
generacija77
Posts: 117
Joined: 13/08/2010 15:04

#74 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by generacija77 »

Najviše volim kada ove stvari dobijem iz inostranstva. Čak i iz onih najjeftinijih supermarketa, kao npr. Aldi i Lidl, bolji su nego sve što se može naći na BH tržištu. Trenutno koristim "Formil", deterdžent za pranje bijelog veša, iz Lidl-a i prezadovoljna sam.

Od omekšivača koji se mogu naći na našem tržištu, definitivno mi je najbolji Lenor. Od deterdženata za bijeli veš Persil, a za šareno kupujem onaj od 1,5l u dm-u "Denk mit".
zamzija
Posts: 1715
Joined: 08/08/2008 15:43

#75 Re: Koji prasak i omeksivac za ves koristite?

Post by zamzija »

Ja imam problem sa opranim pamučnim pantalonama crnim i smeđim, oprala sam ih normalno u mašini ali je na njima nakon pranja pojavile se neke bijele blijede linije - da li od detrdženta ili omekšivača ( puno ili malo)
ali se na majicama, džemperima, košuljama nije pojavilo
da li je do same tkanine pantalona ili do detrdženta nek mi neko objasni....
Post Reply