Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1726 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

gaius wrote:dobro ljudi dajte pomagajte.. dajte neki kontakt za nekog ko će doći, očistiti krov (makar u dijelu gdje je dimnjak) i dimnjak.. solarno plaćanje...
Koliko ja vidim, nema pomoći, nego platiti nekome sa ulice da očisti snijeg sa dimnjaka, nekako nabaviti račun, pa naplatiti kasnije.

Prevara zvana ''novi Zakon o održavanju zaj. dijelova zgrade i upravljanja zgradom'', barem sam ja tako razumio ministra solidnog, se nastavlja. Tek usvojeni, još uvije neobjavljeni Zakon se već obija o ''glavu i džepove'' EV.

Vjerujem da su se vijećnici pokajali što dadoše jednoglasnu saglasnost na usvajanje istog.

Slijedeća šansa su lokalni izbori da se EV ''osvete'' ministrovoj stranci, SDA.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1727 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Dovoljno je da EV prijave ''pročepljavanje dimnjaka''!
;-)



Superiška, kako je upravitelj obavješten, al' nemam povratne, a ne znam koje je stanje računa ulaza i pri tom uredno plaćam sve sutra krećem u akciju čišćenja krova iznad stana čiji sam vlasnik i koji mi nije poklonio Nadležni.Jer krov je i dalje samo moj problem.
Ja jesam za izmirenje svih računa ali svoje plaćanje upravitelju prekidam do momenta u kom će biti zaokružen iznos koji ću platiti za čišćenje snijega i o tome ću obavijestiti sve nadležno nadležne. Uredno će im biti dostavljena sva dokumentacija koju posjedujem, a samo jedna karika u lancu nadležnih je radila na krovu koji je očito dobro napravljen te je došlo do curenja vode na minus 12 u stan. O tom šta se može desiti ako krene otopljenje ne želim razmišljati. I životinje se bore za svoje gnijezdo. Vanredna je situacija.
Implementiraću zakon potpuno. :dance:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1728 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

sarajevo63 wrote:Dovoljno je da EV prijave ''pročepljavanje dimnjaka''!
;-)



Superiška, kako je upravitelj obavješten, al' nemam povratne, a ne znam koje je stanje računa ulaza i pri tom uredno plaćam sve sutra krećem u akciju čišćenja krova iznad stana čiji sam vlasnik i koji mi nije poklonio Nadležni.Jer krov je i dalje samo moj problem.
Ja jesam za izmirenje svih računa ali svoje plaćanje upravitelju prekidam do momenta u kom će biti zaokružen iznos koji ću platiti za čišćenje snijega i o tome ću obavijestiti sve nadležno nadležne. Uredno će im biti dostavljena sva dokumentacija koju posjedujem, a samo jedna karika u lancu nadležnih je radila na krovu koji je očito dobro napravljen te je došlo do curenja vode na minus 12 u stan. O tom šta se može desiti ako krene otopljenje ne želim razmišljati. I životinje se bore za svoje gnijezdo. Vanredna je situacija.
Implementiraću zakon potpuno. :dance:
Dobrodošla ponovo u borce protiv ''rogatih''. Sigurniji smo uz tebe koja si ih jednom primorala da te poslušaju!

Ako neće čistiti snijeg upraviteljske firme kojeg će vraga/šejtana uopšte upraviteljske firme? Zakon? Ministarstvo?

Sve ih razjuriti! Ionako su samo paraziti (svaka čast izuzecima).

Inspektor iz Ministarstva mi se pismeno javio da je naredio postavljanje Godišnjeg izvještaja i Plana rada na oglasnu ploču (Otkud inspekcija u Ministarstvu :? )? Kao on je ''odradio svoje''. Pošto još nema tih papira na oglasnoj ploči, pozivam istog da provjeri izvršenje naredbe.
Kada se uvjeri da nema papira na ogl. ploči, on MORA napisati Rješenje sa sankcijama.
Ne očekujem to da uradi s obzirom da je to šalabajzerska inspecija kojoj je nadređeni ministar solidni. Nema šanse da se inspektor nekim rješenjem usprotivi nekoj greški ministrovoj.
Inspekcija bi trebla pripasti Inspektoratu Kantona.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1729 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Pipi, s rogatima se teško bosti :dance: ali nema odustajanja
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1730 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

sarajevo63 wrote:Pipi, s rogatima se teško bosti :dance: ali nema odustajanja
Neki kažu uzaludan posao, ali ti si dokaz da je moguće.

