Koji fakultet upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#1 Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

Četvrti sam razred srednje škole i planiram upisati fakultet. Problem je što u ovom vaktu ne možeš svašta upisati, a da imas lijep posao ili ikako posao. Zato od vas tražim da mi preporučite koji fakultet da upišem, koji smijer? Molim vas pomozite mi, veoma sam neodlucan. i još da nagovjestim da mi ne govorite da upišem ono što volim jer mi to svi govore. Iskreno, nemam pojma sta volim, volim gledati filmove ali za to nema univerziteta.
Otvoren sam za sve prijedloge. Unaprijed zahvalan. :bih: :bih: :)
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#2 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dinooh »

The Great Heisenberg wrote:Četvrti sam razred srednje škole i planiram upisati fakultet. Problem je što u ovom vaktu ne možeš svašta upisati, a da imas lijep posao ili ikako posao. Zato od vas tražim da mi preporučite koji fakultet da upišem, koji smijer? Molim vas pomozite mi, veoma sam neodlucan. i još da nagovjestim da mi ne govorite da upišem ono što volim jer mi to svi govore. Iskreno, nemam pojma sta volim, volim gledati filmove ali za to nema univerziteta.
Otvoren sam za sve prijedloge. Unaprijed zahvalan. :bih: :bih: :)
Hemiju i onda glumi W.W. :-D
Elektrotehniku, Masinstvo, IT
Bjezi od prava, ekonomije, fak. politickih nauka
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#3 Re: Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

dinooh wrote:
The Great Heisenberg wrote:Četvrti sam razred srednje škole i planiram upisati fakultet. Problem je što u ovom vaktu ne možeš svašta upisati, a da imas lijep posao ili ikako posao. Zato od vas tražim da mi preporučite koji fakultet da upišem, koji smijer? Molim vas pomozite mi, veoma sam neodlucan. i još da nagovjestim da mi ne govorite da upišem ono što volim jer mi to svi govore. Iskreno, nemam pojma sta volim, volim gledati filmove ali za to nema univerziteta.
Otvoren sam za sve prijedloge. Unaprijed zahvalan. :bih: :bih: :)
Hemiju i onda glumi W.W. :-D
Elektrotehniku, Masinstvo, IT
Bjezi od prava, ekonomije, fak. politickih nauka
:thumbup:
Last edited by The Great Heisenberg on 18/11/2014 14:16, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#4 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Tesla10 »

Kakve su ti ocjene?
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#5 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Mašinstvo ili računarstvo na etf-u
The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#6 Re: Koji fakultet upisati?

Post by The Great Heisenberg »

Odličan sam učenik, završavam srednju za poljoprivrednog tehničara
Da li bi bila greška da upišem etf?
Da li bi imao problema na fakultetu jer cuo sam da je težak i da dosta studenata pada?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#7 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Trebam te »

The Great Heisenberg wrote:Odličan sam učenik, završavam srednju za poljoprivrednog tehničara
Da li bi bila greška da upišem etf?
Da li bi imao problema na fakultetu jer cuo sam da je težak i da dosta studenata pada?

Buducnost je u prozivodnji hrane, upisi poljoprivredni 8)
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#8 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Trebam te »

[Emma] wrote:Mašinstvo ili računarstvo na etf-u

nista od ovog, masinstvo ciso promasaj jedino ako mislis se iseliti i raditi u nekoj industrijski razvijenoj zemlji...

racunarstvo, mi smo mala zemlja sa losim svjetskim lobijem, tako tesko da mi mozemo cak i da razvijemo pametnu aplikaciju istu ponuditi i plasirati u svijetu...

oba zaboravi
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#9 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Pol_Pot »

Automehaničarski
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#10 Re: Koji fakultet upisati?

Post by colt »

Šta god da upišeš, nemaš neku sigurnost da je to traženo.Mi imamo pravu poplavu nekih fakultetlija, tako da ti je sve obezvrijeđeno . .. Nije ti vrijednost fakulteta k'o nekad . . .
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#11 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Megiddo »

Kad se upisuje fakultet ne treba se gledati tržište rada jer ono strašno varira. Računaj da ćeš živjeti minimalno, nadajmo se, još 50-60 godina. Gledati nekakve, bilo kakve, parametre na tržištu rada na otprilike toliko minus penzija godina je besmisleno.

