Koji fakultet upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2451
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#76 Re: Koji fakultet upisati?

Post by cenecimoveocino »

Idem u treci razred Tehnicke skole,kakve su mi sanse da se upisem na medicinski ili poljoprivredni fakultet,jer se jednostavno nisam pronasao u matematici .
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#77 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

Zeljoooo wrote:
The Great Heisenberg wrote:
Zeljoooo wrote:Zasto mislite da je perspektivno upisati Medicinu?
Zato sto nam fali liječnika, imas zagarantovan posao ako budes htio raditi :-D
Jesi li siguran da ima zagarantovan posao? Ima li ih sa Medicinom uopste na birou?
Ja znam 5 mladih ljudi koji su završili medicinu i još su na birou. Svaki koji mi kaže da treba upisati medicinu ili mašinstvo i da imaš zagarantovan posao ja ga lijepo nabijem! Nema više ništa zagarantovano. Fakultet ne znači ništa. Biro je pun svega i svačega. Od ekonomista, pravnika, političkih nauka, inžinjera, farmaceuta do doktora. Svi oni koji su politički podobni dobiju posao i pokoji sretnik. Mito i korupcija vlada u svim sferama. Samo seliti iz BiH.
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#78 Re: Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

Zbog takvih kao ti sve se lose desava, ne bi me cudilo da opet rat izbije :-?
U mom domu zdravlja fali doktora, neki rade duple smjene a ti nesto pricas ...
Kazes da nije zagarantovano, u pravu si, ako taj sto je zavrsio hoce posao on ce otici trbuhom za kruhom, DANAS TE NIKO NECE MOLITI DA RADIS :)
U prijevodu ako si zavrsio medicinu gotovo da imas zagarantovan posao, sve zavisi od onog ko zeli posao
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#79 Re: Koji fakultet upisati?

Post by cyprus »

Kome baš idu matematika ili fizika i kome rad u obrazovanju nije mrzak, savjetujem da i upišu ove predmete na PMF-u... Onima koji ovo završe, posao je skoro pa zagarantovan u kratkom vremenskom periodu :-D

Generalno, ja bih savjetovao budućim studentima da upišu ono u čemu misle da bi bili najbolji... Također, mišljenja sam da je bolje biti među boljima u uslovno rečeno 'neperspektivnom' zanimanju, nego među slabijima u 'perspektivnom'... Onima koji su u dilemi ili koji imaju jake predispozicije za više zanimanja, savjetujem naravno da izaberu one perspektivnije među njima...

Dalje, i ja bih naglasio važnost volontiranja, učešće na raznim obukama, seminarima, aktivnostima... Da se ne lažemo, mnogi od njih jesu šuplja priča, ali ima i vrlo korisnih... U svakom slučaju, treba odnekle krenuti sa popunjavanjem CV-a... Treba i stvarati poznanstva i veze... (pritom ne mislim na rodbinske, stranačke ili novčane :oops: ) logika je jasna - što više ljudi znaš i što te više ljudi zna, lakše ćeš naći posao...

A složio bih se i sa tvrdnjom da prosjek nije nebitan... Naravno da ima i primjera gdje neko ima visok prosjek a teško nađe posao, ali realno nezaposlenost među tom populacijom je daleko manja nego među onima koji su slagali šesticu po šesticu... Stoji i da značaj prosjeka nije baš presudan, ni za zapošljanje ni za uspješnost na poslu, ali je faktor koji nije ni beznačajan... Ja recimo mislim da ne znam osobu koja je imala prosjek iznad 9, pa i iznad 8,5 da nema posao...

I još samo da izrazim duboko neslaganje sa pričom: ovdje nema života ni perspektive, odavde treba bježat... Jeste, država smo koja ima 1001 manu, ali nije ni nemoguće uspjeti... Pogotovo nema mjesta priča da se ne možeš zaposliti ako nemaš štele... Štele, mita i korupcije ima koliko hoćeš, ali daleko od toga da su sva mjesta popunjena štelom :oops:
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#80 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