De mi ti, molim te, odgovori ŠTA ZNAČI ''STAVLJANJE VAN SNAGE NEKOG ZAKONA, A ŠTA UKIDANJE NEKOG ZAKONA''?
Jagmujan
Posts: 66
Joined: 29/09/2011 15:02

#1731 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Jagmujan »

sarajevo63 wrote:Pipi, s rogatima se teško bosti :dance: ali nema odustajanja
Samo pošteno, što bi rekli "po zakonu" :mrgreen:, podržavam, borbu za svoje vlasništvo i prava koja imaš.:thumbup:
Samo nemoj k'o neki, namjerno skidati obavještenja pa optuživati i pev-a, i upravitelja i dimnjačare i ministarstvo da ne rade kako treba. Kako će i raditi kad ih čovjek ometa u tome. I pri tome ugrozi živote svih svojih komšija, uzrokuje trošenje budžetskih para na dolaske vatrogasaca, i šta još sve ne...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... start=1650
PipiDugaDevetka wrote:Jesam skinuo, jesam se ja popeo na krov i začepio komšiji Srbinu dimnjak, komšija Miloje se navrat-nanos spakovao, prodao jeftino stan i otperjao u bijuSr.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1732 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

PipiDugaDevetka wrote:
sarajevo63 wrote:Pipi, s rogatima se teško bosti :dance: ali nema odustajanja
Neki kažu uzaludan posao, ali ti si dokaz da je moguće.

De mi ti, molim te, odgovori ŠTA ZNAČI ''STAVLJANJE VAN SNAGE NEKOG ZAKONA, A ŠTA UKIDANJE NEKOG ZAKONA''?
Pipi, nisam pravnik, ne bih znala odgovoriti na ovo pitanje. Možda ima neko ko čita pa će znati odgovoriti.

Čtam: u BGD žena poginula od ledenice; u SA nakon apela CZ odmah se javi ministar i kaže da nisu dužni (nadležni), nakon toga osvane spisak ulica kojima se ne bi trebalo kretati :), u TZ donesena naredba da građani uklanjaju snijeg i ledenice, ....

Kao što je ovaj snijeg ujedinio ljude, a nijedan političar se nije ni slikao sa lopatom, tako je vjerovatno da će i neko pasti s krova uklanjajući snijeg i ledenice s njega. Onda će se žaliti malo nad tim nekim i sve će se zaboraviti.

Jedino što sigurno znam je da nema penjanja na krov bez užeta i sigurnosnog opasača, pa nek nam je sa srećom.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1733 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Jagmujan wrote:
sarajevo63 wrote:Pipi, s rogatima se teško bosti :dance: ali nema odustajanja
Samo pošteno, što bi rekli "po zakonu" :mrgreen:, podržavam, borbu za svoje vlasništvo i prava koja imaš.:thumbup:
Samo nemoj k'o neki, namjerno skidati obavještenja pa optuživati i pev-a, i upravitelja i dimnjačare i ministarstvo da ne rade kako treba. Kako će i raditi kad ih čovjek ometa u tome. I pri tome ugrozi živote svih svojih komšija, uzrokuje trošenje budžetskih para na dolaske vatrogasaca, i šta još sve ne...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... start=1650
PipiDugaDevetka wrote:Jesam skinuo, jesam se ja popeo na krov i začepio komšiji Srbinu dimnjak, komšija Miloje se navrat-nanos spakovao, prodao jeftino stan i otperjao u bijuSr.
Ah, da, u ljutini sam zaboravio staviti ''zelenog smaju'' da bi oni koji ne znaju prepoznati ironiju imali nacrtano.

