Koje auto kupiti?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
budva
Posts: 216
Joined: 16/09/2011 22:04

#1 Koje auto kupiti?

Post by budva »

Dragi forumasi,
situacija je slijedeca, planiram da promjenim auto, i u opticaju je negdje oko 11000 - 12000km, pa ne mogu da se odlucim sta kupuiti.
Naime u obzir dolazi peugeot 307, citroen c4, astra, glof IV ili slicno sve dizeli. Meni je u svakom slucaju primamljivije uzeti citroena ili astru ili sl nego ovog golfa (najvise zbog godista, sto su oni bar za 3-4g mladji)...ali me majstor i komsija razbijaju kako su nepouzdani, skupi dijelovi, odrzavanje, pada im cijena...pa sam se nasao u velikoj nedoumici.
Ako moze neki savjet?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Koje auto kupiti?

Post by spreca »

budva wrote:Dragi forumasi,
situacija je slijedeca, planiram da promjenim auto, i u opticaju je negdje oko 11000 - 12000km, pa ne mogu da se odlucim sta kupuiti.
Naime u obzir dolazi peugeot 307, citroen c4, astra, glof IV ili slicno sve dizeli. Meni je u svakom slucaju primamljivije uzeti citroena ili astru ili sl nego ovog golfa (najvise zbog godista, sto su oni bar za 3-4g mladji)...ali me majstor i komsija razbijaju kako su nepouzdani, skupi dijelovi, odrzavanje, pada im cijena...pa sam se nasao u velikoj nedoumici.
Ako moze neki savjet?
Golf....sve su ti dobro rekli
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#3 Re: Koje auto kupiti?

Post by _ado_ »

budva wrote:Dragi forumasi,
situacija je slijedeca, planiram da promjenim auto, i u opticaju je negdje oko 11000 - 12000km, pa ne mogu da se odlucim sta kupuiti.
Naime u obzir dolazi peugeot 307, citroen c4, astra, glof IV ili slicno sve dizeli. Meni je u svakom slucaju primamljivije uzeti citroena ili astru ili sl nego ovog golfa (najvise zbog godista, sto su oni bar za 3-4g mladji)...ali me majstor i komsija razbijaju kako su nepouzdani, skupi dijelovi, odrzavanje, pada im cijena...pa sam se nasao u velikoj nedoumici.
Ako moze neki savjet?
ma gdje ces da ne poslusas majstora i komsiju!? :D
User avatar
edin_r1
Posts: 129
Joined: 17/09/2010 20:29
Location: Tuzla

#4 Re: Koje auto kupiti?

Post by edin_r1 »

Meni je nekako 307 najprivlacniji od navedenih, ali ja bih mozda isao na 1.6 benzin, iako i 1.6 hdi ne bi smetao, ali naravno ako cijena to dopusta :D.
Uvijek mozes naletit na krsinu, ne mora znacit da moras bjezat od te Astre ili C4 samo zato sto to neki komsija ili ko vec kaze.
Ja sam svojevremeno posjedovao 'njegovo velicanstvo' G2 d, i gore kante nisam vozio. Na kraju me izasao 7000km. Nikad vise necu kupiti auto samo zbog potrosnje i zbog gubitka ili odrzavanja vrijednosti. Samo ono sta mi se svidi.
Pozdrav!
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Koje auto kupiti?

Post by spreca »

edin_r1 wrote:Meni je nekako 307 najprivlacniji od navedenih, ali ja bih mozda isao na 1.6 benzin, iako i 1.6 hdi ne bi smetao, ali naravno ako cijena to dopusta :D.
Uvijek mozes naletit na krsinu, ne mora znacit da moras bjezat od te Astre ili C4 samo zato sto to neki komsija ili ko vec kaze.
Ja sam svojevremeno posjedovao 'njegovo velicanstvo' G2 d, i gore kante nisam vozio. Na kraju me izasao 7000km. Nikad vise necu kupiti auto samo zbog potrosnje i zbog gubitka ili odrzavanja vrijednosti. Samo ono sta mi se svidi.
Pozdrav!
Pa za 7000km si mogo kupiti auto
User avatar
edin_r1
Posts: 129
Joined: 17/09/2010 20:29
Location: Tuzla

#6 Re: Koje auto kupiti?

