Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#26 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by shandrprcSA »

isto sranje i kod mene :D kapa dok na cesmi ne pustim vodu a kad pustim vodu na cesmi, pukne nesto u bojleru :D
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#27 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by mega_mashcine »

A kakva iskustva imate sa elektricnim protocnim bojlerima za kupatilo ?
Ja imao Vaillantov, 18 kW, radio 3 godine i pokvario se. Sad sam kupio Boschov.
Rado bih uzeo obični bojler, duplo jeftiniji, 5 godina garancije (za razliku od protocnog kod kojeg je 2 godine), ali nažalost preglomazni su, i nemam prostora u kupatilu za njih.
Sad sam eto ovaj kupio, radice 2-3 godine, i onda valja opet 4-5 stoja dati za novi.. :-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5639
Joined: 04/08/2020 19:22

#28 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by -Chesterfield- »

NediM17 wrote: 03/12/2021 09:49

Ma da, ljudi mijenjaju sigurnosne ventile, uzimaju jace, pa npr. kazan bojlera atestiran na 6-8 bara, oni uzmu ventil od 10 bara.
Eto ti potencijalne bombe u kuci.
Jbg. nek kapa, crijevo i sprovest negdje u odvod.
Samo problem je sto u citavoj kucnoj instalaciji nabija pritisak jer ne moze vratiti u vodovodnu mrezu.
Tako da sam ugradnjom ovog regulatora izgleda dobio potencijalno vece sranje nego sto je povecan pritisak u gradskoj mrezi.
Ja sam uvjeren da kapa zbog tog nepovratnog ventila koji sam ugradio u šahtu. A morao sam ga ugraditi jer imam i pumpu koja vuče vodu iz bunara.
Nisam primijetio da kapa kada je pumpa aktivna. Tada pritisak u sistemu varira između tri i pet bara.
User avatar
madesa
Posts: 4214
Joined: 26/07/2013 02:37

#29 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by madesa »

Samo končar :thumbup:
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#30 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

-Chesterfield- wrote: 03/12/2021 10:00
NediM17 wrote: 03/12/2021 09:49

Ma da, ljudi mijenjaju sigurnosne ventile, uzimaju jace, pa npr. kazan bojlera atestiran na 6-8 bara, oni uzmu ventil od 10 bara.
Eto ti potencijalne bombe u kuci.
Jbg. nek kapa, crijevo i sprovest negdje u odvod.
Samo problem je sto u citavoj kucnoj instalaciji nabija pritisak jer ne moze vratiti u vodovodnu mrezu.
Tako da sam ugradnjom ovog regulatora izgleda dobio potencijalno vece sranje nego sto je povecan pritisak u gradskoj mrezi.
Ja sam uvjeren da kapa zbog tog nepovratnog ventila koji sam ugradio u šahtu. A morao sam ga ugraditi jer imam i pumpu koja vuče vodu iz bunara.
Nisam primijetio da kapa kada je pumpa aktivna. Tada pritisak u sistemu varira između tri i pet bara.
Ma to ti je, nema dileme. Rekoh, jedini lijek ekspanziona posuda.
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#31 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by dulekrele »

mega_mashcine wrote: 03/12/2021 09:59 A kakva iskustva imate sa elektricnim protocnim bojlerima za kupatilo ?
Ja imao Vaillantov, 18 kW, radio 3 godine i pokvario se. Sad sam kupio Boschov.
Rado bih uzeo obični bojler, duplo jeftiniji, 5 godina garancije (za razliku od protocnog kod kojeg je 2 godine), ali nažalost preglomazni su, i nemam prostora u kupatilu za njih.
Sad sam eto ovaj kupio, radice 2-3 godine, i onda valja opet 4-5 stoja dati za novi.. :-)
Ja imam ovaj i za sada nemam problema. Isto sam ga uzeo zbog prostora i nisam pozalio. Valjda nece riknuti ko tvoj :roll:

