Koji fakultet odabrati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#51 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by cenecimoveocino »

:run:
DebelinJoe wrote: 15/07/2021 17:00Pravo.
ja idem na pravni, bjezi od ovoga sto dalje, osim ako mozes upisat u DE ili AUT (graz, vienna)
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#52 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by DebelinJoe »

cenecimoveocino wrote: 20/07/2021 23:08 :run:
DebelinJoe wrote: 15/07/2021 17:00Pravo.
ja idem na pravni, bjezi od ovoga sto dalje, osim ako mozes upisat u DE ili AUT (graz, vienna)
A zašto da se bježi. Pravni faks u Sarajevu je vrhunski faks, bar za naše uslove.
08022013
Posts: 52
Joined: 25/07/2018 09:46

#53 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by 08022013 »

Ja se pridružujem upozorenju vezano za pravni fakultet. Ako nemate debelu štelu (a faks traje četiri godine, što svaku kombinaciju čini klimavom) ili roditelje advokate, nemojte studirati pravo. To će vam biti jedna od najgorih odluka u životu. Morate biti ekstremno dobri u svom poslu ili imati ludu sreću da dobijete neki solidan posao u struci (mimo gore navedenih olakšica).
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#54 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by deogest »

DebelinJoe wrote: 21/07/2021 00:53
cenecimoveocino wrote: 20/07/2021 23:08 :run:
ja idem na pravni, bjezi od ovoga sto dalje, osim ako mozes upisat u DE ili AUT (graz, vienna)
A zašto da se bježi. Pravni faks u Sarajevu je vrhunski faks, bar za naše uslove.
Bjezi se zato sto neces moci naci posao osim ako bas ne budes vrhunski student. To je najgori fax u Sarajevu, dovoljno je pogledati tu zgradu u koju je zadnji put ulozila Austrougarska. Za profesore da ne govorim, a isti piju kafu sa studentima u Travniku i Kiseljaku, dok se tu izviljavaju.

Pravo dolazi u obzir samo ako imas nekoga da te ubaci odmah da radis, ako ti tata ima advokatsku kancelariju pa da nastavis odmah, ili platis posao u Telecomu recimo, drugacije nikako, nemojte da se zayebavate, cak cete tesko i vani posao naci s tom diplomom jer je pravni sistem svake drzave drugaciji i tesko ce ko da vas zaposli.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#55 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by deogest »

Ena432 wrote: 17/04/2021 14:56
skafiskafsnjak wrote: 17/04/2021 13:08 Sine ako mislis ostati u BiH, ne treba ti fakultet...stedi lovu ta stelu i diplomu u Travniku :D
Sta imam od travnicke diplome? Msm da ce je malo ko uzeti kao relativnu..
S Travnickom diplomom vjerovao ili ne, ides vani hladno na postdiplomski, sve je priznato i onda imas uvjete za posao. Ustedit ces zivce, a cak i novac jer valja zivjet ako nisi iz Sar. Jeftinije te jos dodje. I brze.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#56 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by dystopia »

deogest wrote: 21/07/2021 20:08
DebelinJoe wrote: 21/07/2021 00:53

A zašto da se bježi. Pravni faks u Sarajevu je vrhunski faks, bar za naše uslove.
Bjezi se zato sto neces moci naci posao osim ako bas ne budes vrhunski student. To je najgori fax u Sarajevu, dovoljno je pogledati tu zgradu u koju je zadnji put ulozila Austrougarska. Za profesore da ne govorim, a isti piju kafu sa studentima u Travniku i Kiseljaku, dok se tu izviljavaju.

