Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1 Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Pozdrav

Planiram uskoro kupiti novi monitor pa me zanima koji uzeti i u kojoj radnji je najjeftinije.

Trenutno koristim CRT 17incha, namjeravao sam kupiti Asus VX279 (27 inch) ali sam procitao da može biti loša kvaliteta displaya ako sjedim blizu monitora, sad je monitor možda udaljen pola metra od mene, i nisam siguran da li bih uopšte trebao kupiti neki od 27incha, valjda nije tolika razlika u kvaliteti.

Manje od 24incha ne želim, mogao bih nekako izdvojiti max 450km za ovaj mjesec, trebao bi biti FUll HD i da ima dobre boje, kontam gledati filmove i dizajnirati u corelu, photoshopu, i za igre.

Imam Gtx 650 ti 1GB

I kad budem gledao monitore, na koje stvari trebam obracati pažnju ? Nisam baš upoznati sa onim HDMI prikljucima niti hercima, igracu konzolu nemam
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#2 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

Idi na dell i ne boj se:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 79275.html
Dell je nedavno osvežio P seriju monitora i opremio ih najnovijim AH-IPS panelima koji imaju toliko bolju sliku od klasičnih monitora da se razlika lako vidi sa čak pet metara! Novi P2414H je veoma veliki monitor, dijagonale 24 inča, zbog čega lako može zameniti i televizor u dnevnoj sobi. Namenjen je profesionalnoj upotrebi – dizajnerima, štamparima i svima kojima su potrebni realan prikaz boja i velika radna površina, ali izuzetno je primamljiv i za igre, i to iz dva razloga: Prvo, odziv je smanjen na 8ms, tako da čak ni u najbržim scenama neće biti artifakata na ekranu. Drugo, novi monitori koji imaju rezoluciju preko Full HD su odlični za rad ali retko ko može da priušti grafičku kartu koja će da omogući igranje na takvim rezolucijma, tako da Full-HD i dalje ostaje sweet spot i najvažnije je kakav će biti kvalitet slike, a tu sa AH-IPS monitorom nema greške.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#3 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Maharadza wrote:Idi na dell i ne boj se:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 79275.html
Dell je nedavno osvežio P seriju monitora i opremio ih najnovijim AH-IPS panelima koji imaju toliko bolju sliku od klasičnih monitora da se razlika lako vidi sa čak pet metara! Novi P2414H je veoma veliki monitor, dijagonale 24 inča, zbog čega lako može zameniti i televizor u dnevnoj sobi. Namenjen je profesionalnoj upotrebi – dizajnerima, štamparima i svima kojima su potrebni realan prikaz boja i velika radna površina, ali izuzetno je primamljiv i za igre, i to iz dva razloga: Prvo, odziv je smanjen na 8ms, tako da čak ni u najbržim scenama neće biti artifakata na ekranu. Drugo, novi monitori koji imaju rezoluciju preko Full HD su odlični za rad ali retko ko može da priušti grafičku kartu koja će da omogući igranje na takvim rezolucijma, tako da Full-HD i dalje ostaje sweet spot i najvažnije je kakav će biti kvalitet slike, a tu sa AH-IPS monitorom nema greške.

Uuuu taj izgleda super, pogotovo je mocna ta rotirajuca opcija, savršeno za crtanje portreta :-D Mada mi nije jasno zašto je cijena 50km manja ako se kupuje preko web stranice, nemam karticu pa cu onda morati platiti 50km više,ah well ionako sam kontao napraviti debitnu u banci :(

Hvala :-D
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#4 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

np, winwin ti je najjeftiniji ako misliš uzimati novo sa garancijom! :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Qler »

Ja sam sebi neki dan uzeo Dell U2414H. Odličan monitor! Od mene preporuke. Fakat je beton, tek kad sjednes ispred njega vidiš koliko je dobar. Prije imao LG 24'' i nije Dell-u ni do koljena.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#6 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Hey sad sam malo gledao na Plus.ba i imaju E2414h verziju istog monitora, ne može se rotirati ali malo je veci od P2414h i ima bolji refresh rate, 5ms, on košta samo 386km, dosta je jeftiniji nego onaj drugi a koliko znam nema puno razlike, samo što ovaj jeftiniji ima neki TN panel a onaj tvoj ima IPS.

