Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#3801 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by campa_xxx »

Hvala puno "pepeljara" :thumbup:
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3802 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Prilog FTV Mreža, o kriminalu u upraviteljstvu

User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#3803 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

campa_xxx wrote:Hvala puno "pepeljara" :thumbup:

np.

Svijet je generalno zatucan a ima svu moc u drzavi samo da zna iskoristiti za bilo sta :D

prva skupstina stanara i smjenite PEV-a posaljete potpise ispred stanara upravitelju i to je to :)
User avatar
nagibSA
Posts: 891
Joined: 19/10/2017 01:21

#3804 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by nagibSA »

Koja je procedura za registrovanje ZEV-a u zgradi, ne da mi se sad petljati oko zakona, da pokusam zavrsiti, sta se bude moglo. Pretpostavljam da je to slicno i u RS i FBiH, posto sam u RS. Ne mozemo se organizovati u zgradi, ovi stariji me nerviraju, u sta sprcase tolike godine, pojma nemaju, niti ih interesuje, ako vec guraju mladje, makar da pruze iskustvo neko i da im daju primjer. :) Treba placati lift u zgradi, i da se ima za neko buduce odrzavanje. Koliko sam upoznat, to je obavezno, kao i placanje, jer se danas/sutra nece moci stan prodati. :)

Slabo ko hoce da se odazove na sastanak, od 20 stanara, bude 5-6, i od tih 5-6, pola bjezi od bilo cega, ne bi li se trunku angazovao, odma' neke izvlakuse... :-)

EDIT:

Nasao sam mnogo korisan link:

https://zevservis.com/services/osnivanj ... 2ec77-e8b0

Vidim ima po netu dosta dobrog materijala. Nije strasno, samo ima dosta stvari kojih treba uraditi.
User avatar
dinao
Posts: 970
Joined: 16/04/2010 19:16

#3805 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by dinao »

Ne znam gdje tacno da postavim pitanje, pa cu ovdje, ovdje ima forumasa sa znanjem.
Zanima kako ide ovo sa zatvaranjem balkona?
Da li mi je potrebna neka dozvola, sagalasnost komsija ili sta? Ako je to samostalno uradim moze li me ko tuziti i kome? Pola stanara je to vec uradilo, onako na svoju ruku.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#3806 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

dinao wrote:Ne znam gdje tacno da postavim pitanje, pa cu ovdje, ovdje ima forumasa sa znanjem.
Zanima kako ide ovo sa zatvaranjem balkona?
Da li mi je potrebna neka dozvola, sagalasnost komsija ili sta? Ako je to samostalno uradim moze li me ko tuziti i kome? Pola stanara je to vec uradilo, onako na svoju ruku.
Po zakonu ides u opcinu i podneses zahtjev za urbanisticku za zatvaranje balkona
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#3807 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

Haris.ba wrote:
dinao wrote:Ne znam gdje tacno da postavim pitanje, pa cu ovdje, ovdje ima forumasa sa znanjem.
Zanima kako ide ovo sa zatvaranjem balkona?
Da li mi je potrebna neka dozvola, sagalasnost komsija ili sta? Ako je to samostalno uradim moze li me ko tuziti i kome? Pola stanara je to vec uradilo, onako na svoju ruku.
Po zakonu ides u opcinu i podneses zahtjev za urbanisticku za zatvaranje balkona

ili samo zatvoris balkon kao 100% ostalih "vlasnika stanova koji su zatvorili balkon".
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3808 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

dinao wrote:Ne znam gdje tacno da postavim pitanje, pa cu ovdje, ovdje ima forumasa sa znanjem.
Zanima kako ide ovo sa zatvaranjem balkona?
Da li mi je potrebna neka dozvola, sagalasnost komsija ili sta? Ako je to samostalno uradim moze li me ko tuziti i kome? Pola stanara je to vec uradilo, onako na svoju ruku.
otprilike kao i posjedovanje oružja.

ako ga legalno posjeduješ, vjerovatno ćeš više najebati od onoga ko ga nikad nigdje prijavio nije :D

u načelu, za svaku promjenu na fasadi bi se morala tražiti saglasnost nadležnih općinskih organa, ali znajući nas i naše "organe", vjerovatno će ti reći da si lud što se zamajavaš oko toga.

a ako nekad i dođe vrijeme da to postane obaveza, ako su legalizovali onolike kuće, legalizovaće i ove balkone :D pa brdo ljudi je od balkona napravilo dodatnu prostoriju.
User avatar
dinao
Posts: 970
Joined: 16/04/2010 19:16

#3809 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by dinao »

