Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#26 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by terra_incognita »

kriticarka_nikova wrote:Pa dobro ruski, ali zasto njemacki?
zato što je svjetski jezik, jedan od tri i boba je falila da u USA bude oficijelni
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#27 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jack Be Nimble »

U mojoj osnovnoj francuski i engleski. Srecom mene zapao engleski.

Da li sada djeca mogu birati koji jezik da uzmu ili im se odredi?
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#28 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by -LIBERO- »

Ucio se najmasovnije engleski..pa u manjem broju ruski...a njemacki i francuski su bili tu negdje (?)

Sva cetri odabrana jezika logicno odabrana. U Titovo doba se nije moglo bez taktike i promisljenosti nista odraditi i sprovesti,pa tako je i sa ovim jezicima .

Engleski jezik radi opste prihvacenosti kao globalni jezik sporazumjevanja u svijetu,zato je i bio najzastupljeniji.
Ruski jer je mega sila ,i bez obzira na neke oscilacije takav veliki ekonomski potencijal znalo se da ce se uzdici i trajati..kao sto se uzdize i upravo traje taj neki uspon .
Njemci,apsolutno glavna zemlja Evrope. Najjaca ekonomija,najvise poslovnih kontakata i suradnje..znalo se da ce Njemacka biti nosioc cijele ideje tih nekih (tada u zacetku) evropskih integracija.
Francuski,jezik koji je jako puno raspostranjen po Africi,a zna se ko je bio idejni vodja i osnivac (graditelj,politicka mecena,idol i uzor.. :D ) za sve te zemlje afrike i saveza nesvrstanih.

Ni jedan jezik tu nije onako bezveze uletio u program i plan skolstva .To se tada nije moglo desiti. Sve je planirano i organizovano sa razlogom i sistematski ;-)

Eh da nam je sve to i danas.... :skoljka: :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16634
Joined: 05/01/2008 05:08

#29 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by piupiu »

Ja sam ucila francuski i latinski, :D . Sta je mene iznenadilo je to kad sam saznala da su sirom Jugoslavije djeca ucila i ostale juznoslovenske jezike -- slovenacki i makedonski (ne znam da li su se ucili gdje jezici manjina), za sta ja nisam cula u Bosni. Uglavnom, Slovenci i Makedonci su ucili i SH, a Srbijanci i neki Hrvati slovenacki i makedonski ...

Danas bi trebalo da nam djeca uce kineski (Mandarin), spanski (koji je jako rasprostranjen), nije zgoreg i arapski znati, a engleski se manje-vise podrazumijeva. Za Evropu, mislim da su njemacki i francuski bitni, jer francuski je jos uvijek jezik koji vecina medjunarodnih organizacija trazi, a Njemacka je manje-vise okosnica Evrope. Mislim da bi djeca trebala uciti po dva strana jezika (izuzimajuci onaj latinski koji nam nije bio od velike koristi osim u nauci i ucenju romanskih jezika), posebno sto djeca jezike upijaju kao spuzva dok su jos mali.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#30 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by IHAVEDREAM »

piupiu wrote:Ja sam ucila francuski i latinski, :D . Sta je mene iznenadilo je to kad sam saznala da su sirom Jugoslavije djeca ucila i ostale juznoslovenske jezike -- slovenacki i makedonski (ne znam da li su se ucili gdje jezici manjina), za sta ja nisam cula u Bosni. Uglavnom, Slovenci i Makedonci su ucili i SH, a Srbijanci i neki Hrvati slovenacki i makedonski ...

Danas bi trebalo da nam djeca uce kineski (Mandarin), spanski (koji je jako rasprostranjen), nije zgoreg i arapski znati, a engleski se manje-vise podrazumijeva. Za Evropu, mislim da su njemacki i francuski bitni, jer francuski je jos uvijek jezik koji vecina medjunarodnih organizacija trazi, a Njemacka je manje-vise okosnica Evrope. Mislim da bi djeca trebala uciti po dva strana jezika (izuzimajuci onaj latinski koji nam nije bio od velike koristi osim u nauci i ucenju romanskih jezika), posebno sto djeca jezike upijaju kao spuzva dok su jos mali.
:lol: :lol: :lol: :D Ako ce ti biti imalo lakse....i ja sam :lol:
Kamo srece da sam poslusala oca da idem na kurs Njemackog ( koji mi je u to vrijeme bio ODVRATAN :D ....mnogo bi mi bilo lakse da ga prihvatim onda kada sam morala... :( ....a i Engleski takodje... :D (cak i studirala pod stare dane koristeci Engleski jezik)
A Francuski mi nikada u zivotu nije trebao, mada ga i dan danas perfektno razumijem i pisem! :(
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#31 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sinuhe »

-LIBERO- wrote: Sva cetri odabrana jezika logicno odabrana. U Titovo doba se nije moglo bez taktike i promisljenosti nista odraditi i sprovesti,pa tako je i sa ovim jezicima .

