Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5613
Joined: 04/08/2020 19:22

#4176 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by -Chesterfield- »

O'zone wrote: 27/08/2022 16:08
-Chesterfield- wrote: 27/08/2022 14:11

Elektrodistribucija je zadužena za taj problem. Ako je limitator blombiran po pravilu ne smiješ skinuti blombu da podogneš osigurač. U većini slučajeva limitator nije blombiran.

Možda ti njima nisi dobro objasnio o čemu se radi?
Mislim da ti nisi razumio. Elektrodistribucija je zadužena do mjernog mjesta uključujući i brojilo. Od brojila da razvodne kutije (kutije sa osiguračima u stanu) zadužen je upravitelj zgrade.

Osigurač je keramički sa licnom nije sklopka ali se nalazi u sandučetu koje je zaključano a ključ ima samo upravitelj i ne želi da da kopiju predstavniku stanara tvrdeći da samo oni imaju pravo na ključ i da se njih MORA zvati za glupu intervenciju; izvrni osigurač/zavrni osigurač.
Uključujući brojilo i limitatore - osigurače. Ti limitatori po pravilu bi trebali biti blombirani, ali na kutiji ima prostor da možeš uključiti ili isključiti struju.
Na dnu kutije ima rupica za blombu.

Image

Pomoću tih limitatora se reguliše izlazna snaga. Ako ti je manje Ampera manja je i izlazna snaga. Ako želiš veću snagu moraš platiti elektroprivredi da ti ugrade jači osigurač.

Ne znam da li ti imaš odgovarajući osigurač?
Pišem ovo kao laik. Ne znam ništa oko struje.

https://youtu.be/hVi5mayfD_I

Ima forumaš @bilic pa nek on objasni navedeni problem.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#4177 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by bilic »

Ako je to limitator u obliku osiguraća , mozes ga dizat spustat kolko hočeš.
Blobirano je kučište da ga komplet ne zamijeniš , te postaviš jači . To je osigurano blombom.
.
Drugi limitatori su u samim digitalnim brojilima, te se brojilo programira do koje snage možeš vuči snagu iz mreže . t,j koliko kilovata odjednom smiješ uključiti .
A što se tih osigurača iza sata ,
To su vaši vlastiti osigurači i dužni su i predstavnik stanara a i upravitelj dati pristup njima . I ako treba sam da ih mijenjaš i opravljaš .
Neko ti može reč .. Zajednički dijelovi zgrade
A ti uzmi ime i prezime sa kim si razgovarao ,,, pa pozovi energetsku inspekciju i sve prijavi .
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4178 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Subha najviše trošila, a zavali sina i muža, ccccc :D

A od para etažnih vlasnika nema ništa...
User avatar
konektovan
Posts: 40481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4179 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by konektovan »

Da li postoji neko od upravitelja u Sarajevu ko ima uredjaj za detekciju curenja vode??
OKI očito nema, jer i dalje koriste primitivne metode, buši i ruši?? :mrgreen:
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#4180 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by madesa »

Imam situaciju da pored zgrade postoji drvo koje prilikom svakog nevremana moze da se srusi. Zvao opstinu,MZ,KJKP Rad i svima navodio detalje i molio da neko dodje i skrati drvo odnosno grane. Traze saglasnost upravitelja u mom slucaju JObing da to skrate i urade pa da naplate od JObinga :-) .Naravno Jobing kao najveca bagra to im nikad nij dostavilo. Pisao sam i nekoj inspekciji pa cemo vidjeti .
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#4181 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by lissics »

Koliko iznosi naknada za PEV-a? Koliko covjek dobije na ruke? Gledam ovog naseg u Viber grupi ubise po koljenima, bude mi ga zao
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4182 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by VladaFBiH »

lissics wrote: 15/11/2022 12:55 Koliko iznosi naknada za PEV-a? Koliko covjek dobije na ruke? Gledam ovog naseg u Viber grupi ubise po koljenima, bude mi ga zao
mislim da je 10% od uplata - uglavnom mizerija osim u neboderima
klixir
Posts: 3
Joined: 28/06/2013 08:15