The Great Heisenberg wrote:Zbog takvih kao ti sve se lose desava, ne bi me cudilo da opet rat izbije :-?
U mom domu zdravlja fali doktora, neki rade duple smjene a ti nesto pricas ...
Kazes da nije zagarantovano, u pravu si, ako taj sto je zavrsio hoce posao on ce otici trbuhom za kruhom, DANAS TE NIKO NECE MOLITI DA RADIS :)
U prijevodu ako si zavrsio medicinu gotovo da imas zagarantovan posao, sve zavisi od onog ko zeli posao
De mi pošalji u kom Domu zdravlja traže te doktore da kažem ljudima. Osijediše sikirajući se. Kakvih kao ja? Ti na osnovu mog jednog komentara sudiš i meni.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#81 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

Vi ovdje pišete želje i snove. Činjenica su sasvim drugačije i to je stvarno stanje bh. društva. Mjesto gdje se diploma ne vrednuje, ocjene takođe i gdje ljudi lažu sebe da im je dobro. Pogledajte izvještaje s biroa za zapošljavanje i Federalnog zavoda za zapošljavanje. Pogledajte koji sve profili su na birou i biće vam sve jasno. E to je stvarno stanje a ne ono što vi želite i sanjate.
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#82 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Zeljoooo »

Ima li sa Hemijom perspektive?
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#83 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Ako već znaš hemiju onda upiši farmaciju, od toga ima hljeba :thumbup:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#84 Re: Koji fakultet upisati?

Post by walter kurtz »

Zeljoooo wrote:Ima li sa Hemijom perspektive?
Image
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#85 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dinooh »

Image
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#86 Re: Koji fakultet upisati?

Post by purgatorio »

Moje mišljenje o perspektivi:
1) Geodezija je dosta tražena.
2) Zatim stomatologija, uvijek se može privatno otvoriti ordinacija.
3) Informatika na Fit i sličnim fakultetima osim etf-a.
4) nastavnička usmjerenja fizike, matematike i tehničkog.

S tim, sto ukoliko nekome ne ide nešto nema smisla navlaciti sestice i ići na fazon da kad god da se završi biće posla. Neće, za mediokritete nema više mjesta u ovoj državi.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#87 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 03/03/2016 03:42, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#88 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Tesla10 »

cyprus wrote:Kome baš idu matematika ili fizika i kome rad u obrazovanju nije mrzak, savjetujem da i upišu ove predmete na PMF-u... Onima koji ovo završe, posao je skoro pa zagarantovan u kratkom vremenskom periodu :-D

Generalno, ja bih savjetovao budućim studentima da upišu ono u čemu misle da bi bili najbolji... Također, mišljenja sam da je bolje biti među boljima u uslovno rečeno 'neperspektivnom' zanimanju, nego među slabijima u 'perspektivnom'... Onima koji su u dilemi ili koji imaju jake predispozicije za više zanimanja, savjetujem naravno da izaberu one perspektivnije među njima...

Dalje, i ja bih naglasio važnost volontiranja, učešće na raznim obukama, seminarima, aktivnostima... Da se ne lažemo, mnogi od njih jesu šuplja priča, ali ima i vrlo korisnih... U svakom slučaju, treba odnekle krenuti sa popunjavanjem CV-a... Treba i stvarati poznanstva i veze... (pritom ne mislim na rodbinske, stranačke ili novčane :oops: ) logika je jasna - što više ljudi znaš i što te više ljudi zna, lakše ćeš naći posao...

A složio bih se i sa tvrdnjom da prosjek nije nebitan... Naravno da ima i primjera gdje neko ima visok prosjek a teško nađe posao, ali realno nezaposlenost među tom populacijom je daleko manja nego među onima koji su slagali šesticu po šesticu... Stoji i da značaj prosjeka nije baš presudan, ni za zapošljanje ni za uspješnost na poslu, ali je faktor koji nije ni beznačajan... Ja recimo mislim da ne znam osobu koja je imala prosjek iznad 9, pa i iznad 8,5 da nema posao...

I još samo da izrazim duboko neslaganje sa pričom: ovdje nema života ni perspektive, odavde treba bježat... Jeste, država smo koja ima 1001 manu, ali nije ni nemoguće uspjeti... Pogotovo nema mjesta priča da se ne možeš zaposliti ako nemaš štele... Štele, mita i korupcije ima koliko hoćeš, ali daleko od toga da su sva mjesta popunjena štelom :oops:
Potpisujem od početka pa do kraja sve što si napisao.
User avatar
DuckZz
Posts: 3089
Joined: 07/05/2012 18:12

#89 Re: Koji fakultet upisati?