Jel bolje da kupim taj jeftiniji, ima li puno razlike u tim razlicitim modelima ?

http://www.plus.ba/proizvod/monitor_lcd ... ub_dvi_5ms
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#7 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Qler »

TN i IPS su kao nebo i zemlja... Nije onaj dzaba skuplji, vjeruj mi...
asdf1
Posts: 179
Joined: 01/12/2011 23:56

#8 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by asdf1 »

BAN___KAI wrote:
Maharadza wrote:Idi na dell i ne boj se:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 79275.html
Dell je nedavno osvežio P seriju monitora i opremio ih najnovijim AH-IPS panelima koji imaju toliko bolju sliku od klasičnih monitora da se razlika lako vidi sa čak pet metara! Novi P2414H je veoma veliki monitor, dijagonale 24 inča, zbog čega lako može zameniti i televizor u dnevnoj sobi. Namenjen je profesionalnoj upotrebi – dizajnerima, štamparima i svima kojima su potrebni realan prikaz boja i velika radna površina, ali izuzetno je primamljiv i za igre, i to iz dva razloga: Prvo, odziv je smanjen na 8ms, tako da čak ni u najbržim scenama neće biti artifakata na ekranu. Drugo, novi monitori koji imaju rezoluciju preko Full HD su odlični za rad ali retko ko može da priušti grafičku kartu koja će da omogući igranje na takvim rezolucijma, tako da Full-HD i dalje ostaje sweet spot i najvažnije je kakav će biti kvalitet slike, a tu sa AH-IPS monitorom nema greške.

Uuuu taj izgleda super, pogotovo je mocna ta rotirajuca opcija, savršeno za crtanje portreta :-D Mada mi nije jasno zašto je cijena 50km manja ako se kupuje preko web stranice, nemam karticu pa cu onda morati platiti 50km više,ah well ionako sam kontao napraviti debitnu u banci :(

Hvala :-D
Ne treba ti kartica. Placas kesom pouzecem.
Mislim da mozes mozda cak naruciti online i onda otici u prodavnicu u Sarajevu preuzeti, tako da izbjegnes placanje troskova dostave. Ali ovo jos provjeri.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#9 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

asdf1 wrote: Ne treba ti kartica. Placas kesom pouzecem.
Mislim da mozes mozda cak naruciti online i onda otici u prodavnicu u Sarajevu preuzeti, tako da izbjegnes placanje troskova dostave. Ali ovo jos provjeri.

Fino piše da je cijena 499km u maloprodajnim mjestima, u kešu, dok je 454km ako se kupi preko web stranice, može se svakako naruciti ali zahtjevaju codove kartice. Nema mi to nikako smisla. Ionako živim blizu logacije shopa pa mi dostava ne treba
asdf1
Posts: 179
Joined: 01/12/2011 23:56

#10 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by asdf1 »

BAN___KAI wrote:
asdf1 wrote: Ne treba ti kartica. Placas kesom pouzecem.
Mislim da mozes mozda cak naruciti online i onda otici u prodavnicu u Sarajevu preuzeti, tako da izbjegnes placanje troskova dostave. Ali ovo jos provjeri.

Fino piše da je cijena 499km u maloprodajnim mjestima, u kešu, dok je 454km ako se kupi preko web stranice, može se svakako naruciti ali zahtjevaju codove kartice. Nema mi to nikako smisla. Ionako živim blizu logacije shopa pa mi dostava ne treba
Ne znam vise. Ja sam dva puta narucivao kod njih online. Oni isporuce meni na adresu i ja platim kesom. Nesto se ne sjecam da je trebala kartica.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#11 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

BAN___KAI wrote:
asdf1 wrote: Ne treba ti kartica. Placas kesom pouzecem.
Mislim da mozes mozda cak naruciti online i onda otici u prodavnicu u Sarajevu preuzeti, tako da izbjegnes placanje troskova dostave. Ali ovo jos provjeri.

