Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

nerma.

#1751 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by nerma. » 12/02/2012 23:36

.
Last edited by nerma. on 13/01/2013 22:00, edited 2 times in total.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1752 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 13/02/2012 00:20

nerma. wrote:Ne znam da li se pricalo o ovome, pa ipak da pitam. :) Da li je upravitelj zaduzen za ciscenje snijega ispred ulaza?
Ne znam, upravitelji su privatne firme i sve što se radi i naplaćuje oni ''odrade'', pa im se plati. Ja vjerujem da je tako.
To da očiste snijeg na prilazima zgradi zavisi od EV koji su vlasnici tih prilaza i njihovog PEV-a.
Zar nije lakše i praktičnije ''preskočiti'' upravitelja, pa platiti neku omladinu da zaradi sebi za kafe čekaluše. Ono, kada se maratonski ispija kafa čekajući da nekome ispadne novčanik na ulici.

sarajevo63

#1753 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 » 13/02/2012 08:28

nerma. wrote:Ne znam da li se pricalo o ovome, pa ipak da pitam. :) Da li je upravitelj zaduzen za ciscenje snijega ispred ulaza?
Malo šale nije zgoreg. Kad upravitelj završi sa čišćenjem snijega ispred ulaza onda se rasporede po stanovima da čuvaju djecu, pospreme kuću i naprave ručak :run:

Bellica

#1754 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 13/02/2012 08:48

sarajevo63 wrote:
Malo šale nije zgoreg. Kad upravitelj završi sa čišćenjem snijega ispred ulaza onda se rasporede po stanovima da čuvaju djecu, pospreme kuću i naprave ručak :run:
:thumbup:

Bellica

#1755 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 13/02/2012 08:53

Ako u ulazu zivi gospoda koje nece da cisti snijeg ispred ulaza onda mozete pozvati upravitelja da vam ocisti i da mu platite. Pored upravitelja moze biti zaduze i neko ko hoce da zaradi pa mu platite da ocisti, kao onaj covjek iz Kaknja sto dolazi, kao jedan moj komsija iz susjedne zgrade koji cisti i krovove i auta, pa i prilaze ulazima. Samo, nije mi jasno jedno, kako vise volite platiti upraviteljima da vam izlopata snijeg pored toliko drugih bitnijih stvari. Ja da sam na nekoj ministarskoj funkciji, zabranila bih jadnim ljudima iz upraviteljskih firmi da ciste snijeg gospodi koja placa mjesecno oko 20-tak KM i nece da mrdne iz stana na -12, jer zaboga ima upravitelj pa neka cisti. Tacno me nekad bude sramota ljudi koji se tako ponasaju, nemaju ni mrvu solidarnosti.
Zato, Sarajevo63 jos jednom :thumbup:

Bellica

#1756 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 13/02/2012 09:05

sarajevo63 wrote:
Bellica wrote:
sarajevo63 wrote:Bellice šta mi predlažeš? Ja plaćam sve račune. Je li moj problem što drugi ne plaćaju? Krov je po mišljenju stanara samo komšijin i moj. Jutros je trebao doći čovjek da čisti snijeg sa krova. Nabavljena puna oprema potrebna za rad na visini. Javio mi da dolazi sam. Nisam pristala na to jer smatram da je suludo. Šta da se oklizne? Đaba mu oprema ako ga nema ko povući nazad. Kako imam osiguranje stana ne bi mi vala bilo žao da sve propadne do temelja. Postajem zločesta je l da? :dance:
I ja cu reci svaka cast, ja isto ne dozvoljavam da vece radove radi jedan majstor ili da ovako veliki ulaz ciste generalno dvije cistacice. Ali da ne odmicem od pitanja, evo da odgovorim. Dakle, krov jeste zajednicki, nisam rekla da nije, ali nije moguce jednoj upraviteljskoj firmi da ocisti sve krovove, da poskida sve ledenice. Napominjem, ja mogu ovako govoriti jer kod nas se krov naslanja na oluke pa kad curi snijeg ne stvara ledenice nego se zadrzava u olucima. Kad preko dana malo poraste temperatura taj iz oluka prodje kroz oluk, pa se nakupi novi. Kako god, krov jeste zajednicki, ali nije posteno da se svi krovovi "navale" na upravitelje, jer oni nemaju strucnjake koji bi mogli raditi na krovu, imaju kooperante za popravke krova, ali strucne ljude koji po kosom krovu znaju hodati kad je ledeno nemaju. Zato npr. ne bi civilna zastita nesto poduzela??? Zasto npr. starijim ljudima u privatnim kucama ne bi oni skidali snijeg i led s krovova??? Zasto i mi u privatnim zgradama moramo placati za skidanje snijega? Zar nije potrebnije da upravitelji u ovakavim situacijama popravljaju vodovodne instalacije i instalacije centralnog grijanja umjesto da se penju po krovu i rizikuju zivot? Zasto nekad nesto drzava ili kanton ne urade za nas gradjane? Svakako, trebaju i gradjani raditi. Ja svaki dan iza 17h uzmem lijepo lopatu pa cistim snijeg ispred stubista, niko mi ne pomaze, jer su svi navikli da im upravitelji urade i najmanju uslugu. Vjeruju da PEV moraju cistiti snijeg ispred stubista. Doduse, u subotu je izaslo nekoliko komsija, prokopali putic do ulice i ocistili svoja auta, ali to nije dovoljno.
U tvom slucaju bih svakako trazila da se snijeg ocisti, opet, ne bih trazila da to urade upravitelji zgrade, jer pobogu, i oni moraju naci nekoga s onom opremom, pa zbog poreza morate platiti 2X vise nego kad bi to uradili privatno. Ja bih cak i putem MZ zamolila da mi to odrade strucni ljudi ako vec postoji opasnost da ce nekome procuriti u stanove. Jednostavno, upravitelji nemaju opremu kojom bi uradili tu uslugu etaznim vlasnicima. S druge strane, ima zgrade gdje se ledenice mogu dohvatiti s balkona zadnjeg sprata nekom metlom pa zasto onda placati upraviteljima da to urade kad EV moze sam??? Zasto se ljudi vec jednom ne pocnu brinuti, zasto ne traze pomoc od te nekakve civilne zastite koja nije ni lopate obezbijedila? Zasto za sve moguce moramo placati upraviteljima? Ja novac ne dam za te svrhe, jer ima potrebnijih stvari da upravitelji odrade. Ne, mi smo culi da je upravitelj duzan skinuti snijeg i odmah smo to prihvatili, niko se nije pobunio, niko nije rekao zar ne moze neka druga institucija pomoci etaznim vlasnicima da im ustedi novac s racuna?! Meni su iz opstine rekli da je krov napravljen od kancerogenog materijala i sta? Krov jeste zajednicki, ali za njegovu zamjenu stanari bi trebali izdvojiti po 7000KM/po stanu. A ko danas ima 7000KM za krov na zgradi? Nema niko, zato postoje institucije koje bi trebale izdvajati novac za ovakve situacije. To mene ljuti, sto su zgrade privatizovane i odsjecene od budzeta i svega, a kad treba platiti PDV na otirac koji stoji u stubistu i sijalicu na stubistu, tu nismo odsjeceni, to se redovno naplacuje!
Krov iznad mog stana je očišćen. Bellice i ostali,mi smo prave budale koje misle nešta CZ radi, radi jedan dio-budala. Maloprije sluušam kako je helikopter otišao na Hrasnički stan. Kako sam planinar nazvala čovjeka. Istina je da je ono što se plasira LAŽ; planinari su otišli do doma i odnijeli potrebno. Dedo u planinarskom domu ima više od 80. Svi nas lažu. Mi smo taoci vlasti i ovce kojima ne daju ni bleje.
Drago mi je da je ocisceno. Znam da nas prave budalama, a mi cemo ovo sve zaboraviti prvog dana proljeca, tj. kad nas obasjaju prve zrake Sunca. Zaboravit cemo da nam ulice nisu cistili, da smo trolejbuse cekali po 1,5h, da su nam uzimali novce s racuna koje smo morali dati upraviteljima kako bi nam ocistili krovove, a sto su i oni mogli, zaboravit cemo da nam ni lopate beslatne nisu niti ponudili niti dali. I evo, kod mene goruci problem, juce sam s komsijom cistila snijeg neka 3-4h, dosta smo snijega skupili na jedno mjesto i vise nema gdje da stane, niko ga ne odvozi, vise nemamo gdje da odlazemo i ono sto me brine, snijeg je "lociran" na dijelu ispred zgrade, ako ga ne odvezu, a otopi se ima cijelo prizemlje da nam poplavi. I opet, niko nista, nikoga nije briga za nama, a mi sutimo. Ja i dalje kazem, nestrucni ljudi koji rade kod upravitelja koji ne znaju hodati po kosom krovu nece skidati niti snijeg niti led s nase zgrade. Uostalom, evo da vam objasnim situaciju na krovu. Na krov se izlazi kroz krovni prozor koji je BTW zatrpan snijegom, krov je kosi, a zgrada ima 7 "stmabenih spratova", pa visoko prizemlje i jos dva sprata ispod krova sto dodje skoro 10 spratova, a ja koliko znam, kod nas ne postoji korpa koja se podize do iznad 7. sprata, pa sta vi mislite, kako ce jedan upravitelj ocistiti krov na ovako visokoj zgradi? I jos nesto da pitam za misljenje, naime, pored zgrade se nalazi parcelica na kojoj je nakada bila privatna kuca, sad je srusena, a plac je kupljen i covjek hoce da izgradi zgradu. Ako to napravi, zatvorit ce nam prilaz zgradi s jedne strane, a komsije koji imaju prozore i balkon na toj strani se mogu poselamiti sa suncevom svjetlosti. Komsije iz drugih zgrada su potpisale peticiju protiv toga, a moji EV su bili protiv potpisivanja peticije jer treba upisati dosta podataka, pa se plase zloupotrebe iako su protiv gradnje. Sta mislite, da li ja kao PEV mogu u ime vecine EV napisati neki dopis nadleznim sluzbama i na taj nacin iskazati nezadovoljstvo ovom idejom oko gradnje zgrade? U Zakonu nije niste precizirano pa zato pitam.

