Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4051 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by VladaFBiH »

pepeljara wrote: 19/05/2021 08:51
Chmoljo wrote: 18/05/2021 14:35
Ima još nešto što je vrlo nepopularno reći:

Za mnoge objekte, naknada je PRENISKA. Ljudi maštaju da žive u zgradici staroj sto godina i 7-8 stanova, plaćaju naknadu 15 maraka i da ima se sredi stubište, okreči, fasada nova, krov, oluci...

Mnogi negdje u podsvjesti misle da su upravitelji nakačeni na budžet i da im moraju želje ispunjavati, ali realnost je drugačija, a ona je da iz prazne ne puca.

Neka skinu i pevove i upravitelje i njihove naknade. Opet neće moći održavati masu zgrada.

A neodržavani neboderi sa velikom brojem stanova su naprosto stvar tragedije i čiste lijenosti da se nađe neko ko će malo povući za svoj haustor. Da ne govorim da na stotinjak stanova naknada pevu nije beznačajna.
To je super, a onda skontas da cca 30% od uplata ode na :
1. Upravitelja
2. PVE

Njihova uloga je :
Uzmi pare, i samo preko svoje firme, i naplati svoje usluge za nista. Imas slucajeva gdje je pove u vishe ulaza :)
its all about benjamins $$
misliš da će neko besplatno raditi i da će se stanari moći dogovoriti sami? Dio koji se slažem da je provizija upravitelja i PEV-a previsoka i da je treba smanjiti na cca 10%.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#4052 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

VladaFBiH wrote: 19/05/2021 14:40
misliš da će neko besplatno raditi i da će se stanari moći dogovoriti sami? Dio koji se slažem da je provizija upravitelja i PEV-a previsoka i da je treba smanjiti na cca 10%.

Ne, nisam to mislio, nego neka i uzme tu lovu, ali da vidim progres. Da vidim da se brine, da potrosi bar 2-3h sedmicno oko necega, ako nista da podjeli odredjena razmisljanja za benefit zajednice.
Da salje upite, i slicno.
Da se brine da nam smece odvoze, da brine pun djavo stvari sto se tice razmisljanja.

Ovako imamo situaciju (evo ispravite me ako grijesim) da je velika vecina prst u uho, primi pare, isprinta neko pravilo, i eto bas ako se ainte stasnari uradi nesto.
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#4053 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pajero »

pepeljara wrote: 19/05/2021 16:03
VladaFBiH wrote: 19/05/2021 14:40
misliš da će neko besplatno raditi i da će se stanari moći dogovoriti sami? Dio koji se slažem da je provizija upravitelja i PEV-a previsoka i da je treba smanjiti na cca 10%.

Ne, nisam to mislio, nego neka i uzme tu lovu, ali da vidim progres. Da vidim da se brine, da potrosi bar 2-3h sedmicno oko necega, ako nista da podjeli odredjena razmisljanja za benefit zajednice.
Da salje upite, i slicno.
Da se brine da nam smece odvoze, da brine pun djavo stvari sto se tice razmisljanja.

Ovako imamo situaciju (evo ispravite me ako grijesim) da je velika vecina prst u uho, primi pare, isprinta neko pravilo, i eto bas ako se ainte stasnari uradi nesto.
Moja zgrada je sa samo 4 stanara od koji 1 nikad nije nista ni platio. A imali smo PEV 20 godina (2 fizicka lica i 1 firma) koji se nikad nisu dosli da pozdrave sa vlasnicima a ne da nesto pitaju ili poprave! Naravno krivi su stanari koji dok ja nisam dosao nisu ni znali sta, kome placaju. Svaki jebeni izlaz na krov kao da nesto poprave 120-180,00KM, naplati upravitelj, PEV, deratizacija, dimljacar, osiguranje...A godisnje skupimo 400-500KM.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#4054 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

pajero wrote: 24/05/2021 12:51
Moja zgrada je sa samo 4 stanara od koji 1 nikad nije nista ni platio. A imali smo PEV 20 godina (2 fizicka lica i 1 firma) koji se nikad nisu dosli da pozdrave sa vlasnicima a ne da nesto pitaju ili poprave! Naravno krivi su stanari koji dok ja nisam dosao nisu ni znali sta, kome placaju. Svaki jebeni izlaz na krov kao da nesto poprave 120-180,00KM, naplati upravitelj, PEV, deratizacija, dimljacar, osiguranje...A godisnje skupimo 400-500KM.
Vjerujem.
Welkam tu Baznia.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#4055 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by lissics »

---
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#4056 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vehidone »

Bellica kao PEV ili bilo ko ko je PEV da li mi možete odgovoriti na slj.pitanje;

Pročitao sam zakon o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade. Nigdje nisam našao ograničenje da etažni vlasnik koji je stariji od 60 godina ne može biti PEV. Možete li mi ovo potvrditi? Hvala
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4057 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

pepeljara wrote: 19/05/2021 08:51
To je super, a onda skontas da cca 30% od uplata ode na :
1. Upravitelja
2. PVE

Njihova uloga je :
Uzmi pare, i samo preko svoje firme, i naplati svoje usluge za nista. Imas slucajeva gdje je pove u vishe ulaza :)
its all about benjamins $$
Hajde recimo da novac koji se daje upravitelju u vidu naknade je opravdan jer ipak vode neke evidencije, imaju čak i neke troškove i neke moguće troškove, utužuju i sl.