Mi, iako nećemo da vidimo, imamo primjer toga u Sarajevu. Sva ona Baščaršija sa onim radnjama... nekad su ti ljudi živjeli dobro. Ono što hoću da ti kažem je da tok vremena ne možeš predvidjeti i besmisleno je upisivati se na fakultet koji nudi dobar posao u narednih pet godina. Jeste smisleno jedino ako planiraš šestu godinu umrijeti.

Mnogi mladi ljudi ne znaju šta vole. A tvoji te savjetuju dobro. Mora da imaš ljude oko sebe koji te vole. :-D Da saznaš šta voliš moraš malo mijenjat i probavat stvari u životu i razgovarati o tome sa prijateljima. A vjeruj da ćeš osjetiti kad nadješ nešto što voliš. Sa tim je isto kao i sa ženama. :mrgreen:

Kad čovjek nadje nešto što voli odabraće fakultet koji će mu biti orudje da dodje u poziciju da kroz život to radi. I puno lakše će ga završiti nego oni koji upisuju fakultet za petu godinu budućnosti.
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#12 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Trebam te wrote:
[Emma] wrote:Mašinstvo ili računarstvo na etf-u

nista od ovog, masinstvo ciso promasaj jedino ako mislis se iseliti i raditi u nekoj industrijski razvijenoj zemlji...

racunarstvo, mi smo mala zemlja sa losim svjetskim lobijem, tako tesko da mi mozemo cak i da razvijemo pametnu aplikaciju istu ponuditi i plasirati u svijetu...

oba zaboravi
Pa upravo zato treba da završi nešto što će mu omogućiti da se ispari i da u Njemačkoj nađe lako posao, a i kod nas se traži mašinskih inženjera po ovo malo jadnih firmi što je ostalo. Ne treba on nikakve aplikacije da pravi i da izmišlja novi Viber ili Facebook, nego da u firmi radi poslove za IT.

Koje bi mu ti preporučio onda? Psihologiju? :lol:
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#13 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

joooj wrote:
Psihologija bi bila super. Bolje da sam je ja zavrsila jer bih onda vjerovatno sad bez posla trezvenije i s manje nerviranja zivjela :eh:
Ja opet mislim da bih sebi našla min. 10 poremećaja i bila još luđa nego sad :lol:
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#14 Re: Koji fakultet upisati?

Post by [Emma] »

Ne tuguj bona, ne bi ionako imala posla, kod nas je dobro poznato da je hodža najbolji psiholog i sve liječi. :lol: Znači trebale smo u hodže i bule. :(
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#15 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Pirija »

:thumbup: :D
Pol_Pot wrote:Automehaničarski
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#16 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

Tvoje ocjene nemaju veze s tim koji ti fakultet želiš upisati. Najbitnije ti je da imaš vezu i za faks i za posao. Koji god fakultet da završiš, ali koji god završit ćeš na birou. Ovi što pričaju da samo ekonomisti, političke nauke i pravo nemaju posla nemaju pojma šta pričaju. Odi na svaki biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti i dobit ćeš koliko magistara, inžinjera, doktora i ostaih na birou čeka. Dakle najbitnija ti je veza, fakultet je nebitan. Ali ne razmišljaj da ostaješ ovdje u BiH nego se bori da ideš iz ove bare dok si mlad. Ovdje napretka nema za 1000 godina! Moj prijateljski savjet ti je da ideš vani, radiš i studiraš. Od skoro je u Njemačkoj besplatno školovanje pa ti gledaj šta ćeš i kako ćeš ;)
User avatar
dzemaludin007
Posts: 668
Joined: 20/06/2014 17:00
Location: I. Sarajevo

