Koji fakultet upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
punomasnahurmasica
Posts: 4
Joined: 22/04/2020 16:48

#1 Koji fakultet upisati?

Post by punomasnahurmasica »

Pozdrav,
Nadam se da mi neko može pomoći da otklonim dileme koje imam vezano za to šta da upišem nakon srednje.Živim u Konjicu gdje baš i nema nekog izbora.Mislim da sam poprilično svestrana osoba tako da nisam sigurna koji je pravi izbor.ETF ne bih možda upisala zbog toga što mi fizika nije baš najomiljenija,a ni PMF jer ne bih baš da budem profesor poslije.Imam naklonost prema programiranju ali ne znam da li je FIT dobar izbor s obzirom da u većini slučajeva "proizvodi" isključivo programere.Dosta me zanima i svijet biznisa,ali ne bih baš da budem računovođa.
Tako da me interesuje da li neko ima neki savjet šta mi je činiti.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Nierika »

Ja ti savjetujem da pronađeš ljude koji se bave svakim od zanimanja koje si navela, provedeš s njima koji dan na poslu i pokušaš se zamisliti u ulozi. :-D Isto vrijedi i za predavanja (ako su otvorenog tipa i može se ući). Odnosno, pokušaj što više impresija prikupiti iz prve ruke, tuđa iskustva su obojena subjektivnim doživljajem i u odnosu na njihove vlastite afinitete. :D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3 Re: Koji fakultet upisati?

Post by cenecimoveocino »

Nešto oko računar/tehnike uglavnom :thumbup:
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#4 Re: Koji fakultet upisati?

Post by sagosen »

punomasnahurmasica wrote: 29/04/2020 12:10 Pozdrav,
Nadam se da mi neko može pomoći da otklonim dileme koje imam vezano za to šta da upišem nakon srednje.Živim u Konjicu gdje baš i nema nekog izbora.Mislim da sam poprilično svestrana osoba tako da nisam sigurna koji je pravi izbor.ETF ne bih možda upisala zbog toga što mi fizika nije baš najomiljenija,a ni PMF jer ne bih baš da budem profesor poslije.Imam naklonost prema programiranju ali ne znam da li je FIT dobar izbor s obzirom da u većini slučajeva "proizvodi" isključivo programere.Dosta me zanima i svijet biznisa,ali ne bih baš da budem računovođa.
Tako da me interesuje da li neko ima neki savjet šta mi je činiti.
Pogledaj negdje ako ima smjer Poslovna informatika, mislim da nećeš pogriješiti ako to upišeš, ali opet sve zavisi od tebe. Ove idiote što ti predlažu Travnik i Kiselja nešto iz ironije, razumi ih, dosadno im je u životu, pa eto idu neku pametnu prosut na klix forumu
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5 Re: Koji fakultet upisati?

Post by pinkman »

punomasnahurmasica wrote: 29/04/2020 12:10 Pozdrav,
Nadam se da mi neko može pomoći da otklonim dileme koje imam vezano za to šta da upišem nakon srednje.Živim u Konjicu gdje baš i nema nekog izbora.Mislim da sam poprilično svestrana osoba tako da nisam sigurna koji je pravi izbor.ETF ne bih možda upisala zbog toga što mi fizika nije baš najomiljenija,a ni PMF jer ne bih baš da budem profesor poslije.Imam naklonost prema programiranju ali ne znam da li je FIT dobar izbor s obzirom da u većini slučajeva "proizvodi" isključivo programere.Dosta me zanima i svijet biznisa,ali ne bih baš da budem računovođa.
Tako da me interesuje da li neko ima neki savjet šta mi je činiti.
Fiziku mozes poloziti za sesticu ako nista. To je predmet jedan, mada ima i predmet "Osnove elektrotehnike" koji ti se mozda nece svdjeti. Na FIT-u nema fizike, ali ako neces preseliti u Mostar onda je mozda bolje da ne upisujes.

U sustini, sta god odaberes ti ces da nauciti koliko budes htjela. Budi svjesna da je svijet programiranja takav da jako brzo napreduje i ako nisi spremna na ucenje i izvan fakulteta onda ne znam koliko je to za tebe.