Znaci i ako bi sutra neki komsija mene tuzio radi bespravnog mijenjanja izgleda zgrade i njemu bi u opstini rekli da je lud?
Mislim tuzno je ako je sve tako, ako vec zatvaramo balkone da to radimo po nekim propisima, jednolicno, po nekim pravilima, zakonu..
Ali ako je vec zakon dzungle, da znam, da se prilagodim :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#3810 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Thorgerson »

dinao wrote:Znaci i ako bi sutra neki komsija mene tuzio radi bespravnog mijenjanja izgleda zgrade i njemu bi u opstini rekli da je lud?
Mislim tuzno je ako je sve tako, ako vec zatvaramo balkone da to radimo po nekim propisima, jednolicno, po nekim pravilima, zakonu..
Ali ako je vec zakon dzungle, da znam, da se prilagodim :)
I ja sam o ovome razmisljao, ali sada je kasno.

Kada sam tek uselio u zgradu, malo sam to spomenuo na sastancima, al niko nista.

Predlagao sam da zajedno nastupimo, ko zeli naravno da ustakli balkon. I da trazimo ponude. Prvo sto bi dobili povoljnije cijene, drugo novu zgradu ne bi skrnavili (kao sto sada jeste slucaj) i izgledala bi puno ljepse i trece da odradimo sve po zakonu sa dozvolama. Mogli smo to povoljno srediti i sa samim graditeljem zgrade. Al jok, niko nista.

Prodje koji mjesec, godina krenu zatvaranje balkona. Onaj stavio one klizne, onaj tri krila, onaj cetiri, onaj crne, onaj prozirne...KATASTROFA. Ja odustao od ideje, necu ni ustakvljivat. Kad sam vidio sta su uradili od zgrade - fuj. Od 7-8 balkona koji su ustakljeni, nijedan nije isti. Pa jebemu zivot i neukus. :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3811 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

dinao wrote:Znaci i ako bi sutra neki komsija mene tuzio radi bespravnog mijenjanja izgleda zgrade i njemu bi u opstini rekli da je lud?
Mislim tuzno je ako je sve tako, ako vec zatvaramo balkone da to radimo po nekim propisima, jednolicno, po nekim pravilima, zakonu..
Ali ako je vec zakon dzungle, da znam, da se prilagodim :)
naravno da je žalosno.

normalno je odavno postalo budalasto. ali evo, ti da ustakliš vjerovatno ćeš se morati zajebavati sa papirologijom, sa nadrndanim opštinarima, čekati rješenja, odobrenja, dok se neko vrati sa godišnjeg da se potpiše i udari pečat i sl.

ovako, ustakliš i... to je to :D

haos se pravi i na reprezentativnijim zgradama, austrougarskim, po centru, gdje se postavlja PVC stolarija :roll: mada su tu malo stroži oko fasade i nema ustakljivanja, al i pvc je skrnavljenje na tim zgradama...

mi nemamo kolektivnu svijest o potrebi redovnog održavanja stambenog prostora, a da imamo smisla za estetiku :D de ba... :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#3812 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

Nama pekar moze biti ministar za okolis, i zdravlje, samo ako je u dobroj stranci :D

kod nas davno struka veze sa vezom nema, zato nam je ovako kako nam je.
Last edited by pepeljara on 17/02/2018 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
nagibSA
Posts: 891
Joined: 19/10/2017 01:21

#3813 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by nagibSA »

:)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3814 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

ako neko zna :)

koliko mora biti stanova u kuci da bi morali imati upravitelja? kuca je privatna, oduvijek bila.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3815 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

tri ETAŽNA VLASNIKA, ne tri stana.
član 16.
(Obaveza izbora upravnika)

(1) U zgradi koja ima tri i više etažnih vlasnika, etažni vlasnici obavezno biraju samo jednog upravnika u skladu sa odredbama ovog zakona.

(2) U zgradi koja ima posebne dijelove sa odvojenim vanjskim ulazima, etažni vlasnici nemaju obavezu izbora upravnika.
ako ima neka situacija u kojoj je jedan vlasnik cijele zgrade, onda također nema obavezu izbora upravitelja, oliti upravnika.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3816 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

Chmoljo wrote:tri ETAŽNA VLASNIKA, ne tri stana.
član 16.
(Obaveza izbora upravnika)

(1) U zgradi koja ima tri i više etažnih vlasnika, etažni vlasnici obavezno biraju samo jednog upravnika u skladu sa odredbama ovog zakona.

