Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1701 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Eto, to je moj komšija nekadašnji jugoslovenski/bosanski Rocco Granata = Miralem Kruškić!

Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#1702 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Innovation »

:thumbup:
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1703 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

snijeg zatrpao dimnjak.. ne radi plinski bojler.. a sarajevo stan kulira.. džaba što je održavanje već (pre)plaćeno za cijelu 2012.g.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1704 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

gaius wrote:snijeg zatrpao dimnjak.. ne radi plinski bojler.. a sarajevo stan kulira.. džaba što je održavanje već (pre)plaćeno za cijelu 2012.g.
Šuti i trpi. Pametno glasaj. Ministar solidni je SDA ministar.
HALO.BA
Posts: 78
Joined: 08/05/2010 00:46

#1705 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by HALO.BA »

gaius wrote:snijeg zatrpao dimnjak.. ne radi plinski bojler.. a sarajevo stan kulira.. džaba što je održavanje već (pre)plaćeno za cijelu 2012.g.
Jesi li pokusao zajedno sa komsijama da odtrpate dimljak ako je ravi krov?
Jesi li prijavo problem predstavniku zgrade?
Da li je PEV zvao upravitelja?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1706 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1707 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

gaius wrote:krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..
Saće @Jagmujan da objasni. Novi Zakon je morao riješiti ove situacije kada su redovne platiše u manjini, pa iako plaćaju, trpe nepravdu tako što upravitelji neće da otklanjaju kvarove.
Šta reći, koju posluku porati,...
Ministar solidni nije ni novi Zakon u stanju da nadgleda.
Ni ja ne plaćam upraviteljninu. Trenutno te stvari rješavam na nadležnom opštinskom sudu.
Cijevi vodovodne pucaju kao da su od stakla, PEV odsutan u svom rodnom selu Kijevo kod Trnova u kući svojoj.
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#1708 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Garden of illusion »

gaius wrote:krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..

Zašto nisi sam pokušao očistiti krov? Bilo ti mrsko ili? A nema upravitelja koji odjednom može poslati ekipu na 20 zgrada da čiste krovove, normalno je da ćeš biti na listi čekanja pa kad dođete na red.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1709 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

nije mi mrsko nego nisam u stanju izaći na krov.. uostalom za koji klinac plaćam održavanje ako ću sam raditi ono što moraju raditi oni... od subote do danas nije "odjednom".. a njihov je problem imaju li ili nemaju dovoljno ljudi.. kao što je moj problem imam li ili nemam dovoljno novca da svaki mjesec plaćam za održavanje..
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#1710 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Garden of illusion »

PipiDugaDevetka wrote: Saće @Jagmujan da objasni. Novi Zakon je morao riješiti ove situacije kada su redovne platiše u manjini, pa iako plaćaju, trpe nepravdu tako što upravitelji neće da otklanjaju kvarove.
Šta reći, koju posluku porati,...
Pipi ne nanose im nepravdu upravitelji, već sustanari koji ne plaćaju održavanje, kako misliš da zakon reguliše da se izvode poslovi koji se ne mogu platiti? Ma neće niko besplatno sam sebi da uradi a ne drugom,ne možeš danas hljeb dobiti koji ti treba da preživiš ako ne možeš platiti a ne da ti neko izvodi građevinske radove, zašto bi to radile firme upravitelja koje žive od naplaćenih radova.Pa evo ti očit dokaz ovaj snijeg, ljudima je teško popeti se na krov NJIHOVE zgrade da očiste snijeg i zatrpane dimnjake, već trpe štetu i kukaju kako moraju čekati upravitelja. Lopata je ipak preteška....
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1711 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

lopata nije preteška nego niti mogu niti znam niti smijem da se penjem na kosi krov.. a što se tiče plaćanja.. pa to nije kod mene problem.. ja i PEV platimo sve za što nema novca na računu... prema tome nije do love nego je do organizacije...
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#1712 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Garden of illusion »

