Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1 Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Pozdrav!

Interesuju me vasa iskustva s upraviteljima koji upravljaju vasom zgradom!Do sada sam cula da je "EKOing"najbolji,da je "SARAJEVOSTAN"najslabiji, da je "OKIupravitelj"zlatna sredina,a o "H.E.T.I.G."-u nisam cula nista posebno!!!Koliko ste zadovoljni radom upravitelja,da li su cijene odrzavanja(iako odredjene zakonom)previsoke???
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by duboka_misao »

kod mene ekoing 0.38 KM /m2 mada je nova zgrada nisu imal vala sta ni odrzavat,jednom se lift pokvario odmah sanirali, teta dolazi cisti stalno,do sada sve ok .
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#3 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by modesti »

Nama je "Lares" upravitelj. Nikakvu hvalu nemam za njega, čak šta više. Ništa ne radi, doduše, niko u haustoru osim nas i ne plaća (mi smo levati, pošteno plaćamo sve račune i stalno se svađamo i žalimo na njihov rad ali džaba).

Sada se nešto mijenjao zakon o upraviteljima, malo je povoljniji za nas, stanare. Do promjene zakona je bila autokratija (upravitelj Tito, mi plaćamo onako). Sada je on dužan da, bez obzira na procenat plaćanja u haustoru, obezbjedi određene stvari (ne znam detalje).
User avatar
bmx
Posts: 395
Joined: 15/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by bmx »

Lares i kod mene...nit sta rade nit imaju namjeru da rade...doduse, ne placaju ljudi dovoljno, ali svjedno se ovi prema svima odnose kao da niko nista ne placa...
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#5 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pjegica »

Kod nas je od prije, otprilike, dvije godine EKO - ing. Prvih pola godine su zaista bili odlični. Sve je bilo čisto, ono što je godinama pod upravom SARAJEVOSTANA bilo pokvareno i zapušteno su popravili i sredili. Za svaku i najmanju sitnicu su odmah dolazili i popravljali. Sad, dvije godine poslije, sve je opet prilično zapušteno. Ne kao prije, ali svejedno ne kao kad su tek ušli u zgradu. Ali opet mislim da su oni mnogo bolji od svih ostalih upravitelja.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#6 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by melbaa »

modesti wrote:Nama je "Lares" upravitelj. Nikakvu hvalu nemam za njega, čak šta više. Ništa ne radi, doduše, niko u haustoru osim nas i ne plaća (mi smo levati, pošteno plaćamo sve račune i stalno se svađamo i žalimo na njihov rad ali džaba).

Sada se nešto mijenjao zakon o upraviteljima, malo je povoljniji za nas, stanare. Do promjene zakona je bila autokratija (upravitelj Tito, mi plaćamo onako). Sada je on dužan da, bez obzira na procenat plaćanja u haustoru, obezbjedi određene stvari (ne znam detalje).
Kad su se desile te izmjene u zakonu, jel to nesto taze?

Na ranijoj adresi bio je HETIG i nase iskustvo je bilo dobor. Kad god smo ih zvali izlazili su odmah na lice mjesta da vide o cemu se radi a vec slijedeceg dana su intervenisali. A kada je bilo u pitanju centralno grijanje i tu su postupali promptno - obavijestavali Toplane... Sve u svemu nismo imali nikavih problema s njima.
Na novoj adresi nam je Fidges, nemam nekog iskustva posto sam taze a i zgrada je taze :-D

A sto se tice neplatisa, predstavnik stanara da nalog upravitelju da podnese tuzbu i onda oni tuze sudu. To je jedini nacin da ih se natjera da pocnu placati.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#7 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by modesti »

Nisam sigurna kad je došlo do promjene u zakonu, najdalje od Nove godine. Znam da sam prošle godine iščitavala zakon i skontala da nam mogu raditi šta god hoće, "sve je po zakonu" :mrgreen: neki dan mi je muž rekao da su unijeli te izmjene, možda da malo progooglaš, sigurno ćeš naći.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Za EKO-ing mogu reći da održavaju jednu zgradicu u mom komšiluku, pa sam vidio kako testiraju protiv-požarno crijevo. E, kada i to rade, zaključujem da su dobri.

Moj upravitelj, ujedno nadograditelj, je ''FAMOS-g(k)radnja''.

Spisak upravitelja sa web. stranice Ministarstva za stambenu politiku:
http://msp.ks.gov.ba/upravitelji

Na web. stranici OKI - UPRAVITELJA mogu se ''skinuti'' Zakon o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanja zgradama, te još neki propisi/zakoni:
http://www.oki.ba/_zakoni/_ba/zakoni.html
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#9 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Daphna »

Upravitelj u zgradi u kojoj ja stanujem - Hetig (preuzeli od Unioninvesta).

