Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3976 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

TheGodfather001 wrote: 29/12/2020 09:02 Ne znam ko više vjeruje da upravitelji mogu nešto doprinijeti boljem stanju zajedničkih prostorija. Plaćam račune redovno, samo jer čistačica dođe 1xsedmično i detaljno očisti ulaz i rukohvate, ostalo je sve na "teretu" stanara. Svojim sredstvima i radom krečimo zajedničke prostorije, održavamo el.instalacije, čistimo i mijenjamo oluke, fasadu, ugrađujemo i održavamo interfone, uređujemo prostor ispred zgrade, itd. To je cijena komfora i urednosti. A najveću frustraciju trpimo jer upravitelj ne želi da utuži vlasnike stanova i poslovnih prostora koji fakture upravitelja iz poštanskog sandučeta proslijede u kontejner, pa su tako dugovanja na ulazu preko 9000KM.
Ukoliko je to tačno da upravitelj ne želi utužiti, zovnite inspekciju da utvrdi činjenično stanje, obzirom da je riječ o obavezi upravitelja, a ne njegovoj dobroj volji.

Propisane su i kazne, pa sjedite im za vrat i ne popuštajte. Ukoliko nisu sposobni da naplate, neka angažuju advokatsku kancelariju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3977 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

wolfie wrote: 04/01/2021 09:55
pajero wrote: 03/01/2021 00:36 Koje su vase preporuke za upravitelja? Koji su se pokazali najboljim?
Sarajevostan je najmanje zlo. :bih:
Ja sam, recimo, čuo više lošeg nego dobrog.
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#3978 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pajero »

Chmoljo wrote: 04/01/2021 11:52
wolfie wrote: 04/01/2021 09:55
pajero wrote: 03/01/2021 00:36 Koje su vase preporuke za upravitelja? Koji su se pokazali najboljim?
Sarajevostan je najmanje zlo. :bih:
Ja sam, recimo, čuo više lošeg nego dobrog.
Meni hvala Bogu ne trebaju cesto ali kad mi trebaju cekam po 3-4 dana da dodju. Nije frka kad je nesto sto moze cekati al kad prokisnjava a ja cekam 4 dana onda...uh...bolje da sutim. :run:
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3979 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by TheGodfather001 »

Chmoljo wrote: 04/01/2021 11:51
TheGodfather001 wrote: 29/12/2020 09:02 Ne znam ko više vjeruje da upravitelji mogu nešto doprinijeti boljem stanju zajedničkih prostorija. Plaćam račune redovno, samo jer čistačica dođe 1xsedmično i detaljno očisti ulaz i rukohvate, ostalo je sve na "teretu" stanara. Svojim sredstvima i radom krečimo zajedničke prostorije, održavamo el.instalacije, čistimo i mijenjamo oluke, fasadu, ugrađujemo i održavamo interfone, uređujemo prostor ispred zgrade, itd. To je cijena komfora i urednosti. A najveću frustraciju trpimo jer upravitelj ne želi da utuži vlasnike stanova i poslovnih prostora koji fakture upravitelja iz poštanskog sandučeta proslijede u kontejner, pa su tako dugovanja na ulazu preko 9000KM.
Ukoliko je to tačno da upravitelj ne želi utužiti, zovnite inspekciju da utvrdi činjenično stanje, obzirom da je riječ o obavezi upravitelja, a ne njegovoj dobroj volji.

Propisane su i kazne, pa sjedite im za vrat i ne popuštajte. Ukoliko nisu sposobni da naplate, neka angažuju advokatsku kancelariju.
Uputili smo dopis upravitelju prije 15 dana i ostavili rok od 30 dana od dana prijema da obavijeste EV, ne PEV-a, o poduzetim mjerama u cilju naplate potraživanja od stanara koji ne izmiruju svoje obaveze prema upravitelju. Po proteku roka, ako ne budemo zadovoljni odgovorom, upućujemo dopis inspekciji, a onda ćemo dalje vidjeti.
I dužnici sa najvećim iznosima su uposlenici javnih institucija i policije (2 stana duguju 3300KM), ali uredno su tražili instaliranje interfona i krečenje podrumskih prostorija. Mentalitet ubi.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#3980 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by shape of despair »