Ekonomija nije losa, ali ako sutra budes htjela ici izvan BiH - to ce ti biti lakse sa ETF. Ako je vec ekonomija, onda razmisli o ucenju digitalnog marketinga, ali i za to je dobro imati neke tehnicke osnove kao sto je HTML npr. Znaci, bas najosnovnije, ali opet na ekonomiji neces puno nauciti o digitalnom marketingu. Puno je tu razne zastarjele teorije i nebitnih stvari.

Da sam na tvom mjestu ja bih FIT ili ETF, ali i PMF je skroz ok. Imas primjenjenu matematiku tako da danas takvi rade u bankama, osiguravajucim drustvima, itd. To ti moze dati dobar background ako zelis raditi data science, masinsko ucenje i sl. A imaju i odsjek "Teorijska kompjuterska nastava".
punomasnahurmasica
Posts: 4
Joined: 22/04/2020 16:48

#6 Re: Koji fakultet upisati?

Post by punomasnahurmasica »

Nierika wrote: 29/04/2020 12:47 Ja ti savjetujem da pronađeš ljude koji se bave svakim od zanimanja koje si navela, provedeš s njima koji dan na poslu i pokušaš se zamisliti u ulozi. :-D Isto vrijedi i za predavanja (ako su otvorenog tipa i može se ući). Odnosno, pokušaj što više impresija prikupiti iz prve ruke, tuđa iskustva su obojena subjektivnim doživljajem i u odnosu na njihove vlastite afinitete. :D
Ne znam koliko je to izvodivo,ali svakako hvala na savjetu. :)
punomasnahurmasica
Posts: 4
Joined: 22/04/2020 16:48

#7 Re: Koji fakultet upisati?

Post by punomasnahurmasica »

IkaIJ wrote: 29/04/2020 21:21
punomasnahurmasica wrote: 29/04/2020 12:10 Pozdrav,
Nadam se da mi neko može pomoći da otklonim dileme koje imam vezano za to šta da upišem nakon srednje.Živim u Konjicu gdje baš i nema nekog izbora.Mislim da sam poprilično svestrana osoba tako da nisam sigurna koji je pravi izbor.ETF ne bih možda upisala zbog toga što mi fizika nije baš najomiljenija,a ni PMF jer ne bih baš da budem profesor poslije.Imam naklonost prema programiranju ali ne znam da li je FIT dobar izbor s obzirom da u većini slučajeva "proizvodi" isključivo programere.Dosta me zanima i svijet biznisa,ali ne bih baš da budem računovođa.
Tako da me interesuje da li neko ima neki savjet šta mi je činiti.
Pogledaj negdje ako ima smjer Poslovna informatika, mislim da nećeš pogriješiti ako to upišeš, ali opet sve zavisi od tebe. Ove idiote što ti predlažu Travnik i Kiselja nešto iz ironije, razumi ih, dosadno im je u životu, pa eto idu neku pametnu prosut na klix forumu
Svakako ću se raspitati.Hvala mnogo.
punomasnahurmasica
Posts: 4
Joined: 22/04/2020 16:48

#8 Re: Koji fakultet upisati?

Post by punomasnahurmasica »

pinkman wrote: 29/04/2020 22:16
punomasnahurmasica wrote: 29/04/2020 12:10 Pozdrav,
Nadam se da mi neko može pomoći da otklonim dileme koje imam vezano za to šta da upišem nakon srednje.Živim u Konjicu gdje baš i nema nekog izbora.Mislim da sam poprilično svestrana osoba tako da nisam sigurna koji je pravi izbor.ETF ne bih možda upisala zbog toga što mi fizika nije baš najomiljenija,a ni PMF jer ne bih baš da budem profesor poslije.Imam naklonost prema programiranju ali ne znam da li je FIT dobar izbor s obzirom da u većini slučajeva "proizvodi" isključivo programere.Dosta me zanima i svijet biznisa,ali ne bih baš da budem računovođa.
Tako da me interesuje da li neko ima neki savjet šta mi je činiti.
Fiziku mozes poloziti za sesticu ako nista. To je predmet jedan, mada ima i predmet "Osnove elektrotehnike" koji ti se mozda nece svdjeti. Na FIT-u nema fizike, ali ako neces preseliti u Mostar onda je mozda bolje da ne upisujes.

