Koji klima inverter uredjaj?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Locked
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#26 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vanjki »

zlo zlo wrote:koju ti to točnu karticu imaš? visa clasic je za kupovinu na rate. kod unicredit, znam jer i ja kupujem s njom je to srebrena. a kakve to radnje u sarajevo da nemaju na rate :P

Ovdje 10tak radnja, i svaka može na visu.
evo ovdje navodi da se može na rate kod partnera koji upisani, ima za sarajevo.
http://www.servis-covic.com/o-nama
Kupio sam kod Bosmala radnja Jelic 12 llcc.. Kod njih moze do 24 preko Unicredit. Hvala ti. Mozes samo reci jesi li zadoboljna tj.kakva je potrosnja ina sta treba obratiti paznju. Kakva je za grijanja zimi?
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#27 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by kafanski_covjek »

cijena? :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#28 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

Ja sam je ove god kupila kad mi stara klima počela otkazivat, ali znam tko koristi duže i zadovoljni su pravo s njom. Općenito dosta ljudi je koristi i nije bilo prigovora. Nije mi daleko od kreveta, ni metar udaljenosti s time da mi zakrilca u klimi(to ručno okreneš u klimi, ako ti klima negdje u kutu da ti puše prema centru prostorije, ako više prostorija prema vratima od druge) okrenuta još i prema sobi tj krevetu i bez problema na tihom modu spavam pod njom.

Potrošnja ti je ako nije opterećena klima ljeti kao 2 žarulje negdje. Tj zanemarivo posve na hlađenju, do cenera cijeli mjesec ako ne gasiš.

Grijanje je efikasnija od bilo čega na struju, recimo ako si grijao na bilo što na struju do sad,razne grijalice itd, na klimu će ti ista stvar biti 3-4 puta jeftinija.

Kod instalacije, ipak je sarajevo gledaj ako možeš, upitaj kod njih odmah za antivibracione gumice da ti ponesu, i instalaciju barem 3 metara instalacija između vanjske i unutarnje, i da klima vakumirana, na to pripazi.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#29 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vanjki »

zlo zlo wrote:Ja sam je ove god kupila kad mi stara klima počela otkazivat, ali znam tko koristi duže i zadovoljni su pravo s njom. Općenito dosta ljudi je koristi i nije bilo prigovora. Nije mi daleko od kreveta, ni metar udaljenosti s time da mi zakrilca u klimi(to ručno okreneš u klimi, ako ti klima negdje u kutu da ti puše prema centru prostorije, ako više prostorija prema vratima od druge) okrenuta još i prema sobi tj krevetu i bez problema na tihom modu spavam pod njom.

Potrošnja ti je ako nije opterećena klima ljeti kao 2 žarulje negdje. Tj zanemarivo posve na hlađenju, do cenera cijeli mjesec ako ne gasiš.

Grijanje je efikasnija od bilo čega na struju, recimo ako si grijao na bilo što na struju do sad,razne grijalice itd, na klimu će ti ista stvar biti 3-4 puta jeftinija.

Kod instalacije, ipak je sarajevo gledaj ako možeš, upitaj kod njih odmah za antivibracione gumice da ti ponesu, i instalaciju barem 3 metara instalacija između vanjske i unutarnje, i da klima vakumirana, na to pripazi.
Hvala ti puno na odgovoru.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Maraschino »

vanjki wrote:
zlo zlo wrote:Ja sam je ove god kupila kad mi stara klima počela otkazivat, ali znam tko koristi duže i zadovoljni su pravo s njom. Općenito dosta ljudi je koristi i nije bilo prigovora. Nije mi daleko od kreveta, ni metar udaljenosti s time da mi zakrilca u klimi(to ručno okreneš u klimi, ako ti klima negdje u kutu da ti puše prema centru prostorije, ako više prostorija prema vratima od druge) okrenuta još i prema sobi tj krevetu i bez problema na tihom modu spavam pod njom.

Potrošnja ti je ako nije opterećena klima ljeti kao 2 žarulje negdje. Tj zanemarivo posve na hlađenju, do cenera cijeli mjesec ako ne gasiš.

Grijanje je efikasnija od bilo čega na struju, recimo ako si grijao na bilo što na struju do sad,razne grijalice itd, na klimu će ti ista stvar biti 3-4 puta jeftinija.