(2) U zgradi koja ima posebne dijelove sa odvojenim vanjskim ulazima, etažni vlasnici nemaju obavezu izbora upravnika.
ako ima neka situacija u kojoj je jedan vlasnik cijele zgrade, onda također nema obavezu izbora upravitelja, oliti upravnika.
ok, hvala

pokusavam da skontam, znaci imaju 4 vlasnika stanova i 1 vlasnik poslovnog prostora

bio je jedan vlasnik, koji je umro pa su to djeca naslijedila, dozidala, prodala 1 stan ...

dakle kuca, ne zgrada. ako to ima kakve veze :?

i imaju li poslovni prostori veze sa upraviteljima?

i sta sa stanovima koji se ne koriste?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3817 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

mislim da ima još zgrada koje nikada nisu ni uvedene u evidenciju ministarstva, pa ljudi sami prijavljuju. radi se uglavnom o zgradama na periferiji, ili oronulim, koje niko neće.

najbitnije pitanje vezano za tu kuću ima li se šta održavati, odnosno ikakve potrebe da tu dolazi upravitelj. kolike su zajedničke prostorije, zajednički uređaji. ako se hoće to pravno urediti, uvijek se to može riješiti ugovorom između etažnih vlasnika.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3818 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

Chmoljo wrote:mislim da ima još zgrada koje nikada nisu ni uvedene u evidenciju ministarstva, pa ljudi sami prijavljuju. radi se uglavnom o zgradama na periferiji, ili oronulim, koje niko neće.

najbitnije pitanje vezano za tu kuću ima li se šta održavati, odnosno ikakve potrebe da tu dolazi upravitelj. kolike su zajedničke prostorije, zajednički uređaji. ako se hoće to pravno urediti, uvijek se to može riješiti ugovorom između etažnih vlasnika.

slozna kuca, familija, sve sredjeno, unutra, vani ...ljudi zive tu, svi rade sve sto treba , skupljaju lovu izmedju sebe za farbanje haustora, ograde, garaza ... sve ok ... samo treba popravka-zamjena ormarica za struju i ep valjda kaze da nece da radi sa vlasnicima nego trazi upravitelja :-)

kuca nije nikad uvedena ni u sta jer nije bilo potrebe
zajednicki haustor jedino i instalacije.
ali nije na periferiji

hvala puno :)

ako moze neki link gdje se moze naci vise podataka za stan u kojem niko ne zivi? zena je umrla i nasljednici zive daleko, tako da je prazan. a nece da prodaju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3819 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

uglavnomja wrote:ako moze neki link gdje se moze naci vise podataka za stan u kojem niko ne zivi? zena je umrla i nasljednici zive daleko, tako da je prazan. a nece da prodaju.
ovo se mora plaćati.

to što neko ne živi tu, nije izgovor da se ne plaća. po meni, potpuno opravdano.
slozna kuca, familija, sve sredjeno, unutra, vani ...ljudi zive tu, svi rade sve sto treba , skupljaju lovu izmedju sebe za farbanje haustora, ograde, garaza ... sve ok ... samo treba popravka-zamjena ormarica za struju i ep valjda kaze da nece da radi sa vlasnicima nego trazi upravitelja
što se ovoga tiče, izgleda da ipak mora upravitelj, ali ne bi bilo loše da pitate u EP ima li neki drugi način :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3820 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

Chmoljo wrote:
uglavnomja wrote:ako moze neki link gdje se moze naci vise podataka za stan u kojem niko ne zivi? zena je umrla i nasljednici zive daleko, tako da je prazan. a nece da prodaju.
ovo se mora plaćati.

to što neko ne živi tu, nije izgovor da se ne plaća. po meni, potpuno opravdano.
:?

za sta da placaju? ni haustor ne uprljaju, nikad nisu dosli, struja iskljucena, prozori ok, zatvoren stan, nema vlage..


ali shvatam logiku, s te strane

ne shvatam logiku da djeca i unucad i praunucad placaju nekome da im odrzava roditejsku kucu koja je u vlasnistvu gotovo 100 godina, kupljena poslije 1, prvog svjetskog rata. Cak su je i partizani ostavili :D
a sami sasvim uspjesno to odradjuju sve te godine



ok, necu vise peglati, jos jednom hvala
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3821 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

što se tiče plaćanja upravitelja i kada niko tu ne živi, tu se treba gledati sa pozicije drugih etažnih vlasnika. oni, bez obzira što nisu tu, suvlasnici tih dijelova, i imaju obaveza učestvovanja u snošenju troškova.

osim toga zgrada treba konstantno održavanje da bi bila u prihvatljivom stanu. jednog dana će oni ipak iskoristiti taj stan, ili će ga prodati nekome. bogami je razlika je dotad bila održavana ili nije. lift traži konstantno održavanje, fasada, instalacije. neće oni prestati propadati vremenom jer neko ne živi tu.

a to drugo, ne znam bogami. očito da EP ima svoja pravila gdje im treba saglasnost upravitelja. sad je sve to glupo kada su složni. al šta kad neko proda stan, dođe neki hajvan tu i počne praviti probleme?