Ovi upravitelji su nedodirljivi. Klepaju pare a kad sta treba konkretno poduzeti uvijek je priča kako nemaju para i uvijek je neko natezanje.
Neko iza njih debelo stoji pa recimo ni požarna inspekcija im ne smije ništa konto samo npr. hidranata po zgradama koji se zakonski ispituju svako pola godine a ovdje nisu ispitani pa hajmo reci dobrih 20 godina. O opremi hidrantske da ne govorim. Pa onda idu PP aparati kojih ili nema ili također nisu ispitani 20 godina a trebaju svako 6 mjeseci.
I sto ne zađe inspekcija i sve pokaznjava?
Uvijek je prica kako nismo mi nadlezni, nije onaj, nije ovaj, pa ko je jebemu majku?
Al smo u debelom khurcu hebo majku
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3981 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

TheGodfather001 wrote: 05/01/2021 08:35 Uputili smo dopis upravitelju prije 15 dana i ostavili rok od 30 dana od dana prijema da obavijeste EV, ne PEV-a, o poduzetim mjerama u cilju naplate potraživanja od stanara koji ne izmiruju svoje obaveze prema upravitelju. Po proteku roka, ako ne budemo zadovoljni odgovorom, upućujemo dopis inspekciji, a onda ćemo dalje vidjeti.
I dužnici sa najvećim iznosima su uposlenici javnih institucija i policije (2 stana duguju 3300KM), ali uredno su tražili instaliranje interfona i krečenje podrumskih prostorija. Mentalitet ubi.
Udarajte se nogom u guzicu. Ako su državni uposlenici, lako ćete im naplatiti jer ne mogu sakriti svoja primanja. Samo treba gledatida ne dođe do zastare. Rok je 3 godine što se tiče računa za upravitelja. Za sve ostale račune je 1 godina.

Ono što jeste istina, da je nekada prije sudu trebalo jako puno vremena da sve to riješi, ali koliko znam, u posljednje vrijeme stvari idu malo brže, pogotovo jer se mahom donose presude zbog propuštanja.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3982 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

shape of despair wrote: 05/01/2021 08:44 Ovi upravitelji su nedodirljivi. Klepaju pare a kad sta treba konkretno poduzeti uvijek je priča kako nemaju para i uvijek je neko natezanje.
Neko iza njih debelo stoji pa recimo ni požarna inspekcija im ne smije ništa konto samo npr. hidranata po zgradama koji se zakonski ispituju svako pola godine a ovdje nisu ispitani pa hajmo reci dobrih 20 godina. O opremi hidrantske da ne govorim. Pa onda idu PP aparati kojih ili nema ili također nisu ispitani 20 godina a trebaju svako 6 mjeseci.
I sto ne zađe inspekcija i sve pokaznjava?
Uvijek je prica kako nismo mi nadlezni, nije onaj, nije ovaj, pa ko je jebemu majku?
Al smo u debelom khurcu hebo majku
Problem sa hidrantom i PP aparatima je što su poskupe igračke, a jako često se kradu. Ako zgrada nema para za to, neće vam ni upravitelj davati od sebe.

Ako trošite pare neumjereno, de odaberite peva koji se domaćinski odnosi prema novcu etažnih vlasnika.

Ljudi stalno zaboravljaju činjenicu da su upravitelji privatne firme, koje su na tržištu i jedni drugima su konkurencija. U stvari, apsolutno najveća konkurencija kod pružatelja komunalnih usluga je tu. Najlakše je reć, ne može im niko ništa, a vrlo često se radi o lošem pevu, lošoj naplati, ili činjenici da su naknade premale za redovno održavanje.

Inače, jedini novac koji upravitelj uzima bez ikakvih radova je njihova naknada koja varira od jednog do drugog. Otprilike je to oko 12-15% od uplaćenog iznosa taj mjesec.

