Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1 Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by The BEN10 »

Eh eto, obzirom da ne postoji baška tema, evo da je otvorimo.

Dobra početna tačka za vidjet kako je to u svijetu:
https://www.researchgate.net/post/Is_th ... university

http://www.hamptonu.edu/student_life/dresscode.cfm

Examples of Inappropriate Dress and/or Appearance
Do-rags, stocking caps, skullcaps and bandanas (prohibited at all times on the campus of Hampton University except in the privacy of the student's living quarters).
Head coverings and hoods for men in any building.
Baseball caps and hoods for women in any building. This policy item does not apply to headgear considered as a part of religious or cultural dress.
Bare feet.
Shorts that reveal buttocks.
Shorts, all types of jeans at programs dictating professional or formal attire, such as Musical Arts, Fall Convocation, Founder's Day, and Commencement.
Clothing with derogatory, offensive and/or lewd messages either in words or pictures.
Men's undershirts of any color worn outside of the private living quarters of the residence halls.
Sports jerseys without a conventional tee-shirt underneath.
Men and Women’s pants that show underwear.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#2 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by sinuhe »

Evo ga iskopao je primjer "iz svijeta". Sto iz Amerike a ne Egipta? Dakle rijec je o manjem privatnom univerzitetu. Kako je na SUNY?
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#3 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by The BEN10 »

sinuhe wrote:Evo ga iskopao je primjer "iz svijeta". Sto iz Amerike a ne Egipta?
Bujrum, iskopaj dress code sa nekog egipatskog ili tajlandskog univerziteta. Možeš i sa njemačkog ili francuskog.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by sinuhe »

Trt-mrt

Image
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by Nisrin »

Nikad nisam niti cu podrzavati djevojke koje dolaze u visokoskolsku ustanovu kao da su krenule na plazu ili GRAND PARADU...bas je besmisleno naznaciti dresscode, valjda bi svako trebao postovati radi sebe! Tu svakako spadaju i prekratke suknje, ma sve sto je na neki nacin vulgarno i nepristojno za takvu instituciju, japanke, majice bez rukava, sorcevi, a make up, tetvoaza i boja kose treba da ostane izbor pojedinca!
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#6 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by megaribi1 »

Ovaj kodeks ima jednu sasvim drugu svrhu, skretanje pažnje od odluke Skupštine kantona. Dok javnost i zaposlenici fakulteta raspravljaju o dopuštenoj dužini suknje i rukava i pitanjima je li to u evropskom ili šerijetskom duhu, neprimjećeno je prošla odluka o ukidanju fakulteta. Uskoro se fakulteti brišu kao pravni subjekti i postaju organizacione jedinice Univerziteta. Koliko će to otežati rad pitajte direktore osnovnih i srednjih škola koji više nemaju žiro račune. Izuzev novca za plate, svaki ostali novac kasni. Službena putovanja, usavršavanja, pa čak i kupovina sredstava za higijenu ili hranu za produženi boravak su znatno otežani. Eventualni vanbudžetski prihodi škola (npr. večernji termin fiskulturne sale ili uplata produženog boravka) idu u budžet kantona koji može i mjesec dana da obrće novac. Ovo čeka sada fakultete. Kako će studenti koji su platili skupu školarinu za medicinu biti sigurni da time ne plaćaju troškove Filozofskog fakulteta? Kako će sada izgledati vođenje naučnoistraživačkih projekata ako i sa onom crkavicom (pola miliona maraka za cijelu FBiH, po projektu do oko 10000) za svaki račun za objavljivanje članka ili kupovinu hemijskih sastojaka se mora ići na odobrenje prorektora za finansije kome se posao povećava za faktor 30?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#7 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by nivla »

megaribi1 wrote:Ovaj kodeks ima jednu sasvim drugu svrhu, skretanje pažnje od odluke Skupštine kantona. Dok javnost i zaposlenici fakulteta raspravljaju o dopuštenoj dužini suknje i rukava i pitanjima je li to u evropskom ili šerijetskom duhu, neprimjećeno je prošla odluka o ukidanju fakulteta. Uskoro se fakulteti brišu kao pravni subjekti i postaju organizacione jedinice Univerziteta. Koliko će to otežati rad pitajte direktore osnovnih i srednjih škola koji više nemaju žiro račune. Izuzev novca za plate, svaki ostali novac kasni. Službena putovanja, usavršavanja, pa čak i kupovina sredstava za higijenu ili hranu za produženi boravak su znatno otežani. Eventualni vanbudžetski prihodi škola (npr. večernji termin fiskulturne sale ili uplata produženog boravka) idu u budžet kantona koji može i mjesec dana da obrće novac. Ovo čeka sada fakultete. Kako će studenti koji su platili skupu školarinu za medicinu biti sigurni da time ne plaćaju troškove Filozofskog fakulteta? Kako će sada izgledati vođenje naučnoistraživačkih projekata ako i sa onom crkavicom (pola miliona maraka za cijelu FBiH, po projektu do oko 10000) za svaki račun za objavljivanje članka ili kupovinu hemijskih sastojaka se mora ići na odobrenje prorektora za finansije kome se posao povećava za faktor 30?
offtopic
plus kulturno se dovodi do toga da ce potpisivanje kolektivnog ugovora koje nije bas skroz u korist svim uposlenicima unsa proci neopazeno pocetkom avgusta

