Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3701 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _Reds_ »

Kome se obratiti za javnu rasvjetu ispred zgrade ??

Da li to može bilo koji etažni vlasnika, ili samo predstavnik stanara ?'
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3702 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

tap3ah75 wrote:Trebamo sklepati zahtjev prema opštini da nam podkrešu jedno stablo u blizini zgrade.
Traže zvaničan zahtjev ispred etažnih vlasnika
Ima li neki obrazac kako to izgleda ili mi može neko pomoći - da nam ne vrate zbog neke gluposti ovaj zahtjev

fala :-D
Obican zs2 obrazac, ustvari opcina trazi zs1 s potpisom predstavnika I zapisnicara. Probajte to preko mjesne zajednice, posebno ako je na udaljenosti vecoj od 1m od zgrade I ako ugrozava prolaznike.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3703 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

_Reds_ wrote:Kome se obratiti za javnu rasvjetu ispred zgrade ??

Da li to može bilo koji etažni vlasnika, ili samo predstavnik stanara ?'
Ma bilo ko moze. Zovite mjesnu zajednicu, oni imaju broj javne rasvjete, imam I ja, ali kuci mi je, a ja u bolnici pa ti ne mogu poslati.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3704 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

madesa wrote:sta fali SA BOOCU ? meni su ok
Licenca
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3705 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _Reds_ »

Bellica wrote:
_Reds_ wrote:Kome se obratiti za javnu rasvjetu ispred zgrade ??

Da li to može bilo koji etažni vlasnika, ili samo predstavnik stanara ?'
Ma bilo ko moze. Zovite mjesnu zajednicu, oni imaju broj javne rasvjete, imam I ja, ali kuci mi je, a ja u bolnici pa ti ne mogu poslati.
Ma nisu problem sijalice, problem je sto je jako lose osvijetljeno, dakle nedovoljan broj lampi(stubova).
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3706 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gidra »

_Reds_ wrote:
Bellica wrote:
_Reds_ wrote:Kome se obratiti za javnu rasvjetu ispred zgrade ??

Da li to može bilo koji etažni vlasnika, ili samo predstavnik stanara ?'
Ma bilo ko moze. Zovite mjesnu zajednicu, oni imaju broj javne rasvjete, imam I ja, ali kuci mi je, a ja u bolnici pa ti ne mogu poslati.
Ma nisu problem sijalice, problem je sto je jako lose osvijetljeno, dakle nedovoljan broj lampi(stubova).
za javnu rasvjetu je zadužen KJKP Park.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3707 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Ali se preko MZ prijavljuje, pa onda opcina salje dopis, a ti telefonom zoves I dosadjujes da dodju sto prije ;-)
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24261
Joined: 26/08/2007 17:10

#3708 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Charuga »

Da li je neko imao iskustva sa dizanjem kredita za zgradu, preko upravitelja?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#3709 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by mirsek »

gidra wrote: za javnu rasvjetu je zadužen KJKP Park.
Zar nije da svaki gradjanin moze zvati elektroprenos ili elektroprivredu tj. mislim da ima broj i na samom racunu za struju i njima prijaviti ako je neka sijalica oslabila ili ne radi ? A ako se misli na povecanje broja lampi tj. rasvjetnih tijela to ide preko MZ i nadleznih sluzbi u opstini.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#3710 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

mirsek wrote:
gidra wrote: za javnu rasvjetu je zadužen KJKP Park.
Zar nije da svaki gradjanin moze zvati elektroprenos ili elektroprivredu tj. mislim da ima broj i na samom racunu za struju i njima prijaviti ako je neka sijalica oslabila ili ne radi ? A ako se misli na povecanje broja lampi tj. rasvjetnih tijela to ide preko MZ i nadleznih sluzbi u opstini.
Može svaki građanin zvati, ali nikakve veze elektroprivreda ni elektroprijenos nemaju sa javnom rasvjetom. Osim što jedni prodaju, a drugi prenose struju onome ko je zadužen za javnu rasvjetu.

A povećanje lampi ide preko MZ da bi inicijativa imala formalnu putanju.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#3711 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by mirsek »

Haris.ba wrote:
mirsek wrote:
gidra wrote: za javnu rasvjetu je zadužen KJKP Park.
Zar nije da svaki gradjanin moze zvati elektroprenos ili elektroprivredu tj. mislim da ima broj i na samom racunu za struju i njima prijaviti ako je neka sijalica oslabila ili ne radi ? A ako se misli na povecanje broja lampi tj. rasvjetnih tijela to ide preko MZ i nadleznih sluzbi u opstini.
Može svaki građanin zvati, ali nikakve veze elektroprivreda ni elektroprijenos nemaju sa javnom rasvjetom. Osim što jedni prodaju, a drugi prenose struju onome ko je zadužen za javnu rasvjetu.