gaius wrote:lopata nije preteška nego niti mogu niti znam niti smijem da se penjem na kosi krov.. a što se tiče plaćanja.. pa to nije kod mene problem.. ja i PEV platimo sve za što nema novca na računu... prema tome nije do love nego je do organizacije...
Nemoj me pogrešno shvatiti, djevojka sam mršavne građe,29 mi je godina, čitavu subotu sam provela čisteći kosi krov na majčinoj kući, na visini od jedno 8 m, i znam kako to izgleda. Ako se ne usudiš popeti na krov nemoj niti pod razno, strpi se malo pa će i taj upravitelj valjda doći. Žao mi je samo što, ne misleći isključivo na tvoju zgradu, ima puno zgrada koje će poplaćati upraviteljima čišćenje krovova a isti posao puno njih može i samo uraditi,stvar je samo dobre volje, a pare koje bi dali za čišćenje uložiti u nešto konkretno na ulazu.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1713 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

na našu zgradu se nemoguće popeti od strane nekog ko nije profesionalac.. prema tome ne treba generalizirati stvari.. ja sam od onih koji plate iz svog džepa i nova vrata i uređenje ulaza.. pa sam spreman platiti i ovo.. ali nemam kome..
Jagmujan
Posts: 66
Joined: 29/09/2011 15:02

#1714 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Jagmujan »

PipiDugaDevetka wrote:
gaius wrote:krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..
Saće @Jagmujan da objasni. Novi Zakon je morao riješiti ove situacije kada su redovne platiše u manjini, pa iako plaćaju, trpe nepravdu tako što upravitelji neće da otklanjaju kvarove.
Šta reći, koju posluku porati,...
Ministar solidni nije ni novi Zakon u stanju da nadgleda.
Ni ja ne plaćam upraviteljninu. Trenutno te stvari rješavam na nadležnom opštinskom sudu.
Cijevi vodovodne pucaju kao da su od stakla, PEV odsutan u svom rodnom selu Kijevo kod Trnova u kući svojoj.
Evo i Jagmujana :mrgreen:, u novom zakonu piše:

Odjeljak C. Hitna intervencija
Član 27.
(Hitna intervencija)
(1) Hitna intervencija je aktivnost kojom se otklanjaju uzroci neposredne opasnosti po život i
zdravlje ljudi koji se zateknu u objektu ili pored objekta u dometu opasnosti, kao i neposredne
opasnosti za oštećenje imovine ili su ugroženi elementarni životni uvjeti u zgradi (snabdijevanje
vodom, gasom, električnom energijom i grijanjem).
(2) Hitna intervencija podrazumijeva dovođenje uzroka opasnosti u vremenski ograničeno
kontrolisano stanje, u najkraćem mogućem roku.
(3) Radovima hitne intervencije upravitelj pristupa po osnovu praćenja stanja zgrade, po
prijemu informacije o potrebi hitne intervencije od strane nadležne inspekcije, predstavnika etažnih
vlasnika, etažnog vlasnika, sredstava javnog informisanja ili na drugi način i o tome odmah
obavještava predstavnika etažnih vlasnika.
(4) Radove hitne intervencije upravitelj izvršava bez odlaganja angažujući raspoložive
ljudske i materijalne resurse.
(5) Upravitelj je dužan izvršiti hitnu intervenciju iz stava (1) ovog člana iako na računu
zgrade ne postoje obezbjeđena sredstva, a naplatu će izvršiti prioritetno po obezbjeđenju
sredstava od strane etažnih vlasnika.


Pa onda Član 28.
.
.
o) skidanje ledenica ili obezbjeđenje zone opasnosti,
p) uklanjanje snijega sa krova u slučaju kad prijeti opasnost od oštećenja krova pod
težinom ili ugrožava bezbjednost ljudi.