Btw, Miloje nikada nije ni imao namjeru stanovati ponovo u svom stanu. Dovlačio drva iz entiteta. Svi mi uveli plinske instalacije, a samo on nije. Čim je prodao svoju imovinu u ''Alijinoj državi'', otišao via Srbija. Prethodno je tokom rata ''čuvao'' komšijin hrvatski stan, pa čim se saznalo za rezultate DMS, kćerka mu sa svojim mužem otputovala negdje uzevši stvari i namještaj vrijedan više nego sva imovina na mom spratu u sva tri stana.
Samo je neka ukrasna lampa umjetničke vrijednosti koštala bruku para.

Dovoljno je bilo priupitati to dvoje komšija jesu li primjetili da im peći na drva i ugalj slabo vuku i jesu li putem PEV-a zvali FAMOS-GRADNJU. Sada je kasno, komšinice preselila na Ahiret, a Miloje preselio u svoje rodno mjesto negdje u Srbiji.

Naprotiv, meni je dimnjačar skršio antenu za konekciju prema AP (Access Point) koja koliko vidim na e-bayu košta oko $500. Piroman nisam. Zašto bih ja potpaljivao zgradu, a matera mi u stanu nepokretna na samrti bila? Nema logike da sam ja začepio dimnjak. Međutim, iza leđa su te priče i legende došle i do mene.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1734 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

PipiDugaDevetka wrote:
Bellica wrote: "Sarajevostan" ima losu organizaciju i na +30. Bilo bi cudo da sada na -10 urade nesto konkretno. Ako je stanje vec toliko alarmantno, pozovite privatnika da vam to odradi pa im isporucite fakturu ili ako vec nemate novca na racunu, platite privatno.
E, baš ovakv je moj PEV - GURBET ĐUTURUMSKI, koji je nekoliko puta izjavio da ''on ne benda Zakon'' samo je to izgovorio na prostački način i to još pred policijom koja je došla na intervenciju po mom pozivu. Tu je bio i dimnjačar.

Štrajkuju li dimnjačari još?

Namjeravaju li upravitelji angažovati specijalno vozila za penjaje na krov radi čišćenja dimnjaka i krovova od snijega jer je, recimo na moju malu zgradu od 3 sprata, nemoguće izaći na krov kroz tavanski otvor.

Pitanje za @Jagmujana ili nekog pravnika:
Šta znači ''ukidanje dosadašnjeg Zakona'' ili ''stavljanje van snage''?
Da li to znači da PEV-ovi moraju formalno potpisati novi ugovor sa upraviteljskom firmom?
Da li to znači da PEV-ovi moraju formalno odraditi ponovni izbor upraviteljske firme i PEV-a na Skupu EV?
Naročito ako je u međuvremenu dograđen jedan sprat na zgradi od strane upraviteljske firme koja je ujedno nadograditelj?
1Dimnjacari ne strajkuju samo ne smiju izdavati dimnjacne saglasnosti.
2. Ne mora se potpisivati novi ugovor s upraviteljima.
3. Ako odgovara trenutni PEV nema potrebe za izborom novog ili za pravljenjem zapisnika po novom Zakonu.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1735 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

sarajevo63 wrote:08. Februar 2012. u 13:34
O čišćenju snijega odlučuju etažni vlasnici


Upravitelji odgovorni samo za sklanjanje ledenica

Ministar stambene politike Kantona Sarajevo Čedomir Lukić kazao je danas da su upravitelji zgrada obavezni izvršavati odluke etažnih vlasnika, a odgovornost o pitanju čišćenja snijega je na etažnim vlasnicima uz osiguranje sredstava za takve aktivnosti.

"Upravitelji nisu direktno obavezni čistiti snijeg dok etažni vlasnici ne donesu takvu odluku i osiguraju sredstava za izvršavanje tih aktivnosti, jer upravitelji nisu obavezni raditi bilo šta ukoliko nemaju sredstava na računu, osim kada je u pitanju uklanjanje ledenica", dodao je Lukić.