Ostali novac etažni vlasnici mogu trošiti kako žele, tako da je šuplja ta priča da upravitelj može pokupiti sav novac bez pitanja. Strašan kriminal koji se desio sa ekoingom opet nema veze sa zakonom kao takvim, nego mučkom šutnjom ministarstva i tužilaštva.

Ali činjenica je da iz prazne ne puca. Svi bi novu fasadu, a jedva se plati čistačica. Nepopularno je reći, ali ako hoćete standard, onda treba baciti na papir koliko stvarno zgradi novca treba za njeno održavanje pa onda toliko uplaćivati.



Mnogima se realnost ne bi dopala.
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#3983 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Horke »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:11
shape of despair wrote: 05/01/2021 08:44 Ovi upravitelji su nedodirljivi. Klepaju pare a kad sta treba konkretno poduzeti uvijek je priča kako nemaju para i uvijek je neko natezanje.
Neko iza njih debelo stoji pa recimo ni požarna inspekcija im ne smije ništa konto samo npr. hidranata po zgradama koji se zakonski ispituju svako pola godine a ovdje nisu ispitani pa hajmo reci dobrih 20 godina. O opremi hidrantske da ne govorim. Pa onda idu PP aparati kojih ili nema ili također nisu ispitani 20 godina a trebaju svako 6 mjeseci.
I sto ne zađe inspekcija i sve pokaznjava?
Uvijek je prica kako nismo mi nadlezni, nije onaj, nije ovaj, pa ko je jebemu majku?
Al smo u debelom khurcu hebo majku
Problem sa hidrantom i PP aparatima je što su poskupe igračke, a jako često se kradu. Ako zgrada nema para za to, neće vam ni upravitelj davati od sebe.

Ako trošite pare neumjereno, de odaberite peva koji se domaćinski odnosi prema novcu etažnih vlasnika.

Ljudi stalno zaboravljaju činjenicu da su upravitelji privatne firme, koje su na tržištu i jedni drugima su konkurencija. U stvari, apsolutno najveća konkurencija kod pružatelja komunalnih usluga je tu. Najlakše je reć, ne može im niko ništa, a vrlo često se radi o lošem pevu, lošoj naplati, ili činjenici da su naknade premale za redovno održavanje.

Inače, jedini novac koji upravitelj uzima bez ikakvih radova je njihova naknada koja varira od jednog do drugog. Otprilike je to oko 12-15% od uplaćenog iznosa taj mjesec.

Ostali novac etažni vlasnici mogu trošiti kako žele, tako da je šuplja ta priča da upravitelj može pokupiti sav novac bez pitanja. Strašan kriminal koji se desio sa ekoingom opet nema veze sa zakonom kao takvim, nego mučkom šutnjom ministarstva i tužilaštva.

Ali činjenica je da iz prazne ne puca. Svi bi novu fasadu, a jedva se plati čistačica. Nepopularno je reći, ali ako hoćete standard, onda treba baciti na papir koliko stvarno zgradi novca treba za njeno održavanje pa onda toliko uplaćivati.



Mnogima se realnost ne bi dopala.
Ko je odgovoran ako dodje do pozara i hidrant ne radi? Da li znas iz glave da ne rovim po zakonu?
Hvala.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#3984 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by shape of despair »

ja koji placam redovno godinama prokisnjiava krov, sta mene zanima sto komsija ne placa,nije moj problem,nek se rijesi naplata. Ispade sad,ko te jebe placaj i dalje,krov nemozemo sanirati
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3985 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

100% da ti kažem, ne pije vode, jer je kod nas sve neodređeno.

Ali upravitelj sigurno neće biti ako je upozorio etažne vlasnike na opasnost, na stanje PP aparata i ako nije bilo novca da se to odradi. Odnosno da je uradio sve što je do njega u pogledu zaštite od požara.

Isto se odnosi i na peva.

A etažni vlasnici sigurno neće kolektivno odgovarati jer nisu sakupili novac. A i njihovo je vlasništvo. Niko ne poteže odgovornost ako je kuća u pitanju.