:
Nisu oni imali kapaciteta za velike ideje. Radi se jednostavno o stavljanju djece u nepravedan polozaj.
Engleski su ucili i osnovci u Francuskoj i Njemackoj, ali eto u Jugoslaviji nisu mogli.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#32 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by kriticarka_nikova »

sinuhe wrote:
-LIBERO- wrote: Sva cetri odabrana jezika logicno odabrana. U Titovo doba se nije moglo bez taktike i promisljenosti nista odraditi i sprovesti,pa tako je i sa ovim jezicima .

:
Nisu oni imali kapaciteta za velike ideje. Radi se jednostavno o stavljanju djece u nepravedan polozaj.
Engleski su ucili i osnovci u Francuskoj i Njemackoj, ali eto u Jugoslaviji nisu mogli.
Slazem se.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#33 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jara »

Obavezno se učio jedan od 4 strana jezika - engleski, ruski, njemački ili francuski. U školama sa većim brojem učenika učila su se sva 4, u jako malim valjda samo jedan. Koji će se jezik učiti - pretpostavljam da je zavisilo od toga kojeg je jezika bio nastavnik koji se javio na konkurs. Npr. ako se na konkurs u neku malu seosku školu javio profesor njemačkog, onda se tamo učio njemački.
Čini mi se da su navedena 4 jezika bila zvanični jezici u UN, možda su i sad.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#34 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jara »

sinuhe wrote:
-LIBERO- wrote: Sva cetri odabrana jezika logicno odabrana. U Titovo doba se nije moglo bez taktike i promisljenosti nista odraditi i sprovesti,pa tako je i sa ovim jezicima .

:
Nisu oni imali kapaciteta za velike ideje. Radi se jednostavno o stavljanju djece u nepravedan polozaj.
Engleski su ucili i osnovci u Francuskoj i Njemackoj, ali eto u Jugoslaviji nisu mogli.
Ko kaže da se engleski nije učio u Jugoslaviji? Nije se učio u svakoj školi, kao što se ni ostala 3 nisu učila u svakoj školi.
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#35 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sinuhe »

Ne pratis ti diskusiju. Ja nisam ucio engleski i time sam stavljen u neravnopravnu poziciju u socijalistickoj drzavi koja fol bastini ravnopravnost :D Zasnivati skolsku politiku na osnovu konkursa za nastavnika jezika je dosta blesavo.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#36 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by pustopoljina »

moj tata je (60+ godina) u bihacu u skoli ucio njemacki
ja engleski...bilo je jedno odjeljenje ruskog...druga skola je imala i njemacki i engleski i ruski.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#37 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by pirmin »

Ehh da sam bogdom ucio ruski umjesto engleskog danas bi bilo visestruke koristi.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#38 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by junkers »

terra_incognita wrote:
kriticarka_nikova wrote:Pa dobro ruski, ali zasto njemacki?
zato što je svjetski jezik, jedan od tri i boba je falila da u USA bude oficijelni
bravo terra :thumbup: ,jako malo glasova je odlučilo da to bude engleski!
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#39 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jack Be Nimble »

pirmin wrote:Ehh da sam bogdom ucio ruski umjesto engleskog danas bi bilo visestruke koristi.
:D

Moj rodjak, stariji covjek, isao u osnovnu 60tih i ucio ruski. Tek mu je zatrebao kada je dosao u Ameriku 2002 i da nije znao ruskog ne bi dobio svoj prvi posao. Nikad ne znas kada ce ti zatrebati.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#40 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by slobodni armirach »

kriticarko dobra ti tema, koja je dublja nego sto mislis da ima podjele na seljake i carsiju.

vrlo dobro se znalo ko ce uciti ruski jezik, kad se pravi odeljenje za ruski pravilo se od ucenika sa nizim vladanjem, ostatak odeljenja je direktor Crnogorac (to je bilo pravilo a ne slucaj), popunjavao sa Bosnjacima.

Isto tako se pravila selekcija za njemacki i engleski, djeca inzenjera, ljekara, direktora, sefova butika, direktorcica i ostalih koji su nesto znacili u Narodnoj vlasti su popunjavala odeljenja za engleski i njemacki. Ostale skole su imale obicno tri jezika naravno i francuski je bio drugim skolama, ali manje zastupljen.