Pod etažnim vlasnikom podrazumijeva se vlasnik stana, poslovne prostorije i garaže te nosilac prava na raspolaganje.

On je podsjetio da će nadležnost upravitelja biti detaljno regulirana novim zakonom kada će upravitelj biti dužan bez obzira na novčano stanje na računu uraditi hitne intervencije, dok su za sada dužni brinuti o onome što ugrožava sigurnost prolaznika i korisnika stanova u zgradama.

Kada su je u pitanju prokišnjavanje objekata, ministar naglašava da etažni vlasnici trebaju voditi računa o svojim objektima i rješavati pitanja kao što je curenje s krova, ali i ostale nedostatake kada su zajednički dijelovi zgrada u pitanju, javila je novinska agencija Fena.
Istovremeno su iz Federalnog štaba civilne zaštite apelovali na sva pravna i fizička osobama, ali i na upravitelje stambenih zgrada, da s krovova svih objekata što prije uklone postojeći snijeg.

Na ovaj način bi se izbjeglo da nove količine snijega dodatno opterete već opterećene krovne konstrukcije, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.

Ovo je glupost u novom Zakonu, sad kad uvedu da nesto upravitelj mora bez obzira na stanje sredstava na racunu onda i oni koji su placali nece placati, jer zasto platiti da te neko izbavi iz zaglavljenog lifta kad po Zakonu to mora uraditi i besplatno. Ovo je samo primjer, jer je hitna intervencija i poplava ili nesto slicno. Glupost! Umjesto da su upisali da se ne mzoe izaci ni na hitnu intervenciju ako se ne placa. Svasta! Pa nece upravitelji raditi besplatno nikome. Dok gospoda sjedi u toploj kuci na -19, placa nekih 20-tak KM mjesecno ocekuje da mu upravitelj cisti snijeg, e ne moze, neka se malo angazuju i EV.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1736 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Bellice šta mi predlažeš? Ja plaćam sve račune. Je li moj problem što drugi ne plaćaju? Krov je po mišljenju stanara samo komšijin i moj. Jutros je trebao doći čovjek da čisti snijeg sa krova. Nabavljena puna oprema potrebna za rad na visini. Javio mi da dolazi sam. Nisam pristala na to jer smatram da je suludo. Šta da se oklizne? Đaba mu oprema ako ga nema ko povući nazad. Kako imam osiguranje stana ne bi mi vala bilo žao da sve propadne do temelja. Postajem zločesta je l da? :dance:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#1737 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Innovation »

Svaka cast na Vasem razmisljanju i brizi za covjeka. :thumbup: Vazniji je ljudski zivot, nego bilo sta drugo. Vasi EV razmisljaju naopako. Da kroz krov,preko Vaseg stana procuri komsiji ispod, dosao bi Vama na vrata da se svadja. Valjda PEV zna da je krov zajednicki dio svih EV, pa neka potpise nalog da se moze skinuti sa racuna zgrade da se ocisti krov. Naravno, trebala bi biti makar dva covjeka zbog sigurnosti.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1738 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Innovation wrote:Svaka cast na Vasem razmisljanju i brizi za covjeka. :thumbup: Vazniji je ljudski zivot, nego bilo sta drugo. Vasi EV razmisljaju naopako. Da kroz krov,preko Vaseg stana procuri komsiji ispod, dosao bi Vama na vrata da se svadja. Valjda PEV zna da je krov zajednicki dio svih EV, pa neka potpise nalog da se moze skinuti sa racuna zgrade da se ocisti krov. Naravno, trebala bi biti makar dva covjeka zbog sigurnosti.
Al sam sa sobom ponijela i policu osiguranja, nek je na sigurnom, u kancelariji :-D
Šta da radim nego da se sama sa sobom šprdam :dance:

Kad počne padat novi snijeg ja ću pod štok vrata u zvrk se savit, ako pomaže kod zemljotresa onda će pomoći i u mogućem obrušavanju :skoljka:
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1739 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Innovation wrote:Da kroz krov,preko Vaseg stana procuri komsiji ispod, dosao bi Vama na vrata da se svadja. Valjda PEV zna da je krov zajednicki dio svih EV, pa neka potpise nalog da se moze skinuti sa racuna zgrade da se ocisti krov. Naravno, trebala bi biti makar dva covjeka zbog sigurnosti.
PEV ne zna koje je stanje u ulazu. Al je naručio lopate. On ne zna da su se po MZ dijelile. Kaže: brine se. U tel. razgovoru rekao i da je sredio da očiste krov, samo smo na čekanju :). Duša draga. Rekao da mogu??? nazvati upravitelja.
Kako mi je dao "dozvolu" okrenem broj.
Pitam za stanje na računu. -3500,00KM. Gospođo, pa gospođo, pa opet gospođo.A ja se ježim.
Nakon svega kontam: bilo bi super da kanalizacija ispliva do 4-og, a onda odozgo konstrukcija i ostala 4 etaže poklope svu gospodu u ulazu. Vjerujem da će ih spasiti lopate koje je "narućio" PEV.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1740 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Bellica wrote: 1Dimnjacari ne strajkuju samo ne smiju izdavati dimnjacne saglasnosti.
2. Ne mora se potpisivati novi ugovor s upraviteljima.
3. Ako odgovara trenutni PEV nema potrebe za izborom novog ili za pravljenjem zapisnika po novom Zakonu.
Super, saće u martu otpočeti sezona zapaljenja dimnjakaa. Dođu vatropirci, a po njihovom pozivu i Sarajevogas-ovci, pa zavrnu plin. Nema plina dok stučnjaci-dimnjačari ne pregledaju stanje sa svim dimnjacima i ispustima, te onda dadnu saglasnost za uključenje...Ima da narod/EV popi3de.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#1741 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

Nemamo predstavnika ulaza, jedva dobismo upravitelja prinudnog(tako da mi jedino iz novog zakona odgovara da će postojati i prinudni predstavnik ulaza - barem je to bilo u nacrtu zakona), i to nakon haman dvije godine(mada to nije toliko ni do ministarstva - al eto), imamo minusa 2500 na računu. Negdje trećina ulaza plaća.

Ali opet upravitelj dođe na intervenciju(i to po ovome snijegu) da popravi lift. Pa ima redovno čišćenje ulaza. Kad je bila poplava u ulazu došli ujutro u 5 sati za pola sata. Mene stid zvati ljude da nešta poprave, pa često i ja pokušavam da majstorišem što mogu.
gaius wrote:dobro ljudi dajte pomagajte.. dajte neki kontakt za nekog ko će doći, očistiti krov (makar u dijelu gdje je dimnjak) i dimnjak.. solarno plaćanje...
Jesi zvao upravitelja?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1742 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

zvao opet.. najavili su se za sutra.. a sutra dolazi i ekipa da montira invertere.. hoću da budem spreman za sve opcije..
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1743 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Ovo mogu poskidati samo stručna, iskusna i profesionalna lica. Nikako ne prepuštati izvođenje radova PEV-ovima i EV.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1744 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

