Koji fakultet odabrati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7220
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#26 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Rockefeller »

Upisi ono sto ti se svidja.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#27 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ena432 »

Zdravo svima! Potrebna mi je pomoc vezano za upis na fakultet. Sada su mi u opticaju 2 fakulteta efsa i pfsa. Znam da su dva potpuno razlicita fakulteta ali eto to me privlaci. Efsa vps bih zapravo upisala odmah ali strah me matematike, uopste nisam dobra u matematici.. znam da nema predmet mat na vps ali ima tih mat zadataka na ostalim predmetima pa ne znam koliko je to tesko. Pravni mi je okej, mada me opet malo vise privlaci ekonomija. Sta vi mislite koji je bolji izbor od ova dva fakulteta? Neki savjet??
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#28 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by space_x »

Nemam vremena za detaljan savjet.Bježi od prava ko đavo od krsta.Pravni fakultet je uz kriminalistiku i političke najgora moguća opcija.
Ekonomija nudi mnogo širi spektar zanimanja kojima se možeš baviti, najbolje su ti finansije i računovodstvo ali ako si s matematikom loša onda marketing upiši.
Iako nije to ra matematika kakvu ti zamišljaš, sve je po nekom ustaljenom šablonu.Dok je mogu studirati oni koji ne znaju razliku između parnih i neparnih brojeva možeš i ti sigurno.

Ovo ti govorim kao dugogodišnji nezaposleni pravnik, znači pravo prekriži slobodno
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#29 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ena432 »

space_x wrote: 17/04/2021 05:35 Nemam vremena za detaljan savjet.Bježi od prava ko đavo od krsta.Pravni fakultet je uz kriminalistiku i političke najgora moguća opcija.
Ekonomija nudi mnogo širi spektar zanimanja kojima se možeš baviti, najbolje su ti finansije i računovodstvo ali ako si s matematikom loša onda marketing upiši.
Iako nije to ra matematika kakvu ti zamišljaš, sve je po nekom ustaljenom šablonu.Dok je mogu studirati oni koji ne znaju razliku između parnih i neparnih brojeva možeš i ti sigurno.

Ovo ti govorim kao dugogodišnji nezaposleni pravnik, znači pravo prekriži slobodno
Hvala puno na savjetu!!
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#30 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by skafiskafsnjak »

Sine ako mislis ostati u BiH, ne treba ti fakultet...stedi lovu ta stelu i diplomu u Travniku :D
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#31 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ena432 »

skafiskafsnjak wrote: 17/04/2021 13:08 Sine ako mislis ostati u BiH, ne treba ti fakultet...stedi lovu ta stelu i diplomu u Travniku :D
Sta imam od travnicke diplome? Msm da ce je malo ko uzeti kao relativnu..
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#32 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by skafiskafsnjak »

Ena432 wrote: 17/04/2021 14:56
skafiskafsnjak wrote: 17/04/2021 13:08 Sine ako mislis ostati u BiH, ne treba ti fakultet...stedi lovu ta stelu i diplomu u Travniku :D
Sta imam od travnicke diplome? Msm da ce je malo ko uzeti kao relativnu..
Te bolje prodju danas od regularnih :D

Uci jezik,.bjez vani...nema hajra u BiH
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#33 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by BlueStone12 »

Šta znači integrisani studij na nekim fakultetima??
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#34 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Semsa Suljakovic »

U danasnjem obrazovanju je sistem 1. Ciklus Bachelor 3 ili 4 godine, 2. Ciklus 2 ili 1 godina i 3. Ciklus odnosno Doktorat.
Integrisani studij prvog i drugog ciklusa ti je kad ides 1. i 2. ciklus bez da nakon 1. ciklusa dobijes diplomu Bachelora nego moras zavrsiti 1. i 2. skupa da bi se racunalo da si zavrsio fakultet.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#35 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by deogest »