#17 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dzemaludin007 »

drunken tiger wrote:Tvoje ocjene nemaju veze s tim koji ti fakultet želiš upisati. Najbitnije ti je da imaš vezu i za faks i za posao. Koji god fakultet da završiš, ali koji god završit ćeš na birou. Ovi što pričaju da samo ekonomisti, političke nauke i pravo nemaju posla nemaju pojma šta pričaju. Odi na svaki biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti i dobit ćeš koliko magistara, inžinjera, doktora i ostaih na birou čeka. Dakle najbitnija ti je veza, fakultet je nebitan. Ali ne razmišljaj da ostaješ ovdje u BiH nego se bori da ideš iz ove bare dok si mlad. Ovdje napretka nema za 1000 godina! Moj prijateljski savjet ti je da ideš vani, radiš i studiraš. Od skoro je u Njemačkoj besplatno školovanje pa ti gledaj šta ćeš i kako ćeš ;)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Nemam sta dodati.

Citao sam negdje, Bosna pri dnu razvijenosti u Evropi i Svijetu, sa zemljama Afrike se mjeri. Nije ni cudo, koliko bijede i korupcije na svakom cosku. Sve zemlje u okruzenju dosta vise odskacu iako i kod njih nije sjajno. Ovo je rupa, gdje nema buducnosti. Ja bih bio zadovoljan makar do Slovenije skoknuti, radim na tome da bjezim odavle. :D :) Jbg korak po korak, prvo u Srbiju, pa malo bolje itd itd, ne odmah u Norvesku, Svedsku, Austriju, Kanadu...
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#18 Re: Koji fakultet upisati?

Post by ferratilis »

Onaj na kojem ćeš biti najbolji od najboljih, svako je dobar u nečemu stoga odaberi ono u čemu ćeš biti najbolji. Ako to u čemu si najbolji nije na top listi traženih zanimanja, prihvati da si mediokritet i pomiri se s tim, nisu svi stvoreni za velike stvari. Zašto ovo govorim? Zato što sam skoro diplomirao i sada sam "Bachelor Engleskog jezika i književnosti", što u prijevodu znači mediokritet i male su šanse da se zaposlim. Ne govorim subjektivno, jednostavno je tako. Ja lično u srednjoj nisam imao dobre ocjene i zadovoljavao sam se samo prolazom, zato sad imam mizeran CV, nisam se gurao po raznim volontiranjima i seminarima. Zato ti kažem, ako kaniš upisati fax, guraj se u sve i svašta, stvaraj veze (ne u smislu koji je poznat kod nas, nego ono što Ameri zovu "networking" jer ćeš poslije vjerovatno raditi s tim istim ljudima ako budeš dobar), izgradi dobar imidž (posliej će ti biti lako dobiti preporuku i za stipendije i za posao). I da, nemoj da ti neko kaže da prosjek nije bitan, prosjek je itekako bitan. Puno sreće želim!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Bloo »

ferratilis wrote:Onaj na kojem ćeš biti najbolji od najboljih, svako je dobar u nečemu stoga odaberi ono u čemu ćeš biti najbolji. Ako to u čemu si najbolji nije na top listi traženih zanimanja, prihvati da si mediokritet i pomiri se s tim, nisu svi stvoreni za velike stvari. Zašto ovo govorim? Zato što sam skoro diplomirao i sada sam "Bachelor Engleskog jezika i književnosti", što u prijevodu znači mediokritet i male su šanse da se zaposlim. Ne govorim subjektivno, jednostavno je tako. Ja lično u srednjoj nisam imao dobre ocjene i zadovoljavao sam se samo prolazom, zato sad imam mizeran CV, nisam se gurao po raznim volontiranjima i seminarima. Zato ti kažem, ako kaniš upisati fax, guraj se u sve i svašta, stvaraj veze (ne u smislu koji je poznat kod nas, nego ono što Ameri zovu "networking" jer ćeš poslije vjerovatno raditi s tim istim ljudima ako budeš dobar), izgradi dobar imidž (posliej će ti biti lako dobiti preporuku i za stipendije i za posao). I da, nemoj da ti neko kaže da prosjek nije bitan, prosjek je itekako bitan. Puno sreće želim!
bakalar anglističarski :kiss: ljubi kolegica sa starog programa :mrgreen:
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#20 Re: Koji fakultet upisati?