sarajevo63 wrote:Bellice šta mi predlažeš? Ja plaćam sve račune. Je li moj problem što drugi ne plaćaju? Krov je po mišljenju stanara samo komšijin i moj. Jutros je trebao doći čovjek da čisti snijeg sa krova. Nabavljena puna oprema potrebna za rad na visini. Javio mi da dolazi sam. Nisam pristala na to jer smatram da je suludo. Šta da se oklizne? Đaba mu oprema ako ga nema ko povući nazad. Kako imam osiguranje stana ne bi mi vala bilo žao da sve propadne do temelja. Postajem zločesta je l da? :dance:
I ja cu reci svaka cast, ja isto ne dozvoljavam da vece radove radi jedan majstor ili da ovako veliki ulaz ciste generalno dvije cistacice. Ali da ne odmicem od pitanja, evo da odgovorim. Dakle, krov jeste zajednicki, nisam rekla da nije, ali nije moguce jednoj upraviteljskoj firmi da ocisti sve krovove, da poskida sve ledenice. Napominjem, ja mogu ovako govoriti jer kod nas se krov naslanja na oluke pa kad curi snijeg ne stvara ledenice nego se zadrzava u olucima. Kad preko dana malo poraste temperatura taj iz oluka prodje kroz oluk, pa se nakupi novi. Kako god, krov jeste zajednicki, ali nije posteno da se svi krovovi "navale" na upravitelje, jer oni nemaju strucnjake koji bi mogli raditi na krovu, imaju kooperante za popravke krova, ali strucne ljude koji po kosom krovu znaju hodati kad je ledeno nemaju. Zato npr. ne bi civilna zastita nesto poduzela??? Zasto npr. starijim ljudima u privatnim kucama ne bi oni skidali snijeg i led s krovova??? Zasto i mi u privatnim zgradama moramo placati za skidanje snijega? Zar nije potrebnije da upravitelji u ovakavim situacijama popravljaju vodovodne instalacije i instalacije centralnog grijanja umjesto da se penju po krovu i rizikuju zivot? Zasto nekad nesto drzava ili kanton ne urade za nas gradjane? Svakako, trebaju i gradjani raditi. Ja svaki dan iza 17h uzmem lijepo lopatu pa cistim snijeg ispred stubista, niko mi ne pomaze, jer su svi navikli da im upravitelji urade i najmanju uslugu. Vjeruju da PEV moraju cistiti snijeg ispred stubista. Doduse, u subotu je izaslo nekoliko komsija, prokopali putic do ulice i ocistili svoja auta, ali to nije dovoljno.
U tvom slucaju bih svakako trazila da se snijeg ocisti, opet, ne bih trazila da to urade upravitelji zgrade, jer pobogu, i oni moraju naci nekoga s onom opremom, pa zbog poreza morate platiti 2X vise nego kad bi to uradili privatno. Ja bih cak i putem MZ zamolila da mi to odrade strucni ljudi ako vec postoji opasnost da ce nekome procuriti u stanove. Jednostavno, upravitelji nemaju opremu kojom bi uradili tu uslugu etaznim vlasnicima. S druge strane, ima zgrade gdje se ledenice mogu dohvatiti s balkona zadnjeg sprata nekom metlom pa zasto onda placati upraviteljima da to urade kad EV moze sam??? Zasto se ljudi vec jednom ne pocnu brinuti, zasto ne traze pomoc od te nekakve civilne zastite koja nije ni lopate obezbijedila? Zasto za sve moguce moramo placati upraviteljima? Ja novac ne dam za te svrhe, jer ima potrebnijih stvari da upravitelji odrade. Ne, mi smo culi da je upravitelj duzan skinuti snijeg i odmah smo to prihvatili, niko se nije pobunio, niko nije rekao zar ne moze neka druga institucija pomoci etaznim vlasnicima da im ustedi novac s racuna?! Meni su iz opstine rekli da je krov napravljen od kancerogenog materijala i sta? Krov jeste zajednicki, ali za njegovu zamjenu stanari bi trebali izdvojiti po 7000KM/po stanu. A ko danas ima 7000KM za krov na zgradi? Nema niko, zato postoje institucije koje bi trebale izdvajati novac za ovakve situacije. To mene ljuti, sto su zgrade privatizovane i odsjecene od budzeta i svega, a kad treba platiti PDV na otirac koji stoji u stubistu i sijalicu na stubistu, tu nismo odsjeceni, to se redovno naplacuje!
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1745 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

