Koja vam je najljepsa crkva ili katedrala

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#76

Post by danas »

eufrazijeva bazilika u porecu je jako lijepa. mislim da je i pod zastitom unesco-a.

Image


Image
MBA
Posts: 296
Joined: 18/03/2005 01:53

#77

Post by MBA »

Harrys wrote:PeRka,ovo je katedrala,Duomo di Milano.

Image

Duomo je jedna od najljepsih katedrala koje sam ikada vidjeo!
MBA
Posts: 296
Joined: 18/03/2005 01:53

#78

Post by MBA »

PR80. wrote:Opet St. Marco - Venezia (uh, da mi je tamo sto prije opet): :-)

Image

Masterpiece!
MBA
Posts: 296
Joined: 18/03/2005 01:53

#79

Post by MBA »

PR80. wrote:Katedrale koje sam posjecivala i koje su ostavile utisak:

1. St. Marco u Veneciji
2. St. Vitus katedrala u Pragu
3. Duomo katedrala u Firenzi

Sve 3 su fantasticne... :-) :-)
1. Vatican
2. Milan
3. Barcelona (ovdje nisam bio, ali su slike i relevantna istorija impresivne)
4. Venecija
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#80

Post by danas »

CiCiban wrote:manastir moraca.. nazalost nemam slike
decane jos nisam vidjela
evo ti ih...

moraca
Image

decani
Image

meni se dopada i cetinjski manastir:
Image
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#81

Post by Fair Life »

Image__Image
Trogir

Image
Sveti Naum... ohridski
ghost_in_the_machine
Posts: 120
Joined: 05/07/2005 04:36

#82 Re: Koja vam je najljepsa crkva ili katedrala

Post by ghost_in_the_machine »

Thanatos wrote:
hananah wrote:Mislim da je bolje otvoriti zasebnu temu za crkve i katedrale

Od onih u kojima sam bila mi je daleko najljepsa crkva St. Duje u Splitu :)
Image

Ono sto se meni dopada jeste arhitektura i neki miris i energija starih crkvi i katedrala :)
Definitivno :D najljepša katedrala u Dalmaciji je barokno-renesansna katedrala SV. JAKOVA u Šibeniku.
Image
Po svojoj ljepoti, konstrukcijskim posebnostima i stilskim značajkama, jedinstveni spomenik europskog sakralnog graditeljstva i jedinstveni primjer prijelaza barok-renesansa.
Image2001. uvrštena na listu UNESCA.
Image

Image
Image
unutrašnjost katedrale
Image
Image
Gradnja je započela 1431. i trajala uz prekide do 1536. godine. Prvo desetljeće na njenu podizanju rade mletački gotički graditelji i šibenski klesarski majstori Andrija Budčić i Budiša Statčić . Za to vrijeme izgrađen je južni i sjeverni zid, donji, gotički dio pročelja i oba portala crkve.
Godine 1441. Veliko vijeće Šibenika pozvalo je i postavilo za glavnog graditelja katedrale Jurja Matvejeva Dalmatinca , koji se likovno obrazovao i nalazio u Veneciji. On je gradnju hrama vodio sve do kraja života 1475. g.

bas me interesuje kako mozes preci iz baroka u renesansu :-)
MBA
Posts: 296
Joined: 18/03/2005 01:53

#83 Re: Koja vam je najljepsa crkva ili katedrala

Post by MBA »

bas me interesuje kako mozes preci iz baroka u renesansu :-)[/quote]




Ocigledno, zivot nije samo crno-bijel, vec postoje i nijanse.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#84

Post by Fair Life »

hananah wrote:... Ako se ikad budem udala to ce biti u toj crkvi. Jer su mi crkvena vjencanja jako romanticna :)
... ali sveti Duje neće ni da čuje,
ajme, ča ću mu ja...
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#85

Post by da pamtis »

:D RUMIJA :D

Image
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#86

Post by vryzas »

A wrote:Crkva na Santorinu
Image
Te bijele grcke ckrve su tako lijepe!
.
Last edited by vryzas on 13/07/2015 11:47, edited 1 time in total.
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#87

Post by mačak u čizmama »

vryzas, ima li tvoj nik veze sa izvorom... :?
ili bar česmom...


:)
Last edited by mačak u čizmama on 19/09/2005 08:48, edited 1 time in total.
abdulhaqq_
Posts: 201
Joined: 04/05/2005 10:40

#88

Post by abdulhaqq_ »

Bismillah!

Lijepa tema:)

Definitivno najljepša crkva ikada sagradjena je AJA SOFIJA:)

Uzivajte:

Image
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#89

Post by novalic »

A wrote:
hananah wrote:Evo jos jedna slikica od Svetog Duje u Splitu :) Ako se ikad budem udala to ce biti u toj crkvi. Jer su mi crkvena vjencanja jako romanticna :)
Mali detalj - treba biti krsten, sto u tvojim godinama nije samo mala formalnost. Potom, treba proci kroz "pripremu za vjencanje", gdje svestenik utvrdi da cete sigurno vaspitavati djecu u katolickom duhu, da cete zivjeti kao katolici, itd. Nije to bas samo obuci bijelu haljinu i reci "da".
(nije iz licnog iskustva :D)
ne mora 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
nova moda ti je posveta braka bez pravoga religioznog vjencanja, gdje niti je obavezno biti krsten, niti promijeniti vjeru..
abdulhaqq_
Posts: 201
Joined: 04/05/2005 10:40

#90

Post by abdulhaqq_ »

Bismillah!

