Koji fakultet upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#26 Re: Koji fakultet upisati?

Post by ferratilis »

Bloo wrote:bakalar anglističarski :kiss: ljubi kolegica sa starog programa :mrgreen:
:kiss:

Kakva je naša sudbina u ovim turobnim vremenima? :lol:
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#27 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dinooh »

joooj wrote:
dinooh wrote:ovo za seminare i volontiranje potpisujem. Idi na sve, i sta je zanimljivo i sta nije, ad mozes napuniti CV. Ja nisam isao i prilicno je prazan CV i sad se kajem.
A ti @joooj, pa ti ces u SIPU, ne brini se. I to na odjel za finansijski kriminal :-D
Rado bih ja kolega, ali mislim da bih onda morala se kretati s policijskom zastitom :lol:
Odustala sam od onog konkursa, ali nisam dzabe vadila papire. Preusmjerila sam ih u Ministarstvo odbrane. Sta cu kad jos nisam odradila pripravnicki :eh:
Znaci konkurentkinja si mi i to direktna :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Bloo »

ferratilis wrote:
Bloo wrote:bakalar anglističarski :kiss: ljubi kolegica sa starog programa :mrgreen:
:kiss:

Kakva je naša sudbina u ovim turobnim vremenima? :lol:
hebena :D
uzimaj sve što možeš da prevodiš i daji instrukcije i sve što ti padne na pamet...administracija itd
sretno :)
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#29 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dinooh »

joooj wrote:
dinooh wrote:Znaci konkurentkinja si mi i to direktna :D
Ja sam mislila ti napredniji od mene pa odradio vec pripravnicki, kad ono nista :oops:
Je l' to znaci da ne smijemo razmijenjivati saznanja i informacije oko testa!? :hm:
Ma kakvi. I ja trazim, ali niko nece jeftine radne snage.
A mozemo razmijeniti. Ja jos nista nisam cuo u vezi testa? Jesi li ti mozda?
Ako jesi, posalji u PP da ne bi ostala konkurencija nesto vise saznala :evil: . Bar da se jedno od nas utrpa. A mozda budemo oboje :-) , traze 2 izvsioca za nasu poziciju
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#30 Re: Koji fakultet upisati?

Post by friskyoreo »

Ako planiras ostati u ovoj vukojebini, sto ti nikako ne savjetujem, onda upisi kakav zanat. Pare sto si naumio dati za skolovanje potrosi na usavrsavanje i ulaganje u privatni posao. Prije ces poceti zaradjivati i imat ces siguran i stalan posao. Ovdje sposobni mehanicari, frizeri, tesari, moleri i sl zaradjuju isto, a neki i vise, kao i doktori, arhitekte itd...
I opet da napomenem, bolje ti je bjezi odavdje dok si mlad ako imas priliku.
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#31 Re: Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

Ima mnogo korisnih savjeta Hvala svima :D
Ne znam zasto mi vecina govori da idem iz Bosne, takav način razmisljanja nikako ne shvacam
Obrazovani ljudi odoše i mi koji ostanemo u Bosni ispadamo glupi što smo ostali :cry:
Da obrazovani ljudi ostanu u Bosni bili bi smo mnogo pametniji, jači kao država.... slažem se da nam je opao standard života ali ljudi nije ni tako sve crno, da malo pozitivnije pričamo bilo bi nam bolje a ne kod nas privatnik stavi da radi od 8 do 15 i kuka kako je loše, a Njemac radi 12 sati dnevno i ima novo auto i kuću i ne kuka što radi. 8)
Baš ću sutra otići na biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti, pa da vidim ko ima posla a ko nema :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Bloo »

The Great Heisenberg wrote:Ima mnogo korisnih savjeta Hvala svima :D
Ne znam zasto mi vecina govori da idem iz Bosne, takav način razmisljanja nikako ne shvacam
Obrazovani ljudi odoše i mi koji ostanemo u Bosni ispadamo glupi što smo ostali :cry:
Da obrazovani ljudi ostanu u Bosni bili bi smo mnogo pametniji, jači kao država.... slažem se da nam je opao standard života ali ljudi nije ni tako sve crno, da malo pozitivnije pričamo bilo bi nam bolje a ne kod nas privatnik stavi da radi od 8 do 15 i kuka kako je loše, a Njemac radi 12 sati dnevno i ima novo auto i kuću i ne kuka što radi. 8)
Baš ću sutra otići na biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti, pa da vidim ko ima posla a ko nema :-D
ima ljudi koji rade po 15 sati i ne mogu da si priušte novo auto i kuću :) jer nisu adekvatno plaćeni

kod kojeg to privatnika se radi od 8 do 15 :D da se odmah prebacim
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#33 Re: Koji fakultet upisati?

