Koji jezik učiti?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
konami666
Posts: 2501
Joined: 11/05/2015 21:57

#26 Re: Koji jezik učiti?

Post by konami666 »

Kao inžinjer engleski. I jezik zemlje u kojoj živiš. A ako hoćeš neki iz hobija onda japanski/mandarinski. Dosta firmi na zapadu sarađuje sa firmama u Japanu ili Kini, poznavanje tih jezika je razlika između veoma dobre i odlične karijerne mogućnosti :D
swanfilter
Posts: 7846
Joined: 06/06/2008 18:52

#27 Re: Koji jezik učiti?

Post by swanfilter »

Kineski, arapski.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#28 Re: Koji jezik učiti?

Post by teuta06 »

Omerlatas wrote: 31/10/2021 19:27 Pozdrav, planiram početi učiti francuski jezik, pa me zanima gdje je najbolje započeti kurs u Sarajevu ? Poliglot ? Nešto drugo ?

Hvala
I ja sam mislila upisati na talijanski jezik..imam već neko predznanje.....je li dobar Poliglot? Znam da je najvažnije sjest i učit sam jezik...ali eto da pitam kako je inače u Poliglotu?
konami666
Posts: 2501
Joined: 11/05/2015 21:57

#29 Re: Koji jezik učiti?

Post by konami666 »

Turski je skroz nebitan jezik, bukvalno nikakve koristi od njega. Niti je Turska neka ekonomska sila gdje ljudi odlaze da rade niti imaju toliko firmi sa kojima zapad surađuje. Dakle ako ne živiš u Turskoj onda je bolje provesti vrijeme učeći neki jezik od koje je moguće imati koristi.
Arapski je samo u slučaju da živiš tamo.

Opet, govorim uglavnom iz vlastitog iskustva i iz pozicije firmi u kojima sam radio.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#30 Re: Koji jezik učiti?

Post by Nierika »

Ima i u Staklenom gradu škola stranih jezika.
Omerlatas
Posts: 100
Joined: 01/05/2020 13:56

#31 Re: Koji jezik učiti?

Post by Omerlatas »

teuta06 wrote: 02/11/2021 16:44
Omerlatas wrote: 31/10/2021 19:27 Pozdrav, planiram početi učiti francuski jezik, pa me zanima gdje je najbolje započeti kurs u Sarajevu ? Poliglot ? Nešto drugo ?

Hvala
I ja sam mislila upisati na talijanski jezik..imam već neko predznanje.....je li dobar Poliglot? Znam da je najvažnije sjest i učit sam jezik...ali eto da pitam kako je inače u Poliglotu?
Nisam nikad isao na kurseve tamo. Raspitao sam se i saznao da krece novi modul od sredine ovog mjeseca. Pa mislim da je poliglot prosjek, koliko para toliko muzike

To sto kazes, najbitnije je da sam ucis.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Koji jezik učiti?

Post by Sanjarko »

Spanjolski no.2, s njim odmah razumijes onako Portugalski i Italijanski, a Latinosa bruka. Samo Amerika, Meksiko i Brazil imaju pola milijarde stanovnika istih. Engleski no.1, + naravno drzave gdje zivis. Znam Bosanski, prilicno Engleski 95+ %, steta zaboravio Spanjolski, Portugalski, Italijanski, a razumio ih prilicno dobro.

Kao autodidakta ih naucio, Engleski usavrsio u skoli, nazalost 20 godina ga neupotrebljavam, pa slabije ga, neznam kako bi rekao, slabim u njemu. Bosanski kao i narod isto. Natucao sam jedno vrijeme i Francuski.
Omerlatas
Posts: 100
Joined: 01/05/2020 13:56

#33 Re: Koji jezik učiti?

Post by Omerlatas »

Sanjarko wrote: 02/11/2021 17:38 Spanjolski no.2, s njim odmah razumijes onako Portugalski i Italijanski, a Latinosa bruka. Samo Amerika, Meksiko i Brazil imaju pola milijarde stanovnika istih. Engleski no.1, + naravno drzave gdje zivis. Znam Bosanski, prilicno Engleski 95+ %, steta zaboravio Spanjolski, Portugalski, Italijanski, a razumio ih prilicno dobro.

Kao autodidakta ih naucio, Engleski usavrsio u skoli, nazalost 20 godina ga neupotrebljavam, pa slabije ga, neznam kako bi rekao, slabim u njemu. Bosanski kao i narod isto. Natucao sam jedno vrijeme i Francuski.
Kakav ti je francuski ? Pretpostavljam najteži od pobrojanih
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34 Re: Koji jezik učiti?