U sustini, sta god odaberes ti ces da nauciti koliko budes htjela. Budi svjesna da je svijet programiranja takav da jako brzo napreduje i ako nisi spremna na ucenje i izvan fakulteta onda ne znam koliko je to za tebe.

Ekonomija nije losa, ali ako sutra budes htjela ici izvan BiH - to ce ti biti lakse sa ETF. Ako je vec ekonomija, onda razmisli o ucenju digitalnog marketinga, ali i za to je dobro imati neke tehnicke osnove kao sto je HTML npr. Znaci, bas najosnovnije, ali opet na ekonomiji neces puno nauciti o digitalnom marketingu. Puno je tu razne zastarjele teorije i nebitnih stvari.

Da sam na tvom mjestu ja bih FIT ili ETF, ali i PMF je skroz ok. Imas primjenjenu matematiku tako da danas takvi rade u bankama, osiguravajucim drustvima, itd. To ti moze dati dobar background ako zelis raditi data science, masinsko ucenje i sl. A imaju i odsjek "Teorijska kompjuterska nastava".
Svjesna sam da se poprilično sve razvija jako brzo i zaista nemam problema sa organizacijom svoga vremena i time da sjednem i naučim,zato mislim da ne bi bilo većih problema.Hvala svakako. :)
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9 Re: Koji fakultet upisati?

Post by starii »

Koliko sa čuo svi studenti sa Burcha lako nalaze posao na zapadu.
malaxy_62
Posts: 2
Joined: 22/04/2020 09:47

#10 Re: Koji fakultet upisati?

Post by malaxy_62 »

Imala sam istu dilemu. Iz Mostara sam i htjela sam upisati ETF ili mašinstvo u Sarajevu, ali nisam ipak željela sasvim u tom smjeru inžinjerstva, već i nešto oko biznisa, ali i programiranja. Matematika mi je išla odlično, ali ne bih se usudila samo to odabrati kao profesiju. Osoba sam kojoj brzo dosade stvari. Pa sam jedno vrijeme bila ubijeđena da ću upisati dva faksa.. :lol:

Onda naiđem na ideju studijskog programa Poslovna Informatika, informišem se, i skontam da nema u Sarajevu dodiplomski, već samo kao master studij, i onda saznam da ovdje u Mostaru postoji takav studij, oformljen prije otprilike 5 godina. Odlučim da upišem.

Sad sam druga godina i iskreno mnogo mi se sviđa. To ti je sinteza FIT-a i ekonomije, imaš sve najbitnije predmete: programiranje, matematika, statistika, menadžment, marketing, pravo, baze podataka, računovodstvo, poslovna inteligencija, mreže itd.. Svaki semestar nešto novo, tako da se razletim na milion strana, nije jednolično i ne dosadi mi.

Također imaš i DL način, ne moraš biti redovan student, ako ne želiš da mijenjaš mjesto boravka.

Iskreno preporučujem!

P.S. Još uvijek nije uveden prijemni ispit, neki kažu da će biti ove godine, ali ako ne bude onda se može upasti na dobre ocjene iz srednje, takmičenja itd. Sretno!
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11 Re: Koji fakultet upisati?

Post by pinkman »

malaxy_62 wrote: 30/04/2020 11:15 Imala sam istu dilemu. Iz Mostara sam i htjela sam upisati ETF ili mašinstvo u Sarajevu, ali nisam ipak željela sasvim u tom smjeru inžinjerstva, već i nešto oko biznisa, ali i programiranja. Matematika mi je išla odlično, ali ne bih se usudila samo to odabrati kao profesiju. Osoba sam kojoj brzo dosade stvari. Pa sam jedno vrijeme bila ubijeđena da ću upisati dva faksa.. :lol:

Onda naiđem na ideju studijskog programa Poslovna Informatika, informišem se, i skontam da nema u Sarajevu dodiplomski, već samo kao master studij, i onda saznam da ovdje u Mostaru postoji takav studij, oformljen prije otprilike 5 godina. Odlučim da upišem.