Tako da je novim zakonom bolje riješeno to kada samo neki od etažnih vlasnika plaćaju održavanje, ipak se neke stvari moraju odraditi bez odlaganja.
PipiDugaDevetka wrote:Šta reći, koju posluku porati,...
Ministar solidni nije ni novi Zakon u stanju da nadgleda.
Jesam li ti stavio link na legislativu Kantona Sarajevo u nekom u prošlih postova? I opet ti nećeš da se informišeš :roll:

Član 92.
(Stupanje na snagu)
Ovaj Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenim novinama
Kantona Sarajevo.“


A pošto to još nije objavljeno u „Službenim novinama Kantona Sarajevo“ to još uvijek važi stari zakon, jel' tako, tako je :mrgreen:
gaius wrote:lopata nije preteška nego niti mogu niti znam niti smijem da se penjem na kosi krov.. a što se tiče plaćanja.. pa to nije kod mene problem.. ja i PEV platimo sve za što nema novca na računu... prema tome nije do love nego je do organizacije...
Kažeš da je kod tebe Sarajevostan upravitelj. Oni imaju najveći broj zgrada pod upraviteljstvom. Recimo da je 1000, mada mislim da je više. Od subote do danas su prošla četiri dana, neka ih je pola zvalo da im se očisti krov, neka si ti negdje u sredini te polovice, znači trebali su čistiti 250:4=62,5 krova na dan. Priznaćeš da to nije moguće. Tako da ti ostaje ono što Garden reče, ili pričekaj da dođeš na red ili da sam očistiš (pod ovim sam ne mislim da se ti penješ nego da organizuješ nekoga trećeg da to odradi za tebe).
Jagmujan
Posts: 66
Joined: 29/09/2011 15:02

#1715 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Jagmujan »

PipiDugaDevetka wrote:Ni ja ne plaćam upraviteljninu. Trenutno te stvari rješavam na nadležnom opštinskom sudu.
Cijevi vodovodne pucaju kao da su od stakla, PEV odsutan u svom rodnom selu Kijevo kod Trnova u kući svojoj.
Evo ti još jedna novina u novom zakonu:

Član 65.
(Obaveze predstavnika etažnih vlasnika)
.
.
l) u slučaju planiranog odsustva dužeg od pet dana određuje svog zamjenika, o čemu
obavještava etažne vlasnike putem oglasne ploče u zgradi, a najduže na period od 15
dana,


pa onda:

Član 87.
(Prekršaj predstavnika etažnih vlasnika)
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 1.500,00 KM kaznit će se za prekršaj
predstavnik etažnih vlasnika i prinudni predstavnik etažnih vlasnika, fizičko lice, ako:

a) izvrši potpisivanje zajedničkog ugovora bez prethodno pribavljene saglasnosti etažnih
vlasnika na tekst zajedničkog ugovora (član 49. stav (2) ovog Zakona),
b) ne izvršava obaveze propisane u članu 65. stav (5) ovog Zakona,
c) ne postupi po pismenom upozorenju i naloženim mjerama za otklanjanje nezakonitog
rada od strane Ministarstva (član 80. tačka d) ovog Zakona).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 3.000,00 KM kaznit će se predstavnik
etažnih vlasnika, pravno lice, za prekršaj iz stava (1) ovog člana.


Tako da će gurbeta iz Kijeva biti moguće kazniti (nakon stupanja na snagu novog zakona) ako ne postupi po ovom gore, ako uopšte i položi taj nekakav test što će biti za PEV-ove. :thumbup:
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1716 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

