Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Podforum za motocikliste...
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#1 Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Imam 47 godina, 150 kg težine i 190 cm visine. Vozao sam tomose (dok su još mogli da me nose) mz-ejce i tako tu siću. U srcu sam oduvijek bio bajker, pa odlučih duši svojoj udovoljiti, makar pod stare dane.

Honda shadow 125 mi izgleda kao bombon. Dogovorim sa likom, on doveze motor da ga probam... kad sam vidio kako prilazi parkingu na kome sam ga čekao - raspametio sam se. Bio sam spreman da kupim bez cjenjkanja.

Ali-AVAJ.

KAd sam sjeo na motor on se više nije vidio ispod mene. Pošto je probna vožnja bila na parkingu kod okretanja ručke su me udarale u koljena. Shvatio sam u čemu je "jadac". Lik koji ga je vozio i koji je tako fenomenalno izgledao na njemu je džokej, ima manje od 60 kg.

E sad, u situaciji sam da motor tražim isto kao i odjeću: Uđem u ranju i upitam "imate li išta odjeće batal-broj" :sad:

Tražim, dakle, savjet, koji čoper kupiti za moje gabarite i kilažu? Posebno što bih, ponekad, provozao i suprugu. Njena kilaža je zanemariva. Bajkom bih se provozao oko grada, otišao ponekad na moto-susrete, par "stoja" kilometara najviše. Takođe limitira me i novac. Nemam baš "vremena" za ove makine po hiljadarku kubika. Nešto bih do 600-650 cccm i do 5.000 KM.

Možda sam se raspričao, pa će čitalac izgubiti nit pisanja. Zato ću rezimirati:

Tražim čoper za moje gabarite (190 cm 150kg). Kubikaža 600-650 ccm, toliko mogu podnijeti da registrujem. Gornji platni limit je 5.000 KM.


Unaprijed hvala na odgovorima, sve vas pozdravlja - Karabaja
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#2 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Ringhio »

Uh...karabaja...vrlo vrlo zabrinjavajuci podatci, em si hajduk, em hoces mali motorcic jer ces tesko naci masivan i jak chopper u kategoriji 650. Vecinom je to skuceno i pravljeno za dzokej vozace kao sto ti rece. O 125-cama nemoj ni pomisljat, ti + tvoja draga, jedan obilniji rucak i tank torba i halali se uz vecu uzbrdicu.

Vecinom sve choppera / crusera sto ima, i sto bi ti odgovaralo gabaritima pocinje sa 750 ccm i iznad, jaka ponuda i raznovrstni modeli.

Al eto sta bi se moglo probrat

Honda Rebel - 125-ica - od 1000 - 3000 km za ekstra ocuvan primjerak ( ali opet mali, premali za tebe )

Ali opet...125 za choppera / crusera je premalo, sve do 650 je premalo.

Vec na 650 imas sljedece

Honda shadow - VTC i VTX modele ako se ne varam ( 600, 750, 1100 ccm ) ima dosta ocuvanih primjeraka od 5000 za 600 ccm, pa do 15-16 000 za 1100 izuzetno ocuvane primjerka. 600-tke sam vidio par puta, i poprilicno su masivne i ima ih.
Kawasaki Vulcan - ( 750 ccm ) 3000 - 6000 ( 800 ccm ) 7000-12000
Yamaha dragstar ( 650 ccm ) 5500 - 10000 ( 1100 ccm ) 10 000 - 15 000


Za " dugonje " posao ce odlicno odraditi Kawasaki KLR, Ducati Multistrada, BMW GS, pa cak i GSX-eri uljare 750 / 1100 i dosta od tih starijih R motora koji su po obicaju malo glomazniji, ali to je vec drugi par cipela jer ti to ne trazis, ali bi mogao baciti pogled i na njih.
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#3 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

@Ringhio

Hvala Ti lijepo na odgovoru.

Kod nas u RS motocikl spada pod luksuz (!?!?!?!?!?!) i oporezovan je 1 ccm sa 1 KM. Što znači da na makinu od 1000 ccm imaš godišnje 1000 KM samog poreza! Plus registracija.Plus svi ostali plusevi. "Kunem se u svoga brata nemam tolko crnog zlata"!

Dakle ne bi meni kupovina bila problem, ali registrovanje bi me "zaklalo" jer u porodici imamo već registrovana 3 automobila. To mi je već 10% mjsečno od plate samo za registracije. :sad:

Jedino da nađen nekog iz Federacije, da registrujem na njega. :skoljka:

"R" ovi me ne zanimaju, da ne kažen kako ne bih da mi ga neko džabe da, jer(bo) bi slagao. Poslednji su mi u "lancu ishrane".

Enduro mi je jedina alternativa čoperima. Ono na čemu mi oči ostaju jesu honda "africa" i "transalp"

Sve vas pozdravlja Karabaja.
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#4 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Ringhio »

De ti to Karabaja provjeri malo bolje, nesto mi je to nenormalno na 1000 ccm da imas 1000 km poreza.