Nije ni ova losa:)

Image

The Fethiye or Victory Mosque was converted from the Church of the Monastery of Theotokos Pammakaristos in 1591 by Murad III to commemorate the conquest of Georgia and Azerbaijan, and to serve the community's increasing Muslim population. The Greek name of the monastery, also known as St. Mary Pammakaristos, means "The All Blessed Mother of God." Archaeological studies have revealed Comnenian roots of the main church, attributed to the 11th or 12th centuries by different scholars. A plaque on the funerary chapel or parekklesion, inscribed by poet Emmanuel Philes, shows the addition was completed by Martha Glabas in dedication to her husband Michael Glabas Tarchaniotes (d. 1306), a high dignitary and commander of troops under Andronicus II Palaeologus. The main church was also refurbished at this time, with additions to the north and west.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#91

Post by Stari »

novalic wrote:
A wrote:
hananah wrote:Evo jos jedna slikica od Svetog Duje u Splitu :) Ako se ikad budem udala to ce biti u toj crkvi. Jer su mi crkvena vjencanja jako romanticna :)
Mali detalj - treba biti krsten, sto u tvojim godinama nije samo mala formalnost. Potom, treba proci kroz "pripremu za vjencanje", gdje svestenik utvrdi da cete sigurno vaspitavati djecu u katolickom duhu, da cete zivjeti kao katolici, itd. Nije to bas samo obuci bijelu haljinu i reci "da".
(nije iz licnog iskustva :D)
ne mora 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
nova moda ti je posveta braka bez pravoga religioznog vjencanja, gdje niti je obavezno biti krsten, niti promijeniti vjeru..
Ne kontam ...u cemu je onda fazon ...vjencanja u bozjoj kuci ako ne pripada vjeri kojoj crkva pripada. ...Samo zbog romantike?....ili ...ne kontam...fakat.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#92

Post by Stari »

Da me nebi napali da razbijam temu evo mog priloga:

Image

Mozda podsjeca na onu u Zagrebu...ili onu u Djakovu....ali ne nije ni jedna ni druga. Ustvari ako se malo bolje zagledate ...razlika je drasticna...ova je naime protestansko-evangelisticka...jedna od najstarijih i svakako najelegantnijih na Skandinavskom poluostrvu.

Grad se zove Uppsala...objekat na slici predtsavlja sjediste crkvenog vrha ...arhi-biskupa (ili nadbiskupa, ili arhi-episkopa)...svedske drzavne crkve.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#93

Post by novalic »

Image

crkva Sant'Agostino, u San Gimignano, Toscana...

eto, ja, kada bi se vjencavala, bilo bi tamo..


ps

more photos

http://www.terragalleria.com/europe/ita ... liano.html
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#94

Post by tigris »

stari ja mislim da je zbog romantike....nesto slicno kao kad se madonna vjencala u dvorcu ili sindi kraford na plazi.......
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#95

Post by novalic »

stari, ili radi romantike 8-) zasto ne, ako je neko romantican.. ali i drugih razloga - meni to nije lose, ako su supruznici razlicite vjere.. ili cak ako je jedan bez vjere.. ili sa dvije vjere.. pa ne moze da se odluci.. mislim, nekome je mozda stalo.. bez da bude pod moranjem.. da se mijenja vjera, ili da se na vjeru tjera...
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#96

Post by Stari »

Dobro ...sad razumijem...u redu je....dobro je.



Nego onaj tvoj prethodni komentar...gdje pises da ..."kad bi se ja vjencavala.....". Nemoj mi samo to reci ...novo svega ti....znaci li to si jos ...slobodna :D ...Pa sto ne kazes ...majka mu stara ....ja sve okolo naokolo, ma da sam ja to znao ....drugacije bih ja.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#97

Post by novalic »

Stari wrote:Dobro ...sad razumijem...u redu je....dobro je.



Nego onaj tvoj prethodni komentar...gdje pises da ..."kad bi se ja vjencavala.....". Nemoj mi samo to reci ...novo svega ti....znaci li to si jos ...slobodna :D ...Pa sto ne kazes ...majka mu stara ....ja sve okolo naokolo, ma da sam ja to znao ....drugacije bih ja.

slobodna.. nego sta...
ustvari, bila sam vjencana, prije 17 godina, mozes misliti, ali posto sam udovica od '92.....
mogu opet 8-)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#98

Post by BECHO »

Katolicki samostan na Plehanu kod Dervente:

Image

Nazalost srusen u cetnickoj agresiji 1992-e godine..
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#99

Post by Stari »

Novalic:
slobodna.. nego sta...
JAha...a ..ako bih se usudio priupitati...kakvu funkciju onda tu ima razbijac na slici. Biva ..slobodna ...ono bas posve.... ipak nisi.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#100

Post by novalic »

izvodi me na pravi put.. dugo vec..

i prilicno uspjesno 8-)
Post Reply