Post by DuckZz »

purgatorio wrote:Moje mišljenje o perspektivi:
1) Geodezija je dosta tražena.
2) Zatim stomatologija, uvijek se može privatno otvoriti ordinacija.
3) Informatika na Fit i sličnim fakultetima osim etf-a.
4) nastavnička usmjerenja fizike, matematike i tehničkog.

S tim, sto ukoliko nekome ne ide nešto nema smisla navlaciti sestice i ići na fazon da kad god da se završi biće posla. Neće, za mediokritete nema više mjesta u ovoj državi.
Jebemu belaj :D
Nadam se da si ga završio ili imaš neku raju koja je tamo išla, jer molim za objašnjene, barem u više od 1 recenice :D
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#90 Re: Koji fakultet upisati?

Post by nOrMaLaC »

Studiram logistiku u transportu. Na kraju 4 god. trebao bih biti saobraćajni inžinjer odsjek logistika. Perspektiva i mogućnosti za to u BiH?
:-D
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#91 Re: Koji fakultet upisati?

Post by purgatorio »

DuckZz wrote:
purgatorio wrote:Moje mišljenje o perspektivi:
1) Geodezija je dosta tražena.
2) Zatim stomatologija, uvijek se može privatno otvoriti ordinacija.
3) Informatika na Fit i sličnim fakultetima osim etf-a.
4) nastavnička usmjerenja fizike, matematike i tehničkog.

S tim, sto ukoliko nekome ne ide nešto nema smisla navlaciti sestice i ići na fazon da kad god da se završi biće posla. Neće, za mediokritete nema više mjesta u ovoj državi.
Jebemu belaj :D
Nadam se da si ga završio ili imaš neku raju koja je tamo išla, jer molim za objašnjene, barem u više od 1 recenice :D
Nisam završio, već preko poznanika koji radi kao programer u jednoj domaćoj firmi, koji kaže da je etf puno teži od fita, a da je znanje stečeno na fitu daleko više prepoznatljivo i iskoristivo u praksi. Jednostavno, bliže tržištu.

Sad da se vratim na temu. Ima već nekoliko, a svake godine se povećava broj programa preko kojih firme kroz neku godišnju ili polugodišnju obuku stvaraju sebi zaposlenike po svojim željama, nebitno od završenog tipa i vrste fakulteta. Npr:

1) Mladi Bankar od ProCredit banke, osobno sam bio dio tog programa i mogu reći da je extra. Znači, osoba bilo kojeg profila može postati bankar kroz besplatnu (još se i naknada dobija) obuku.
2) bit.camp, također, svatko može postati programer ako to želi.....

Mislim da će se sve više u budućnosti cijeniti neformalno obrazovanje i edukacija stečena mimo standardnog obrazovnog okvira.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#92 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Ajatolah_ »

purgatorio wrote:Nisam završio, već preko poznanika koji radi kao programer u jednoj domaćoj firmi, koji kaže da je etf puno teži od fita, a da je znanje stečeno na fitu daleko više prepoznatljivo i iskoristivo u praksi. Jednostavno, bliže tržištu.
Generalno u toj struci si niđe bez stalne samoedukacije, šta god završio.
Jade4
Posts: 24
Joined: 27/04/2014 22:10

#93 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Jade4 »

Šta mislite o Urbanizmu i prostornom planiranju? Ima li posla? :-D
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#94 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Forsaken »

The Great Heisenberg wrote:Koja je razlika imeđu građevinskog i arhitektonskog fakulteta?

Ogromna. Arhitektura nikome ne treba, arhitekte rade kao hamali po salonima namjestaja i za mizerne plate u nekim firmicama gdje za max 1000km plate crtajuci u Autocadu do tudje ideje(to nije posao arhitekte). Par arhitekata/arhitektonskih studija ima monopol i dobijaju sve poslove, tako da je suficit kadra opasan, dumping cijena rada i slicno.

Bez veze ces min 4 godine zivota potrositi.