Ja imam porez na luksuz na svom motoru i on je ako se ne varam 200 maraka za godinu dana, motor je Z1000 mladja od 7 godina, sve dok ne prebaci tu 7-mu godinu imati cu porez na luksuz, tek poslje toga on se ukida jer po zakonu u Tuzlanskom Kantonu motor stariji od 7 godina ne spada u lukzusnu robu i postaje haman pa obicno prometno sredstvo...

Od tebe cujem sad prvi put u svom mladom zivotu da neko oporezuje motor po CCM i to 1 km po 1 ccm.

Brcko ima najjeftinije registracije u Bosni, i tamo glat 1000 registrujes za nekih 250-300 maraka max, caka je sto moras biti prijavljen, ili registrovati na nekoga pa voziti na punomoc, sto sam mogao, ali mi je bilo smor da to ganjam.

Provjeri jos jednom, nemoj da ti je to rekao neko ko zna nekog ciji je mali od strine amidinog ujaka rodjak registrovo motor i njemu naplatili porez 1000 na 1000 ccm a ovaj prvi je to cuo od komsije koji je bio kad se to desavalo, ali nije vidio uplatnicu.

Osmotri, ispipaj.
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#5 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Dobar mi drugar registrovao teneru 600 ccm. Platio 300 KM poreza, jer je registrovao na pola godine. Mnogo mu bilo 600 KM za godinu.

"Ako su oni lagali mene, onda i ja lažem vas" :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#6 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by exliberal-ex »

Karabaja1967 wrote:Dobar mi drugar registrovao teneru 600 ccm. Platio 300 KM poreza, jer je registrovao na pola godine. Mnogo mu bilo 600 KM za godinu.

"Ako su oni lagali mene, onda i ja lažem vas" :D
Karabaja, ja isto tako gledam za sebe, slicni smo po velicini ali po kilazi me sisas 50%.
Probao sam par motora i rekao sam nista ispod 1000 cc ,najvise mi odgovara Kawasaki Vulcan 1600, da se vozim sam mogao bih uzet nesto oko 800 ( Honda ili Suzuki) ali ponekad stavim gospoju pozadi i osjeti se odmah razlika.
Ni slucajno nemoj da gledas rebels itd, em su dimenzijama mali em im je motor za nasu kilazu igracka ( jebiga vozim vespu od 300 cc sad :) pa ona zastenje ispod nas ponekad )

ovaj bi mogao proci ako bi mi se dalo cjenjkat

http://www.autotrader.ca/a/Kawasaki/Vul ... po=ShowCPO
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#7 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by _mufljuz_ »

za tebe je jarane suzuki intruder :lol: :mrgreen: tako da si trebo ulozit 5000 na svabe juce i mozda bi se namako koji polovan xD
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#8 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Da li je intruder gabaritan, je li ga neko vozio, ima li kakvih iskustava neki deba ko ja sa ovim motorom?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#9 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by _mufljuz_ »

Karabaja1967 wrote:Da li je intruder gabaritan, je li ga neko vozio, ima li kakvih iskustava neki deba ko ja sa ovim motorom?

http://www.volusiariders.com/54-general ... eople.html
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#10 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by exliberal-ex »

Najbolje ti je da potrazis ako ima negdje u blizini neki dealership gdje mozes otic pa makar sjesti na njih.
Ja sam isto tako gledao neke I sve kontam dobri dok nisam sjeo ......onda se promjeni misljenje vrlo brzo
Problem za visoke ljude je sto su mnogi motori dosta niski pa onda moras gledat kako da podignes sjediste jer ces vrlo lako sjebat ledja , noge su ti visoko, sav si zguren...samo polako nemoj zurit nesto ces naci ( ja planiram da pogledam motor negdje u decembru ili januaru, tad se mogu naci dobre cijene barem ovdje gdje sam ja)
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#11 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by far rider »

190cm nije bas strasno puno. Poznajem dvometrasa bajkera koji se radi visine najkomotnije osjecaju na enduro motorima.. visina sjedista 85-90cm. Neznam nikog da vozi copera.. al mislim da tu visina od 190cm nije problem.

Sto se tice to da su ti rucke udarale u koljena to se da namjestit.. upravljac se moze mijenjat, podesavat po visini.. imaju oni distanceri-blokovi + duzi sarafi.. mislim da se moze dobit i do 5-6 cm visine. Moguce da bi ti na coperu radi visine odgovaro drag-bar.
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#12 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by phil manzanera »

Boss Hoss....ako ga mozes nabaviti za 5000 KM.
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#13 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Ringhio »

Garant ce boss hossa nabavit za 5000 maraka.

Usput kad dodje u boss hossov shop da kupi jednog za 5K trebo bi pogledati i Honda Valkyrie, Electra ili Ultra Glide, ima tu i Goldwing-a i Indian-a, pa i Triumph Rocket-a, Ducati Diavela, Yamahu V-max.

Ima tu robe....sve za peticu
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14578
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#14 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by DaysleepeR »

za 5000 KM ne možeš kupiti ništa da valja, ako je već čoper uslov.

za jedno 15000 KM možeš kupiti Hondu VTX (ako je nađeš) koja je ogromna
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#15 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Hvala svima na odgovorima. Što bi rekao Emir u jednom filmu (čini mi se "Karaula): "I ja bih da j...m Vesnu Zmijanac, al' ne ide"!
:(
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#16 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Sarajevo1970 »

Bas sam sad pitao rodjaka (1.98) koje su njemu motore najbolje pasovale a da nisu kostali nesto puno..

