Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#1 Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by nikeze »

Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?
Atlantic Steatite turbo 50 ili 80 litara ili neki Bosch ili Gorenje?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5610
Joined: 04/08/2020 19:22

#2 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by -Chesterfield- »

Gledaj da mu je kazan od inoxa.
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#3 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by inspiron »

Pozdrav kolega,

Ja sam u 01/2016 kupio i ugradio Atlantic steatite sa keramičkim grijačima 50L, platio oko 300KM - od toga je 60-70 bilo za ugradnju. Ne znam sada kakve su cijene. Nikakvih problema nisam imao, radi šta treba, eto. Ako hoćeš mogu email i telefon da prebacim u PP od koga sam kupio, da ne reklamiram ovdje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

Ariston velis.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by rovac13 »

2008 kupio najobicniji,cini mi se koncar.
Jos se nikad pokvario nije :)
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by mayab »

da kucnem u drvo, 2003.kupio neki Ariston od 50 l, radi i dan danas bez greške
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#7 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by sabanss »

Ko da ima kakve pameti u tim bojlerima. Imaš ih po 30-40 godina starih koliko hoćeš. Valjda ovi danas mogu biti samo bolji
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#9 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by sabanss »

Taj traži trofaznu struju :-)
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#10 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by dulekrele »

sabanss wrote: 02/12/2021 20:55 Taj traži trofaznu struju :-)
Trazi. Hebes kucu bez trofazne :lol:
Last edited by dulekrele on 02/12/2021 20:57, edited 1 time in total.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#11 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by starii »

Aristol ANDRIS 30l, brzo se ugrije, ne troši puno, za sada zadovoljan. Kupio kad je bilo neko snizenje u Ecosu,mada mislim da ih povoljno mozes naci u Adi-Ad Vogošća.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#12 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by rovac13 »

sabanss wrote: 02/12/2021 20:52 Ko da ima kakve pameti u tim bojlerima. Imaš ih po 30-40 godina starih koliko hoćeš. Valjda ovi danas mogu biti samo bolji
Neces vjerovat da je uglavnom obrnuto :)
Novije stvari se prave da ne traju,da ponovo kupujes..

A sto se tice pameti u bojlerima heh.
Grijac i prekidac i to je mudrolija.

I neko opet razmislja o tome da ce mu neki drugi grijac brze ugrijati,ili manje potrositi sta li :)
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by Naslovnica »

Kupio Tesy BiLight, garancija 2 godine.
Nakon tačno dvije godine i 10 dana prestao raditi. Rikavela grijač, kamenac.
Zovnem majstora, čišćenje bojlera od kamenca, zamjena grijača, dihtunga.
Prošlo ne više od 6 mjeseci, eno opet zajebava, pucketa unutra, ne grije kako treba, garant opet kamenac.
Prije toga imao Gorenje Tiki, rmbo 10 godina bez problema i ovih pizdarija.
Treba kupovati sam one što ih reklamiraju da ne sakupljaju kamenac.
Mjesto radnje Alipašino polje.
NediM17
Posts: 21601
Joined: 05/11/2009 11:49

#14 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

U roditeljskom stanu Energoinvest Mebos od 50 litara iz olimpijske '84. Nikad nista, samo garant sad mu je kapacitet jedno 30 litara. :lol:
Ne moze kazan ni procuriti sve da hoce, impregniran kamencem. A mogu zamisliti grijac na sta lici.
Last edited by NediM17 on 03/12/2021 09:01, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 03/12/2021 08:59 U roditeljskom stanu Energoinvest Mebos od 50 litara iz olimpijske '84. Nikad nista, samo garant sad mu je kapacitet jedno 30 litara. :lol:
:lol:

Dodje majstor, skine odozdo kapak, povadi sedru i bit ce opet 50 litara :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

Nije bas tako, neki imaju i kotao u kotlu i bolju izolaciju, i neke stedne programe. Samozašite od smrzavanja (korisno na vikendicama).
NediM17
Posts: 21601
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