Post by drunken tiger »

dzemaludin007 wrote:
drunken tiger wrote:Tvoje ocjene nemaju veze s tim koji ti fakultet želiš upisati. Najbitnije ti je da imaš vezu i za faks i za posao. Koji god fakultet da završiš, ali koji god završit ćeš na birou. Ovi što pričaju da samo ekonomisti, političke nauke i pravo nemaju posla nemaju pojma šta pričaju. Odi na svaki biro za zapošljavanje i traži podatke o nezaposlenosti i dobit ćeš koliko magistara, inžinjera, doktora i ostaih na birou čeka. Dakle najbitnija ti je veza, fakultet je nebitan. Ali ne razmišljaj da ostaješ ovdje u BiH nego se bori da ideš iz ove bare dok si mlad. Ovdje napretka nema za 1000 godina! Moj prijateljski savjet ti je da ideš vani, radiš i studiraš. Od skoro je u Njemačkoj besplatno školovanje pa ti gledaj šta ćeš i kako ćeš ;)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Nemam sta dodati.

Citao sam negdje, Bosna pri dnu razvijenosti u Evropi i Svijetu, sa zemljama Afrike se mjeri. Nije ni cudo, koliko bijede i korupcije na svakom cosku. Sve zemlje u okruzenju dosta vise odskacu iako i kod njih nije sjajno. Ovo je rupa, gdje nema buducnosti. Ja bih bio zadovoljan makar do Slovenije skoknuti, radim na tome da bjezim odavle. :D :) Jbg korak po korak, prvo u Srbiju, pa malo bolje itd itd, ne odmah u Norvesku, Svedsku, Austriju, Kanadu...
Evo ti ovdje ako ti nije mrsko malo pogledaj i uporedi podatke. Ovo je zadnji izvještaj UNDP-a o društvenom razvoju i napretku. http://hdr.undp.org/en/data
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#21 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Bloo »

fakat si nađi neku stipendiju online u skandinaviji ili austriji i razguli :)
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#22 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Tirkiz »

nista druze ti onda svaki dan od firme do firme...raznoraznih profila...sve sto ti padne na pamet

fino se predstavi, reci ko si sta si sta radis i sta namjeravas da uradis u sljedecih 6 mjeseci
bice firmi koje ce te lijepo primiti, bice i onih koji ce te odmah izbaciti, bice mjesta gdje neces moci proci portira.
sve ti ovo pisem da otprilike pronadjes ono sto ti se svidja...ono sto bi mogao da volis da radis.

idi i po raznim fakultetima, razgledaj kako izgledaju hodnici, prostorije...pricaj sa studentima,...pogledaj rezultate ispita, koliko je studenata polozilo, koliko palo, pitaj i pricaj sa nekim profesorima i asistentima sa tih fakulteta...jednostavno da steknes neki osjecaj - tipa --- "e u ovome se vidim"

ovim nista nemozes izgubiti...jedino mozes biti na dobitku...
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#23 Re: Koji fakultet upisati?

Post by dinooh »

joooj wrote:
ferratilis wrote:Onaj na kojem ćeš biti najbolji od najboljih, svako je dobar u nečemu stoga odaberi ono u čemu ćeš biti najbolji. Ako to u čemu si najbolji nije na top listi traženih zanimanja, prihvati da si mediokritet i pomiri se s tim, nisu svi stvoreni za velike stvari. Zašto ovo govorim? Zato što sam skoro diplomirao i sada sam "Bachelor Engleskog jezika i književnosti", što u prijevodu znači mediokritet i male su šanse da se zaposlim. Ne govorim subjektivno, jednostavno je tako. Ja lično u srednjoj nisam imao dobre ocjene i zadovoljavao sam se samo prolazom, zato sad imam mizeran CV, nisam se gurao po raznim volontiranjima i seminarima. Zato ti kažem, ako kaniš upisati fax, guraj se u sve i svašta, stvaraj veze (ne u smislu koji je poznat kod nas, nego ono što Ameri zovu "networking" jer ćeš poslije vjerovatno raditi s tim istim ljudima ako budeš dobar), izgradi dobar imidž (posliej će ti biti lako dobiti preporuku i za stipendije i za posao). I da, nemoj da ti neko kaže da prosjek nije bitan, prosjek je itekako bitan. Puno sreće želim!
Nije vise ni prosjek bitan. Samo i jedino stela, eventualno neka astronomska sreca.
Moja rodica koja je zavrsila pravo sa prosjekom 9,3 nekidan bila na razgovoru za blagajnika u Bingu.
Zavrsila je drzavni fakultet.