Fino piše da je cijena 499km u maloprodajnim mjestima, u kešu, dok je 454km ako se kupi preko web stranice, može se svakako naruciti ali zahtjevaju codove kartice. Nema mi to nikako smisla. Ionako živim blizu logacije shopa pa mi dostava ne treba
Nazovi pa pitaj:

INFO, REZERVACIJE, PRODAJA
10-18h ponedeljak-subota057 490 140,
065 436 019

:thumbup:
lerk
Posts: 6
Joined: 27/05/2015 11:09

#12 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by lerk »

Imam isto pitanje, samo moj je budžet malo skromniji. Tražim monitor maksimalno do 350 KM. Ima li neko za preporučiti jedan u tom okviru. Od 22" pa na veće.
User avatar
Armadilo
Posts: 178
Joined: 13/08/2011 16:48

#13 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Armadilo »

Pozdrav. Namjeravam kupiti LCD monitor do 400 KM cca. Velicina 23-24" i mora imati hdmi port. Naletio sam u imtecu na Dell s2340L 23" i u Domod-u Dell e2314h te Samsung LS24d590 PLX. Neki od ovih ili ima nesto bolje?
Hvala :)
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#14 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

Armadilo wrote:Pozdrav. Namjeravam kupiti LCD monitor do 400 KM cca. Velicina 23-24" i mora imati hdmi port. Naletio sam u imtecu na Dell s2340L 23" i u Domod-u Dell e2314h te Samsung LS24d590 PLX. Neki od ovih ili ima nesto bolje?
Hvala :)
Pogledaj i winwin obavezno http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 64253.html pa odluči koji ti više odgovara! :thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#15 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by agent_zero »

Narode, treba mi mišljenje o ovom monitoru:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 64596.html

Išao bi na jednu malo stariju konfu, koja mislim ne bi gurala full HD rezu dovoljno dobro.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#16 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

agent_zero wrote:Narode, treba mi mišljenje o ovom monitoru:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 64596.html

Išao bi na jednu malo stariju konfu, koja mislim ne bi gurala full HD rezu dovoljno dobro.
Izgleda uklonili taj monitor iz ponude, ili nestalo?! :mrgreen:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#17 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by agent_zero »

Maharadza wrote:
agent_zero wrote:Narode, treba mi mišljenje o ovom monitoru:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 64596.html

Išao bi na jednu malo stariju konfu, koja mislim ne bi gurala full HD rezu dovoljno dobro.
Izgleda uklonili taj monitor iz ponude, ili nestalo?! :mrgreen:
Svašta... sa stranice direktno kopirao link. Evo isti taj monitor na imtec stranici, samo je malo skuplji:

http://shop.imtec.ba/monitori/23600-lg- ... itor.html#

http://www.lg.com/rs/monitori/lg-20M37A-led-monitor
Last edited by agent_zero on 29/09/2015 19:54, edited 1 time in total.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#18 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

agent_zero wrote:
Maharadza wrote:
agent_zero wrote:Narode, treba mi mišljenje o ovom monitoru:

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 64596.html

Išao bi na jednu malo stariju konfu, koja mislim ne bi gurala full HD rezu dovoljno dobro.
Izgleda uklonili taj monitor iz ponude, ili nestalo?! :mrgreen:
Svašta... sa stranice direktno kopirao link. Evo isti taj monitor na imtec stranici, samo je malo skuplji:

http://shop.imtec.ba/monitori/23600-lg- ... itor.html#
Ako će se koristiti samo za office i surfanje, sasvim dovoljan! :thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#19 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by agent_zero »

Pa koliko znam i za igrice neke, tipa pes, nba 2k, coh, cod... (ovi malo stariji naslovi).
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#20 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

agent_zero wrote:Pa koliko znam i za igrice neke, tipa pes, nba 2k, coh, cod... (ovi malo stariji naslovi).
Dobro si, 5ms odziv sasvim dovoljan i za gaming, naravno na manjoj rezi! :thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#21 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by agent_zero »

Rezolucija tog lg-a je 1600x900, valjda će biti dovoljno s obzirom da se trenutno na tom računaru koristi onaj stari kockasti lcd, 1280x1024 rezolucija sa 12ms response time. Trebalo bi biti mnogo bolje s ovim, jelle? :D
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#23 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Qler »

Ja sam nedavno pazario Dell U2414H i mogu vam reci, beton je :)
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#24 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

Qler wrote:Ja sam nedavno pazario Dell U2414H i mogu vam reci, beton je :)
Pored ove kante koju sad koristim sve ce mi bit beton
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#25 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by biglebovski »

Prije dvije i po godine kupio na piku polovan dell ultrasharp U2410, vrh. Ima card reader i zvučnik. 300 maraka bio. Koristim za sličnu namjenu. Dobra grafička, SSD i što više RAMa, FHD milina gledati a obrada i priprema ide ko podmazano.
Post Reply