Ovdje? Niti jedan. Osim ako tipa ne zelis pravo, masinstvo jer ti je otac to studirao pa te moze ubacit fino odmah da radis. Ganjaj IT, to se ovdje jedino isplati, ali za to i nije potreban fakultet.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#36 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by BlueStone12 »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 21:10 U danasnjem obrazovanju je sistem 1. Ciklus Bachelor 3 ili 4 godine, 2. Ciklus 2 ili 1 godina i 3. Ciklus odnosno Doktorat.
Integrisani studij prvog i drugog ciklusa ti je kad ides 1. i 2. ciklus bez da nakon 1. ciklusa dobijes diplomu Bachelora nego moras zavrsiti 1. i 2. skupa da bi se racunalo da si zavrsio fakultet.
I znači ako ga završiš postaneš magistar, ne možeš biti bachelor tog sudija?
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#37 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Semsa Suljakovic »

Bachelor ne mozes a zvanje zavisi od fakulteta. Recimo farmaciju kad zavrsis si magistar farmacije, stomatologiju i medicinu si doktor. Na svakom od ovih je integrisani studij. Kod nas ti je to uglavnom na fakultetima medicinske grupacije. U nekim zemljama su uveli i na drugim fakultetima jer trziste rada ne trazi bachelore odredjenih struka.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#38 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ozimician »

Eh ovako, koji fakultet odabrati?
Mene i moju generaciju su pogrešno savjetovali (prije nešto više od 10 god) - upiši ono što voliš, bit će nafake..bla bla bla.
Tad je nekako bio i vrhunac trenda da se haman svi upisuju na fakultet, tj. ako ne studiraš - nisi IN. Tako da su ljudi upisivali (pa i na kraju završavali) bilo kakve fakultete, samo eto da ne ostanu samo sa srednjom.

U zadnjih par godina se taj trend počeo drastično mijenjati, a korona je to još više ubrzala. Jednostavno ljudi su skontali da se ne isplati studirati, tako da je trenutno broj studenata u BiH 3x manji nego prije 10 god.

Uglavnom, lijepo je studirati i raditi ono što voliš (ali prije ili kasnije, svaki se poziv zavoli ako ga prihvatiš). Ali fakultet i obrazovanje opće, treba da ti donesu ''hljeb'', a ne da uokviriš diplomu i padaš u depresiju jer se ne možeš zaposliti, tako da prije nego upišeš bilo šta trebaš sebi postaviti neka pitanja:

1. Da li poslije faxa imam siguran posao i kako ću doći do njega?
2. Nije dovoljno samo zaposliti se, koliko ću zarađivati od tog posla?
3. Koji su mi nematerijalni benefiti tog posla i koliko mogu u tome da napredujem?

Ukratko, po meni, iz sadašnje perspektive, a zbog korone još više - Biraj poziv s kojim ćeš moći da radiš ''home office'' - po mogućnosti i prije nego dobiješ diplomu.

Mislim da sam ti time sve rekao.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#39 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ena432 »

Ozimician wrote: 18/04/2021 01:21 Eh ovako, koji fakultet odabrati?
Mene i moju generaciju su pogrešno savjetovali (prije nešto više od 10 god) - upiši ono što voliš, bit će nafake..bla bla bla.
Tad je nekako bio i vrhunac trenda da se haman svi upisuju na fakultet, tj. ako ne studiraš - nisi IN. Tako da su ljudi upisivali (pa i na kraju završavali) bilo kakve fakultete, samo eto da ne ostanu samo sa srednjom.

U zadnjih par godina se taj trend počeo drastično mijenjati, a korona je to još više ubrzala. Jednostavno ljudi su skontali da se ne isplati studirati, tako da je trenutno broj studenata u BiH 3x manji nego prije 10 god.

Uglavnom, lijepo je studirati i raditi ono što voliš (ali prije ili kasnije, svaki se poziv zavoli ako ga prihvatiš). Ali fakultet i obrazovanje opće, treba da ti donesu ''hljeb'', a ne da uokviriš diplomu i padaš u depresiju jer se ne možeš zaposliti, tako da prije nego upišeš bilo šta trebaš sebi postaviti neka pitanja:

1. Da li poslije faxa imam siguran posao i kako ću doći do njega?
2. Nije dovoljno samo zaposliti se, koliko ću zarađivati od tog posla?
3. Koji su mi nematerijalni benefiti tog posla i koliko mogu u tome da napredujem?

Ukratko, po meni, iz sadašnje perspektive, a zbog korone još više - Biraj poziv s kojim ćeš moći da radiš ''home office'' - po mogućnosti i prije nego dobiješ diplomu.

