Koji fakultet upisati

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#1 Koji fakultet upisati

Post by _huzzah_001 »

Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Koji fakultet upisati

Post by Nierika »

Ako si loša u matematici a svejedno ti je zanimljiva - idi na instrukcije i nađi nekog da ti fino objasni sve.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3 Re: Koji fakultet upisati

Post by -Chesterfield- »

_huzzah_001 wrote: 21/09/2021 07:18 Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
Ljudi (muškarci i žene) koji su na vlasti, ili rade po državnim firmama (općinski, kantonalni, federalni i državni nivo) uglavnom ganjaju da svoju djecu prije fakulteta ubace negdje na budžet.
Fakultet ganjaju vanredno - privatni jer im treba zbog napredovanja u službi. Roditelji pomognu da se završi fakultet, a kasnije da se dobije i bolja pozicija u firmi.

Ako ti nemaš nikoga da te ubaci odmah negdje na budžet, upiši nešto što će biti traženo zanimanje kada završiš fakultet.
Možda da odeš do biroa za zapošljavanje i vidiš koja su zanimanja najtraženija.
Mislim da ti nisam puno pomogao, ali možda se jave drugi forumaši..?
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#4 Re: Koji fakultet upisati

Post by SpecialOffer »

Upisi nesto sa cim mozes naci posao van granica BiH i dok studiras uporedno uci jezik. U ovakvoj situaciji sve drugo je promasaj.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#5 Re: Koji fakultet upisati

Post by Luminocity102 »

_huzzah_001 wrote: 21/09/2021 07:18 Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
:-) Nema dobrog faksa bez matematike :?:
Pogrešno znaš onda, ima itekako dobrih fakulteta bez matematike, prije svega medicinska grupacija - medicina, farmaceutski, stomatologija (iako je diskutabilna i ona osim ako nećeš otvarati privatnu ordinaciju), pa i zdravstvene studije ako ne kod nas, u inostranstvu su vrh.
Preporučio bih ti da gledaš dvije strane, jedna ono što bi voljela izučavati i što te zanima, a druga prosperitetni fakulteti za koje raste potražnja, npr. IT struka, i probaj vidjeti gdje ima najviše preklapanja, gdje se najviše vidiš.
Ili koristi se malo procesom eliminacije, izlistaj sve moguće fakultete u gradovima u kojima planiraš studirati i eliminiraj one za koje si 100% sigurna da ne bi studirala, makar ti bio zagarantovan izvanredno plaćen posao dan nakon dobijanja diplome tog određenog fakulteta.
maayaa
Posts: 1
Joined: 30/09/2021 09:39

#6 Re: Koji fakultet upisati

Post by maayaa »

Na osnovu ovoga sto si napisala, tesko da ti neko moze dati savjet. Ako ti ne ide matematika, u kojim predmetima si dobra, koje volis? Najbitnije od svega je sta tebe zanima jer faks trebas birati pod pretpostavkom da ces se poslom za koji se skolujes baviti ostatak zivota i to bi trebalo biti nesto sto volis.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#7 Re: Koji fakultet upisati

Post by FunkyzeitGames »

_huzzah_001 wrote: 21/09/2021 07:18 Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
Koji su ti hobiji i oblasti interesovanja? Voliš li medicinu, hemiju, biologiju, crtanje, video editovanje, video igre? Generalno ganjaj nešto sa čim ćeš moći da stvaraš neki proizvod, bilo fizički ili digitalni, i nemoj da te ljudi obeshrabruju sa "ma ne može to kod nas, gledaj da se uvališ na budžet".
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#8 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

_huzzah_001 wrote: 21/09/2021 07:18 Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
Ako planiras ostat ovdje i negdje se uhljebit, tj ako ti tata ima kancelariju pa te uvali negdje ili tako, onda definitvno u Travniku, negdje privatno da ne razbijas glavu, samo platis i to je to. Radis prije svih ostalih.

Ako ces realno, ovdje se ne isplati nikakav fax upisati, ako iole mislis na svoju buducnost i planiras imati djecu. Pogotovo se ne isplati studirat Ganicev, Burch gdje iskesas po 10 000-12 0000 samo godinu, a gdje je zivot i ostalo. Kad mi kaze studira dizajn na IUSU, godina 10k, pa za te pare komotono studiras ga u Milanu, gdje je i najpoznatiji takav zanat na svijetu. :lol:

Dakle, moj dobronamjeran savjeti ti je da se fatas noge, vani ti je BESPLATNO studiranje. Dakle u Njemackoj i Sloveniji imas besplatno skolovanje potpuno, ne placas nista, ako ti roditelji imalo imalo love neka te posalju, i onda radis i studiras tamo i ostanes. Nemoj da se zajebavas ovdje sa ovim uhljupima i da ti seljacine budu sefovi koji nemaju ni osnovne skole.
User avatar
donnie_darko
Posts: 992
Joined: 11/11/2017 22:49

