Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#4351 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

gentoo wrote: 11/03/2024 13:46
eeeeeee wrote: 11/03/2024 13:43 Nemaš ti šta da nekog tjeraš da plaća niti je to tvoja obaveza samo na sud do 3 godine i znaš onu iz Kuduza reko sam ja tebi Bećo kad tad.
Prika, ja govorim o cinjenici da zakonski moras imati upravitelja, da zakonski moras placati te racune.. Kako da ja natjeram penzionera koji ima 620KM penziju da placa 30 BAM umjesto 15 mjesecno ?

Kako se taj tvoj prijedlog razlikuje od "kutije za dobrovoljne priloge"? Kako da ja kao stanar vjerujem tebi kao PEV-u da neces sutra moje pare popiti i prokockati ? :roll:
Jesi li ti PEV u svojoj zgradi ili negdje?

Ako jesi onda pročitaj malo plaćanje podračuna ide iz akomulirane dobiti zgrade, a nikako dodatno izdvajanje :izet: isto ni PEV ne možeš ništa bez upravitelja sa podračuna potrošiti :izet:
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4352 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gentoo »

eeeeeee wrote: 11/03/2024 13:48 ide iz akomulirane dobiti zgrade,
Jesam, 10 stanova, od tog 3 duguju oko 1600 BAM. Cuj akumulirana dobit, sta je to ? :lol: .
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4353 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

gentoo wrote: 11/03/2024 13:46
eeeeeee wrote: 11/03/2024 13:43 Nemaš ti šta da nekog tjeraš da plaća niti je to tvoja obaveza samo na sud do 3 godine i znaš onu iz Kuduza reko sam ja tebi Bećo kad tad.
Prika, ja govorim o cinjenici da zakonski moras imati upravitelja, da zakonski moras placati te racune.. Kako da ja natjeram penzionera koji ima 620KM penziju da placa 30 BAM umjesto 15 mjesecno ?

Kako se taj tvoj prijedlog razlikuje od "kutije za dobrovoljne priloge"? Kako da ja kao stanar vjerujem tebi kao PEV-u da neces sutra moje pare popiti i prokockati ? :roll:
ne plaćaju EV pojedinačno račune, nego ZGRADA otvori samo voj podračun i onda ima precizan uvid u prikupljanje i trošenje sredstava da su analitičke kartice bespotrebne uz izvode.

naime, ukoliko toga nema, sva novčana sredstva idu u istu masu svih zgrada koje upravitelj vodi, a iznosi na analitičkim karticama i stvarni iznosi koji su na bankama ne moraju se podudarati. kad upravitelj propadne, a dešavalo se, onda para više nema ni za koga, iako na papiru kaže da imaju.

ministarstvo će samo elegantno reći da se to proslijedi na parnicu.

inače, bilo je prijedloga da upravitelji imaju obavezu da otvore podračun za svaku zgradu, ali i tu ima caka - dosta zgrada je jebeno neisplativo održavati i ko bi onda plaćao vođenje tih podračuna?
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#4354 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

gentoo wrote: 11/03/2024 13:53
eeeeeee wrote: 11/03/2024 13:48 ide iz akomulirane dobiti zgrade,
Jesam, 10 stanova, od tog 3 duguju oko 1600 BAM. Cuj akumulirana dobit, sta je to ? :lol: .
Tebi onda nema spasa :D, vi samo možete upravitelja zavaliti :D
Preskoči onda ovu temu dan dva nije za tebe :D
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4355 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gentoo »

Ja mislim da to sto vi pricate je nesto specificno za "od bascarsije do SCC" kanton ali raspitat cu se.. :mrgreen: . Iskreno, ako propadne (bar u mom slucaju) boli me qrko. Ja imam uvijek 300-500BAM na racunu za "ne daj Boze" situacije ostalo trosimo i ulazemo :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4356 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

aha, ze do :D
DonieBrasco
Posts: 15560
Joined: 31/08/2016 16:09

#4357 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by DonieBrasco »

Sarajevo Stan u mojoj zgradi (19. godina stara) kad zamjeni sijalicu to je vrhunac, u centru grada je zgrada a ima dosta vise problema, non stop zoves lika koji je zaduzen za zagrdu i samo cujes "ok, provjerit cemo" niakd ne dođu, ali racuni dolaze redovno. Godinama oluci i okapnice problem, prkisnjavanje, niakd ne dođu da provjere, jedan stan sav havarisan niko nista.... dosta problema.

Zgrada ima lift, i lift od garaze, kad se pokvari nesto druga ih firma servisira ali su oni OK, ovo ostalo treba Sarjevo Stan vrhunac im je sijalicu promjeniti.
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#4358 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

Chmoljo wrote: 11/03/2024 13:55
kad upravitelj propadne, a dešavalo se, onda para više nema ni za koga, iako na papiru kaže da imaju.

ministarstvo će samo elegantno reći da se to proslijedi na parnicu.
Izdvojio sam samo ovaj dio koji ti nije tačan

Kada imaš podračun pare su na računu na koji upravitelj bez tebe nema ovlasti ama baš nikakve niti ti bez njegove.
Ukoliko upravitelj propadne ima para jer su pare na posebnoj partiji unutar računa upravitelja i ne mogu nestati jer ih upravitelj ne može ni koristiti niti povući za svoje tekuće troškove ili pokrivanje gubitaka ili za šta mu se ćefne. Jer kako si i sam dobro rekao sada su pare na gomili i upravitelj radi sta hoće posuđuje kome hoće, prebacuje, troši pa nadomjesti, daje kredite nekom pa pokrije na kraju godine itd...