Post by Sanjarko »

Omerlatas wrote: 02/11/2021 20:55
Sanjarko wrote: 02/11/2021 17:38 Spanjolski no.2, s njim odmah razumijes onako Portugalski i Italijanski, a Latinosa bruka. Samo Amerika, Meksiko i Brazil imaju pola milijarde stanovnika istih. Engleski no.1, + naravno drzave gdje zivis. Znam Bosanski, prilicno Engleski 95+ %, steta zaboravio Spanjolski, Portugalski, Italijanski, a razumio ih prilicno dobro.

Kao autodidakta ih naucio, Engleski usavrsio u skoli, nazalost 20 godina ga neupotrebljavam, pa slabije ga, neznam kako bi rekao, slabim u njemu. Bosanski kao i narod isto. Natucao sam jedno vrijeme i Francuski.
Kakav ti je francuski ? Pretpostavljam najteži od pobrojanih
Kao dijete tad uz crtane, serije, filmove itd., ih naucio razumjet. Engleski u skoli usavrsio i znam ga i danas. Latinske ove takoreci jezike i dan danas razumijem nesto. Francuski skroz zaboravio.

Nikad mi prije Njemacki nije isao od ruke, a sad slabo gledam njihov program. Steta sto ga u skoli nisam ucio.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Koji jezik učiti?

Post by Sanjarko »

sherbett wrote: 02/11/2021 22:11 Učila sam ja sva 3, i francuski je najteži. Težak je za čitanje, za izgovor, a bome i za pisanje.
Mislim da nam je lakše učiti tal i esp zato što su nam dostupniji, osobito kroz glazbu i TV, imamo ih u uhu pa lakše ide učenje
Francuski ne ide tako lako, iako svi romanski jezici imaju velikih sličnosti u vokabularu. Gramatika je ipak druga priča
Bili izlozeni ovim jezicima. TNT, Cartoon network, Esmeralda i sl. :mrgreen: Francuskom slabo iako je bilo i njihovog programa tad. Nazalost zaboravlja se. 20 godina u zivo nisam progovorio Engleski.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#36 Re: Koji jezik učiti?

Post by Zoya »

Engleski do savršenstva. To je pod moranje.

Španski mi je milozvučan i počinjem od Januara da ga učim. Želja mi je živjeti i raditi u Španiji pa se polako pripremam :-D

Što se ostalih jezika tiče, zavisi valjda od posla. Ruski je dosta tražen, njemački, mandarin. Ovaj zadnji i francuski ne bih vjerovatno nikada upisala, ali ko ima volje i živaca, zašto da ne.
Poznajem djevojku koja je upisala arapski jezik, master, a nije znala niti jedno slovo arapskog. Nauči ona njega za pet godina. Sve je stvar volje.
Omerlatas
Posts: 100
Joined: 01/05/2020 13:56

#37 Re: Koji jezik učiti?

Post by Omerlatas »

sherbett wrote: 02/11/2021 22:11 Učila sam ja sva 3, i francuski je najteži. Težak je za čitanje, za izgovor, a bome i za pisanje.
Mislim da nam je lakše učiti tal i esp zato što su nam dostupniji, osobito kroz glazbu i TV, imamo ih u uhu pa lakše ide učenje
Francuski ne ide tako lako, iako svi romanski jezici imaju velikih sličnosti u vokabularu. Gramatika je ipak druga priča
Pa kontam upisati francuski jer otvara dosta vise mogucnosti nego spanski ili italijanski. Vjerujem da je dosta i tezi od ova dva, ali nesto kontam da ce mi se vise isplatiti
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#38 Re: Koji jezik učiti?

Post by BJB »

Zoya wrote: 02/11/2021 23:24 Engleski do savršenstva. To je pod moranje.

Španski mi je milozvučan i počinjem od Januara da ga učim. Želja mi je živjeti i raditi u Španiji pa se polako pripremam :-D

Što se ostalih jezika tiče, zavisi valjda od posla. Ruski je dosta tražen, njemački, mandarin. Ovaj zadnji i francuski ne bih vjerovatno nikada upisala, ali ko ima volje i živaca, zašto da ne.
Poznajem djevojku koja je upisala arapski jezik, master, a nije znala niti jedno slovo arapskog. Nauči ona njega za pet godina. Sve je stvar volje.
Imaš pravo Zoyić sister.. Japanski ili kineski..a meni nešto Brazilian Portuguese zvuči lijepo..sve što čujem mi zvuči kao udvaranje..
Njemački super razumijem, ali loše govorim..treba mi vježbe..Francuski-treba mi 2-3 mjeseca u Parizu da konačno povežem sve što sam ikada učila (snovi pusti snovi)
A da mogu birati, da imam vremena, resurse imam, učila bih kineski ili japanski..
Omerlatas
Posts: 100
Joined: 01/05/2020 13:56

#39 Re: Koji jezik učiti?