A sta mislite ko cisti snijeg ljudima koji zive u privatnim kucama? Svima je sve tesko, znam po svojim stanarima, sve im je tesko, ocekuju sve od upravitelja, oni koji placaju, a oni koji ne placaju pogotovo. Moji upravitelji mogu doci samo ako se neko zaglavi u liftu ili dodje do neke poplave. Jedva se saobracaj odvija, a vi bi da vam upravitelj cisti snijeg s krova, sramota! I to neki gradjani, sarajlije. Svima je lopata teska, svako hoce da mu neko drugi nesto ocisti. Kod mene nije sjajna situacija, nekoliko komsija je izaslo da ocisti snijeg (iako je noc ranije nacelnik nase opstine zamolio da to upravitelji urade :shock: ), ja sam cistila juce, kad sam se vratila kuci, ali sve ono sto sam ocistila, moj komsija je zatrpao novim snijegom, misli da ce me naljutiti i da cu pozvati upravitelje da ciste. Pa taj novac mozemo upotrijebiti za nesto konkretnije u stubistu, nesto sto stanari ne mogu. Uostalom, upravitelj je duzan skinuti ledenice samo ako su ogromne i ako postoji potencijalna opasnost za prolaznike, sve ostalo mogu stanari. U nasem ulazu ima 20 radno sposobnih muskaraca pa neka ciste, upravitelji nece.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1717 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

PipiDugaDevetka wrote:Upekao minus, pa bude i minus 20C. Na ovom hladnom prehladnom vremenu pokazuju se svi nedostaci u zgradama. Curi, puca, obrušava se, propuh na svim osjetljivim mjestima u zgradama. Zgrade starije od 30 godina imaju zahrđale i truHle vodovodne cijevi...
PEV-a kod mene nema...Živi u viletini u rodnom selu Kijevo kod Trnova.
Šta reći, koju posluku porati,...

:thumbup:
Predpostavljam da je ovo gospodin o kojem slusamo skoro pune tri godine i to samo na ovoj temi. Ja ne znam kako on moze biti bilo sta, a pogotovo PEV. Da bi bio dobar PEV moras znati da dobro govoris, da neko nesto ne bi pogresno shvatio.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1718 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

gaius wrote:krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..
"Sarajevostan" ima losu organizaciju i na +30. Bilo bi cudo da sada na -10 urade nesto konkretno. Ako je stanje vec toliko alarmantno, pozovite privatnika da vam to odradi pa im isporucite fakturu ili ako vec nemate novca na racunu, platite privatno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1719 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Veoma iscrpno informisanje. Hvala @Jagmujan. Čini mi se da je kod @gaiusa veoma hinta potreba za intervencijom jer ako je začepljen dimnjak, ugroženi su životi ljudi. Nesagorjeli plinovi se vraaćaju mogu pogušiti ljude u prostorijama bilo ako @gaius uključii svoje grijanje ili ako koji komšija uključii isto, a na dimnjačnoj je vertikali.
Nažalost, Zakon još nije stupio na snagu.

Kakav je to dimnjak nema tzv. horoza. Kako je dimnjačar mogao ljetos kontrolisati dimnjak, a nije konstatovao nedostatak ''horoza'' (krovića dimnjaka)? Ako dimnjačari uopšte rade kontrolu dimnjaka tokom ljeta?
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#1720 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Bellica wrote:
gaius wrote:krov nije ravni.. PEV i ja jedini plaćamo održavanje (starija zgrada) pa zajednički kontaktiramo sarajevo stan..
sarajevo stan me stavio na listu čekanja.. eto..
"Sarajevostan" ima losu organizaciju i na +30. Bilo bi cudo da sada na -10 urade nesto konkretno. Ako je stanje vec toliko alarmantno, pozovite privatnika da vam to odradi pa im isporucite fakturu ili ako vec nemate novca na racunu, platite privatno.
:thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1721 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Bellica wrote: "Sarajevostan" ima losu organizaciju i na +30. Bilo bi cudo da sada na -10 urade nesto konkretno. Ako je stanje vec toliko alarmantno, pozovite privatnika da vam to odradi pa im isporucite fakturu ili ako vec nemate novca na racunu, platite privatno.
E, baš ovakv je moj PEV - GURBET ĐUTURUMSKI, koji je nekoliko puta izjavio da ''on ne benda Zakon'' samo je to izgovorio na prostački način i to još pred policijom koja je došla na intervenciju po mom pozivu. Tu je bio i dimnjačar.