Kada imaš podračun neće da može i tvoj podračun nije pod kontrolom upravitelja. Ode gomila na kojoj si bio, ali podračun ostaje sa svim novcem na njemu
:run:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4359 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

DonieBrasco wrote: 11/03/2024 14:04 Sarajevo Stan u mojoj zgradi (19. godina stara) kad zamjeni sijalicu to je vrhunac, u centru grada je zgrada a ima dosta vise problema, non stop zoves lika koji je zaduzen za zagrdu i samo cujes "ok, provjerit cemo" niakd ne dođu, ali racuni dolaze redovno. Godinama oluci i okapnice problem, prkisnjavanje, niakd ne dođu da provjere, jedan stan sav havarisan niko nista.... dosta problema.

Zgrada ima lift, i lift od garaze, kad se pokvari nesto druga ih firma servisira ali su oni OK, ovo ostalo treba Sarjevo Stan vrhunac im je sijalicu promjeniti.
pa promijenite ih.

od svih komunalnih djelatnosti, upraviteljstvo korisnicima daje najviše mogućnosti i konkurenciju. vodovod, struja, grijanje, odvoz smeća, osuđen si na monopoliste.

ovdje ipak nije tako, ima u svakom momentu dvocifren broj firmi koji se bavi upraviteljstvom. ko nije zadovoljan, lako je promijeniti. no, ima još jedna, upravitelji nisu javna preduzeća, tako da socijalni aspekt treba zaboraviti. ako ste dobra zgrada plaćate i imate novca, otimaće se za vas.

problem je kad ljudi misle da je njihovo ljudsko pravo da sijalica u haustoru treba da gori. pa sad hoće li se to završiti sa budžeta ili će neka dobra vila srediti stvar to njih ne interesuje.

plati pa klati.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4360 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

eeeeeee wrote: 11/03/2024 14:08
Chmoljo wrote: 11/03/2024 13:55
kad upravitelj propadne, a dešavalo se, onda para više nema ni za koga, iako na papiru kaže da imaju.

ministarstvo će samo elegantno reći da se to proslijedi na parnicu.
Izdvojio sam samo ovaj dio koji ti nije tačan

Kada imaš podračun pare su na računu na koji upravitelj bez tebe nema ovlasti ama baš nikakve niti ti bez njegove.
Ukoliko upravitelj propadne ima para jer su pare na posebnoj partiji unutar računa upravitelja i ne mogu nestati jer ih upravitelj ne može ni koristiti niti povući za svoje tekuće troškove ili pokrivanje gubitaka ili za šta mu se ćefne. Jer kako si i sam dobro rekao sada su pare na gomili i upravitelj radi sta hoće posuđuje kome hoće, prebacuje, troši pa nadomjesti, daje kredite nekom pa pokrije na kraju godine itd...

Kada imaš podračun neće da može i tvoj podračun nije pod kontrolom upravitelja. Ode gomila na kojoj si bio, ali podračun ostaje sa svim novcem na njemu
:run:
nisi dobro shvatio. to što si citirao je u kontekstu računa na kojem su pare od svih zgrada.
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#4361 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

Chmoljo wrote: 11/03/2024 14:11
eeeeeee wrote: 11/03/2024 14:08
Chmoljo wrote: 11/03/2024 13:55
kad upravitelj propadne, a dešavalo se, onda para više nema ni za koga, iako na papiru kaže da imaju.

ministarstvo će samo elegantno reći da se to proslijedi na parnicu.
Izdvojio sam samo ovaj dio koji ti nije tačan

Kada imaš podračun pare su na računu na koji upravitelj bez tebe nema ovlasti ama baš nikakve niti ti bez njegove.
Ukoliko upravitelj propadne ima para jer su pare na posebnoj partiji unutar računa upravitelja i ne mogu nestati jer ih upravitelj ne može ni koristiti niti povući za svoje tekuće troškove ili pokrivanje gubitaka ili za šta mu se ćefne. Jer kako si i sam dobro rekao sada su pare na gomili i upravitelj radi sta hoće posuđuje kome hoće, prebacuje, troši pa nadomjesti, daje kredite nekom pa pokrije na kraju godine itd...

Kada imaš podračun neće da može i tvoj podračun nije pod kontrolom upravitelja. Ode gomila na kojoj si bio, ali podračun ostaje sa svim novcem na njemu
:run:
nisi dobro shvatio. to što si citirao je u kontekstu računa na kojem su pare od svih zgrada.
:thumbup:

Eee onda se slažemo 100% istu stvar pričamo pogrešno sam te shvatio do mene je.

Onda i ti i ja možemo zajedničkim snagama da preporučimo i najbolji savjet damo ko god ima na računu zgrade više od 1000 KM :D

Otvarajte podračune pod hitno.
Post Reply