Post by ferratilis »

The Great Heisenberg wrote:Ima mnogo korisnih savjeta Hvala svima :D
Ne znam zasto mi vecina govori da idem iz Bosne, takav način razmisljanja nikako ne shvacam
Obrazovani ljudi odoše i mi koji ostanemo u Bosni ispadamo glupi što smo ostali :cry:
Da obrazovani ljudi ostanu u Bosni bili bi smo mnogo pametniji, jači kao država.... slažem se da nam je opao standard života ali ljudi nije ni tako sve crno, da malo pozitivnije pričamo bilo bi nam bolje a ne kod nas privatnik stavi da radi od 8 do 15 i kuka kako je loše, a Njemac radi 12 sati dnevno i ima novo auto i kuću i ne kuka što radi. 8)
Baš ću sutra otići na biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti, pa da vidim ko ima posla a ko nema :-D
Nije nužan odlazak iz Bih, samo je bitno da razumiješ da postoji samo jedan način da uspiješ: budi najbolji, nameći se, ništa neće doći samo po sebi. Čak i u struci u kojoj ima viška kadra možeš uspjeti ako te primjete. Ne slušaj te priče o štelama i zapošljavanju preko rodkinskih veza. Prihvati to da će te život nakon završetka srednje samo šamarati sve dok ne odustaneš, ali ti nećeš odustati, prihvati to i maksimalno uživaj u tome jer je to ružno i prelijepo u isto vrijeme. Ne slušaj i starce u svemu jer su oni zaslijepljeni time što žele da lako dođeš do dobre pozicije, ali tebi je najbtniji pređeni put do toga. Ako ti život trenutno nije težak, naguraj kamenčića u cipele, to ti je dobra simulacija života koji te čeka. Uživaj u slatkim mukama, voli neku djevojku koja tebe voli zbog toga što jesi i tako dalje... znaš ti najbolej šta ti treba za sreću.

I najbitnije, sutra ujutro ne ulazi na ovu temu, nećeš ovdje naći to što tražiš, već večeras donesi tu odluku šta i kako, sutra je ostvaruj. Sve je do tebe.

Ne budi ja, ne odlaži bitne stvari inače ćeš kao diplomirani "nešto" visiti na forumu i govoriti mlađim ljduiam kako da ne prave tvoje greške :D
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#34 Re: Koji fakultet upisati?

Post by friskyoreo »

The Great Heisenberg wrote:Ima mnogo korisnih savjeta Hvala svima :D
Ne znam zasto mi vecina govori da idem iz Bosne, takav način razmisljanja nikako ne shvacam
Obrazovani ljudi odoše i mi koji ostanemo u Bosni ispadamo glupi što smo ostali :cry:
Da obrazovani ljudi ostanu u Bosni bili bi smo mnogo pametniji, jači kao država.... slažem se da nam je opao standard života ali ljudi nije ni tako sve crno, da malo pozitivnije pričamo bilo bi nam bolje a ne kod nas privatnik stavi da radi od 8 do 15 i kuka kako je loše, a Njemac radi 12 sati dnevno i ima novo auto i kuću i ne kuka što radi. 8)
Baš ću sutra otići na biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti, pa da vidim ko ima posla a ko nema :-D
Mlad si ti jos i naivan... Bio sam i sam takav u tvojim godinama. Da sam bar imao koga da mi kaze ovo sto tebi vecina govori.
Ako zivis u Sarajevu, imas dobre rodbinske veze, imucne roditelje, i svasta ti moze pod kapu stati onda nemas potrebe da razmisljas o odlasku iz BiH. Nece ti vani nigdje biti bolje nego ovdje. A ako nemas nista od toga, bolje ti je bjezi.
I sam sam ranije citirao JFK-a "Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country"... Ali nakon nekog vremena skontas da se ovdje boris sa vjetrenjacama. Posten, marljiv, principijelan i obrazovan covjek ovdje tesko da ce uspjeti. Ima ih, ali su rijetkost.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#35 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Megiddo »