Imam ovaj Ariston Velis, "eine grosse perversion". Na kuci ugradio regulator pritiska vode (ima nepovratni ventil u sebi) upalis bojler, on pocne kapati na sigurnosnom ventilu. Prije ugradnje ovog regulatora, stari bojler sa Koncarovim sigurnosnim ventilom nikad kapao nije.
Ali sta je, sad ne moze vracati vodu u nazad u vodovod jer ima nepovratni ventil u regulatoru. Onda napuca pritisak u bojleru i pocne piskiti.
Ovi sigurnosni ventili su uslovno nepovratni, tj. kad razlika u pritisku vode u bojleru i instalaciji naraste do cca. 1.5 bar ventil postane "povratni" i vraca vodu nazad u instalaciju.
Sta je jos fora, kod starih bojlera cijev od tople vode nije isla skroz do vrha kazana, uvijek si imao zracni dzep na vrhu kazana gdje se voda mogla siriti.
Kod novih bojlera za ljubav gabarita toga nema i pritisak raste i kapa na sigurnosnom ventilu.
Npr. veliki su problemi sa tim u Hrvatskoj jer u skladu sa EU direktivama mijenjaju stare vodomjere sa novim koji imaju nepovratni ventil i ljudi se masovno susrecu sa ovim problemom kapanja na sigurnosnom ventilu.
Kazu jedino rjesenje ugradnja ekspanzione posude kapaciteta cca 8% od kapaciteta bojlera na cijevi izmedju sigurnosnog ventila i ulaza hladne vode u bojler. :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by muha_sa »

Moj sin prije par godina ovaj ugradio i zadovoljan. do sad nikakvih problema

Image
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#19 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

Ko ima grijanje na radijatore, isplati se uzeti kombinovani. Pa se zimi preko grijanja voda grije.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#20 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by un1ted »

mayab wrote: 02/12/2021 20:51 da kucnem u drvo, 2003.kupio neki Ariston od 50 l, radi i dan danas bez greške
Kada je vrijeme mijenjati bojler? Koja je praksa? Je li servisiran?

Interesuje me navika, jer je i kod mene isto, peri-deri, dok ne bude bum bum :D
NediM17
Posts: 21601
Joined: 05/11/2009 11:49

#21 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

@muha_sa
Nema nigdje nepovratni ventil na vodovodnoj instalaciji, u tome je sva "problematika ovog problema".
Ja da bih rijesio ogroman pritisak u gradskoj vodovodnoj instalaciji u nocnim satima (kad su tek uradili rekonstrukciju mreze ljudima izbijalo ventile na vodokotlicima, pucala armirana crijeva od bojlera...) ugradim regulator pritiska koji ima u sebi nepovratni ventil i onda dobijes ovo kapanje. :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#22 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by _Reds_ »

un1ted wrote: 03/12/2021 09:31
mayab wrote: 02/12/2021 20:51 da kucnem u drvo, 2003.kupio neki Ariston od 50 l, radi i dan danas bez greške
Kada je vrijeme mijenjati bojler? Koja je praksa? Je li servisiran?

Interesuje me navika, jer je i kod mene isto, peri-deri, dok ne bude bum bum :D
Kad grijač pri kraju počne za čudno zvuči kad ga upališ, ciči, onda kad se nakupi sedre vidi da nema dovljno vode kao prije, pa je vrijeme za servis ili zamjenu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5610
Joined: 04/08/2020 19:22

#23 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by -Chesterfield- »

NediM17 wrote: 03/12/2021 09:22 Imam ovaj Ariston Velis, "eine grosse perversion". Na kuci ugradio regulator pritiska vode (ima nepovratni ventil u sebi) upalis bojler, on pocne kapati na sigurnosnom ventilu. Prije ugradnje ovog regulatora, stari bojler sa Koncarovim sigurnosnim ventilom nikad kapao nije.
Ali sta je, sad ne moze vracati vodu u nazad u vodovod jer ima nepovratni ventil u regulatoru. Onda napuca pritisak u bojleru i pocne piskiti.
Ovi sigurnosni ventili su uslovno nepovratni, tj. kad razlika u pritisku vode u bojleru i instalaciji naraste do cca. 1.5 bar ventil postane "povratni" i vraca vodu nazad u instalaciju.
Sta je jos fora, kod starih bojlera cijev od tople vode nije isla skroz do vrha kazana, uvijek si imao zracni dzep na vrhu kazana gdje se voda mogla siriti.
Kod novih bojlera za ljubav gabarita toga nema i pritisak raste i kapa na sigurnosnom ventilu.
Npr. veliki su problemi sa tim u Hrvatskoj jer u skladu sa EU direktivama mijenjaju stare vodomjere sa novim koji imaju nepovratni ventil i ljudi se masovno susrecu sa ovim problemom kapanja na sigurnosnom ventilu.
Kazu jedino rjesenje ugradnja ekspanzione posude kapaciteta cca 8% od kapaciteta bojlera na cijevi izmedju sigurnosnog ventila i ulaza hladne vode u bojler. :-)
I kod mene je problem to kapanje vode. Imam taj nepovratni ventil prije sata, u šahtu.
Mijenjao na bojleru te ventile, ali problem sa kapanjem ostao.
Na kraju nabacio neku flašu. :D