starii

#1757 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by starii » 13/02/2012 12:07

ja mislim da bi se onaj tihic trebao popeti na krov i da ga cisti..nekako mi on izgleda ko superman :D

sarajevo63

#1758 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 » 13/02/2012 13:09

starii wrote:ja mislim da bi se onaj tihic trebao popeti na krov i da ga cisti..nekako mi on izgleda ko superman :D
zajedno sa lijanovićem :-)

nerma.

#1759 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by nerma. » 13/02/2012 13:37

sarajevo63 wrote:
Ovome sam se iskreno nasmijala. :D

A za ove sto brinu.. ''Gospoda'' je ocistila snijeg ispred ulaza, i tacno vas ne mora biti sramota. :? Cisto informativno me zanimalo ima li upravitelj nekih obaveza u ovakvim situacijama. Opustite se malo.

sarajevo63

#1760 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 » 15/02/2012 11:37

Onako da se javim, kofol da mi bude lakše: kako mi je uprkos skidanju snijega načinjena meterijalna šteta,a u glavi mi je haos nakon poziva Upravitelju čiji mi je "glavni" rekao da sam dužna sama sebi čistiti, da on na stolu ima papir koji tako kaže... obećala sam mu da ću gdje god stignem reći da METAL EXPORT UPRAVITELJ nije sposoban raditi svoj posao i da ga se zaobiđe. Baška neljudskost. Krećem odavde.

Innovation

#1761 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Innovation » 15/02/2012 12:02

Trebala si samo tog "glavnog i drskog" pitati,sta ako ispunjavamo clan 8 pise li na vasem papiru da mozemo ptrazivati stav 3 i 38? Tako bi vidjela da li taj poznaje zakon . :)

sarajevo63

#1762 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 » 15/02/2012 13:00

Innovation wrote:Trebala si samo tog "glavnog i drskog" pitati,sta ako ispunjavamo clan 8 pise li na vasem papiru da mozemo ptrazivati stav 3 i 38? Tako bi vidjela da li taj poznaje zakon . :)
Hvala na zakonu, al jednostavno: ovdje je nemoguće ostati normalan.
CZ je naložila svim pravnim i fizičkim licima te upraviteljima da skidaju snijeg i ledenice, upravitelji su to prebacili na fizička lica, fizička lica kojima nije krov iznad glave su to prebacila na fizička lica kojima jeste krov iznad glave; upravitelji nemaju stučne ljude, nemaju opremu; nad njima je, o kako to gordo zvuči Ministarstvo. Sve je to jedno ogromno ............
Kad vidim Lijanovića sa epoletama i kapom, u uniformi kojom je zamjenio plavu majicu za boljitak osjećam da dolazi boljitak; tome dodati još onog Tihića koji je izronio odnekleN sve smrdi na bolje sutra.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... enice.html

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1763 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 15/02/2012 13:22

Znači, upravitelji nesposobni da urade ono što im po Zakonu piše da moraju uraditi.
Ja sam samo tražio da upravitelj poštuje Zakon, što je obećao, ali evo, završismo na sudu. Valjda će sud biti pravedan u šta vjerujem.
Razočaran sam da je najnoviji Zakon ''prošao'' bez ikakve diskusije na zasjedanju Skupštine Kantona sa jednoglasnim usvajanjem.
Ništa, glasaću za nekoga ko vidi taj kantonalni problem. Imali su šansu da barem nešto pojeftini tako što bi upravitelje ''isključili'' iz lanca onih kojima nešto redovno treba plaćati po višestruko većoj cijeni. Da ne pričam o napuhivanju računa,...

PipiDugaDevetka

#1764 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 16/02/2012 13:47

BiH |Objavljeno 16.02.2012. u 11:11 Podijeli
Velika materijalna šteta

Zvornik: Ledenica pala na Passata

Velika ledenica, koja je pala sa petog sprata stambene zgrade u Zvorniku, oštetila je automobil Passat, ali na sreću u vozilu nije bilo nikoga.
Image
(Foto: SRNA)

Ledenica je oštetila krov i razbila zadnje staklo automobila, čiji je vlasnik Ž.J. iz Zvornika.

Pripadnici policije i komunalne policije izvršili su uviđaj i rade na dokumentovanju ove nezgode, kao i procjeni materijalne štete.