Ako vec biras uzmi gradjevinu, teza je ali je perspektiva bolje posebno zbog cinjenice da se trenutno dosta radi na autoputu i tu mozes steci dobru ekspertizu i naci dobre poslove vani.
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#95 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Saian »

http://fortune.com/2015/04/27/best-wors ... rees-jobs/

Kriterij je objasnjen u tekstu, ne bih da ulazim u znacenje "best" i "worst" u ovom kontekstu.
Best Grad Degrees for Jobs

Ph.D., Statistics

Median Salary: $131,700

Projected Growth in Jobs by 2022: 23.7%

Highly Satisfied: 71%

Low Stress: 67%



Master’s, Biostatistics

Median Salary: $113,400

Projected Growth in Jobs by 2022: 21.3%

Highly Satisfied: 86%

Low Stress: 48%



PhD, Computer Science

Median Salary: $144,800

Projected Growth in Jobs by 2022: 17.1%

Highly Satisfied: 80%

Low Stress: 45%



Master’s, Human Computer Interaction

Median Salary: $115,200

Projected Growth in Jobs by 2022: 17.1%

Highly Satisfied: 72%

Low Stress: 72%



Ph.D., Physics

Median Salary: $132,400

Projected Growth in Jobs by 2022: 15.6%

Highly Satisfied: 78%

Low Stress: 58%



Juris Doctor (JD)