#9 Re: Koji fakultet upisati

Post by donnie_darko »

O arhitekturi ne razmisljaj! Osim ako ti roditelji imaju dovoljno novca za recimo Burch ili ius.
Znam toliko puno ljudi koji su upisali arh jer eto ne znaju matematiku a tu kao nema matematiko i podobro se zeznuli
Last edited by donnie_darko on 02/10/2021 17:00, edited 1 time in total.
User avatar
dembele
Posts: 2723
Joined: 19/06/2014 09:15

#10 Re: Koji fakultet upisati

Post by dembele »

SDA Akademija
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#11 Re: Koji fakultet upisati

Post by black_adrian »

goethe.de
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#12 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

Vani je bolje studirat, prvo sto je lakse, drugo sto se ne zamaras nebitnim stvarima i ne bubas, trece sto se opredjelis za nesto sto ti zelis, vise prakse, i ono najvaznije, imas medjunarodno priznatu diplomu i cesto vec na 4 godini veoma stabilan i dobar posao.

Na javnim univerzitetima u Njemackoj skolovanje je besplatno, ne placa se nista, kao za nas i u Sloveniji zbog bilateralnog sporazuma. Znaci 5-10k eura na racun i fataj se noge. Svakako ces sve to vratiti kroz rad vec tamo uz studij.
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#13 Re: Koji fakultet upisati

Post by profatr »

Bez matematike ne možeš ništa od stem područja ali ti ostaju humanističke znanosti, jezici i sl. U Travniku možeš i elektrotehniku završiti bez matematike, ali to je onda samo papir i to bijedan.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#14 Re: Koji fakultet upisati

Post by Iker C »

Ako si zensko zaposli se u Premier, plata oko 800,900KM, za 48 mjeseci koje bi studirala zaradices oko 40 000 KM. Ako si spretna upisi kurs manikirstva, tu ces ozbiljnu lovu zaraditi.
Ako si muskarac, budi security, 650 KM plata ili jos bolje pocni raditi na gradjevini, za 4 godine ces biti ozbiljan majstor. Nakon toga kupis diplomu gradjevinske skole u Sirokom i postanes sef.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#15 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

profatr wrote: 02/10/2021 17:02 Bez matematike ne možeš ništa od stem područja ali ti ostaju humanističke znanosti, jezici i sl. U Travniku možeš i elektrotehniku završiti bez matematike, ali to je onda samo papir i to bijedan.
Nije to bijedan papir ako ima nekog da ga zaposli. Drugo, koliko ja znam to su priznate diplome vani, nazalost. Znam x primjera koji sa tom diplomom recimo IT rade sad vani. Ako diplomu prizna nase ministarstvo, druga drzava je obavezna da je prizna isto tako.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#16 Re: Koji fakultet upisati

Post by Osim_13 »

deogest wrote: 02/10/2021 17:02 Vani je bolje studirat, prvo sto je lakse, drugo sto se ne zamaras nebitnim stvarima i ne bubas, trece sto se opredjelis za nesto sto ti zelis, vise prakse, i ono najvaznije, imas medjunarodno priznatu diplomu i cesto vec na 4 godini veoma stabilan i dobar posao.

Na javnim univerzitetima u Njemackoj skolovanje je besplatno, ne placa se nista, kao za nas i u Sloveniji zbog bilateralnog sporazuma. Znaci 5-10k eura na racun i fataj se noge. Svakako ces sve to vratiti kroz rad vec tamo uz studij.
Nije to baš lako za izvesti kako ti pišeš.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#17 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

Osim_13 wrote: 02/10/2021 17:14
deogest wrote: 02/10/2021 17:02 Vani je bolje studirat, prvo sto je lakse, drugo sto se ne zamaras nebitnim stvarima i ne bubas, trece sto se opredjelis za nesto sto ti zelis, vise prakse, i ono najvaznije, imas medjunarodno priznatu diplomu i cesto vec na 4 godini veoma stabilan i dobar posao.