on topic:
snimci predavanja sa MIT-a se mogu naci ovdje https://www.youtube.com/user/MIT/videos
na ovom snimku https://www.youtube.com/watch?v=3XF8HRxS-5g vidimo studente obucene onako kako prema TVSA i prijedlogu kodeksa na UNSA ne bi trebalo da dolaze na predavanja
evo na ovom za izbacit sa univerziteta https://www.youtube.com/watch?v=J_2M_4KX9RQ
evo i stanford npr https://www.youtube.com/watch?v=DjXVUoFV89Q
ili npr ovaj neuredni profesor https://youtu.be/NNnIGh9g6fA
i jos https://www.youtube.com/watch?v=l5KpyMR5q3o
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#8 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by ovo_mi_je_nick »

Jedina svijetla tačka studiranja i predavanja jeste gledanje kolegica a naravno da one to znaju pa se još ljepše i manje oblače oblače hraneći svoj ego.

Pa na predavanju kad dupe i linija sijevne pa jbt ne znaš na kojem si fakultetu a još da znaš na čijem si predavanju. Dekolte brucošica je nešto najhipnotizirajuće kad si ti završna godina.

Kad je vidiš da ide hodnikom u štiklama pa bila to haljina, utegnute svijetle farmerice, još ako je zgodna i još lijepa pa jbt nije ti žao novca ni živaca koje spržiš na studiju.

Nikada profesor nije nikoga oborio ako je došao u dimijama a znao je. Nije ni pustio na lijepe noge i oči, a istina je da je malo pomagao oko odgovora.

Hoćemo neka prava i slobode a ograničavamo slobodu oblačenja.

Ja bi uveo kodeks higijene; da se ljudi kupaju i da ne oblače lojavu znojavu odjeću a da li je ona kratka, providna, uska nije bitno.

Ko hoće da uči i znanje traži njemu nije do ovakvih sitnica.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#9 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by ¤ jelena ¤ »

http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... la-s-plaze

Ni na plažu u Neumu ne možeš kako hoćeš, a na fakultet možeš...

Kad je tako, onda može i na faks u kupaćem il u bermudama....komotno.

Metropola je to, kakvi kodeksi i ostale malograđanske, patrijarhalne i tako te retrogradne religijske trice kao ovo u Neumu.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#10 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by Nastasia »

¤ jelena ¤ wrote:http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... la-s-plaze

Ni na plažu u Neumu ne možeš kako hoćeš, a na fakultet možeš...

Kad je tako, onda može i na faks u kupaćem il u bermudama....komotno.

Metropola je to, kakvi kodeksi i ostale malograđanske, patrijarhalne i tako te retrogradne religijske trice kao ovo u Neumu.
I tebi je okej da se ne može na plažu u Neumu kako hoćeš otići?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by vješalica »

Još su neke drkačice u izjavama podcrtavali da fakulteti nisu obrazovne institucije. Kakav blam novpkomponovanog seljačkog SDO življa ruralnog mentalitete
Bilo kakvo uvođenje reda na visokoškolskim ustanovama ne pucanj u prazno jer su isti postali kupleraji ikupler majstori sa majstoricama kupljenih diploma će da odlučuju u svim segmentima društva dok će im dežurne idiotkinje pljeskat i divit im se kako su perspektive i sl....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by moonca »

Slucaj u Neumu je neprihvatljiv, ako nije na vidnom mjestu napisano -ne roze tange, ne burke, ne nanule neImageili

Image
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by vješalica »

¤ jelena ¤ wrote:http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... la-s-plaze

Ni na plažu u Neumu ne možeš kako hoćeš, a na fakultet možeš...

Kad je tako, onda može i na faks u kupaćem il u bermudama....komotno.