Image
(Foto: SRNA) Sliku sam ja nazvao: ''Oko, kaćemo u MONAKO'' (@PDD)

Komunalna policija je ranije upozorila građane da se ne kreću ispod krovova zgrada, upravo zbog opasnosti obrušavanja ledenica, te vlasnike putničkih automobila da ne parkiraju svoja vozila u blizini stambenih zgrada.

Pripadnici profesionalne vatrogasne jedinice Zvornik svakodnevno rade na uklanjanju ledenica sa javnih ustanova i stambenih zgrada, tamo gdje je to moguće.
(SRNA)

Bellica

#1765 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 16/02/2012 17:32

Ako neko stanuje na Grbavici pored Zeljinog stadiona neka uslika i postavi sliku narandzaste zgrade koja ima zavjesu od ledenica, mene svaki put uhvati strah kad s ulice u prolazu pogledam na tu zgradu. To je Pipi problem, problem su stanari koji hoce da sve drugi za njih urade. Zasto neko sa svog prozora ne bi mogao polupati ledenice, nisu ledenice od kamena pa da se ne mogu slomiti. Ma pusti, svako hoce iz toplog da gleda. I sama sam na belaju zbog ovog snijega, lopatam kontantno, ali Boze moj, tako je kako je, Bog nam je ovo poslao i moramo s tim zivjeti. Nije mi bas jasna nesavjesnost ovolikog broja gradjana. Evo, zenu pokupila grtalica i umrla je, a zasto??? Jer niko nije uhvatio za lopatu pa ocistio trotoar. Zato sto nadlezni iz CZ nisu izdali naredjenje da se svi radno sposobni u nedjelju, 19.02.2012. jave u MZ gdje ce dobiti lopate kojima ce cistiti snijeg s trotoara. Ima nas dovoljno, to mozemo napraviti. Snijeg s ravnih krovova neka obavezno ciste EV, s kosih neka plate da se ocisti. Ledenice se mogu izlupati s prozora ili balkona, ne vjerujem ni da upravitelji imaju neku posebnu tehniku skidanja ovih ledenica, pa ne tope ih plamenom i oni ih izlupaju s prozora. Zato, ako svi aktivo uzmemo ucesce u ciscenju ovog snijega ranije cemo se rijesiti snijega i problema koji je on donio. Eh proslo je vrijeme kad su stanari bili savjesni. Ne mozes sve na upravitelje navaliti, pa i oni su ljudi, oni nisu drustvo za ciscenje snijega i leda, nego za odrzavanje i upravljanje zgradama. Predlazem da se otvore firme specializovane samo za skidanje snijega i ledenica s krovova. Pa zamisli, upravitelj nema specializovane ljude koji skidaju snijeg i ledenice, pa zamisli koliki broj tih radnika dnevno izlaze svoj zivot opasnosti?! Mnogo njih, samo zato jer ima lezihljebovica koji nisu naucili ni vlastiti stan pospremiti, a da ciste snijeg. Neka upravitelj ce to. Zao mi je sto na javnoj raspravi nisam rekla da se ciscenje snijega i ledenica stavi u nadleznost EV, navalili na uparavitelje, sramota! Ako ja kao zenska osoba, imam skoro 70kg, visoka sam 155cm mogu cistiti snijeg onda moze svako, grad je pun radno sposobnih muskaraca koji snijeg mogu pojesti, a ne ocistiti, locirati na jedno mjesto da ga ovi s kamionima mogu lakse odvuci. Po meni, ovdje su upravitelji najmanje odgovorni.

PipiDugaDevetka

#1766 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 16/02/2012 18:35

@Bellice,
Čini mi se da i sada upraviteljske firme mogu objaviti oglas da primaju radnike na poslove čišćenje snijega i skidanje ledenica (prema nekom ugovoru).

No, šalabajzerskim upraviteljskim firmama je zahmet objaviti oglas, potpisati ugovore prema kojim plaćaju osiguranje, eventualno staž, topli obrok,...Ko će toliku papirologiju ispisati, a savremenog načina poslovanja uz pomoć kupljenih PC + softwera, NEMA!

:(

Garden of illusion

#1767 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Garden of illusion » 16/02/2012 21:28

PipiDugaDevetka wrote:@Bellice,
Čini mi se da i sada upraviteljske firme mogu objaviti oglas da primaju radnike na poslove čišćenje snijega i skidanje ledenica (prema nekom ugovoru).

No, šalabajzerskim upraviteljskim firmama je zahmet objaviti oglas, potpisati ugovore prema kojim plaćaju osiguranje, eventualno staž, topli obrok,...Ko će toliku papirologiju ispisati, a savremenog načina poslovanja uz pomoć kupljenih PC + softwera, NEMA!