Sto se tice umrezavanja s ljudima i guranja u sve i svasta sve je kako si napisao :thumbup:
ovo za seminare i volontiranje potpisujem. Idi na sve, i sta je zanimljivo i sta nije, ad mozes napuniti CV. Ja nisam isao i prilicno je prazan CV i sad se kajem.
A ti @joooj, pa ti ces u SIPU, ne brini se. I to na odjel za finansijski kriminal :-D
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#24 Re: Koji fakultet upisati?

Post by Zeljoooo »

joooj wrote:
ferratilis wrote:Onaj na kojem ćeš biti najbolji od najboljih, svako je dobar u nečemu stoga odaberi ono u čemu ćeš biti najbolji. Ako to u čemu si najbolji nije na top listi traženih zanimanja, prihvati da si mediokritet i pomiri se s tim, nisu svi stvoreni za velike stvari. Zašto ovo govorim? Zato što sam skoro diplomirao i sada sam "Bachelor Engleskog jezika i književnosti", što u prijevodu znači mediokritet i male su šanse da se zaposlim. Ne govorim subjektivno, jednostavno je tako. Ja lično u srednjoj nisam imao dobre ocjene i zadovoljavao sam se samo prolazom, zato sad imam mizeran CV, nisam se gurao po raznim volontiranjima i seminarima. Zato ti kažem, ako kaniš upisati fax, guraj se u sve i svašta, stvaraj veze (ne u smislu koji je poznat kod nas, nego ono što Ameri zovu "networking" jer ćeš poslije vjerovatno raditi s tim istim ljudima ako budeš dobar), izgradi dobar imidž (posliej će ti biti lako dobiti preporuku i za stipendije i za posao). I da, nemoj da ti neko kaže da prosjek nije bitan, prosjek je itekako bitan. Puno sreće želim!
Nije vise ni prosjek bitan. Samo i jedino stela, eventualno neka astronomska sreca.
Moja rodica koja je zavrsila pravo sa prosjekom 9,3 nekidan bila na razgovoru za blagajnika u Bingu.
Zavrsila je drzavni fakultet.

Sto se tice umrezavanja s ljudima i guranja u sve i svasta sve je kako si napisao :thumbup:
Sta je zavrsila?
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#25 Re: Koji fakultet upisati?

Post by ferratilis »

joooj wrote:Nije vise ni prosjek bitan. Samo i jedino stela, eventualno neka astronomska sreca.
Moja rodica koja je zavrsila pravo sa prosjekom 9,3 nekidan bila na razgovoru za blagajnika u Bingu.
Zavrsila je drzavni fakultet.

Sto se tice umrezavanja s ljudima i guranja u sve i svasta sve je kako si napisao :thumbup:
Bitan je. Znam barem 10 ljudi koji su imali prosjek preko 9 i s time su uspjeli dobiti stipendije Erasmus Mundus-a, raznorazna putovanja, sniženja i tako to... Čak znam za slučaj da je student nakon diplomiranja s fakulteta izašao "dobar" za jedno 5000KM jer opština daje one studentske kredite koje svake godine možeš dobiti i ako imaš prosjek preko 9.5 ne vraćaš ništa. Barem je u Tz tako. Ima tu još dosta nekih stvari, ali opet ponavljam, najbitnije od svega je biti uporan, informisan, druželjubiv sa svim i svakim. Iako prosjek ne garantuje zaposlenje, moguće je itekako izvući dosta iz toga.

Mislim da nije sve tako sivo kao što se govori. Ima i dosta pozitivnih priča ljudi koji su radili sve i svašta i na kraju uspjeli, samo što te priče kod nas ne dolaze do izražaja.
Post Reply