Metropola je to, kakvi kodeksi i ostale malograđanske, patrijarhalne i tako te retrogradne religijske trice kao ovo u Neumu.
Klasično poređenje koje nema veze sa životom ali ti to moraš uraditi jer je u pozadini poenta u odjeći koja simbolizira u konkretnom slučaju Islam kao religiju,a ista smeta zagorenim ustaškim kamenjarima
Bilo gdje da se ode od uslužnih djelatnosti ljudi su uniformisani,na pristojan način prezentiraju firmu,instituciju u kojoj borave/rade, a slobodno vrijeme ima i svoje granice ukusa. Žene u burkiniju na plaži deff ne smetaju i ne vrijeđaju javni moral niti bilo šta već isključivo osjećanja ustaških nacista kojima je sasvim normalo promovirati ustaški nacizam i dokazano svjetski nastrane stvari ;)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by insomnia78 »

Dje je ovo? :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by HAVANA »

sinuhe wrote:Trt-mrt

Image
:lol: Ovo ko da je grunf smislio a sir oliver obezbijedio materijal.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#16 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by Cherry-Cherry »

A zamislite da se zabrani hidžab na fakultetima. :shock: Pa to je ugrožavanje, a gdje su ljudska prava i slobode, pa komunjarice, pa ovo pa ono, svako ima pravo da radi šta hoće, sve dok ne ugrožava drugog, a koga to hidžab ugrožava bla bla truc...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#17 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by vješalica »

insomnia78 wrote:Dje je ovo? :lol:
Vjerovao ili ne ovo ti je produkt umjetnika na birvaktilnog zgradi
Neki qorci bili u novinama sa svojom idiotskom instalacijom
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#18 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by SmokingMan »

Evo kako se primjerice oblači jedan od poznatih profesora fizike Leonard Susskind na Univerzitetu Standford.

Image

Primejtio sam da su pojedinci na njegovim predavanjima čak i konzmirali hranu,a da se na to profesor nije niti ijednu sekundu osvrnuo,čak imaju i ugodne razgovore tokom predavanjapa bude tu smjeha,pa i drugih mlađih profesora koji kod njega usavršavaju svoje znanje.

Kod nas se u jednu ruku prividno pokušava nametnuti moral dok se iza zavjese dešavaju mnogo gore stvari o kojima se naravno nikada i ne govori.Čovjeka treba cijeniti prema njegovoj prirodi i znanju,a ne načinu oblačenja.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#19 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by Nastasia »

Cherry-Cherry wrote:A zamislite da se zabrani hidžab na fakultetima. :shock: Pa to je ugrožavanje, a gdje su ljudska prava i slobode, pa komunjarice, pa ovo pa ono, svako ima pravo da radi šta hoće, sve dok ne ugrožava drugog, a koga to hidžab ugrožava bla bla truc...
Ma meni hidžab ne smeta nigdje, ni na plaži, ni u kafiću, ni na fakultetu.
Kod mene na fakultetu dosta, stvarno dosta pokrivenih djevojaka i nemaju nikakve probleme s' tim. (Osim što mnogo lakše varaju na ispitima - što vjeruj mi i rade vrlo često)

Ali i ovaj kodeks oblačenja besmislen i bespotreban totalno i veliko skretanje pažnje sa stvarnih problema Univerziteta i studenata.

[quote="SmokingMan"
Kod nas se u jednu ruku prividno pokušava nametnuti moral dok se iza zavjese dešavaju mnogo gore stvari o kojima se naravno nikada i ne govori.Čovjeka treba cijeniti prema njegovoj prirodi i znanju,a ne načinu oblačenja.[/quote]

Mi na fakultetu na nekim predavanjima možemo ponijeti kafu, piće, pa čak i jelo. Na ispite koji dugo traje profesor matematike nas je savjetovao da nosimo čokoladice i slično.

Svi se profesori oblače sasvim pristojno, studenti isto tako. Ja sam sigurna da pojedini koji ovdje tvrde da su fakulteti parade golih djevojaka su odavno završili fakultete i od tad nisu ni ulazili u zgradu jednog od njih.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#20 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by ¤ jelena ¤ »

Nastasia wrote:
¤ jelena ¤ wrote:http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... la-s-plaze

Ni na plažu u Neumu ne možeš kako hoćeš, a na fakultet možeš...

Kad je tako, onda može i na faks u kupaćem il u bermudama....komotno.