Jeste Pipi u pravu si, može se vrlo lako raspisati oglas i primiti ljudi da rade ali obrati pažnu na činjenice :
-zašto je toliko teško očistiti snijeg u sklopu radne akcije u zgradi a ne plaćati upravitelja,šta smo to svi, gospoda koja teže od daljinskog ne može podići?
-zgrade i privatne kuće obilaze momci koji hoće da rade i cijena za čišćenje krova koja je meni ponuđena je bila 1,0KM/m2, pa zašto etažni vlasnici ne bi skupili taj novac između sebe i platili da im se čiste ravni krovovi (nisam za ovu opciju na kosim krovovima, ipak su to većinom totalni amateri)
-gledam Ilidžu i Dobrinju, pa toliko puno je ledenica koje vise i koje sa prozora metlom mogu skinuti ali neće niko, pa je li teško otvoriti prozor i dva puta udariti po ledenici i skinuti je? Ili da ipak platimo upravitelja, lakše je???
-čekam da se završi ova frka sa snijegom da počnu prozivanja "koliko su novca upravitelji uzeli i iskoristili situaciju sa snijegom" a to što u zgradi živi 50 radno sposobnih muškaraca kojima je mrsko je sasvim "nebitna činjenica".Pa zaboga plaćaju upravitelja :D
-a hajd zamislimo da je neko od upravitelja i pokrenuo tu tvoju ideju oko primanja radnika zbog vanredne situacije,nisam sigurna koliko bi se ljudi uopšte javilo na oglas upravitelja, sigurno da bi im dnevnica bila puno manja nego što bi oni očekivali i koliko trenutno mogu zaraditi na crno, ja lično bi prije u sopstvenoj režiji zaradila 300,00KM danas nego dnevnicu od 30,00KM (ako bi bila i toliko)

@Bellice svaka čast na postu, to je predstavnik :thumbup:

PipiDugaDevetka

#1768 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 16/02/2012 21:47

Nisam ja kriv što je nadograđen sprat i nije ugrađena betonska ploča na plafon, tako da na 3. spratu nemaju plafona kao što ja imam betonsku ploču iznad glave. Daj Bože da se ne sruši cijela zgrada kada sleti kakav veći mlazni avion pa se interferiraju frekvencije zvuka tog aviona i zgrade. Ima da se zgrada skljoka ko kula od karata.
Simptomatično je da nadogr(a)đene uopšte nije briga što na slabašnom krovu imaju nekoliko tona bijeloga snijega, a nemaju garancije na to što je nadograđeno. Mi smo imali u socijalizmu 20 godina garanciju na zgradu.

Jeste da su trebali veze i poznanstva u Stambenom za bilo šta da se uradi, ali je direktor stanovao preko-puta, pa i to nije bilo nerješivo.

Zaboli me neka stvar hoće li snijeg provaliti krov nadograđenim ili neće. Ja bih čak i volio da se sve poruši samo od sebe,...a ne da im ja čistim snijeg. Ma, da hoće snijeg zatrpati dimnjake i da se hoće početi povraćati nesagorjeli plinovi, to bih još najviše volio.

Bellica

#1769 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 17/02/2012 08:55

Garden of illusion wrote:
PipiDugaDevetka wrote:@Bellice,

Jeste Pipi u pravu si, može se vrlo lako raspisati oglas i primiti ljudi da rade ali obrati pažnu na činjenice :
-zašto je toliko teško očistiti snijeg u sklopu radne akcije u zgradi a ne plaćati upravitelja,šta smo to svi, gospoda koja teže od daljinskog ne može podići?
-zgrade i privatne kuće obilaze momci koji hoće da rade i cijena za čišćenje krova koja je meni ponuđena je bila 1,0KM/m2, pa zašto etažni vlasnici ne bi skupili taj novac između sebe i platili da im se čiste ravni krovovi (nisam za ovu opciju na kosim krovovima, ipak su to većinom totalni amateri)
-gledam Ilidžu i Dobrinju, pa toliko puno je ledenica koje vise i koje sa prozora metlom mogu skinuti ali neće niko, pa je li teško otvoriti prozor i dva puta udariti po ledenici i skinuti je? Ili da ipak platimo upravitelja, lakše je???
-čekam da se završi ova frka sa snijegom da počnu prozivanja "koliko su novca upravitelji uzeli i iskoristili situaciju sa snijegom" a to što u zgradi živi 50 radno sposobnih muškaraca kojima je mrsko je sasvim "nebitna činjenica".Pa zaboga plaćaju upravitelja :D
-a hajd zamislimo da je neko od upravitelja i pokrenuo tu tvoju ideju oko primanja radnika zbog vanredne situacije,nisam sigurna koliko bi se ljudi uopšte javilo na oglas upravitelja, sigurno da bi im dnevnica bila puno manja nego što bi oni očekivali i koliko trenutno mogu zaraditi na crno, ja lično bi prije u sopstvenoj režiji zaradila 300,00KM danas nego dnevnicu od 30,00KM (ako bi bila i toliko)

@Bellice svaka čast na postu, to je predstavnik :thumbup:
Hvala, trudim se biti dobra predstavnica i realno se postaviti u ovoj situaciji.

