Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ena78

#1 Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by ena78 »

Skoro saznadoh da sam malo corava pa cu uskoro morati te cvike i kupiti. Pitanje je gdje ima finih modernijih okvirova? Znam da je izrada stakala oko 50 KM a za okvir sam spremna i vise dati samo da mi se svidi. Hajmo cvikerasi, vasi savjeti mi trebaju 8)
PR80.

Post by PR80. »

A sta sa socivima/ lecima? Da nije to mozda malo laksi prelom s` obzirom da nisi nosila naocale prije?
Ne znam, samo pitam... :)
ena78

Post by ena78 »

ma necu sociva. ne smeta mi uoste sto cu nositi cvike. nece biti pepeljare:-) dioptrija mi je relativno mala ali ipka moram nositi cvike. E sad valja naci fin okvir. ali vidim da nam nasi cvikerasi spavaju izgleda? pozdrav i hvala
ena78

Post by ena78 »

ahahaha, hocu da crknem od smjeha :lol: sad procitah post od kolege koji nosi cvike, sve opsirno fino opisano. savjet da su najbolji okvirovi na platou skenderije itd. ja da odgovorim nigdje vise tog posta?! hahhahaha, sad sam totalno prolupala. mislim da mi ne fale samo cvike...mozda jos neki cika dr sto suzbija halucinacije....Ebo te sta bi s posta?
List

Post by List »

haha Evo sad cu vratit post. Ne pitaj me kako je obrisan. :roll: :D
List

#6 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by List »

ena78 wrote:Hajmo cvikerasi, vasi savjeti mi trebaju 8)
Je l' me netko trazio? :roll: :D

Naocale kupujem u optici Peranovic na platou Skenderije.

Posto ces naocale nositi od ustajanja do lijeganja (pretpostavljam?) trebas dobro paziti. Sto kvalitetnije naocale uzmes duze ce trajati. Kad su u pitanju naocale koje ces nositi zbog vida moda ne treba da bude u prvom planu. Ne kazem sad da treba da kupis okvirove ko u pokojnog Ive Andrica al nemoj da prostor za stakla bude preuzak. Neka bude neka normalna velicina za stakla jer ces se lakse adaptirati. I da ti stoje naravno. :P

Dooobre cvike neces naci ispod 150 KM. Znaci, ponesi 200 KM i put pod noge. :P

Jos nesto, kod Peranovica mozes obavljati i pregled. Preporucujem doktoricu Ilvanu Sehovic koja saradjuje sa Peranovicem i dolazi u njegovu opticarsku radnju. Dadnes 5 KM a cekanje se svodi na par minuta (zakazes pregled telefonom).
Meni je to puno jednostavnije nego da cekam na pregled u Vrazovoj.

Ima da bude, 4 sata camim cekajuci.... :cry: :dance:

I posljednje i NAJVAZNIJE!!!!!!!!!!

Pocetnici na pregled dolaze minimalno svaka 2-3 mjeseca.

tel. 033 206 465

Vjerovatno ces imati problema sa ciscenjem stakala. :lol: Preporucujem tecnost AETHANOLUM DILUTUM. Ovo mozes kupiti u apotekama Galas. AETHANOLUM DILUTUM + Violete = cisto ko suza. :-)

Sretno! :wink:
ena78

Post by ena78 »

e hvala ti najljepsa na dokazu d anisam skroz pukla. znam ja da cu toliko morati riknuti za okvir ali nije mi zao. ako kupim neko ruglo necu onda ni nositi. ne bih bas voljela da izgledam ko nena moja sa djozlama. zamisljam vec da mi okvir nije metalni. vec sam ih dosta probala i vec imam ko neku viziju kako to treba da izgleda. cetvrtaste, "plasticne" sa sirokim drskama. (ovaj opis bas ruzno zvuci) :-) Hvala jos jednom za savjet za skenderiju, pogledat cu it amo svakako. mislim da i u merkatoru ima nesto fino. caos
List

Post by List »

Plasticne? :shock: Sta ces kad ti ispadnu? (desit ce se :D ) Naocale nemaju garanciju. :-)
Moje plasticne su otisle u helac prlikom prvog pada na asfalt. A ove sadasnje padale (i bacene :D ) vise puta i nista. :D Sve su izdrzale. A tanki su okvirovi. Nije ono ko u nane i dede ba. :roll: :D
A imaju i metalne a da se okvirovi skoro i ne vide. Al te su 2000 KM. :shock: Pa bujrum. :D
PR80.