Štrajkuju li dimnjačari još?

Namjeravaju li upravitelji angažovati specijalno vozila za penjaje na krov radi čišćenja dimnjaka i krovova od snijega jer je, recimo na moju malu zgradu od 3 sprata, nemoguće izaći na krov kroz tavanski otvor.

Pitanje za @Jagmujana ili nekog pravnika:
Šta znači ''ukidanje dosadašnjeg Zakona'' ili ''stavljanje van snage''?
Da li to znači da PEV-ovi moraju formalno potpisati novi ugovor sa upraviteljskom firmom?
Da li to znači da PEV-ovi moraju formalno odraditi ponovni izbor upraviteljske firme i PEV-a na Skupu EV?
Naročito ako je u međuvremenu dograđen jedan sprat na zgradi od strane upraviteljske firme koja je ujedno nadograditelj?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1722 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Bellica wrote:A sta mislite ko cisti snijeg ljudima koji zive u privatnim kucama? Svima je sve tesko, znam po svojim stanarima, sve im je tesko, ocekuju sve od upravitelja, oni koji placaju, a oni koji ne placaju pogotovo. Moji upravitelji mogu doci samo ako se neko zaglavi u liftu ili dodje do neke poplave. Jedva se saobracaj odvija, a vi bi da vam upravitelj cisti snijeg s krova, sramota! I to neki gradjani, sarajlije. Svima je lopata teska, svako hoce da mu neko drugi nesto ocisti. Kod mene nije sjajna situacija, nekoliko komsija je izaslo da ocisti snijeg (iako je noc ranije nacelnik nase opstine zamolio da to upravitelji urade :shock: ), ja sam cistila juce, kad sam se vratila kuci, ali sve ono sto sam ocistila, moj komsija je zatrpao novim snijegom, misli da ce me naljutiti i da cu pozvati upravitelje da ciste. Pa taj novac mozemo upotrijebiti za nesto konkretnije u stubistu, nesto sto stanari ne mogu. Uostalom, upravitelj je duzan skinuti ledenice samo ako su ogromne i ako postoji potencijalna opasnost za prolaznike, sve ostalo mogu stanari. U nasem ulazu ima 20 radno sposobnih muskaraca pa neka ciste, upravitelji nece.
Zaboravljaš na nas EV koji su đuturumi i još eventualno, kreću se uz pomoć pomagala-štaka. Redovno plaćaju upraviteljninu za razliku od mene koji to rješava na nadležnom sudu.

I imam pravo tražiti intervenciju upravitelja jer će upravitelj na kraju sve naplatiti putem suda. Još će i zatezati sa kamatama, obračunati troškove tuženja.

Upravitelj mi je putem telefona izrekao glupost da ja POŠTO NE PLAĆAM UPRAVITELJNINU, NEMAM PRAVO DA TRAŽIM INTERVENCIJU. Zaborvio je na podnesenu tužbu i da ću to ja kad-tad izmiriti.

Pitam se hoće li naplatiti putem tužbi od PEV-a koji je ostao dužan za garažu nekih 150KM, dijasporac kupio stan od 61m2, a plaća za 58m2, plus što je prethodni vlasnik stana ostao dužan 150KM. Sve prijavljeno Ministarstvu, a ministar solidni ignoriše te prijave.

Nema godišnjeg izvještaja na oglasnoj ploči, pa ne mogu vidjeti da li je policajac nadogradjeni izmirio stare dugove od nekih 340KM što je bilo mnogo više nego što sam ja bio dužan prilikom podnošenja prve tužbe protiv mene.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#1723 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sarajevo63 »

08. Februar 2012. u 13:34
O čišćenju snijega odlučuju etažni vlasnici


Upravitelji odgovorni samo za sklanjanje ledenica

Ministar stambene politike Kantona Sarajevo Čedomir Lukić kazao je danas da su upravitelji zgrada obavezni izvršavati odluke etažnih vlasnika, a odgovornost o pitanju čišćenja snijega je na etažnim vlasnicima uz osiguranje sredstava za takve aktivnosti.