Metropola je to, kakvi kodeksi i ostale malograđanske, patrijarhalne i tako te retrogradne religijske trice kao ovo u Neumu.
I tebi je okej da se ne može na plažu u Neumu kako hoćeš otići?
Moj subjektivni stav je potpuno irelevantan. Svijet nije krojen po mojim pravilima.

Onim ljudima tamo, koji su pozvali policiju i nisu se bunili kad je ista došla pa na ovaj način otjerala žene s plaže, je očito OK.

Nisu se bunili....niko nije adekvatno reagovao....niko nije nikako reagovao dok je policija ''radila svoj posao''.

Iz toga sasvim jasno slijedi da je policija, po mišljenju prisutnih, ispravno postupila i OK odradila svoj posao.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#21 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by Nastasia »

¤ jelena ¤ wrote:
Nastasia wrote:
¤ jelena ¤ wrote:http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... la-s-plaze

Ni na plažu u Neumu ne možeš kako hoćeš, a na fakultet možeš...

Kad je tako, onda može i na faks u kupaćem il u bermudama....komotno.

Metropola je to, kakvi kodeksi i ostale malograđanske, patrijarhalne i tako te retrogradne religijske trice kao ovo u Neumu.
I tebi je okej da se ne može na plažu u Neumu kako hoćeš otići?
Moj subjektivni stav je potpuno irelevantan. Svijet nije krojen po mojim pravilima.

Onim ljudima tamo, koji su pozvali policiju i nisu se bunili kad je ista došla pa na ovaj način otjerala žene s plaže, je očito OK.

Nisu se bunili....niko nije adekvatno reagovao....niko nije nikako reagovao dok je policija ''radila svoj posao''.

Iz toga sasvim jasno slijedi da je policija, po mišljenju prisutnih, ispravno postupila i OK odradila svoj posao.

Pa dobro, primjer ti je totalno irelevantan za ovu temu, ali ok.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#22 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by ¤ jelena ¤ »

Nastasia wrote: Kod mene na fakultetu dosta, stvarno dosta pokrivenih djevojaka i nemaju nikakve probleme s' tim. (Osim što mnogo lakše varaju na ispitima - što vjeruj mi i rade vrlo često)
Zanimljivo zapažanje.

Tako će sutra i za neku djevojku koja dobro izgleda i koja se pojavi na ispitu u bretelicama i kratkoj suknjici, neko reći da je položila ispit ili dobila desetku...na sise i guzove...sve kroz šalu, smijeh i opšte odobravanje prisutnih.

Jer...to se radi...one to rade...na univerzitetu čiji je ugled okrnjen seksualnim aferama....
Last edited by ¤ jelena ¤ on 22/07/2018 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by SmokingMan »

Nastasia wrote:
Cherry-Cherry wrote:A zamislite da se zabrani hidžab na fakultetima. :shock: Pa to je ugrožavanje, a gdje su ljudska prava i slobode, pa komunjarice, pa ovo pa ono, svako ima pravo da radi šta hoće, sve dok ne ugrožava drugog, a koga to hidžab ugrožava bla bla truc...
Ma meni hidžab ne smeta nigdje, ni na plaži, ni u kafiću, ni na fakultetu.
Kod mene na fakultetu dosta, stvarno dosta pokrivenih djevojaka i nemaju nikakve probleme s' tim. (Osim što mnogo lakše varaju na ispitima - što vjeruj mi i rade vrlo često)

Ali i ovaj kodeks oblačenja besmislen i bespotreban totalno i veliko skretanje pažnje sa stvarnih problema Univerziteta i studenata.

[quote="SmokingMan"
Kod nas se u jednu ruku prividno pokušava nametnuti moral dok se iza zavjese dešavaju mnogo gore stvari o kojima se naravno nikada i ne govori.Čovjeka treba cijeniti prema njegovoj prirodi i znanju,a ne načinu oblačenja.
Mi na fakultetu na nekim predavanjima možemo ponijeti kafu, piće, pa čak i jelo. Na ispite koji dugo traje profesor matematike nas je savjetovao da nosimo čokoladice i slično.