Post by PR80. »

Nego ena78 samo da ti kazem... kad kupovala naocale raspitaj se isto i za stakla zbog lomljenja i sl.
ena78

Post by ena78 »

nemoj me bas bukvalno shvatiti za "plasticne" naocale. one gotivne moderne sam debljim plasticnim ramovima. nasla sam na netu cool slike ali se nesto ovdje en snalazim kako da postavim istu. odo spavati a vi sibnite koji prijedlog kad se probudite 8) [/img]
Qler

Post by Qler »

imas dobrih okvira u salihbegovic, ja sam prije jedno mjesec-dva sebi kupio novi :D 130KM praavo dobar :D a sto se tice oftamologa, mislim da je ipak dr Sefic najbolji. Ja idem kod njega, i ide jos bruka ljudi. To ti je kod onog, ehm iv rose-a :D ne znam kako se pise :D u ulazu, na 1. spratu. Po meni nemaju neki izbor okvira, ali kao doktori su odlicni! Profesionalni, usluzni, znaju posao.
Savjet, uzmi plasticna "stakla" (iako od stakla ih i vise i nema) i gledaj da uzmes anti reflexna :D mnogo je ljepse gledati kroz njih. Ja nisam imao love da uzmem sebi foto senzibilna/anti reflexna, pa su mi samo nati reflex. :( ali bit ce drugi put :D:D
breka

Post by breka »

optika baros
Qler

Post by Qler »

nisu ni oni losi :D

A onaj Loris, ja otisao da kupim neki okvir sebi, najjeftinije sto sam nasao, da valja, 280KM!
Hvala vi , dovidjenja.... :run:
Fair Life

Post by Fair Life »

Ne napisa ti ena78 da li su to naocale za po kuci ili oko kuce. Bilo kako bilo... poslusaj Qlera za fotoosjetljive i antireflektivne.

Obrati paznju i na tezinu rama... najbolje od titanijuma... nesto ovako, ili slicno ovome...

Image

Velika je prednost... ne imati ram oko citavog stakla u slucaju da si vozac, ali i inace.

Ili ram koji ce pridrzavati stakla samo sa njihove gornje strane...

Image

Ti vjerovatno mislis na nesto oavko...

Image
Last edited by Fair Life on 11/09/2005 13:59, edited 2 times in total.
Qler

Post by Qler »

ma ja sam imao jedne pravo lagane, ali su mi stalno spadale :x
ja sad gledam da imaju malo cvrsce drzace, kako li se vec zovu. Uglavnom meni te uber lagane ne odgovaraju :D sad mi ove imaju samo onaj nosac gore, ostalo ih drzi silk :D ali su pravo dobre, ima jedan nosac koj drzi okic, i onda na njemu drugi koji drza staklo :D pravo dobre :D
arden

Post by arden »

dok sam nosila naočale uzimala sam ih u optici "Peranović" na Skenderiji ali prešla sam na sočiva... novčano mi dođe isto.
Kukuruz_Barbe-q

Post by Kukuruz_Barbe-q »

Optika baros je po meni jedna od najboljih i moj je izbor,sto se tice "stakala" nemoj uzimati staklo nego plastiku mnogo je laksa 8-) 8-)
Pooll

Post by Pooll »

Ja sam isao kod Dr. Sefic, oni jesu malo poskupi ali su dobri... kod njih sam uzeo i okvir doslo me oko 300 KM... moram ovih dana na kontrolu ;)
Qler

Post by Qler »

ma staklo se vise i ne pravi, mislim cijenom je sad plastika isto ko i staklo a mnogo je bolja opcija :D
Fair Life

Post by Fair Life »

Dobro je prije odlaska konsultovati internet. Pronaci ono sto bi odgovaralo... i ici za tim tragom odabranog.