"Upravitelji nisu direktno obavezni čistiti snijeg dok etažni vlasnici ne donesu takvu odluku i osiguraju sredstava za izvršavanje tih aktivnosti, jer upravitelji nisu obavezni raditi bilo šta ukoliko nemaju sredstava na računu, osim kada je u pitanju uklanjanje ledenica", dodao je Lukić.

Pod etažnim vlasnikom podrazumijeva se vlasnik stana, poslovne prostorije i garaže te nosilac prava na raspolaganje.

On je podsjetio da će nadležnost upravitelja biti detaljno regulirana novim zakonom kada će upravitelj biti dužan bez obzira na novčano stanje na računu uraditi hitne intervencije, dok su za sada dužni brinuti o onome što ugrožava sigurnost prolaznika i korisnika stanova u zgradama.

Kada su je u pitanju prokišnjavanje objekata, ministar naglašava da etažni vlasnici trebaju voditi računa o svojim objektima i rješavati pitanja kao što je curenje s krova, ali i ostale nedostatake kada su zajednički dijelovi zgrada u pitanju, javila je novinska agencija Fena.
Istovremeno su iz Federalnog štaba civilne zaštite apelovali na sva pravna i fizička osobama, ali i na upravitelje stambenih zgrada, da s krovova svih objekata što prije uklone postojeći snijeg.

Na ovaj način bi se izbjeglo da nove količine snijega dodatno opterete već opterećene krovne konstrukcije, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1724 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

sarajevo63 wrote:08. Februar 2012. u 13:34
O čišćenju snijega odlučuju etažni vlasnici


Upravitelji odgovorni samo za sklanjanje ledenica

Ministar stambene politike Kantona Sarajevo Čedomir Lukić kazao je danas da su upravitelji zgrada obavezni izvršavati odluke etažnih vlasnika, a odgovornost o pitanju čišćenja snijega je na etažnim vlasnicima uz osiguranje sredstava za takve aktivnosti.

"Upravitelji nisu direktno obavezni čistiti snijeg dok etažni vlasnici ne donesu takvu odluku i osiguraju sredstava za izvršavanje tih aktivnosti, jer upravitelji nisu obavezni raditi bilo šta ukoliko nemaju sredstava na računu, osim kada je u pitanju uklanjanje ledenica", dodao je Lukić.

Pod etažnim vlasnikom podrazumijeva se vlasnik stana, poslovne prostorije i garaže te nosilac prava na raspolaganje.

On je podsjetio da će nadležnost upravitelja biti detaljno regulirana novim zakonom kada će upravitelj biti dužan bez obzira na novčano stanje na računu uraditi hitne intervencije, dok su za sada dužni brinuti o onome što ugrožava sigurnost prolaznika i korisnika stanova u zgradama.

Kada su je u pitanju prokišnjavanje objekata, ministar naglašava da etažni vlasnici trebaju voditi računa o svojim objektima i rješavati pitanja kao što je curenje s krova, ali i ostale nedostatake kada su zajednički dijelovi zgrada u pitanju, javila je novinska agencija Fena.
Istovremeno su iz Federalnog štaba civilne zaštite apelovali na sva pravna i fizička osobama, ali i na upravitelje stambenih zgrada, da s krovova svih objekata što prije uklone postojeći snijeg.

Na ovaj način bi se izbjeglo da nove količine snijega dodatno opterete već opterećene krovne konstrukcije, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.
Dovoljno je da EV prijave ''pročepljavanje dimnjaka''!
;-)
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1725 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by gaius »

dobro ljudi dajte pomagajte.. dajte neki kontakt za nekog ko će doći, očistiti krov (makar u dijelu gdje je dimnjak) i dimnjak.. solarno plaćanje...
Post Reply