Na javnim univerzitetima u Njemackoj skolovanje je besplatno, ne placa se nista, kao za nas i u Sloveniji zbog bilateralnog sporazuma. Znaci 5-10k eura na racun i fataj se noge. Svakako ces sve to vratiti kroz rad vec tamo uz studij.
Nije to baš lako za izvesti kako ti pišeš.
Naprotiv, ako imas pare, na studij vani se vrlo vrlo lako upisati. To je cak najlaksi nacin da dobijes vizu i pobjegnes iz ove drzave. Bez novca nema nista, logicno. Masa ljudi je otisla jos prije 10 godina tako da studira. Sad jos i vise. Cak mozes i na preskolovavanje, ausbildung gdje i radis, primas platu i ides u skolu.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#18 Re: Koji fakultet upisati

Post by Osim_13 »

Pa mali je procenat ljudi koji može priuštiti to sebi, na to sam i mislio.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19 Re: Koji fakultet upisati

Post by JohnnyS »

donnie_darko wrote: 02/10/2021 16:59 O arhitekturi ne razmisljaj! Osim ako ti roditelji imaju dovoljno novca za recimo Burch ili ius.
Znam toliko puno ljudi koji su upisali arh jer eto ne znaju matematiku a tu kao nema matematiko i podobro se zeznuli


Kako na arhitekturi nema matematike, tko je to mogao i pomisliti :D
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#20 Re: Koji fakultet upisati

Post by Osim_13 »

Pravo brate, ko sav normalan svijet :mrgreen:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#21 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

Osim_13 wrote: 02/10/2021 17:21 Pa mali je procenat ljudi koji može priuštiti to sebi, na to sam i mislio.
Pa koliko dadnu ovdje na studiranje, dodje to priblizna cifra. Zamisli ko nije iz Sarajeva. Skolarina i zivot za godinu dana ti je otprilike 10 000 KM. Kazem, normalno da zivis a ne ko stoka sa petoricom. Pa to onda pomnozi sa 4 godine i eto.

Dosta ljudi posudi od rodjaka samo da ih stavi na racun pa onda kad dodju tamo, vrate mu ih a oni tamo rade svakako i skoluju se. U svakom slucaju bolje nego ovdje.
DrinaBH
Posts: 270
Joined: 02/10/2021 11:58

#22 Re: Koji fakultet upisati

Post by DrinaBH »

Bilo koji tehnički (elektotehnički, mašinski ili tehnološki).
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#23 Re: Koji fakultet upisati

Post by cenecimoveocino »

S obzirom da nevolis/ne znas matematiku, fataj se Graza i upisi gore pravni fakultet, studiraj i uporedno radi, zavrsi ga kroz 8-10 godina i to je to. Ja sam ovdje zavrsio pravni, ali sada da upisujem odmah bih se hvatao Graza i gore upisao jer sam napravio gresku sto to odmah nisam uradio kada sam fax upisivao.

Ako ti roditelji imaju novca, slobodno upisi npr. Burch ili IUS, neki odsjek za IT, Computer science ili arhitekturu, nemoj se plasit matematike toliko, ako nisi glup mozes je polozit vala za 6. Ja sam se plasio matematike pa nisam nesto od ovoga upisao, sada s ove tacke vidim da sam pogrijesio sto sam se plasio matematike, pa jebemu mater vjezbo bi je godinu dana i valjda bi proso i dobio 6 i izvukao se prve godine gdje je ona potrebna. :skoljka:
Kad vidim kakvih glupana zavrsava Burch ili IUS za IT tacno me zaboli savjest sto nisam to upisao al et :evil: :evil:

Mozes vala i medicinski pokusat, ovdje u Zenici znam bruku raje koja idu na medf.unze, imas fiziku i hemiju na prvoj godini gdje ti treba racunanje tj. matematicke operacije, poslije sjedi i bubaj, klasicni pravni fax samo 5x obimniji.

Uglavnom, ne budi glup i retardiran pa da upises diplomatiju, kriminalistiku ili nesto tog tipa gdje posao bez stele neces naci.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#24 Re: Koji fakultet upisati

Post by Forsaken »

jebte, glavni uslov u odabiru faxa kod nas je : "imal matematike" :D zalosno.

pa "matematika" je nesto sa cime cete se boriti ostatak zivota. i ne govorim o matematici kao predmetu vec o "matematici" kao simbolu za sve sto je tesko. koji god fax da zavrsis i pocnes bilo sta raditi moraces uciti( osim ako nisi na drzavnoj sisi onda jebga mozes i preskocit ovaj topic). zato uzmi ono u cemu si najslabiji, i razvali ga jebem ga. ako se sad bojite izazova pa cekajte dok vas "real life" poklopi nakon studija ....

meh, izvinjavam se na rantu, nije bas relevantan za topic. jedini savjet koji bi mogao dati je: radi ono sto volis. ako ce te matematika sprijeciti da to radis onda bas i ne volis to dovoljno. nemoj bezze upisivat neke faxove samo jer nema matematike jer ces bezze sebe zajebat...
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#25 Re: Koji fakultet upisati

Post by Qler »

Veterinu :) al moraš biti dobra iz hemije :)
Post Reply