Pravo dolazi u obzir samo ako imas nekoga da te ubaci odmah da radis, ako ti tata ima advokatsku kancelariju pa da nastavis odmah, ili platis posao u Telecomu recimo, drugacije nikako, nemojte da se zayebavate, cak cete tesko i vani posao naci s tom diplomom jer je pravni sistem svake drzave drugaciji i tesko ce ko da vas zaposli.
Čak i najbolji od studenata teško da nađu posao u struci.
Prijateljica, izvrstan student bila, odradila pripravnički, položila pravosudni, za jedne poslove nedovoljno kvalifikovana, za druge prekvalifikovana (samo šuplje, konkursi očigledno namješteni i samo selekcija se kao formalno obavlja) i tako do 40te godine i prvog posla u struci nakon pripravničkog (i to štela, udala se u famaliju advokata).
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#57 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by cenecimoveocino »

DebelinJoe wrote: 21/07/2021 00:53
cenecimoveocino wrote: 20/07/2021 23:08 :run:
ja idem na pravni, bjezi od ovoga sto dalje, osim ako mozes upisat u DE ili AUT (graz, vienna)
A zašto da se bježi. Pravni faks u Sarajevu je vrhunski faks, bar za naše uslove.
Druze sarajevski je potonuo u odnosu na moj zenicki zadnjih godina strasno, mada se i zenicki osipa sa kadrom ali je opet za klasu iznad sarajevskog. Elem, kako god i gdje god zavrsio dobit ces diplomu koja ti nista ne znaci bez stele. Pravo upisuju oni kojima su roditelji advokati, notari, imaju roditelje u pravosudu ili imaju neku privatnu firmu gdje mogu nastaviti raditi porodicni posao, na 100 studenata maksimalno 2-4 studenta se sami izbore za svoje mjesto bez ikoga iza sebe. Ostali koji imaju stele za drzavni posao se i zaposle, ostali zao mi je ali idete na biro rada.
U ZE-DO kantonu nas je trenutno 470 diplomiranih pravnika na birou.
Ja sam igrom slucaja ovo upisao, sada s ovom pamecu NIAKDA NE BIH bez obzira koliko neznao matematiku/fiziku, bolje i elektrotehniku studirat 8 ili 9 godina nego ovo 4 ili 5.
UZAS STRUKA ZA ZAVRSIT AKO NEMAS NIKOG IZA SEBE ili ako se nisi u toku studija uvezao/dokazao prosjekom(9.8 ili 9.9 pa da predas za asistenta i tako osiguras sebi karijeru) ili ulizao pa te neko od profesora ima pogurat kad zavrsis.

Advokat Kreho je to najbolje objasnio prije par godina, pogledaj ovaj dio
https://youtu.be/AiJiTZkdqak?t=500
Ovdje govori koliko dobija upita za posao...
https://youtu.be/AiJiTZkdqak?t=576

pozz
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#58 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by DebelinJoe »

https://www.capital.ba/milionske-zarade ... xVe_euPYOk

Poslovni portal Akta.ba uradio je analizu top 10 društava i kancelarija po ostvarenom prihodu i dobiti u 2020. godini, a koji obavljaju pravne djelatnosti na području BiH.

Lidersku poziciju po ostvarenim prihodima drži Marić & Co advokatsko društvo Sarajevo. Njihov prihod u 2020. godini iznosio je 1.909.414 KM.

Prvo mjesto po ostvarenoj dobiti u 2020. pripalo je kancelariji advokata Vesne Stevanović iz Bijeljine sa 1.004.808 KM, a prihod je iznosio 1.790.972 KM.

Drugo mjesto po dobiti zauzela je Sine Qua Non Agencija za zastupanje i zaštitu autorskih prava Sarajevo – 907.920 KM, a po prihodu Odvjetničko društvo MILAS, MARTINOVIĆ & PARTNERI Ljubuški – 1.895.347 KM.
A vi djeco studirajte filozofiju sa sociologijom i poslovnu psihologiju u Kiseljaku.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#59 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Amir_575 »