Post by edin_r1 »

platio ga 5450km, i za godinu vozanja i popravljanja smece me kostalo oko 7000.
Da sam bogdom imo te pare na kamari tada :D
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3363
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#7 Re: Koje auto kupiti?

Post by Dupli_skalp »

od to troje, golf definitivno.
User avatar
Better Man
Posts: 16787
Joined: 01/10/2006 20:10

#8 Re: Koje auto kupiti?

Post by Better Man »

Mani se Golfa i gledaj 307, C4 i Astru (ako je rijec o Astri 3, a ne 2). Koje od ta 3 nadjes mladje i daje u dobrom stanju to uzmi. Ako ne prelazis puno kilometara uzmi benzinca, jer sa ovim danasnjim cijenama goriva dizel se uopce ne isplati uzeti.
User avatar
budva
Posts: 216
Joined: 16/09/2011 22:04

#9 Re: Koje auto kupiti?

Post by budva »

ma slicno i ja razmisljam, ali znas kao lajiku kad kaze turbina na ovom ovoliko kosta, a na golfu upola manje, lamela ovoliko itd.. znaci da se bacim na trazenje ovih "mladji".... :-D
User avatar
beco
Posts: 3409
Joined: 25/08/2004 14:22

#10 Re: Koje auto kupiti?

Post by beco »

Cime se ogranicavas cijenom ili klasom, velicinom? Mozes za 11-12k kupiti i Mondea 2002/03 a Focusa da ne spominjem. Tu su opet i Lagune i Megan ali za njih znamo da su iz tog perioda osjetljive. Nije se nesto ni 307 pokazala po izdrzljivosti. Ja bi tu gledao Focus/Astra evntualno Golf ako ti se ne spava po noci ili recimo zasto ne i Nissan Almeru za te pare se moze naci godiste 03/04/05 pa mozda cak i Nissan Primeru stariju. Znam nisam puno pomogao :D
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#11 Re: Koje auto kupiti?

Post by vnm »

turbine su generalno skupe, to da su za golfa cetvorku jeftine prvi put cujem...
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Koje auto kupiti?

Post by drndalo »

Poslusaj komsiju, pa i taj majstor mora nesto zaraditi, pa kupi Golfa, da covjek ima 'ljeba... :lol:
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#13 Re: Koje auto kupiti?

Post by vnm »

tek sad procitah da ti je savjetovao majstor. znam ja jednog takvog koji preporucuje samo ono sa cime ima iskustva a ono sta ne zna da popravlja popljuje. :mrgreen:
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#14 Re: Koje auto kupiti?

Post by amko76 »

Tako su i meni savjetovali stručnjaci kad sam davno kupovao auto:

"Kupi auto koje ni lopov neće"...strašan rezon u pm :roll:
Mr.Fundamental
Posts: 561
Joined: 21/04/2009 18:48

#15 Re: Koje auto kupiti?

Post by Mr.Fundamental »