#4183 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by klixir »

Pozdrav,
zgrada u kojoj imam stan ima lose medjuljudske odnose, i predstavnika stanara koji ni o cemu mnogo ne brine. Desio se kvar na zajednickoj terasi, kod glavnog dimnjaka i slivnika, ispod te terse je dobar dio mog stana. Godinu dana smo pokusavali da rijesimo problem mokrine i vlage zidova ali nas predstavnik stanara ignorise. Pozvali inspekciju firma upravitelj im dali odgovor da ce uraditi lepenku s racunom od 900 km, kad za to bude sredstava na racunu. Nisu mrdnuli od 6. mjeseca. Sada je mokar nas stan i stan kod komsije ispod, jos vise. Od oktobra ja sve preuzmem i razvlacili me mjesec i pol da bi uradili samo zamjenu metar odvodne cijevi (oborinske vode) koja nije u zidu u mom kupatilu, umjesto one metalne stavili onu sivu plasticnu cijev, te postavili jedan lim iznad dimnjaka, za sto u faktirisli racun od vis od 700 km. Nista od lepenke. vod opet prolazi i mokra su oba stana. odlucim skupiti potpise da se mijenja pfedstavnik stanara, nadam se da cu uspjeti, medjutim zelimo promijniti i upravitelja ali nemznam kako. Navodno je zgrada u ogromnom minusu, sto ne cudi s obzorom na racune za njihov usluge. Molim va pomozite sa svjetima.
Hvala!
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4184 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sime_cipol »

Kao sto ste skupili potpise za smjenu PEV, tako isto skupite za promjenu upravitelja. Odnesite potpise novom upravitelju za kojeg se odlucite i on ce dalje raditi proceduru.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4185 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sime_cipol »

madesa wrote: 26/10/2022 06:59 Imam situaciju da pored zgrade postoji drvo koje prilikom svakog nevremana moze da se srusi. Zvao opstinu,MZ,KJKP Rad i svima navodio detalje i molio da neko dodje i skrati drvo odnosno grane. Traze saglasnost upravitelja u mom slucaju JObing da to skrate i urade pa da naplate od JObinga :-) .Naravno Jobing kao najveca bagra to im nikad nij dostavilo. Pisao sam i nekoj inspekciji pa cemo vidjeti .
Nas PEV je to rijesio da je javio upravitelju, oni KJKP "Park".
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4186 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sime_cipol »

lissics wrote: 15/11/2022 12:55 Koliko iznosi naknada za PEV-a? Koliko covjek dobije na ruke? Gledam ovog naseg u Viber grupi ubise po koljenima, bude mi ga zao
Ne znam koliko je, cuo sam i ja da je 10 %, ali ja to ne bih radio za ne znam kakve pare.
klixir
Posts: 3
Joined: 28/06/2013 08:15

#4187 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by klixir »

sime_cipol wrote: 10/12/2022 08:41 Kao sto ste skupili potpise za smjenu PEV, tako isto skupite za promjenu upravitelja. Odnesite potpise novom upravitelju za kojeg se odlucite i on ce dalje raditi proceduru.
Da li moram imati saglasnost i druga dva ulaza zgrade kao cjeline. Ili moze samo nas ulaz da mijenja svog upravitelja? Moram li imati 100 % glasova iz svog ulaza ili ?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4188 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sime_cipol »

Za gradjevinsku cjelinu ne znam i da li moze svaki ulaz posebno, ali morate imati potpise ljudi koji cine preko 50% ukupne kvadrature stanova.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45446
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4189 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

klixir wrote: 10/12/2022 20:46
sime_cipol wrote: 10/12/2022 08:41 Kao sto ste skupili potpise za smjenu PEV, tako isto skupite za promjenu upravitelja. Odnesite potpise novom upravitelju za kojeg se odlucite i on ce dalje raditi proceduru.
Da li moram imati saglasnost i druga dva ulaza zgrade kao cjeline. Ili moze samo nas ulaz da mijenja svog upravitelja? Moram li imati 100 % glasova iz svog ulaza ili ?
ne može ulaz, može samo zgrada kao građevinska cjelina. s tim što, koliko znam, tu vrijedi apsolutna većina u smislu da ako u dva ulaza imaš većinu potpisa od ukupne korisne površine u tri ulaza, onda u tom trećem ne mora niko ni potpisati.