Ozimician wrote: 15/07/2021 00:34
Amir_575 wrote: 28/04/2021 16:51 Pozdrav! Trenutno završavam 3. razred srednje škole i upisivam 4. razred srednje tehničke škole ( prehrambeni tehničar) Odličan sam učenik sa prosjekom 5,0 od 1. razreda do dan danas. Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta? Zanima me Prirodno - matematički fakultet u Sarajevu, odsjek biologija. Da li je neko završio baš ovaj fakultet, može li mi reći neka svoja iskustva i mišljenja o ovom fakultetu...... Kakav je zapravo Prirodno- matematički fakultet, ODSJEK - BIOLOGIJA. Hvala unaprijed svima na savjetima.
Prvo, kaže se upisujem a ne upisivam.

Drugo, zašto te baš Biologija zanima i kako vidiš svoj posao nakon završenog tog fakulteta? Šta tačno planiraš raditi?
Nastavnik/ profesor biologije
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#60 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ozimician »

Amir_575 wrote: 05/09/2021 00:12
Ozimician wrote: 15/07/2021 00:34

Prvo, kaže se upisujem a ne upisivam.

Drugo, zašto te baš Biologija zanima i kako vidiš svoj posao nakon završenog tog fakulteta? Šta tačno planiraš raditi?
Nastavnik/ profesor biologije
Ovim želim da te demotiviram i odvratim od te namjere.
Pogledaj malo vijesti, da se svake godine u BiH zatvori nekoliko desetina odjeljenja u školama.
Nastavnici/ profesori muku muče da nađu posao zadnjih 10-15 godina, a sad je situacija alarmantna.
Jednostavno nema djece, škole se zatvaraju i tu ti niko ne može pomoći. Isto kao da se školuješ za rudara a vidiš da se svugdje u svijetu rudnici zatvaraju - jednostavno nema budućnosti. A sa tim fakultetom ne možeš ni vani da odeš. Moj je savjet - studiraj ono s čime možeš vani naći posao, jer ako ti ovdje planovi propadnu, uvijek imaš Plan B.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#61 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Da ne pocinjem novu temu. Koje je misljnje o studiranju fizikalnih terapija na FZS u Sarajevu? Da li ima perspektive? Da se isplati to studirat? Hvala unaprijed.
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#62 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _Reds_ »

_huzzah_001 wrote: 02/03/2022 08:58 Da ne pocinjem novu temu. Koje je misljnje o studiranju fizikalnih terapija na FZS u Sarajevu? Da li ima perspektive? Da se isplati to studirat? Hvala unaprijed.
Sa tim fakultetom je jako teško naći posao, bez obzira na smjer. Puno je lakše naći kao SSS.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#63 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Da li neko moze da mi da vise informacija o studij u saradnji sa Griffith College Dablin?
Koja je cijena, koji stepen engleskog je potrebno? koji su uslovi? da li se isplati?
Hvala unaprijed.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#64 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by dr_Evil »

Djeco, ako nemate stele, onda se drzite Inzinjeringa, bilo kojeg, pa cete moci da drndate citav dan po forumu dok plata ide.

Ako hocete da imate para, a i jos se svalerate po nocnim smjenama upisite medicinu.

To je sve sta ima da se kaze. Kanite se ostalih nauka u BiH.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#65 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Marihuana007 »

Ne kontam svrhu ovog fakulteta za kriminalistiku jedini fax čija diploma ima rok trajanja, sudski policajac do 25 godine, policajac možes biti do 27 godine sa srednjom mada mnogi predaju i sa faxom i masterom a inspektor do 31 godine. Sta kad pređes te godine, sta dalje? Konkursi se objavljuju svake 4 godine barem u KS.

Teba ukinuti fakultet za kriminalistiku, ideš 4 godine i ne možeš biti policajac, a o mladjem inspektoru i da ne pričam. Bitno je da se nadje stela i da se prodje. Npr prof hemije inspektor za krađu..

Dok zavrsis fakultet prodju ti godine i onda ne mozes vise konkurisat za običnu policiju.