Mislim da sam ti time sve rekao.
Pa dosta razmisljam i o tome, sta poslije faxa, ima li posla i sl. Savjetovala sam se, istrazivala, jos uvijek trazim informacija.. Nadam se da cu odabrati ono najbolje za mene. Hvala puno na savjetima!
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#40 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by space_x »

Ena432 wrote: 18/04/2021 21:38
Ozimician wrote: 18/04/2021 01:21 Eh ovako, koji fakultet odabrati?
Mene i moju generaciju su pogrešno savjetovali (prije nešto više od 10 god) - upiši ono što voliš, bit će nafake..bla bla bla.
Tad je nekako bio i vrhunac trenda da se haman svi upisuju na fakultet, tj. ako ne studiraš - nisi IN. Tako da su ljudi upisivali (pa i na kraju završavali) bilo kakve fakultete, samo eto da ne ostanu samo sa srednjom.

U zadnjih par godina se taj trend počeo drastično mijenjati, a korona je to još više ubrzala. Jednostavno ljudi su skontali da se ne isplati studirati, tako da je trenutno broj studenata u BiH 3x manji nego prije 10 god.

Uglavnom, lijepo je studirati i raditi ono što voliš (ali prije ili kasnije, svaki se poziv zavoli ako ga prihvatiš). Ali fakultet i obrazovanje opće, treba da ti donesu ''hljeb'', a ne da uokviriš diplomu i padaš u depresiju jer se ne možeš zaposliti, tako da prije nego upišeš bilo šta trebaš sebi postaviti neka pitanja:

1. Da li poslije faxa imam siguran posao i kako ću doći do njega?
2. Nije dovoljno samo zaposliti se, koliko ću zarađivati od tog posla?
3. Koji su mi nematerijalni benefiti tog posla i koliko mogu u tome da napredujem?

Ukratko, po meni, iz sadašnje perspektive, a zbog korone još više - Biraj poziv s kojim ćeš moći da radiš ''home office'' - po mogućnosti i prije nego dobiješ diplomu.

Mislim da sam ti time sve rekao.
Pa dosta razmisljam i o tome, sta poslije faxa, ima li posla i sl. Savjetovala sam se, istrazivala, jos uvijek trazim informacija.. Nadam se da cu odabrati ono najbolje za mene. Hvala puno na savjetima!
Jeste, ali pazi jednu još jako bitnu stvar.Sve je ovo lijepo i tačno rečeno gore, ali ne možeš ti studirati nešto za šta jednostavno nisi ili nešto što ti ne ide od ruke bez obzira što se u toj branši dosta zarađuje.
Naprimjer, trend i fokus je sad na tom IT sektoru koji zaista nudi mogućnosti, napredovanje, usavršavanje, znatno višu platu od prosječne itd ali da li si za to???
Da li osjećaš tu materiju, da li se pronalaziš u tome da po 12,13 sati danas buljiš u kompjuter i pdogramiraš??
Jer deficit te ovlasti jeste i u svijetu, ali da su svi za programere svi bi išli da budu programeri.Raja ne konta da se tu savršeno moraš snalaziti sa apstraktnim pojmovima i logičkim razmišljanjem kojeg u Bosni malo ljudi posjeduje..Na kraju mali broj ih uspije jer takav tip materije ili ti ide ili ti ne ide, isto je naprimjer sa elektrotehnikom i sličnim matematičkim fakultetima.
A sama si rekla da ti matematika ne ide, ali od svih fakulteta koje možeš studirati a koji može biti isplstiv je ekonomija i to računovodstvo..ili jezici.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#41 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ena432 »

space_x wrote: 19/04/2021 00:55
Ena432 wrote: 18/04/2021 21:38
Ozimician wrote: 18/04/2021 01:21 Eh ovako, koji fakultet odabrati?
Mene i moju generaciju su pogrešno savjetovali (prije nešto više od 10 god) - upiši ono što voliš, bit će nafake..bla bla bla.
Tad je nekako bio i vrhunac trenda da se haman svi upisuju na fakultet, tj. ako ne studiraš - nisi IN. Tako da su ljudi upisivali (pa i na kraju završavali) bilo kakve fakultete, samo eto da ne ostanu samo sa srednjom.