Image
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#32 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

mega_mashcine wrote: 03/12/2021 09:59 A kakva iskustva imate sa elektricnim protocnim bojlerima za kupatilo ?
Ja imao Vaillantov, 18 kW, radio 3 godine i pokvario se. Sad sam kupio Boschov.
Rado bih uzeo obični bojler, duplo jeftiniji, 5 godina garancije (za razliku od protocnog kod kojeg je 2 godine), ali nažalost preglomazni su, i nemam prostora u kupatilu za njih.
Sad sam eto ovaj kupio, radice 2-3 godine, i onda valja opet 4-5 stoja dati za novi.. :-)
A da razmisliš o ovom velisu ? je li baš nema prostora? Onaj je tanad 26 cm čini mi se. I može da ide i horizontalno, ne mora vertikalno, pa kad iznad tuša može staviti pod strop.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#33 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by nikeze »

Da li neko ima iskustvo sa bojlerima sa suhim grijačem kao ovaj. Imam dojam da bojleri sa suhim grijačem sporije griju jer grijač nije uronjan u vodu.
Takav od 50 litara Atlantic Stetite Turbo ima moj poznanik i brzo se potroši topla voda.
https://ba.gorenje.com/proizvodi/grijan ... 0000347138
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#34 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by mega_mashcine »

_Reds_ wrote: 03/12/2021 10:43
mega_mashcine wrote: 03/12/2021 09:59 A kakva iskustva imate sa elektricnim protocnim bojlerima za kupatilo ?
Ja imao Vaillantov, 18 kW, radio 3 godine i pokvario se. Sad sam kupio Boschov.
Rado bih uzeo obični bojler, duplo jeftiniji, 5 godina garancije (za razliku od protocnog kod kojeg je 2 godine), ali nažalost preglomazni su, i nemam prostora u kupatilu za njih.
Sad sam eto ovaj kupio, radice 2-3 godine, i onda valja opet 4-5 stoja dati za novi.. :-)
A da razmisliš o ovom velisu ? je li baš nema prostora? Onaj je tanad 26 cm čini mi se. I može da ide i horizontalno, ne mora vertikalno, pa kad iznad tuša može staviti pod strop.
dobar prijedlog. Nisam o njima razmisljao, ne znam sad napamet ovako da li bi se mogao uklopiti, ali mi se cini da bi mogao stati barem nazor. Sad sam vec kupio Boschov protocni, pa cu vidjeti za par godina kad on crkne razmislicu i ovoj varijanti.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#35 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

mega_mashcine wrote: 03/12/2021 12:34
_Reds_ wrote: 03/12/2021 10:43

A da razmisliš o ovom velisu ? je li baš nema prostora? Onaj je tanad 26 cm čini mi se. I može da ide i horizontalno, ne mora vertikalno, pa kad iznad tuša može staviti pod strop.
dobar prijedlog. Nisam o njima razmisljao, ne znam sad napamet ovako da li bi se mogao uklopiti, ali mi se cini da bi mogao stati barem nazor. Sad sam vec kupio Boschov protocni, pa cu vidjeti za par godina kad on crkne razmislicu i ovoj varijanti.
Dodatno ako ti je topla voda spojena u kuhinji preko tople vode u kupatilu, postoji ovi koji stanu u gorenje elemente kuhinje. Naravno sve zavisi od instalacija opet.
Za te protočne treba trofazne struju i troše prilično, a malo ko u stanovima ima trofaznu.
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#36 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by mega_mashcine »

_Reds_ wrote: 03/12/2021 13:00
mega_mashcine wrote: 03/12/2021 12:34
dobar prijedlog. Nisam o njima razmisljao, ne znam sad napamet ovako da li bi se mogao uklopiti, ali mi se cini da bi mogao stati barem nazor. Sad sam vec kupio Boschov protocni, pa cu vidjeti za par godina kad on crkne razmislicu i ovoj varijanti.
Dodatno ako ti je topla voda spojena u kuhinji preko tople vode u kupatilu, postoji ovi koji stanu u gorenje elemente kuhinje. Naravno sve zavisi od instalacija opet.
Za te protočne treba trofazne struju i troše prilično, a malo ko u stanovima ima trofaznu.
Nije mi voda u kuhinji spojena sa kupatilom, pa to ne može. Naravno, trofazna je struja u pitanju.
User avatar
beco
Posts: 3395
Joined: 25/08/2004 14:22