Bellica wrote:
sarajevo63 wrote:Bellice šta mi predlažeš? Ja plaćam sve račune. Je li moj problem što drugi ne plaćaju? Krov je po mišljenju stanara samo komšijin i moj. Jutros je trebao doći čovjek da čisti snijeg sa krova. Nabavljena puna oprema potrebna za rad na visini. Javio mi da dolazi sam. Nisam pristala na to jer smatram da je suludo. Šta da se oklizne? Đaba mu oprema ako ga nema ko povući nazad. Kako imam osiguranje stana ne bi mi vala bilo žao da sve propadne do temelja. Postajem zločesta je l da? :dance:
I ja cu reci svaka cast, ja isto ne dozvoljavam da vece radove radi jedan majstor ili da ovako veliki ulaz ciste generalno dvije cistacice. Ali da ne odmicem od pitanja, evo da odgovorim. Dakle, krov jeste zajednicki, nisam rekla da nije, ali nije moguce jednoj upraviteljskoj firmi da ocisti sve krovove, da poskida sve ledenice. Napominjem, ja mogu ovako govoriti jer kod nas se krov naslanja na oluke pa kad curi snijeg ne stvara ledenice nego se zadrzava u olucima. Kad preko dana malo poraste temperatura taj iz oluka prodje kroz oluk, pa se nakupi novi. Kako god, krov jeste zajednicki, ali nije posteno da se svi krovovi "navale" na upravitelje, jer oni nemaju strucnjake koji bi mogli raditi na krovu, imaju kooperante za popravke krova, ali strucne ljude koji po kosom krovu znaju hodati kad je ledeno nemaju. Zato npr. ne bi civilna zastita nesto poduzela??? Zasto npr. starijim ljudima u privatnim kucama ne bi oni skidali snijeg i led s krovova??? Zasto i mi u privatnim zgradama moramo placati za skidanje snijega? Zar nije potrebnije da upravitelji u ovakavim situacijama popravljaju vodovodne instalacije i instalacije centralnog grijanja umjesto da se penju po krovu i rizikuju zivot? Zasto nekad nesto drzava ili kanton ne urade za nas gradjane? Svakako, trebaju i gradjani raditi. Ja svaki dan iza 17h uzmem lijepo lopatu pa cistim snijeg ispred stubista, niko mi ne pomaze, jer su svi navikli da im upravitelji urade i najmanju uslugu. Vjeruju da PEV moraju cistiti snijeg ispred stubista. Doduse, u subotu je izaslo nekoliko komsija, prokopali putic do ulice i ocistili svoja auta, ali to nije dovoljno.
U tvom slucaju bih svakako trazila da se snijeg ocisti, opet, ne bih trazila da to urade upravitelji zgrade, jer pobogu, i oni moraju naci nekoga s onom opremom, pa zbog poreza morate platiti 2X vise nego kad bi to uradili privatno. Ja bih cak i putem MZ zamolila da mi to odrade strucni ljudi ako vec postoji opasnost da ce nekome procuriti u stanove. Jednostavno, upravitelji nemaju opremu kojom bi uradili tu uslugu etaznim vlasnicima. S druge strane, ima zgrade gdje se ledenice mogu dohvatiti s balkona zadnjeg sprata nekom metlom pa zasto onda placati upraviteljima da to urade kad EV moze sam??? Zasto se ljudi vec jednom ne pocnu brinuti, zasto ne traze pomoc od te nekakve civilne zastite koja nije ni lopate obezbijedila? Zasto za sve moguce moramo placati upraviteljima? Ja novac ne dam za te svrhe, jer ima potrebnijih stvari da upravitelji odrade. Ne, mi smo culi da je upravitelj duzan skinuti snijeg i odmah smo to prihvatili, niko se nije pobunio, niko nije rekao zar ne moze neka druga institucija pomoci etaznim vlasnicima da im ustedi novac s racuna?! Meni su iz opstine rekli da je krov napravljen od kancerogenog materijala i sta? Krov jeste zajednicki, ali za njegovu zamjenu stanari bi trebali izdvojiti po 7000KM/po stanu. A ko danas ima 7000KM za krov na zgradi? Nema niko, zato postoje institucije koje bi trebale izdvajati novac za ovakve situacije. To mene ljuti, sto su zgrade privatizovane i odsjecene od budzeta i svega, a kad treba platiti PDV na otirac koji stoji u stubistu i sijalicu na stubistu, tu nismo odsjeceni, to se redovno naplacuje!
Krov iznad mog stana je očišćen. Bellice i ostali,mi smo prave budale koje misle nešta CZ radi, radi jedan dio-budala. Maloprije sluušam kako je helikopter otišao na Hrasnički stan. Kako sam planinar nazvala čovjeka. Istina je da je ono što se plasira LAŽ; planinari su otišli do doma i odnijeli potrebno. Dedo u planinarskom domu ima više od 80. Svi nas lažu. Mi smo taoci vlasti i ovce kojima ne daju ni bleje.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1746 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