Bellica

#1770 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 17/02/2012 09:10

Pipi, prvo ne dopustam nikakve kletve na svojoj temi, to je nesto jako ruzno, nesto cime se nikada u zivotu nisam posluzila, ma sta da mi je neko uradio.
Drugo, da iko hoce raditi ne bi upraviteljske firme trebale raspisivati oglas, sami bi cistili, nego NECE, niko nece. Svi vide da je napolju -15, pa zasto bi izlazio, lakse je gledati s prozora. Mnogi mi se smiju, smijesno im sto bas ja cistim snijeg, desavalo se da su komsije iza mene izlazili i zatrpavali snijegom ono sto sam ocistila. Ali to je njegova kultura. Njegov je obraz sto dopusta da mu ja kao zensko cistim snijeg ispred vrata i s parkinga. Juce dolazio majstor za servis lifta, parkirao se ispred zgrade, zato jer sam sve ocistila, a negdje ne moze prici ulazu. Meni to nije tesko, ja sam navikla da mi je prvo soba cista, pa cijeli stan, pa stubiste, pa okolina zgrade, parking, auto, volim da je cisto. Taman ja morala cistit, treba biti cisto.

Prema tome, svako ispred svojih vrata moze ocistiti, a i dalje Boga mi, sta fali, ja sam neki dan ocistila dio prometne ulice koji se nalazi ispred parkinga nase zgrade, pa evo me, ziva, zdrava, uradila nesto sto je drustveno korisno jer to nije moj put nego put svih onih koji tu prolaze.

Upravitelji su ovdje najmanje krivi, oni imaju vodoinstalatere, liftadzije, cistacice, elekticare, pa sta sad, jos neke da zaposle posebno da snijeg ciste i skidaju ledenice. Daj molim te, uplate nisu tako visoke i redovne da bi mogli priustiti taj luksuz, prema tome nema rasprave, pobogu, ako su upravitelji nisu robovi, oni su ljudi koji u toj firmi zaradjuju svoj hljeb i skroz je bezobrazno i nekorektno izlagati ih riziku i navaliti na njih pored svega jos i skidanje ledenica. Moj rahmetli dedo je rodjen na selu, dosao u grad s 20 godina, radio kao vatrogasac, dakle, bio je seljak, ali niti jedna akcija ispred zgrade nije bila odrzana, a da on nije bio prisutan, sve je radio, cistio snijeg, skupljao smece, sadio cvijece...nije se stidio, niti se plasio da ce se ako uzme lopatu odmah vratiti na selo. I znas sta, on je za mene najveci gospodin, veci od svih 20 radno sposobnih muskaraca u mojoj zgradi. A ja, ja sam kao sto sam navela u proslom post-u ne tako krupna i jaka, dama jesam, svakako, moj stav i drzanje, kultura i ponasanje to najbolje dokazuju, ali mene nije stid u 16h svaki dan doci kuci, presvuci suknju i kaput u radno odijelo i uzeti lopatu pa cistiti ispred svog ulaza. I sebe smatram vecom damom od svih 20 i nesto iz mog stubista kojima je glavni cilj imati lijepu frizuru i ne raditi nista.
Opet podvlacim, upravitelji su najmanje odgovorni za skidanje snijega i leda, svako svoje treba da cisti, jer moze, i kod upravitelja rade ljudi, ne rade roboti pa da na poseban nacin ociste.

novi.dan.nova.nafaka

#1771 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by novi.dan.nova.nafaka » 17/02/2012 10:09

Bellica wrote:Drugo, da iko hoce raditi ne bi upraviteljske firme trebale raspisivati oglas, sami bi cistili, nego NECE, niko nece. Svi vide da je napolju -15, pa zasto bi izlazio, lakse je gledati s prozora. Mnogi mi se smiju, smijesno im sto bas ja cistim snijeg, desavalo se da su komsije iza mene izlazili i zatrpavali snijegom ono sto sam ocistila. Ali to je njegova kultura. Njegov je obraz sto dopusta da mu ja kao zensko cistim snijeg ispred vrata i s parkinga. Juce dolazio majstor za servis lifta, parkirao se ispred zgrade, zato jer sam sve ocistila, a negdje ne moze prici ulazu. Meni to nije tesko, ja sam navikla da mi je prvo soba cista, pa cijeli stan, pa stubiste, pa okolina zgrade, parking, auto, volim da je cisto. Taman ja morala cistit, treba biti cisto.

Prema tome, svako ispred svojih vrata moze ocistiti, a i dalje Boga mi, sta fali, ja sam neki dan ocistila dio prometne ulice koji se nalazi ispred parkinga nase zgrade, pa evo me, ziva, zdrava, uradila nesto sto je drustveno korisno jer to nije moj put nego put svih onih koji tu prolaze.