PEV se naknade može odreći. Hoću reći, PEVa možete birati sami i odabrati nekog ko će povući, ko živi tu i ima lični interes da je zgrada sređena. Ako nema niko od 50 ljudi u zgradi, onda ipak negdje drugo leži problem. A to je da svi čekaju da im neki OHR da sve završi. I da im da državu i da im haustor sredi.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#4058 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by ruud »

Pozdrav aktivistima na ovoj temi koja mi zapade za oko medj aktuelnim pa reko da i priupitam nesto.

Ja to ne placam. Kupio stan, nisam nista ni s kim potpisao. Mogu li me tuziti i dobiti?

Hvala.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4059 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

ruud wrote: 06/06/2021 12:04 Pozdrav aktivistima na ovoj temi koja mi zapade za oko medj aktuelnim pa reko da i priupitam nesto.

Ja to ne placam. Kupio stan, nisam nista ni s kim potpisao. Mogu li me tuziti i dobiti?

Hvala.
Ne potpisuješ ti ugovor već pev ispred svih vas stanara. Prethodni vlasnik ti je trebao dostaviti dokaz da je sve po tom pitanju izmireno kada ste sklapali ugovor, a tvoja obaveza je da prijaviš izmjenu vlasnika stana.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#4060 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by ruud »

Kome da prijavim?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4061 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Pa aktuelnom upravitelju. Imate li ga uopste?
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#4062 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vehidone »

vehidone wrote: 06/06/2021 11:51 Bellica kao PEV ili bilo ko ko je PEV da li mi možete odgovoriti na slj.pitanje;

Pročitao sam zakon o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade. Nigdje nisam našao ograničenje da etažni vlasnik koji je stariji od 60 godina ne može biti PEV. Možete li mi ovo potvrditi? Hvala

Može li iko išta reći o ovome????
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#4063 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by ruud »

Ima, SS. Dolaze racuni na ime ranijeg vlasnika... ja to odlazem :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4064 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

ruud wrote: 06/06/2021 12:57 Ima, SS. Dolaze racuni na ime ranijeg vlasnika... ja to odlazem :D
Odlaži koliko hoćeš, ali moraćeš platiti, bez obzira što su na njegovo ime. :D

Bgm ne upuštaj se u to, ima i bivši vlasnik kupoprodajni i nakon nj sklapanja obaveze su prešle na tebe.

A prijava promjene ti nije ništa posebno, samo odnesi kopiju ugovora u najbližu njihovu poslovnicu i to je to.
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#4065 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vehidone »

ruud wrote: 06/06/2021 12:57 Ima, SS. Dolaze racuni na ime ranijeg vlasnika... ja to odlazem :D
Uvjeren sam da džaba odlažeš. Kada dođe do utuživanja starog vlasnika zbog ne plaćanja,stari vlasnik na sudu će priložiti kupoprodajni ugovor sa datumom kada je prodat i KOME itd. Kao novi vlasnik si dužan/na prijaviti promjenu vlasništva izmeđuostalog i upravitelju.

Član 69

(Prekršaj etažnog vlasnika)

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 200,00 KM do 2.000,00 KM kaznit će se za prekršaj etažni vlasnik ako:
d) upravniku lično ili putem predstavnika etažnih vlasnika ne dostavi dokaz o vlasništvu (član 50. stav (9) ovog zakona),

Dakle kazna za ne prijavljivanje plus što se nije plačalo platit će se.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#4066 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by ruud »

sve šatro nema države i sistema, nema k. a to što se selektivno provode stvari, na stranu :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4067 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sime_cipol »

vehidone wrote: 06/06/2021 12:53
vehidone wrote: 06/06/2021 11:51 Bellica kao PEV ili bilo ko ko je PEV da li mi možete odgovoriti na slj.pitanje;

Pročitao sam zakon o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade. Nigdje nisam našao ograničenje da etažni vlasnik koji je stariji od 60 godina ne može biti PEV. Možete li mi ovo potvrditi? Hvala

Može li iko išta reći o ovome????
Kad je izasao zakon da se mora poloziti onaj neki strucni ispit bilo je price da stariji od 65 godina to nece moci obavljati. Jel donesen, da li je na snazi, stvarno ne znam.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#4068 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10465
Joined: 27/04/2021 22:52

#4069 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tramvajtrojka »

znate li mozda koja je nadležna inspekcija za liftove i ta čudesa upravitelj tip top jednostavno lift nije tehnicki ispravan ako ne izadjes na vrijeme propadne u podrum zastaje desetak centimetara izmedju i iznad spratova na prva tri nikako se ne moze izaci zaglavljuju se ljudi svako malo ja prosle sedmice a ima dvije godine kako je upravitelj sa racuna zgrade skinuo tri milje za popravak lifta

u vecinu liftova koje udjem pise tehnoinspekt provjerio kod nas desetak godina nije ih angažirao iako su stanari trazili to pa da im barem inspekciju slozim da ona izadje na lice mjesta i utvrdi cinjenicno stanje
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4070 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Haris.ba wrote: 07/06/2021 16:03 Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
Po priči upravitelja iz ovog članka, pokušaće da te obavežu da platiš za gromobrane, pp aparate i sl. i ako ne bude para u zajedničkoj rezervi.