Svi se profesori oblače sasvim pristojno, studenti isto tako. Ja sam sigurna da pojedini koji ovdje tvrde da su fakulteti parade golih djevojaka su odavno završili fakultete i od tad nisu ni ulazili u zgradu jednog od njih.[/quote]

Prprenapuhana je priča oko goličarenja,i same definicije neprikladnog oblačenja,neko to želi da prema svojim hirovima prilagodi.Svi misle ako djevojka nosi kraću suknju da je kurva,i slično tome.Kako ljudi imaju iskrivljenu perceprciju,to je za detaljne analize.Primjerice kod mene dvije mlađe kolegice na poslu znaju doći u kraćim suknjama,i niko nikada im nije kritikovao oblačenje,ni šef,doduše i ja se oblačim veoma ležerno jer se tako najbolje osjećam.Poslodavcu je bitno da mi svoj posao obavljamo koretktno i da klijentiu nemaju nikakvih primjedbi na naš rad.Meni lično ne smeta da radim sa nekom djevojkom koja nosi nikab,ili likom koji ima dužu bradu i nosi kratke nogavice,nemam ti predrasuda,neka se oblači kako ko god želi,i neka živi svojim nekim autentičnim životom,najvažnije je da čovjek ima dobru radnu atmosferau i dobar osnos sa kolegama,bilo da je to na fakultetu ili poslu.
Last edited by SmokingMan on 22/07/2018 15:19, edited 2 times in total.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#24 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by lijepa u dusi »

Apsolutno bespotrebno. Nismo stoka, ljudi smo, jasno nam je gdje su granice pristojnosti kad je oblacenje u obrazovnoj ustanovi u pitanju, niko nije direktno s ulice dosao pa da ne zna pravila vec vecinom djeca iz skola gdje su pravila nekad i rigorozna (zabrana laka za nokte npr.). Barem na mom fakultetu, za mog studiranja, cula sam da je samo jednom jedna djevojka dosla neprimjereno obucena (uska majica koja se pri pokretima povuce gore) i asistent je odstranio s vjezbi.

Jedan od boljih asistenata i vrsni strucnjak u svojoj oblasti koji je svjetski priznat ima tetovaze i pirsinge na vidljivim mjestima. Da i njemu zabranimo dolazak?

Ne vidim poentu ovog sto se radi i ne vidim nacin kako se izboriti protiv ovoga. 99% studenata niti je ukljuceno niti zeli biti ukljuceno u ovakve procese, pa tako se clanovi studentskih vijeca kao i clanovi SPUSa biraju iskljucivo stranacki, dakle po liniji podobnih a ne sposobnih. Uveli su zanemariv broj promjena koje idu u korist studenata, a uz te stavke provukli niz drugih na koje studenti ne bi pristali, da su znali za to i tom se politikom konstantno koriste.
Ko misli da pretjerujem, neka pokusa uci u SPUS i biti konstruktivni kriticar :D

Vecina studenata ne zeli da se bakce time jer ne zele gubiti vrijeme na "nesto tako nebitno, sto ih se ne tice", nesvjesni posljedica. Zahiragic je do juce bio predsjednik SPUSa, a sutra je ministar i odlucuje o sudbini tih istih ljudi koje danasnje odluke SPUSa "nisu doticale".

Sporno je to sto neko necije rame smatra previse seksualnim i neprimjerenim, sporno je sto ce im sutra zasmetati goli pacijenti ili proucavanje reproduktivne biologije, sporno je sto ne ostavljaju pravo na zdravorazumsku odluku o saopstvenom oblacenju ili tetovazama ili pirsingu, sporno je sto zene i dalje moraju pokrivati svoje tijelo da se matori dripci od profesora ne bi uspaljivali, sporno je sto ovo ljude velikog potencijala diskriminise zato jer imaju saopstveni stil zivota, oblacenja, ponasanja, tetovaze, a istovremeno su izvrsni studenti i oni koji bi mogli doprinijeti mnogo. Na mom fakultetu ima prilicno veliki broj pokrivenih djevojaka, one se tako oblace iz licnih ubjedjenja i stavova. Ko smo mi da njima kazemo da ne mogu doci s hidzabom na nastavu? Ne vidim po cemu su ove zabrane drugacije.

I ako je tacno ovo vezano za ukidanje statusa fakultetima, ode sve u tri lijepe.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Kodeks oblačenja (na UNSA, ali i drugdje)

Post by moonca »

Čovjeka treba cijeniti prema njegovoj prirodi i znanju,a ne načinu oblačenja.
Jeste i po oblacenju.
Prijateljica mi upisuje djecu u skolu prvacici-drzavna skola u NY- dobili su instrukcije kakvu uniformu moraju djeca imati. ne smije biti dizajnerska, crne jednoistavne cipele itd.

Odjeca je jako bitna, i nepravedno je da djeca bogatijih roditelja i mogucnosti , da se obuku na taj nacin skrecu paznju a i zavidnost druge djece koji to nisu u mogucnosti ili roditelji ne zele na taj nacin djecu odgajati.
Post Reply