Image
NediM17
Posts: 21601
Joined: 05/11/2009 11:49

#24 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

_Reds_ wrote: 03/12/2021 09:29 Ko ima grijanje na radijatore, isplati se uzeti kombinovani. Pa se zimi preko grijanja voda grije.
Ovaj digitalni Ariston perverznjak mi je u prizemlju kuce. Na spratu imam taj tzv. "kombinovani" starinski Ariston od 80 litara sigurno mu ima 20 god. Jednom ga "ubio" grom, zamijenio elektricni grijac i "teraj" dalje.
Imam i plinski kombi bojler ali preferiram kupanje iz klasicnog bojlera, iz plinskog oscilira temp. vode. :thumbup:
NediM17
Posts: 21601
Joined: 05/11/2009 11:49

#25 Re: Koji električni kupatilski bojler kupiti i kakva su iskustva?

Post by NediM17 »

-Chesterfield- wrote: 03/12/2021 09:42
NediM17 wrote: 03/12/2021 09:22 Imam ovaj Ariston Velis, "eine grosse perversion". Na kuci ugradio regulator pritiska vode (ima nepovratni ventil u sebi) upalis bojler, on pocne kapati na sigurnosnom ventilu. Prije ugradnje ovog regulatora, stari bojler sa Koncarovim sigurnosnim ventilom nikad kapao nije.
Ali sta je, sad ne moze vracati vodu u nazad u vodovod jer ima nepovratni ventil u regulatoru. Onda napuca pritisak u bojleru i pocne piskiti.
Ovi sigurnosni ventili su uslovno nepovratni, tj. kad razlika u pritisku vode u bojleru i instalaciji naraste do cca. 1.5 bar ventil postane "povratni" i vraca vodu nazad u instalaciju.
Sta je jos fora, kod starih bojlera cijev od tople vode nije isla skroz do vrha kazana, uvijek si imao zracni dzep na vrhu kazana gdje se voda mogla siriti.
Kod novih bojlera za ljubav gabarita toga nema i pritisak raste i kapa na sigurnosnom ventilu.
Npr. veliki su problemi sa tim u Hrvatskoj jer u skladu sa EU direktivama mijenjaju stare vodomjere sa novim koji imaju nepovratni ventil i ljudi se masovno susrecu sa ovim problemom kapanja na sigurnosnom ventilu.
Kazu jedino rjesenje ugradnja ekspanzione posude kapaciteta cca 8% od kapaciteta bojlera na cijevi izmedju sigurnosnog ventila i ulaza hladne vode u bojler. :-)
I kod mene je problem to kapanje vode. Imam taj nepovratni ventil prije sata, u šahtu.
Mijenjao na bojleru te ventile, ali problem sa kapanjem ostao.
Na kraju nabacio neku flašu. :D

Image
Ma da, ljudi mijenjaju sigurnosne ventile, uzimaju jace, pa npr. kazan bojlera atestiran na 6-8 bara, oni uzmu ventil od 10 bara.
Eto ti potencijalne bombe u kuci.
Jbg. nek kapa, crijevo i sprovest negdje u odvod.
Samo problem je sto u citavoj kucnoj instalaciji nabija pritisak jer ne moze vratiti u vodovodnu mrezu.
Tako da sam ugradnjom ovog regulatora izgleda dobio potencijalno vece sranje nego sto je povecan pritisak u gradskoj mrezi.
Post Reply