što se tiče minusa, nije ni on problem ako ste perspektivna zgrada, odnosno ako ima upravitelj voljan da vas preuzme, pa da zna da možete nekad i izaći iz minusa. u tomu slučaju bi novi upravitelj u vaše ime isplatio dug sadašnjem upravitelju, a vi biste otišli u minus kod novog upravitelja.

inače, kod mene je mal haustor, ali imamo ok predstavnika, pa smo svi uplatili unaprijed cijelu godinu i zauzvrat dobili nova ulazna vrata i interfon kojeg prije nije ni bilo. kad su ljudi zainteresovani, funkcioniše ovaj sistem održavanja.

sve će se to promijeniti za sve kada nadležni prestanu kupovati socijalni mir izlazeći u susret onima koji nemaju sredstava da plaćaju život u gradu. nažalost. a i mnogi su samo bezobrazni pa koriste to netalasanje i imaju dugove prema upravitelju, a žive sasvim dobro.
User avatar
Hakuna Matata
Posts: 180
Joined: 24/03/2008 23:35

#4190 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Hakuna Matata »

Da li je neko duzan obavijestiti stanare o trosenju para s racuna haustora / zgrade u kojoj zivim, sta se radilo i kad?

Takodjer da li se moze prijaviti kakvoj inspekciji osnovno neodrzavanje haustora u pogledu higijene, polomljenih stakala koji vise cime ugrozava zivote drugih ljudi koji ulaze u haustor i drugo ?

Prijavljivao sam upravitelju, dodje teta cistacica sa ruksakom na ledjima obrise citav haustor jednom krpom koju ne ispere i fino teta kuci, kaze ocisceno, upravitelj kaze sve je uredno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45446
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4191 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Hakuna Matata wrote: 15/12/2022 02:19 Da li je neko duzan obavijestiti stanare o trosenju para s racuna haustora / zgrade u kojoj zivim, sta se radilo i kad?

Takodjer da li se moze prijaviti kakvoj inspekciji osnovno neodrzavanje haustora u pogledu higijene, polomljenih stakala koji vise cime ugrozava zivote drugih ljudi koji ulaze u haustor i drugo ?

Prijavljivao sam upravitelju, dodje teta cistacica sa ruksakom na ledjima obrise citav haustor jednom krpom koju ne ispere i fino teta kuci, kaze ocisceno, upravitelj kaze sve je uredno.
PEV ima obavezu da koliko se sjećam mjesečno, a barem svaka tri mjeseca obavijesti o utrošku i naplati sredstava. može i na zahtjev etažnog vlasnika.

ako zaista ugrožava živote riječ je o hitnoj intervenciji koju upravitelj mora uraditi bez obzira na stanje na računu zgrade.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#4192 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by ruud »

pozdravljam,

može li dug prema upravitelju otići u zastaru i kad? :D

hvala.
eeeeeee
Posts: 749
Joined: 02/01/2006 00:06

#4193 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

ruud wrote: 15/12/2022 11:13 pozdravljam,

može li dug prema upravitelju otići u zastaru i kad? :D

hvala.
Ako te nije tužio u roku 3 godine ide u zastaru, ako je podnio onda nema zastare.

