Koalicija (opozicija) na državnom nivou

User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#1 Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by fosna2014 »

Kolike su šanse da ovakva koalicija uđe u zajedničku predizbornu kampanju? Da li će HRS ući u ovakvu koaliciju?

Kolike su šanse da se sruši patrijarhalno-dosadašnji i zostali sistem u obliku SDA-HDZ-SNSD?

Zamislite kako bi to bilo lijepo ...

Kojović o široj koaliciji ...

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by uglavnomja »

ja se nadam, to je jedini spas, da se narod ujedini protiv bagre
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10961
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#3 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by Prpa.ba »

Prvi preduslov da bi se moglo o ovome pricati bez da se narod i djeca smiju jeste da se formulacija "dosadasnji sistem" i "etno-nacionalisti" izbaci iz retorike. Koalicioni sporazum sa strankom koja je napustila institucije vlasti RBiH i formirala pravoslavnu teroristicku para-drzavu ne moze nikako biti dio borbe protiv "dosadasnjeg sistema" i "smjene etno-nacionalista".

Ono sto je neminovnost jeste da ce Trojka, ukoliko zeli biti vlast (ili jaka opozicija) na federalnom i drzavnom nivou, mora saradjivati u odredjenom formatu sa strankama iz RS i strankama koje nose kontrolni paket u klubu hrvata u Domu naroda FBiH, kakve god one bile.

Nazalost, alternativa u mogucnosti da se paralizuju institucije vlasti kako bi se politicki prelomilo iste po nekim bitnim pitanjima nije moguca - imamo SDA koja ce u doglednom periodu uvijek imati dovoljno glasova da logikom neki cete da bojkotujete, a neki cemo da koaliramo izdaju tvrdji dio probosanske politike i formiraju vlast s kim ne treba. :mrgreen:

Ali, mogucnost da se prevazidje prvi i za sada jedini korak takvih koalicija iz moranja: "eto moramo biti vlast sa dusmanima, i jesmo, da gradjani ne ispastaju, da imamo makar budzet", pa dodjemo do faze gdje se jednostavno pokusa jednim procesom preskociti sve oko cega ne postoji konsenzus, i doci do necega (ako uopste postoji) oko cega ima bi bio veliki iskorak.

Dakle, imali bismo i budzet (koji ionako imamo), i eventualno neke pomake na vanjsko-trgovinskim planovima. Mogucnost da niko ne pokrece nuklearne teme koliko god frustrirajuca bila, mogla bi relaksirati dio stranih investitora i zaraditi nam neke poene kod EU, da makar isposlujemo neki pretpristupni fond. U situaciji u kojoj aktivno nazadujes, i paralizovanost i stagnacija nisu losa varijanta.

Iskreno, nemam nikakvih ocekivanja od ove price prvenstveno jer u ovom trenutku ne vidim nista sto bi moglo oduzeti dodatnih 30% i vise glasova SDA i njenim satelitima, a sto je preduslov da Trojka igdje vise od KS/TK/BPK moze ozbiljno racunati na vlast, cak i bez aktivnog SDA-ovskog zagadjivanja politicke scene kroz ozivljavanje raspale SBiH, pokusaje sa "Profom iz Amerike" i sl. :-)
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#4 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by meridiyan »

fosna2014 wrote: 25/04/2021 18:53 Kolike su šanse da ovakva koalicija uđe u zajedničku predizbornu kampanju? Da li će HRS ući u ovakvu koaliciju?

Slaven Raguz neko vece rece kod Senada da se ospe kada mu se pomene neka koalicija , alijansa.

Vjerovatno ce se napraviti neka srpsko bosnjacka koalicija protiv danasnjih zlih srbo-bosnjaka.

Mnogo ce na sve ovo uticati reforme izbornog zakona.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#5 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by Iker C »

Dodik sirotinji daje zivu lovu, dozivotno ce vladati. Srbi su takav narod da im je draze zivjeti u bijedi ali sa nadom u " Veliku Srbiju".
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#6 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by El_comadante »

slažem se da ovde jedino može doći do bošnjačko srpske koalicje jer nevidim ko bi mogao imati kod hrvata dovoljno ruku za to osim naravno HDZa.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#7 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by palermo »

Ja bih podržao ovu koaliciju. Između ostalog, ona bi pokazala da li je dosada problem bio u ljudima (dakle, Bakiru, Miletu i Draganici) ili u ¸instaliranom sistemu.
Kakav god odgovor bio, ipak bi bio nekakav i na osnovu njega bi se mogli i predvidjeti i planirati neki budući koraci
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#8 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by fosna2014 »