Haram im svaka moja suza, vrijeme, energija, para, godine na birou data za ovaj fakultet.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#66 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ozimician »

Marihuana007 wrote: 04/04/2022 08:53 Ne kontam svrhu ovog fakulteta za kriminalistiku jedini fax čija diploma ima rok trajanja, sudski policajac do 25 godine, policajac možes biti do 27 godine sa srednjom mada mnogi predaju i sa faxom i masterom a inspektor do 31 godine. Sta kad pređes te godine, sta dalje? Konkursi se objavljuju svake 4 godine barem u KS.

Teba ukinuti fakultet za kriminalistiku, ideš 4 godine i ne možeš biti policajac, a o mladjem inspektoru i da ne pričam. Bitno je da se nadje stela i da se prodje. Npr prof hemije inspektor za krađu..

Dok zavrsis fakultet prodju ti godine i onda ne mozes vise konkurisat za običnu policiju.

Haram im svaka moja suza, vrijeme, energija, para, godine na birou data za ovaj fakultet.
1. Pitanje - ko te nagovori da to upišeš?
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#67 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by mistek »

Postoji li iko na forumu da je završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, odsjek menadžment, u posljednjih 15-ak godina, a da nema posao? :D
Mislim da je procenat ovakvih ljudi inače mizeran, a da su s platama debelo iznad prosjeka.
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#68 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ateista »

Podrzavam savjete oko toga koji fakulteti struka imaju ili nemaju buducnost, ovdje ili vani, ali moj savjet je da to ne smije biti jedini kriterij kod odabira. Treba naci dobar balans steuke koja ina potencijal za dobar posao i one koja vas zanima, to je jedna od najvaznijih stvari. Dzaba ne znam koje pare ako na posao dolazite sjebani jer vam se posao gadi, radite ga preko volje i dosadan vam je. Skoro trecinu vremena tokom radnog vijeka provedete na poslu, ako radite sta privatno nakon posla to moze izaci i vise od trecine, treba misliti na to da i to vrijeme provedete kvalitetno i da vas posao na neki nacin ispunjava i cini sretnim.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#69 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Koja opcija je bolja, poslovno upravljanje ili medzment na ekonomskom fakultetu?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#70 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Euphoria »

Koliko kosta studij u Kiseljaku, vanredni?
Beli belcan
Posts: 113
Joined: 12/10/2022 15:39

#71 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Beli belcan »

Gledao sam malo Fakultet za saobraćaj i komunikacije UNSA, imaju zanimljive smjerove, osim klsičnih IT smjerova interesantan je i Zrakoplovni saobraćaj, mada je upisna kvota vrlo mala, 10tak ljudi primaju. Sad je došlo do otvaranja dosta pozicija na aerodoromima, kao i pružatelju usluga u zračnoj plovidbi BHANSA (preuzeli smo 2019 zračni prostor). Kadra kvalitetnog nedostaje i u direkciji za civilno zrakoplovstvo BHDCA. I sa ovim obrazovanjem može se raditi i vani jer je zračni saobraćaj međunarodnog karaktera i znanje ovdje isto je kao i znanje u Njemačkoj.
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#72 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by mistek »

...
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#73 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Nierika »

Na ASU ima odsjek za režiju, dramaturgiju, glumu i produkciju, preporuka ako nemate drugu opciju i ako ste tvrdoglavi. Isplativo za 20-30-50 godina, možda i više ili odmah ili nikad. :D
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#74 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Nierika »

Prije ASU sam bila upisala pravo u Beču i odustala nakon par godina, i za pravo preporuka mada sam odustala bila od tog faksa, do mene je. :D
snijeg_led
Posts: 6665
Joined: 08/12/2019 21:35

#75 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by snijeg_led »

Onaj za koji imate jaku volju, talenat i zelju da uspjete.
Sve ostalo je nevazno.
Post Reply