Upravitelji su ovdje najmanje krivi, oni imaju vodoinstalatere, liftadzije, cistacice, elekticare, pa sta sad, jos neke da zaposle posebno da snijeg ciste i skidaju ledenice. Daj molim te, uplate nisu tako visoke i redovne da bi mogli priustiti taj luksuz, prema tome nema rasprave, pobogu, ako su upravitelji nisu robovi, oni su ljudi koji u toj firmi zaradjuju svoj hljeb i skroz je bezobrazno i nekorektno izlagati ih riziku i navaliti na njih pored svega jos i skidanje ledenica. Moj rahmetli dedo je rodjen na selu, dosao u grad s 20 godina, radio kao vatrogasac, dakle, bio je seljak, ali niti jedna akcija ispred zgrade nije bila odrzana, a da on nije bio prisutan, sve je radio, cistio snijeg, skupljao smece, sadio cvijece...nije se stidio, niti se plasio da ce se ako uzme lopatu odmah vratiti na selo. I znas sta, on je za mene najveci gospodin, veci od svih 20 radno sposobnih muskaraca u mojoj zgradi. A ja, ja sam kao sto sam navela u proslom post-u ne tako krupna i jaka, dama jesam, svakako, moj stav i drzanje, kultura i ponasanje to najbolje dokazuju, ali mene nije stid u 16h svaki dan doci kuci, presvuci suknju i kaput u radno odijelo i uzeti lopatu pa cistiti ispred svog ulaza. I sebe smatram vecom damom od svih 20 i nesto iz mog stubista kojima je glavni cilj imati lijepu frizuru i ne raditi nista.
Opet podvlacim, upravitelji su najmanje odgovorni za skidanje snijega i leda, svako svoje treba da cisti, jer moze, i kod upravitelja rade ljudi, ne rade roboti pa da na poseban nacin ociste.
Potpis za čitav post. :thumbup:
Ovako se to inače radi (ugledajte se na nas). Ovo nam je već treće zajedničko čišćenje... ;-)
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p7062186
novi.dan.nova.nafaka wrote:Štovane komšije,
Včrs je par entuzijasta čistilo dijelove parkinga od rampe sve do supermarketa HS.
U Subotu, 18.02 u 10:00 h ponovo zakazujemo čišćenje, pa bi bilo dobro da se odazovete u što većem broju. Ponesite sve što imate od alata: lopate, pijuke itd.
Hvala. :)
Image

Bellica

#1772 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica » 17/02/2012 11:18

novi.dan.nova.nafaka wrote:
Bellica wrote:Drugo, da iko hoce raditi ne bi upraviteljske firme trebale raspisivati oglas, sami bi cistili, nego NECE, niko nece. Svi vide da je napolju -15, pa zasto bi izlazio, lakse je gledati s prozora. Mnogi mi se smiju, smijesno im sto bas ja cistim snijeg, desavalo se da su komsije iza mene izlazili i zatrpavali snijegom ono sto sam ocistila. Ali to je njegova kultura. Njegov je obraz sto dopusta da mu ja kao zensko cistim snijeg ispred vrata i s parkinga. Juce dolazio majstor za servis lifta, parkirao se ispred zgrade, zato jer sam sve ocistila, a negdje ne moze prici ulazu. Meni to nije tesko, ja sam navikla da mi je prvo soba cista, pa cijeli stan, pa stubiste, pa okolina zgrade, parking, auto, volim da je cisto. Taman ja morala cistit, treba biti cisto.

Potpis za čitav post. :thumbup:
Ovako se to inače radi (ugledajte se na nas). Ovo nam je već treće zajedničko čišćenje... ;-)
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p7062186
novi.dan.nova.nafaka wrote:Štovane komšije,
Včrs je par entuzijasta čistilo dijelove parkinga od rampe sve do supermarketa HS.
U Subotu, 18.02 u 10:00 h ponovo zakazujemo čišćenje, pa bi bilo dobro da se odazovete u što većem broju. Ponesite sve što imate od alata: lopate, pijuke itd.
Hvala. :)
Image
Svaka cast i vama, :thumbup: vidim da se dobro slazete dok ste ovako lijepo ocistili. Ima li jos stanova za kupiti u vasoj zgradi? Da se preselim pa da zajedno cistimo, da se ne umaram sama :)

PipiDugaDevetka

#1773 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 17/02/2012 12:27

Najnoviji Zakon za koji ne znam je li još stupio na snagu [url]http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupstina.ks.gov.ba/files/Zakon%20o%20odrzavanju%20zgrada.pdf[/url] wrote:Član 27.
(Hitna intervencija)
(1) Hitna intervencija je aktivnost kojom se otklanjaju uzroci neposredne opasnosti po
život i zdravlje ljudi koji se zateknu u objektu ili pored objekta u dometu opasnosti, kao i
neposredne opasnosti za oštećenje imovine ili su ugroženi elementarni životni uvjeti u zgradi
(snabdijevanje vodom, gasom, električnom energijom i grijanjem).
(2) Hitna intervencija podrazumijeva dovođenje uzroka opasnosti u vremenski
ograničeno kontrolisano stanje, u najkraćem mogućem roku.