sarajevo63 wrote:Krov iznad mog stana je očišćen. Bellice i ostali,mi smo prave budale koje misle nešta CZ radi, radi jedan dio-budala. Maloprije sluušam kako je helikopter otišao na Hrasnički stan. Kako sam planinar nazvala čovjeka. Istina je da je ono što se plasira LAŽ; planinari su otišli do doma i odnijeli potrebno. Dedo u planinarskom domu ima više od 80. Svi nas lažu. Mi smo taoci vlasti i ovce kojima ne daju ni bleje.
Kao stvoren za PEV-a! Treba mu pomoći da sebi zaradi, a ne da tamo neke blokirane planinare poslužuje pod stare dane.
Btw, i meni bilo čudno jer poznajem područje oko Hrasničkog stana. Nemere tamo ni gazela sletjeti, ni MI-8. Apach bi se sroljao u neku vitu jelu.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1747 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by teAMICA »

Ima li neko da zna, da ne listam unazad? Sad je komsija zvao upravitelja (Lares) da nam se skine snijeg ss krova zgrade, na sta mu rekose da to nije njihov posao. Svi stanari ih uredno placaju. Sad smo skupili po cenera da neko drugi to uradi.
Ima li gdje kakav zakon u kojem pise da je to njihova obaveza?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1748 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

teAMICA wrote:Ima li neko da zna, da ne listam unazad? Sad je komsija zvao upravitelja (Lares) da nam se skine snijeg ss krova zgrade, na sta mu rekose da to nije njihov posao. Svi stanari ih uredno placaju. Sad smo skupili po cenera da neko drugi to uradi.
Ima li gdje kakav zakon u kojem pise da je to njihova obaveza?
Član 8, stav 38.
http://msp.ks.gov.ba/sites/msp.ks.gov.b ... kst__0.pdf
Last edited by PipiDugaDevetka on 12/02/2012 17:08, edited 1 time in total.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1749 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

PipiDugaDevetka wrote:
sarajevo63 wrote:Krov iznad mog stana je očišćen. Bellice i ostali,mi smo prave budale koje misle nešta CZ radi, radi jedan dio-budala. Maloprije sluušam kako je helikopter otišao na Hrasnički stan. Kako sam planinar nazvala čovjeka. Istina je da je ono što se plasira LAŽ; planinari su otišli do doma i odnijeli potrebno. Dedo u planinarskom domu ima više od 80. Svi nas lažu. Mi smo taoci vlasti i ovce kojima ne daju ni bleje.
Kao stvoren za PEV-a! Treba mu pomoći da sebi zaradi, a ne da tamo neke blokirane planinare poslužuje pod stare dane.
Btw, i meni bilo čudno jer poznajem područje oko Hrasničkog stana. Nemere tamo ni gazela sletjeti, ni MI-8. Apach bi se sroljao u neku vitu jelu.
Pipi,kako ne znaš situaciju beze je da pišeš. Drugo: u domu nisu blokirani planinari nego čovjek koji radi u domu i dedo o kojem bi se trebali skrbiti. Dedo je kralj. Izvinjavam se nije začatavanje teme, CZ je bila povezana sa temom pa sam stoga stavila.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1750 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Zauhar je donijeti redovnu gidu na Hrasnički stan za Dedinu radnju. Pa, taman to bilo planinarska tura, pohod.

Ništa ljepše od toplog čaja od majKine dušice ili mlade nane. Ono mirišššeee, a toplina grije svaku alveolu u plućima.
:D
Post Reply