meni je tu bezvezno što bi ljudi bili prisiljeni plaćati naknadu upravitelju odnosno, dio naknade bi išao upravitelju praktično ninašta. u takvim situacijama gdje postoji dogovor, odnosno uredno potpisan i ovjeren ugovor, upravitelje bi trebalo izbacivati iz jednačine.

ali poznajući naš mentalitet, gdje je opisana situacija teški izuzetak, a ne pravilo, opet sam i za ovakvu situaciju, nego da nema nikoga da brine o zajedničkim prostorijama.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3822 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

uglavnomja wrote:
Chmoljo wrote:mislim da ima još zgrada koje nikada nisu ni uvedene u evidenciju ministarstva, pa ljudi sami prijavljuju. radi se uglavnom o zgradama na periferiji, ili oronulim, koje niko neće.

najbitnije pitanje vezano za tu kuću ima li se šta održavati, odnosno ikakve potrebe da tu dolazi upravitelj. kolike su zajedničke prostorije, zajednički uređaji. ako se hoće to pravno urediti, uvijek se to može riješiti ugovorom između etažnih vlasnika.

slozna kuca, familija, sve sredjeno, unutra, vani ...ljudi zive tu, svi rade sve sto treba , skupljaju lovu izmedju sebe za farbanje haustora, ograde, garaza ... sve ok ... samo treba popravka-zamjena ormarica za struju i ep valjda kaze da nece da radi sa vlasnicima nego trazi upravitelja :-)

kuca nije nikad uvedena ni u sta jer nije bilo potrebe
zajednicki haustor jedino i instalacije.
ali nije na periferiji

hvala puno :)

ako moze neki link gdje se moze naci vise podataka za stan u kojem niko ne zivi? zena je umrla i nasljednici zive daleko, tako da je prazan. a nece da prodaju.
Ne uvoditi upravitelja nipošto, odredite upravitelja/upravnika između sebe preko ugovora prema Zakonu o stvarnim pravima, čak da sami osnujete obrt za održavanje biće Vam jeftinije nego da Vam neko sa strane uzima pare samo zato što je upravitelj :run:

ili ostaviti situaciju kakva je, bez upravitelja, ako vam Ministarstvo odredi prinudnog upravitelja opet je nelegalno, oni prema više viših pravnih akata ne smiju to raditi, a neće vam ni dodijeliti, vjerovatno ni ne znaju da postojite... :-D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3823 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

sahara1428 wrote:
Ne uvoditi upravitelja nipošto, odredite upravitelja/upravnika između sebe preko ugovora prema Zakonu o stvarnim pravima, čak da sami osnujete obrt za održavanje biće Vam jeftinije nego da Vam neko sa strane uzima pare samo zato što je upravitelj :run:

ili ostaviti situaciju kakva je, bez upravitelja, ako vam Ministarstvo odredi prinudnog upravitelja opet je nelegalno, oni prema više viših pravnih akata ne smiju to raditi, a neće vam ni dodijeliti, vjerovatno ni ne znaju da postojite... :-D

sefe, moze li malo vise podataka o ovome?

a sto se tice miistarstva, kad smo poslije rata trazili nesto za krpljenje rupa na krovu, zamjenu prozora ... rekli su nam: privatna kuca - zdra'o :zzzz:

ovo ep trazi upravitelja


hvala
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3824 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

uglavnomja wrote:
sahara1428 wrote:
Ne uvoditi upravitelja nipošto, odredite upravitelja/upravnika između sebe preko ugovora prema Zakonu o stvarnim pravima, čak da sami osnujete obrt za održavanje biće Vam jeftinije nego da Vam neko sa strane uzima pare samo zato što je upravitelj :run:

ili ostaviti situaciju kakva je, bez upravitelja, ako vam Ministarstvo odredi prinudnog upravitelja opet je nelegalno, oni prema više viših pravnih akata ne smiju to raditi, a neće vam ni dodijeliti, vjerovatno ni ne znaju da postojite... :-D

sefe, moze li malo vise podataka o ovome?

a sto se tice miistarstva, kad smo poslije rata trazili nesto za krpljenje rupa na krovu, zamjenu prozora ... rekli su nam: privatna kuca - zdra'o :zzzz:

ovo ep trazi upravitelja


hvala
Član 34.



Prenos prava upravljanja



(1) Suvlasnici mogu saglasno povjeriti upravljanje sa stvari određenoj osobi kao upravniku, koja će djelovati kao njihov punomoćnik. Za upravnika može biti izabran jedan ili nekoliko suvlasnika, a upravljanje može biti povjereno i drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3825 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by uglavnomja »

hvala puno :)
Post Reply