Median Salary: $138,200

Projected Growth in Jobs by 2022: 20.1%

Highly Satisfied: 71%

Low Stress: 34%



Master’s, Telecom Engineering

Median Salary: $119,100

Projected Growth in Jobs by 2022: 15.6%

Highly Satisfied: 88%

Low Stress: 54%



Master’s, Applied Math

Median Salary: $121,900

Projected Growth in Jobs by 2022: 16.8%

Highly Satisfied: 67%

Low Stress: 58%



Master’s, Statistics

Median Salary: ($109,700

Projected Growth in Jobs by 2022: 18.2%

Highly Satisfied: 80%

Low Stress: 51%



Master’s, Engineering

Median Salary: $117,200

Projected Growth in Jobs by 2022: 19.5%

Highly Satisfied: 68%

Low Stress: 41%



Master’s, Computer Science

Median Salary: $122,100

Projected Growth in Jobs by 2022: 16.8%

Highly Satisfied: 68%

Low Stress: 50%



Master’s, Software Engineering

Median Salary: $121,300

Projected Growth in Jobs by 2022: 16.8

Highly Satisfied: 66%

Low Stress: 51%



Ph.D., Economics

Median Salary: $122,500

Projected Growth in Jobs by 2022: 13.4

Percentage Who Are Highly Satisfied: 88%

Low Stress: 59%



MBA

Median Salary: $113,000

Projected Growth in Jobs by 2022: 20%

Highly Satisfied: 72%

Low Stress: 36%



Master’s Information Science

Median Salary: $101,800

Projected Growth in Jobs by 2022: 19.5%

Highly Satisfied: 73%

Low Stress: 43%
Worst 15 Graduate Degrees


Master’s, Interior Design

Median Salary: $69,400

Projected Growth in Jobs by 2022: 6.0%

Highly Satisfied: 68%

Low Stress: 14%



Master’s, Educational Administration

Median Salary: $77,100

Projected Growth in Jobs by 2022: 5.6%

Highly Satisfied: 82%

Low Stress: 22%



Master’s, Early Childhood Education

Median Salary: $48,100

Projected Growth in Jobs by 2022: 7.8%

Highly Satisfied: 80%

Low Stress: 31%



Master’s, Criminal Justice

Median Salary: $60,500

Projected Growth, # of Jobs, by 2022: 8.3%

Highly Satisfied: 64%

Low Stress: 32%



Master’s, Reading & Literacy

Median Salary: $52,300

Projected Growth in Jobs by 2022: 9.4%

Highly Satisfied: 82%

Low Stress: 26%



Ph.D., Educational Leadership

Median Salary: $88,500

Projected Growth in Jobs by 2022: 6.9

Highly Satisfied: 81%

Low Stress: 19%



Master’s, Health Administration

Median Salary: $73,300

Projected Growth in Jobs by 2022: 6.3%

Highly Satisfied: 68%

Low Stress: 40%



Master’s, Studio Art

Median Salary: $51,300

Projected Growth, # of Jobs, by 2022: 12.2%

Highly Satisfied: 62%

Low Stress: 24%



Master’s, Construction Management

Median Salary: 99,600

Projected Growth in Jobs by 2022: 6.6%

Highly Satisfied: 82%

Low Stress: 18%



Master’s, Fine Arts

Median Salary 55,900

Projected Growth in Jobs by 2022: 9.5

Highly Satisfied: 63%

Low Stress: 37%





Master’s, Divinity

Median Salary: $52,100

Projected Growth in Jobs by 2022: 9.2%

Highly Satisfied: 85%

Low Stress: 36%



Master’s, Educational Leadership

Median Salary: $72,600

Projected Growth in Jobs by 2022: 7.2%

Highly Satisfied: 80%

Low Stress: 31%



Master’s, Social Work (MSW)

Median Salary: $59,400

Projected Growth # of Jobs, by 2022: 10.4%

Highly Satisfied: 78%

Low Stress: 24%



Master’s, Leadership

Median Salary $81,600

Projected Growth in Jobs by 2022: 7.0%

Highly Satisfied: 75%

Low Stress: 30%



Master’s, Curriculum & Instruction

Median Salary: $58,200

Projected Growth in Jobs by 2022: 8.8 %

Highly Satisfied 80%

Low Stress: 35%
Bolesni Doktor
Posts: 552
Joined: 05/04/2014 19:58

#96 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Bolesni Doktor »

4. sam razred gimnazije,ocjene do sada nekako level iznad propadanja,nisam neki ucenik,prolazim s 3.
Zanima me fakultet politickih nauka u Sarajevu.Kolike su sanse da to upisem,i kakav je to fakultet?
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#97 Re: Koji fakultet upisati?

Post by proljece101 »

Ne znam gdje ovo pitati, pa da probam ovdje. Tice se moje prijateljice koja je dobila oprecne informacije. Da li se na svim fakultetima prilkom obnove godine placa 100 km po nepolozenom ispitu i to kod redovnog studiranja. Neki kazu na pojedinim fakultetima samo vanredni i samofinansirajuci to placaju,a redovni samo skuplju upisninu. Opet kazu jos od 2009. se placa na svim fakultetima toliko, a drugi kazu to samo za vanredne..ako moze pouzdan info, hvalaaa :izet: :)
Inman
Posts: 55
Joined: 16/03/2013 19:30

#98 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Inman »

proljece101 wrote:Ne znam gdje ovo pitati, pa da probam ovdje. Tice se moje prijateljice koja je dobila oprecne informacije. Da li se na svim fakultetima prilkom obnove godine placa 100 km po nepolozenom ispitu i to kod redovnog studiranja. Neki kazu na pojedinim fakultetima samo vanredni i samofinansirajuci to placaju,a redovni samo skuplju upisninu. Opet kazu jos od 2009. se placa na svim fakultetima toliko, a drugi kazu to samo za vanredne..ako moze pouzdan info, hvalaaa :izet: :)
Zavisi od fakulteta do fakulteta, nije na svakom isto. Na mom je za redovne studente 200 KM obnova + 100 KM po nepolozenom predmetu + troskovi za biblioteku, ISSS, osiguranje + 100 KM po predmetu koji uzimas koliziono (ako zelis), a znam da se na nekoliko fakulteta obnova placa samo 200 KM + ovi dodatni troskovi, dok se nepolozeni predmeti i kolizija ne placaju...
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#99 Re: Koji fakultet upisati?

Post by proljece101 »

Hvala puno..zaista cudno,a i nije logicno da se placa toliko,a negdje opet nista. Njoj rekose taj cjenovnik se primjenjuje na svim fakultetima kad se zalila,a opet od studenata cula nekih da na drugim fakultetima ne..Realno, trebali bi samo vanredni to da placaju, a ne studenti na budzetu..Ovako, ako imaju puno predmeta za obnoviti dodje im godina skuplja nego vanrednima..eh svasta..eno ispisuju se sa njom mnogi sada radi toga,...zalosno.Iskreno, cudi me da nije pokrenuta neka inicijativa da se to placanje ukine i bude isto za sve. Svakako kod obnove placaju duplu cijenu upisa, pa zar im to nije dovoljno :?: :sad:
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#100 Re: Koji fakultet upisati?

Post by bumerangss »

Nema vise Titinog tj djabe skolovanja... trazili se bolonju i etovam je na! :D
Post Reply