Sad sam druga godina i iskreno mnogo mi se sviđa. To ti je sinteza FIT-a i ekonomije, imaš sve najbitnije predmete: programiranje, matematika, statistika, menadžment, marketing, pravo, baze podataka, računovodstvo, poslovna inteligencija, mreže itd.. Svaki semestar nešto novo, tako da se razletim na milion strana, nije jednolično i ne dosadi mi.

Također imaš i DL način, ne moraš biti redovan student, ako ne želiš da mijenjaš mjesto boravka.

Iskreno preporučujem!

P.S. Još uvijek nije uveden prijemni ispit, neki kažu da će biti ove godine, ali ako ne bude onda se može upasti na dobre ocjene iz srednje, takmičenja itd. Sretno!
Ima li drugi ciklus? Sta je sa mastera - nisi ni FIT ni EF?
malaxy_62
Posts: 2
Joined: 22/04/2020 09:47

#12 Re: Koji fakultet upisati?

Post by malaxy_62 »

pinkman wrote: 01/05/2020 13:32
malaxy_62 wrote: 30/04/2020 11:15 Imala sam istu dilemu. Iz Mostara sam i htjela sam upisati ETF ili mašinstvo u Sarajevu, ali nisam ipak željela sasvim u tom smjeru inžinjerstva, već i nešto oko biznisa, ali i programiranja. Matematika mi je išla odlično, ali ne bih se usudila samo to odabrati kao profesiju. Osoba sam kojoj brzo dosade stvari. Pa sam jedno vrijeme bila ubijeđena da ću upisati dva faksa.. :lol:

Onda naiđem na ideju studijskog programa Poslovna Informatika, informišem se, i skontam da nema u Sarajevu dodiplomski, već samo kao master studij, i onda saznam da ovdje u Mostaru postoji takav studij, oformljen prije otprilike 5 godina. Odlučim da upišem.

Sad sam druga godina i iskreno mnogo mi se sviđa. To ti je sinteza FIT-a i ekonomije, imaš sve najbitnije predmete: programiranje, matematika, statistika, menadžment, marketing, pravo, baze podataka, računovodstvo, poslovna inteligencija, mreže itd.. Svaki semestar nešto novo, tako da se razletim na milion strana, nije jednolično i ne dosadi mi.

Također imaš i DL način, ne moraš biti redovan student, ako ne želiš da mijenjaš mjesto boravka.

Iskreno preporučujem!

P.S. Još uvijek nije uveden prijemni ispit, neki kažu da će biti ove godine, ali ako ne bude onda se može upasti na dobre ocjene iz srednje, takmičenja itd. Sretno!
Ima li drugi ciklus? Sta je sa mastera - nisi ni FIT ni EF?
Imaš II ciklus na Poslovnoj informatici, samo nastaviš sa istim usmjerenjem. A možeš nastaviti FIT ili EF ako ti u međuvremenu nešto bude privlačnije ili nešto skroz deseto. Evo stavila sam link sa stranice, pa pogledaj tu imaš sve za master studij PI.

https://ef.unmo.ba/Novosti/Pregled/333
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#13 Re: Koji fakultet upisati?

Post by pinkman »

malaxy_62 wrote: 01/05/2020 23:01
pinkman wrote: 01/05/2020 13:32
malaxy_62 wrote: 30/04/2020 11:15 Imala sam istu dilemu. Iz Mostara sam i htjela sam upisati ETF ili mašinstvo u Sarajevu, ali nisam ipak željela sasvim u tom smjeru inžinjerstva, već i nešto oko biznisa, ali i programiranja. Matematika mi je išla odlično, ali ne bih se usudila samo to odabrati kao profesiju. Osoba sam kojoj brzo dosade stvari. Pa sam jedno vrijeme bila ubijeđena da ću upisati dva faksa.. :lol:

Onda naiđem na ideju studijskog programa Poslovna Informatika, informišem se, i skontam da nema u Sarajevu dodiplomski, već samo kao master studij, i onda saznam da ovdje u Mostaru postoji takav studij, oformljen prije otprilike 5 godina. Odlučim da upišem.