Dakle, ako se desi požar, u zavisnosti od posljedica će se mantrati po medijima i to je to.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3986 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

shape of despair wrote: 05/01/2021 09:25 ja koji placam redovno godinama prokisnjiava krov, sta mene zanima sto komsija ne placa,nije moj problem,nek se rijesi naplata. Ispade sad,ko te jebe placaj i dalje,krov nemozemo sanirati
Kad je tako jednostavno, preseli se u kuću, plaćaj 20 maraka mjesečno da popraviš krov, oluke, fasadu, pp aparat...

Boli te kurac, plaćaš mjesečno i imaćeš sve top za samo 20 maraka mjesečno.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#3987 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by shape of despair »

Što ću se seliti iz stana, kakvo je to razmišljanje?
Da, jeste jednoostavno, samo nije kod nas nažalost. Nikad niko nije kriv, uvijek je neko drugi
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3988 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by TheGodfather001 »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:00
TheGodfather001 wrote: 05/01/2021 08:35 Uputili smo dopis upravitelju prije 15 dana i ostavili rok od 30 dana od dana prijema da obavijeste EV, ne PEV-a, o poduzetim mjerama u cilju naplate potraživanja od stanara koji ne izmiruju svoje obaveze prema upravitelju. Po proteku roka, ako ne budemo zadovoljni odgovorom, upućujemo dopis inspekciji, a onda ćemo dalje vidjeti.
I dužnici sa najvećim iznosima su uposlenici javnih institucija i policije (2 stana duguju 3300KM), ali uredno su tražili instaliranje interfona i krečenje podrumskih prostorija. Mentalitet ubi.
Udarajte se nogom u guzicu. Ako su državni uposlenici, lako ćete im naplatiti jer ne mogu sakriti svoja primanja. Samo treba gledatida ne dođe do zastare. Rok je 3 godine što se tiče računa za upravitelja. Za sve ostale račune je 1 godina.

Ono što jeste istina, da je nekada prije sudu trebalo jako puno vremena da sve to riješi, ali koliko znam, u posljednje vrijeme stvari idu malo brže, pogotovo jer se mahom donose presude zbog propuštanja.
Dok dođe do prinudne naplate, ulaz će propasti. Više želim da skrenem pažnju da stanari sa stalnim primanjima, ne izvršavaju svoje obaveze, a penzići trče u poštu da plate prvi. Čak i PEV duguje uplate za prošlu godinu. Sva ta utuženja idu na MAL/MALS na Ilidžu, gdje se prilično brzo odlučuje, ali onda ide na Kantonalni sud, a onda čekaj red. Uglavnom, to je lice (ne)moći sistema da provede zakonsku obavezu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3989 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

shape of despair wrote: 05/01/2021 09:33 Što ću se seliti iz stana, kakvo je to razmišljanje?
Da, jeste jednoostavno, samo nije kod nas nažalost. Nikad niko nije kriv, uvijek je neko drugi
Naravno da je jednostavno. Hoćeš nešto za sitnu lovu i još govoriš, ne interesuje me nek se napravi. Pa nek te i dalje ne interesuje dok ti krov prokišnjava.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3990 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

TheGodfather001 wrote: 05/01/2021 09:36
Dok dođe do prinudne naplate, ulaz će propasti. Više želim da skrenem pažnju da stanari sa stalnim primanjima, ne izvršavaju svoje obaveze, a penzići trče u poštu da plate prvi. Čak i PEV duguje uplate za prošlu godinu. Sva ta utuženja idu na MAL/MALS na Ilidžu, gdje se prilično brzo odlučuje, ali onda ide na Kantonalni sud, a onda čekaj red. Uglavnom, to je lice (ne)moći sistema da provede zakonsku obavezu.
Ako ide na kantonalni znači da su se žalili. To obično nije slučaj. Jebiga, to su te neke stvari koje je potrebno doraditi.

Ja pokupavam ljudima objasniti da se dosta stvari može riješiti, bar onih sitnijih, ako se samo malo ljudi zainteresuje za svoju imovinu. Pravi se fama kao da je riječ o nečemu nedokučivom, mistificiraju se upravitelji a nema potrebe za tim.