Za pocetak...

http://www.readingglasses.com/
Last edited by Fair Life on 11/09/2005 14:09, edited 1 time in total.
ena78

Post by ena78 »

Hej cool ste sa ovim prijedlozima! Hvalalalalla :) Meni dr ne treba. Ja sam to sa doktorom vec sve obavila i imam vec recept na kojem sve pise sta mi treba sto znaci da mi samo dobra optika treba gdje cu kupiti doooobar okvir i izraditi cvike. Meni su cvike potrebne na daljinu, tipa TV, citanje, PC!....znaci sve vrste gledanja u dalj :D Doktorica mi je ipak rekla da ih do kraja oktobra, prve kontrole nosim svaki dan. Ko veli da joj jos malo dokrajcim vid pa da znam da ce biti stalna musterija. Heheh. Uradit cu ja "plasticna stakla" i te sve hepeke za zastitu. Ne znam samo kod kojeg ima i brisace da nabavim :D Haj kad ih kupim, trznem fotkicu jednu da se pohvalim. P.S. A mozda mi do tada neko kaze kako se slika postavi na forum :? vozdrica!
Qler

Post by Qler »

1. plastika sa anti reflexom i foto osjetljiva kosta oko 270KM :D
2. nadjes link na netu, desni klik na nju properties, oznacis sve sto pise pod aderss(URL) i desni pa copy.

onda dodjes na sa-x forum, posalji odgovor i desni na vov gdje pises pa onda kliknes na paste. sad fino opet to sve oznacis i kliknes na ovo ogre dugme Img i onda na potvrdi evo kako treba to da izgleda:

Image

(ovo prazno mjesto izmedju .jpg i [/img] ne smije biti tu, kada izbrisemo to prazno mjesto dobijemo:

Image

P.S. de nek ovo neko stavi na sticky negdje, da se ne objasnjava milion puta svakom novom korisniku :D :-? :-) :roll: :x
List

Post by List »

Ena, naocale kako god okrenes dodatno oslabe vid bez naocala. To je nesto s cim se moras pomiriti. Znaci, kad poodmakne nosenje naocala.....ne mora bit da ce dioptrija skocit (mada je nepisano pravilo da na samom pocetku malo skoci)....al vid bez naocala ce se pogorsat.....ja imam oko -1,50 i ne prepoznajem osobu koja me zove s druge strane ulice......dignem ruku a ne znam kome sam je digo....(ovo kad zaboravim naocale :D ).
Ne vidim detalje na licu i ako osobu ne vidjam svaki dan ne prepoznajem je dok ne pridjem blize. :D

Qler, foto senzibilne su dobra stvar. Al ako ces to mojne da imas samo njih. Onda bi trebao imati 2 okvira. jedne bez foto senzibilnih i jedne sa.
Foto senzibilne znaju bit pravo nezgodne po noci i kad nema sunca. Il kad udjes u zamracenu prostoriju. Ili kad vozis auto po noci ili kad udjes u tunel. :D Pogotovo ovo s tunelom. :shock:
I ja imam samo anti reflexna. A nabavit cu i drugi okvir da nabacim i foto senzibilna.
Qler

Post by Qler »

toga za voznju sam se i ja bojao, to je bio jedan od glavnih razloga sto ih nisam uzeo. Ali evo haver je uzeo te i kada udje u auto, ne potamne, mislim malo ali nista previse rega se vidi sve. Tako da to opet pada u vodu.
a nesto sam planirao da u stari okvir stavim fiksno zatamnjena stakla. i da ih drzim u bibiju :D
Fair Life

Post by Fair Life »

Za nocnu voznju naocale sa zutim staklima !!
Post Reply