Sad sam druga godina i iskreno mnogo mi se sviđa. To ti je sinteza FIT-a i ekonomije, imaš sve najbitnije predmete: programiranje, matematika, statistika, menadžment, marketing, pravo, baze podataka, računovodstvo, poslovna inteligencija, mreže itd.. Svaki semestar nešto novo, tako da se razletim na milion strana, nije jednolično i ne dosadi mi.

Također imaš i DL način, ne moraš biti redovan student, ako ne želiš da mijenjaš mjesto boravka.

Iskreno preporučujem!

P.S. Još uvijek nije uveden prijemni ispit, neki kažu da će biti ove godine, ali ako ne bude onda se može upasti na dobre ocjene iz srednje, takmičenja itd. Sretno!
Ima li drugi ciklus? Sta je sa mastera - nisi ni FIT ni EF?
Imaš II ciklus na Poslovnoj informatici, samo nastaviš sa istim usmjerenjem. A možeš nastaviti FIT ili EF ako ti u međuvremenu nešto bude privlačnije ili nešto skroz deseto. Evo stavila sam link sa stranice, pa pogledaj tu imaš sve za master studij PI.

https://ef.unmo.ba/Novosti/Pregled/333
Hvala, ali nema plan i program nigdje na netu. Barem ja nisam mogao naci.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#14 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Ena432 »

Zdravo svima! Potrebna mi je pomoc vezano za upis na fakultet. Sada su mi u opticaju 2 fakulteta efsa i pfsa. Znam da su dva potpuno razlicita fakulteta ali eto to me privlaci. Efsa vps bih zapravo upisala odmah ali strah me matematike, uopste nisam dobra u matematici.. znam da nema predmet mat na vps ali ima tih mat zadataka na ostalim predmetima pa ne znam koliko je to tesko. Pravni mi je okej, mada me opet malo vise privlaci ekonomija. Sta vi mislite koji je bolji izbor od ova dva fakulteta? Neki savjet??
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12793
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#15 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Evolution_IV »

Sto te strah matematike,pa nije ETF/Masinstvo,ekonomija ti je bolja jer ima kakav takav prosperitet :)
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#16 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Ena432 »

Evolution_IV wrote: 16/04/2021 18:13 Sto te strah matematike,pa nije ETF/Masinstvo,ekonomija ti je bolja jer ima kakav takav prosperitet :)
Ne znam, u srednjoj sam se uvijek provlacila matematiku, nikad mi nije isla..pa me strah da ne izgubim godine zbog mat..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12793
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#17 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Evolution_IV »

Ena432 wrote: 16/04/2021 19:31
Evolution_IV wrote: 16/04/2021 18:13 Sto te strah matematike,pa nije ETF/Masinstvo,ekonomija ti je bolja jer ima kakav takav prosperitet :)
Ne znam, u srednjoj sam se uvijek provlacila matematiku, nikad mi nije isla..pa me strah da ne izgubim godine zbog mat..
koji je fax za jezike??,po mogucnosti engleski i njemacki da studiras...ja bi to na tvom mjestu,ako vec neces matematiku,pfsa vecina ide da zavrsi i da ih neko uvali stelom u drzavne institucije,a ako ces posteno nema hljeba od tog,razmisli o tome :)
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#18 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Ena432 »