Šta reći? Tako-tako... Teta čisti 2X sedmično. Srećom nemam dodira sa liftom pa i ne znam koliko su ažurni po pitanju popravke lifta, ali su aljkavi glede administaracije! Godinama šalju opomene pred tužbu zbog navodno neplaćenih računa. Zbog toga zimus nisu htjeli doći kada je grijanje u stanu prestalo bez ikakve najave :mrgreen: a nisu htjeli ni reći da sam "dužnik"... Čekala ih 5 dana, smrzla se dok nismo napravili frku u poslovnici... Izvinuli se na greškama i odmah poslali ekipu da vidi u čemu je problem!

Meni su trn u oku predstavnici stanara koji su zapravo naša veza sa upraviteljem... Ovaj naš ili se ne javlja na telefon, ili ga nikada nema kući ili jednostavno kaže ok zvat ću ih pa uopšte ne nazove :roll:
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#10 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by campa_xxx »

Sarajevostan fuujj :x :x :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Daphna wrote:Upravitelj u zgradi u kojoj ja stanujem - Hetig (preuzeli od Unioninvesta).

Šta reći? Tako-tako... Teta čisti 2X sedmično. Srećom nemam dodira sa liftom pa i ne znam koliko su ažurni po pitanju popravke lifta, ali su aljkavi glede administaracije! Godinama šalju opomene pred tužbu zbog navodno neplaćenih računa. Zbog toga zimus nisu htjeli doći kada je grijanje u stanu prestalo bez ikakve najave :mrgreen: a nisu htjeli ni reći da sam "dužnik"... Čekala ih 5 dana, smrzla se dok nismo napravili frku u poslovnici... Izvinuli se na greškama i odmah poslali ekipu da vidi u čemu je problem!

Meni su trn u oku predstavnici stanara koji su zapravo naša veza sa upraviteljem... Ovaj naš ili se ne javlja na telefon, ili ga nikada nema kući ili jednostavno kaže ok zvat ću ih pa uopšte ne nazove :roll:
Eee @Daphnice,
Čim se sližu upravitelj i predstavnik vlasnika etaža za saradnju sa upraviteljem, problemi.
Prvi znak da su slizani je to da nema informacija, ne možeš ništa predložiti,....Inače, 15% uplaćenih sredstava tog mjeseca, pripada predstavniku. Kolika je zgrada kod tebe?
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#12 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by skojotovski »

svi su oni tu negdje u pet dkg. za usluge uzimaju tri puta vecu lovu, nego sto obim posla i usluge realno vrijedi... a definitivno, Sarajevostan je ubjedljivo najgori, kada je usluga u pitanju
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#13 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by nova_korisnica »

kod mene je komsija...on upravlja svime i svacim....
norah
Posts: 127
Joined: 20/01/2008 14:53
Location: sarajevo

#14 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by norah »

Odlicna tema. Ma svi su oni isti, samo uzimaju pare a niko nista ne radi. Pitam se samo sta to oni odrzavaju, izgleda najvise sebe i svoje postojanje. Po meni bi bilo logicno da stalno nesto 'odrzavaju' i sredjuju kada im se vec stalno placa. U mojoj zgradi svi placaju, a ovi nista ne rade. Jos ih trebas moliti da doju kada negdje zaskripi. A dosta toga moras mijenjati i popravljati o svom trosku. Kada se nesto mijenja npr. neke cijevi i sl. opet moramo sami uplatiti i sl. Postojanje tih sranja od firmi je POTPUNO SUVISNO!!!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#15 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Nekako s proljeća »

:)

Nijedan Upravitelj neće nista uraditi dok se ne otvori radni nalog.Zahtjev za otvaranjem radnog naloga(rjesavanje nastalog problema)pokreće ovlasteni predstavnik vlasnika u zgradi.Koliko će neka zgrada biti dovoljno dobro odrzavana zavisi od stepena naplate ali i od angazmana predstavnika vlasnika.Ukoliko je taj predstavnik vlasnika neki strai stanar a uz to i penzioner kojeg su ostali vlasnici stanova ''zavalili'' da se o tim stvarima brine...piši propalo.On će se zadovoljiti svojom nadokndom i koketiranjem sa čistačicom...a to što će stepen urednosti-čišćenja biti slab nije on kriv, već njegov slab vid i samilost ka čistačici kojoj je to izvor egzistencije...

A nemar ostalih vlasnika stanova u pravilu dode do izrazaja kada se na zakazanom skupu-zboru vlasnika stanova (kućni savjet) pojavi haman jedna trećina njih a od te trećine više od pola onih koji se pravdaju sto ne plaćaju...loodilo.