Ne znam šta im znači to da je sistem upraviteljstva izdvojen iz pravnog sistema...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#4071 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

Chmoljo wrote: 07/06/2021 20:28
Haris.ba wrote: 07/06/2021 16:03 Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
Po priči upravitelja iz ovog članka, pokušaće da te obavežu da platiš za gromobrane, pp aparate i sl. i ako ne bude para u zajedničkoj rezervi.

Ne znam šta im znači to da je sistem upraviteljstva izdvojen iz pravnog sistema...
Vec si ti obavezan to da platis.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4072 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Haris.ba wrote: 07/06/2021 21:03
Chmoljo wrote: 07/06/2021 20:28
Haris.ba wrote: 07/06/2021 16:03 Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
Po priči upravitelja iz ovog članka, pokušaće da te obavežu da platiš za gromobrane, pp aparate i sl. i ako ne bude para u zajedničkoj rezervi.

Ne znam šta im znači to da je sistem upraviteljstva izdvojen iz pravnog sistema...
Vec si ti obavezan to da platis.
Da, svašta si nešto obavezan ali se ne radi zbog socijalnog mira. Kod mene je već u decembru bila obavijest da se skupe pare za pp aparate. Niko se nije počešao.

Možda će sad biti konkretnije sankcije.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4073 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

pepeljara wrote: 19/05/2021 08:51
Chmoljo wrote: 18/05/2021 14:35
Ima još nešto što je vrlo nepopularno reći:

Za mnoge objekte, naknada je PRENISKA. Ljudi maštaju da žive u zgradici staroj sto godina i 7-8 stanova, plaćaju naknadu 15 maraka i da ima se sredi stubište, okreči, fasada nova, krov, oluci...

Mnogi negdje u podsvjesti misle da su upravitelji nakačeni na budžet i da im moraju želje ispunjavati, ali realnost je drugačija, a ona je da iz prazne ne puca.

Neka skinu i pevove i upravitelje i njihove naknade. Opet neće moći održavati masu zgrada.

A neodržavani neboderi sa velikom brojem stanova su naprosto stvar tragedije i čiste lijenosti da se nađe neko ko će malo povući za svoj haustor. Da ne govorim da na stotinjak stanova naknada pevu nije beznačajna.
To je super, a onda skontas da cca 30% od uplata ode na :
1. Upravitelja
2. PVE

Njihova uloga je :
Uzmi pare, i samo preko svoje firme, i naplati svoje usluge za nista. Imas slucajeva gdje je pove u vishe ulaza :)
its all about benjamins $$
Za upravnika ne znam, ali ja svaku marku naknade posteno i haman krvavo zaradim/zasluzim!!
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4074 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

tramvajtrojka wrote: 07/06/2021 17:39 znate li mozda koja je nadležna inspekcija za liftove i ta čudesa upravitelj tip top jednostavno lift nije tehnicki ispravan ako ne izadjes na vrijeme propadne u podrum zastaje desetak centimetara izmedju i iznad spratova na prva tri nikako se ne moze izaci zaglavljuju se ljudi svako malo ja prosle sedmice a ima dvije godine kako je upravitelj sa racuna zgrade skinuo tri milje za popravak lifta

u vecinu liftova koje udjem pise tehnoinspekt provjerio kod nas desetak godina nije ih angažirao iako su stanari trazili to pa da im barem inspekciju slozim da ona izadje na lice mjesta i utvrdi cinjenicno stanje
Tehnoinspekt je krovna institucija za nadziranje rada liftova.
Ako ih upravnik ne angazuje onda prijavljujete upravnika stambenom inspektoru u Nedzarice.
Napominjem da sada lift koristite na vlastitu odgovornost i ne daj Boze da neko strada niko me bi odgovarao. Stoga, reagujte na vrijeme. Pozovite Tehnoinspekt i pitajte kad su zadnji put bili na vasem liftu. Ako nesto treba pomoci tu sam
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4075 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

vehidone wrote: 06/06/2021 12:53
vehidone wrote: 06/06/2021 11:51 Bellica kao PEV ili bilo ko ko je PEV da li mi možete odgovoriti na slj.pitanje;

Pročitao sam zakon o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade. Nigdje nisam našao ograničenje da etažni vlasnik koji je stariji od 60 godina ne može biti PEV. Možete li mi ovo potvrditi? Hvala

Može li iko išta reći o ovome????
To je promijenjeno. Ljudi 65+ mogu biti pev ukoliko ih izabere vecina etaznih vlasnika
Post Reply