Ja odnedavno živim u ulazu sa malo stanova. Uz sve ljepote takvog življenja, održavanje zgrade je tu loša stvar, jer ne može se od redovnih uplata gotovo ništa veće odraditi. Da ne spominjem kako sam na zadnjem spratu, i da u slučaju curenja ću imati veliki problem. Ali to je jednostavno tako, i cijena života u zgradi gdje poznaješ sve komšije i stana gdje ti niko ne tutnji nad glavom.

Inače, bio sam u zgradi gdje je pev, žena u godinama, od neplatiša bukvalno utjerivala dug :lol: kraljica. Jeste neboder je, ali taj neboder je sebi platio lift, hidrofleks postrojenja, krečenje i nema šta nije.

Još je mali upravitelj bio u pitanju. Niko od razvikanih.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#3991 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by shape of despair »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:41
shape of despair wrote: 05/01/2021 09:33 Što ću se seliti iz stana, kakvo je to razmišljanje?
Da, jeste jednoostavno, samo nije kod nas nažalost. Nikad niko nije kriv, uvijek je neko drugi
Naravno da je jednostavno. Hoćeš nešto za sitnu lovu i još govoriš, ne interesuje me nek se napravi. Pa nek te i dalje ne interesuje dok ti krov prokišnjava.
Nisam ja odredio visinu naknade za održavanje, neko jeste, i kad je rekao da plaćam 15KM valjda je sračunao da je to dovoljno, neznam što je sitno.
Nemogu ja biti i političar i utjerivač dugova i inžinjer i sl. Imam svoj posao i njime se bavim. Nek se upravitelji bave popravkama, održavanjem i naplatom, to je njihov domen, nije moj. Neću više diskutovati, razilazimo se u mišljenjima. LP
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3992 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:48
Ja odnedavno živim u ulazu sa malo stanova. Uz sve ljepote takvog življenja, održavanje zgrade je tu loša stvar, jer ne može se od redovnih uplata gotovo ništa veće odraditi. Da ne spominjem kako sam na zadnjem spratu, i da u slučaju curenja ću imati veliki problem. Ali to je jednostavno tako, i cijena života u zgradi gdje poznaješ sve komšije i stana gdje ti niko ne tutnji nad glavom..
Zavidim ti :skoljka:
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3993 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by TheGodfather001 »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:48
TheGodfather001 wrote: 05/01/2021 09:36
Dok dođe do prinudne naplate, ulaz će propasti. Više želim da skrenem pažnju da stanari sa stalnim primanjima, ne izvršavaju svoje obaveze, a penzići trče u poštu da plate prvi. Čak i PEV duguje uplate za prošlu godinu. Sva ta utuženja idu na MAL/MALS na Ilidžu, gdje se prilično brzo odlučuje, ali onda ide na Kantonalni sud, a onda čekaj red. Uglavnom, to je lice (ne)moći sistema da provede zakonsku obavezu.
Ako ide na kantonalni znači da su se žalili. To obično nije slučaj. Jebiga, to su te neke stvari koje je potrebno doraditi.

Ja pokupavam ljudima objasniti da se dosta stvari može riješiti, bar onih sitnijih, ako se samo malo ljudi zainteresuje za svoju imovinu. Pravi se fama kao da je riječ o nečemu nedokučivom, mistificiraju se upravitelji a nema potrebe za tim.

Ja odnedavno živim u ulazu sa malo stanova. Uz sve ljepote takvog življenja, održavanje zgrade je tu loša stvar, jer ne može se od redovnih uplata gotovo ništa veće odraditi. Da ne spominjem kako sam na zadnjem spratu, i da u slučaju curenja ću imati veliki problem. Ali to je jednostavno tako, i cijena života u zgradi gdje poznaješ sve komšije i stana gdje ti niko ne tutnji nad glavom.

Inače, bio sam u zgradi gdje je pev, žena u godinama, od neplatiša bukvalno utjerivala dug :lol: kraljica. Jeste neboder je, ali taj neboder je sebi platio lift, hidrofleks postrojenja, krečenje i nema šta nije.