Loodilo, koje koriste Upravitelji.Njima njihova provizija ide, radilo se ne radilo.Jos ako se uz posao koji su duzni obavljati otvori i agencija za nekretnine...sreći nema kraja.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#16 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by bach »

Ja sam operisam od takvih problema,stanujem u privatnoj kući, tri etaže, tri stana, 180 kvadrata, podrum, garaža, terasa, dvije bašte, nas četvero u svemu tome. Vlastito centralno grijanje, ne plaćam nikakva održavanja, osim kada se nešto pokvari u kući, što sam popravim. Plus, plaćam vodu onoliko koliko potrošim.
Iskreno, sažaljevam ljude kojim je sudbina namijenila život u socrealističim lego kockicama stanovima od 62 kvadrata.
Dendrlix
Posts: 1104
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#17 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Dendrlix »

Na prosloj adresi mi je Lares bio upravitelj. Zadovoljan bio 1000%.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Sada su zgrade privatne, recimo kod mene 1/11. U zajedničke dijelove spadaju i prilazi zgradi, ona cokla (Betonski dio), šahtovi ispred zgrade, podrumi, krov, balkoni,...Ako se neće brinuti vlasnici o njihovoj privatnoj imovini, neće vala ni upravitelji.

Tu je Zakon da reguliše te odnose između vlasnika etaža, zatim, potpisuje se međuvlasnički ugovor, pa se onda biraju predstavnik i upravitelj.

Upravitelj radi po nalogu predstavnika. Predstavnik i upravitelj prave godišnji plan popravki koji se usvaja na skupu etažnih vlasnika. Skup etažnih vlasnika se može održati i prikupljanjem potpisa. Naknada predstavniku je 15% od uplaćenog za cijelu zgradu, te mu je u interesu da bude što više platiša.

Neplatiše, zapravo, kradu od svojih komšija!

Upravitelji, zavisno od (ne)sposobnosti predstavnika, napuhuju račune.

Prema posljednjem Godišnjem izvještaju, u mojoj zgradi upravitelj je naplatio zatezne kamate za osiguranje. Na moj upit odgovorili su da je neka inspekcija naložila da se plaća PDV za osiguranje posebno, pa je to upravitelj proslijedio vlasnicima etaža na naplatu. I stvarno, sada je osiguranje skuplje. Dakle, platimo osiguranje sa PDV-om, pa se onda ta cifra uključi u upraviteljninu na koju se posebno plaća PDV. Dakle, dva puta plaćamo PDV.

Koji će mi ....osiguranje zaj. dijelova, kada privatna imovina, stanovi nisu osigurani?
Gledao sam polisu osiguranja i u slučaju štete od 50 000KM (Recimo, izgori krov) mi, vlasnici zgrade, moramo između sebe skupiti 20 000KM da bi mogli naplatiti
onih 50 000KM. :D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#19 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Daphna »

PipiDugaDevetka wrote:
Daphna wrote:Upravitelj u zgradi u kojoj ja stanujem - Hetig (preuzeli od Unioninvesta).

Šta reći? Tako-tako... Teta čisti 2X sedmično. Srećom nemam dodira sa liftom pa i ne znam koliko su ažurni po pitanju popravke lifta, ali su aljkavi glede administaracije! Godinama šalju opomene pred tužbu zbog navodno neplaćenih računa. Zbog toga zimus nisu htjeli doći kada je grijanje u stanu prestalo bez ikakve najave :mrgreen: a nisu htjeli ni reći da sam "dužnik"... Čekala ih 5 dana, smrzla se dok nismo napravili frku u poslovnici... Izvinuli se na greškama i odmah poslali ekipu da vidi u čemu je problem!

Meni su trn u oku predstavnici stanara koji su zapravo naša veza sa upraviteljem... Ovaj naš ili se ne javlja na telefon, ili ga nikada nema kući ili jednostavno kaže ok zvat ću ih pa uopšte ne nazove :roll:
Eee @Daphnice,
Čim se sližu upravitelj i predstavnik vlasnika etaža za saradnju sa upraviteljem, problemi.
Prvi znak da su slizani je to da nema informacija, ne možeš ništa predložiti,....Inače, 15% uplaćenih sredstava tog mjeseca, pripada predstavniku. Kolika je zgrada kod tebe?
Zgrada velika :mrgreen: U mom ulazu čini mi se 11 spratova! I potpuno se slažem s tobom vezano za ovu spregu predstavnik stanara/upravitelj! Još ovaj naš nekakav fuj... Mlađi lik, ima posao boli glava a trpa nos i u ovo. Još se posvađao sa mojim starim, kao njegova je dobra volja što to radi jer svakako nema naknadu za to :? :mrgreen: Ma kako da ne!