Tirkiz wrote:nista druze ti onda svaki dan od firme do firme...raznoraznih profila...sve sto ti padne na pamet

fino se predstavi, reci ko si sta si sta radis i sta namjeravas da uradis u sljedecih 6 mjeseci
bice firmi koje ce te lijepo primiti, bice i onih koji ce te odmah izbaciti, bice mjesta gdje neces moci proci portira.
sve ti ovo pisem da otprilike pronadjes ono sto ti se svidja...ono sto bi mogao da volis da radis.

idi i po raznim fakultetima, razgledaj kako izgledaju hodnici, prostorije...pricaj sa studentima,...pogledaj rezultate ispita, koliko je studenata polozilo, koliko palo, pitaj i pricaj sa nekim profesorima i asistentima sa tih fakulteta...jednostavno da steknes neki osjecaj - tipa --- "e u ovome se vidim"

ovim nista nemozes izgubiti...jedino mozes biti na dobitku...
:thumbup:

Ovo pravi veliku razliku izmedju uspješnog i neuspješnog dijeta. Moje mišljenje je čak da je ovo jedina razlika izmedju uspješnog i neuspješnog. Većina djece na žalost nema ni priliku da ih roditelji posavjetuju da nadju i rade ono što im se svidja a hvala bogu svakim danom tehnologija sve više napreduje i ona djeca koja u nekim drugim vremenima ne bi bila u mogućnosti to čuti danas mogu ako se malo potrude.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#36 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Drinski »

ferratilis wrote: Nije nužan odlazak iz Bih, samo je bitno da razumiješ da postoji samo jedan način da uspiješ: budi najbolji, nameći se, ništa neće doći samo po sebi. Čak i u struci u kojoj ima viška kadra možeš uspjeti ako te primjete. Ne slušaj te priče o štelama i zapošljavanju preko rodkinskih veza. Prihvati to da će te život nakon završetka srednje samo šamarati sve dok ne odustaneš, ali ti nećeš odustati, prihvati to i maksimalno uživaj u tome jer je to ružno i prelijepo u isto vrijeme. Ne slušaj i starce u svemu jer su oni zaslijepljeni time što žele da lako dođeš do dobre pozicije, ali tebi je najbtniji pređeni put do toga. Ako ti život trenutno nije težak, naguraj kamenčića u cipele, to ti je dobra simulacija života koji te čeka. Uživaj u slatkim mukama, voli neku djevojku koja tebe voli zbog toga što jesi i tako dalje... znaš ti najbolej šta ti treba za sreću.

I najbitnije, sutra ujutro ne ulazi na ovu temu, nećeš ovdje naći to što tražiš, već večeras donesi tu odluku šta i kako, sutra je ostvaruj. Sve je do tebe.

Ne budi ja, ne odlaži bitne stvari inače ćeš kao diplomirani "nešto" visiti na forumu i govoriti mlađim ljduiam kako da ne prave tvoje greške :D
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#37 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