Još je mali upravitelj bio u pitanju. Niko od razvikanih.
Žale se, meni jednostavno je neshvatljivo da neko ko ima primanja 3000+ KM, dopusti sebi akumulaciju duga od po 18-20KM mjesečno. Čovjek uči dok je živ. Dotad, svi imamo kasicu solidarnosti pa iz te kasice finansiramo mnoge stvari. Ali ni upravitelji nisu cvjećke, neki dan za senzorsku svjetiljku, halogenu, htjeli naplatiti 72KM. A radi komparacije - LED takva svjetiljka u OBIu 13KM. I naravno da smo je kupili od našeg novca.
Kod moje mame neboder, sve kao pišta. Lift servisiran, videonadzor, poštanska sandučat i ulazna vrata nova, ali je to jedan ulaz bez većih demografskih promjena. Kod mene, manja zgrada, a većina mentalne divljine.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3994 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _BataZiv_0809 »

Ti koji najvise duguju i koji ne placaju hljeb pekaru, oni najvise zanovijetaju :D
tomhagen
Posts: 351
Joined: 16/10/2017 14:43

#3995 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tomhagen »

Najveći problem je nerazvijena svijest stanara da su oni vlasnici zgrade. Nije upravitelj vlasnik zajedničkih prostorija (haustor, podrumi, tavani, krov, fasada, interfon, instalacije), nego vlasnici stanove. Zakon je propisao minimalnu naknadu, koja je ocigledno takodjer socijalna kategorija i koja nije dovoljna za dobro održavanje, nego za neko jadno krpljenje u fazonu "drži vodu dok majstori odu". Zakon također dozvolajva da se vlasnici stanova odluče za uplate viših iznosa i akumulaciju novca kojim bi se mogle sanirati mnoge stvari. E tu dolazimo do problema, jer niko zgradu ne dozivljava svojim vlasnistvom i dok ćeš za saniranje i renoviranje po svom stanu sa strane ostavljati i štekati lovu dok ne nakupiš dovoljno da nešto renoviraš i nećeš se žaliti što nece moler da ti okreči stan za 50maraka, nego traži 500, istovremeno ćeš se žaliti što ti upravitelj neće da okreči haustor za 150KM nego traži 1500, a vlasnici stanova neće da skupe lovu da bi okrečili svoju imovinu. Naravno, imaju i upravitelji aferima i ima se i njima štošta prigovoriti, ali najveći problem je i dalje manjak svijesti stanara da su oni vlasnici zgrade i da je oni trebaju održavati i domaćinski se odnositi prema svojoj imovini.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#3996 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by soferina »

_BataZiv_0809 wrote: 05/01/2021 09:54
Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:48
Ja odnedavno živim u ulazu sa malo stanova. Uz sve ljepote takvog življenja, održavanje zgrade je tu loša stvar, jer ne može se od redovnih uplata gotovo ništa veće odraditi. Da ne spominjem kako sam na zadnjem spratu, i da u slučaju curenja ću imati veliki problem. Ali to je jednostavno tako, i cijena života u zgradi gdje poznaješ sve komšije i stana gdje ti niko ne tutnji nad glavom..
Zavidim ti :skoljka:
Stos mu zavidit ? Kad procuri krov jebo je jeza ....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3997 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _BataZiv_0809 »

Sa vodom znas na cemu si. Sa ljudima koji ti tutnje nad glavom nikad.
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3998 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by black »

Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:48

Ja odnedavno živim u ulazu sa malo stanova. Uz sve ljepote takvog življenja, održavanje zgrade je tu loša stvar, jer ne može se od redovnih uplata gotovo ništa veće odraditi. Da ne spominjem kako sam na zadnjem spratu, i da u slučaju curenja ću imati veliki problem. Ali to je jednostavno tako, i cijena života u zgradi gdje poznaješ sve komšije i stana gdje ti niko ne tutnji nad glavom.
zivio sam i ja u takvoj zgradi, isto na zadnjem spratu, haustor uredjen, komsije ok, redovno se placalo, nekakvog duga je bilo od nekada prije ali i pored toga na racunu se skupila fina cifra vise vec dovoljna za npr zamjenu krova, tako da se ne bi bas slozio sa tim da je cijena mala, kada svi placaju skupi se para, naravno to zavisi u kakvom je stanju haustor, ako je godinama odrzavan kako treba onda nece usisavati puno para sa racuna, dizanje cijene ne bi nista rijesilo.
naravno slazem se ja da ima svakakvog naroda ali to ne mjenja cinjenicu da su upravitelji, malo je reci, bezobrazni, evo vec par godina smo u drugom stanu, haustor je u ocajnom stanju, niti jednog pp aparata, hidrant nula itd. iza cistacice, koja nekad proleti, opet se ima sta uraditi, mjenjam sijalice, krecim itd.
mislim da nas samo nekoliko placa a to je izgleda kao da bacis pare u miljacku, predpostavljam da bi na bilo kakav upit verglali istu pricu kao i ostali, kako ne placaju svi i kako nema para na racunu, hetig je upravitelj
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3999 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

shape of despair wrote: 05/01/2021 09:53
Chmoljo wrote: 05/01/2021 09:41
shape of despair wrote: 05/01/2021 09:33 Što ću se seliti iz stana, kakvo je to razmišljanje?
Da, jeste jednoostavno, samo nije kod nas nažalost. Nikad niko nije kriv, uvijek je neko drugi
Naravno da je jednostavno. Hoćeš nešto za sitnu lovu i još govoriš, ne interesuje me nek se napravi. Pa nek te i dalje ne interesuje dok ti krov prokišnjava.
Nisam ja odredio visinu naknade za održavanje, neko jeste, i kad je rekao da plaćam 15KM valjda je sračunao da je to dovoljno, neznam što je sitno.
Nemogu ja biti i političar i utjerivač dugova i inžinjer i sl. Imam svoj posao i njime se bavim. Nek se upravitelji bave popravkama, održavanjem i naplatom, to je njihov domen, nije moj. Neću više diskutovati, razilazimo se u mišljenjima. LP
Ko ti brani da uplatiš više? Cijena održavanja ne može biti ista za svaku zgradu i to je jasno ko dan. Nije isto održavati zgradu staru 100, 40 ili 10 godina. Međutim, sa našim mentalitetom i bolje je da je fiksna. Jer bi tu bilo užasnih manipulacija.

Ali, nema nikakve prepreke da se uplate veća sredstva ako ima potrebe.

A kad već imaš stav, ja plaćam i boli me kurac, nije ni čudo što ti je takva situacija. Jer vjeruj mi i peva i upravitelj isto tako boli kurac, jer njima ne curi. Ako ti nisi zainteresovan više od toga da samo uplatiš, što bi iko drugi bio. Jer ne plaćaš naknadu da ti je mozak na paši, to malo više košta.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4000 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

TheGodfather001 wrote: 05/01/2021 09:56
Žale se, meni jednostavno je neshvatljivo da neko ko ima primanja 3000+ KM, dopusti sebi akumulaciju duga od po 18-20KM mjesečno. Čovjek uči dok je živ. Dotad, svi imamo kasicu solidarnosti pa iz te kasice finansiramo mnoge stvari. Ali ni upravitelji nisu cvjećke, neki dan za senzorsku svjetiljku, halogenu, htjeli naplatiti 72KM. A radi komparacije - LED takva svjetiljka u OBIu 13KM. I naravno da smo je kupili od našeg novca.
Kod moje mame neboder, sve kao pišta. Lift servisiran, videonadzor, poštanska sandučat i ulazna vrata nova, ali je to jedan ulaz bez većih demografskih promjena. Kod mene, manja zgrada, a većina mentalne divljine.
:thumbup:

Naravno da nisu cvjećke. Presvuku svaku naivnu budalu. Ali je mnogo teže kad je više ljudi involvirano, nego neki senilni penzioner ili lik koji se voli taliti sa njima. Uz domaćinski odnos može štošta.
Post Reply