Koji je najzagađeniji grad u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kriticarka_nikova

Koji je najzagađeniji grad u BiH?

Post by kriticarka_nikova » 11/01/2011 13:48

Pokusala sam da nesto nađem na internetu, medjutim, negdje pise da je Jajce najzagađeniji grad(?), negdje da je to Sarajevo, a drugi tvrde da nema zagađenijih gradova od Tuzle i Zenice.

Ako neko zna tacne podatke bilo bi poželjno da ih iznese ovdje. Takodjer i misljenja su dozvoljena. Ako neko misli da je Sarajevo najzagadjeniji grad bilo bi dobro da kaze i zasto to misli, ili ako misli da je to Tuzla neka napise zasto to…itd.

Osim najzagadjenijeg grada u BiH, sta mislite koji je grad najzdraviji za zivot? Cula sam da je u Travniku jako zdrava klima i da tamo ima najveći postotak “stogodišnjaka”, kao toliko je tamo klima zdrava da ljudi zive dugo.

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Koji je najzagađeniji grad u BiH?

Post by ultima_palabra » 11/01/2011 13:55

Mislim da je Nicaze, pa onda Kakanj... Tuzla ima puno industrije, ali ne djeluje mi previše zagađeno. U Sarajevu ima previše auta, i one odvratne smrdljive magle su od toga.
Travnik nema zagađenja, ali ima manje sunčanih sati od Londona :roll:
Visoko najviše smrdi, zbog Preventa :oops:

madFlava

Post by madFlava » 11/01/2011 14:01

Lukavac,Tuzla,Zenica :)

Eborg

Post by Eborg » 11/01/2011 14:03

Zenica. :-) Međutim, osim aero-zagađenja i ispuštanja toksičnih materijala u rijeku Bosnu, problem predstavlja i radijacija u krugu željezare o čemu se baš i ne priča previše. Uglavnom je to staro željezo te novootkriveni tajni betonski sarkofazi koji sadržavaju svakakve strahote iz hladnog rata s ruskim natpisima. :-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 11/01/2011 14:04

U Zenici je sve isplanirano.

Nedavno je bila vijest o osavremenjavanju i izgradnji Onkološkog odjeljenja donacijama ( Ili povoljnim kreditima) iz Italije.

Znači, vlastodršci znaju da će biti i već je sada povećan broj opakih boleština u niciZe!
:( :( :(

medaaa

Post by medaaa » 11/01/2011 14:04

Image

kad Zenicanin izadje na planinu, stave ga pod auspuh da dodje sebi :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 11/01/2011 14:06

medaaa wrote:Image

Ne bih se ja šalio sa tuđom nesrećom...
:(

medaaa

Post by medaaa » 11/01/2011 14:09

PipiDugaDevetka wrote:

nije tidja, i moja je... al nema nam druge :)

caniggia

Post by caniggia » 11/01/2011 14:10

Tuzla nekad jeste bila najzagadjeniji grad, ali kako industrija ne radi, situacija tamo je dosta bolja od Sarajeva, recimo.

Najzagadjeniji gradovi su, definitivno, Zenica i Sarajevo, iako su uzroci tome razliciti (Zenica = Mittal, a za Sarajevo fakat ne znam sta je razlog ovakvom zagadjenju, osim auta, pretpostavljam).

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 11/01/2011 14:14

Iako Lukavac, Visoko i Maglaj možda najviše smrde zbog vrste industrije u tim gradovima, Zenica je bez konkurencije najzagađeniji grad! Nije bez razloga najveći onkološki odjel upravo u Zenici!

Samo u novogodišnjoj sedmici utvrđena su 64 prekoračenja satnih prosjeka koncentracije sumpor dioksida (SO2), a prema propisima FBiH dozvoljena su 24 prekoračenja za cijelu godinu. Zagađenost je dakle preko 100 puta veća od maksimalno dozvoljene!!! Ovdje su i ostala mjerenja:
http://www.zenicablog.com/index.php/vij ... m-zagaenja

Prosječan zimski dan izgleda otprilike ovako (VIDEO):

http://www.zenicablog.com/index.php/zut ... ica-u-dimu

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 11/01/2011 14:14

@ultima palabra zanimljiv ti je taj podatak u vezi sunčanih sati. Odakle ti ta informacija?