The Great Heisenberg wrote:Ima mnogo korisnih savjeta Hvala svima :D
Ne znam zasto mi vecina govori da idem iz Bosne, takav način razmisljanja nikako ne shvacam
Obrazovani ljudi odoše i mi koji ostanemo u Bosni ispadamo glupi što smo ostali :cry:
Da obrazovani ljudi ostanu u Bosni bili bi smo mnogo pametniji, jači kao država.... slažem se da nam je opao standard života ali ljudi nije ni tako sve crno, da malo pozitivnije pričamo bilo bi nam bolje a ne kod nas privatnik stavi da radi od 8 do 15 i kuka kako je loše, a Njemac radi 12 sati dnevno i ima novo auto i kuću i ne kuka što radi. 8)
Baš ću sutra otići na biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti, pa da vidim ko ima posla a ko nema :-D
Mlad si, imat ćeš se kad kajati. Promijenit ćeš ti mišljenje onog dana kad s prosjekom 8 i više i diplomom na zidu budeš radio kao konobar za dnevnicu od 20KM i kad te budu hebavali za čašu vode. Lijepo je razmišljati na takav način da mladi trebaju ostati i jačati državu ali je činjenica da mladi nemaju podršku od države. A to je najbitnije od svega.
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#38 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Ne gledaj biro i koga ima, faks ćeš završiti za 3-5 godina, a dotad će samo biti gore. I ja sam bila kao ti kontala ma naći će se nešto da je fakultet završiti, u tim godinama ti je fakultet nešto veliko i misliš da će tvoj život dobiti neku novu dimenziju kad ga završiš, prava istina je da kad dobiješ diplomu u ruke padneš u depresiju i tek onda shvatiš koliko si mali i jadan i koliko takvih kao ti ima.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#39 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Drinski »

[Emma] wrote:...prava istina je da kad dobiješ diplomu u ruke padneš u depresiju i tek onda shvatiš koliko si mali i jadan i koliko takvih kao ti ima.
Tacno se tako osjećaš.

Međutim, zato i treba biti - nametljiv.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#40 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Stoner »

Upiši EFSA, završi smjer KVANTITATIVNE EKONOMSKE ANALIZE i kad diplomiraš zovu te da te zaposle. :mrgreen:
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#41 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Drinski wrote:
[Emma] wrote:...prava istina je da kad dobiješ diplomu u ruke padneš u depresiju i tek onda shvatiš koliko si mali i jadan i koliko takvih kao ti ima.
Tacno se tako osjećaš.

Međutim, zato i treba biti - nametljiv.
U kojem smislu? Ja sam prije par dana našla 13 firmi u Sarajevu za svoju struku, poslala svima CV sa napomenom ako se otvori mjesto da me uzmu u razmatranje, dvoje mi je odgovorilo. I to mi napisali da u skorije vrijeme im neće trebati neko poput mene.
Doduše ne zamjeram im, ne bih ni ja sebe zaposlila s onim cv-om. :D
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#42 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Megiddo »

Ono što mene najviše zanima i što probam dokučiti je da li ljudi, studenti, razmišljaju da jednog dana rade sami, samostalno, svoj na svome, ili se vide isključivo kao uposlenici?

Ja imam osjećaj da su svi ljudi latentni poduzetnici ali da je poduzetništvo tabu. :mrgreen:
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#43 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

joooj wrote:
Stoner wrote:Upiši EFSA, završi smjer KVANTITATIVNE EKONOMSKE ANALIZE i kad diplomiraš zovu te da te zaposle. :mrgreen:
Prolaze godine, novi smjerovi se uvode, a ja i dalje posla nemam :eh:
Jesi probala sa AIESEC-om ti ikada? Ili onaj neki program sam čula nešto postani bankar, na taj fazon, ali nemam pojma koja je to banka.
Megiddo wrote:Ono što mene najviše zanima i što probam dokučiti je da li ljudi, studenti, razmišljaju da jednog dana rade sami, samostalno, svoj na svome, ili se vide isključivo kao uposlenici?

Ja imam osjećaj da su svi ljudi latentni poduzetnici ali da je poduzetništvo tabu. :mrgreen:
Lično ne mogo zamislit u tome, kad čovjek ima nešto svoje to je posao 24/7, u glavi sve moraš imati, sve kontrolisati, mislim da osoba mora biti za to, da ne možemo baš svi.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#44 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Stoner »

joooj wrote:
Prolaze godine, novi smjerovi se uvode, a ja i dalje posla nemam :eh:
Vidiš, ovaj smjer je odavno tu, godinama već, a studenti ga bukvalno izbjegavaju pa moram primjetiti dozu ironije u tvome postu. :mrgreen:

Problem sa EFSA je u tome što velika većina izabere jedan smjer, marketing najčešće, i kroz godine se jednostavno nagomila marketara koji realno nikome ne trebaju više.
Studenti idu linijom manjeg otpora, te gdje su kolege, te šta je lako, te šta drugi upisuju ... treba baš suprotno.
User avatar
filosofman
Posts: 1502
Joined: 07/11/2014 22:35
Contact:

#45 Re: Koji fakultet upisati?