U zadnjih par godina se taj trend počeo drastično mijenjati, a korona je to još više ubrzala. Jednostavno ljudi su skontali da se ne isplati studirati, tako da je trenutno broj studenata u BiH 3x manji nego prije 10 god.

Uglavnom, lijepo je studirati i raditi ono što voliš (ali prije ili kasnije, svaki se poziv zavoli ako ga prihvatiš). Ali fakultet i obrazovanje opće, treba da ti donesu ''hljeb'', a ne da uokviriš diplomu i padaš u depresiju jer se ne možeš zaposliti, tako da prije nego upišeš bilo šta trebaš sebi postaviti neka pitanja:

1. Da li poslije faxa imam siguran posao i kako ću doći do njega?
2. Nije dovoljno samo zaposliti se, koliko ću zarađivati od tog posla?
3. Koji su mi nematerijalni benefiti tog posla i koliko mogu u tome da napredujem?

Ukratko, po meni, iz sadašnje perspektive, a zbog korone još više - Biraj poziv s kojim ćeš moći da radiš ''home office'' - po mogućnosti i prije nego dobiješ diplomu.

Mislim da sam ti time sve rekao.
Pa dosta razmisljam i o tome, sta poslije faxa, ima li posla i sl. Savjetovala sam se, istrazivala, jos uvijek trazim informacija.. Nadam se da cu odabrati ono najbolje za mene. Hvala puno na savjetima!
Jeste, ali pazi jednu još jako bitnu stvar.Sve je ovo lijepo i tačno rečeno gore, ali ne možeš ti studirati nešto za šta jednostavno nisi ili nešto što ti ne ide od ruke bez obzira što se u toj branši dosta zarađuje.
Naprimjer, trend i fokus je sad na tom IT sektoru koji zaista nudi mogućnosti, napredovanje, usavršavanje, znatno višu platu od prosječne itd ali da li si za to???
Da li osjećaš tu materiju, da li se pronalaziš u tome da po 12,13 sati danas buljiš u kompjuter i pdogramiraš??
Jer deficit te ovlasti jeste i u svijetu, ali da su svi za programere svi bi išli da budu programeri.Raja ne konta da se tu savršeno moraš snalaziti sa apstraktnim pojmovima i logičkim razmišljanjem kojeg u Bosni malo ljudi posjeduje..Na kraju mali broj ih uspije jer takav tip materije ili ti ide ili ti ne ide, isto je naprimjer sa elektrotehnikom i sličnim matematičkim fakultetima.
A sama si rekla da ti matematika ne ide, ali od svih fakulteta koje možeš studirati a koji može biti isplstiv je ekonomija i to računovodstvo..ili jezici.
To da ne mozemo svi sve studirati stoji naravno. Ja sam navela 2 fakulteta koja me privlace. Pored toga npr razmisljala sam o akademiji scenskih umjetnosti jer volim glumu, onda fpn odsjek za odnose sa javnoscu, turski jezik i sl ali svjesna sam da nakon tih fakulteta nema hajra.. Evo i za pfs isto.. Moguce da cu pokusati na ekonomskom jer stvarno od ostatka izbora jedino sto me privlaci je taj marketing i menadzment. Konsultovala sam se malo o predmetima na visokoj poslovnoj efsa, kazu nema matematike ali ima matematickih predmeta.. Da li je neko zavrsio vps ili zna nekoga ko je zavrsio? Bile bi mi od pomoci informacije za pojedine predmete; finansije, kvantitativni modeli, statistika. Kakvi su zadaci, da li je tesko i sl?
Hvala svima na odgovorima
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#42 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by S4mpion »

Za 90% IT poslova, koji se nude u BiH, uopšte nije potreban fakultet, može ih obavljat' srednjoškolac koji se na svoju ruku malo više potrudi na polju IT-a i pređe par relevantnih kurseva.

Međutim, situacija kod nas je takva da se visokoobrazovani ljudi štancaju k'o na pokretnoj traci, poslodavci postaju bezobrazni i traže završen fakultet čak i za neke najbezveznije pozicije, poput prodavača robe.
winter25
Posts: 21
Joined: 03/04/2013 09:45

#43 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by winter25 »

S4mpion wrote: 21/04/2021 12:41 Za 90% IT poslova, koji se nude u BiH, uopšte nije potreban fakultet, može ih obavljat' srednjoškolac koji se na svoju ruku malo više potrudi na polju IT-a i pređe par relevantnih kurseva.