@madFlava zasto mislis da je Lukavac zagadjeniji od recimo Tuzle?

@Borg a na kojoj lokaciji su otkriveni ti ruski sarkofazi ili imaju samo natpis na ruskom jeziku a nisu ruski?

@Pipi Duga Devetka, zasto mislis da je u Zenici sve isplanirano? Pojasni…Kako znas da je povecan broj opakih bolestina u Zenici? Imas li negdje statistiku? Koji grad iliti podrucje u BiH ima najvise oboljelih od karcinoma ili drugih strasnih bolesti?

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 11/01/2011 14:17

medaaa wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

nije tidja, i moja je... al nema nam druge :)

Aha, ti sve probleme ''okrećeš na šalu'', razumijem te, ali ipak, kada prispiješ na Onkološko odjeljenje u Ze.
Sjeti se da si trebala ''nešto učiniti'', već postoje udruge u Ze koje se bore,...Samo se trebaš priključiti u organizovanu borbu.

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Post by ultima_palabra » 11/01/2011 14:18

kriticarka_nikova wrote:@ultima palabra zanimljiv ti je taj podatak u vezi sunčanih sati. Odakle ti ta informacija?

Od Andrića ;-)
Nikad niko nije izracunao koliko je suncanih sati priroda uskratila ovome gradu ali je izvesno da se sunce ovde docnije radja i ranije zalazi nego u ma kojoj od bosanskih mnogobrojnih varosi i varosica. To ne poricu ni Travnicani, ali zato tvrde da sunce dok sja, nigde ne sja tako kao nad njihovim gradom...

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 11/01/2011 14:21

kriticarka_nikova wrote: @Pipi Duga Devetka, zasto mislis da je u Zenici sve isplanirano? Pojasni…Kako znas da je povecan broj opakih bolestina u Zenici? Imas li negdje statistiku? Koji grad iliti podrucje u BiH ima najvise oboljelih od karcinoma ili drugih strasnih bolesti?

Nemam statistiku, ali sam vidio vijest o planiranju izgradnje i osavremenjavanja Onkološkog odjeljenja Ze. bolnice.
Šta drugo zaključiti, nego da vlastodršci očekuju povećanje broja oboljelih od ''opakih'' boleština.

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 11/01/2011 14:21

@canigia koliko se sjecam nedavno sam prolazila Tuzlom (i uvijek kad prođem) iz onih dimnjaka se dimi…i ja sam cula da industrija ne radi, pa mi malo nejasno zasto se oni dimnjaci dime…

@convict zanimljiva informacija! Ko zna, mozda je ni sami Zenicani nisu svjesni…Koliko znam Zenica ima mnogo vise zelenih površina od Sarajeva, ali…nikakve koristi od tih zelenih površina, na zalost..
Postavlja se pitanje : kako stati ukraj zagađenju?

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 11/01/2011 14:27

@Pipi Duga Devetka, a koje su to udruge? Nadam se da je dozvoljeno da na forumu linkujes njihove stranice…Mozda bi se ljudi i priključili a ne znaju kome da se obrate…

Eborg

Post by Eborg » 11/01/2011 14:44

PipiDugaDevetka wrote:U Zenici je sve isplanirano.

Nedavno je bila vijest o osavremenjavanju i izgradnji Onkološkog odjeljenja donacijama ( Ili povoljnim kreditima) iz Italije.

Znači, vlastodršci znaju da će biti i već je sada povećan broj opakih boleština u niciZe!
:( :( :(

Moj stari je radio neko istraživanje na tu temu i brojke su zastrašujuće. Chernobyl, eto ne znam šta da ti kažem, samo tumori.