#37 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by beco »

https://tesy.rs/proizvodi/elektricni-bo ... GEALw_wcB

Ja sam ovaj kupio u Ad-Adi Vogošća za 450 KM iz dva razloga jer sam bas bio ograničen prostorom (vodoravno ga na zid stavio) i htio sam smart uređaj da ga mogu remotly paliti i da se sam pali kad je jeftina struja.

Od problema jednom elektronika otišla zamjenjena u garanciji. Zeznuto ga je skinuti zbog polozaja.

Sa smart funkcijama sam zadovoljan osim što žena me pegla da joj palim grijanje jer njoj mrsko smart app na mobitelu koristiti.

Smiješno je bilo kad sam ga tek kupio, jer ovlašteni serviser nije znao kako se setuje aplikacija. Uz malo email komunikacije sa Bugarskom objasnuli su mi kako se resetuje WiFi modul bojlera i sve sam napravio, account skino app i funkcioniše. Onda sam slao instrukcije serviseru da zna za u buduće.

Recimo super mi je kad pođemo na odmor stavim ga u travel mode namjestim kad dolazimo kući i čeka nas ugrijan bojler a između nije radio.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#38 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by kuli1961 »

Nikome ne bih preporucio kupovinu Ariston Velis Evo!!! Preskup za odrzavanje, popravke...
U rekonstrukciji kupatila 2016. godine bio sam prinudjen traziti verziju horizontalne ugradnje, pa sam uzeo ovaj, 50 l.
Ljetos je prestao raditi. Kontam-ili je termostat ili grijac, oko, skinucu, lako za ispitati, promiieniti i to je to. Drug mi pomogne da ga skinemo, otvorim i imam sta vidjeti. Neka stampana ploca, kontroleri i ostali qrci-palci na ploci, nigdje klasike (npr. termostat sa sondom), 2 grijaca, kazan koji cine 2 spojene posude.
Plocu odnesem meni poznatom elektronicaru, on ispita i kaze- od ovog mjesta signal ne ide dalje, crklo to i to, a ovakvih crknutih komponenti ploce nema u slobodnoj prodaji, mozda se moze naci po karakteristikama, ali po gabaritima -ne.
Jedva sam nasao stampanu plocu- 105 KM, sa garancijom na nju do praga prodavnice. Prethodno sam ocistio kazan- bilo je 3-4 kg kamenca, sto za moj grad i nije strasno, obzirom da je voda izrazito tvrda, ocistio i oba grijaca, stanje nije bilo prestrasno. Kupio sam i dva dihtunga grijaca- 8 KM komad (!!!), sve sastavio i vratio ga na zid kupatila. Dakle, ne racunajuci moj rad, dijelovi su me kostali 121 KM. garancije na elektroniku nema. Koliko bi me kostao majstor, pojma nemam, mogu samo pretpostaviti- minimum 50 KM
Cekam kada ce opet crknuti, pa kad se to desi, uopste ga vise necu popravljati, jer ako crkne i grijac- komad kosta 80 KM! Umjesto tog Ariston sr..nja, kupicu npr srbijanski Elit. inox kotao (u Aristonu je malo deblji lim), takodje horizontalna izvedba. Iako je potpuno cilindrican (Ariston je na ivicama zaobljen), moze stati, nece smetati, a "utroba" mu je cista klasika, nema elektronskih pres.r..nja

EDIT: sad vidjeh- slicna tema ima i od ranije:
umjetnost-zivljenja-f123/bojler-za-banju-t147455.html
Post Reply