Al' opet Hetig kao Hetig korektan.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

Daphna wrote: Zgrada velika :mrgreen: U mom ulazu čini mi se 11 spratova! I potpuno se slažem s tobom vezano za ovu spregu predstavnik stanara/upravitelj! Još ovaj naš nekakav fuj... Mlađi lik, ima posao boli glava a trpa nos i u ovo. Još se posvađao sa mojim starim, kao njegova je dobra volja što to radi jer svakako nema naknadu za to :? :mrgreen: Ma kako da ne!

Al' opet Hetig kao Hetig korektan.
Imate li Kućni savjet? Kućni savjet se formira u velikim zgradama.
Rješenje:
Prikupi 51% potpisa i smjenite predstavnika.
51% kvadratnih metara vlasništva, a ne polovina vlasnika.
1/3, odnosno 33,3% je dovoljna da organizujete skup etažnih vlasnika i to prikupljanjem potpisa na obrascu Skup etažnih vlasnika.

Vidi Zakon o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravaljanja zgradama u kantonu Sarajevo:
http://www.oki.ba/_zakoni/_ba/zakoni.html
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#21 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by duboka_misao »

kod nas nedavno pao dogovor sa ekoingom da nam postave rampu na parkingu jer parkira ko stigne a najmanje stanari ,saglasni totalno dali predracun,samo cekamo da legne jos para na racunu od ulaza. :thumbup:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#22 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by coek »

Mislim da nije do upravitelja vec do predstavnika stanara. Imao sam priliku da vidim kako se isti upravitelj (HETIG) ponasa u razlicitm situcijama (citaj: kada je razlicit predstavnik stanara) - od totalnog nerada do pravog domacinskog odnosa. Oni, upravitelji, nikad nece ni prstom mrdnuti da nesto urade jer ima para ide radili ne radili.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by PipiDugaDevetka »

coek wrote:Mislim da nije do upravitelja vec do predstavnika stanara. Imao sam priliku da vidim kako se isti upravitelj (HETIG) ponasa u razlicitm situcijama (citaj: kada je razlicit predstavnik stanara) - od totalnog nerada do pravog domacinskog odnosa. Oni, upravitelji, nikad nece ni prstom mrdnuti da nesto urade jer ima para ide radili ne radili.
Nedavnim promjenama Zakona upravitelji su zainteresovani za što veću naplatu jer se sada plaća proporcionalno uplatama za taj mjesec. Obično uzimaju 20%. Medjutim, svaki popravka se plaća posebno, a ovo 20%, e to je stalna stavka uz napomene da je tih 20% od uplaćenog, a ne od ukupne površine stanova koja je stalna.
Radili oni ili ne radili, predstavnik daje/potpisuje naloge, a samo ovih 20% njima ''kapa''.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#24 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Hvala lijepo na odgovorima!

Ovako,ja sam predstavnica etaznih vlasnika u svojoj zgradi i u jos jednoj u kojoj ne stanujem,ali sam se pokazala kao solidna predstavnica pa su me izabrali!!Ranije nam je upravitelj bio HETIG,ali smo promijenili i sad zgradu odrzava OKI upravitelj!Svi smo prezadovoljni!Ja sam mlada osoba i uvela sam neke novosti u ulaz,stanari placaju solidno,izvrsno suradjujem s upraviteljima,i za godinu dana sam sakupila mnogo novca na nasem racunu,toliko da sada mogu saditi ruze ispred zgrade,jer nemam na sta drugo trositi!U svakom slucaju,stanje zgrade i rad upravitelja u velikoj mjeri zavise od predstavnika etaznih vlasnika!To nije neki posao,ali ja imam veliku obavezu,stalno sam dostupna i u mom ulazu sijalica ne smije da ne radi,sve mora raditi 100%!Trudim se,a trud mi se i isplati!Imam dobar odnos s komsijama(cast pojedincima),pokusavam da uradim ono sto je najbolje za sve nas skupa!A ako neko od vas nije zadovoljan,morate mijenjati predstavnika(prvenstveno),a onda i upravitelje,samo sto ja smatram da su jedini krivci za lose odrzavanje upravo predstavnici jer ako on ne vidi da je nesto pokvareno u zgradi,ako on to ne prijavi normalno je da ni upravitelj nece raditi svoj posao!U svakom slucaju OKI upravitelj je puno bolji u odnosu na HETIG s kojim nisam imala sjajno iskustvo!
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#25 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by hakazvaka »

.
Last edited by hakazvaka on 24/08/2009 22:33, edited 1 time in total.
Post Reply