El_comadante wrote: 25/04/2021 22:02 slažem se da ovde jedino može doći do bošnjačko srpske koalicje jer nevidim ko bi mogao imati kod hrvata dovoljno ruku za to osim naravno HDZa.
Vjerujem da će HRS dobar dio kolača odvaliti HDZ-u. Obzirom da od promjene izbornog zakona nema nista t.j. ako uopće onda minimalno.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#9 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

Mislim da je kljucno da trojka radi vise na slabljenju SDA. Npr. trebaju da uzmu pzp i sbih pod svoje. Time bi uzeli kljucne glasove od SDA a kampanja moze biti to sto nije SDA nabavila vakcine i afera respiratori. Jeste da zvuci malo prljavo ali ko igra prljavo, taj i dobije nazalost
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#10 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by uglavnomja »

Prpa.ba wrote: 25/04/2021 21:03 Prvi preduslov da bi se moglo o ovome pricati bez da se narod i djeca smiju jeste da se formulacija "dosadasnji sistem" i "etno-nacionalisti" izbaci iz retorike. Koalicioni sporazum sa strankom koja je napustila institucije vlasti RBiH i formirala pravoslavnu teroristicku para-drzavu ne moze nikako biti dio borbe protiv "dosadasnjeg sistema" i "smjene etno-nacionalista".

Ono sto je neminovnost jeste da ce Trojka, ukoliko zeli biti vlast (ili jaka opozicija) na federalnom i drzavnom nivou, mora saradjivati u odredjenom formatu sa strankama iz RS i strankama koje nose kontrolni paket u klubu hrvata u Domu naroda FBiH, kakve god one bile.

Nazalost, alternativa u mogucnosti da se paralizuju institucije vlasti kako bi se politicki prelomilo iste po nekim bitnim pitanjima nije moguca - imamo SDA koja ce u doglednom periodu uvijek imati dovoljno glasova da logikom neki cete da bojkotujete, a neki cemo da koaliramo izdaju tvrdji dio probosanske politike i formiraju vlast s kim ne treba. :mrgreen:

Ali, mogucnost da se prevazidje prvi i za sada jedini korak takvih koalicija iz moranja: "eto moramo biti vlast sa dusmanima, i jesmo, da gradjani ne ispastaju, da imamo makar budzet", pa dodjemo do faze gdje se jednostavno pokusa jednim procesom preskociti sve oko cega ne postoji konsenzus, i doci do necega (ako uopste postoji) oko cega ima bi bio veliki iskorak.

Dakle, imali bismo i budzet (koji ionako imamo), i eventualno neke pomake na vanjsko-trgovinskim planovima. Mogucnost da niko ne pokrece nuklearne teme koliko god frustrirajuca bila, mogla bi relaksirati dio stranih investitora i zaraditi nam neke poene kod EU, da makar isposlujemo neki pretpristupni fond. U situaciji u kojoj aktivno nazadujes, i paralizovanost i stagnacija nisu losa varijanta.

Iskreno, nemam nikakvih ocekivanja od ove price prvenstveno jer u ovom trenutku ne vidim nista sto bi moglo oduzeti dodatnih 30% i vise glasova SDA i njenim satelitima, a sto je preduslov da Trojka igdje vise od KS/TK/BPK moze ozbiljno racunati na vlast, cak i bez aktivnog SDA-ovskog zagadjivanja politicke scene kroz ozivljavanje raspale SBiH, pokusaje sa "Profom iz Amerike" i sl. :-)
hm, kad bi ovi izgubili vlast i kontrolu nad sudstvom mogao bi doci na red i zakon o porijeklu imovine

e, u tom slucaju bi budzet bio sasvim drugaiji :D
kad bi se prodale vile po istambulima, dohama, dedinjima ... i ispraznili racuni sa pokradenim parama
a i kradja iz budzeta bi se smanjila kad bi se vidjele sankcije
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#11 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by Kejn »

SDP nece sa etnonacionalistima ali zato hoce sa Karadzicevim SDS-om. Principi ko sto bi rekli ovi iz Nase Stranke
El_comadante
Posts: 7917
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#12 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by El_comadante »

fosna2014 wrote: 25/04/2021 22:37
El_comadante wrote: 25/04/2021 22:02 slažem se da ovde jedino može doći do bošnjačko srpske koalicje jer nevidim ko bi mogao imati kod hrvata dovoljno ruku za to osim naravno HDZa.
Vjerujem da će HRS dobar dio kolača odvaliti HDZ-u. Obzirom da od promjene izbornog zakona nema nista t.j. ako uopće onda minimalno.
sad je i pitanje koliko će oni ili bilo koja hrvatska stranka htjeti u koaliciju ovakve vrste.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#13 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by putokaz1 »