Evolution_IV wrote: 16/04/2021 23:48
Ena432 wrote: 16/04/2021 19:31
Evolution_IV wrote: 16/04/2021 18:13 Sto te strah matematike,pa nije ETF/Masinstvo,ekonomija ti je bolja jer ima kakav takav prosperitet :)
Ne znam, u srednjoj sam se uvijek provlacila matematiku, nikad mi nije isla..pa me strah da ne izgubim godine zbog mat..
koji je fax za jezike??,po mogucnosti engleski i njemacki da studiras...ja bi to na tvom mjestu,ako vec neces matematiku,pfsa vecina ide da zavrsi i da ih neko uvali stelom u drzavne institucije,a ako ces posteno nema hljeba od tog,razmisli o tome :)
Pa razmisljala sam studirati turski jezik, vec znam poprilicno ali opet gledam sta kasnije..ne vidim se kao nastavnica i sl. Ne bih mogla sa ucenicima raditi :roll:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12793
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#19 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Evolution_IV »

Ena432 wrote: 17/04/2021 02:52
Evolution_IV wrote: 16/04/2021 23:48
Ena432 wrote: 16/04/2021 19:31

Ne znam, u srednjoj sam se uvijek provlacila matematiku, nikad mi nije isla..pa me strah da ne izgubim godine zbog mat..
koji je fax za jezike??,po mogucnosti engleski i njemacki da studiras...ja bi to na tvom mjestu,ako vec neces matematiku,pfsa vecina ide da zavrsi i da ih neko uvali stelom u drzavne institucije,a ako ces posteno nema hljeba od tog,razmisli o tome :)
Pa razmisljala sam studirati turski jezik, vec znam poprilicno ali opet gledam sta kasnije..ne vidim se kao nastavnica i sl. Ne bih mogla sa ucenicima raditi :roll:
Ma kakav turski,nemq od njega neke pare,sa ova 2 koja sam naveo mozes svasta,profesor,prevodioc a ako bas imas srece radit za neku ambasadu i slicno :)

Ako vec neces ove popularnije jezike onda ekonomija...
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#20 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Ena432 »

Evolution_IV wrote: 17/04/2021 13:20
Ena432 wrote: 17/04/2021 02:52
Evolution_IV wrote: 16/04/2021 23:48
koji je fax za jezike??,po mogucnosti engleski i njemacki da studiras...ja bi to na tvom mjestu,ako vec neces matematiku,pfsa vecina ide da zavrsi i da ih neko uvali stelom u drzavne institucije,a ako ces posteno nema hljeba od tog,razmisli o tome :)
Pa razmisljala sam studirati turski jezik, vec znam poprilicno ali opet gledam sta kasnije..ne vidim se kao nastavnica i sl. Ne bih mogla sa ucenicima raditi :roll:
Ma kakav turski,nemq od njega neke pare,sa ova 2 koja sam naveo mozes svasta,profesor,prevodioc a ako bas imas srece radit za neku ambasadu i slicno :)

Ako vec neces ove popularnije jezike onda ekonomija...
Pokusat cu onda sa ekonomijom, valjda ni mat na vps nije toliko strasna..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12793
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#21 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Evolution_IV »

Ena432 wrote: 17/04/2021 14:38

Pokusat cu onda sa ekonomijom, valjda ni mat na vps nije toliko strasna..
sretno!!! :)
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#22 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Amir_575 »

Pozdrav! Da li mi može neko pomoći oko upisa na fakultet. Trenutno sam srednja tehnička škola(prehrambeni tehničar). Odličan sam učenik. Dvoumim se oko upisa na dva fakulteta. Da li da upišem PMF Sarajevo ili PPF Sarajevo. Zanima me kakvi su to fakulteti, da li je teško, ima li prijemni ispit, kakvi su profesori.... Najviše bih volio upisati PMF Sarajevo, odsjek biologija. Da li na ovom fakultetu ima prijemni ispit, može li se na ovaj fakultet, tj. na ovaj odsjek biologija upisati ako u srednjoj školi nisam imao biologiju. Ako mi ko može pomoći, unaprijed hvala! Kakav je PPF Sarajevo (odsjek prehrambena tehnologija). Da li je teško, koji su predmeti, neka lična iskustva, kakvi su profesori.... Zanima me koji je za mene fakultet bolji, da li Prirodno - matematički fakultet ili Poljoprivredno - prehrambeni fakultet. Da li neko zna kakav je fakultet za nutricionizam. Ako neko ima svoje neko iskustvo i da mi može pomoći oko odabira, hvala!
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Truba »

Djeco ako znate matematiku samo etf
Ako volite strebat i biologiju...medicinu
Ako imate obiteljski biznis...nastavite ga s nekim faksom vandredno

Ako ste iz imucne obitelji birajte sto volite al da donosi kes...farmacija arhitektura strojarstvo...
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#24 Re: Koji fakultet upisati?