A povećanje lampi ide preko MZ da bi inicijativa imala formalnu putanju.
Znaci Park se zove kad pregori sijalica ?
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3712 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gidra »

mirsek wrote:
Haris.ba wrote:
mirsek wrote: Zar nije da svaki gradjanin moze zvati elektroprenos ili elektroprivredu tj. mislim da ima broj i na samom racunu za struju i njima prijaviti ako je neka sijalica oslabila ili ne radi ? A ako se misli na povecanje broja lampi tj. rasvjetnih tijela to ide preko MZ i nadleznih sluzbi u opstini.
Može svaki građanin zvati, ali nikakve veze elektroprivreda ni elektroprijenos nemaju sa javnom rasvjetom. Osim što jedni prodaju, a drugi prenose struju onome ko je zadužen za javnu rasvjetu.

A povećanje lampi ide preko MZ da bi inicijativa imala formalnu putanju.
Znaci Park se zove kad pregori sijalica ?
Da.
Možeš pozvati i lokalnu elektrodistribuciju ali će te samo preusmjeriti na Park.
Iza rata su nekad elektrodistribuciji Sarajevo uzeli rasvjetu...
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3713 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Charuga wrote:Da li je neko imao iskustva sa dizanjem kredita za zgradu, preko upravitelja?
Moras mi reci koji upravitelj je u pitanju pa cu ti znati reci sta dalje. Vjeruj mi nije isto kod svih
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3714 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by cenecimoveocino »

sej0
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24261
Joined: 26/08/2007 17:10

#3715 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Charuga »

Bellica wrote:
Charuga wrote:Da li je neko imao iskustva sa dizanjem kredita za zgradu, preko upravitelja?
Moras mi reci koji upravitelj je u pitanju pa cu ti znati reci sta dalje. Vjeruj mi nije isto kod svih
Epismont
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#3716 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Charuga wrote:
Bellica wrote:
Charuga wrote:Da li je neko imao iskustva sa dizanjem kredita za zgradu, preko upravitelja?
Moras mi reci koji upravitelj je u pitanju pa cu ti znati reci sta dalje. Vjeruj mi nije isto kod svih
Epismont
OK

Znaci predstavnik dogovori radove, uradi, vi redovnim uplatama otplacujete, nema kamata I ne ide preko banke.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3717 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by agent_zero »

Zna li neko spada li u poslove redovnog održavanja i dezinsekcija zajedničkih prostorija?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3718 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

agent_zero wrote:Zna li neko spada li u poslove redovnog održavanja i dezinsekcija zajedničkih prostorija?
Nisam siguran da li je upravitelj u obavezi to raditi svake godine (deratizaciju jeste), ali spada u redovno odrzavanje, odnosno ako imate novca na racunu ne vidim sto vam to neko ne bi uradio.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3719 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by mayab »

mirsek wrote:
mirsek wrote:
gidra wrote: za javnu rasvjetu je zadužen KJKP Park.
Zar nije da svaki gradjanin moze zvati elektroprenos ili elektroprivredu tj. mislim da ima broj i na samom racunu za struju i njima prijaviti ako je neka sijalica oslabila ili ne radi ? A ako se misli na povecanje broja lampi tj. rasvjetnih tijela to ide preko MZ i nadleznih sluzbi u opstini.
Može svaki građanin zvati, ali nikakve veze elektroprivreda ni elektroprijenos nemaju sa javnom rasvjetom. Osim što jedni prodaju, a drugi prenose struju onome ko je zadužen za javnu rasvjetu.

A povećanje lampi ide preko MZ da bi inicijativa imala formalnu putanju.
Znaci Park se zove kad pregori sijalica ?
http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... ni-kantona
Građane Kantona Sarajevo obavještavamo kako se prijave kvarova mogu vršiti na dežurni broj telefona 033/564-444, ili na e-mail adresu: [email protected]
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3720 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by agent_zero »

Chmoljo wrote:
agent_zero wrote:Zna li neko spada li u poslove redovnog održavanja i dezinsekcija zajedničkih prostorija?
Nisam siguran da li je upravitelj u obavezi to raditi svake godine (deratizaciju jeste), ali spada u redovno odrzavanje, odnosno ako imate novca na racunu ne vidim sto vam to neko ne bi uradio.
Dio novca ili cijelokupan iznos?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3721 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Cjelokupan. Pazi, ako vam je situacija alarmantna, da imate najezdu i da prijete bolesti i sl. onda to nije redovno odrzavanje vec hitna intervencija, i zgrada imala neimala para, upravitelj to mora odraditi.