Kaze ovako (iz licnog njegovog iskustva)

Kawasaki Vulcan
Image

Honda Shadow
Image

Suzuki Intruder
Image

Tip:
Nije coper a i jest malo skuplji od ostali. Kaze rodjo da mu je Yamaha VMAX najbolji bio do sad.
Perfektan (kako on kaze) za veceg covjeka!

Yamaha VMAX
Image
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#17 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Drugari,

Još jednom hvala svima koji su se potrudili da pišu na ovu temu. Imam jednu dilemo za čije razrješavanje mi je potrebna pomoć iskusnih bajkera. Našao sam motor koji mi se sviđa. A i cijena mi se sviđa. Radi de o kawasakiju eliminatoru 600. Ono što želim da čujem od vas jeste mišljenje da li je dovoljno veliki za moje gabarite (190 cm 150 kg). Odgovorite mi što prije da mi ga ko ne kupi "ispred nosa".


Hvala!
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#18 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by esso_sa »

Najbolje ti je da odes i probas taj motor. Tesko ce ti neko moci pomoci ovako preko foruma...
Sjedi, vidi koliko imas prostora, kakav ti je polozaj nogu i koljena kad vozis (da nisi previse savijen), generalno vidi jel ti udobno...
Karabaja1967
Posts: 9
Joined: 13/07/2014 08:24

#19 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Karabaja1967 »

Hvala, Eso, na odgovoru, savjet ti je dobar. Međutim, daleko mi da "potegnem" do Prijedora i da ustanovim da mi je mali motor. Zato sam pitao u nadi da će mi se neko javiti ko ga je već vozio. Pozdrav.
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#20 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by phil manzanera »

Kawasaki Eliminator 600 je gabaritima veoma mali motor i morati ces prihvatiti da kao krupan covjek vozis motorcic, ili da sakupis malo vise para i kupis nesto puno vece (oflje pisem da bi takvo nesto kostalo barem 5000 do 8000 KM, ili da....odustanes. Za sada. Ili da za malo para kupis veliki motor, ali koji je smece, pa je zato malo para i na kraju nisi nista uradio. Ja mislim....sakupljaj lovu, pa kada budes spreman, kupi nesto kako valja. :thumbup:
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#21 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Izlija »

Evo savjet jednog visokog koji je imao sličnih problema kao ti, da bi mogao steći iskustva o "pasovanju" motora potrebno je da malo obilaziš motorijade i okupljanja motorista. Tu ćeš moći pogledati više motora, sjesti i isporobati i okusiti razliku. Ali to nije jedini dobitak takvih okupljanja, bikerske zajednice su okrenute unutra i ukoliko se pokažeš prikladnim ( svaki klub ima svoja pravila ) i budeš primljen u neki klub,tim ćeš prije puno lakše doći do motora i potrebnih dodataka a po puno povoljnijoj cijeni :wink:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#22 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Ramzess Veliki »

Karabaja1967 wrote:Drugari,

Još jednom hvala svima koji su se potrudili da pišu na ovu temu. Imam jednu dilemo za čije razrješavanje mi je potrebna pomoć iskusnih bajkera. Našao sam motor koji mi se sviđa. A i cijena mi se sviđa. Radi de o kawasakiju eliminatoru 600. Ono što želim da čujem od vas jeste mišljenje da li je dovoljno veliki za moje gabarite (190 cm 150 kg). Odgovorite mi što prije da mi ga ko ne kupi "ispred nosa".


Hvala!
Ako imaš sreće raspašće se ispod tebe odmah.
Bolje nego da ti se raspadne u krivini.
Imaš za svaki motor i njegov limit što se tiče opterećenja. Za taj u servisnoj knjižici stoji: Dozvoljeno opterećenje - mršav vozač i dvije kile jabuka.
Ne uzimaj ništa ispod stotinjak konja.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#24 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by Ramzess Veliki »

Karabaja1967 wrote::sad:
Što kukaš, sad ima motora jeftino da biraš. Moj drug uzeo Hondu Panevropu za 5500 KM. 98-ma motor potpuno ispravan, sa svim koferima, prešao 45000, nigdje ogrebotine.
Eno imaš VN 1500 stari model za cca 5000 na PIK-u. Jedina mahana je što bi mu trebao zamijeniti dihtung dekla ... ili ga treba samo dotegnuti.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Koji je odgovarajući čoper za xxxxl čiku

Post by mayab »

Vi visoki i jos uz to poteski stvarno imate problema u zivotu sa prevoznim sredstvima,auto nista ispod srednje klase, a i motor mora biti veci i jaci, morate biti bas "odlikasi" da dobru lovu zaradjujete, inace nema vas nigdje.Jos valja vas i nahraniti a i obuci, kebote problem za problemom :lol: :lol: :lol:
:thumbup:
Post Reply