P. S. I nije to dug prema upravitelju jer su to vaše pare ti nisi dužan upravitelju već stanarima - komšijama. I na kraju krajeva ne tuži te upravitelj već stanari upravitelj samo pokreće zakonsku proceduru jer opet stanari te tužbe plaćaju iz zajedničkih sredstava zgrade...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10706
Joined: 27/04/2021 22:52

#4194 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tramvajtrojka »

Image

inspekcija u fazonu brigo moja predji na drugoga, ljudi desetak godina nisu uradili godišnji tehnicki pregled lifta provjereno u tehnoinspektu , zavarili na prvom i drugom vrata da se ne moze uci i izaci u lift na tim spratovima redovno propadanje u podrum itd itd. , a tip top kad je popravljao lift prije četiri godine nabio racun za to gdje je haustor otisao u zesci minus gdje je obecavao da ce uraditi tehnicki pregled koji nikad nije uradio

@Chmoljo imas li ti neku ideju sta i kako dalje jer predstavnik stanara nece ni da cuje da ih se ganja aka dobar sa onom varalicom Rahmanom iz tip topa , a i pola haustora je uvijek u fazonu sa nizih spratova nije moj problem
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19397
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#4195 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by teskeredzic_22 »

Edit
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10706
Joined: 27/04/2021 22:52

#4196 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tramvajtrojka »

teskeredzic_22 wrote: 24/12/2022 19:10
tramvajtrojka wrote: 24/12/2022 19:03 Image

inspekcija u fazonu brigo moja predji na drugoga, ljudi desetak godina nisu uradili godišnji tehnicki pregled lifta provjereno u tehnoinspektu , zavarili na prvom i drugom vrata da se ne moze uci i izaci u lift na tim spratovima redovno propadanje u podrum itd itd. , a tip top kad je popravljao lift prije četiri godine nabio racun za to gdje je haustor otisao u zesci minus gdje je obecavao da ce uraditi tehnicki pregled koji nikad nije uradio

@Chmoljo imas li ti neku ideju sta i kako dalje jer predstavnik stanara nece ni da cuje da ih se ganja aka dobar sa onom varalicom Rahmanom iz tip topa , a i pola haustora je uvijek u fazonu sa nizih spratova nije moj problem
Samo kantonalnoj inspekciji napiši mejl.
Navedi da lift nema uredan godišnj tehnički pregled lifta ako je to uopšte moguće ?
Koliko love mjesečno odvajate za redovno održavanje lifta.

Sve u vezi , PEV-a , upravitelja , lifta , neodržavanja sastanaka , neizvještavanja - kantonalna inspekcija.
Mislim da sve brojeve i mejlove možeš naći na stranici vlade KS.
Sretno.
poslao sam bas putem e-maila zalbu i bas se zalio po stavki clana 29, zadnji sastanak imali prije četiri godine jer ovaj nece da saziva sastanke lokalni kabadahija koji je dobar sa onim glavonjom iz tip topa , moguce je naravno unutar lifta nema nikakvih informacija o izvršenju godišnjeg pregleda lifta vec deceniju jer nijedan lift ne bi mogao prolaz na tehnickom sa zavarenim vratima da se dogodi pozar u liftu na drugom spratu i tu stane ne bi mogao niko izaci

i onda mi inspekcija odgovori ovako
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19397
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#4197 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by teskeredzic_22 »

tramvajtrojka wrote: 24/12/2022 19:14
teskeredzic_22 wrote: 24/12/2022 19:10

Samo kantonalnoj inspekciji napiši mejl.
Navedi da lift nema uredan godišnj tehnički pregled lifta ako je to uopšte moguće ?
Koliko love mjesečno odvajate za redovno održavanje lifta.

Sve u vezi , PEV-a , upravitelja , lifta , neodržavanja sastanaka , neizvještavanja - kantonalna inspekcija.
Mislim da sve brojeve i mejlove možeš naći na stranici vlade KS.
Sretno.
poslao sam bas putem e-maila zalbu i bas se zalio po stavki clana 29, zadnji sastanak imali prije četiri godine jer ovaj nece da saziva sastanke lokalni kabadahija koji je dobar sa onim glavonjom iz tip topa , moguce je naravno unutar lifta nema nikakvih informacija o izvršenju godišnjeg pregleda lifta vec deceniju jer nijedan lift ne bi mogao prolaz na tehnickom sa zavarenim vratima da se dogodi pozar u liftu na drugom spratu i tu stane ne bi mogao niko izaci

i onda mi inspekcija odgovori ovako
Do mene je nisam dobro vidio potpis na dopisu.
Nezamislivo je da bilo koja inspekcija može progledati kroz prste bilo kome ako se dokaže da nema redovnog godišnjeg tehničkog pregleda lifta.
Jednostavno nezamislivo.