Vrlo interesantno kad smo vec kod jezika, Ko je predavao srpskohrvatski, neki lokalac domoradac ili frisko uvezen iz Srbije i Crne Gore?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#41 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Hemel »

slobodni armirach wrote:kriticarko dobra ti tema, koja je dublja nego sto mislis da ima podjele na seljake i carsiju.

vrlo dobro se znalo ko ce uciti ruski jezik, kad se pravi odeljenje za ruski pravilo se od ucenika sa nizim vladanjem, ostatak odeljenja je direktor Crnogorac (to je bilo pravilo a ne slucaj), popunjavao sa Bosnjacima.

Isto tako se pravila selekcija za njemacki i engleski, djeca inzenjera, ljekara, direktora, sefova butika, direktorcica i ostalih koji su nesto znacili u Narodnoj vlasti su popunjavala odeljenja za engleski i njemacki. Ostale skole su imale obicno tri jezika naravno i francuski je bio drugim skolama, ali manje zastupljen.

Vrlo interesantno kad smo vec kod jezika, Ko je predavao srpskohrvatski, neki lokalac domoradac ili frisko uvezen iz Srbije i Crne Gore?
nisi daleko od istine...

u ruralnim sredinama obavezno se ucio ruski (ne znam za izuzetak) a u carsiji se procjenjivalo ko zivi u tom kvartu pa se tako odredjivao i jezik...

jesmo li zaista bili glupi ili lijeni kada niko nije zavrsavao te uciteljske skole (ili vrlo malo)...
convict
Posts: 2992
Joined: 10/02/2008 01:20

#42 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by convict »

junkers wrote:
terra_incognita wrote:
kriticarka_nikova wrote:Pa dobro ruski, ali zasto njemacki?
zato što je svjetski jezik, jedan od tri i boba je falila da u USA bude oficijelni
bravo terra :thumbup: ,jako malo glasova je odlučilo da to bude engleski!
I ja sam dugo vjerovao u to, ali to nije historijska cinjenica
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#43 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by kriticarka_nikova »

slobodni armirach wrote:kriticarko dobra ti tema, koja je dublja nego sto mislis da ima podjele na seljake i carsiju.

vrlo dobro se znalo ko ce uciti ruski jezik, kad se pravi odeljenje za ruski pravilo se od ucenika sa nizim vladanjem, ostatak odeljenja je direktor Crnogorac (to je bilo pravilo a ne slucaj), popunjavao sa Bosnjacima.

Isto tako se pravila selekcija za njemacki i engleski, djeca inzenjera, ljekara, direktora, sefova butika, direktorcica i ostalih koji su nesto znacili u Narodnoj vlasti su popunjavala odeljenja za engleski i njemacki. Ostale skole su imale obicno tri jezika naravno i francuski je bio drugim skolama, ali manje zastupljen.

Vrlo interesantno kad smo vec kod jezika, Ko je predavao srpskohrvatski, neki lokalac domoradac ili frisko uvezen iz Srbije i Crne Gore?
Slobodni armirač e ako cemo sad ici malo dublje u temu i govoriti o tome ko je odakle bio moram da kažem slijedeće: (nažalost) Tadasnji muslimani (danas Bosnjaci) su se slabo skolovali pa je po Bosni nedostajalo kadra sto su popunjavali ljudi iz susjednih republika a naročito iz Srbije i CG.
Kad vec pravimo takve selekcije podsjeticu samu sebe (sto mi tada nije padalo na pamet) odakle su bili tj. Iz kojih mjesta su dolazili moji nastavnici…
Dakle…
SH-HS-predavala je muslimanka (tadasnja moja rahmetli razrednica) a osim nje sjecam se da je bio i jedan Srbin iz jednog obližnjeg sela.
Njemacki jezik- predavala mi je Nevena (Srp. iz obližnjeg sela) a onda jedna Muslimanka iz grada.
Matematiku- predavao mi je musliman a osim njega bio je jos jedan Pero iz obližnjeg srp. sela.
Hemija i domaćinstvo- prvo jedan srbin iz obližnjeg srp.sela a onda musliman iz jednog musl.sela.
Biologija- srpkinja iz obližnjeg srp. sela a bio je i jedan musliman iz grada.
Geografija- bio je jedan hrvat iz obližnjeg hrvatskog sela i jedan musliman iz grada
Historija- oba nastavnika su bili muslimani.
Fizika- bio je samo jedan nastavnik albanac.
Likovna kultura- nastavnica iz Danilovgrada (Crna Gora)
Muzicka kultura- nastavica muslim.iz grada.
Tjelesni i zdravstveni odgoj- bila je nastavnica srp. iz jednog srp. sela, a drugi nastavnik je takodjer bio srbin iz sela
Tehnicki odgoj- bila su dva nastavnika muslimana i jedan hrvat

Ne znam da li sam preskocila neki predmet?

Ruski su ucila djeca koja su dolazila sa sela. Na selu ni tada a ni danas nema razreda od 5-8 odjeljenja vec od 1-4 pa su djeca sa sela morala ici u grad od 5-8 razreda.
Direktor je bio musliman, a pedagog srbijanac. Pomocnika direktora nije bilo.