Eborg

Post by Eborg » 11/01/2011 14:49

kriticarka_nikova wrote:@ultima palabra zanimljiv ti je taj podatak u vezi sunčanih sati. Odakle ti ta informacija?

@madFlava zasto mislis da je Lukavac zagadjeniji od recimo Tuzle?

@Borg a na kojoj lokaciji su otkriveni ti ruski sarkofazi ili imaju samo natpis na ruskom jeziku a nisu ruski?

@Pipi Duga Devetka, zasto mislis da je u Zenici sve isplanirano? Pojasni…Kako znas da je povecan broj opakih bolestina u Zenici? Imas li negdje statistiku? Koji grad iliti podrucje u BiH ima najvise oboljelih od karcinoma ili drugih strasnih bolesti?

Betonske sarkofage smo mi sagradili. To su tajne prostorije koje su nedavno otkrivene prilikom nekih rušenja. Unutra su bila neka burad sa natpisima na ruskom jeziku. Ono što je još gore je što su te neke "kapsule" bile otvorene i to je sve otišlo u podzemne vode.

Uglavnom, to je u krugu željezare gdje se Bog zna šta sve radilo, uglavnom došlo je iz tadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Evo i jedna fotografija:

Image

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 11/01/2011 14:52

Strasno! :?

Zna li se koliko su stara ova burad?

Eborg

Post by Eborg » 11/01/2011 14:58

Davno sam o tome čitao ali mislim da je neko spomenuo period od '50-ih i '60-ih.

S druge strane, jedan moj poznanik poslom ulazi u krug željezare sa Geigerovim brojačem. Očitanja su užasno visoka samo o tome niko ne smije govoriti. :(

frngla

Post by frngla » 11/01/2011 15:03

daj jos slika informacija o ovome, jbt ovo je strasno :S

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 11/01/2011 15:05

Cuj niko ne smije govoriti.

Jerl' vi imate,a znam da imate,kakvih ekoloskih udruzenja u Zenici.

Daj pokrenite neku medijsku kampanju,cijela BiH bi vas podrzala.

psydelija

Post by psydelija » 11/01/2011 15:05

lukavac i okolina su bez konkurencije.

Eborg

Post by Eborg » 11/01/2011 15:15

frngla wrote:daj jos slika informacija o ovome, jbt ovo je strasno :S

-LIBERO- wrote:Cuj niko ne smije govoriti.

Hm, ja sam na relaciji Sarajevo-Zenica tako da ne znam 100% kako to sve ide, nisam toliko u Zenici. No studenti su pokušavali i malo je odjeka bilo. Glavni problem je što je trenutni načelnik većini neobrazovanih Zeničana novi Mesija tako da mu bezgranično vjeruju. A on je taj koji je nadležan da rukovodi inspekcijama i onda se to fino samo prešuti "...da se ne bi ljutio Mittal." Drugim riječima, 175 000 ljudi će svijetliti u mraku kako ostalih 5000 ne bi izgubilo posao. :-)

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 11/01/2011 15:20

-LIBERO- wrote:Cuj niko ne smije govoriti.

Vidiš, nije jednostavno stvari postaviti tako crno-bijelo. Zenica je imala tu sreću ili nesreću da čak i 10 godina nakon rata Željezara nije radila, te je do prije par godina bila doslovno mrtav grad, pravi Černobil ali bez aero zagađenja.
Danas Željezara zapošljava i uredno plaća nekoliko hiljada ljudi, a bar još dva puta toliko indirektno radi za Željezaru u firmama koje su kooperanti ili poslovni parneri. U krajnjoj liniji, na svojim prometi ovo osjete i trgovci, bankari, ugostitelji i zbog toga većina stanovništva samo povremeno negoduje, ali u suštini toleriše zagađenje jer svi znaju da bi grad doživio ekonomski kolaps ako bi se Indijci odlučili povući iz Zenice. Zasad ostaje samo da se lagano vrši pritisak na Indijce da usvajaju određene ekološke norme, ali to zaista ide presporo.

Post Reply