(3) Radovima hitne intervencije upravitelj pristupa po osnovu praćenja stanja zgrade,
po prijemu informacije o potrebi hitne intervencije od strane nadležne inspekcije,
predstavnika etažnih vlasnika, etažnog vlasnika, sredstava javnog informisanja ili na drugi
način i o tome odmah obavještava predstavnika etažnih vlasnika.

(4) Radove hitne intervencije upravitelj izvršava bez odlaganja angažujući raspoložive
ljudske i materijalne resurse.

Znači, dovoljno je da nadležni Štab CZ naredi skidanje snijega i upravitelji bez obzira na stanje na računu zgrade moraju djelovati.
Primjedba: @pdd

Član 28.
(Radovi hitne intervencije)
(1) Radovi hitne intervencije obuhvataju popravku, zamjenu dijelova ili poduzimanje
radnje koja rezultira smanjenjem posljedica kvara i to:
a)...
...
...
...
o) skidanje ledenica ili obezbjeđenje zone opasnosti,
p) uklanjanje snijega sa krova u slučaju kad prijeti opasnost od oštećenja krova pod
težinom ili ugrožava bezbjednost ljudi.
@sarajevo63 redovno plaća upravitelju METAL-EXPORTU i opet sama mora rješavati problem od nekoliko tona bijelog na krovu koji je po Zakonu definisan kao zajednički dio zgrade o kojem se moraju brinuti svi vlasnici.
Zabunu su napravili Ministarstvo i svi oni koji su glasali za usvajanje Zakona koji se ne može ispoštovati. Preostaje samo da smijenimo vlast, ili revolucijom, ili legalnom revolucijom-na izborima.

vryzas

#1774 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vryzas » 17/02/2012 12:34

teAMICA wrote:Ima li neko da zna, da ne listam unazad? Sad je komsija zvao upravitelja (Lares) da nam se skine snijeg ss krova zgrade, na sta mu rekose da to nije njihov posao. Svi stanari ih uredno placaju. Sad smo skupili po cenera da neko drugi to uradi.
Ima li gdje kakav zakon u kojem pise da je to njihova obaveza?

PEV posalje pismeni zahtjev za intervencuju (skidanje snijega sa krova). U slucaju da dobijete negativan odgovor... :D
1. Raskid ugovora :dance:
2. Tuzba 8-)
3. Promjena upravitelja :-)
4. Zivot bez upravitelja 8)

Nebo je granica :D

Jucer ispraznise kontejnere na Dobrinji V, a jutros svi kontejneri puni :-) ...lagano sam prosetao do novih zgrada i fisnuo veeeeeeeliku kesu sa smecem u "njihov" kontejner :D

PipiDugaDevetka

#1775 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka » 17/02/2012 12:56

vryzas wrote:
teAMICA wrote:Ima li neko da zna, da ne listam unazad? Sad je komsija zvao upravitelja (Lares) da nam se skine snijeg ss krova zgrade, na sta mu rekose da to nije njihov posao. Svi stanari ih uredno placaju. Sad smo skupili po cenera da neko drugi to uradi.
Ima li gdje kakav zakon u kojem pise da je to njihova obaveza?

PEV posalje pismeni zahtjev za intervencuju (skidanje snijega sa krova). U slucaju da dobijete negativan odgovor... :D
2. Tuzba 8-)

Jucer ispraznise kontejnere na Dobrinji V, a jutros svi kontejneri puni :-) ...lagano sam prosetao do novih zgrada i fisnuo veeeeeeeliku kesu sa smecem u "njihov" kontejner :D
Već sam ranije na prethodnim stranicama postirao tvoje ''uputstvo KAKO SE OSLOBODITI UPRAVITELJA'', pa ne vjerujem da to više ''šljaka'' jer je i ministru solidnom prpa da se upusti u protivzakonito djelovanje.
Dakle, ne vrijedi više odgovor na pitanje KAKO SE OSLOBODITI UPRAVITELJA:
Lako, kao SINALCO:
(Čim zgrada ostane bez upravitelja, tu se proces prekida, potplati se recimo, ministar solidni da neka teta Šalteruša drži dokumenta u svojoj ladici do ''u beskraj'').
2. Tuzba 8-)

Ponavljam, ovo Uputstvo više ne važi.
Btw, @Jagmujan je konstatovao da ti @vryzase živiš u Istočnom Sarajevu i varaš ljude na temama o upraviteljstvu.
Ma, bjaaažžžiii, prevarantu jedan.
:mrgreen: :skoljka:

Post Reply