Pičite na federalnu inspekciju ali probajte pronaći nekog jarana pravnika da vam to malo sve "uobliči"
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10706
Joined: 27/04/2021 22:52

#4198 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tramvajtrojka »

teskeredzic_22 wrote: 24/12/2022 19:17
tramvajtrojka wrote: 24/12/2022 19:14

poslao sam bas putem e-maila zalbu i bas se zalio po stavki clana 29, zadnji sastanak imali prije četiri godine jer ovaj nece da saziva sastanke lokalni kabadahija koji je dobar sa onim glavonjom iz tip topa , moguce je naravno unutar lifta nema nikakvih informacija o izvršenju godišnjeg pregleda lifta vec deceniju jer nijedan lift ne bi mogao prolaz na tehnickom sa zavarenim vratima da se dogodi pozar u liftu na drugom spratu i tu stane ne bi mogao niko izaci

i onda mi inspekcija odgovori ovako
Do mene je nisam dobro vidio potpis na dopisu.
Nezamislivo je da bilo koja inspekcija može progledati kroz prste bilo kome ako se dokaže da nema redovnog godišnjeg tehničkog pregleda lifta.
Jednostavno nezamislivo.

Pičite na federalnu inspekciju ali probajte pronaći nekog jarana pravnika da vam to malo sve "uobliči"
prije pisanja inspekciji kontaktirao sam firmu iz zenice i tehnoinspekt oni su zaduzeni za te preglede

firma iz zenice - nije nikad radila na ovom haustoru preglede
tehnoinspekt - zadnji pregled su imali 2011 godine gdje su imali zamjerki i od tada vise nikad nije tehnoinspekt dolazio u ovaj haustor
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24255
Joined: 26/08/2007 17:10

#4199 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Charuga »

Zna li neko kako je zakonom regulisano postavljanje video nadzora u zgradama? Ko ima pravo pristupa, ko može pohranjivati snimke, smije li svaki stanar imati pristup nadzoru ili samo PEV? Kakvo upozorenje treba da stoji na zgradi i slično?
eeeeeee
Posts: 749
Joined: 02/01/2006 00:06

#4200 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by eeeeeee »

Charuga wrote: 23/01/2023 08:55 Zna li neko kako je zakonom regulisano postavljanje video nadzora u zgradama? Ko ima pravo pristupa, ko može pohranjivati snimke, smije li svaki stanar imati pristup nadzoru ili samo PEV? Kakvo upozorenje treba da stoji na zgradi i slično?

1. za postavljanje video nadzora moraš donijeti odluku i imati 51% potpisa ukupne površine zgrade na ZS 1 ili ZS 2 obrascu.
2. za ugradnju obavezno izabrati firmu koja ima certifikat da snimak može služiti kao dokaz na sudu bez ovoga okači snimak mačku o rep u slučaju krađe ili slično.

Što se tiče pristupa mislim da ti je to isto kao i sa strojarnicom lifta u nju mogu ući samo ući ovlaštene osobe tj. osobe koje trebaju imati ključ, a to je održavatelj i predstavnik etažnih vlasnika.
Možda da staviš naljepnicu da je zgrada pod video nadzorom i da se sve snima imaš takva upozorenja po gradu.
Ja ne bi dao stanarima pristup snimcima koji se arhiviraju to samo po prijavi policija ili nalog suda ili...

Možda samo pristup live steraming-u ukoliko stanari žele pa ako ima mahalaša nek gledaju po čitav dan :izet: ali arhivi ni pod razno. Ali i o ovom dobro razmisli...
Post Reply