Bilo kakva šira koalicija na nivoima svim osim KS i USK je NEREALNA :sad:
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#14 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by fosna2014 »

putokaz1 wrote: 26/04/2021 20:44 Bilo kakva šira koalicija na nivoima svim osim KS i USK je NEREALNA :sad:
Pah, imaju zajednički cilj.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#15 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by Amko89 »

fosna2014 wrote: 25/04/2021 18:53 Zamislite kako bi to bilo lijepo ...
pametno bi to bilo i kako svi mi znamo, pameta kod nas nema.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#16 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by putokaz1 »

fosna2014 wrote: 26/04/2021 21:00
putokaz1 wrote: 26/04/2021 20:44 Bilo kakva šira koalicija na nivoima svim osim KS i USK je NEREALNA :sad:
Pah, imaju zajednički cilj.
Nemaju isti cilj kao ja
Moj cilj je zamjeniti politiku SDA
Naša tzv Opozicija želi samo skloniti SDA( a Njihove kadrove ostavit u drugim dresovima) :bih:
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#17 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

putokaz1 wrote: 26/04/2021 21:34
fosna2014 wrote: 26/04/2021 21:00
putokaz1 wrote: 26/04/2021 20:44 Bilo kakva šira koalicija na nivoima svim osim KS i USK je NEREALNA :sad:
Pah, imaju zajednički cilj.
Nemaju isti cilj kao ja
Moj cilj je zamjeniti politiku SDA
Naša tzv Opozicija želi samo skloniti SDA( a Njihove kadrove ostavit u drugim dresovima) :bih:
Bolje nesto uraditi i malo promijeniti nego nista. Npr., neki ljudi ne izadju da glasaju jer smatraju da su svi isti. To je generalizacija a znamo da je generalizacija malo losa stvar je nije bas precizna. Jednostavno, bit ce kadrova iz SDA u nekim drugim strankama i sa tim se moramo pomiriti. Ali pobjedit cemo kada budemo izbacili stranku zvanu SDA iz BiH. Ima naravno dobrih ljudi iz SDA i mozda bas ti su izasli
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#18 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by Ja_Ja »

Svaka promjena je dobra promjena. Ako nista drugo, ne treba im dati da misle da mogu sve da rade i da ih niko nece smijenuti. Treba ih sve mijenjati svake 4 godine.

Ne slazem se da ukoliko se uspostavi efektivna koalicija da mi necemo imati neke vece koristi od toga. Samo da se dogovore da ne pricaju o zapaljivim stvarima bi samo po sebi dovelo do velike koristi koja bi relaksilara drzavu koja se nalazi u psihickom grcu zbog dugogodisnje zapaljive retorike.

Postoji ogroman prostor i u trenutnom sistemu koji ukoliko se efektivno postavi moze donijeti mnogo dobra. Sadasnja vlast samo koristi sistem i retoriku i jedne i druge strane da prikaze citavu drzavu neefikasnom.

Ima tu potencijala, sad je do njih da to sklope ili bar pokusaju da sklope.

Meni nisu jasna ova "ujedanja" SDP-a odmah. I malom dijetu je jasno da je nas politicki sistem takav da ne mozes a da ne ulazis u vlast sa "anamo onima", samo je pitanje s kojim ces uci u vlast i na kojim osnovama. Sutra i da NS pokupi ubjedljivu vecinu u FBiH, opet bi morali u vlast sa nekim iz RS, a tako i sve i jedna druga partija u drzavi.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#19 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

Ja_Ja wrote: 26/04/2021 22:37 Svaka promjena je dobra promjena. Ako nista drugo, ne treba im dati da misle da mogu sve da rade i da ih niko nece smijenuti. Treba ih sve mijenjati svake 4 godine.

Ne slazem se da ukoliko se uspostavi efektivna koalicija da mi necemo imati neke vece koristi od toga. Samo da se dogovore da ne pricaju o zapaljivim stvarima bi samo po sebi dovelo do velike koristi koja bi relaksilara drzavu koja se nalazi u psihickom grcu zbog dugogodisnje zapaljive retorike.

Postoji ogroman prostor i u trenutnom sistemu koji ukoliko se efektivno postavi moze donijeti mnogo dobra. Sadasnja vlast samo koristi sistem i retoriku i jedne i druge strane da prikaze citavu drzavu neefikasnom.

Ima tu potencijala, sad je do njih da to sklope ili bar pokusaju da sklope.