Post by Omerlatas »

sherbett wrote: 03/11/2021 00:40
Omerlatas wrote: 03/11/2021 00:35

Pa kontam upisati francuski jer otvara dosta vise mogucnosti nego spanski ili italijanski. Vjerujem da je dosta i tezi od ova dva, ali nesto kontam da ce mi se vise isplatiti
Ovisi za što ti treba
Ako imaš u planu nešto s njim, onda svakako da će služiti.
Ali pripremi se da ćeš prve dvije godine učiti kako se čita i piše :lol:
Ja ga sad znam čitati, dosta i razumijem (napisano), ali me kod pisanja buni radi španjolskog i talijanskog. NErijetko sam u testovima također miješala pisanje pojedinih riječi. Baš čudno, uopće kod nekih nisam pravila razliku.. ja jednostavno nisam primjetila da unosim riječ drugog jezika. Srećom, profesorice su znale da se služim i sa druga dva pa bi tolerirale.
Francuski je dosta težak kada slušaš nativnog govornika.. brzo pričaju pa treba pohvatati.
Ali može se naučiti.. slušaj glazbu, tako najbolje ulazi u uho
Plan je da kroz par godina odem u Francusku da zivim i radim. Znam da pored kursa moram i sam učiti i dosta raditi. Vidjet cemo da li ce mi volju ubiti vec na prvom času :lol:
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#40 Re: Koji jezik učiti?

Post by teuta06 »

sherbett wrote: 03/11/2021 01:06
Omerlatas wrote: 03/11/2021 00:57

Plan je da kroz par godina odem u Francusku da zivim i radim. Znam da pored kursa moram i sam učiti i dosta raditi. Vidjet cemo da li ce mi volju ubiti vec na prvom času :lol:
Nedaj da ti ubije volju, zanimljiv je, osobito brojevi :lol:
Stisni zube, nauči osnove a kad se preseliš, svakako će ići brže i lakše uz svakodnevno korištenje i nativne govornike
I uvijek zamoli da te isprave, jedino tako se uči

Ja recimo talijanski znam po par godina ne koristiti, odem u Italiju, nakon dan, dva samo izlazi iz mene da se i ja čudim :lol:
jao nadam se da će i meni ovako nekad :)
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#41 Re: Koji jezik učiti?

Post by Zoya »

BJB wrote: 03/11/2021 00:39
Zoya wrote: 02/11/2021 23:24 Engleski do savršenstva. To je pod moranje.

Španski mi je milozvučan i počinjem od Januara da ga učim. Želja mi je živjeti i raditi u Španiji pa se polako pripremam :-D

Što se ostalih jezika tiče, zavisi valjda od posla. Ruski je dosta tražen, njemački, mandarin. Ovaj zadnji i francuski ne bih vjerovatno nikada upisala, ali ko ima volje i živaca, zašto da ne.
Poznajem djevojku koja je upisala arapski jezik, master, a nije znala niti jedno slovo arapskog. Nauči ona njega za pet godina. Sve je stvar volje.
Imaš pravo Zoyić sister.. Japanski ili kineski..a meni nešto Brazilian Portuguese zvuči lijepo..sve što čujem mi zvuči kao udvaranje..
Njemački super razumijem, ali loše govorim..treba mi vježbe..Francuski-treba mi 2-3 mjeseca u Parizu da konačno povežem sve što sam ikada učila (snovi pusti snovi)
A da mogu birati, da imam vremena, resurse imam, učila bih kineski ili japanski..
Jako je zanimljiv taj Brazilian Portuguese.
Kako bih ja voljela da kažem da mi treba 2-3 mjeseca u Parizu da povežem francuski. Meni toliko za albanski treba :lol:
Ne znam sestro draga za te kineske i japanske. Teško je to skroz i potrebno je desetak godina da neke osnove naučiš. Imam jednog Kineza u razredu pa ga često tjeram da nešto na kineski napiše na tabli, neku poslovicu i sl. Kad on to napiše i objasni šta koja riječ znaći :-) Odustala sam i od pomisli da ću ikada te jezike naučiti. Uh, i onaj tigrinija :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#42 Re: Koji jezik učiti?