Kod instalacije, ipak je sarajevo gledaj ako možeš, upitaj kod njih odmah za antivibracione gumice da ti ponesu, i instalaciju barem 3 metara instalacija između vanjske i unutarnje, i da klima vakumirana, na to pripazi.
Hvala ti puno na odgovoru.
Nista joj hvala. Udara djecu po prsticima ako joj diraju daljinske od klima. :oops:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#31 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

teško, neam takvih :lol: to bi bila mama od zaštićenog klona kojeg se ne smije spomenuti :lol:
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#32 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by use your illusion »

Treba mi preporuka koju klimu izabrati za jednu sobu do 20m2...ajmo reci da mi je budzet 600 km
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#33 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by JoseMujica »

da li je moguće sa inverter klimom grijati/hladiti stan od 64m2? Ili je bolje kombo klima inverter manje snage do 30m2 + 2-3 manja konvektora (2 sobe i kupatilo)?

šta bi mi preporučili...koju klimu?
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#34 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by aditon »

Ja bih prešao na, prije svega grijanje, klima uređajem. Međutim ne razumijem se u to područje. Od prijatelja sam saznao za Daikin klime i koliko vidim to je high end u ovoj branši što po kvalitetu, tako i po cijenama. Da li neko može preporučiti adekvatnu alternativu Daikin klimama i gdje u Bosni naći najbolju kompaniju za prodaju i ugradnju klima. Stan koji bi se grijao ima površinu od 130 kvadrata i dvije etaže. Najradije bi uzeo ovaj Daikin i da se ne mislim :)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#35 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

fujitsu, mitsubishi, i toshiba, to su proizvođači u istom rangu s daikinom. od početnih modela (12tke) tu fujitsu ima najjače grijanje u snazi, pa daikin, najslabije toshiba mirai, za viši razrad klima ima sve što poželiš, sve ovisi o parama koje spreman uložiti. :-D
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#36 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by aditon »

ma stvar je da sam laik u tom polju i ne znam šta treba da gledam i koja pitanja da postavim. Za Daikin sam čuo jučer i čitajući njihove prospekte stiče se dojam da su najbolji u svojoj branši. A od ove klime konkretno očekujem, kao što sam i naveo, prije svega grijanje. Volio bih proći što jeftinije naravno jer sigurno se može dobiti ono što meni treba za neku razumnu cijenu ali nisam spreman dati više od 3-4000 KM.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#37 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by use your illusion »

Zanima me zna li neko koliko kosta ugradnja jednog konvektora od 1000W??
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#38 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by mali Ninja »

use your illusion wrote:Zanima me zna li neko koliko kosta ugradnja jednog konvektora od 1000W??
Konvektor drze 2 sarafa, ako ne mozes sam izbusiti dvije rupe i postaviti konvektor na zid....
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#39 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by use your illusion »

mali Ninja wrote:
use your illusion wrote:Zanima me zna li neko koliko kosta ugradnja jednog konvektora od 1000W??
Konvektor drze 2 sarafa, ako ne mozes sam izbusiti dvije rupe i postaviti konvektor na zid....
Ako je tako onda nema problema :)
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#40 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Plavo-bijeli »

Koju inverter klimu uzeti do 1000km? Razmatrao sam neke Gree, a kad sam vidio da za dodatnih 150,200 km može fujitsu onda sam se na to sad nafurao, mada po ovom linku gore postavljenom(doduše od prije 2 godine) http://www.servis-covic.com/o-nama ne vidim Sarajevo u opcijama....Pišu da imaju akciju inverter 4 kw 1100 KM što bi trebalo bit fantastično.I da, također bih uzeo na rate, unicredit.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#41 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Dzontra_Volta »

Plavo-bijeli wrote:Koju inverter klimu uzeti do 1000km? Razmatrao sam neke Gree, a kad sam vidio da za dodatnih 150,200 km može fujitsu onda sam se na to sad nafurao, mada po ovom linku gore postavljenom(doduše od prije 2 godine) http://www.servis-covic.com/o-nama ne vidim Sarajevo u opcijama....Pišu da imaju akciju inverter 4 kw 1100 KM što bi trebalo bit fantastično.I da, također bih uzeo na rate, unicredit.
Zavisi koja ti snaga treba.
Ako je dosta od 3,8 kW (dvanaeska), onda mi ovo zvuči dobra ponuda. Po meni je Daikin sami vrh.
Još ako imaš Raiffeisen Visa karticu...
https://www.ekupi.ba/Daikin-Sensira-kli ... 76975.aspx
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#42 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Plavo-bijeli »