Post by ProgramskiJezik »

Amir_575 wrote: 28/04/2021 09:35 Pozdrav! Da li mi može neko pomoći oko upisa na fakultet. Trenutno sam srednja tehnička škola(prehrambeni tehničar). Odličan sam učenik. Dvoumim se oko upisa na dva fakulteta. Da li da upišem PMF Sarajevo ili PPF Sarajevo. Zanima me kakvi su to fakulteti, da li je teško, ima li prijemni ispit, kakvi su profesori.... Najviše bih volio upisati PMF Sarajevo, odsjek biologija. Da li na ovom fakultetu ima prijemni ispit, može li se na ovaj fakultet, tj. na ovaj odsjek biologija upisati ako u srednjoj školi nisam imao biologiju. Ako mi ko može pomoći, unaprijed hvala! Kakav je PPF Sarajevo (odsjek prehrambena tehnologija). Da li je teško, koji su predmeti, neka lična iskustva, kakvi su profesori.... Zanima me koji je za mene fakultet bolji, da li Prirodno - matematički fakultet ili Poljoprivredno - prehrambeni fakultet. Da li neko zna kakav je fakultet za nutricionizam. Ako neko ima svoje neko iskustvo i da mi može pomoći oko odabira, hvala!
samo cu ti ovo iz iskustva rec, imam prijatelje koji su zavrsili oba PMF Biologiju i Poljoprivredni i moji prijatelji jedva kraj sa krajem sastavljaju ili ne rade nigdje, samo na crno. Ako nemas zemljiste ili nemas konkretno plan nakon fakulteta dobro razmisli. Ja sam uvijek govorio "studiraj sta volis uvijek ces moc naci posao" al kako vrijeme i situacija odmice cudno je nije bas vise tako.

Jucer je prijatelj sa Poljoprivrede poslao CV i Cover letter na par firmi u Njemackoj, ocekuje nesta.. nije mu posao Mangelberuf pa vjerovatno ce malo teze naci posao sa tim.. al eto pokusat ce nema sta drugo.. tako da vidi sta planiras ostajati u BiH ili ici vani, kakva je situacija sa poslovima raspitaj se sa ljudima koji su vec zavrsili ima ih ovdje sigurno vidi sta ti oni preporucuju.
alfabeta6828
Posts: 1
Joined: 11/05/2021 18:12

#25 Re: Koji fakultet upisati?

Post by alfabeta6828 »

Pozdrav raja! Zanima me da li neko nesto zna o FET-u u Tuzli? Razmisljala sam ove godine da se upisem. Iskreno, nisam bila neki jak djak iz matematike al imam volju da to popravim, bila sam neka 3ica kroz srednju (iz matematike a inace sam bila vrlo dobar djak). Znam da je jako tezak fax, cak sta vise isprepadana sam jer sam cula za pojedine kako obnavljaju dosta puta neku godinu zbog nekog/nekih predmeta a prilicno su jaki iz matematike...Zanima me kakav je sad ili bar kakav je bio silabus u zadnjih 3-4 godine, kakvi su profesori, da li je stvarno tako pretesko ili samo zahtijeva disciplinu (sto mi ne bi bio problem), kakvo je gradivo i da li stvarno moras biti u najmanju ruku Nikola Tesla da bi zavrsio ovaj faks ili je dovoljno da imas volju i da si disciplinovan? Vise me je strah profesora nego samog gradiva na tom fakultetu, jer izgleda da ima par njih na losem glasu da su sitnicavi... Unaprijed hvala na odgovoru :))
Post Reply