Post by stubrijez »

hujk wrote: 31/08/2015 17:38 Poz svima! :-D
Ovako...... Ubrzo krećem na mašinski fax. (smjer motori i vozila), kao što i sami znat sa ovim fakultetom kod nas nema neke perspektive tako da bih volio izganjati neku stipendiju, pa da nastavim studiranje negdje vani ili da se po završetku studija zaposlim negdje vani..... Uglavnom za sve ovo potrebna mi je dokumentacija koja svjedoči da znam odnosno da sam završio kurs nekog jezika...... uglavnom, na kurs kojeg jezika da idem? :? :-D :-D :-D
pa to je zavrsio Premijer :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: pretpostavka da svi znaju engleski pa ga necu ni pominjati, njemacki sigurno obzirom na struku a generalno arapski dobro dodje kod zaposlenja posebno sada migranata posvuda a humanitarne org dobro placaju...
vstudio
Posts: 14
Joined: 05/11/2021 18:53

#43 Re: Koji jezik učiti?

Post by vstudio »

Ako netko bolan ne zna što je affiliate marketing, bato je to dobro objasnio: https://shorturl.at/svAT5
User avatar
Rockefeller
Posts: 7296
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#44 Re: Koji jezik učiti?

Post by Rockefeller »

Njemacki cu usavrsavati cijeli zivot a zelja mi je nauciti arapski sto zbog vjere tako i zbog posla.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15611
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#45 Re: Koji jezik učiti?

Post by problemnatravunu »

hujk wrote: 31/08/2015 17:38 Poz svima! :-D
Ovako...... Ubrzo krećem na mašinski fax. (smjer motori i vozila), kao što i sami znat sa ovim fakultetom kod nas nema neke perspektive tako da bih volio izganjati neku stipendiju, pa da nastavim studiranje negdje vani ili da se po završetku studija zaposlim negdje vani..... Uglavnom za sve ovo potrebna mi je dokumentacija koja svjedoči da znam odnosno da sam završio kurs nekog jezika...... uglavnom, na kurs kojeg jezika da idem? :? :-D :-D :-D
Uh, eto prođe 6 godina , bilo bi jako zanimljivo da nam se javi kolega @hujk , i izvjesti nas šta bi, dokle je sa faksom, koje je jezike naučio ??

Jel se uspio barem u Škodu "uvaliti" :?:
:mrgreen:
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#46 Re: Koji jezik učiti?

Post by nikeze »

Jedan mudri čovjek koji je proputovao svijeta mi je rekao da što više jezika znaš to je kao da imaš više glava. Znanje stranih jezika spašava život iz njegovog a i mog iskustva.
Engleski je broj jedan i to učite obavezno.
Drugi jezik je njemački, možda još važniji. Spasio je život mnogima.
Znam neke koji su dobro unovčili arapski, a nekima je turski valjao.
U Americi su nekima tražili znanje ruskog i nudili dobre pare, ali ti ljudi nisu znali ruski.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20501
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#47 Re: Koji jezik učiti?

Post by Bullet Tooth Tony »

nikeze wrote: 06/11/2021 09:26 Jedan mudri čovjek koji je proputovao svijeta mi je rekao da što više jezika znaš to je kao da imaš više glava. Znanje stranih jezika spašava život iz njegovog a i mog iskustva.
Engleski je broj jedan i to učite obavezno.
Drugi jezik je njemački, možda još važniji. Spasio je život mnogima.
Znam neke koji su dobro unovčili arapski, a nekima je turski valjao.
U Americi su nekima tražili znanje ruskog i nudili dobre pare, ali ti ljudi nisu znali ruski.
Kako mislis spasilo zivote ? u konfliktnim zonama je bolje znati francuski ...
Peulinjo
Posts: 84
Joined: 04/11/2021 20:42

#48 Re: Koji jezik učiti?

Post by Peulinjo »

Bullet Tooth Tony wrote: 07/11/2021 12:58
nikeze wrote: 06/11/2021 09:26 Jedan mudri čovjek koji je proputovao svijeta mi je rekao da što više jezika znaš to je kao da imaš više glava. Znanje stranih jezika spašava život iz njegovog a i mog iskustva.
Engleski je broj jedan i to učite obavezno.
Drugi jezik je njemački, možda još važniji. Spasio je život mnogima.
Znam neke koji su dobro unovčili arapski, a nekima je turski valjao.
U Americi su nekima tražili znanje ruskog i nudili dobre pare, ali ti ljudi nisu znali ruski.
Kako mislis spasilo zivote ? u konfliktnim zonama je bolje znati francuski ...
Spasio zivote tako sto su otisli iz BiH i zaposlili se u Njemackoj :mrgreen:
User avatar
astala_vistala
Posts: 1421
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#49 Re: Koji jezik učiti?

Post by astala_vistala »

Ja kontam bas koji jezik :lol:

Uči kineski,sat vremena je 200 KM minumum :D
Post Reply