Međutim, situacija kod nas je takva da se visokoobrazovani ljudi štancaju k'o na pokretnoj traci, poslodavci postaju bezobrazni i traže završen fakultet čak i za neke najbezveznije pozicije, poput prodavača robe.
Fakultet je ipak fakultet :) jer ako nemaš fakultet, uvijek onaj sa fakultetom ti može reći da je ako ništa formalno obrazovaniji, da ne kažem pametniji ;)
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#44 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by teodorfon »

Mislim da se emocije trebaju ignorisat tokom upisa faksa jer srednjoskolac u 99% ne zna STVARNO sta "voli", to su samo zamisljanja posla iz snova ne zna on njegovu svakodnevnicu i kako brzo postaje svaki poso monoton.

A matematiku moze svako naucit, to da za to moras biti rodjen je prica za malu djecu, ukucas libgen i skini uvodne knjige za matematiku, ja sam u srednjoj bio dosta tanak u deterministickom razmisljanju dok mi je matematika na faksu (elementarna, diskretna, linearna algebra, analiza...) bilo dosta lakse jer si iso u srz matematike pa je nestao "black box" feeling u tome i fakat je sve imalo smisla.

Tako da tldr; upisi ono sto se trazi ako neces da imas bad feeling za 5 godina, sretno. ;)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#45 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Guadalajara »

winter25 wrote: 24/04/2021 15:58
S4mpion wrote: 21/04/2021 12:41 Za 90% IT poslova, koji se nude u BiH, uopšte nije potreban fakultet, može ih obavljat' srednjoškolac koji se na svoju ruku malo više potrudi na polju IT-a i pređe par relevantnih kurseva.

Međutim, situacija kod nas je takva da se visokoobrazovani ljudi štancaju k'o na pokretnoj traci, poslodavci postaju bezobrazni i traže završen fakultet čak i za neke najbezveznije pozicije, poput prodavača robe.
Fakultet je ipak fakultet :) jer ako nemaš fakultet, uvijek onaj sa fakultetom ti može reći da je ako ništa formalno obrazovaniji, da ne kažem pametniji ;)
Jeste...ali treba biti i sposoban...i imati ledja ;-)
Nodey2
Posts: 5
Joined: 22/10/2020 20:38

#46 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Nodey2 »

Mali offtopic
Da li nakon zavrsenog strukovnog studija(3 god) mogu upisati master studije??
Planiram upisati menadzment i marketing u turizmu ;-)
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#47 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Amir_575 »

Pozdrav! Trenutno završavam 3. razred srednje škole i upisivam 4. razred srednje tehničke škole ( prehrambeni tehničar) Odličan sam učenik sa prosjekom 5,0 od 1. razreda do dan danas. Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta? Zanima me Prirodno - matematički fakultet u Sarajevu, odsjek biologija. Da li je neko završio baš ovaj fakultet, može li mi reći neka svoja iskustva i mišljenja o ovom fakultetu...... Kakav je zapravo Prirodno- matematički fakultet, ODSJEK - BIOLOGIJA. Hvala unaprijed svima na savjetima.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#48 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ozimician »

Amir_575 wrote: 28/04/2021 16:51 Pozdrav! Trenutno završavam 3. razred srednje škole i upisivam 4. razred srednje tehničke škole ( prehrambeni tehničar) Odličan sam učenik sa prosjekom 5,0 od 1. razreda do dan danas. Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta? Zanima me Prirodno - matematički fakultet u Sarajevu, odsjek biologija. Da li je neko završio baš ovaj fakultet, može li mi reći neka svoja iskustva i mišljenja o ovom fakultetu...... Kakav je zapravo Prirodno- matematički fakultet, ODSJEK - BIOLOGIJA. Hvala unaprijed svima na savjetima.
Prvo, kaže se upisujem a ne upisivam.

Drugo, zašto te baš Biologija zanima i kako vidiš svoj posao nakon završenog tog fakulteta? Šta tačno planiraš raditi?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#49 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by stubrijez »

agronomija?
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#50 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by DebelinJoe »

Pravo.
Post Reply