Meni nisu jasna ova "ujedanja" SDP-a odmah. I malom dijetu je jasno da je nas politicki sistem takav da ne mozes a da ne ulazis u vlast sa "anamo onima", samo je pitanje s kojim ces uci u vlast i na kojim osnovama. Sutra i da NS pokupi ubjedljivu vecinu u FBiH, opet bi morali u vlast sa nekim iz RS, a tako i sve i jedna druga partija u drzavi.
Zvuci malo cudno ovo sto cu sad reci ali SDS nije ni blizu onog SDS-a koji je bio tokom 90 -tih.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#20 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by putokaz1 »

dzumandzic1 wrote: 26/04/2021 22:22 Bolje nesto uraditi i malo promijeniti nego nista. Npr., neki ljudi ne izadju da glasaju jer smatraju da su svi isti. To je generalizacija a znamo da je generalizacija malo losa stvar je nije bas precizna. Jednostavno, bit ce kadrova iz SDA u nekim drugim strankama i sa tim se moramo pomiriti. Ali pobjedit cemo kada budemo izbacili stranku zvanu SDA iz BiH. Ima naravno dobrih ljudi iz SDA i mozda bas ti su izasli
Vjerovao sma i ja u SDP/NS ali s Kukićem su pokazali da su isti,oni su sporan ugovor potvrdili
Tako da ne vjerujem nikome jer ja gledam na Politiku SDA izvan SDA isto kao Politiku SDA kroz SDA
Svaki dobar kadar je izašao iz SDA 1997 ili čak 1991 npr
Dobri HDZ i SDS su izašli odmah-Stjepan Kljujić Vladimir Srebrov,Mesić 1993
Energija ne nestaje samo mijenja oblik
SDA Politika se nemijenja samo mijenja dres
Oprez s bivšim SDA:SBB nas izdao,3/4 NB nas izdao,SBIH nas izdavala više puta i BPS
Još čekamo kad će NIP izdat :D :bih:
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#21 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

putokaz1 wrote: 27/04/2021 00:21
dzumandzic1 wrote: 26/04/2021 22:22 Bolje nesto uraditi i malo promijeniti nego nista. Npr., neki ljudi ne izadju da glasaju jer smatraju da su svi isti. To je generalizacija a znamo da je generalizacija malo losa stvar je nije bas precizna. Jednostavno, bit ce kadrova iz SDA u nekim drugim strankama i sa tim se moramo pomiriti. Ali pobjedit cemo kada budemo izbacili stranku zvanu SDA iz BiH. Ima naravno dobrih ljudi iz SDA i mozda bas ti su izasli
Vjerovao sma i ja u SDP/NS ali s Kukićem su pokazali da su isti,oni su sporan ugovor potvrdili
Tako da ne vjerujem nikome jer ja gledam na Politiku SDA izvan SDA isto kao Politiku SDA kroz SDA
Svaki dobar kadar je izašao iz SDA 1997 ili čak 1991 npr
Dobri HDZ i SDS su izašli odmah-Stjepan Kljujić Vladimir Srebrov,Mesić 1993
Energija ne nestaje samo mijenja oblik
SDA Politika se nemijenja samo mijenja dres
Oprez s bivšim SDA:SBB nas izdao,3/4 NB nas izdao,SBIH nas izdavala više puta i BPS
Još čekamo kad će NIP izdat :D :bih:
Ali morali su naci nekoga da popune mjesta. Znam da je Kuka olos ali ne mislim da njegova stranka ima puno pozicija u tom kantonu. A ukoliko ce SDP NS nesto dobro uraditi tamo a cijena je da stave PDA, ja to onda prihvatam
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#22 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by putokaz1 »

dzumandzic1 wrote: 27/04/2021 00:24 A ukoliko ce SDP NS nesto dobro uraditi tamo
Neće uraditi ništa dobro :bih:
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#23 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

putokaz1 wrote: 27/04/2021 00:25
dzumandzic1 wrote: 27/04/2021 00:24 A ukoliko ce SDP NS nesto dobro uraditi tamo
Neće uraditi ništa dobro :bih:
Ja im dajem vrijeme. Bolje njima dati nekoliko godina i vidjeti sta ce uraditi nego dati SDA-u kad znamo da SDA nista nece napraviti
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#24 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by putokaz1 »

dzumandzic1 wrote: 27/04/2021 00:26 Bolje njima dati nekoliko godina
Uf još nekoliko godina trpit Politiku SDA tj Kukića,Salibašića,Šilju
Eto mene preseljavam odma u KS Nemogu više Kukića trpim 20 godina :bih:
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#25 Re: Koalicija (opozicija) na državnom nivou

Post by dzumandzic1 »

putokaz1 wrote: 27/04/2021 00:30
dzumandzic1 wrote: 27/04/2021 00:26 Bolje njima dati nekoliko godina
Uf još nekoliko godina trpit Politiku SDA tj Kukića,Salibašića,Šilju
Eto mene preseljavam odma u KS Nemogu više Kukića trpim 20 godina :bih:

To mene cudi. Kako u TK vladaju ljudi kao Kuka? Jer mi se Tuzla cini kao mjesto koje je, mogu reci liberalno i ljevicarski nastrojeno. Mozda je to samo moje lose zapazanje...
Post Reply