Vidim da su ti u opticaju samo kompakti, pa ću ti ja dati analizu, onoliko koliko ja znam :D
Prvo bih ti savjetovao da izbjegneš Peugeot 307, pogotovo modele godišta 2001-2005, jer ti su modeli strašno mušičavi, pogotovo što se tiče elektronike. To znam i iz prakse, jer jedna osoba koju poznajem ima 307 iz 2004, i auto zbilja ima česte probleme sa kvarovima.Ovi poslije redizajna 2005 su bolji, i nemaju većih problema, barem sam tako pročitao u jednom stručnom auto časopisu.S obzirom da su Peugeot i Citroen isto korporacija, mislim da je i C4 vrlo sličan po kvarljivosti, mada nisam siguran.
Golf IV je od tih što si nabrojao najstariji ali je pouzdan.Kod nas je preko 90% u verziji 1.6 SDI sa 68 KS i 1.9 TDI sa 90 KS.U verziji sa SDI motorom možeš ga naći već za 6000 KM, 1.9 TDI je koju hiljadu skuplji, ali mnogo bolje vuče,a može da troši jednako malo kao i SDI.Najčešći problem koji Golf IV ima je prečesto pregorijevanje žaruljica.Taj problem je otklonjen na modelima od 2001-2003 godine.Tako da bih ti u tu savjetovao ako ćeš kupit Golfa, onda minimalno 2001 godište.Također, teško da ćeš naći Golfa sa manje od 200 000 pređenih kilometara.
Ako ti je pouzdanost na prvom mjestu,a ne izgled, moćna motorizacija i slično onda definitivno pogledaj ako nađeš:Toyota Corolla, Mazda 323 i Nisan Almera.Ta tri auta su uz pravilno održavanje nevjerovatno pouzdana i zahvalna auta za održavanje, plus u prosjeku su prešla manje kilometara od Golfova.Bukvalno toči i vozi.
Ipak za tebe pare, u klasi kompakta moj favorit je Renault Megane :-D Za 11 000 KM možeš naći čak modele iz 2006-2007 godine, i to sa motorom 1.9 dCi od 130 KS, s kojim ima haman pa sportske karakteristike.Teško da ćeš za te pare naći tako mlado auto sa takvim motorom,a i opremom, jer su u kombinaciji sa tim motor svi odlično opremljeni.Et ovo je bilo ukratko :-D ,nadam se da sam pomogao.
Last edited by Mr.Fundamental on 30/01/2012 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Koje auto kupiti?

Post by drndalo »

Mr.Fundamental wrote:Golf IV je od tih što si nabrojao najstariji ali je pouzdan.Kod nas je preko 90% u verziji 1.6 SDI sa 68 KS i 1.9 TDI sa 90 KS.U verziji sa SDI motorom možeš ga naći već za 6000 KM, 1.9 TDI je koju hiljadu skuplji
Golf 4 SDI je isto 1.9, a ne 1.6...

Ako slucajno nadjes jednog relativno ispravnog SDI-a za 6000 KM, molim te da mi javis, da pazarim, iako nisam Golf-fan, za te pare bih ga uzeo odmah...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#17 Re: Koje auto kupiti?

Post by vnm »

ocuvaniji golf 3 sa SDI motorom ide za 6000KM. :)
H@R!$L@v
Posts: 7
Joined: 13/01/2012 00:42

#18 Re: Koje auto kupiti?

Post by H@R!$L@v »

Ako planiras izdvajati vise novca za odrzavanje uzmi 307, i pazi nisu tu samo dijelovi skupi nego seznori kod njega znaju zezati i kad jednom pocnu zezati nikada nece prestati.........Astra nez. kazu neke blokade nesto slicno kod njih zeza prijatelj mi pare izdava da mu rijese taj problem ali nista............Golf nema "mahane"
Ali prijatelju da budem iskren i ja kad bi uzimao uzeo bi 307 samo moli Boga da te sluzi jer je najudobnije auto u koje sam sjeo................
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8591
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#19 Re: Koje auto kupiti?

Post by Pitar sa Kariba »

Mr.Fundamental wrote:Vidim da su ti u opticaju samo kompakti, pa ću ti ja dati analizu, onoliko koliko ja znam :D
Prvo bih ti savjetovao da izbjegneš Peugeot 307, pogotovo modele godišta 2001-2005, jer ti su modeli strašno mušičavi, pogotovo što se tiče elektronike. :-) To znam i iz prakse, jer jedna osoba koju poznajem ima 307 iz 2004, i auto zbilja ima česte probleme sa kvarovima. :-) Ovi poslije redizajna 2005 su bolji, i nemaju većih problema, barem sam tako pročitao u jednom stručnom auto časopisu.S obzirom da su Peugeot i Citroen isto korporacija, mislim da je i C4 vrlo sličan po kvarljivosti, mada nisam siguran.
Uzmeš 307 SW i miran za vazda, ja imam evo treča godina, nikakvih problema nikada nisam imao, održavanje kao i svako auto, što je novije ide i skuplje održaavanje. Šta je mene privuklo na 307-ci, a isto sam tako dever`o oko love (tamam na granici) jeste oprema koju sam dobio za cijenu koju sam mogao platiti, e sad meni to znači da auto ima recimo automatsko zatamnjenje unutrašnjeg retrovizora, da mi kaže kad se baterija na daljinskom otključavanju treba promijeniti, pa onda senzor za kišu, noć.... itd, a auto je 2003.
User avatar
budva
Posts: 216
Joined: 16/09/2011 22:04

#20 Re: Koje auto kupiti?