Ruski jezik je predavala zena srpkinja udata za hrvata. Sjecam se da sam je 1996.g. srela na Pagu i da je ostro izjavila kako zeli da zaboravi ruski jezik jer joj se ogadio. Ne sjecam se koliko ih je jos u skoli bilo koji su predavali ruski jezik.

Eto tek sad kad sam izvrsila neku selekciju vidim da je nacionalni kljuc u ovoj mojoj skoli jos tada bio zadovoljen :D
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#44 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Better Man »

sanaman wrote:Prije rata ih sigurno nije bilo kao sada, niti su prosjecni jugosloveni mogli tako lako da dobace do USA ili nekih drugih drzava. Vecini je bio domet zapadna Evropa. Mislim da promatramo iz prijeratne perspektive.

Engleski kao strani jezik na prvom mjestu...a u Evropi ces sigurno dalje doci sa Njemackim nego sa Francuskim...

p.s engleski je maternji samo englezima kojih ima ca. 60 nije mi poznato da je engleski u nekoj vecoj drzavi u evropi sluzbeni jezika. Njemacki jeste u D, AUT, CH pa cak i u Belgiji (dijelom) male poput LUX necemo ubrajati al se nabere :)
Ne bih rekao da ces dalje doci s Njemackim nego s Francuskim, jer ipak je Francuski jezik sluzbeni jezik diplomatije, a ne Engleski, Njemacki, Spanski itd. Ucio u skoli Njemacki.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#45 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by bosna123 »

Ucila njemacki. U mojoj skoli nije bilo drugog jezika. Moj otac, '50. godiste, takodjer ucio njemacki kroz cijelo skolovanje. U selima oko grada gdje sam odrasla, Hrvati ucili njemacki, Srbi ruski :lol: . To je bilo nesto u sta se ne dira. Nismo imali muslimanskih sela. Uciteljica, a kasnije i nastavnica SH, obje bile iz Srbije, pisale iskljucivo cirilicom, osim kada su po skolskoj duznosti morale latinicom, i pricale ekavicu. I onda se cudimo kada raja ima problem sa ije i je :lol:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#46 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by kriticarka_nikova »

bosna123 wrote:Ucila njemacki. U mojoj skoli nije bilo drugog jezika. Moj otac, '50. godiste, takodjer ucio njemacki kroz cijelo skolovanje. U selima oko grada gdje sam odrasla, Hrvati ucili njemacki, Srbi ruski :lol: . To je bilo nesto u sta se ne dira. Nismo imali muslimanskih sela. Uciteljica, a kasnije i nastavnica SH, obje bile iz Srbije, pisale iskljucivo cirilicom, osim kada su po skolskoj duznosti morale latinicom, i pricale ekavicu. I onda se cudimo kada raja ima problem sa ije i je :lol:
Nema raja problem sa ije i je vec sa Č i Ć i sto je najinteresantnije to nalazim kod vecine ljudi u centralnoj Bosni
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#47 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by jutarnji »

Njemacki, zadnje dvije godine srednje engleski. Al` ono je nesta glupava britanska verzija bila...
Nikad necu zaboraviti kad sam stigao u Ameriku i kazem liku, Hello, How do you do? (borat akcenat)...
kaze mi lik..huh :? , get a f... out here :D .Valjda je mislio da ga zezam :?
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#48 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by bosna123 »

Samo jos da kazem, zasto njemacki. Pa bili smo u sastavu Austro - Ugarske, koja je ostavila veliki utjecaj u BiH. I u Hrvatskoj je dosta bio zastupljen njemacki jezik u skolama, prije rata.
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#49 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sinuhe »

Njemacki se ucio sirom istocne i sjeverne Evrope kao prvi strani jezik prije Drugog svjetskog sasvim opravdano, ali ja sam ga ucio negdje u doba pada berlinskog zida kad je engleski odavno vec bio pod moranje kao matematika. :lol:

I ova prica nema nikakve veze s time da su neki jezici sluzbeni jezici UN-a i slicno.
Sreca da se u zanosu nesvrstanosti nisu sjetili uvesti kakav bantu jezik :D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#50 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by kriticarka_nikova »

bosna123 wrote:Samo jos da kazem, zasto njemacki. Pa bili smo u sastavu Austro - Ugarske, koja je ostavila veliki utjecaj u BiH. I u Hrvatskoj je dosta bio zastupljen njemacki jezik u skolama, prije rata.
Ovo za Hrvatsku...zamima me da li se mozda ucio talijanski jezik u skolama Istre ili Dalmacije? Znam da mnogi sa obale Jadrana znaju pricat talijanski...
Post Reply