Post by filosofman »

Fakultet?! Ni jedan?! Bolje u inostranstvo dok se mlađe?! Koji god da fakultet završiš u BiH je to uzladna investicija, trud uzalud?!
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#46 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Ako mislis na one AIESEC prakse nisam nikad.. Super je to stvar, ali nekako dok studiras, sad mi nista ne znaci. Procredit banka, nisam jos probala, a planirala sam mozda. Jos sad na obuku idu u Srbiju ili u Bugarsku, nema valjda vise ovdje tako da super iskustvo i prilika da naucis puno i da naravno ostanes raditi. .[/quote]

Pa to ti je još bolje onda, nisu neke zemlje, ali eto, bar nešto da radiš, sve i da te ne prime, barem ćeš u CV imati da si nešto radila. Ja sam se prijavila na ono nešto moja praksa, za studente ICT, pa valjda me prime, tu radiš isto ko crnac koji mjesec, bez marke plaćene, ali šta ćeš, bolje i to nego ništa. Samo se nadam da mi i tu neće trebati štela, da radim za dž. :lol:
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#47 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Pol_Pot »

neomicin wrote:Ja završijo u travniku i nije istina da je fakultet brezveze i da smo polu pismeni i da nemamo znanja a radim u elektroprivredi. i još moram reć da me tu nijesu metnuli Lagumdžija i njegovi poslušnici nego sam bijo pravo zapeo i imo se suhe devetkei desetke. potrudi se malo i možda budemo kolege nemore se brez učenja,
Grohotom se smijemo
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#48 Re: Koji fakultet upisati?

Post by felix10 »

Prijateljski savjet ti je da upises jedan od tehnickih fakulteta (građevina,etf,masinstvo,arhitektura) ili medicinu. Kao sto rece momak iznad bjezi od ovih kvazi fakulteta tipa politicke nauke,pravo,ekonomija,filozofija itd. dno dna.
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#49 Re: Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

Zanimljivo. hmmm
Pošto idem u školu za poljoprivrednog tehničara mislio sam da bi bilo veliko odstupaje da upisem neki elektro ili ekonomski fakultet pa vjerovatno njega i necu upisati. Mnogi su mi rekli da upišem poljoprivredni fakultet mada ja nisam siguran da li je to dobro za mene, ne volim fizicki raditi. Medicinu ne volim, jedva se brinem o sebi a kako bi jos i o drugima, a da ne pricam da me greska moze kostati karijere. Uvijek mi je se sviđala arhitektura, mada ne znam kakvo je stanje arhitekata u BiH pa ako ima tko da mi malo ukratko objasni, jer kad gledam na web stranicama fakulteta sve je med i mlijeko. :shock:
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#50 Re: Koji fakultet upisati?

Post by felix10 »

The Great Heisenberg wrote:Zanimljivo. hmmm
Pošto idem u školu za poljoprivrednog tehničara mislio sam da bi bilo veliko odstupaje da upisem neki elektro ili ekonomski fakultet pa vjerovatno njega i necu upisati. Mnogi su mi rekli da upišem poljoprivredni fakultet mada ja nisam siguran da li je to dobro za mene, ne volim fizicki raditi. Medicinu ne volim, jedva se brinem o sebi a kako bi jos i o drugima, a da ne pricam da me greska moze kostati karijere. Uvijek mi je se sviđala arhitektura, mada ne znam kakvo je stanje arhitekata u BiH pa ako ima tko da mi malo ukratko objasni, jer kad gledam na web stranicama fakulteta sve je med i mlijeko. :shock:
Ja studiram arhitekturu medjutim tek sam na samom pocetku tako da ti neku opsezniju analizu ne mogu dati. Plan mi je vani negdje otici na master, mada nikad ne znam kakva ce mi nafaka biti i gdje cu zavrsiti.. Ako te privlaci fakultet i ako znas crtati (GLAVNI PREDUSLOV !) upisi :-D
Post Reply