Dvosoban, 55m2 , starija zgrada.. jel 3,5 dovoljno? Znam da po pravilima nije, ali...
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#43 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Nivelacija »

Imam 3 godine mitsubishi..cudo od klime ljeti, zimi..
Sumnjam da ima sta bolje na trzistu..
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#44 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Dzontra_Volta »

Kakva je ona Whirlpool klima što je na akciji u Domodu? Ima li ko iskustva? Meni Whirlpool više za bijelu tehniku.
https://domod.ba/shop/proizvod/whirlpoo ... 12l/WH4553 (sad je 789 KM).
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#45 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by _BataZiv_0809 »

Ako ces top uredjaj onda idi sa Micubisi, Daikin, Fujijitsu...whirpool nije los za bijelu tehniku, ne znam kakav je za klime, ali ne bi trebalo da je los, LG je takodjer dobar...
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#46 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Dzontra_Volta »

_BataZiv_0809 wrote:Ako ces top uredjaj onda idi sa Micubisi, Daikin, Fujijitsu...whirpool nije los za bijelu tehniku, ne znam kakav je za klime, ali ne bi trebalo da je los, LG je takodjer dobar...
Jbg znam ja šta je top uređaj, ali se pokušavam protegnuti koliko mi je jorgan dug.
Znam ja da je Mercedes top auto, ali vozim Citroena i nisam nezadovoljan. To očekujem i od klime.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by _BataZiv_0809 »

Dzontra_Volta wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ako ces top uredjaj onda idi sa Micubisi, Daikin, Fujijitsu...whirpool nije los za bijelu tehniku, ne znam kakav je za klime, ali ne bi trebalo da je los, LG je takodjer dobar...
Jbg znam ja šta je top uređaj, ali se pokušavam protegnuti koliko mi je jorgan dug.
Znam ja da je Mercedes top auto, ali vozim Citroena i nisam nezadovoljan. To očekujem i od klime.
I sam sam ti takav. :thumbup:

Mislim da neces pogrijesiti sa Virpulom, imam ponesto njihove tehnike, sve fercera preko 10 godina bez problema.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#48 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Plavo-bijeli »

na osnovu ovog ne bi uzimao Whirpool:
https://www.consumeraffairs.com/homeown ... oners.html
Od jeftinijih mislim da ne treba uzimati ništa ispod Gree klima.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#49 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by alipasijaner »

Ne ocekuj da jednom klimom mozes ohladiti ili ugrijati cijeli stan... sto se tice hladjenja posao ce ti zavrsiti bukvalno bilo koja klima dok sto se grijanja tice to vec nije tako. Ako imas gradsko centralno i klimu mislis koristiti za grijanje u prelaznim periodima isto tako ce posluziti bilo koja klima. Na kupovinu namamljuju i brdom raznoraznih opcija, wifi, ovi filteri oni filteri.. svake od tih filtera nakon odredjenog vremena treba mijenjati i skupi su. Elem ako poredite klime istog cjenovnog ranga obratite paznju na cop i eer i uzmite onu koja ima veci cop i eer (cop se odnosi na grijanje, eer na hladjenje i pokazuje odnos energetske efikasnosti tj. koliko ce generisati toplote odnosno hladnoce u odnosu na potroseni 1kw energije). Na netu ima bezbroj kalkulatora za proracun klime, pustite suplju prodavacku pricu koliko kvadrata moze ohladiti/ugrijati, prije svega gleda se kubikaza zraka, termicka izolacija, orjentacija prostora, kvadratura staklenih povrsina na suncu, broj osoba u prostoriji i drugih elemenata koji generisu toplotu sto se hladjenja tice...
,
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#50 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Plavo-bijeli »

Koliko je realno u mom slučaju da 3,5kW snage pokrije 55m2?
Dvije osobe u prosjeku, dvije sobe, starija zgrada, drugi sprat i dvije manje prostorije(kuhinja i mala soba) su uvijek u hladu. Centralno je grijanje, pa je najviše bitno hlađenje.
Gledam ove Daiken i Mitsubishi najjeftiniji inverteri su oko 1100km, ali nemaju ni taj wifi nit izgledaju vizuelno moderno ko neke 300km jeftinije VIVAX, ali jbg, zato gledam po svijetu daju garancije po 10 godina, toliko vjeruju u svoje materijale.
Locked