Post by budva »

Mr.Fundamental wrote:Vidim da su ti u opticaju samo kompakti, pa ću ti ja dati analizu, onoliko koliko ja znam :D
Prvo bih ti savjetovao da izbjegneš Peugeot 307, pogotovo modele godišta 2001-2005, jer ti su modeli strašno mušičavi, pogotovo što se tiče elektronike. To znam i iz prakse, jer jedna osoba koju poznajem ima 307 iz 2004, i auto zbilja ima česte probleme sa kvarovima.Ovi poslije redizajna 2005 su bolji, i nemaju većih problema, barem sam tako pročitao u jednom stručnom auto časopisu.S obzirom da su Peugeot i Citroen isto korporacija, mislim da je i C4 vrlo sličan po kvarljivosti, mada nisam siguran.
Golf IV je od tih što si nabrojao najstariji ali je pouzdan.Kod nas je preko 90% u verziji 1.6 SDI sa 68 KS i 1.9 TDI sa 90 KS.U verziji sa SDI motorom možeš ga naći već za 6000 KM, 1.9 TDI je koju hiljadu skuplji, ali mnogo bolje vuče,a može da troši jednako malo kao i SDI.Najčešći problem koji Golf IV ima je prečesto pregorijevanje žaruljica.Taj problem je otklonjen na modelima od 2001-2003 godine.Tako da bih ti u tu savjetovao ako ćeš kupit Golfa, onda minimalno 2001 godište.Također, teško da ćeš naći Golfa sa manje od 200 000 pređenih kilometara.
Ako ti je pouzdanost na prvom mjestu,a ne izgled, moćna motorizacija i slično onda definitivno pogledaj ako nađeš:Toyota Corolla, Mazda 323 i Nisan Almera.Ta tri auta su uz pravilno održavanje nevjerovatno pouzdana i zahvalna auta za održavanje, plus u prosjeku su prešla manje kilometara od Golfova.Bukvalno toči i vozi.
Ipak za tebe pare, u klasi kompakta moj favorit je Renault Megane :-D Za 11 000 KM možeš naći čak modele iz 2006-2007 godine, i to sa motorom 1.9 dCi motorom od 130 KS, s kojim ima haman pa sportske karakteristike.Teško da ćeš za te pare naći tako mlado auto sa takvim motorom,a i opremom, jer su u kombinaciji sa tim motor svi odlično opremljeni.Et ovo je bilo ukratko :-D ,nadam se da sam pomogao.
Hvala druze, nadam se da ce ovo sve biti od pomoci:D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#21 Re: Koje auto kupiti?

Post by Norm »

Seat Toledo... :thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#22 Re: Koje auto kupiti?

Post by Ridjobrki »

Focusa niko ne spominje?
lavic
Posts: 3092
Joined: 14/04/2011 15:03

#23 Re: Koje auto kupiti?

Post by lavic »

Evo ti auto 6000 Eura, plati jos porez i registraciju otprilike 3000 KM i imas stroj pravi.
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#24 Re: Koje auto kupiti?

Post by Grga07 »

Nisam mogao procitati sve komentare, al znam sta je 100% u pitanju, tebi je neko reko kako su francuzi skupi za odrzavanja i nepouzdani, vjerovatno taj neko vozi neko drugo autoi nikad francuza nije ime vec se sa generacije na generaciju prenosi ta prica itd.. da skratim, dijelovi za pezoa 307 su isti i jeftiniji nego za golfa 4,fabiu itd.. ode turbina, ode lamela, daj mi biloo koje auto ja cu to sve na njemu pokvariti, neznam koje da je, osim honde ;). Posto kupujes polovno, nemas pojma kako je odrzavan tako da.. uglavnom sretno
User avatar
neupitan
Posts: 126
Joined: 19/06/2011 10:34

#25 Re: Koje auto kupiti?

Post by neupitan »

Od cifre koju si spremio odvadi hiljadarku za plin pa kupuj benzinca kakvog hoces !
Locked