Ako je redovno, a nema para, zavisi od dogovora sa upraviteljem.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#3722 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sheilak »

Ako moze pitanje. Lift u zgradi se konstantno kvari, cesto je van funkcije, obavljaju se neke sitne popravke, ali za konkretan popravak lifta navodno nema novca. Opasno je i voziti se njim i kad radi (izricito stoji da je ogranicenje do 2 osobe). Zalili smo se vec vise puta, pogotovo mi koji zivimo na visim spratovima.
Zanima me da li je upravitelj duzan popraviti lift temeljito kako treba iako tvrde da novca nema i, ako da, na koji nacin da ih se prisili da to urade.

Radi se o TIP TOPU. I stanari nisu bas najslozniji.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3723 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Pazi da ne dodje do toga da idete pjeske :mrgreen:

Cinjenica je da su upravitelji firme, nisu na budzetu, i ocekivati da plate nesto sto im se nece vratiti je mimo logike.

Opravke liftova su skupe, nerijetko se radi o petocifrenom iznosu, i za manje upravitelje je to znacajan iznos. Rjesenje je da se od upravitelja traze ponude od vise firmi, da se stanari dogovore i rastale. Ne znam ko ce upravitelja tjerati da plati za stanare koji nisu spremni sebi da plate. Ako je lift u konacnici nesiguran, prije ce ga iskljuciti nego tjerati da oprave.

Ili da zaganjate kakvu donaciju ako ima invalida na visim spratovima.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3724 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

sheilak wrote:Ako moze pitanje. Lift u zgradi se konstantno kvari, cesto je van funkcije, obavljaju se neke sitne popravke, ali za konkretan popravak lifta navodno nema novca. Opasno je i voziti se njim i kad radi (izricito stoji da je ogranicenje do 2 osobe). Zalili smo se vec vise puta, pogotovo mi koji zivimo na visim spratovima.
Zanima me da li je upravitelj duzan popraviti lift temeljito kako treba iako tvrde da novca nema i, ako da, na koji nacin da ih se prisili da to urade.

Radi se o TIP TOPU. I stanari nisu bas najslozniji.
Najbolje da vam inspektorica, iz pazi sada ovo, Ministarstva vanjske trgovine BIH zabrani upotrebu lifta ako je opasno njegovo korištenje ili pak ako nije obavljen redovni tehnički pregled shodno članu 24. stav 1.. Mogu vas i kazniti :)pa se možda etažni vlasnici pobune, a to isto vam se može desiti i po novom Čedinom nižem pravnom aktu, doduše još ne znaju koja je inspekcija nadležna :-) a imaju samo dva inspektora na oko 6500 zgrada, jedan inspektor ide u penziju do kraja godine, pa kad dodjete na red :sad:

Sretno sa kriminalnim upraviteljima, pardon upravnicima :run:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3725 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

sahara1428 wrote:
Sretno sa kriminalnim upraviteljima, pardon upravnicima :run:
na stranu sve što se radilo i radi, ali u ovom konkretnom slučaju, ako stanari ne žele da se dogovore oko lifta, zašto bi im bio iko dužan praviti?

koliko je bilo muljanja od strane ministarstva i upravitelja, tako se isto u ovom segmentu može vidjeti koliko je u prosjeku običan čovjek zainteresovan da unaprijedi svoje okruženje. tamo gdje ima kakvog takvog dogovora, haustori izgledaju odlično. tamo gdje čekaju da im sa neba padne, pa najprije će im se to desiti nego da se šta promijeni. nije dovoljno od etažnog vlasnika samo da plati račun, nego bi trebao i dato mu je pravo, da usmjerava taj uplaćeni novac.

ovaj segment će doživjeti potpunu katastrofu ako ministarstvo dozvoli da se upravitelji ukrupne i konkurencija bude mala. sada koliko toliko plivaju iznad površine, jer postoji konkurencija, pa ih to tjera da rade da bi zadržali zgrade. kada iste nema, na primjeru vodovoda, toplana i GRAS-a se vidi šta se desi sa infrastrukturom, količinom samovolje i propadanju firmi.
Post Reply